گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
من نگفتم از خودتونه! گفتم بی ارزشند! به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!!
متخصص و نظریه پرداز و ... همگی از بیخ دری وری میگند به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!
قرار نیست یک بمب اتمی توسط روسیه در آمریکا بترکه تا توهمات نظریه پردازان ثابت بشه جانم!!!
حرفهای عجیبی میزنی واقعا!!
خب اینکه اتفاق نیافتاده بخاطر اینکه ریسک در این زمینه و آزمایش و موکول کردن چنین چیزی به تجربه عاقلانه نیست! و بخاطر همین نظریه پردازان این دکترین ها رو و اقدامات پیشگیرانه رو طراحی کردن و با صرف تیلیاردها دلار توسط قدرتهای بزرگ پیاده سازی عملی هم شده. و بخاطر همین بوده که این قضایا تاحالا پیشگیری شده در عمل رخ نداده. هدف همین بوده! پس درواقع شواهد عملی و محاسبات احتمالات در دنیای واقعی هم نه بر خلاف این نظریه ها بلکه موافق اونا هستن. یعنی دلیلی برای ردشون وجود نداره و بصورت طبیعی بخوای حساب کنی محاسبه احتمالات کنی اگر این سیستمها و تمهیدات طراحی و پیاده سازی نشده بود احتمال اینکه تاحالا در دنیا جنگ اتمی رخ داده بود بیشتر بود (البته من متخصص نیستم ولی فکر میکنم اینطور باشه از نظر تئوریک و محاسبات احتمالات ریاضیش). و ریسک و خوشبینی در این زمینه و موکول کردن به تجربه و آزمون هم که معقول نیست. اول و آخر میرسیم به همین سیستم! حالا شما بیا یه مشت حرف بچه گانه مسخره بزن دلت خوش باشه که چی آخه!! تو چی هستی کی هستی سندت دلیلت چیه نه متخصص هستی نه صاحبنظر نه نابغه نه ریاضیدان هیچی نیستی هیچی ارائه نمیدی جز یه مشت حرف توخالی و بقول خودت دری وری! عزیزم دنیا با این همه دانشمند و تشکیلات عریض و طویل یعنی اشتباه کردن و میکنن و تیلیاردها دلار تاحالا به اشتباه توسط ابرقدرت های دنیا خرج شده، و شما داری درست میگی؟!

نیاز هم بشه این کار رو نمیکنه! حتا اگر کره شمالی یک بمب اتمی توی کره جنوبی بترکونه هم آمریکا میشینه و فقط نگاه میکنه.
خب نگاه کنه!
مشکلش چیه؟
وقتی بهرحال در مجموع به نفع خودش تموم بشه در نهایت، چه مانعی داره براش؟
البته گفتم که در حال حاضر چنین شرایطی وجود نداره، ولی میتونست و میتونه وجود داشته باشه. هیچکس قادر به پیشبینی و کنترل کامل آینده نبوده و نیست.

ترکوندن بمب اتمی توسط آمریکا توی روسیه هم نه ریاضیه! نه منطقه! نه تئوری (البته تئوری توطئه هستش) و نه هیچ چیز دیگه! شاید بشه با آوانس احتمال حسابش کرد! به هر حال احتمال اینکه همین فردا یک سیارک بخوره زمین پودر بشه هم هست :))
ولی دانشمندان دنیا ریاضیدان ها نظریه پردازان سیاستمداران و حکومت ها این نظریه ها و تئوری و منطق و محاسبات ریاضی رو جدی گرفتن و بر اساسش عمل کردن کلی هزینه کردن. غیر از اینه؟ واضحه که این عمل عاقلانه هم هست. چرا اینطور بوده در این وادی؟ چرا اینقدر جدی گرفته شده حتی 1% هم نخواستن ریسک کنن؟ چرا به تجربه و آزمون عملی موکولش نکردن؟ دقیقا به همین دلیل که سناریو اینقدر بزرگ و خطرناک و وخیم بوده که اجازه دادن برای حتی یک بار رخدادش هم قابل قبول نبوده.

اگر ژاپن در اون شرایط بمب اتمی میداشت آمریکا هرگز حمله اتمی بهش نمیکرد! تمام استدلال آمریکا بر این اساسه که بمب اتمی زد اون همه آدم رو کشت که آدمهای بیشتری کشته نشند! وقتی ژاپن هم مسلح به بمب هسته ای میبود تمام این استدلال کشک میشد اون هم از نوع گندیده!
اون فقط یه توجیه بود! هروقت بخوان بالاخره توجیه و لفاظی پیدا میکنن.
در عمل بهرحال بستگی به شرایط داره که هر هزینه ای قابل پرداختن باشه یا نه. حتی کشته شدن میلیون ها نفر میتونه در شرایط وخیم قابل قبول و توجیه پذیر و قابل دفاع بنظر بیاد. حال تازه حکومت ها و سیاستمدارها که قدیس نیستن و بعدم ما فقط درمورد حکومتهای دموکراتیک و انسانی تر صحبت نمیکنیم بلکه در جهانی زندگی میکنیم که امثال کمونیسم شوروی و استالین هم پا به عرصهء وجود گذاشتن. پس این تئوری ها این تمهیدات پیشگیرانه بهرحال نیاز بودن. اگر آمریکا قدرت نابودی متقابل دشمن رو نداشت، میتونست فقط چندتا بمب اتمی بزنه چند شهر روسیه و چند میلیون نفر رو بکشه، بازم احتمال حملهء روسها بخصوص تحت رهبری کسانی مثل استالین وجود میداشت. همونطور که این کارها از افرادی مثل هیتلر هم برمیامد.