• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 2 از 4 نخستیننخستین 1234 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 11 به 20 از 40

جُستار: آیا قانون چند همسری در اسلام، ظلم بر زنان است؟

نویسنده دوم
      Level completed: 63%, Points required for next Level: 56
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      از دروغ‌بافی و
      هوچی‌گری بیزار
      هستم.

کنجکاو

Jooyandeh آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      جُستارها
      7
      امتیازها
      3,744
      رنک
      38
      Post Thanks / Like
      سپاس
      154
      از ایشان 338 بار در 162 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      من نمی‌فهمم! مدافعان چندزنی در اسلام مدام تلاش دارند اثبات کنند که «چندتا زن داشتن برای یک مرد طبیعی است، امّا چندتا مرد داشتن برای یک زن غیرطبیعی است.»

حال، برای من جای پرسش است که اگر چنین است، پس چرا طبق همان قرآن، خدا برای آدم (که یک مرد بود)، تنها یک زن آفرید تا همسرش باشد؟! همین نشان می‌دهد که تک‌همسری بخشی از طبیعتی است که خدا برای انسان قرار داده است.

در تورات‌آمده است: «مرد پدر و مادر خودْ را ترک نموده، به زن خود خواهد پیوست؛ آن‌دو یک تن (bāśār ʾeḥād) خواهند بود.» (پیدایش ۲ : ۲۶)

(نکته‌یِ جالب این‌جاست که در نماز «بشنو ای اسرائیل» — که می‌گوید: «بشنو ای اسرائیل! خداوندْ خدای ما [است]؛ خداوندْ یکی است.» (تثنیه ۶ : ۴) (به‌جای «خداوندْ» در متن اصلی YHWH آمده است) — واژه‌ای که «یکی» یا «یک» ترجمه می‌شود، همین واژه‌یِ «eḥād» می‌باشد.)

پولس رسول هم می‌گوید: «مرد باید وظیفه‌یِ زناشویی خود را نسبت به زنش به‌جا آورد و زن نیز باید وظیفه‌یِ زناشویی خود را نسبت به شوهرش ادا کند. زن بر بدن خود اختیار ندارد بلکه شوهرش، و مرد نیز بر بدن خود اختیار ندارد بلکه زنش.» (اول‌قرنتیان ۷ : ۳-۴)
      آنچه مقدّس است، به سگان مدهید و مرواریدهای خود را پیش خوکان میندازید، مبادا آن‌ها را پایمال کنند و برگردند و شما را بِدَرند. (متی ۷ : ۶)

فرزندان این عصر در مناسبات خود با هم‌عصران خویش از فرزندان نور عاقل‌ترند. (لوقا ۱۶ : ۹)

(ترجمه‌یِ هزاره‌یِ نو)
      وب‌لاگِ من: پژوهش‌های شاه‌پور برنابا جوینده

2. یک کاربر برای این پست سودمند از Jooyandeh گرامی سپاسگزاری کرده اند:

kourosh_bikhoda (12-09-2010)

شناس
      Level completed: 16%, Points required for next Level: 84
      آغازگر جُستار
      خوبم

مهربون

سید ابوبکر آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Dec 2010
      ماندگاه
      ایران اشغالی
      جُستارها
      1
      امتیازها
      1,216
      رنک
      19
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      از ایشان 38 بار در 17 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی shirin نمایش پست ها
      خانواده ای باقی میمونه یعنی چی؟ گفتم که خانواده تشکیل شده از یک زن و چند مرد با بچه هایی که به وجود میاد. خیلی ذهن بسته و محدودی داری سعی کن یه کم گستره فکرتو وسیعتر کنی. کاملا تحت آموزه های محیطت هستی. البته اینو به حساب جسارت من به خودت نذاری فقط یه توصیه دوستانه هست. کلا نه چند زنی و نه چند شوهری به تنهایی مشکلی محسوب نمیشه. اگر در جامعه ای زنانش یا مردانش با این مسائل کنار بیان و زندگی راحتی داشته باشند هیچ مشکلی نیست. مشکل وقتی به وجود میاد که شرایطی رو بر خلاف میل انسانهایی که در جامعه ای زندگی میکنند بخوایم بهشون تحمیل کنیم و زندگی رو براشون سخت کنیم. زنان امروز نمیتونن با چند زنی کنار بیان.
      شیرین عزیز، چنین جامعه ای که جنابعالی میگی در قبل از اسلام هم وجود داشت و عربها چنین ازدواجی داشتند... با این حساب عربهای جاهلیت خیلی پیشرفته بودند... عزیز من زن ظرفیت چنین چیزی رو نداره... این با فطرت و خلقت زن تضاد داره...

---------- ارسال جدید اضافه شده در 06:41 pm ---------- ارسال قبلی در 06:39 pm ----------

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی jooyandeh نمایش پست ها
      من نمی‌فهمم! مدافعان چندزنی در اسلام مدام تلاش دارند اثبات کنند که «چندتا زن داشتن برای یک مرد طبیعی است، امّا چندتا مرد داشتن برای یک زن غیرطبیعی است.»
      اصلا شما اسلام رو ول کن، در کجای دنیا چنین چیزی وجود داره که شما انتظار داری در اسلام چنین چیزی باشه؟ آیا جامعه ای وجود داره که در اون جامعه یک زن چند شوهر داشته باشه؟

دفترچه نویس
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Community Award
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      از ایشان 15,276 بار در 5,851 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی سید ابوبکر نمایش پست ها
      عزیز من زن ظرفیت چنین چیزی رو نداره... این با فطرت و خلقت زن تضاد داره...
      عرض نکردم زن را مسلمانان ناقص العقل میدانند،البته این از صدر اسلام بوده تا کنون.
      البته سحن ما اینست که چند زنی یا چند شوهری به یک اندازه غیر انسانیست،چند زنی به همان اندازه چند شوهری به دید مسخره و غیر انسانیست.

آیا جامعه ای وجود داره که در اون جامعه یک زن چند شوهر داشته باشه؟
      گرامی در پست قبلی اشاره کردم که چنین جوامع زن سالاری وجود دارد.

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

5. یک کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (12-09-2010)

نویسنده دوم
      Level completed: 63%, Points required for next Level: 56
      دستاوردها:
      از دروغ‌بافی و
      هوچی‌گری بیزار
      هستم.

کنجکاو

Jooyandeh آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      جُستارها
      7
      امتیازها
      3,744
      رنک
      38
      Post Thanks / Like
      سپاس
      154
      از ایشان 338 بار در 162 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اصلا شما اسلام رو ول کن، در کجای دنیا چنین چیزی وجود داره که شما انتظار داری در اسلام چنین چیزی باشه؟ آیا جامعه ای وجود داره که در اون جامعه یک زن چند شوهر داشته باشه؟
      من شنیدم، در قبل از اسلام، در بین برخی اعراب، شایع بوده که برخی زنان چند شوهر داشتند. بعید هم نمی‌دانم، در جاهای دیگر هم (در اعصاری) چنین چیزی شایع بوده باشد. امّا، شایع بودن یک مسأله است؛ انسانی و پذیرفتنی بودن یک مسأله‌ی دیگر.

البته، برآورد نمودن انسانی بودن باز برمی‌گردد به اصول و بنیان‌ها. اگر چندشوهری، برای شوهران بسیار خشم‌آور و ناراحت‌کننده می‌تواند باشد، چندهمسری هم برای زنان زجرآور و غیرقابل‌تحمل می‌تواند باشد.

حالا، شما می‌گویی مرد زورش بیشتر است می‌تواند بزند زن را چلاق کند، اما زن زورش نمی‌رسد!!! خُب، این مشکل را می‌توان با قانون‌گزاری صحیح برطرف نمود. (چه‌بسا گاو باز زورش از مرد بیشتر باشد، در یک شهر بی‌در-و-پیکر هرآن ممکن است یک گاوی، گرازی چیزی به مردان حمله کرده و آنان را چلاق کند یا بکشد.)

این‌که می‌گویند، زنان اگر شوهر نکنند، می‌روند فاحشه می‌شوند (بر فرض هم که صحیح باشد)، بازهم توجیهی معقول برای جواز چندزنی نیست. برای جلوگیری از فحشا، می‌توان وضعیت اجتماعی-اقتصادی-تربیتی جامعه را بهبود بخشید. هیچ جامعه‌شناسی هم من ندیدم که بگوید مثلاً، فحشا در آمریکا با چندزنی کاهش پیدا می‌کند، یا فحشا در ممالک اسلامی کمتر است (؟! ...)، چون آن‌جا می‌توان چندزن گرفت.

از همه مهم‌تر، به نظر من واضح است که دلیل اصلی این‌که چندزنی حتّی در بین مسلمانان هم با ناراحتی و اکراه پذیرفته می‌شود، این نیست که چون در غرب ممنوع است. منشاء اصلی آن همان ناگواری‌یِ این عمل است که هم برای یک زن فرهیخته و هم یک مرد فرهیخته می‌تواند به یک اندازه قبیح جلوه‌گر گردد. حال، تأثیر فرهنگ غرب ممکن است این حسّ در بین مسلمانانی را که کمی در سطح انسانی بهتری هستند، بیشتر به این سمت حرکت دهد.
      آنچه مقدّس است، به سگان مدهید و مرواریدهای خود را پیش خوکان میندازید، مبادا آن‌ها را پایمال کنند و برگردند و شما را بِدَرند. (متی ۷ : ۶)

فرزندان این عصر در مناسبات خود با هم‌عصران خویش از فرزندان نور عاقل‌ترند. (لوقا ۱۶ : ۹)

(ترجمه‌یِ هزاره‌یِ نو)
      وب‌لاگِ من: پژوهش‌های شاه‌پور برنابا جوینده

7. 2 کاربر برای این پست سودمند از Jooyandeh گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (12-09-2010),Russell (12-09-2010)

مدیر تالار
      Overall activity: 99.7%
      دستاوردها:
      وضعیت؟

Empty

kourosh_bikhoda آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      صهیونیستستان
      جُستارها
      40
      امتیازها
      94,728
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      4,209
      از ایشان 4,997 بار در 2,197 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      26 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      شما ظاهرن دارید در مورد یک حکم اخلاقی صحبت می کنید. یعنی پرسشی که میپرسه «جامعه باید چگونه باشد؟» یا «نحوه همسری باید چگونه باشد؟». نیازی نیست جایی در دنیا الان هم این وضع رو دارا باشه تا این احکام صادق باشند.

چو بخت عرب بر عجم چیره گشت --- هـمـه روز ایـرانیـان تـیـره گـشـت
      جهـان را دگـرگونه شـد رسم و راه --- تـو گـویـی نتـابـد دگـر مـهر و مـاه
      ز مـی نشئه و نغمه از چـنگ رفـت --- ز گل عطر و معنی ز فرهنگ رفت
      ادب خــوار شــد، هـنـر شـد وبــال --- بـه بستـنـد انـدیشـه را پـر و بــال
      «توصیف فردوسی بزرگ از تازش اسلام به ایران»

خردگرایی و ایمان ستیزی

9. 2 کاربر برای این پست سودمند از kourosh_bikhoda گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (12-09-2010),doubt (12-10-2010)

شناس
      آغازگر جُستار
      خوبم

مهربون

سید ابوبکر آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Dec 2010
      ماندگاه
      ایران اشغالی
      جُستارها
      1
      امتیازها
      1,216
      رنک
      19
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی russell نمایش پست ها
      عرض نکردم زن را مسلمانان ناقص العقل میدانند،البته این از صدر اسلام بوده تا کنون.
      راسل عزیز، اسلام زن را ناقص العقل نمیداند به آن معنایی که شما تصور می کنید... در خیلی از موارد رسول خدا با زنان مشورت میکرده و حتی مشورت آنها را بکار می برده... شما باید طرز تفکر خودتونو درست کنید... چون کسی با ناقص العقل مشورت نمیکنه و بعدشم به مشورتش عمل کنه... یه تجدید نظر بکنید راسل عزیز...

---------- ارسال جدید اضافه شده در 10:07 pm ---------- ارسال قبلی در 10:03 pm ----------

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی jooyandeh نمایش پست ها
      من شنیدم، در قبل از اسلام، در بین برخی اعراب، شایع بوده که برخی زنان چند شوهر داشتند. بعید هم نمی‌دانم، در جاهای دیگر هم (در اعصاری) چنین چیزی شایع بوده باشد. امّا، شایع بودن یک مسأله است؛ انسانی و پذیرفتنی بودن یک مسأله‌ی دیگر.

البته، برآورد نمودن انسانی بودن باز برمی‌گردد به اصول و بنیان‌ها. اگر چندشوهری، برای شوهران بسیار خشم‌آور و ناراحت‌کننده می‌تواند باشد، چندهمسری هم برای زنان زجرآور و غیرقابل‌تحمل می‌تواند باشد.

حالا، شما می‌گویی مرد زورش بیشتر است می‌تواند بزند زن را چلاق کند، اما زن زورش نمی‌رسد!!! خُب، این مشکل را می‌توان با قانون‌گزاری صحیح برطرف نمود. (چه‌بسا گاو باز زورش از مرد بیشتر باشد، در یک شهر بی‌در-و-پیکر هرآن ممکن است یک گاوی، گرازی چیزی به مردان حمله کرده و آنان را چلاق کند یا بکشد.)

این‌که می‌گویند، زنان اگر شوهر نکنند، می‌روند فاحشه می‌شوند (بر فرض هم که صحیح باشد)، بازهم توجیهی معقول برای جواز چندزنی نیست. برای جلوگیری از فحشا، می‌توان وضعیت اجتماعی-اقتصادی-تربیتی جامعه را بهبود بخشید. هیچ جامعه‌شناسی هم من ندیدم که بگوید مثلاً، فحشا در آمریکا با چندزنی کاهش پیدا می‌کند، یا فحشا در ممالک اسلامی کمتر است (؟! ...)، چون آن‌جا می‌توان چندزن گرفت.

از همه مهم‌تر، به نظر من واضح است که دلیل اصلی این‌که چندزنی حتّی در بین مسلمانان هم با ناراحتی و اکراه پذیرفته می‌شود، این نیست که چون در غرب ممنوع است. منشاء اصلی آن همان ناگواری‌یِ این عمل است که هم برای یک زن فرهیخته و هم یک مرد فرهیخته می‌تواند به یک اندازه قبیح جلوه‌گر گردد. حال، تأثیر فرهنگ غرب ممکن است این حسّ در بین مسلمانانی را که کمی در سطح انسانی بهتری هستند، بیشتر به این سمت حرکت دهد.
      خب شما چه پیشنهادی دارید؟ کسی که یک قانون رو نادرست اعلام میکنه خب حتما باید یه چیز بهتری در قبالش داشته باشه... شما راه حل بهتری دارید؟

---------- ارسال جدید اضافه شده در 10:09 PM ---------- ارسال قبلی در 10:07 PM ----------

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_bikhoda نمایش پست ها
      شما ظاهرن دارید در مورد یک حکم اخلاقی صحبت می کنید. یعنی پرسشی که میپرسه «جامعه باید چگونه باشد؟» یا «نحوه همسری باید چگونه باشد؟». نیازی نیست جایی در دنیا الان هم این وضع رو دارا باشه تا این احکام صادق باشند.
      کوروش عزیز میشه یخورده توضیح بیشتر بدید... من دقیقا متوجه نشدم منظور شما... البته با عرض معذرت...

11. یک کاربر برای این پست سودمند از سید ابوبکر گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Russell (12-09-2010)

مدیر تالار
      Overall activity: 99.7%
      دستاوردها:
      وضعیت؟

Empty

kourosh_bikhoda آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      صهیونیستستان
      جُستارها
      40
      امتیازها
      94,728
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      4,209
      از ایشان 4,997 بار در 2,197 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      26 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      کوروش عزیز میشه یخورده توضیح بیشتر بدید... من دقیقا متوجه نشدم منظور شما... البته با عرض معذرت...
      خواهش میکنم. ببینید شما پرسیدید کجا رو سراغ دارید که زنان چندتا شوهر داشته باشند؟ من هم اون حرف رو زدم. منظور اینه که این تاپیم در مورد یک حکم اخلاقی صحبت میکنه. احکام اخلاقی در فلسفه اخلاق از این پرسش اساسی بلند میشند که «دنیا باید پگونه باشد؟» نه اینکه «دنیا چگونه هست؟». یعنی یک «باید» رو میخواهید اینجا نتیجه گیری کنید. هیچ «بایدی» منطقن (بنا به دلایل مفصل) از هیچ «هست» منتج نمیشه. اینه که میگم وضعیت جوامع امروزی ربطی به بحث این جستار نداره.

چو بخت عرب بر عجم چیره گشت --- هـمـه روز ایـرانیـان تـیـره گـشـت
      جهـان را دگـرگونه شـد رسم و راه --- تـو گـویـی نتـابـد دگـر مـهر و مـاه
      ز مـی نشئه و نغمه از چـنگ رفـت --- ز گل عطر و معنی ز فرهنگ رفت
      ادب خــوار شــد، هـنـر شـد وبــال --- بـه بستـنـد انـدیشـه را پـر و بــال
      «توصیف فردوسی بزرگ از تازش اسلام به ایران»

خردگرایی و ایمان ستیزی

13. 4 کاربر برای این پست سودمند از kourosh_bikhoda گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (12-09-2010),doubt (12-10-2010),Russell (12-09-2010),sonixax (12-09-2010)

شناس
      آغازگر جُستار
      خوبم

مهربون

سید ابوبکر آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Dec 2010
      ماندگاه
      ایران اشغالی
      جُستارها
      1
      امتیازها
      1,216
      رنک
      19
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_bikhoda نمایش پست ها
      خواهش میکنم. ببینید شما پرسیدید کجا رو سراغ دارید که زنان چندتا شوهر داشته باشند؟ من هم اون حرف رو زدم. منظور اینه که این تاپیم در مورد یک حکم اخلاقی صحبت میکنه. احکام اخلاقی در فلسفه اخلاق از این پرسش اساسی بلند میشند که «دنیا باید پگونه باشد؟» نه اینکه «دنیا چگونه هست؟». یعنی یک «باید» رو میخواهید اینجا نتیجه گیری کنید. هیچ «بایدی» منطقن (بنا به دلایل مفصل) از هیچ «هست» منتج نمیشه. اینه که میگم وضعیت جوامع امروزی ربطی به بحث این جستار نداره.
      ممنون بابت توضیحتون کورش عزیز... اما اجازه بدید بعدا در این مورد بیشتر بحث بشه.... فعلا سرم شلوغه یه جورایی....

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      نِشان‌ها:
      Community Award
      بدون وضعیت

Empty

Russell آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      جُستارها
      65
      امتیازها
      156,618
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      19,613
      از ایشان 15,276 بار در 5,851 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      67 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      راسل عزیز، اسلام زن را ناقص العقل نمیداند به آن معنایی که شما تصور می کنید... در خیلی از موارد رسول خدا با زنان مشورت میکرده و حتی مشورت آنها را بکار می برده... شما باید طرز تفکر خودتونو درست کنید... چون کسی با ناقص العقل مشورت نمیکنه و بعدشم به مشورتش عمل کنه... یه تجدید نظر بکنید راسل عزیز...
      اول اینکه این گفتار شما بر این فرض بناست که محمد کارها و سحنان متناقض نداشته که این مورد قبول من نیست.
      دوم اینکه احکام اسلامی زن رو هم تراز کودک میدونه که ناقص العقل هست،یعنی توانایی تشخیص و تصمیم گیری رو نداره.بعبارت دیگه همون عبارت زنها جنبش رو ندارند که گفتید.
      و البته هم در قرآن و هم در تاریخ پر است از اجکام و سخنان زن ستیزانه که ریشه اجکام تبعیض آمیز فعلی اسلامیست.بزرگان اسلامی مثل غزالی و ملاصدرا زن رو فاقد شعور در حد حیوان میدونستند.
      البته محمد چون زنان رو فرمانبردار و به قولی نوعی حیوان خانگی میخواسته این احکام زن ستیزانه رو مثل حجاب صادر کرده.در زمان خدیجه و اوایل که قدرت کافی نداشته نمیتونسته از اینکارها بکنه.همین هست که بعد از فوت خدیجه حرمسرا راه میندازه دوست عزیز

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

16. 4 کاربر برای این پست سودمند از Russell گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (12-09-2010),doubt (12-10-2010),kourosh_bikhoda (12-09-2010),sonixax (12-09-2010)

مدیر تالار
      Overall activity: 5.0%
      دستاوردها:
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      از ایشان 11,792 بار در 4,917 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      بله وجود داره همین الان هم!!! من مستند بی بی سی در مورد زنان تبتی که چندین شوهر داشتن رو شخصا دیدم... سوالی در این مورد داشتین بفرمایید...

18. 3 کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

doubt (12-10-2010),kourosh_bikhoda (12-09-2010),Russell (12-10-2010)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. ریشه مشکلات فرهنگی ایرانیان در کجاست؟
      از سوی Anarchy در تالار تاریخ، فرهنگ، همبود
      پاسخ: 31
      واپسین پیک: 12-19-2013, 07:32 PM
    2. آیا منشا تمامی مفاهیم از ماده است؟
      از سوی Anarchy در تالار فلسفه و منطق
      پاسخ: 49
      واپسین پیک: 08-02-2013, 11:35 AM
    3. طراحی هوشمند و برهان نظم یکی است؟
      از سوی بهمنیار در تالار فلسفه و منطق
      پاسخ: 12
      واپسین پیک: 01-13-2013, 10:21 PM
    4. آیا وجود خدا لازم هست؟