• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 3 از 5 نخستیننخستین 12345 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 21 به 30 از 46

جُستار: قرآن سخن خدا هست یا پیامبر؟

مدیر تالار
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      Overall activity: 5.0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      از ایشان 11,792 بار در 4,917 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Hezbollah_yaAli نمایش پست ها
      بسمه تعالی
      خب حضرت باری تعالی در قرآن می تواند دو منظور از این تحدی داشته:
      اولا کل قرآن تا زمان تحدی
      ثانیا کل قرآن. یعنی ای کفار صبر کنید قرآن تکمیل شود بعد ببینید می توانید مثل آن را بیاورید؟
      اون اولی نمیشه با توجه آیات سوره قصص چون اونجا اشاره به تورات هم شده که کتاب کاملش موجود بوده و قرآن هم در کنارش و هم عرضش محسوب شده !! پس منظور قرآن کامل بوده...خب مساله اینجاست که قرآن تا همون زمان تحدی هم جمع آوری و مکتوب نشده بود...نمونه تاریخی هم نیاز داریم که آیا چنین درخواستی اصلا علنی مطرح شده یا نه !!

دومی هم نظر شماست ظاهرا چون از جمله ای که نوشته شده چنین برداشتی نمیشه و منظور اشاره به آینده دور و بعد از تکمیل قرآن و این داستان ها نبوده... پس این توهمات شماست نه حضرت الله !!

2. یک کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-23-2013)

سخنور یکم
      Level completed: 10%, Points required for next Level: 181
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      از ایشان 202 بار در 171 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Anarchy نمایش پست ها
      من همون درخواست دست بالاش یعنی "کل قرآن" رو اینجا مطرح کردم !! به جای صغری کبری چیدن ، جواب سوال من رو بدید استاد...

وقتی درخواست شده "مثل کل قرآن" ، باید کلش وجود داشته باشه یا نه ؟؟!! خب همون مسلمینش هم همون زمان دسترسی نداشتن ، چون اصلا هنوز جمع نشده بود...
      بمثل هذا القرآن حتی اگر در میانه راه نزول قرآن نازل شده باشد هیچ اشاره ای به تمام قرآن ندارد،
      بمانند این قرآن یعنی همان قرآنی که همگان از کافر و مسلمان آن را می شناختند؛ یک سوره یا آیه از آن نازل شده باشد یا قسمت اعظم آن و یا تمام آن.

لطفا مثال تاریخی چنین چیزی رو بیارید تا باور کنیم این رجز خوانی الله محدود به نجواهای محمد در گوش علی و ابوبکر و ... نبود و نمود عیبی و عملی هم داشته !!
      نیازی به ارائه نمونه نیست، این آیات در جواب کسانی نازل شده که مدعی بودند که قرآن گفته های خود پیامبر ص است:
      آنها مى‏گویند: «او به دروغ این (قرآن) را (به خدا) نسبت داده (و ساختگى است)!»
      بگو: «اگر راست مى‏گویید، شما هم ده سوره ساختگى همانند این قرآن بیاورید و تمام كسانى را كه مى‏توانید- غیر از خدا- (براى این كار) دعوت كنید!
      هود_13

در مورد این "در آخر" شما هم که البته نکته انحرافی هست و گشتن به دنبال راه فرار ، باید بگم اصولا ادعای تحدی و خواستن این که مثل چیزی آورده بشه منطقی نیست...چون مثل هیچ چیزی قابل آوردن نیست !! چون در نهایت یا گفته میشه این چیزی که آورده شده مثل اون چیز مورد نظر شما نیست یا گفته میشه تقلید از اون هست...آیا مثل هیچ اثر ادبی یا غیر ادبی در طول تاریخ بشر آورده شده ؟ مثل دیوان حافظ ، مثل شاهنامه ، مثل صد سال تنهایی مارکز ؟ اگر آورده شده به ما هم خبر بدید...
      آری آورده شده غزل های مولوی اگر قوی تر از غزلیات حافظ نباشد، ضعیف تر نیست و یا در همان طراز است و افراد زیادی تاکنون غزل سرایی کرده اند.
      البته سخن در اینکه آورده شده یا نه نیست بلکه صحبت در امکان آن است؛ اگر فردوسی شاهنامه را معجزه می پنداشت و مدعی می شد هیچکس را یارای آوردن مثل آن نیست آنوقت معلوم می شد که آیا ده ها و یا شاید صدها اثر مشابه آن خلق می شد یا نه.

حالا یک ادعای تحدی از طرف آنارشی دفترچه ای : شما اگر میتونید ، تنها یک پست مثل یکی از پست های من در این انجمن بیارید تا ببینیم ادعای توخالی تحدی تنها مختص به الله مدینه هست یا هر کس دیگه ای هم میتونه چنین ادعایی بکنه !!!
      تمام پست های من و دیگر دوستان مشابه نوشته های شماست به گونه ای که اگر اسم ما را از ابتدای پست حذف کنند در بسیاری از نوشته ها تشخیص اینکه کدام پست متعلق به کدام کاربر است مشکل می شود.

دیدید که به سادگی آب خوردن یک مورد تناقض و خطای جناب الله شما یافت شد ... حالا مرد میدان باشید و این خطای الله رو توجیه کتید یک جوری !!!
      توصیه می کنم قدر منطق بخوانید تا معنای تناقض را بدانید و آگاهانه آن را به خدا یا دیگران نسبت دهید.

4. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-23-2013)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی کوشا نمایش پست ها
      بمثل هذا القرآن حتی اگر در میانه راه نزول قرآن نازل شده باشد هیچ اشاره ای به تمام قرآن ندارد،
      بمانند این قرآن یعنی همان قرآنی که همگان از کافر و مسلمان آن را می شناختند؛ یک سوره یا آیه از آن نازل شده باشد یا قسمت اعظم آن و یا تمام آن.
      شما به زیرکی از جواب به 3 سوال من فرار کردید و دارید پراکنده پاسخ میدید تا به مشکل بر نخورید !!

وقتی آیاتی داریم که داره اشاره به یک و ده سوره میکنه ، پس وقتی میگه قرآن یعنی قرآن دیگه... یعنی اشاره به مقدار و تعداد میکنه !! بعد کدوم قرآن رو میفرمایید میشناختند ؟ قرآن یک مجموعه هست ، به قول شما مسلمین یک کتاب هست ... یعنی تا زمانی که به عنوان یک مجموعه جمع آوری نشده بود جز اشعار پراکنده محمد کسی حساب دیگه ای روش نمیکرده و کسی قرآنی نمیشناخت...

بد نیست مطالعه کنید تا ببینید علمای دین شما خودشون هم در توجیه این مساله موندن و به قصد ماله کشی میگن منظور معنای جنسی اون هست...

حالا یه سوال دیگه : بفرمایید به طور کلی ترتیب نزول آیات تحدی به چه شکل هست ؟

نیازی به ارائه نمونه نیست، این آیات در جواب کسانی نازل شده که مدعی بودند که قرآن گفته های خود پیامبر ص است:
      نیاز هست !! چون خیلی مهم هست که ببینیم اینها نجوا ها و ناله های محمد در گوش علی و ابوبکر و ... بوده یا یک درخواست جدی و مستند و مکتوب از طرف مقابل !!

پس بفرمایید نمونه تاریخی ارائه کنید...

شما که خیلی منطق دان هستید باید بدونید نمیتونید به خود قرآن استناد کنید برای اثبات حرفتون که چنین درخواستی از طرف مقابل شده...

آری آورده شده غزل های مولوی اگر قوی تر از غزلیات حافظ نباشد، ضعیف تر نیست و یا در همان طراز است و افراد زیادی تاکنون عزل سرایی کرده اند.
      شما انگار هنوز در درک معنی "مثل" مشکل دارید... یعنی الان شما میگید غزل های مولوی مثل غزل های حافظ هست ؟ بر چه اساسی چنین حرفی میزنید ؟

البته سخن در اینکه آورده شده یا نه نیست بلکه صحبت در امکان آن است؛ اگر فردوسی شاهنامه را معجزه می پنداشت و مدعی می شد هیچکس را یارای آوردن مثل آن نیست آنوقت معلوم می شد که آیا ده ها و یا شاید صدها اثر مشابه آن خلق می شد یا نه.
      نمیدونم به این نوشته شما بخندم یا گریه کنم !!! پس مهم "امکان" هست و رجز خونی درون نوشته ... فردوسی و حافظ و بقیه مگر عقده داشتن که بیان چنین رجزخوانی ای کنن ؟ اونها انقدر عقل داشتن که بدونن چنین ادعایی از بیخ غیر منطقی و احمقانه هست و مثل چیزی رو اصلا نمیشه آورد...

بعد میگیم شما یک نمونه تاریخی به ما ارائه کنید ببینیم اصلا چنین درخواستی از طرف مقابل شده یا نه میگید مهم نیست !! بعد هم که کم میارید میگید هنوز گزینه روی میز هست...

تمام پست های من و دیگر دوستان مشابه نوشته های شماست به گونه ای که اگر اسم ما را از ابتدای پست حذف کنند در بسیاری از نوشته ها تشخیص اینکه کدام پست متعلق به کدام کاربر است مشکل می شود.
      خب الان من میگم چنین چیزی نیست و پست های من خیلی خاص هست و اگر تمام جن و انس هم جمع بشن نمیتونن مثل یکی از پست های من رو بیارن... جواب شما چی هست ؟ چطور ثابت میکنید پست هایی که میگید مثل پست های من هست حتما ؟

اون بخشی که بولد کردم هم بی ربط هست...مثل بسیاری از نوشته ها هم آورده نشده ، اما الان من یک جمله اگر از اون نوشته بیارم ، شما میتونید بدید مال کدوم نوشته هست ؟ یعنی اینکه نوشته غیر معجزه(از دید شما) هم ممکنه ناشناس باشه و این دلیل منطقی ای نیست...

توصیه می کنم قدر منطق بخوانید تا معنای تناقض را بدانید و آگاهانه آن را به خدا یا دیگران نسبت دهید.
      اول که من گفتم "تناقض و خطا" اونم مربوط به الله نه قرآن !! دوم هم شما لازم نیست به من معنای تناقض رو یاد بدید... شما جواب اصل حرف رو بدید !! به وقتش معلوم میشه تناقضی بین ادعای الله و واقعیت تاریخی وجود داره یا نه...

6. یک کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-23-2013)

سرنویسنده سوم
      Overall activity: 99.0%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

ریلکس

مزدك بامداد آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2010
      ماندگاه
      هندوستان
      جُستارها
      4
      امتیازها
      51,229
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      1,264
      از ایشان 5,538 بار در 2,053 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      40 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      ویرایش از سوی مزدك بامداد : 10-24-2013 در ساعت 11:58 AM
      Mehrbod این را پسندید.
      خرد، زنـده ی جــاودانی شنـــاس
      خرد، مايــه ی زنــدگانی شنـــاس
      چنان دان، هر آنكـس كه دارد خرد
      بــه دانــش روان را هــمی پــرورد

8. 2 کاربر برای این پست سودمند از مزدك بامداد گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (10-24-2013),sonixax (10-24-2013)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      در مورد مدعیان پیامبری هم عصر محمد که هر کدوم رو به شکلی از بین بردن و همپنین سروده های اونها که مشابه سوره های قرآن بود هم قبلا تاپیکی داشیم:

مدعیان پیامبری هم عصر محمد بن عبدالله

10. 2 کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013),مزدك بامداد (10-24-2013)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      سر گیجه !!

مهربون

Anarchy آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      نا کجا آباد
      جُستارها
      57
      امتیازها
      220,665
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      32,457
      Mentioned
      86 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      این هم به نقل از سایت های ماله کش اسلامی که خود به خود ادعای تحدی قرآن رو زیر سوال بردن :

اندیشه قم

نمونه‎هایی از این معارضه‎ها به شرح زیر است:
      مسیلمه كذاب كه ادعای نبوت و پیامبری داشت در مقابل سوره‎ی «فیل» این جملات را ساخته است: الفیل، ما الفیل، و ما ادراك ما الفیل، له ذنب و بیل و خرطوم طویل....[15]
      یكی از نویسندگان مسیحی كه مدعی معارضه با قرآن است در مقابل سوره «حمد» با اقتباسی كه از خود سوره داشته است، سوره خودساخته‎ای عرضه نموده است: الحمد للرحمن، رب الاكوان، الملك الدّیان، لك العبادة و بك المستعان، اهدنا صراط الایمان.[16] و در مقابل سوره كوثر گفته است: انا اعطیناك الجواهر، فصلّ لربك وجاهر و لا تعتمد قول ساحر! این فرد با تقلید كامل از نظم و تركیب آیات قرآنی و تغییر برخی از الفاظ آن چنین تلقین می‎كند كه با قرآن معارضه نموده است. او همین بافته‎هایش را نیز از مسیلمه كذاب به سرقت برده است. مسیلمه در برابر سوره‎ی كوثر گفته است: انا اعطیناك الجماهر، فصل لربك و هاجر و انّ مبغضك رجلٌ كافر.[17]
      نمونه‎هایی دیگر نیز از معارضه‎های واهی و بی‎اساس وجود دارد كه برای همیشه به بایگانی تاریخ سپرده شده‎اند.[18]

فقط ما موندیم چرا این معارضه ها واهی و بی اساس هست !! لابد چون ادعای تحدی قرآن رو زیر سوال بردن

12. 2 کاربر برای این پست سودمند از Anarchy گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013),مزدك بامداد (10-24-2013)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      وقتی آیاتی داریم که داره اشاره به یک و ده سوره میکنه ، پس وقتی میگه قرآن یعنی قرآن دیگه... یعنی اشاره به مقدار و تعداد میکنه !! بعد کدوم قرآن رو میفرمایید میشناختند ؟ قرآن یک مجموعه هست ، به قول شما مسلمین یک کتاب هست ... یعنی تا زمانی که به عنوان یک مجموعه جمع آوری نشده بود جز اشعار پراکنده محمد کسی حساب دیگه ای روش نمیکرده و کسی قرآنی نمیشناخت...
      ذلک الکتاب لاریب فیه در ابتدای سوره بقره قطعا آخرین آیه ای که به پیامبر ص نازل شده نیست؛ اگر کمی آشنایی با ادبیات عرب داشتید اینقدر پرت و پلا نمی گفتید.
      بد نیست مطالعه کنید تا ببینید علمای دین شما خودشون هم در توجیه این مساله موندن و به قصد ماله کشی میگن منظور معنای جنسی اون هست...
      یک مقدار سواد همین جاها به کار آدم میاد که بدونه چند نوع الف و لام تو زبان عربی وجود داره تا اگر مفسر یا ادیبی تشخیص الف لام جنس، استغراق، عموم، تعریف و ... داد حمل بر ماله کشی نکنه !
      نیاز هست !! چون خیلی مهم هست که ببینیم اینها نجوا ها و ناله های محمد در گوش علی و ابوبکر و ... بوده یا یک درخواست جدی و مستند و مکتوب از طرف مقابل !!

پس بفرمایید نمونه تاریخی ارائه کنید...
      در هیچ منبع تاریخی نیامده که مخاطبان قرآن اعم از مومن و کافر به آیات نازل شده دسترسی نداشته اند و الا معنا نداشت که پیامبر ص را ساحر، شاعر، دیوانه و ... بخوانند.
      اگر مدعی هستید که غیر این بوده این شمایید که باید مدرک و نمونه ارائه کنید.
      شما انگار هنوز در درک معنی "مثل" مشکل دارید... یعنی الان شما میگید غزل های مولوی مثل غزل های حافظ هست ؟ بر چه اساسی چنین حرفی میزنید ؟
      این شمایید که توانایی فرق گذاشتن بین معنای مشابه و مثل را ندارید بله غزل های این دو شاعر از این جهت که غزل اند مثل هم اند.

14. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      حالا یه سوال دیگه : بفرمایید به طور کلی ترتیب نزول آیات تحدی به چه شکل هست ؟
      نیازی به سوال نبود با یه سرچ ساده می تونستید به جواب برسید:
      7. موضوع تحدّی به ترتیب نزول، عبارت است از مثل القرآن، سورة مثله، عشرسور مثله مفتریات، حدیث مثله، سورة من مثله.
      منبع
      نمیدونم به این نوشته شما بخندم یا گریه کنم !!! پس مهم "امکان" هست و رجز خونی درون نوشته ... فردوسی و حافظ و بقیه مگر عقده داشتن که بیان چنین رجزخوانی ای کنن ؟ اونها انقدر عقل داشتن که بدونن چنین ادعایی از بیخ غیر منطقی و احمقانه هست و مثل چیزی رو اصلا نمیشه آورد...
      نه عزیزجان بحث عقده نیست؛ وقتی کسی مدعی پیامبری است و مدعی است گفتار او معجزه است و این ادعا با انکار مخالفان روبرو می شود ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راه برای ساکت کردن آنها این است به ایشان بگویی:
      گر تو بهتر می زنی بستان بزن.

فردوسی و حافظ و دیگران اینقدر عقل داشتند که عیار سخن خویش را سنجیده، آن را معجزه ندانسته و ادعای پیامبری نکنند.

خب الان من میگم چنین چیزی نیست و پست های من خیلی خاص هست و اگر تمام جن و انس هم جمع بشن نمیتونن مثل یکی از پست های من رو بیارن... جواب شما چی هست ؟ چطور ثابت میکنید پست هایی که میگید مثل پست های من هست حتما ؟
      گفتم که بروید مقداری منطق بخوانید در منطق از چند نوع تقابل بحث می شود یکی از متقابلان تقابل مثلان است؛ به طور مثال کلمات مزدک و هوشنگ مثلان هستند؛ از این جهت که هر دو اسم برای انسان اند.

16. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی مزدك بامداد نمایش پست ها
      " مسیلمه ی کذاب"
      نمونه ای از آیات نازل شده بر مسیلمه کذاب !!!

«یا ضفدع نقىّ، لا الشراب تمنعین و لا الماء تكدّرین»

«اى قورباغه! آواز بخوان، نه آب را تیره مى‏سازى و نه آشامیدن را باز مى‏دارى»

18. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

کوشا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2013
      جُستارها
      7
      امتیازها
      5,769
      رنک
      49
      Post Thanks / Like
      سپاس
      10
      Mentioned
      8 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      در مورد مدعیان پیامبری هم عصر محمد که هر کدوم رو به شکلی از بین بردن و همپنین سروده های اونها که مشابه سوره های قرآن بود هم قبلا تاپیکی داشیم:
      مشکل آنها این بوده که تنها مدعی بوده اند اگر ادعای آنها پشتوانه ای داشت قطعا از بین نمی رفتند؛ قرن ها یهودیان مدینه و قبایل اوس و خزرج منتظر آمدن پیامبر آخرالزمان بودند، نشانه ها و قرائن دیگر به همراه معجزه جاویدان محمد ص سر بقاء او و نابود شدن دیگران است چرا که باطل همیشه رفتنی است.
      ویرایش از سوی کوشا : 10-24-2013 در ساعت 04:11 PM

20. یک کاربر برای این پست سودمند از کوشا گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-24-2013)

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

جُستارهای همانند

1. فهرست جستارهای تالار سیاست و اقتصاد
      از سوی Anarchy در تالار سیاست و اقتصاد
      پاسخ: 0
      واپسین پیک: 08-09-2012, 10:01 PM

مجوز های پیک و ویرایش

• شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
    • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
    • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
    • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
    •