• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 15 از 27 نخستیننخستین 123456789101112131415161718192021222324252627 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 141 به 150 از 266

جُستار: چرا و چگونه به باورهای امروز خود رسیدید؟

بازداشت همیشگی
      Level completed: 26%, Points required for next Level: 149
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      از ایشان 546 بار در 365 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      اینکه زیرساختهایی که جمهوری اسلامی روش بنا شده از دوران پهلوی به جا مانده ؟!
      خیر، اینکه میگی «اگر ج.ا اسلامی یک کشوری مثل افغانستان که هیچ زیر بنایی نداشته رو تحویل میگرفت الان وضعمون از افغانستان هم بدتر میبود» اینه که ادعای بی پایه است.
      از کجا معلوم که حتما اینطور میشد؟ شاید حتی بهتر هم میشد. کسی چه میدونه؟ پیشبینی با اگر و مگر به این سادگی نیست. فرایندهای انسانی پیچیده تر از این هستن (یا میتونن باشن). در اون شرایط سالهای اول انقلاب هم مردم داغ و متحد بودن و کاریزمای خمینی بود یه فرمان میداد مثل مور و ملخ داوطلب میریخت برای اجرا (مثلا بازسازی و ایجاد زیرساخت های کشور).

بله اعدام یک قاچاقچی چیز خیلی خیلی بدیست! اصل اعدام یعنی توحش! حالا میخواهد اعدام قاچاقچی باشد میخواهد اعدام قاتل سریالی باشد میخواهد اعدام یک بیگناه باشد.
      ببخشید در همین آمریکا مگه مجازات اعدام نیست یا حداقل تا همین چند وقت پیش در بعضی ایالت ها نبود؟
      تازه تعداد یا درصد افرادی که روزانه در آمریکا در خشونت و بخصوص با اسلحه کشته میشن رو شما نشانهء توحش نمیدونید؟ یا همین سیاه پوستان غیرمسلح که زرت و زرت توسط پلیس کشته میشن.

در ظمن هر چیزی رو میشه و باید با قبلش سنجید!!! معیار سنجش پیشرفت همینه. شما نمیتونی بگی معیار سنجش خوبی یا بدی فلان چیز ، قیاسش به نسخه قبلی اش نیست!! اتفاقن هست.
      این مقایسه تنها در صورتی بقدر کافی ساده و مطمئن است که بقیهء شرایط و پارامترهای مهم تاثیرگذار تغییر نکرده باشن. یعنی مثلا مملکت ما در دورهء شاه مورد تهدید و توطئه خارجی جدی نبود (حداقل در ظاهر و بصورت مستقیم و کلاسیکش). ضمنا یکسری چیزها ممکنه خوب شده باشه یکسری چیزها هم بد. فرضا گیریم اعدام زیاد شده بد شده، ولی خیلی چیزهای دیگر هم از حکومت شاهنشاهی بهتر شده. ساختار حکومت رفت بر مبنای یک ایدئولوژی که درسته چیزهایی مثل اعدام رو زیاد کرده (که البته این اعدام ها یکسری چیزهای واقعا بد مثل تجاوز و دزدی مسلحانه و قاچاق مواد مخدر رو هم از اون ور کاهش میدن که اگر نبود اینا گندشون تمام مملکت رو برمیداشت)، ولی عوضش جنبه های مثبت هم داره که در نظام شاهنشاهی اصلا مطرح نبودن و بهشون اولویت داده نمیشد. چیزهایی مثل اینکه روستاها و تمام مردم باید از امکانات و رفاه نسبی برخوردار بشن. بنظر من اگر حکومت شاهنشاهی بود، همین الان هم وضع روستاهای ما نسبت به وضعی که الان در کل در جمهوری اسلامی دارن برق دارن آب دارن گاز دارن تلفن دارن درمانگاه و مدرسه و چیزهای دیگر، خیلی عقب تر بود. البته اینم یه ادعاست! ولی فکر کنم ادعا در مقابل ادعا برابر باشه. ضمنا آدم خودش هم میتونه احتمالش رو برآورد کنه و انصاف بده.

دنبال شما نیامدند!
      خب چرا؟
      شاید چون صداقت و انصاف دیدن ازم و اینکه غرض و مرض بیخود ندارم. دیدن آدم سالمی هستم.

این همه هم گزارشهای مختلف از سازمانهای مختلف بین المللی هست که ایران از جمله بزرگترین سانسور کنندگان آزادی بیان و بزرگترین زندان روزنامه نگارانه!!! ما بقیش رو هم که همه میدونند و با رد کردنشون از طرف شما و طرح این ادعا که توی تاکسی راننده تاکسی گفته تف توی روح خمینی چیزیش نشده حقیقت عوض نمیشه.
      حالا دورهء شاه بهتر بود؟ من فکر میکنم اون موقع هم اگر آزادی نسبی یا کامل در بعضی موارد بود چون حکومت اونقدر به خودش مطمئن بود که بقای خودش رو در خطر جدی نمیدید از اون جوانب. و این مسئله هنوز تجربه نشده بود. حکومت تحت حمایت بزرگترین قدرتهای جهانی میدید خودش رو و فکر میکرد به این خاطر کسی نمیتونه آسیب جدی بهش بزنه. تازه بالاخره ژست غربی بازی و پیشرفت داشت پیش بقیهء دنیا و محمدرضا که خودش عشق غربی شدن بود، از اونور خود غربی ها هم که روش نفوذ شدیدی داشتن و بهش دستوراتی میدادن توصیه هایی در این باب میکردن. بنظرم اون موقع خود غربی ها هم اینقدر مارمولک و خبیث نشده بودن هنوز! الان شده برعکس دیگه چشمشون ترسیده هرجا حکومت دیکتاتوری باشه با اونا باشه میگن خوبه مردم رو هم در خفقان و بی اطلاعی نگه دارید که شرایط تغییری نکنه.
      شرایط ما هم الان شرایط سختی هست از نظر سیاسی و امنیتی بخاطر مسائل واضحی که همه میبینید. اگر از داخل بخوان وا بدن و راه بدن خیلی زیاده روی ها و ریسک ها و سوء استفاده ها ممکنه بشه که امنیت مملکت رو به خطر میندازه. مسئلهء مصلحت است. البته این مشکل بخاطر ساختار نظام هم هست، و اشتباهات و ایدئولوژی اون، ولی بهرحال گفتم که ما فعلا سوار این کشتی هستیم و کشتی های دیگه دور یا دشمن هستن. بهتره بخاطر خودمون هم که شده زیاده روی نکنیم!

انسان خردمند تا زمانی که سند و مدرک نبینه چیزی باور نمیکنه و اتفاقن شک میکنه! چرا نباید شک کنید ؟!
      شک که همیشه هست. ولی خیلی وقتها نمیشه اونقدری سند و مدرک کافی و معتبر داشت که به یقین رسید. در اینطور مواقع یک طرف رو محتمل تر میگیری، و گاهی که مجبوری تصمیم بگیری و موضعی داشته باشی باید همون طرف رو درست فرض کنی خب.

چرا کسانی که گواهی دادن به قول شما یا خودشون تجربه کردند آثار شکنجه رو نشون نمیدند ؟!
      فکر نمیکنم علتش دروغ بودن بوده باشه. خب طبیعی هست خیلی از شکنجه ها آثارشون بعد از سالها دیگه اونقدری باقی نمیمونه که کاملا قابل تشخیص باشه، از اون طرف قابل جعل هم هست حالا چی رو نشون بدن جای دو تا زخم قدیمی رو که میشه راحت درست کرد. واقعی هم باشه بعدا شاید یه عده بیان دربیارن بگن جعلیه. خلاصه جز شلوغ بازی و دردسر بیشتر چیزی ازش درنمیاد.
      تازه اینایی که تخصص دارن میگن بلد طوری شکنجه کنن که درد زیاد داشته باشه اما اثر چندانی ازش باقی نمونه که حتی همون ایام توسط پزشک قانونی و دادگاه هم قابل تشخیص و استناد نباشه. شکنجه گرهای شاه هم توسط اسرائیل آموزش داده شده بودن. بعدش مثلا کبودی که خوب میشه میره دیگه اثرش بعد از این همه سال باقی نمیمونه! یا خیلی انواع شکنجه دیگر هست که به همین شکل اثر فیزیکی پایداری ازش نمیمونه. مثلا طرف رو میندازن توی وان آب برق وصل میکنن، غرق مصنوعی (که البته فکر کنم جدیده)، سرما و گرمای شدید دادن، بی خوابی و غیره.

من فقط دارم در اینجا شرایط امروز را با توجه به اسناد موجود با شرایط قبل از شورش 57 میسنجم! بسیاری از همینها را میتوانید در آرشیو روزنامه های کیهان و اطلاعات چاپ خود جمهوری اسلامی پیدا کنید. از جمله پروژه ساخت همین نیروگاه اتمی بوشهر، برج میلاد و بسیاری از اتوبانهایی که ساخته شده همگی از پروژه ها و طرح های قبل از انقلاب بوده که به خاطر انقلاب و بعد از آن جنگ عقب افتادند.
      خب باشه حالا فی ذاته چه مشکلی داره که از زیربناهای قبلی که روی حساب طراحی شدن و براشون هزینه شده بیان و استفاده کنن؟ این کار عاقلانه ای میتونه باشه. بهرحال هم یه حکومت مردمی جدید اومده خب از ابتدا که اونقدر پایه فنی و آمادگی های دیگه رو نداره بی تجربه و جا نیافتاده است و نیتونه بیاد همون روز اول همه چیز رو خودش طراحی کنه و بسازه با کیفیت برابر یا بهتر.

همینکه در ایران امروز مردم حق انتخاب آزادانه پوشش خود را ندارند یک پسرفت بسیار عظیم است نسبت به گذشته.
      فعلا که آزادی ای که من دارم میبینم همینش هم اگر از ظرفیت مردم ایران بیشتر نباشه تا خرخره پر شده دیگه! دخترها و زنها اندامشون رو به شکلهای مختلف به نمایش میذارن با ساپورت و مانتو کوتاه و خیلی چیزهای دیگر که دیدن روزمره اونا دیگه معمولی شده دیگه. موها هم که 50% یا حتی خیلی بیشتر راحت بیرون میذارن. پسرها و مردها هم به شکلهای مختلف خیلی ها بدن نمایی میکنن.
      شما دیگه میخوای مردم مثل کشورهای اروپایی و آمریکا لخت و پتی بتونن بیان بیرون؟ مملکت ما ساختارش این نیست، پایه حکومت چیز دیگس، سازگاری نداره با فرهنگ و حکومت و ظرفیت مردم ما، اختلال و خطرات جدی ایجاد میکنه، آشوب و فساد بیشتر میشه، ... اینطور چیزها باید متناسب با فرهنگ و شرایط و ساختار اجتماعی و حکومتی یک جامعه باشه و این کاری نیست که فقط با آزاد کردن و آوردن ظواهر بشه به سرعت حلش کرد!
      همون موقع هم هیچ عکس و سند و مدرکی منتشر نشد! امروز هم نشده. و بله جای شکنجه بعد از تمام این سالها به روشنی باقی میمونه! من یک جای شلاق طوری روی بدنم دارم که وقتی 7 سالم بود یکی از دوستام شوخی شوخی با کابل زد بهم! هنوز جاش هست!! بعد آثار شکنجه آن هم در آن سطحی که ادعا میشود خوب شده رفته ؟!
      ببین اینطور چیزا بستگی به پارامترهای مختلفی داره. بدن با بدن و نوع پوست و گوشت و عکس العمل و نوع بازسازی فیزیولوژی با بدن و گوشت دیگر هم حتی تفاوتهای فاحشی داره چون من خودم بارها دیدم. یکی زخم معمولی هم جاش تا آخر عمر میمونه و گاهی گوشت اضافه میاره و غیره، یکی هم میبینی زخم بزرگترش هم باقی نمیمونه به اون صورت. یکی تفاوت رنگش تابلوهه، یکی دیگه نه. بعدم گفتم که بهرحال خیلی شکنجه ها هست که اثر پایدار فیزیکی نمیذاره. و مسائلی که در بالاتر اشاره کردم بقدر کافی توضیح دادم. فرضا حالا اومدن چند مورد هم نشون دادن خب که چی چی رو ثابت میکنه؟ چون اینا رو که امروزه روز راحت میشه با متدهای گریم همین فیلمهای سینمایی هم براحتی درست کرد و تشخیص جعلی بودنش بصورت غیرمستقیم غیرممکنه. اصلا بحثی نیست حالا که کسی بخواد بیش از این اهمیت بده و مایه بذاره براش مثلا هیئت تحقیق و بررسی علمی و ناظر بین المللی براش دعوت کنن! آخرش چندان اهمیتی هم نداره چون هیچ چیز مهمی رو بصورت کامل و مطلق رد یا تایید نمیکنه.
      این هم از اون ادعاهای مفت و دروغ شورشیان 57 هست! ایران آلت دست هیچ کجا نبود. ایران یک کشور تازه استقلال پیدا کرده بود که داشت رفته رفته وابستگیش رو به غرب کمتر و کمتر میکرد!!!
      در مورد کاپیتالاسیون هم دروغ بهمون زیاد گفتند! پیشنهاد میکنم برنامه امید دانا رو در مورد کاپیتالاسیون ببینید.
      بهرحال نظرات متفاوت هست و منابع قابل توجه در هر دو سو وجود دارن.
      شما از کجا اینقدر مطمئنی من نمیدونم!
      بنظر من دلایل بیشتر و واضحی برای اطمینان به نظر دستهء مخالف هست! بهرحال شاه حکومت خودش رو مدیون آمریکایی ها میدونست و خودش هم به صراحت اینو اعلام کرده بود. بعدم یه چنین حکومتهایی در کشورهای جهان سوم، طبیعتا دچار گرایش و غرب زدگی و غرب شیفتگی و ترس و نوکری اونا میشن چیز غیرمنتظره و عجیبی نیست، بلکه حالتی کاملا محتمل و طبیعی است.

از یک طرف میگویند آمریکا و انگلیس آخوندها را سر کار آورد
      قاطی و مغلطه نکن. این دیگه از کجا اومد؟ من هیچوقت چنین ادعایی نکردم. هرکس هم گفته حرف خودش بوده.
      البته شاید این بوده که اونا بخصوص در مراحل نهایی سر کار آمدن آخوندها رو تسهیل کردن یا دستور ضدش ندادن و وتو نکردن بقول معروف، ولی خب اون موقع اونا خیالات و برداشت خودشون رو داشتن و خوب اسلام و آخوندها و ج.ا. رو نمیشناختن و فکر میکردن یکسری منافع دیگرشون مثل جلوگیری از پیشرفت کمونیسم رو تامین میکنه. بعدا تجربه و شناخت اونا بیشتر شد فهمیدن که به ضرر منافع خودشون کار کردن.

همین فرشته هایی که شما دارید در موردشون حرف میزنید تنها در یک اقدام جنایتکارانه چندین هزار زندانی رو که بیشتر محکومیتشون رو سپری کرده بودند اعدام کرده!!! اگر و تنها اگر شاه یک هزارم این را کرده بود الان خشتک پرچم شده اش بر فراز همان برج میلاد نصب شده بود.
      آره میدونم.
      ولی من نگفتم اینا فرشته بودن. کی گفتم؟!
      بهرحال اینم میشه از اشتباهات بزرگ اینها دونست و وقایع بدی که در زمان انقلاب های پیش میان. یا بگیم از جنبه های بد اسلام. بهرحال همهء اینا ثابت نمیکنه که در کل اینا بد یا خوب هستن، یعنی منظورم اینکه الان شاه بود آیا بهتر بود یا اینا. بنظر من باید به واقعیت های موجود نگاه کنیم و لحظهء حال. بهرحال آخوندها و ج.ا. هم در طول سالها به زور و جبر هم که شده پیشرفت هایی کرده و اصلاح شده تاحدی. مثلا همین سر و وضع مردم که الان هست کی در دهه های اولیه کسی جرات داشت میتونست اصلا؟ یا ماهواره داشتن، ویدئو (اون قدیم ترها)، ... اینا خب یکسری افراطها و بی تجربگی ها بود که گذشت. الان مثلا مدتی بحث شد که سرعت اینترنت موبایل رو زیاد کنن نسل سوم و چهارم بکنن یا نه، که دیدید زرتی هم انجام شد؛ دیگه نمیان مدتی جلوش رو بگیرن، چون از قبل تجربه کردن میدونن که این فناوریها فی نفسه نمیشه و نباید جلوشون رو گرفت.

کدوم برنامه رو میگید شما دقیقن ؟!
      همون برنامه های مستند از مقامات سابق که در تلویزیون ایران دههء فجر فکر کنم پخش شد.
      بگردید توی اینترنت و آپاراتی جایی فکر کنم حتما پیدا میشه یا اصلا توی همون سایت صدا و سیما.

در ضمن شاه به هر حال به غلط کردن افتاد!!! آخوندها هرگز به غلط کردن نمیوفتند و یحتمل مثل قذافی تا لحظه آخر پر رو و دریده خواهند ماند.
      شاه درواقع آدم ترسو و ضعیفی بود. اینو مستندات و روایت ها و شواهد نشون میدن. چنین آدمی بلندپروازی کرد اما نتونست و زود هم ترسید و فرار کرد.
      حقیقت میگه که رفاه عمومی در ایران در جمهوری اسلامی به شدت کاهش یافته و بنا به گزارش خود جمهوری اسلامی بیش از 80% مردم پایتخت ایران زیر خط فقر زندگی میکنند! :
      80 درصد مردم تهران زیر خط فقر هستند
      البته در دورهء احمدی نژاد وضع خیلی افت کرد، ولی قبلش من حتی در منابع و آمارهای بین المللی چیزهای دیگری دیده بودم!

حقیقت میگه که از نظر صنعتی و تکنولوژیکی ایران از عقب مانده ترین کشورهای دنیاست طوری که حتا یک محصول که با استانداردهای جهانی همخوانی داشته باشه نمیتونه تولید کنه!!!
      بقول خود شما هنوز توی آلمان اداراتشون نامه های تایپی رو قبول نمیکنن، چون احمق هستن، ولی توی ایران بیشتر چیزها داره الکترونیک میشه و خیلی هاش شده تاحالا.
      بهرحال هرجایی ضعف ها و قوت هایی داره.
      همین که موشک دوربرد ساختیم با چند صد کیلو کلاهک که آمریکا یا اسرائیل فکر حمله به ما رو نکنن حداقل برای امنیتمون خیلی خوبه. یعنی حال میده اینا رو بزنی اون اسرائیل سگ هار موجود مزخرف که به دنیا و قوانین بین المللی و حقوق بشر ریده و پوزخند میزنه و آدمهای خوب و فداکار دنیا رو که میرفتن کمک به مردم بیچاره فلسطین بکنن کشتار میکنه، تیکه و پار کنی! من به شخصه باوجودی که اسلامیست و طرفدار ج.ا. نیستم اما خوشم میاد از منهدم کردن این کشور شوم جنایت پیشه غاصب! و فکر میکنم در دنیا خیلی ها باشن اینطوری و خیلی ها دارن به این نتیجه میرسن و خواهند رسید.
      شما چرا اینقدر که نگران ج.ا. هستی نگران اسرائیل نیستی بنظرت نمیشه فکری بحال اون کرد؟ داخل ایران هم که نیستی چرا اینقدر نگران ج.ا. هستی؟ در دنیایی که امثال اسرائیل بوجود میان و توسط بقیه به رسمیت شناخته میشن، دیگه چه انتظاری از یک کشور و ملت جهان سومی داری و انقلاب مردمی اونا؟ میشه حتی بروز حکومت هایی مثل ج.ا. و افراطی گرایی ها رو منشاء گرفته از همین پدیده های متعفن جهان مدرن دانست! مثل همین اسرائیل کشور و حکومت جعلی که میاد و با بهانه های تاریخی و دینی خودش و حمایت قدرتهای بزرگ یک ملتی رو از سرزمین خودشون بیرون میکنه چوب توی لونهء زنبور هم میکنه و این همه دردسر و خطر و ظلم برای بقیهء جهان ایجاد میکنه برای این همه سال. این همه اسلام گرایی و افراطی گری و گروههای چریکی و تروریستی بی گمان بی ارتباط با این مسائل تاریخی و سیاست های پلید و ظلمهای بزرگ و نظامی گری و زور و جنایت که هنوزم ادامه دارن نیستن.
      حتی همون خمینی و اطرافیانشون و انقلاب مردم ایران یکی از مسائلی که بارها به صراحت توش ذکر میشد همون دوستی و حمایت و همکاری میان حکومت شاه و رژیم منفور و ضد اسلامی اسرائیل بود.

دفترچه نویس
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      نِشان‌ها:
      Community Award
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      از ایشان 15,276 بار در 5,851 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اسمش را هر چیزی میخواهید بگذارید! ولی حقیقت این است کسی که خود باعث و بانی آغاز جنگ شده با جنگیدنش منت بر سر کسی ندارد!!! وظیفه اش بوده اگر نمیرفت هم بدهکار میبود.
      شاید شما برای کسی که مملکتی را به گند کشیده ، سپس درگیر جنگش و فقر و عقب ماندگیش کرده احترام قایل باشید تحت نام رزمنده، جنگنده، فداکار یا هر چیز دیگری! مختارید و به من هم ربطی ندارد که شما چگونه به این افراد نگاه میکنید ولی هرگز نمیتوانید از بقیه انتظار داشته باشید که برای این افراد احترام قایل باشند.
      یک مشت شورشی در کشور شورش کردند، حکومت را ساقط کردند - حکومت جدیدی برپا کردند، ارتشیان و نظامیان و کارمندان حکومت قبلی را تا جایی که دستشان رسید و توانستند سلاخی کردند، دشمنی علنیشان را با ابرقدرتها اعلام کردند، قصد صادر کردن انقلابشان را داشتند در شرایطی که زده بودند ارتش کشور را پرپر کرده بودند! به خاطر همه این کارها و ضعف امنیتی که بوجود آورده بودند کشور همسایه که تا قبلش جرات چپ نگاه کردن به ایران را نداشت جرات حمله به خودش میده با پشتیبانی همون ابرقدرتهایی که پیشتر این انقلابیون براشون شاخ و شونه کشیده بودند و دست آخر هم جنگ شد. یک عده از همین افراد رفتند جنگیدند (که وظیفشون بوده) یک عده شون هم در رفتند ، حالا همینها باید بشوند قهرمان برای ما ؟! این از آن شوخیهای تلخیست که فرهنگ اسلام زده ی ما با مردم میکند حتا نا مسلمانهایش.
      خیلی مطمئن نباشید !!
      نه راست میگویی اسم این «خودمختاری» و «برین و درو» را من به اشتباه
      روش‌عن‌فکری گذاشتم. نام درستش «همینی که هست»ست.
      بتازگی حقوق جدیدی بر بشر روشن شده، شما حق دارید هر کاری بکنید
      تا زمانی که بتوانی از زیرش در بروی. فقط نمیدانم این آخ و اوخ‌ها وقتی ج.ا از حقوق
      مختارانه استفاده میکند چیست؟

آن «شورش» هم در پی «سیرک» پهلوی‌ها اتفاق افتاد، وقتی دلقک‌بازی‌هایشان دیگر
      بجای خنده گریه‌دار شده بود.
      هر چقدر دوست دارید «حق دارید» درباره‌یِ اینکه اگر انقلاب نشده بود چه میشد خیال
      پردازی کنید و به خودتان بگویید ایران و ایرانی بازی مثل آلمان و ژاپن و کره بود. ولی
      حقیقتش این‌ست که کره‌ای ها و کلا کشورهای آسیای شرقی همبستگی بسیار
      بیشتری از شما دارند و چیزی دارند بنام شرم. من گمان میکنم اگر آن ناخدای کره‌یِ جنوبی
      که چند وقت پیش کشتیش غرق شد و بچه‌ها را رها کرد و فلنگ را بست را اگر با
      ارزش‌هایِ شما بسنجیم، چند مدال افتخار بخاطر استفاده از حقوقش دریافت خواهد کرد.

باری، من حقیقتا گمان میکردم در زیر این خشم و انزجار غیرت و وطندوستی هست که
      تنها گرد و غبار رویش را گرفته. ولی گویا یا زیر خروار‌ها خاک مدفون شده، یا به احتمال قوی‌تر وجود
      خارجی ندارد. بالاخره بی‌حکمت نیست که هرکس در اینجا کوچکترین مخالفتی با اجنبی‌پرستی
      کرد چنان از کرده‌یِ خود پشیمان شد که رفت و دیگر پشت سرش را هم نگاه نکرد.

من قصدم بر این بود تا به برخی دوستان(؟) قدیمی نشان دهم که راه‌هایِ دیگری هم هست.
      بگمانم بقدر کافی هم گفته باشم. از این به بعد من هم با شما همراهی میکنم:
      بیایید کمپین راه بیاندازیم تا ایران اشغال شود، یا شاید بهتر باشد از قدرت کلاهک‌هایِ هسته‌ای
      اسرائیل بگوییم و دور هم حال کنیم

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

3. 2 کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

iranbanoo (04-03-2015),meaning (03-26-2015)

مدیر تالار
      Overall activity: 5.0%
      دستاوردها:
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      از ایشان 11,792 بار در 4,917 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      راسل عزیز ... حقیقتش چیزی برای من دردناک تر از این نیست که دوستی رو از خودم برنجونم !! دیدگاه من هم تو این چند سال صیقل خورده و دقیقا همونی نیستم که مثلا ده سال پیش بودم اما یک سری چیزها به هیچ وجه تو کتم نمیره . به نظرم در مورد جنگ و حواشی اون هیچ جوابی بهتر از مرور حرف های چند سال پیش خودت نیست :

Not Acceptable!

5. 2 کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

meaning (03-26-2015),sonixax (03-26-2015)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      چرا خوندم و ظاهرا شما اصل ماجرا رو نگرفتی و خیلی سطحی و سرسری مطلب رو خوندی و نتیجه گیریت هم از جنس همون نتیجه گیری سکینه خانم تو تاکسی بوده!!! اگر تمام نتیجه گیریهای شما بدون دو دقیقه فکر کردن این طوری باشه معلومه چرا میگید جمهوری اسلامی بهشته! البته با این فرض که شما بسیجی چیزی نباشید!!!! بعد من اینجا به هیچ کسی دوست نیستم.
      بازم این خودت هستی داری اغراق میکنی و ادعا و نتیجه گیری بی پایه و بدون اثبات.
      من گفتم ج.ا. از حکومت شاه بهتره، یعنی بهتر شد که انقلاب شد برای آینده مملکت ما، در طول مدت زمان منظورمه، نه یک مقطع زمانی خاص. این با اینکه بگیم ج.ا. بهشته خیلی فرق میکنه. ولی خب بازم فکرت بسته است و خودت رو میزنی به اون راه و اغراق و پیچوندن الکی که کار همیشگی شماهاست. همش فقط میخواید بگید ج.ا. سیاهه و مسلما از حکومت شاه در تمام یا بیشتر جهات دارای اهمیت خیلی بدتره و اینطور چیزا، بدون اینکه بشه ثابتش کرد و بر اساس تحقیق و مطالعات درست و حسابی گسترده و دقیق و منصفانه ای باشه.

کسی مثل حجاریان اگر بیاد بگه شاه اصلاح پذیر بود بیخود کردیم انقلاب کردیم فرداش یک گلوله خالی میکنند اون ور سرش!!!! همینکه این حرف رو زده (با توجه به شناختی که از نزدیک ازش دارم) معنیش اینه که به این موضوع اعتراف کرده ولی بسیار با سیاست طوری که فردا یک کله خر بسیجی دیگه پیدا نشه یک گلوله دیگه توی مخش شلیک کنه!!! (البته چون جمهوری اسلامی خیلی آزاده افراد از ترس اینکه گلوله توی سرشون شلیک نشه مثل آدم حرفشون رو نمیزنند )
      این یک نوع تفسیر و برداشتی هست که میشه داشت، ولی لزوما نه تنها برداشت محتمل ممکن. حالا تو برداشتی اونی که خودت استنباط کردی و دوست داری میگی نه 100% همینه و چیز دیگه نمیتونه باشه! اینم شد منطق؟
      منکه فکر نمیکنم لزوما اینقدر هم اون فرد منتقد و مخالف بوده باشه. منظور واقعیش میتونه واقعا در همون حدودی که متن هست باشه، میتونه هم فاصله داشته باشه ولی بهرحال range وسیعی براش وجود داره که شما چسبیدی آخر محدوده میگی آهان همینه!

سبزها هم خارج از جمهوری اسلامی نیستند که شما اونها رو سوای جمهوری اسلامی میدونید!!! فقط و فقط تندروهای حکومتی سبزهای رو چیزی جدای از جمهوری اسلامی میدونند!!! فکر کن بگیم موسوی (نخست وزیر خمینی) خاتمی (دو دوره رئیس جمهور جمهوری اسلامی) ، کروبی (رئیس مجلس همین حکومت) از جمهوری اسلامی نیستند
      بهرحال یک آلترناتیو ممکن بودن. چه خارج چه داخل. قدیمی یا جدید. بهرحال حرکت و تفکر جدیدی داشتن البته در ظاهر و بصورت سطحی بیشتر. آلترناتیو دیگری هم موجود نیست. لابد مثلا امثال شما میخوان بیان حکومت درست کنن واسه ما؟! مثلا تو خودت اهل اغراق و افراط هستی از اونور پشت بام میفتی. مثلا در حمایت از نظام سرمایه داری و بحثهای فنی که قبلا با هم داشتیم فهمیدم تو هم مشکلات خودت رو داری و دنبال منفعت و خوشایند شخصی خودت هستی و یکسری تصورات و دیدگاههای بیش از حد سطحی و ساده شده و مطلق گرایانه داری در خیلی امور (مثلا همون بحث نرم افزار آزاد و بازمتن که با هم داشتیم یا بحث اینترفیس گرافیکی و خط فرمان) و نمیخوای زیر بار بری و بدون دانش و بینش کافی بر روی نظرات خودت اصرار میکنی و احتمالات ممکن دیگر رو انکار میکنی.
      بقول معروف میگن بر هر مردمی حکومتی هست که لیاقتش رو دارن، چندان بی راه هم نیست!
      این مردم اگر خودشون درست بودن حتی باوجود اسلام که قبولش نداریم هم باز وضع میتونست خیلی بهتر باشه. خودشون دزدی میکنن خودشون بهانه و سوء استفاده میکنن، بعد میندازن گردن دیگران.
      امثال شما هم عددی نیستید. همون زندگی شخصی خودتون رو بچسبید بچرخونید در همون حد بیشتر نیستید یا نهایت همینکه در نقش افراد مستقل و معمولی بیام باهاتون دربارهء مسائل علمی و فکری و واقعیت ها و اخبار کمی بحث داشته باشم و بعضی اطلاعات و ایده ها و چیزهای مفیدی خب این وسط داره بالاخره. ولی واقعیت اینه شما درحدی نیستید که بشه به امثال شما امیدوار بود و تکیه کرد در سطح یک چیزهای بزرگ و مهمی مثل درست کردن یک حکومت جدید و یا ارائه راهکارهای عاقلانه و منصفانه و واقعگرایانه برای مدیریت و تغییر وضع موجود.

ضمنا گذشته از این حرفا خود حکومت آمریکا با اینکه از اول بر اساس آزادی و اینها بنا شد مگه خیلی اشکالات گنده نداشت مدتها به مرور و حتی با شبه انقلاب هایی نبود که اصلاح و بهتر شد؟ مثلا همین مسئلهء نژادپرستی و حقوق نابرابر سیاه پوستان که چقدر براش مبارزه و هزینه شد تا درست شد. بعد اونوقت به یک حکومتی مثل ج.ا. که میرسه از اول باید همه چیزش درست و درمون و رقابتی بوده باشه و اونم تحت این همه فشار و دشمنی و کارشکنی که داشته از سوی خیلی کشورها و قدرتهای دنیا. همین کشورهای غربی و ابرقدرت ها که الان ادعای لیبرال دموکراسی دارن تاریخ خودشون رو بری دقیق بررسی کنی میبینی چقدر مشکل و ضعف و گندزنی داشتن چقدر خسارت و ظلم و هزینه بوده و هنوزش هم کم و بیش اشکالاتی دارن (ولی در گذر زمان طبیعتا در کل وضع خیلی بهتر شده و به حداکثر عملی بهینه نزدیک تر هستن). همین انگلیس اون حکومت و خانواده سلطنتی دهن ملت رو در همین تاریخ معاصر و با اینکه قدرت مطلقه کاملی نداشتن سرویس کردن اینقدر زورگویی و خرج و دردسر داشتن که توی یه برنامه مستندی نشون میداد.

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Posting Award
      باید با تمامی‌
      قدرت پرچم اسلام
      را در غرب به زیر
      کشید.

موفق

Theodor Herzl آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      106
      امتیازها
      200,245
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      1,026
      از ایشان 11,876 بار در 4,433 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      28 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_iran نمایش پست ها
      ببخشید در همین آمریکا مگه مجازات اعدام نیست یا حداقل تا همین چند وقت پیش در بعضی ایالت ها نبود؟
      تازه تعداد یا درصد افرادی که روزانه در آمریکا در خشونت و بخصوص با اسلحه کشته میشن رو شما نشانهء توحش نمیدونید؟ یا همین سیاه پوستان غیرمسلح که زرت و زرت توسط پلیس کشته میشن.
      اعدام در آمریکا فقط برای جرم قتل عمد و در مورد بسیار بسیار نادر برای جاسوسی برای دشمن در زمان جنگ است ، نه مواد مخدر و جرم‌های سیاسی! پس مقایسه گوز و شقیقه می‌کنید! در آمریکا ۳۰۰ میلیون اسلحه دست مردم هست ، پس این تعداد کشته ۰.۰۰۰۰۱% تعداد مردم هم نمی‌شه!
      sonixax این را پسندید.
      "A Land without a People for a People without a Land"

8. یک کاربر برای این پست سودمند از Theodor Herzl گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (03-26-2015)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Theodor Herzl نمایش پست ها
      اعدام در آمریکا فقط برای جرم قتل عمددر آمریکا ۳۰۰ میلیون اسلحه دست مردم هست ، پس این تعداد کشته ۰.۰۰۰۰۱% تعداد مردم هم نمی‌شه!
      بله میدونم.
      منظور من همین بود که اصلا این آزادی اسلحه رو و این هرج و مرج و فجایعی که ایجاد کرده چرا بطور اساسی حل نمیکنن جمعش نمیکنن؟ یکیش تحت تاثیر درآمد این بازار و لابی کارخانه های اسلحه سازی و دیگرانی که از این طریق سود میبرن هست. وگرنه الان دیگه گندش دراومده و دیگه اون توجیه های فلسفی قدیمی دربارهء نمیدونم امکان سرنگونی یا مقاومت دربرابر حکومت منحرف و خودسرشده و این حرفا فکر نمیکنم زیاد واقعگرایانه باشه و صدق بکنه در شرایط کنونی و جهان کنونی. این همه اسلحه دارن مثلا در برابر حکومت آمریکا با اون دستگاه عریض و طویل و قدرت نظامی و اطلاعاتی و ماموران خفن زبده اینها که دارن مردم چه گهی میتونن بخورن چه غلط درست و حسابی و موثری میتونن بکنن که بگیم بخاطرش اسلحه آزاد باشه و این همه کشتار و جنایت و فجایعی که هر چند وقت یک بار پیش میاد رو توجیه بکنه.
      پس آمریکا خودش از این جهت دچار توحش هست که یک عده بخاطر منافع خودشون دارن این همه جنایت و خسارت رو نادیده میگیرن و توجیه میکنن.
      آمریکا کشور یانکی های آدمکش!
      از اولش زدن سرخپوست ها رو قتل عام کردن، بعد سیاه پوستان رو دزدیدن بیگاری کشیدن ازشون ظلم و جنایت کردن در حقشون برده داری درست کردن، بعد آخرش مجبور شدن اونا رو هم آدم حساب کنن، دوران غرب وحشی هم که فیلم هاش زیاده، بعد حالا افتادن جون بقیهء مردم دنیا با قدرت نظامی و خودبزرگ بینی و غرور و جنایت پیشگی که دارن. سربازها و افسرهاشون هم که توی این جنگ های معاصر کم گندش درنیامده که چه جنایاتی کردن چقدر حقوق بشر براشون معنا داره.

از آمریکا بدتر هم اسرائیل!
      البته اسرائیل خیلی کوچولوتره و یجورایی دلقکه، ولی بازم پشتش به آمریکا گرمه. سلاح اتمی هم که داره.
      بنظر من همونطور که نوام چامسکی هم گفته، آمریکا و اسرائیل خودشون در حال حاضر خطرناکترین و جدی ترین تهدیدها بر علیه امنیت جهانی هستن.

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Posting Award
      باید با تمامی‌
      قدرت پرچم اسلام
      را در غرب به زیر
      کشید.

موفق

Theodor Herzl آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      106
      امتیازها
      200,245
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      1,026
      Mentioned
      28 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      همین که موشک دوربرد ساختیم با چند صد کیلو کلاهک که آمریکا یا اسرائیل فکر حمله به ما رو نکنن حداقل برای امنیتمون خیلی خوبه. یعنی حال میده اینا رو بزنی اون اسرائیل سگ هار موجود مزخرف که به دنیا و قوانین بین المللی و حقوق بشر ریده و پوزخند میزنه و آدمهای خوب و فداکار دنیا رو که میرفتن کمک به مردم بیچاره فلسطین بکنن کشتار میکنه، تیکه و پار کنی! من به شخصه باوجودی که اسلامیست و طرفدار ج.ا. نیستم اما خوشم میاد از منهدم کردن این کشور شوم جنایت پیشه غاصب! و فکر میکنم در دنیا خیلی ها باشن اینطوری و خیلی ها دارن به این نتیجه میرسن و خواهند رسید.
      آخه گنده گوزی تا چه حد؟ حالا من نمی‌خوام اینجا زیاد به شوروی بتازم ولی‌ اونها هم از این غلط‌ها زیاد میکردند ، مردم از گرسنگی داشتند میمردند ، اینها هر روز فیل هوا میکردند که این موشک رو ساختیم ، اون بمب رو ساختیم! برو جوادیه ببین موشک شهاب ۳ شب عید مردم لازم دارن یا ماهی‌ دودی؟ گرسنگی و بی‌ پولی‌ که بزنه به سر آدم ، فیل هوا کردن شروع می‌شه ؛ اسرائیل هم هر زمان که تصمیم بگیره تیم کماندو می‌فرسته هر پایگاه موشکی رو در هر جای ایران نابود میکنه مثل این!

BBC News - Image captures Iran military base explosion damage

11. یک کاربر برای این پست سودمند از Theodor Herzl گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (03-26-2015)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اسرائیل اگر قدرت نامحدود داشت از پس همون حزب الله و حماس و غیره برمیامد.
      فعلا موجودیت خودش در حال دست و پا زدنه و دشمنان محاصره کردنش. تونل میزنن از زیر زمین درمیان سربازهاش رو میکشن.
      بالاخره یه کاری شما میکنید فکر نکنید شما فوق بشر هستید و بقیه این پتانسیل رو ندارن نمیتونن مقابله به مثل بکنن. بالاخره اونا هم بیدار میشن خشمگین میشن تلاش میکنن یاد میگیرن تجربه و مهارت بدست میارن متحد میشن دهن شما رو سرویس میکنن نمیذارن آب خوش از گلوتون پایین بره.

13. یک کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

iranbanoo (04-03-2015)

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Posting Award
      باید با تمامی‌
      قدرت پرچم اسلام
      را در غرب به زیر
      کشید.

موفق

Theodor Herzl آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      106
      امتیازها
      200,245
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      1,026
      Mentioned
      28 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اسرائیل اگر قدرت نامحدود داشت از پس همون حزب الله و حماس و غیره برمیامد.
      مشکل حماس این هست در چند کیلومتر جا ۲ میلیون نفر زندگی‌ میکنند و اگر اسرائیل بخواهد حماس رو نابود کنه تعداد بسیار زیادی کشته ایشوند ، کنار هر موشک ۲ تا خونه هست! من هم این وقاحت رو فقط در مسلمین دیدم که ۲۰۰۰ تا کشته میدن بعدش اعلام پیروزی میکنند! میدونید این ۳۰ تا تونل که اسرائیل نابود کرد با مواد سختمونیش حماس میتونست زیر بنای شهری بسازه‌ که سیل این زمستون نیاد! حالا سیل هم که اومد باز انداختند گردن اسرائیل ؛ خوب گوه میخورید بجای راه آب فاضلاب تونل میسازید!

مساله دیگه هم که هست جنگ چریکی با ارتش کلاسیک جنگ فرسایشی هست ، تا یک راه حل سیاسی پیدا نشه تا ۵۰۰ سال دیگه هم همین اوضاع ادامه پیدا میکنه ، هیچ سمتی‌ ۱۰۰% برنده نمی‌شه
      ویرایش از سوی Theodor Herzl : 03-25-2015 در ساعت 03:50 PM
      sonixax این را پسندید.

15. 2 کاربر برای این پست سودمند از Theodor Herzl گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (03-26-2015),undead_knight (03-25-2015)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      درسته که قدرت نظامی برای داشتن یک کشور با ثبات و مرفه کافی نیست، ولی فکر میکنم بیشتر وقتا لازم باشه!
      کافی نبودن به معنای لازم نبودن نیست.
      تقریبا هر کشوری نگاه میکنی قدرتمند شده از جهات دیگه مثل اقتصاد و اینها میبینی قبلش قدرت نظامی بازدارنده هم درست کرده واسه خودش، که اگر نبود، طمع دشمن و بی ثباتی نمیذاشت با خیال راحت به اون پیشرفت های دیگر هم برسند.
      امثال آمریکا، اسرائیل، فرانسه، آلمان، انگلیس، چین، ... همه قدرتهای نظامی خوبی دارن و بازدارندگی به شکلهای مختلفی هست یک وقت هم یک کشوری مثل ژاپن مثلا شاید ارتشش به عللی محدود شده باشه ولی بهرحال کشورهای دیگر و معاهده های نظامی ازش حمایت میکنن.
      پس ما هم موشک داریم نمیشه گفت دهه چرا دارید وقتی مردمتون گرسنه هستند و سرنوشت شما مثل شوروی خواهد بود که باوجودی که قدرت نظامی داشت فروپاشیده شد.
      موشک نداشتیم شاید تاحالا هزار جور بلای بدتر هم سرمون اومده بود شاید کلا پوکیده بودیم شاید همین اسرائیل بیچارمون کرده بود هزار و یک توطئه و تجاوز کرده بوده. الان همین قدرت باعث میشه ما توی مذاکرات هم از موضع بالاتری صحبت کنیم و برای خودمون کارت هایی داشته باشیم. قدرت نظامی نداشتیم و نمیتونستیم اسرائیل و منافع آمریکا رو هدف قرار بدیم که هیچی دیگه ما رو به تخم چپشون هم حساب نمیکردن!
      اگر قدرت نظامی بازدارنده لازم نیست پس آمریکا چرا اینقدر قدرت نظامی و زرادخانه های خودش رو آپدیت و پر نگه میداره؟
      چرا کشورهای دیگه این کار رو میکنن؟
      اونم برای کشوری مثل ما که تحت تهدید و دشمنی از جانب کلی دشمن خطرناک هست، قدرت نظامی بازدارنده حداقلی لازمه.
      ولی درسته که کافی نیست و تضمین بقا نیست به تنهایی. باید جنبه های دیگر هم باشه و مهار بشه.
      شرایط کشورها هم مشابه نیست و یه روشی که یک کشور اعمال کرده لزوما برای کشور دیگر شدنی یا بهترین گزینه نیست که بگید مثلا فلان کشور فلان کشور هم هست که سیاستش طور دیگه بوده و موفق هم شده.

قدیما یک کاروان هم که راه می افتاد نگهبان و سرباز داشت همینطور بدون محافظت نمیفرستادن کاروان تجاری رو!
      ویرایش از سوی kourosh_iran : 03-25-2015 در ساعت 05:56 PM

17. 2 کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

iranbanoo (04-03-2015),Russell (03-25-2015)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. پاسخ: 24
      واپسین پیک: 01-22-2018, 09:46 PM

مجوز های پیک و ویرایش

• شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
    • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
    • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
    • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
    •