• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 1 از 5 12345 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 1 به 10 از 49

جُستار: هدف از خلقت انسان توسط خدای احتمالی!

بازداشت همیشگی
      Level completed: 26%, Points required for next Level: 149
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      از ایشان 546 بار در 365 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)

هدف از خلقت انسان توسط خدای احتمالی!

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی کوشا نمایش پست ها
      اگر بتونی هدفی معقول تر از آنچه قرآن برای وجود انسان ذکر کرده (عبادت کردن برای رسیدن به رستگاری) به من معرفی کنی من همینجا کافر شدن خودم را علنا بیان می کنم و دست از تمام عقایدم می کشم
      بفرمایید عبادت دقیقا یعنی چه؟ مثلا نماز خواندن؟ یا اینکه یک معنای گسترده ای برای آن قائل میشوید که مثلا شامل هر کار نیکی کردن هم میشود؟
      دوما منظور از رستگاری دقیقا چیست؟ جهنم نرفتن؟ به بهشت رفتن؟ درجات پایین بهشت؟ درجات بالا؟ درجهء کمال و سعادت مطلق (کمالی که در عرفان میگویند). ...؟

سخنور یکم
      Level completed: 66%, Points required for next Level: 68
      Overall activity: 99.4%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

mbk آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2014
      جُستارها
      2
      امتیازها
      6,082
      رنک
      50
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      از ایشان 76 بار در 73 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      4 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان
      "وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْتَری لَهْوَ الْحَدیثِ لِیُضِلَّ عَنْ سَبیلِ اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَ یَتَّخِذَها هُزُواً أُولئِکَ لَهُمْ عَذابٌ مُهینٌ6 وَ إِذا تُتْلى‏ عَلَیْهِ آیاتُنا وَلَّى مُسْتَکْبِراً کَأَنْ لَمْ یَسْمَعْها کَأَنَّ فی‏ أُذُنَیْهِ وَقْراً فَبَشِّرْهُ بِعَذابٍ أَلیمٍ7لقمان"
      "هم از آدمیان هست کسی می خرد بیهوده رخدادگفته تا گمراه سازد برای راه خداوند به بیگانه ء دانشی هم می گیردش پوسخندی آندسته تا آنها را است ناگواری خیلی سست کننده گشته ای 6هم آنگاه خوانده می شود برش نشانه ها مان روی کج کرد بزرگ خواسته گشته ای جوری که نشنیده است اش جوری که در گوشهایش سنگینی ای هست باز مژده دهش به گوارایی هایی خیلی دردناکی 7لقمان"
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_iran نمایش پست ها
      بفرمایید عبادت دقیقا یعنی چه؟ مثلا نماز خواندن؟ یا اینکه یک معنای گسترده ای برای آن قائل میشوید که مثلا شامل هر کار نیکی کردن هم میشود؟
      دوما منظور از رستگاری دقیقا چیست؟ جهنم نرفتن؟ به بهشت رفتن؟ درجات پایین بهشت؟ درجات بالا؟ درجهء کمال و سعادت مطلق (کمالی که در عرفان میگویند). ...؟
      خداوند می فرماید مردانی که از یادشان نمی برد خرید هم فروش هم کارفرمایی ها از زبان آوری خداوند هم برپایی نماز هم دادن پاکیزه که خداوند روش زندگی درست را به ما می آموزد در زندگی نزدیک دنیا همچنین مزد خوبی برای همین درست زندگی کردن در برپایی واپسین به ما می دهد که شماها هدفی جز همین نزدیک گمان ندارم داشته باشید گفتید هر چه پیدا کردیم پدرانمان را آنگونه خواهیم بود که سرکش شیطان شما را سوی گوارایی های گدازان دوزخ خواهد برد
      خداوندا مرا اندوهگین از نزدیک خواهان نا دلبسته به واپسین مکن
      اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین الرحمن الرحیم مالک یوم الدین ایاک نعبدوایاک نستعین اهدناالصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین پناه می برم به خداوندازسرکش خیلی رانده به نام خداوندمهرگسترخیلی مهربان پسندیده گفتن براخداوندپرورنده جهانیان مهرگسترخیلی مهربان دارای روزی آییندار آره ای تورا بنده ایم هم آره ای تورایاوری می خواهیم نشان بده مان راستراه خیلی پابرجاشده راستراه کسانی سراسر بخشانيشان دیگری خشمهاشده برشان هم نه گمراهان

سخنور یکم
      Level completed: 10%, Points required for next Level: 181
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      از ایشان 202 بار در 171 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      منظور از عبادت هر عملی است که به گونه ای مستند به شرع شود و شرع از آن نهی نکرده باشد، نماز در قله اعمال عبادی است به گونه ای که قبول شدن آن مهر قبولی سایر اعمال است.

هر کدام از اینها که بیان کردید مصداقی از رستگاری هستند، رستگاری نسبت به افراد مختلف معنا و مصداقی متفاوت دارد، رفتن به بهشت برای افراد عادی رستگاری است اما در قرآن آمده است که
      رضوان من الله، اکبر

اینکه انسان بداند که خدا از او راضی است از نعمت ورود به بهشت بالاتر است

در روایتی آمده که سه چیز در بهشت است که لذت از آن از لذت خود بهشت بالاتر است، مورد رضایت خدا بودن، همسایگی محمد و آل محمد علیهم السلام و خلود.

4. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Hezbollah_YaHasan (12-06-2014)

سخنور سوم
      Level completed: 46%, Points required for next Level: 219
      Overall activity: 99.0%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

Hezbollah_YaHasan آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2012
      جُستارها
      39
      امتیازها
      9,831
      رنک
      66
      Post Thanks / Like
      سپاس
      119
      از ایشان 350 بار در 211 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      بسمه تعالی
      خداوند تبارک و تعالی هیچ کاری را بی حکمت نمیکند. اول جهان را برای انسان خلق کرده بعد انسان را آفریده تا خدا را عبادت کنند و به سعادت برسند.
      اسلام بر خلاف مسیحیت تحریفی، دین رهبانیت نیست و می خواهد انسان در مدت کوتاه عمرش خدا را ستایش کند ولی در همین دنیا هم لذت ببرد اگر ماه رمضان هست که باید گرسنگی بکشد در عوض اعیاد و محرم هست تا در کنار عبادت الله بخورد و سیر شود اگر گفته جهاد کن درذکنارش نعمت غنیمت و کنیز گرفتن را برای شیرین کردن عبادة الله به او ارزانی داشته و سرانجام، خدا که از ستایش انسان ارضا شد بهشت را به او ارزانی می دارد تا ابد بخورد با حوریان عشق و لعب کند. مثل همین قانون حقوق بازنشستگی.
      هدف خدا شناساندن خود به انسان و سعادتمند کردن او است.
      ویرایش از سوی Hezbollah_YaHasan : 12-06-2014 در ساعت 07:02 PM
      یا حسن! شیخ حسن!
      نرمش قهرمانانه حق مسلم ماست.

ترامپ با لغو برجام میخی بر تابوت آمریکا زد.

یالثارت الحسین
      امروز حزب الله با سلاح منطق و گفتگو مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام و انقلاب می کوبد.

حزب الله! یا علی! تا آزادی قدس یک یا حسین بیش نیست!

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی کوشا نمایش پست ها
      منظور از عبادت هر عملی است که به گونه ای مستند به شرع شود و شرع از آن نهی نکرده باشد.
      یعنی غذا خوردن و خوابیدن و سکس با همسر هم عبادته؟ چون اینا که در شرع نهی نشده و صریحا هم خدا مجوز داده.

هر کدام از اینها که بیان کردید مصداقی از رستگاری هستند، رستگاری نسبت به افراد مختلف معنا و مصداقی متفاوت دارد، رفتن به بهشت برای افراد عادی رستگاری است اما در قرآن آمده است که رضوان من الله، اکبر
      اینکه انسان بداند که خدا از او راضی است از نعمت ورود به بهشت بالاتر است

در روایتی آمده که سه چیز در بهشت است که لذت از آن از لذت خود بهشت بالاتر است، مورد رضایت خدا بودن، همسایگی محمد و آل محمد علیهم السلام و خلود.
      حداقل وضعیتی که بشه بهش رستگاری بگیم از نظر شما چیه؟ جهنم نرفتن؟ (و به گمانم در نتیجه رفتن به پایین ترین درجات بهشت)

7. یک کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (12-07-2014)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Hezbollah_yaAli نمایش پست ها
      خدا که از ستایش انسان ارضا شد بهشت را به او ارزانی می دارد
      یعنی میفرمایید خدا به عبادت انسان نیاز داره تا ارضا بشه؟
      اگر ارضا نشه واسش عقده میشه؟
      یعنی خدا همینطوری رایگان به موجودی محبت و خوشبختی نمیده؟

9. یک کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (12-07-2014)

سخنور یکم
      Level completed: 66%, Points required for next Level: 68
      Overall activity: 99.4%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

mbk آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2014
      جُستارها
      2
      امتیازها
      6,082
      رنک
      50
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      از ایشان 76 بار در 73 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      4 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان
      یعنی غذا خوردن و خوابیدن و سکس با همسر هم عبادته؟ چون اینا که در شرع نهی نشده و صریحا هم خدا مجوز داده.
      چرا نباشه ؟خداوندا تو را بری همه ء اینها هم وادارکردنمان به بهره وریشان پاس تو
      اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین الرحمن الرحیم مالک یوم الدین ایاک نعبدوایاک نستعین اهدناالصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین پناه می برم به خداوندازسرکش خیلی رانده به نام خداوندمهرگسترخیلی مهربان پسندیده گفتن براخداوندپرورنده جهانیان مهرگسترخیلی مهربان دارای روزی آییندار آره ای تورا بنده ایم هم آره ای تورایاوری می خواهیم نشان بده مان راستراه خیلی پابرجاشده راستراه کسانی سراسر بخشانيشان دیگری خشمهاشده برشان هم نه گمراهان

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      خب منم همینو میگم، میگم همین خوردن و خوابیدن و زندگی طبیعی ما، فقط به شرط اینکه آدم خوب و با وجدانی باشی و به دیگر مخلوقات ظلم نکنی، برای رستگاری کافیه. یعنی حداقلش آدم جهنم نباید بره (بنابراین احتمالا میبرن پست ترین درجهء بهشت).
      ولی کوشا قبول نمیکنه!
      آخه خدا چه نیازی به عبادت ما مثلا به شکل نماز و اینها داره!
      اصلا خدا چرا باید بابت خوشبختی که به ما میده چیزی ازمون بخواد؟
      خیلی ساده است. تشخیص نیکی یک امر ذاتیه. مگر اینطور نیست؟ مثلا من اگر بی حد و حصر ثروت داشته باشم به همهء فقرا پول میدم که راحت زندگی کنن و از این بابت چیزی هم ازشون نمیخوام، حتی اگر از این بابت از من تشکر نکنن، حتی اگر بهم احترام نذارن، حتی اگر بهم توهین هم بکنن فحش هم بدن از من خوششون نیاد و منو آدم بدی بدونن! اینو وجدانا میگم! دروغ و اغراق نیست. آخه وقتی من خودم هرچی بخوام دارم به کسی نیازی ندارم همه خوشبختی رو دارم و کسی نمیتونه روم تاثیری بذاره صدمه ای بهم بزنه، چه دلیلی داره که نظر و رفتار اونا نسبت به خودم برام مهم باشه و تنها به این دلیل خواستار رنج و بدبختی اونا باشم؟ مثل اینکه یک حیوان درنده ای رو انداختی توی قفس و طبیعتا نمیتونه به شما آسیبی بزنه ولی صرفا بخاطر اینکه میدونی وحشیه و اگر بیاد بیرون شما رو پاره میکنه بخوای عذابش بدی و شکنجش کنی بهش غذا ندی و آزارش بدی! آخه این کار درسته منطقیه؟
      آیا خدا از من که مخلوقش هستم کمتره؟ آیا درک من از نیکی و شفقت متفاوت/اشتباه است؟

بعدم اینکه خدا میگه انسان رو آفریدم که منو عبادت کنه دقیقا یعنی چی؟ از این بابت به انسان چی میرسه؟ آیا لذتی میبریم از این بابت؟ به زبان ساده و عامیانه، چی به ما میرسه؟ واسه چی ما رو آورد به هستی و چطوری از این بابت به ما لطفی کرد؟ در جهان هستی در واقع تنها دو نیروی بنیادین وجود داره: لذت و رنج! بنابراین هر لطفی به مخلوقات هم در نهایت در غالب لذته که معنی پیدا میکنه. صرف اینکه ما عبادت کنیم که برامون معنا نداره، و برای خدا هم معنا نداره چون خدا نیازی به عبادت ما نداره. پس یا باید عبادت خودش برترین لذت رو برامون داشته باشه و یا اینکه ما رو به ظرفیت دریافت لذت های بیشتری برسونه. مثلا اون حیوان درنده وحشی اگر بتونه خوی خودش رو عوض کنه و با هم دوست بشیم اونوقت خودش هم میتونه لذت بیشتری ببره و مثلا من میتونم نوازشش هم بکنم!

چون کوشا این عبارت «انسان را آفریدیم تا ما را عبادت کند» رو «معقول» میخونه، لطفا بیاد توضیح بده که دقیقا چرا معقوله به چه دلیل چطوری ثابت میشه که معقوله! بنظر من این گفته اونقدرها روشن و بدیهی نیست و اصلا نمیدونم چطوری چرا باید اون رو معقول بدونیم! این سوال هست که از این بابت چی به ما میرسه مگه، و به خدا هم که نمیشه گفت چیزی میرسه چون خدا بی نیاز مطلقه. آیا از عبادت خدا به اشکال خاصی هست که انسان خودش بیشترین لذت رو میبره؟ آیا عبادت به اشکال خاص باعث رشد روحی میشه که انسان وارد مراتب بالاتری از شناخت خدا بشه و در نتیجه با نزدیکی بیشتر به خدا و ظرفیت درک بیشتر او به لذت های برتری نائل میشه؟
      بهرحال این هست که انسانی اگر واقعا به دین و خدا و عبادت به اشکال خاص ظاهری، با انصاف و وجدان و عقل خودش تاحدی که دانش و توان داشته، اعتقاد نداشته یا نمیتونسته به هر دلیلی انجام بده، درست و منطقی نیست که به جهنم بره و اون رو در درگاه خدا انسان مردودی بدونیم و بگیم رستگار نیست!
      بنظر من رستگاری در همون نیک بودنه. در اینکه آزارت به کسی نرسه. حتی یک ببر وحشی رو هم صرفا بخاطر اینکه وحشیه و اگر میتونست تو رو پاره میکرد و میخورد آزار نکنی. اینقدر شعور درک این رو داشته باشی و اینقدر خودخواهی بر تو غلبه نکنه که بگی فقط کسانی که از من خوششون میاد و منو قبول دارن یا سودی برام دارن حق حیات و خوشبختی و لذت بردن از زندگی رو دارن.
      حال میتونیم بگیم عبادت خداوند هم چون یک نوع تشکر و شعوره و چون خداوند لایق ترین برای دوست داشتن و عشق ورزیدن است، میتونه انسان رو به درجات نهایی خوشبختی و در نتیجه لذت برتر برسونه؛ اما بهرحال این به شرطی هست که شما واقعا بتونی به خدا و این معنا و ضرورت عبادات ظاهری و با اشکال خاص باور بیاری، که بنظر من دلایل روشن و محکم کافی در این زمینه برای همگان وجود نداره و نه از نظر توان واقعی هرکسی توانش رو داره.

ضمنا عبادات و مناسک ادیان معمولا هزینه های قابل توجهی داره. در مثال حیوان درندهء وحشی، محبت کردن و نزدیک شدن فکر نمیکنم کار خیلی سخت و هزینه بری باشه. حالا شاید بعضی افراد باشن به دلایل خاصی که برای درک این مسائل نیاز به سالها عبادت و پیروی کلیشه ای از یکسری آداب و باورها داشته باشن، ولی لزوما همه اینطور نیستن!

من یک بار براتون تعریف کردم که چطور با یک سگی که اولش از من خوشش نمی آمد از در دوستی و محبت وارد شدم و با هم دوستان صمیمی شدیم. بنظر من شعور و محبت و نیکی همینه و به همین سادگی میتونه ممکن باشه. اون سگ محبت منو دریافت، محبتی که برای من هم هزینهء مادی و دشواری آنچنانی نداشت (هزینش فقط غلبه بر غرور و خودخواهی و داشتن شعور و تسلیم شدن در برابر حق بود + چندتا کتلت که هزینهء بحساب آمدنی ای نبود)، و دو طرف تونستیم با هم دوست باشیم و به هم محبت کنیم. دیگه نه اون سگ بیشتر از اون از من انتظاری داشت و نه من بابت نیکی کردن و محبت و دوستی از اون سگ انتظار بیشتری داشتم. آخه محبت و نیکی که مزد و دلیل و شرایط بیشتری نمیخواد، یه چیزیه که توی ذات خود موجودات باید باشه و کاری که طبق ذات خودشون میکنن! حالا ما بیایم کلی شرایط و شروط بذاریم برای این دوستی ها و محبت ها و سختش بکنیم، که چی بشه؟ که فرضا یه عده نتونن بگیم آره میخواستیم ببینیم کیا از همه بیشتر مایه میذارن از همه بیشتر ایمان دارن و اونایی که شکست خوردن رستگار نمیشن میبریم شکنجه میکنیم حق زندگی و خوشبختی و لذت بردن ندارن!؟

هرکسی هر نیکی ای که میتونه، در حق هر موجودی، باید بکنه؛ اگر واقعا انسان نیکی است! و انتظار از هر موجود نیکی هم جز این نیست.
      این عقیدهء منه، تجربه و ذات منه، وجدان و عقل منه.
      حتی یک حیوان وحشی هم حق حیات و آسایش و حتی خوشبختی و لذت بردن رو داره.
      آدم فقط وقتی حق داره با دیگر موجودات وارد جنگ بشه که خودش در معرض تهدید باشه و اونا بهش حمله کنن. وگرنه مثلا ببری که توی قفسه، نمیتونه به من آسیبی بزنه، من چه حقی دارم فقط بخاطر اینکه وحشیه و اگر میتونست منو میدرید، بخاطر اینکه از من خوشش نمیاد، حتی بخاطر اینکه از پشت میله های قفس به من چنگ و دندون نشون میده، بیام و بهش صدمه بزنم، آزارش بدم، بکشمش؟
      حالا یوقت میگی آدم از روی ترس و اینکه میگه شاید یوقت فرصت پیدا کرد صدمه ای به من زد میخواد اقدام پیشگیرانه بکنه (که اونم بحث داره و قبلا نمونش رو با مزدک بحث کردیم که توجیه تهاجم و پیشدستی نسبت به دیگران قرار میداد)، ولی خدا که بی نیاز و قادر مطلقه و هیچوقت هیچ موجودی هیچ چیزی نمیتونه بهش صدمه ای بزنه برای چی باید همچین کاری بکنه؟

من حالا نماز نخونم، خدا رو باور نداشته باشم، بهش ایمان نداشته باشم (که تازه اونم دلایل معقول داره و در حد آگاهی و تجربه و وجدان و تشخیص خودم بوده)، اصلا از خدا خوشم نیاد، بهش بد و بیراه بگم، ...، باوجود تمام اینا بنظر من منطقی نیست که خدا بیاد و منو مجازات و شکنجه کنه!
      درواقع ما اگر واقعا بدونیم خدای هست و خوبه و نسبت به ما نیکی کرده و خیرخواه ماست و میخواد به ما خوشبختی بده، دلیلی نداره که ازش بدمون بیاد؛ پس اینکه نسبت به وجودش شک میکنیم یا قبولش نداریم یا چیزهایی رو که بعنوان دستور او بهش منسوب میکنن باور نداریم، پس حتما واقعا دلیل و مشکلی وجود داره.

میگن خدا انتقام گیرنده است و انتقام میگیره! خب ببینید همین حرفا خودشون غیرمنطقی و مسخره هستن! آخه خدا واسه چی باید از مخلوقات خودش انتقام بگیره؟ انتقام چی رو بگیره؟ مگه چه صدمه ای بهش زدن؟ انتقام مال یه وقتیه که به کسی صدمه ای زدی. حالا بگیم مثلا از روی عمد و با اینکه میتونستی نکنی اومدی به یکی دیگه از مخلوقاتش ظلم کردی، صدمه ای زدی، کشتیش، اون یه حرفی و میشه براش معنا قائل شد، ولی یه چیزهایی که فقط مربوط به خود خدا میشه، مثل عبادات ظاهری/با اشکال خاص، نماز و روزه و ایمان و غیره، واسه اونا بنظر من انتقام گرفتن معنا نمیده و منصفانه نیست، خو و وجدان و رفتار یک موجود براستی نیک و خوشبخت مطلق این نیست.
      ویرایش از سوی kourosh_iran : 12-07-2014 در ساعت 10:39 AM

12. یک کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (12-07-2014)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      به شرط اینکه مستقیم شرع به آن دستور داده باشد و من به منظور اطاعت امر شرع به آن عمل کنم عبادت است مثل ازدواج همچنین اگر شرع دستور مستقیم به آن نداده اما من به منظور آمادگی و قدرت داشتن بر انجام دستورات شرع آن را انجام دهم عبادت محسوب می شود مثل خوردن و خوابیدن.
      حداقل وضعیتی که بشه بهش رستگاری بگیم از نظر شما چیه؟ جهنم نرفتن؟ (و به گمانم در نتیجه رفتن به پایین ترین درجات بهشت)
      نجات از عذاب رستگاری حداقلی است.

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      خب منم همینو میگم، میگم همین خوردن و خوابیدن و زندگی طبیعی ما، فقط به شرط اینکه آدم خوب و با وجدانی باشی و به دیگر مخلوقات ظلم نکنی، برای رستگاری کافیه. یعنی حداقلش آدم جهنم نباید بره (بنابراین احتمالا میبرن پست ترین درجهء بهشت).
      ولی کوشا قبول نمیکنه!
      کوشا قبول نمی کنه چون داری نقش پیامبری رو بازی می کنی که هیچ معجزه ای برای اثبات نبوتش نداره و برای ادعایی که می کنه نمی تونه دلیل و برهان اقامه کنه

ببین عزیز جان همین که مجبوری برای بیان یک مطلب بسیار ساده یه طومار بنویسی یقین کن که یه جای کارت می لنگه و مشکل داره

آخه خدا چه نیازی به عبادت ما مثلا به شکل نماز و اینها داره!
      اصلا خدا چرا باید بابت خوشبختی که به ما میده چیزی ازمون بخواد؟
      خیلی ساده است. تشخیص نیکی یک امر ذاتیه. مگر اینطور نیست؟ مثلا من اگر بی حد و حصر ثروت داشته باشم به همهء فقرا پول میدم که راحت زندگی کنن و از این بابت چیزی هم ازشون نمیخوام، حتی اگر از این بابت از من تشکر نکنن، حتی اگر بهم احترام نذارن، حتی اگر بهم توهین هم بکنن فحش هم بدن از من خوششون نیاد و منو آدم بدی بدونن! اینو وجدانا میگم! دروغ و اغراق نیست. آخه وقتی من خودم هرچی بخوام دارم به کسی نیازی ندارم همه خوشبختی رو دارم و کسی نمیتونه روم تاثیری بذاره صدمه ای بهم بزنه، چه دلیلی داره که نظر و رفتار اونا نسبت به خودم برام مهم باشه و تنها به این دلیل خواستار رنج و بدبختی اونا باشم؟ مثل اینکه یک حیوان درنده ای رو انداختی توی قفس و طبیعتا نمیتونه به شما آسیبی بزنه ولی صرفا بخاطر اینکه میدونی وحشیه و اگر بیاد بیرون شما رو پاره میکنه بخوای عذابش بدی و شکنجش کنی بهش غذا ندی و آزارش بدی! آخه این کار درسته منطقیه؟
      آیا خدا از من که مخلوقش هستم کمتره؟ آیا درک من از نیکی و شفقت متفاوت/اشتباه است؟
      تجربه خارجی خلاف این موضوع را ثابت می کنه چه بسیار انسانهای بدبخت و بیچاره ای که قربانی جاه طلبی های انسانهای ثروتمند و حاکمان قدرتمند شدند و می شوند، خداوند در قرآن می فرماید:
      كَلاَّ إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى‏

چنین نیست كه شما مى‏ پندارید به یقین انسان طغیان مى‏ كند، از این‏كه خود را بى‏ نیاز ببیند.

و یا

وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَ لكِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما یَشاءُ إِنَّهُ بِعِبادِهِ خَبیرٌ بَصیر

اگر خداوند روزى را براى بندگانش وسعت بخشد، در زمین طغیان و ستم مى‏ كنند؛ ولى به مقدارى كه مى‏ خواهد و مصلحت مى‏ داند نازل مى‏ كند، چراكه او نسبت به بندگانش آگاه و بیناست‏
      خداوند بعد از نعمت وجود به انسان عقل عطا کرده و به همین دلیل تکالیفی را از او خواسته اگر صرف خوردن و آشامیدن و تناسلیدن و نهایت نیکی کردن در حد سایر حیوانات به یکدیگر کافی بود گاو و خر هم جزء عقلا محسوب می شدند

تمام سر پاداش و مجازات و جواب طومار شما در همین یک نکته است؛ عقل، عقل، عقل و عقل و دیگر هیچ اگر انسان با داشتن چنین گوهر گرانبهایی خود را همطراز سایر حیوانات وحشی و اهلی ببیند و به خواب و خور راضی شود از حیوان پست تر است و بهشت و رضایت خدا جایگاه انسان و در خور شأن انسان است نه حیوان
      بعدم اینکه خدا میگه انسان رو آفریدم که منو عبادت کنه دقیقا یعنی چی؟ از این بابت به انسان چی میرسه؟ آیا لذتی میبریم از این بابت؟ به زبان ساده و عامیانه، چی به ما میرسه؟
      خداوند به ما لیاقت درک هستی خودمان و اطرافمان را داده است وسعت وجود ما بلکه وسعت کهکشانی که ما در آنیم نسبت به هستی مادی شناخته شده در حد و در مرز صفر است همین نسبت بین وسعت هستی شناخته شده با آنچه امکان وجود دارد برقرار است و این نسبت تا بی نهایت ادامه دارد یعنی اگر میلیاردها میلیارد هستی به وسعت هستی موجود کشف شود باز وسعت آن نسبت به آنچه امکان وقوع دارد در حد و مرز صفر است و خدا احاطه بر این بی نهایت بلکه عین این بی نهایت است و ما عبادت می کنیم تا شاید ذره ای از این بی نهایت را درک کنیم
      اگر به مراحل بالای عبودیت رسیدم در همین دنیا و اگر نرسیدیم در دنیای دیگر

شاید شنیده باشی که از حضرت علی علیه السلام نقل شده که من به راههای آسمان آشنایی بیشتری از راههای زمین دارم و داستان معراج گوشه ای از حقیقت عبادت و بندگی است.
      میگن خدا انتقام گیرنده است و انتقام میگیره! خب ببینید همین حرفا خودشون غیرمنطقی و مسخره هستن!
      خداوند احدی را عذاب نمی کند آب آتش نمی گیرد بلکه به هر جا برسد مایه حیات و زندگی و سرسبزی است این هیزم است که جز سوزانده شدن خاصیت دیگری ندارد خدا از من و تو می خواهد که آب باشیم نه هیزم و نفت
      انتخاب با ماست/

واسه چی ما رو آورد به هستی و چطوری از این بابت به ما لطفی کرد؟ در جهان هستی در واقع تنها دو نیروی بنیادین وجود داره: لذت و رنج! بنابراین هر لطفی به مخلوقات هم در نهایت در غالب لذته که معنی پیدا میکنه. صرف اینکه ما عبادت کنیم که برامون معنا نداره، و برای خدا هم معنا نداره چون خدا نیازی به عبادت ما نداره. پس یا باید عبادت خودش برترین لذت رو برامون داشته باشه و یا اینکه ما رو به ظرفیت دریافت لذت های بیشتری برسونه. مثلا اون حیوان درنده وحشی اگر بتونه خوی خودش رو عوض کنه و با هم دوست بشیم اونوقت خودش هم میتونه لذت بیشتری ببره و مثلا من میتونم نوازشش هم بکنم!

چون کوشا این عبارت «انسان را آفریدیم تا ما را عبادت کند» رو «معقول» میخونه، لطفا بیاد توضیح بده که دقیقا چرا معقوله به چه دلیل چطوری ثابت میشه که معقوله! بنظر من این گفته اونقدرها روشن و بدیهی نیست و اصلا نمیدونم چطوری چرا باید اون رو معقول بدونیم! این سوال هست که از این بابت چی به ما میرسه مگه، و به خدا هم که نمیشه گفت چیزی میرسه چون خدا بی نیاز مطلقه. آیا از عبادت خدا به اشکال خاصی هست که انسان خودش بیشترین لذت رو میبره؟ آیا عبادت به اشکال خاص باعث رشد روحی میشه که انسان وارد مراتب بالاتری از شناخت خدا بشه و در نتیجه با نزدیکی بیشتر به خدا و ظرفیت درک بیشتر او به لذت های برتری نائل میشه؟
      بهرحال این هست که انسانی اگر واقعا به دین و خدا و عبادت به اشکال خاص ظاهری، با انصاف و وجدان و عقل خودش تاحدی که دانش و توان داشته، اعتقاد نداشته یا نمیتونسته به هر دلیلی انجام بده، درست و منطقی نیست که به جهنم بره و اون رو در درگاه خدا انسان مردودی بدونیم و بگیم رستگار نیست!
      بنظر من رستگاری در همون نیک بودنه. در اینکه آزارت به کسی نرسه. حتی یک ببر وحشی رو هم صرفا بخاطر اینکه وحشیه و اگر میتونست تو رو پاره میکرد و میخورد آزار نکنی. اینقدر شعور درک این رو داشته باشی و اینقدر خودخواهی بر تو غلبه نکنه که بگی فقط کسانی که از من خوششون میاد و منو قبول دارن یا سودی برام دارن حق حیات و خوشبختی و لذت بردن از زندگی رو دارن.
      حال میتونیم بگیم عبادت خداوند هم چون یک نوع تشکر و شعوره و چون خداوند لایق ترین برای دوست داشتن و عشق ورزیدن است، میتونه انسان رو به درجات نهایی خوشبختی و در نتیجه لذت برتر برسونه؛ اما بهرحال این به شرطی هست که شما واقعا بتونی به خدا و این معنا و ضرورت عبادات ظاهری و با اشکال خاص باور بیاری، که بنظر من دلایل روشن و محکم کافی در این زمینه برای همگان وجود نداره و نه از نظر توان واقعی هرکسی توانش رو داره.

ضمنا عبادات و مناسک ادیان معمولا هزینه های قابل توجهی داره. در مثال حیوان درندهء وحشی، محبت کردن و نزدیک شدن فکر نمیکنم کار خیلی سخت و هزینه بری باشه. حالا شاید بعضی افراد باشن به دلایل خاصی که برای درک این مسائل نیاز به سالها عبادت و پیروی کلیشه ای از یکسری آداب و باورها داشته باشن، ولی لزوما همه اینطور نیستن!

من یک بار براتون تعریف کردم که چطور با یک سگی که اولش از من خوشش نمی آمد از در دوستی و محبت وارد شدم و با هم دوستان صمیمی شدیم. بنظر من شعور و محبت و نیکی همینه و به همین سادگی میتونه ممکن باشه. اون سگ محبت منو دریافت، محبتی که برای من هم هزینهء مادی و دشواری آنچنانی نداشت (هزینش فقط غلبه بر غرور و خودخواهی و داشتن شعور و تسلیم شدن در برابر حق بود + چندتا کتلت که هزینهء بحساب آمدنی ای نبود)، و دو طرف تونستیم با هم دوست باشیم و به هم محبت کنیم. دیگه نه اون سگ بیشتر از اون از من انتظاری داشت و نه من بابت نیکی کردن و محبت و دوستی از اون سگ انتظار بیشتری داشتم. آخه محبت و نیکی که مزد و دلیل و شرایط بیشتری نمیخواد، یه چیزیه که توی ذات خود موجودات باید باشه و کاری که طبق ذات خودشون میکنن! حالا ما بیایم کلی شرایط و شروط بذاریم برای این دوستی ها و محبت ها و سختش بکنیم، که چی بشه؟ که فرضا یه عده نتونن بگیم آره میخواستیم ببینیم کیا از همه بیشتر مایه میذارن از همه بیشتر ایمان دارن و اونایی که شکست خوردن رستگار نمیشن میبریم شکنجه میکنیم حق زندگی و خوشبختی و لذت بردن ندارن!؟

هرکسی هر نیکی ای که میتونه، در حق هر موجودی، باید بکنه؛ اگر واقعا انسان نیکی است! و انتظار از هر موجود نیکی هم جز این نیست.
      این عقیدهء منه، تجربه و ذات منه، وجدان و عقل منه.
      حتی یک حیوان وحشی هم حق حیات و آسایش و حتی خوشبختی و لذت بردن رو داره.
      آدم فقط وقتی حق داره با دیگر موجودات وارد جنگ بشه که خودش در معرض تهدید باشه و اونا بهش حمله کنن. وگرنه مثلا ببری که توی قفسه، نمیتونه به من آسیبی بزنه، من چه حقی دارم فقط بخاطر اینکه وحشیه و اگر میتونست منو میدرید، بخاطر اینکه از من خوشش نمیاد، حتی بخاطر اینکه از پشت میله های قفس به من چنگ و دندون نشون میده، بیام و بهش صدمه بزنم، آزارش بدم، بکشمش؟
      حالا یوقت میگی آدم از روی ترس و اینکه میگه شاید یوقت فرصت پیدا کرد صدمه ای به من زد میخواد اقدام پیشگیرانه بکنه (که اونم بحث داره و قبلا نمونش رو با مزدک بحث کردیم که توجیه تهاجم و پیشدستی نسبت به دیگران قرار میداد)، ولی خدا که بی نیاز و قادر مطلقه و هیچوقت هیچ موجودی هیچ چیزی نمیتونه بهش صدمه ای بزنه برای چی باید همچین کاری بکنه؟

من حالا نماز نخونم، خدا رو باور نداشته باشم، بهش ایمان نداشته باشم (که تازه اونم دلایل معقول داره و در حد آگاهی و تجربه و وجدان و تشخیص خودم بوده)، اصلا از خدا خوشم نیاد، بهش بد و بیراه بگم، ...، باوجود تمام اینا بنظر من منطقی نیست که خدا بیاد و منو مجازات و شکنجه کنه!
      درواقع ما اگر واقعا بدونیم خدای هست و خوبه و نسبت به ما نیکی کرده و خیرخواه ماست و میخواد به ما خوشبختی بده، دلیلی نداره که ازش بدمون بیاد؛ پس اینکه نسبت به وجودش شک میکنیم یا قبولش نداریم یا چیزهایی رو که بعنوان دستور او بهش منسوب میکنن باور نداریم، پس حتما واقعا دلیل و مشکلی وجود داره.

آخه خدا واسه چی باید از مخلوقات خودش انتقام بگیره؟ انتقام چی رو بگیره؟ مگه چه صدمه ای بهش زدن؟ انتقام مال یه وقتیه که به کسی صدمه ای زدی. حالا بگیم مثلا از روی عمد و با اینکه میتونستی نکنی اومدی به یکی دیگه از مخلوقاتش ظلم کردی، صدمه ای زدی، کشتیش، اون یه حرفی و میشه براش معنا قائل شد، ولی یه چیزهایی که فقط مربوط به خود خدا میشه، مثل عبادات ظاهری/با اشکال خاص، نماز و روزه و ایمان و غیره، واسه اونا بنظر من انتقام گرفتن معنا نمیده و منصفانه نیست، خو و وجدان و رفتار یک موجود براستی نیک و خوشبخت مطلق این نیست.
      دلیل این همه روضه های جانسوزی که جنابعالی می خوانید این است که ما هنوز فرصت نکرده ایم به آسمان نگاه کنیم و سر به زیر در زباله دانی طبیعت دنبال تکه نانی کپک زده و استخوانی جویده شده هستیم به قول سهراب
      چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید و به قول مولوی
      سالها فکر من این است و همه شب سخنم ...

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. پیشنهاد تجزیه ایران توسط اسراییل
      از سوی sonixax در تالار سیاست و اقتصاد
      پاسخ: 16
      واپسین پیک: 06-26-2016, 09:45 PM
    2. پاسخ: 9
      واپسین پیک: 08-19-2012, 08:34 PM
    3. پاسخ: 16
      واپسین پیک: 07-03-2012, 08:23 AM
    4. پاسخ: 17
      واپسین پیک: 05-03-2012, 11:40 PM

مجوز های پیک و ویرایش