گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_iran نمایش پست ها
اندیشمندان واقعی در دنیا امروزه نسبت به بقیهء جمعیت خیلی کمتر هستن.
البته همیشهء تاریخ کم و بیش همینطور بوده ها! ولی الان بقول دوستمون چون امثال شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای موبایل و فیسبوک و اینها اومدن، که اینا از نظر تخصصی و علمی رسانه های به مراتب محدودتر و سطحی تر و مختصرتری هستن که برای حرفها و مطالب کوتاه و گسیخته مناسب هستن که بیشتر مردم دنبال این چیزان، در نتیجه کاربران فرومها کمتر شدن. اونایی که الان میرن توی فرومها خیلی هاشون بخاطر اهداف و مزیت های دیگری میرن که توی شبکه های اجتماعی نیست یا کمبود داره و توی اون فرومها گذاشتن یا راه دست تره (مثلا هممیهن الان فقط یه فروم نیست و حالت شبکهء اجتماعی و یکسری امکانات دیگر هم داره)، یا به دلایل دیگری بهرحال. اینا سیاهی لشکر هستن و قبلا توی فرومهای تخصصی هم میامدن شاید چون آلترناتیو و محیطها و ابزارهای جذاب دیگر نبودن، ولی الان دیگه نمیان. ولی اونایی که خاص بحث های خشک و مفصل و تخصصی میرن توی فرومها همواره کم بودن و شاید به مرور مقداری کمتر هم شدن.

بنظر من ما گلچین و نخبه و افراد خاصی هستیم! در چنین شرایطی هست که آدمهای خاص و متفاوت بیش از پیش از دیگر آدمها مشخص میشن. چون بقیه میرن ولی ما میمونیم! شاید تنهایی و جدایی و کم تعدادی ما دردناک بنظر بیاد، اما درش اصالت و قدرتی هم نهفته است. ابرانسان ها همیشه کم تعداد بودن و خیلی وقتا این احساس تنهایی و جدایی رو میکردن. آدم اگر بتونه چندتا دوست نزدیک مثل خودش جای دیگه پیدا کنه خیلی خوبه بنظرم، ولی منکه در دنیای واقعی نمیتونم به هیچ وجه به این سادگی ها چنین افرادی رو پیدا کنم. مگر بیام در همین فرومها که شاید از سراسر کشور و دنیا چند نفری که شباهت ها و اشتراکاتی با من داشته باشن پیدا کنم، چون تعداد چنین افرادی بسیار کمه.
حالا که این همه صغرا کبرا چیدی فقط بگم که شما نه نخبه هستی نه خاص. اونی که نخبه هست خودش میدونه لازم نداره که بیاد اینو بفروشه، که منم هستم منم آدمم. مشک آنست که خود ببوید. نخبه های ما علی شریعتی بود و احسان طبری و کیانوری و مهدی بازرگان که رضاشاه فرستادش خارج که درس بخونه، رفت درس وطن فروشی و خیانتکاری خوند و اومد مملکتش رو فروخت، شماها که دیگه واویلا. جناب نخبه تو چه گلی به سر مملکتت زدی ؟ به قول سعدی: نه معلم بود نه دانشمند ، چارپایی بر او کتابی چند...
اینکه میگی آدم خاصی هستم، هر آدمی منحصر به فرده و با آدمهای دیگه فرق داره. با اون تعریفی که شما از خاص بودن داری همه آدمها خاصن. اما آدم خاص اونیه که بتونه کاری بکنه که دیگرون نمی تونن انجام بدن. مثلاً بتونه یه کار بزرگی برای بشر بکنه. آدم خاص آبراهام لینکولن بود که کشورش رو نجات داد. آدم خاص فرویده یا اینشتین یا برتراند راسل که دنیا رو متحول کردن. تو اگه باسوادی واسه جیب خودت باسوادی، امثال جنابعالی توی جامعه ما زیاده و مثل پشگل ریخته. تو همین فرومهای ایرانی مثل تو زیاد می بینم که داعیه رهبری جامعه رو دارن و برنامه میدن برای اداره مملکت !
اصولاً کارکرد یه فروم اینه که بتونه افراد رو با عقاید مختلف دور هم جمع کنه. و برای رسیدن به این هدف هم باید محیط آزادی داشته باشه و یک عده کاربر فعال و باحال که بتونن جوی صمیمانه ای ایجاد کنن. اینکه گفته شد فروم فیلتره به عقیده من دلیل اصلی خلوتی اینجا نیست الان دیگه هر بچه ای یه فیلترشکن به خودش می بنده و میره زیر تانک! فیسبوک هم فیلتره اما شلوغه. من سابقاً تو فروم هفت تیر فعالیت می کردم که فیلتر هم بود ولی شلوغ بود که البته الان تعطیل شده. ما تو اینترنت ایران فروم آزاد نداریم و این فروم از معدود فرومهای ایرانی آزادی بیان در اون وجود داره. اینجا یه تعداد کاربر فعال و خوش ذوق کم داره که راجع به هر موضوعی مطلب ارائه کنن. حالا ما هم اینجا هستیم و فعلاً یه خرده شیطونی میکنیم تا ببینیم چی میشه.