با سلام

با جستجوی ساده "نقد اسلام" در گوگل میتوان متوجه شد که وبلاگها و وبسایتهای نقد اسلام یا سالهاست که به روز نشده اند یا دیر به دیر به روز میشوند و در هر صورت بیننده ای ندارند. حتی سایت کامل و بزرگی مثل زندیق که در نقد اسلام و خداباوری از همه پیشروتر است وضعیتی مشابه دارد. بعید میدانم نوشته های من و شما در دفترچه را هم کسی بخواند!

ولی اگر به فیسبوک و اینستاگرام مراجعه کنید میبینید که صفحات نقد اسلام و خداباوری که با طنز نوشته شده اند ده ها هزار طرفدار ظاهری و بسیار بیشتر طرفدار واقعی (بخاطر دستگیری و تهدید جمهوری اسلامی و حامیانش و مسلمانان بنیادگرا بسیاری لایک و فالو نمیکنن) دارد و شاید بتوان گفت صدها هزار نفر هم خواننده دارند! حقیقت این است که ملت حال و حوصله خواندن مطالب تحقیقی را ندارند چه برسه به مطالب فلسفی (از آمار میزان مطالعه در بین ایرانیان هویداست!) ولی اگر همین مطالب با زبان طنز بیان شود خواننده پیدا میکند.

من که شخصا استعدادی در طنز ندارم (تو چی دارم؟!) ولی کسانی که توانایی در طنز دارند بهتر است بجای بلاگ نویسی و نوشتن مطالب در سایتهایشان رو به طنز نویسی در فیسبوک و اینستاگرام بیاورند البته به شرط اینکه ساکن ایران نباشند!