• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

نمایش پیکها: از 1 به 2 از 2

جُستار: فهم هستی و زمان هایدگر

نویسنده دوم
      Level completed: 51%, Points required for next Level: 148
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

هیچ

cool آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Mar 2013
      جُستارها
      26
      امتیازها
      8,902
      رنک
      63
      Post Thanks / Like
      سپاس
      386
      از ایشان 574 بار در 233 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      2 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)

فهم هستی و زمان هایدگر

درود دوستان عزیز
      چند ماه صد و خورده ای صفحه از کتاب هستی و زمان مارتین هیدگر خوندم که چیزی نفهمیدم چون کتاب سنگینی است گفتم اینجا تاپیک بزنم تا راهنمایی بفرمایید که برای فهم آن چه باید بکنم
      شکی نیست کتاب هستی و زمان یکی از شتهکارهای قرن بیستم است خیلی علاقه دارم بخونم و بفهممش
      یکی از دوستان توصیه کرده بودید که کتاب هستی و نیستی سارتر و اثار کانت رو بخونم به فهم هستی و زمان کمک میکنند
      ایا شما کتاب رو خوندید؟توصیه شما برای فهم کتاب چیه؟

2. یک کاربر برای این پست سودمند از cool گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Mehrbod (03-23-2016)

دفترچه نویس
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 2.0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      نِشان‌ها:
      Most Popular
      سرور خویـشتـن

Empty

Mehrbod آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      لاجیکستان
      جُستارها
      188
      امتیازها
      471,639
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12,116
      از ایشان 21,650 بار در 7,581 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      62 Post(s)
      Tagged
      1 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی cool نمایش پست ها
      درود دوستان عزیز
      چند ماه صد و خورده ای صفحه از کتاب هستی و زمان مارتین هیدگر خوندم که چیزی نفهمیدم چون کتاب سنگینی است گفتم اینجا تاپیک بزنم تا راهنمایی بفرمایید که برای فهم آن چه باید بکنم
      شکی نیست کتاب هستی و زمان یکی از شتهکارهای قرن بیستم است خیلی علاقه دارم بخونم و بفهممش
      یکی از دوستان توصیه کرده بودید که کتاب هستی و نیستی سارتر و اثار کانت رو بخونم به فهم هستی و زمان کمک میکنند
      ایا شما کتاب رو خوندید؟توصیه شما برای فهم کتاب چیه؟
      آری, «هستی و زمان» از هایدگر نسک گیرایی است و من هم به زبان سرچشمه آنرا خوانده ام.

از آن گیراتر ولی, همان هستی و نیستی, یا ترزبان پیماندارتر, «هستی و نیستی: هستی‌شناسی
      پدیده‌شناسانه» از سارتر است که جدا از گیرایی, بی اندازه نگارش دلنشین و درونمایه‌یِ نغزی دارد.

پیشنهاد من برای دریافت درست پیش از هر چیز این است که بکوشید به زبان خود سرچشمه,
      یا اگر نشد دستکم به انگلیسی آنها را بخوانید, زیرا ترزبان پارسی اینجور نسک‌ها پرگاه چنگی به دل نمیزنند.

بخش دیگر, درونمایه‌یِ این دو نسک در پیوند با هستی‌گرایی (existentialism) است و بهتر است پیش از هر کاری واژه‌سار (vocabulary)
      این دسته از واژگان را بیاموزید. برای نمونه Dasein چیست, یا پدیده (phenomenan) و پدویره (noumenon) از کانت چیستند:

پدیده = به دیده: آنچه به چشم میاید و نمود (aspect) دارد.
      پدویره یا پدخویشه = به ویره (ذهن) یا به خویشه: آنچه به خودی خود هست.

یک آشنایی کوتاه و گذرا با این دسته از واژگان ای اندازه در خواندار یاری‌بخش‌اند. پیشنهاد من نیز آغاز با «سارتر» است, زیرا هایدگر
      نگارش دشوار و پر پیچ و خمی دارد که پُرگاه بی انگیزه و بیخود هم دشوار و دیرگوار شده است و جدای آن, نوشته‌هایِ هایدگر
      بمانند دیگر نویسندگان همزمانه‌یِ آلمانی وی همگی با این پیش‌انگاشت نگاشته شده‌اند که گویی خواننده همه‌یِ نسک‌هایِ دیگر
      فیلسوفان را خوانده و‌ از بر است و فرایافت‌ها (concepts) را از همینرو بی امان و بی کوچکترین آشناسازی‌ای به میان آورده‌اند.

برای اینکه یک پیش‌برداشتی از اینکه چه خواهید خواند هم داشته باشید, نمونه‌وار هایدگر اندرباره‌یِ فرایافت
      زمان از فرایند «دلزدگی / boredom» در جایی سخن میبرد که در آلمانی به آن Langeweile میگویند:

گفتگوهایی پیرامون مدرنیته و سنت

گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Mehrbod
      هایدگر نمونه‌وار نوشته‌هایِ فراوان و پیوسته پرسش‌آمیزی دارد, برای نمونه در یک نوشتار خود به مفهوم «دلزنندگی»‌
      یا دلزدگی میپردازد, که در آلمانی Langeweile مینامند (انگلیسی boredom) و در همینباره صد‌ها برگ به فلسفه و
      جهانبینی آلمانی‌ زبان میپردازد که "کـِش آمدن" زمان را چگونه حس نموده‌اند و گذر زمانی که کش میاید را
      چگونه به "دلزنندگی" تفسیر نموده‌اند: Langeweile = Long While

اینها, این نکته‌ها اگرچه نکته‌های نازک و زیبایی میباشند, ولی بی پیوند به این واقعیت ساده و پیش پا افتاده‌اند که تکنولوژی,
      در جایگاه یک سیستم بسیار راستین و بسیار فیزیکی, دارد ما را به سوی نابودی میبرد. در این میان, پرداختن به "کش آمدن
      زمان" و سپس پیوستاندن آن به "فرگشت زبان" و اندرآوردن "تکنولوژی" و پرداختن به کارکرد آن در شتاباندن زندگی و پس
      وابستگی تکنولوژی به چرایی "بیشتر کش آمدن زمان" و .. همگی بسیار زیبا, خواندنی و سرانجام, تا اندازه‌یِ بالایی, بیهوده‌اند.
      ...

در ترانوشت بالا از من بایستی به این نکته برنگرید که هایدگر یکی از فندنکوهان (technocritics)‌ زمانه‌یِ خود نیز بوده است و از بدی‌های تکنولوژی
      سخن بسیار برده است ولی نوشته‌های او شوربختانه بیشتر زمانها تنها سرگرم‌کننده‌اند و فرا-اندازه به شاخ و برگ و پیچ و تاب‌های بیهوده بیراهه زده‌اند.

Sticky بجای وادادن در برابر واقعیت تلخ، بهتر است آدمی بكوشد كه واقعیت را بسود خود دگرگون كند و اگر بتواند حتی یك واژه ی تازی را هم از زبان شیرین مادری خود بیرون بیندازد بهتر از این است كه بگوید چه كنم ! ناراحتم! ولی همچنان در گنداب بماند و دیگران را هم به ماندن در گنداب گول بزند!!

—مزدک بامداد

4. یک کاربر برای این پست سودمند از Mehrbod گرامی سپاسگزاری کرده اند:

cool (03-24-2016)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. سریال‌هایِ دلخواستی که دنبال میکنید را بگویید
      از سوی mamad1 در تالار موسیقی و سینما
      پاسخ: 51
      واپسین پیک: 01-25-2018, 08:07 PM
    2. پاسخ: 43
      واپسین پیک: 10-02-2014, 12:51 PM
    3. رابطه ی تفکر دینی و نژاد پرستی
      از سوی Nocturne در تالار دین
      پاسخ: 28
      واپسین پیک: 07-02-2012, 10:30 PM
    4. شیطان پرستی