• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 1 از 2 12 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 1 به 10 از 12

جُستار: دوستی با مسلمانان و پیروان دیگر مذاهب

Hybrid View

دفترچه نویس
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      نِشان‌ها:
      Community Award
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      از ایشان 15,276 بار در 5,851 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)

دوستی با مسلمانان و پیروان دیگر مذاهب

بحث جالبی دیدم در یه تاپیک دیگه گفتم اینجا یه تاپیک براش بزنم که بحث اونجا هم از مسیر خارج نشه.
      نظر شما در مورد دوستی با مسلمانان چیه.من که بهترین دوستانم تا بحال مسلمان و اهل نماز و روزه بودند.ولی نکتش اینجا بوده که از در اکثر موارد که مربوط به ارتباط با اونهاست عملاً مسلمون بازی در نمیاوردند.خیلی هم هستند که اینجوری نیستند و من اصلاً با اینجور آدما نمیتونم کنار بیام که هر بحثی رو براش یه جکم الهی تو آستین دارند.
      در حقیقت از نظر من مسلمانانی که عملاً مسلمان نیستند برای دوستی مناسبند

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

2. 5 کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Babak (02-05-2011),Mehrbod (02-05-2011),Reactor (02-05-2011),sonixax (02-04-2011)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      از ایشان 15,109 بار در 7,094 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      راستش من بین مسلمان با اسلامگرا همیشه فرق میذارم ،
      یک مسلمان دست خودش نبوده که مسلمان بشه و به خاطر رشد در محیطی که درش بوده باور هایش در وجودش نهادینه شده و مسلمان مانده .
      ولی یک اسلامگرا داستانش خسلی فرق میکنه ، از نظر من یک روانی مثل هیملر هم اسلامگراست و همان طور که بهتر از من میدونید همه مسلمانان تروریست نیستند ولی 99% تروریستها مسلمانِ اسلامگرا هستند .
      به همین دلیل من با یک فرد مسلمان هرگز مشکلی ندارم و دوستان خیلی خوبی هم بینشون دارم و با اینکه اونها میدونند من چه عقایدی دارم هرگز به من حمله نمیکنند و وحشی بازی در نمیارند ! منم همیشه بهشون میگم شماها مسلمان نیستید و گرنه تا حالا منو هزار بار سوزونده بودید

ولی اسلامگرا رو به هیچ عنوان تحمل نمیکنم و با اینکه از دیدن صحنه های مرگ انسانها به شدت ناراحت میشم ، ولی اگر یک اسلامگرا رو جلوم تکه تکه هم بکنند برایم مهم نیست .
      همیشه قبل خواب دو تا شات بزن راحت بخواب!
      دکتر ساسی

4. 3 کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),cyrusofgreat (02-05-2011),Russell (02-04-2011)

شناس
      Level completed: 32%, Points required for next Level: 103
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

معترض

cyrusofgreat آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jan 2011
      جُستارها
      7
      امتیازها
      2,647
      رنک
      31
      Post Thanks / Like
      سپاس
      44
      از ایشان 83 بار در 30 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      من که هر چی دور و برم دیدم مسلمون هستند!
      به جز اندکی...
      اکثر دوستام هم تو شناسنامه مسلمون هستند ولی تو باطن نه...(مثل خودم)

6. 3 کاربر برای این پست سودمند از cyrusofgreat گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Russell (02-05-2011),sonixax (02-05-2011)

دفترچه نویس
      Overall activity: 99.9%
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Activity Award
      A Believer

Empty

Ouroboros آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Dec 2010
      جُستارها
      55
      امتیازها
      186,080
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      3,212
      از ایشان 10,931 بار در 3,331 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      53 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      همه چیز بستگی به شاخص ِ باورمندی ِ آن شخص، شخصیت ِ فردی او و البته مذهب ِ او دارد. ایرادی که من در دوستی با «مسلمانان ِ معتقد» می‌بینم اینست که آنها من را به رسمیت نمی‌شناسند، بر اساس ِ آموزه‌های ِ فاشیستی ِ دین‌شان من را نجس تلقی می‌کنند و اجازه می‌دهند باورهای ِ مذهبی به رفتارشان حکومت بکند(زنهاشان حاضر نیستند موی‌شان را جلوی ِ من نمایش بدهند چنان‌که با شخصی حشری و دیوانه طرف هستند، مردهاشان دست به مشروب نمی‌زنند و اگر شما بخواهید لبی تر بکنید چشم‌غره‌ها و پوزخندها شروع می‌شوند و این قبیل کارها)، و این نوع ارتباط برای ِ من قابل ِ تحمل نیست، به نوعی، توهین‌آمیز است، و بهتر است که از آن پرهیز کرد. یک تبصره هست که اندازه‌ی ِ مشخصی از مالیخولیای ِ مذهبی را قابل تحمل می‌کند و آن شخصیت ِ فرد ِ مورد نظر است، مثلا همان دوستی که من در آن تاپیک از او صحبت کردم همیشه به طعنه با چاشنی ِ شوخی/جدی می‌گوید که "تو مستقیم به درک می‌روی" و از این قبیل حرفها، وانگهی ویژگی‌های ِ کم‌نظیری هم دارد که دلبستگی ِ من به آنها تا اندازه‌ی ِ زیادی او را در مزخرف بافی بیمه می‌کنند.

پ.ن: ای کاش اینجا کاربران ِ مذهبی هم بودند و از نظر ِ آنها پیرامون ِ دوستی با غیرمسلمانان و لامذهبان آگاه می‌شدیم.
      زنده باد زندگی!

8. 4 کاربر برای این پست سودمند از Ouroboros گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),cyrusofgreat (02-05-2011),Mehrbod (02-05-2011),Russell (02-05-2011)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      از ایشان 15,109 بار در 7,094 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Ouroboros نمایش پست ها
      پ.ن: ای کاش اینجا کاربران ِ مذهبی هم بودند و از نظر ِ آنها پیرامون ِ دوستی با غیرمسلمانان و لامذهبان آگاه می‌شدیم.
      امیر گرامی ،
      کاربران مسلمان اغلب در تالارهایی فعال هستند که آزادی در آنها وجود ندارد و نظر مخالف باید سرکوب شود - مانند عَندیشه ها که سخنان و فحاشی ها و هرزه گویی ها و لودگی های مسلمین باقی میماند ولی سخنان مستند کاربران اسلامستیز یا خدا ناباور پاک میشود مگر اینکه طرف مسلمان بتواند از آن مطالب به نفع خودش استفاده کند .

این کاربران در محیط های باز هرگز وارد نمیشوند و اگر بشوند چون از نظر سطح سواد و آگاهی یا خیلی پایینند و یا نمیتوانند با گفتمان و به صورت مستند سخن خود را اثبات کنند آنجا را ترک میکنند ، پیشتر چند کاربر مسلمان در اینجا بودند که تشریف بردند و باز نگشتند ، مانند جناب محمدی و حاجی 4 k خودمان در گفتگو و ...

زمانی که به این کاربران میگویید چرا شما در گفتگو حضور ندارید ، گزینش شدن کاربران توسط تیم مدیریتی و باز نبودن نامنویسی برای همگان را بهانه میکنند ولی در اینجا که از این خبر ها نیست هم پیدایشان نیست و پیدایشان نخواهد شد ، چون سخنی برای گفتن ندارند و اگر داشته باشند چون جو دیکتاتوری و یکجانبه در اینجا حاکم نیست که صدای مخالفشان را خفه کند .
      همیشه قبل خواب دو تا شات بزن راحت بخواب!
      دکتر ساسی

10. 3 کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),cyrusofgreat (02-06-2011),Russell (02-05-2011)

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Community Award
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      امیر گرامی ، کاربران مسلمان اغلب در تالارهایی فعال هستند که آزادی در آنها وجود ندارد و نظر مخالف باید سرکوب شود - مانند عَندیشه ها که سخنان و فحاشی ها و هرزه گویی ها و لودگی های مسلمین باقی میماند ولی سخنان مستند کاربران اسلامستیز یا خدا ناباور پاک میشود مگر اینکه طرف مسلمان بتواند از آن مطالب به نفع خودش استفاده کند . این کاربران در محیط های باز هرگز وارد نمیشوند و اگر بشوند چون از نظر سطح سواد و آگاهی یا خیلی پایینند و یا نمیتوانند با گفتمان و به صورت مستند سخن خود را اثبات کنند آنجا را ترک میکنند ، پیشتر چند کاربر مسلمان در اینجا بودند که تشریف بردند و باز نگشتند ، مانند جناب محمدی و حاجی 4 k خودمان در گفتگو و ... زمانی که به این کاربران میگویید چرا شما در گفتگو حضور ندارید ، گزینش شدن کاربران توسط تیم مدیریتی و باز نبودن نامنویسی برای همگان را بهانه میکنند ولی در اینجا که از این خبر ها نیست هم پیدایشان نیست و پیدایشان نخواهد شد ، چون سخنی برای گفتن ندارند و اگر داشته باشند چون جو دیکتاتوری و یکجانبه در اینجا حاکم نیست که صدای مخالفشان را خفه کند .

اینها که شما گفتی هم درست هست میلاد جان.ولی مسلمانان اگر اینجا مانند روزهای اوج گفتگو رونق بگیرد و احساس خطر کنند خواهی نخواهی پیدایشان میشود.حالا ولو جهت جهاد مثل جناب 4 کی

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

12. 2 کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),sonixax (02-05-2011)

نویسنده دوم
      Level completed: 27%, Points required for next Level: 294
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

هیچ

Nocturne آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jan 2011
      جُستارها
      18
      امتیازها
      12,156
      رنک
      72
      Post Thanks / Like
      سپاس
      304
      از ایشان 622 بار در 196 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      5 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اول این رو بگم که من آتئیست نیستم و مسیحی هستم،دوستی از نظر من ربطی به اینکه شخص چه دین و مذهبی داره نداره،این موضوع رو من توی دانشگاه وقتی با همکلاسیهام سر و کله میزدم تجربه کردم،به طور مثال دو نفر را برای شما از نظر دین و دیدگاه مقایسه میکنم:

شخص اول،شخصی بود که مذهب خودش رو زیاد جدی نمیگرفت مشروب میخورد،دوست دختر خودش رو هم داشت و زیاد مذهبی بازی هم در نمیاورد،ولی اهل دودره بازی،دروغ گفتن،توقع اینکه دیگران برایش وقت صرف کنند ولی اون وقت صرف دیگران نکند و...

شخص دوم،آدمی مسلمون،شدیدا مذهبی،ولی تحمل کردن رفتارهای مذهبی او برای من قابل تحملتر از تحمل کردن رفتارها و دورو و دورنگ بازی های شخص اول بود

حرف من این هست که فاکتور هایی که باعث دوستی آدمها با یکدیگر میشه توی گوهر انسانی اونها هست خصوصیت هایی مانند صداقت،درک،قابلیت اعتماد،محبت و بقیه ی خصیصه های دیگرشون که هیچ ربطی به اینکه مذهب یا ملیت یا نژاد یا اینکه عقیده ی اونها چی هست نداره،به نظر من تحمل ناپذیر بودن یک مسلمان،یک مسیحی،یهودی و... به همون اندازه هست که تحمل نکردن یک آتئیست هست،به طور مثال در همون گفتگو بعضی از خصوصیات اخلاقی یکی از افراد آتئیست سایت برای من واقعا غیر قابل تحمل بود،که البته ربطی به آتئیست بودن او هم نداشت،حرف کلی من اینه که ارتباط انسان ها با هم و دوستی هاشون و... بیشتر بر پایه ی خصوصیات های انسانی اونها هست و نه عقاید اونها البته این رو هم اضافه کنم که مثلا شخصی که فکر میکنه چون کسی مثل اون فکر نمیکنه، باید کشته بشه،به سادگی میشه گفت اون شخص فاقد یک سری از اون خصوصیت های انسانی هست

14. 3 کاربر برای این پست سودمند از Nocturne گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Russell (02-06-2011),sonixax (02-06-2011)

دفترچه نویس
      Overall activity: 99.9%
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Activity Award
      A Believer

Empty

Ouroboros آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Dec 2010
      جُستارها
      55
      امتیازها
      186,080
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      3,212
      از ایشان 10,931 بار در 3,331 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      53 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      امیر گرامی ،
      کاربران مسلمان اغلب در تالارهایی فعال هستند که آزادی در آنها وجود ندارد و نظر مخالف باید سرکوب شود - مانند عَندیشه ها که سخنان و فحاشی ها و هرزه گویی ها و لودگی های مسلمین باقی میماند ولی سخنان مستند کاربران اسلامستیز یا خدا ناباور پاک میشود مگر اینکه طرف مسلمان بتواند از آن مطالب به نفع خودش استفاده کند .

این کاربران در محیط های باز هرگز وارد نمیشوند و اگر بشوند چون از نظر سطح سواد و آگاهی یا خیلی پایینند و یا نمیتوانند با گفتمان و به صورت مستند سخن خود را اثبات کنند آنجا را ترک میکنند ، پیشتر چند کاربر مسلمان در اینجا بودند که تشریف بردند و باز نگشتند ، مانند جناب محمدی و حاجی 4 k خودمان در گفتگو و ...

زمانی که به این کاربران میگویید چرا شما در گفتگو حضور ندارید ، گزینش شدن کاربران توسط تیم مدیریتی و باز نبودن نامنویسی برای همگان را بهانه میکنند ولی در اینجا که از این خبر ها نیست هم پیدایشان نیست و پیدایشان نخواهد شد ، چون سخنی برای گفتن ندارند و اگر داشته باشند چون جو دیکتاتوری و یکجانبه در اینجا حاکم نیست که صدای مخالفشان را خفه کند .

مدیای ِ فارسی یک تجربه‌ی ِ موفق در رابطه با سایش / هم‌اندیشی میان ِ مذهبیون و لامذهبان دارد بنام ِ «گفتمان»، که سطحی متعالی و کم‌نظیر در کیفیت را ارائه داد. ویژگی ِ برتر و نقطه‌ی ِ قوت ِ آن فروم، توانایی ِ گردهم ِ آوردن ِ کاربرانی با طیفی وسیع و متناقض از باورها، دانسته‌ها و افکار بود. برخلاف ِ تصور بسیاری دوستان تالارهای فان یا حضور ِ گسترده‌ی ِ کاربران ِ مسلمان هرگز تخصصی بودن ِ آنجا را تهدید نکرد، بالعکس به «تأثیرگذاری» آن کمک ِ شایانی کرد. هدف ِ ما از گفتگوی ِ مذهبی یا سیاسی، نمی‌تواند چیزی بجز تنویر افکار باشد، و همدلی همواره آفت ِ چنین هدفی خواهد بود. شباهت‌های ِ فکری میان ِ کاربران ِ حاضر در این انجمن به قدری زیاد است که اختلافات را به حاشیه می‌راند، در چنین وضعی دیگر «بحث» چه معنا دارد؟ در اوج ِ مخالفت هم من برای شما تنکس خواهم فشرد و شما هم برای ِ من ماچ خواهید فرستاد. اینکه مسلمانان ِ جانوران ِ بی‌مغزی هستند که هرگز تغییر عقیده نمی‌دهند اشتباه است، هرکس می‌تواند پیشرفت بکند اگر بستر مناسب برای ِ آن محیا بشود. و حتی باورهای ِ خود ما از طریق ارتباط ِ مداوم با خصم‌ ِ خود می‌توانند قوی‌تر و وسیع‌تر و مستدل‌تر بشوند.

به باور ِ من باید این ترس از کاربران ِ مسلمان/اسلامگرا را کنار گذاشت، ترس از «غیرتخصصی شدن» فروم را کنار گذاشت، و تا سرحد ِ امکان اشخاص ِ نوجوان، دور از مباحث ِ مذهبی/سیاسی و همینطور متعلق به جناح ِ مخالف را در اینجا گرد آورد. هرچه بیشتر بهتر.
      زنده باد زندگی!

16. 5 کاربر برای این پست سودمند از Ouroboros گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Mehrbod (02-11-2011),Nocturne (02-06-2011),Russell (02-06-2011),sonixax (02-06-2011)

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Community Award
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Ouroboros نمایش پست ها

مدیای ِ فارسی یک تجربه‌ی ِ موفق در رابطه با سایش / هم‌اندیشی میان ِ مذهبیون و لامذهبان دارد بنام ِ «گفتمان»، که سطحی متعالی و کم‌نظیر در کیفیت را ارائه داد. ویژگی ِ برتر و نقطه‌ی ِ قوت ِ آن فروم، توانایی ِ گردهم ِ آوردن ِ کاربرانی با طیفی وسیع و متناقض از باورها، دانسته‌ها و افکار بود. برخلاف ِ تصور بسیاری دوستان تالارهای فان یا حضور ِ گسترده‌ی ِ کاربران ِ مسلمان هرگز تخصصی بودن ِ آنجا را تهدید نکرد، بالعکس به «تأثیرگذاری» آن کمک ِ شایانی کرد. هدف ِ ما از گفتگوی ِ مذهبی یا سیاسی، نمی‌تواند چیزی بجز تنویر افکار باشد، و همدلی همواره آفت ِ چنین هدفی خواهد بود. شباهت‌های ِ فکری میان ِ کاربران ِ حاضر در این انجمن به قدری زیاد است که اختلافات را به حاشیه می‌راند، در چنین وضعی دیگر «بحث» چه معنا دارد؟ در اوج ِ مخالفت هم من برای شما تنکس خواهم فشرد و شما هم برای ِ من ماچ خواهید فرستاد. اینکه مسلمانان ِ جانوران ِ بی‌مغزی هستند که هرگز تغییر عقیده نمی‌دهند اشتباه است، هرکس می‌تواند پیشرفت بکند اگر بستر مناسب برای ِ آن محیا بشود. و حتی باورهای ِ خود ما از طریق ارتباط ِ مداوم با خصم‌ ِ خود می‌توانند قوی‌تر و وسیع‌تر و مستدل‌تر بشوند.

به باور ِ من باید این ترس از کاربران ِ مسلمان/اسلامگرا را کنار گذاشت، ترس از «غیرتخصصی شدن» فروم را کنار گذاشت، و تا سرحد ِ امکان اشخاص ِ نوجوان، دور از مباحث ِ مذهبی/سیاسی و همینطور متعلق به جناح ِ مخالف را در اینجا گرد آورد. هرچه بیشتر بهتر.
      من با نوشته های شما موافقم امیر گرامی،و با اضافه شدن تالارهای سرگرمی هم مشکلی ندارم.ولی مطلب اینجاست که گفتگو هم در دسته بندی تالاز سرگرمی آنچنان نداشت و قالبی شبیه به همبنجا داشت.البته تبلیغات بهتری نسبت به اینجا داشت.به نظر من باید یک فکر عملی درباره پیشرفت بیشتر سایت کرد.به نظر من علاوه بر بازبینی تالارها باید با انتشار مطالب و یا حظور در تالارهای دیگر و دعوت کاربران آن به بحث آزاد در دفترچه شروع کرد.

18. 3 کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Ouroboros (02-06-2011),sonixax (02-06-2011)

دفترچه نویس
      Overall activity: 2.0%
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Most Popular
      سرور خویـشتـن

Empty

Mehrbod آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      لاجیکستان
      جُستارها
      188
      امتیازها
      471,639
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12,116
      از ایشان 21,650 بار در 7,581 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      62 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      من فکر می‌کنم نسبت به دوستان دیدگاه سفت و سخت‌تری داشته باشم، چرا که
      هرگز و هیچگاه نتوانسته‌ام یک مسلمان (و بیشتر دیندار‌ان) را در جایگاه دوست بدانم.

این مسلما برمی‌گردد به اینکه ما چگونه دوستان خودمان را گزینش می‌کنیم، و در اینجا
      برای من یکی از مهادین‌ترین چیزهایی که در دوستی دنبالش هستم توانایی اعتماد کردن است.

از سویی من این باور و نگره را دارم که هر آدمی، اگر براستی خرفت نباشد، بسادگی می‌تواند درو‌غ‌های دینی را بفهمد؛
      به بیان دیگر، به اینکه بیشتر دینداران به پوچی و نابخردی باورهای خود به گونه‌ای ناخودآگاه، آگاه هستند باور دارم.

اکنون اگر اینگونه در نگر بگیریم که یک دیندار در ناخودآگاه خود می‌داند که باورهایی بی‌اندازه پوچ
      و نابخردانه دارد، ولی خودآگاهانه هیچگاه به آن‌ها فکر نمی‌کند، می‌شود نمونه بسیار خوب یک آدم خود-فریب‌کار وروشن
      است که آدمی که نمی‌تواند با خود خویشتن روراست باشد، هرگز نمی‌تواند در یک دوستی روراست و شایسته اعتماد دوسویه باشد.

این البته برای «دوستی» است، نه برای کسانی که در جایگاه آشنا (acquaintance) می‌باشند.

20. 3 کاربر برای این پست سودمند از Mehrbod گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (04-01-2011),Russell (02-05-2011),sonixax (02-05-2011)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. پاسخ: 7
      واپسین پیک: 08-23-2013, 09:38 PM
    2. مفهوم دوستی
      از سوی iranbanoo در تالار هماندیشی
      پاسخ: 31
      واپسین پیک: 12-07-2012, 08:59 PM
    3. تعریف دوستی
      از سوی Mehrbod در تالار هماندیشی
      پاسخ: 43
      واپسین پیک: 12-06-2012, 07:55 PM

کلیدواژگان این جُستار