گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Anarchy نمایش پست ها
من بعید میدونم تجزیه اتفاق بیوفته مخصوصا برای کردها. چون اول کشورهایی که جمعیت کرد نشین دارن به شدت مخالفت و مقابله میکنن تا از بروز چنین خواست هایی در کشور خودشون جلوگیری بشه و دوم اینکه کشور کرد نشین بر فرض تشکیل، با توجه به محاصره بودن در بین چندین قدرت منطقه ای و نداشتن راه به آب های آزاد، به شدت ضعیف و وابسته خواهد بود. دیدید که نتیجه رفراندوم استقلال کردستان عراق به چه سرعت و طرز خنده داری سرکوب و فراموش شد.
مهم نیست تعصب قومی بی‌منطق و کور است(اینهم به معنی اشتباه بودنش نیست!)، من نگفتم «باید» تجزیه بشود گفتم چنین خواهد شد(احتمالا). این کشورهایی که کرد دارند همگی دولت‌های زمین‌خورده هستند، عراق و سوریه همه به زور بیگانه و به طور تصنعی یکی نگاه داشته شده‌اند بجز ترکیه. ترکیه هم آینده‌ی دموگرافیک خوبی ندارد و کردها سه برابر ترک‌ها بچه‌دار می‌شوند.

ترک های ایران هم قال و قبل زیاد دارن اما واقعا به اون شدتی که میگن تحت تبعیض نیستن در بین اقوام ایرانی و موقعیت مناسبی دارن. با مشکلات زیست محیطی از جمله خشکی دریاچه ارومیه که در صورت برطرف نشدن میتونه کل آذربایجان رو تبدیل به نمکزار کنه، عملا شرایط مناسبی برای تجزیه و تشکیل کشور ندارن.
درست می‌گویید اما خود-قربانی-دیدن ارتباطی با تحت تبعیض بودن راستین ندارد، ترکان ایران عادت به سواری و سروری دارند چنانکه خود پارسیان ایران هزار و دویست سال کمابیش تحت سلطه‌ی ترکان بودند اما باز ترکها خود را قربانی ِ «شوونیسم فارس» تلقی می‌کنند و خواستار جدایی هستند یا سروری و شما این را در هرجا که می‌توان نگاه کرد می‌بینید.

تنها بخش ایران که واقعا تجزیه شدنش از نظر ژئوپولیتیک ممکن و معقوله خوزستان هست با داشتن منابع نفت و گاز و داشتن ارتباط با آب های آزاد اما همونم چون قدرت هایی نظیر چین و روسیه به نفت و گاز مفتش خیلی علاقمند هستن بعیده بذارن دورانی از آشوب و تخریب در این منطقه این نعمت رو ازشون بگیره.
و آن احتمالا تجزیه نخواهد شد زیرا ج.ا در این سالها ترکیب جمعیتی آن را به زیان اعراب برهم زده.