• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 2 از 3 نخستیننخستین 123 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 11 به 20 از 30

جُستار: شناخت محمد

شناس
      Level completed: 2%, Points required for next Level: 196
      Overall activity: 99.0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      بدون وضعیت

خالی

Satan آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      دوزخ
      جُستارها
      0
      امتیازها
      4,154
      رنک
      41
      Post Thanks / Like
      سپاس
      52
      از ایشان 153 بار در 34 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی بهمنیار نمایش پست ها
      دیدگاه نخست : در واقع محمد، محمد بوده و او را پیامبر اسلام نامیدن، لقبی که مسلمانان او را می نامند، باعث تحریک بیشتر می شود و بدرد دیگری نخورده و احترام بی خودیست.

از دیدگاه دیگر، یعنی دیدگاه دوم، نامیدن پیامبر اسلام مانند، این است که رامسس را فرعون بنامیم یا تازگی ها مبارک را نیز فرعون می نامیدند، البته از سوی رساناهای ایرانی. از سوی دیگر گوش مردم بیشتر با پیامبر اسلام آشناست تا محمد.

نگر شما در این باره چیست؟
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Russell نمایش پست ها
      خوب نام فامیل را هم اضافه کنید که اشتباه گرفته نشود،یعنی بشود "شناخت محمد ابن عبدالله"
      البته نام محمد مانند آدولف است.هر چقدر هم آدولف داشته باشید وقتی میگویید آدولف همه ذهنشان میرود سراغ یک نفر.
      من هم با دیدگاه جناب راسل گرامی موافقم؛
      شناخت محمد ابن عبدالله (لعنت به خودش و اهل بیتش)
      زکریای رازی:
      ادیان و مذاهب علت اساسی جنگ‌ها و مخالفت با اندیشه‌های فلسفی و تحقیقات علمی هستند. کتاب‌هایی که به نام مقدس آسمانی معروف‌اند، کتب خالی از ارزش و اعتباراند و آثار کسانی از قدما مانند افلاطون و ارسطو و سقراط خدمت مهم‌تر و مفید‌تری به بشر کرده ‌است. (تاریخ اجتماعی ایران، تالیف مرتضی راوندی، جلد دهم، ص ۱۳۶)

2. 5 کاربر برای این پست سودمند از Satan گرامی سپاسگزاری کرده اند:

D@mneD (05-03-2012),Mehrbod (09-20-2011),Russell (09-20-2011),sonixax (09-22-2011),بهمنیار (11-16-2011)

نویسنده دوم
      Level completed: 58%, Points required for next Level: 171
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

بهمنیار آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Mar 2011
      جُستارها
      27
      امتیازها
      10,679
      رنک
      68
      Post Thanks / Like
      سپاس
      203
      از ایشان 604 بار در 207 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      3 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)

درود بر دوستان

چند گاهی، برای رخدادی که پیش آمد نتوانستم از شما دیداری داشته باشم.

گزارش کوتاهی از برگردان شناخت محمد بدهم تا از چند و چون کارها آگاه شوید

پیش از مهر ماه کمابیش نیمه ای از بخش نخست کتاب را برگرداندم و به اشتباه بدون این که آن را ویرایش کنم برای دکتر سینا فرستادم. نوشته ای که فرستادم چون ویرایش نشده و پر از غلط ها املایی و دستور زبانی بود. دکتر را پاک نا امید کرده و به من پاسخ داد که اگر این گونه است برگردان کتاب را رها نمایید و مجاز نیستید برگردان کنید. در این زمان تازه من به اشتباه خودم پی بردم که متن را جابجا فرستاده ام. پی گیری نمودم و دکتر را قانع ساختم که اشتباه فرستاده ام. و گفتم که تا اواخر مهر بخش نخست را خواهم فرستاد. که شوربختانه خودم از دور خارج شدم و کمابیش یک ماه نتوانستم هیچ کاری انجام دهم، به جای آن بازی ( Deus Ex: Human Revolution
      ) را به پایان رساندم. عجب بازی بود به ویژه آخرش
      ولی دوباره دست به کار شدم بخش نخست را کامل کرده ویرایش و بازبینی دوباره کردم و برای دکتر فرستادم. بهر حال موقعیت شکننده شد و هنوز نیز هست.

باری این گزارش کار من ولی در مورد کتاب

به طور کلی کتاب برای خواننده بیخدا نوشته نشده است. برای خواننده ای که در دموکراسی غربی زندگی می کند و دین دار نیز هست، بیشتر یهودی و ترسایی نوشته شده است. یعنی سرانجام در خواننده احساسی از مقایسه میان این سه دین ابراهیمی و پیامبران آن پدید می آید. (البته این ها نگرهای من است) از این نگر امید کمی هست که خواننده مسلمان به ویژه شیعه کششی برای خواندن آن پیدا کند. حدیث ها و روایات تاریخی کمابیش از صحاح سته هفت کتاب نامی سنی ها برگرفته شده است. ولی کتاب بسیار بسیار روشنگری هست. اگر کسی (مسلمانان) همت کرده و آن را بخواند بی گمان دیدگاهش در برابر دین اسلام دگرگون خواهد شد.

کتاب یک پیشگفتار و یک چکیده دارد که اندیشه خواننده را برای بقیه کتاب آماده می سازد. بخش نخست آن درباره زندگی نامه محمد است. مانند زاده شدن، دوران کودکی، همسرگزینی با خدیجه و . . . دروان کودکی که بسیار در سراسر زندگی انسان بسیار حساس است به دقت بررسی شده است. برای نمونه

زمانی که پیامبر اسلام به پنج سالگی رسید، تندرستی روانی محمد یک دلواپسی بزرگ برای خانواده پرورش دهنده‌ی او گردید، از این رو وی را به آمنه پس دادند. آمنه هنوز شوهری پیدا نکرده بود، تا زمانی که حلیمه در باره رفتار شگفت انگیز محمد نگفته بود، گرایشی به باز پس گرفتن کودک نداشت. آن‌ها کوشش داشتند از زمانی که محمد از شیر گرفته شده بود، در دو سالگی، وی را باز پس دهند، ولی هر بار آمنه پافشاری کرده که کودک را بیشتر نگه دارند. ابن اسحاق گفته های حلیمه را یادداشت نموده است: «پدر او [پسر خود حلیمه] به من گفت، 'نگرانم نکند این کودک دیو زده شده، پس او را به خانواده‌اش برگردان، پیش از این که پیامد آن پدیدار شود. ' . . . او [مادر محمد] از من پرس و جو نمود چه رخ داده و مرا آسوده نگذاشت تا هنگامی که به وی گفتم. زمانی که از من پرسید می‌ترسی که دیوزده شده باشد، پاسخ دادم بله.»(6)

داشتن پندارهای ترسناک برای کودکان غیر طبیعی نیست. پس آن چه برای محمد رخ داده و حلیمه و شوهر وی را نگران کرده باید به گونه‌ی استثنایی هشدار دهنده بوده باشد. شوهر حلیمه گفته «نگرانم نکند این کودک دیو زده شده.» سال‌ها بعد محمد از تجربه شگفت انگیز کودکی خود سخن گفته است. «دو مرد با جامه سفید و تشت طلایی پر از برف به سوی من آمدند. آن‌ها مرا گرفته و بدن مرا شکافتند، سپس قلب مرا در آوردند و آن را باز نموده و از آن یک لخته سیاهی بیرون کشیده و دور انداختند. سپس قلب و بدن مرا تا زمانی که پاک شد، با برف شستند.»(7)
      این بخش ها برای خواننده شیعه که متوجه خراب کاری های دینی هست باید بسیار جالب باشد . برای نمونه در جایی دیگر
      محمد درباره مادر چندان سخن نگفته است. زمانی که مکه را گرفت، پنجاه و پنج سال پس از مرگ مادر، وی به سر آرامگاه آمنه در ابوا، جایی میان مکه و مدینه رفت و گریست. محمد به صحابه خودش گفت، «این آرامگاه مادر من است؛ خداوند اجازه داد تا از آرامگاه دیدن کنم. می‌خواستم دعا کنم، ولی استجابت نشد. پس مادرم را به یاد آوردم و خاطره های مهر او بر من چیره گشت و گریستم.»(8)
      چرا خدا نباید بگذارد محمد برای مادرش دعا کند؟ چه کرده است که سزاوار بخشش نیست؟ چیزی درست نیست مگر این که گمان کنیم خدا دادگر نیست. روشن است که این موضوع به خدا ربطی ندارد. این محمد است که حتی پس از نیم سده بعد از مرگ او، نمی‌تواند مادرش را ببخشد. آیا مادرش را چون زنی سرد بی عاطفه به یاد می‌آورده است؟ آیا از مادرش دلخور بوده و دچار زخم‌های ژرف روحی که هیچ گاه بهبود نیافته، بوده است؟
      یا
      محمد هیچ شغل آبرومندی پیدا نکرد. در این سال‌ها، چوپانی چند تا گوسفند، کاری که ویژه دختران بود و عرب‌ها آن را کاری غیر مردانه به شمار می‌آوردند، را بر عهده داشت.
      یا
      در جهان خیالی، دور از دسترس دیگران، محمد، دیگر کودکی ناخواسته که از آغاز زندگی، خود را چنین دیده بود، نبود، بلکه دوست داشتنی، با ارج، ستایش شده، و حتی ترسناک بود. زمانی که واقعیت سخت می‌شد و تنهایی به او فشار می‌آورد، او به جهان خیالی پناه می‌برد. در این جهان دل انگیز، او می‌توانست هر کسی که می‌خواهد باشد. او باید این جهان را در زمانی که بسیار کم سن بوده، یافته باشد، زمانی که وی با خانواده دایه خویش زندگی می‌کرد و روزهای بلندی را در بی کسی و بیابان سپری می‌نمود. این جهان آرمانی و آسوده پندارها، چون پناهگاهی، برای بیشتر زندگی برای او ماند. جهان خیالی به همان اندازه این جهان واقعی می‌نمود، ولی خوش‌تر. همسر خویش را با نگهداری نه کودک در خانه تنها می‌گذاشت، و به غارهای پیرامون مکه می‌رفت و روزهای خویش را با کناره گیری از جهان، پیچیده شده در اندیشه های و پندارهای خوش خودش، می‌گذراند.
      در این بخش بر پایه رفتارها و گفتارها، روان شناسی محمد گفته می شود.

(البته چون از سوی نویسنده پروانه داده نشده و ایشان در حال بررسی هستند تا تایید بخش نخست نرسیده نمی توان مانور بسیاری داد)

4. 7 کاربر برای این پست سودمند از بهمنیار گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-18-2011),Babak (11-17-2011),D@mneD (05-03-2012),Mehrbod (11-18-2011),Russell (11-16-2011),Satan (11-17-2011),sonixax (11-18-2011)

شناس
      Level completed: 66%, Points required for next Level: 34
      بدون وضعیت

غافلگیر

Babak آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jan 2011
      جُستارها
      10
      امتیازها
      1,866
      رنک
      25
      Post Thanks / Like
      سپاس
      104
      از ایشان 173 بار در 58 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      حدیث ها و روایات تاریخی کمابیش از صحاح سته هفت کتاب نامی سنی ها برگرفته شده است. ولی کتاب بسیار بسیار روشنگری هست.
      صحاح سته همانطور كه از نامش پيداست شش كتاب است كه البته دو كتاب معتبر ديگر (مسند احمد بن حنبل و موطا مالك) نيز در كنار اين شش كتاب استفاده ميشود.
      اگر خدا وجود می‌داشت، من فکر می‌کنم که بعید است او آنقدر بیهوده و لوس باشد که از اینکه افرادی در وجود داشتن او شک کنند آزرده شود. «برتراند راسل»

6. 4 کاربر برای این پست سودمند از Babak گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-18-2011),D@mneD (05-03-2012),sonixax (11-18-2011),بهمنیار (11-19-2011)

دفترچه نویس
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 2.0%
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Most Popular
      سرور خویـشتـن

Empty

Mehrbod آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      لاجیکستان
      جُستارها
      188
      امتیازها
      471,639
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12,116
      از ایشان 21,650 بار در 7,581 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      62 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      در یک سرچشمه معتبری درباره محمد آمده بود که در عربستان آن زمان، با گرفتن زهر (venom) مورچه‌، مواد توهم‌زا
      درست می‌کردند و محمد نیز به احتمال بسیار زیادی، توهمات گوناگون رسالت پیامبری خود را با مصرف آن تقویت می‌کرده است

گرفتن دارو‌های توهم‌زا از زهر مورچگان ریشه دینی و تاریخی بس درازی هم دارد:

http://www.ethnografica.com/kevingro...rabstract.html

کلیدواژه‌های جستجو:
      • hallucinogenic ants
      • ants venom eating hallucination

Sticky بجای وادادن در برابر واقعیت تلخ، بهتر است آدمی بكوشد كه واقعیت را بسود خود دگرگون كند و اگر بتواند حتی یك واژه ی تازی را هم از زبان شیرین مادری خود بیرون بیندازد بهتر از این است كه بگوید چه كنم ! ناراحتم! ولی همچنان در گنداب بماند و دیگران را هم به ماندن در گنداب گول بزند!!

—مزدک بامداد

8. 4 کاربر برای این پست سودمند از Mehrbod گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-21-2011),D@mneD (05-02-2012),sonixax (11-22-2011),بهمنیار (11-22-2011)

نویسنده دوم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

بهمنیار آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Mar 2011
      جُستارها
      27
      امتیازها
      10,679
      رنک
      68
      Post Thanks / Like
      سپاس
      203
      Mentioned
      3 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Babak نمایش پست ها
      صحاح سته همانطور كه از نامش پيداست شش كتاب است كه البته دو كتاب معتبر ديگر (مسند احمد بن حنبل و موطا مالك) نيز در كنار اين شش كتاب استفاده ميشود.
      گمان کنم از این داروهایی که از شاش مورچه (همان که مهربد در پست بالا گفته ) گرفته اند تزریق کرده بودم چون می دانستم که هفت تا است و همه جا هم خواندم هفت تا ولی خودم نوشتم شش تا
      ولی از گفته شما سپاسگذارم

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی مهربد نمایش پست ها
      ر یک سرچشمه معتبری درباره محمد آمده بود که در عربستان آن زمان، با گرفتن زهر (venom) مورچه‌، مواد توهم‌زا
      درست می‌کردند و محمد نیز به احتمال بسیار زیادی، توهمات گوناگون رسالت پیامبری خود را با مصرف آن تقویت می‌کرده است

گرفتن دارو‌های توهم‌زا از زهر مورچگان ریشه دینی و تاریخی بس درازی هم دارد:

http://www.ethnografica.com/kevingro...rabstract.html
      سراسر کوشش دکتر سینا و بار و بر آن، که کتاب شناخت محمد را می توان نتیجه آن دانست، این است که این فرد یک بیمار بوده و بدبختانه همزمان شدن رویدادها (که یکی از با ارج ترین آن ها همسرگزینی با خدیجه که خود او هم بیمار بوده هست) مایه آن شده که دینی به نام اسلام پا بگیرد. روشن است که برخی مواد توهم زا یا روانگردان هستند. ولی در این مورد تا جایی که من دیدم به کارگیری دارو نبوده است. مانند زمان کنونی که کسی به نام احمدی نژاد هست و افرادی پشت پرده مانند رحیم مشایی یا پسر خامنه ای روشن نیست کدام یک دستور دهنده هستند و کدام یک فرمانبر

10. 3 کاربر برای این پست سودمند از بهمنیار گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-22-2011),D@mneD (05-03-2012),Mehrbod (11-23-2011)

سرنویسنده سوم
      Overall activity: 97.0%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کافر_مقدس آواتار ها
      تاریخ هموندی
      May 2012
      ماندگاه
      خیابان پاستور ، کوچه ی اختر
      جُستارها
      28
      امتیازها
      34,602
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      2,013
      از ایشان 4,643 بار در 1,681 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      5 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Russell نمایش پست ها
      خوب نام فامیل را هم اضافه کنید که اشتباه گرفته نشود،یعنی بشود "شناخت محمد ابن عبدالله"
      من نیز اکثر اوقات از نام "محمد بن عبدالله" استفاده می کنم ..
      احساس می کنم لفظ پیامبر اسلام یه جور احترام به این شخص هست .. گرچه گهگاه در مناظره های رودررو با مذهبی های متعصب کم و بیش پیش اومده که ایشون رو پیامبر اسلام هم خطاب کرده باشم
      یک روزی ملت ما آزاد می شود و این روز زیاد دور نیست. فرهنگ همیشه غالب می شود بر زور و ستم و قلدری!

"فریدون فرخزاد"

12. 5 کاربر برای این پست سودمند از کافر_مقدس گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (05-02-2012),D@mneD (05-03-2012),Mehrbod (11-28-2012),sonixax (05-02-2012),بهمنیار (11-28-2012)

نویسنده دوم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

خالی

بهمنیار آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Mar 2011
      جُستارها
      27
      امتیازها
      10,679
      رنک
      68
      Post Thanks / Like
      سپاس
      203
      Mentioned
      3 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      درود بر همگی

خوب امشب شب بزرگی بود! ما به یاری امام حسین برگردان کتاب شناخت محمد را به پایان رسانده و به سوی نویسنده فرستادیم
      این خبر خوب
      خبر خوبتر این که یک ماه می رویم می خوابیم البته برای خودم و اگر روزی توانستیم و ایران را آزاد کردیم بی گمان سیستم مهربد را برای بازی وام خواهیم گرفت البته اگر اجازه دهد
      از دوستان برای دلگرمی هایی که به من دادن سپاسگزارم
      گمان کنم که دکتر سینا کسی را یافته که برگردان من را بخواند و ویرایش نماید هنوز این شخص با من تماس نگرفته است

اگر کسی بازی darksider 2 را بازی نکرده بایسته است که سری به گیم بزند به گمان نگرش را دگرگون خواهد کرد

باری امشب ما را ماه گرفته و اسپم می فرستیم
      تاریخ می شود 9 آذر 1391

14. 4 کاربر برای این پست سودمند از بهمنیار گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-28-2012),Mehrbod (11-28-2012),Russell (11-29-2012),sonixax (11-28-2012)

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Most Popular
      سرور خویـشتـن

Empty

Mehrbod آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      لاجیکستان
      جُستارها
      188
      امتیازها
      471,639
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12,116
      Mentioned
      62 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      درود بر همگی

خوب امشب شب بزرگی بود! ما به یاری امام حسین برگردان کتاب شناخت محمد را به پایان رسانده و به سوی نویسنده فرستادیم
      این خبر خوب
      خبر خوبتر این که یک ماه می رویم می خوابیم البته برای خودم و اگر روزی توانستیم و ایران را آزاد کردیم بی گمان سیستم مهربد را برای بازی وام خواهیم گرفت البته اگر اجازه دهد
      گمان کنم که دکتر سینا کسی را یافته که برگردان من را بخواند و ویرایش نماید هنوز این شخص با من تماس نگرفته است

به به، درود به بهمنیار، یار دیرینه و همیشه ناپیدا
      ما از کجا میتوانیم بخوانیم؟

اگر کسی بازی darksider 2 را بازی نکرده بایسته است که سری به گیم بزند به گمان نگرش را دگرگون خواهد کرد

کار بس پسندیده‌ای میکنی. darksiders 2 را هم نگریستم، به نگر بازی خوبی میاید!
      من این چند گاهه درگیر این بودم: Borderlands 2 - WiKi

چند روز پیش هم که آروزی ما هسییایید (realized ) و Hitman بیرون آمد! به امید اسپاگتی این پایان هفته‌ هم سراغ آن میرویم.

برای gamer ها روزهای خوبیه ...

Sticky بجای وادادن در برابر واقعیت تلخ، بهتر است آدمی بكوشد كه واقعیت را بسود خود دگرگون كند و اگر بتواند حتی یك واژه ی تازی را هم از زبان شیرین مادری خود بیرون بیندازد بهتر از این است كه بگوید چه كنم ! ناراحتم! ولی همچنان در گنداب بماند و دیگران را هم به ماندن در گنداب گول بزند!!

—مزدک بامداد

16. 2 کاربر برای این پست سودمند از Mehrbod گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-28-2012),sonixax (11-28-2012)

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Most Popular
      سرور خویـشتـن

Empty

Mehrbod آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      لاجیکستان
      جُستارها
      188
      امتیازها
      471,639
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12,116
      Mentioned
      62 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی کافر نمایش پست ها
      من نیز اکثر اوقات از نام "محمد بن عبدالله" استفاده می کنم ..
      احساس می کنم لفظ پیامبر اسلام یه جور احترام به این شخص هست .. گرچه گهگاه در مناظره های رودررو با مذهبی های متعصب کم و بیش پیش اومده که ایشون رو پیامبر اسلام هم خطاب کرده باشم
      به گفت دوستان، "پیقنبر" اسلام

—مزدک بامداد

18. 2 کاربر برای این پست سودمند از Mehrbod گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-28-2012),sonixax (11-28-2012)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      از ایشان 15,109 بار در 7,094 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      درود بر همگی

این خبر خوب

اگر کسی بازی darksieder 2 را بازی نکرده بایسته است که سری به گیم بزند به گمان نگرش را دگرگون خواهد کرد

تاریخ می شود 9 آذر 1391

همیشه قبل خواب دو تا شات بزن راحت بخواب!
      دکتر ساسی

20. 2 کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (11-28-2012),Mehrbod (11-28-2012)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

مجوز های پیک و ویرایش

• شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
    • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
    • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
    • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
    •