• Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 4 از 6 نخستیننخستین 123456 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 31 به 40 از 53

جُستار: جستار آزاد گفتگو در مورد بیگانگان، فضایی ها، Alliens

نویسنده دوم
      Level completed: 27%, Points required for next Level: 294
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

هیچ

Nocturne آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jan 2011
      جُستارها
      18
      امتیازها
      12,156
      رنک
      72
      Post Thanks / Like
      سپاس
      304
      از ایشان 622 بار در 196 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      5 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      در حال حاضر ما تا چندین سال نوری اونور تر خودمون رو کاوش کردیم و دور و بر خودمون تا حالا نشانه ای از زندگی پیدا نکردیم!
      کی گفته ما تا چندین سال نوری اونطرف تر رو کاوش کردیم؟ ما همین مریخ که نزدیکمون هست رو هم هنوز درست کاوش نکردیم، یا ماه مشتری یوروپا که این همه در موردش صحبت میشه رو هم هنوز کاوش نکردیم، کهکشان راه شیری سرتاسر صد هزار سال نوری وسعت داره، و ما فوق فوقش پنجاه ساله داریم دنبال این چیزها میگردیم.
      با فرض اینکه در نقاط نا شناخته ای که ما هنوز نتونستیم ببینیمشون حیات هوشمند وجود داشته باشه شانس دسترسیشون به تکنولوژیهایی برای مسافرت در چنین ابعادی خیلی ضعیف و نزدیک به صفر هستش.
      تکرار میکنم من از اینکه موجودان فرازمینی از زمین بازدید کردند دفاع نمیکنم و صرفا در مورد وجود داشتن یا نداشتن موجودات فرازمینی صحبت کردم، اینکه بتوانند مسافرت کنند یا وجود داشته باشند یا نه، دو مسئله متفاوت هست، این دو را با هم قاطی نکنیم، من صرفا در مورد وجودشون صحبت کردم، مشکل اینه که فواصل خیلی خیلی زیاد هستند و برای تمدن نوپا و ناچیز بشری هنوز زود هست که بخواد در مورد این چیزها نظر بده، علم ما از فیزیک به هیچ عنوان کامل نیست و چیزی قابل پیشبینی نیست، یکی از طرز فکر هایی که من قبولش دارم و باعث میشه این چیزها رو جدی بگیرم اینه که اگر یک چیز وجود داشته باشد، شانس وجود تعداد بیشتری از آن یک چیز هم وجود دارد، نه تنها فقط در مورد تمدن فرازمینی بلکه در مورد هر ساختاری که ما به وجودشون پی بردیم.

2. 2 کاربر برای این پست سودمند از Nocturne گرامی سپاسگزاری کرده اند:

kourosh_iran (10-09-2014),Russell (10-09-2014)

بازداشت همیشگی
      Level completed: 26%, Points required for next Level: 149
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      از ایشان 546 بار در 365 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      ضمنا از کجا معلوم این موجودات شاید از ما خیلی باهوش تر یا قدیمی تر هستند و از کجا معلوم که اصلا منشاء اصلی اونا در نزدیکی ما بوده؟ مثلا شاید از یک کهکشان دیگر باشن، و شاید به هر علتی اومدن و در یکی از سیاره های نزدیکتر به ما ساکن شدن (یا اینجا هم پایگاه و مکان های بیشتری دارن)، و شاید در روی سطح هم نیستن و در داخل اون سیارات لانه کردن (اوه دیگه خیلی تخیلی شد، ولی جون تو خوراک فیلمنامه های علمی تخیلیه!)، و بازم از کجا معلوم با روشهایی که ما بطور معمول فضا رو کاوش میکنیم (امواج رادیویی/الکترومغناطیس) ارتباط برقرار میکنن؟ مثلا شاید برای ارتباط از درهم تنیدگی کوانتمی استفاده میکنن که ما هم کشف کردیم ولی هنوز نمیتونیم ازش بصورت کاربردی استفاده کنیم. ضمنا تاجاییکه میدونم درهم تنیدگی کوانتمی از نظر سرعت و فاصله محدودیتی نداره.
      برای جابجایی در فواصل طولانی و غلبه بر محدودیت سرعت نور هم فیزیکدان ها امروز چندین فرضیه ممکن دارن که یکیش کرمچاله است (اما چند مورد جالب توجه دیگر هم هست که میتونن بیشتر پیشرفته و تحت کنترل موجودات هوشمند باشن، نه اینکه مثل کرمچاله باشن که شانسی یجا پیدا بشن).

4. یک کاربر برای این پست سودمند از kourosh_iran گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-09-2014)

مدیر تالار
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      آغازگر جُستار
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      از ایشان 15,109 بار در 7,094 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Russell نمایش پست ها
      چیزی که درباره‌یِ ناشناخته هست، اینه که ناشناخته هست. ما نمیدونیم چقدر فاصله داریم با تکنولوژیش همونطور که 100 پیش کسی فکر نمیکرد چقدر با بمب اتم و رفتن به ماه فاصله هست.
      ولی خب این‌ها که این حرف‌ها رو میزنند اکثرا به استدلال کاری ندارند و فقط دنبال ماوراء و اینجور چیزها هستند. حالا مثلا فضایی‌ها خیلی کارشان درست است و میتوانند بیایند برای خنده وسط مزرعه شکلک بکشند. شما که دربرابر چنین تکنولوژی کاری نمیتوانید بکنید، این‌ها هم که بنظر میرسد انسان‌ها به تخمشان هم نیستند که کمکی نمیکنند و فقط با ما قایمباشک بازی می‌کنند. پس فایده ندارد حرف زدن درباره‌یِ آن‌ها بچسبید به احتمالات دیگر (برگرفته از قمار پاسکال !!) !!
      من یک بار از سر بیکاری نشستم حساب کردم!
      اگر نزدیک ترین مکانی که درش زندگی هوشمند تر از ما وجود داشته باشه 100 هزار سال نوری اونور تر باشه (که خیلی هم دور نگفتم) و آدم فضایی ها 99 هزار سال پیش به سمت زمین جهت نابود کردن ما حرکت کرده باشند (یعنی 99% مسیر رو طی کرده باشند) با سرعت نور!!! 1000 سال دیگه میرسند زمین.

ما توی کمتر از 300 سال از گاری و درشکه از نظر تکنولوژیکی رسیدیم به اینجا. یعنی به احتمال خیلی خیلی خیلی زیاد 1000 سال دیگه از نظر تکنولوژیکی به جایی رسیدیم که قدرت دفاع از خودمون رو در برابر تکنولوژی 100 هزار سال پیش داشته باشیم :دی

حالا خوب عده ای هم هستند که دوست دارند توی مزارع دنبال آدم فضایی بگردند! خوب بذارید بگردند
      همیشه قبل خواب دو تا شات بزن راحت بخواب!
      دکتر ساسی

6. یک کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

kourosh_bikhoda (10-10-2014)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Nocturne نمایش پست ها
      کی گفته ما تا چندین سال نوری اونطرف تر رو کاوش کردیم؟ ما همین مریخ که نزدیکمون هست رو هم هنوز درست کاوش نکردیم، یا ماه مشتری یوروپا که این همه در موردش صحبت میشه رو هم هنوز کاوش نکردیم، کهکشان راه شیری سرتاسر صد هزار سال نوری وسعت داره، و ما فوق فوقش پنجاه ساله داریم دنبال این چیزها میگردیم.
      من از گشتن دنبال زندگی میکروبی و اشکال اولیه حیات که حرف نزدم! قطعن اگر دور و بر ما موجودات هوشمند تر از ما زندگی میکرد تا حالا صد بار پیداشون کرده بودیم یا دست کم ابر سازه هایی که ساختند رو دیده بودیم. مگر اینکه زیر زمین زندگی کنند!!!

تکرار میکنم من از اینکه موجودان فرازمینی از زمین بازدید کردند دفاع نمیکنم و صرفا در مورد وجود داشتن یا نداشتن موجودات فرازمینی صحبت کردم، اینکه بتوانند مسافرت کنند یا وجود داشته باشند یا نه، دو مسئله متفاوت هست، این دو را با هم قاطی نکنیم، من صرفا در مورد وجودشون صحبت کردم، مشکل اینه که فواصل خیلی خیلی زیاد هستند و برای تمدن نوپا و ناچیز بشری هنوز زود هست که بخواد در مورد این چیزها نظر بده، علم ما از فیزیک به هیچ عنوان کامل نیست و چیزی قابل پیشبینی نیست، یکی از طرز فکر هایی که من قبولش دارم و باعث میشه این چیزها رو جدی بگیرم اینه که اگر یک چیز وجود داشته باشد، شانس وجود تعداد بیشتری از آن یک چیز هم وجود دارد، نه تنها فقط در مورد تمدن فرازمینی بلکه در مورد هر ساختاری که ما به وجودشون پی بردیم.
      من منظورم نوشته شما نبود! کلن منظور ادعاهای عجیب و غریب در مورد بازدید بیگانگان از زمین بود در راستای نوشتار شما و موضوعیت جستار. سوء برداشت نکنید لطفن
      دکتر ساسی

8. یک کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

kourosh_bikhoda (10-10-2014)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      اگر نزدیک ترین مکانی که درش زندگی هوشمند تر از ما وجود داشته باشه 100 هزار سال نوری اونور تر باشه (که خیلی هم دور نگفتم) و آدم فضایی ها 99 هزار سال پیش به سمت زمین جهت نابود کردن ما حرکت کرده باشند (یعنی 99% مسیر رو طی کرده باشند) با سرعت نور!!! 1000 سال دیگه میرسند زمین.

ما توی کمتر از 300 سال از گاری و درشکه از نظر تکنولوژیکی رسیدیم به اینجا. یعنی به احتمال خیلی خیلی خیلی زیاد 1000 سال دیگه از نظر تکنولوژیکی به جایی رسیدیم که قدرت دفاع از خودمون رو در برابر تکنولوژی 100 هزار سال پیش داشته باشیم :دی
      استدلال شما مشکل داره!
      اولا که قبلا هم مطرح شد که محدودیت سرعت نور رو ممکنه بشه با روشهایی دور زد. فیزیکدان های خود ما چندین فرضیه در این مورد دارن.
      دوما فناوری 100 هزار سال پیش اونا شاید در حد فناوری 2000 سال آینده ما باشه! یعنی خیلی جلوتر از ما بوده باشن (بعلت هوش بیشتر و/یا قدمت بیشتر از ما). غیرممکن که نیست. هست؟ منکه دلیل و محدودیت خاصی نمیبینم!

دفترچه نویس
      دستاوردها:
      The last militant
      judgmentalist

Empty

undead_knight آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Nov 2012
      ماندگاه
      Hell inc
      جُستارها
      14
      امتیازها
      90,825
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      9,174
      از ایشان 7,829 بار در 3,090 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      36 Post(s)
      Tagged
      2 Thread(s)
      من در مورد اینکه یو اف او وجود داره یا موجودات فضایی از زمین بازدید کردند چیزی نمیدونم، ولی میدونم احتمال وجود موجودات فضایی ضعیف و مهمتر از اون غیر علمی نیست، موضوع یافتن موجودات هوشمند فرازمینی در جامعه علمی نه تنها رد نمیشه بلکه خیلی هم جدی گرفته میشه، همین کافی هست که بدونید در این ضمینه موسسه های علمی وجود دارند که این موضوع رو خیلی جدی دنبال میکنند و ملیون دلار پول خرج این موضوع میکنند، مانند موسسه ستی (SETI)، و فرمولی برای محاسبه اینکه چند تمدن هوشمند در کهکشان راه شیری وجود داره هم هست به نام معادله دریک، علاوه بر این نظرتون رو به این پروژه جلب میکنم برای کسانی که این موضوعات علاقه دارند، در این پروژه بخشی از سی پی یو کامپیوترتون رو در اختیار این موسسه قرار میدید برای کارهای تحقیقاتی در این ضمینه.
      :))
      عزیز من فکر میکنی این همه هزینه علمی و اقتصادی برای اثبات چیزی هست که " علمی و اثبات شدست"!؟
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Agnostic نمایش پست ها
      احتمال حضور موجودات هوشمند فضایی در زمین صفر نیست چون برخی شواهد هست که احتمال آن را خیلی بالاتر از صفر می کند.
      مثلا چند درصد!؟
      To ravage, to slaughter, to usurp under false titles, they call empire; and where they make a desert, they call it peace
      Tacitus-

11. یک کاربر برای این پست سودمند از undead_knight گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-10-2014)

مدیر تالار
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_iran نمایش پست ها
      استدلال شما مشکل داره!
      اولا که قبلا هم مطرح شد که محدودیت سرعت نور رو ممکنه بشه با روشهایی دور زد. فیزیکدان های خود ما چندین فرضیه در این مورد دارن.
      دوما فناوری 100 هزار سال پیش اونا شاید در حد فناوری 2000 سال آینده ما باشه! یعنی خیلی جلوتر از ما بوده باشن (بعلت هوش بیشتر و/یا قدمت بیشتر از ما). غیرممکن که نیست. هست؟ منکه دلیل و محدودیت خاصی نمیبینم!
      خوب باز هم فناوری 1000 سال آینده ما میتونه برای دفاع ازمون در مقابلشون کارساز باشه!
      نظریه هایی هم که عبور از فواصل خیلی زیاد رو از طریق کرم چاله یا ... توضیح میده خیلی سفت و محکم نیستند به خاطر اینکه اولن نیاز است به منابع بسیار عظیم انرژی برای تولید یک کرم چاله (با فرض دسترسی به تکنولوژی لازم) - تهیه این میزان انرژی برای تولید کرم چاله های تصادفی و تحقیقاتی با تکنولوژیهای فوق خفن پفن هم اگر نه غیر ممکن ولی نزدیک به غیر ممکن است.
      حرکت با سرعت نور، یا نزدیک به سرعت نور ممکن ترین حالت ممکنه که اگرچه ممکنه برای برای افراد خارج از وسیله ای که با اون سرعت حرکت میکنه صد هزار سال رسیدنش به مقصد طول بکشه ولی برای سرنشینان بیشتر از چند ثانیه یا دقیقه نیست!
      واقع بینانه ترین نگاه و فرضیه اینه که فرازمینی ها در صورت وجود داشتن و با فرض محال ابر هوشمند بودن و داشتن دسترسی به تکنولوژیهای مخ بترکان، به قدری فاصله مکانیشون از ما زیاده و یا در بعد دیگری از جهان زندگی میکنند (بر پایه نظریه جهان های موازی) که عملن دسترسیشون به ما رو غیر ممکن کرده ولو از راه ارتباطهای مخابراتی،در هم تنیدگی کوانتومی، دود هوا کردن، سیاره ترکاندن، پالس نوری فرستادن، و ...
      بنا بر این من شخصن برای خودم و بدون در نظر گرفتن حرفها و علم و شبه علم و ... بر این باورم که احتمالن گونه ی ما هوشمند ترین موجود زنده در تمام کائنات هستش و این داستانهای موجودات فضایی هوشمندی که قصد نابود کردن ما رو دارند و مغز میخورند و ... هم زاده تخیل خودمونه.
      دکتر ساسی

13. یک کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

undead_knight (10-10-2014)

مدیر تالار
      Overall activity: 99.7%
      دستاوردها:
      وضعیت؟

Empty

kourosh_bikhoda آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      صهیونیستستان
      جُستارها
      40
      امتیازها
      94,728
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      4,209
      از ایشان 4,997 بار در 2,197 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      26 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      در حال حاضر ما تا چندین سال نوری اونور تر خودمون رو کاوش کردیم و دور و بر خودمون تا حالا نشانه ای از زندگی پیدا نکردیم! با فرض اینکه در نقاط نا شناخته ای که ما هنوز نتونستیم ببینیمشون حیات هوشمند وجود داشته باشه شانس دسترسیشون به تکنولوژیهایی برای مسافرت در چنین ابعادی خیلی ضعیف و نزدیک به صفر هستش.
      البته برای پدید آمدن موجوداتی به این هوش قطعن راهی جز فرگشت وجود نداره و فرگشت پدیده ای کند و زمانبر هست. در مورد خودمون که میدونیم حدود 3.5 میلیارد سال طول کشیده تا فرگشت انسان رخ بده. بنابر این یه همچین حدودهایی هم لازمه تا فرگشت اون موجودات رخ بده. و وقتی ما به ستارگانی با فاصله میلیاردها سال نوری نگاه میکنیم، در واقع داریم به میلیاردها سال نوری قبلتر اونها نگاه میکنیم در حالیکه لازم داریم به الانشون نگاه کنیم تا بفهمیم اونجا حیات هست یا نه. فهمیدن بی درنگ اینکه در فاصله های دور حیات وجود داره محاله.

چو بخت عرب بر عجم چیره گشت --- هـمـه روز ایـرانیـان تـیـره گـشـت
      جهـان را دگـرگونه شـد رسم و راه --- تـو گـویـی نتـابـد دگـر مـهر و مـاه
      ز مـی نشئه و نغمه از چـنگ رفـت --- ز گل عطر و معنی ز فرهنگ رفت
      ادب خــوار شــد، هـنـر شـد وبــال --- بـه بستـنـد انـدیشـه را پـر و بــال
      «توصیف فردوسی بزرگ از تازش اسلام به ایران»

خردگرایی و ایمان ستیزی

15. 2 کاربر برای این پست سودمند از kourosh_bikhoda گرامی سپاسگزاری کرده اند:

kourosh_iran (10-11-2014),sonixax (10-11-2014)

مدیر تالار
      Overall activity: 99.7%
      دستاوردها:
      وضعیت؟

Empty

kourosh_bikhoda آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      صهیونیستستان
      جُستارها
      40
      امتیازها
      94,728
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      4,209
      از ایشان 4,997 بار در 2,197 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      26 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      مشاهدات فرا منظومه ای یا هتا درون منظومه شمسی به قدری دقیق هست که بتونه وجود حیات هوشمند رو تشخیص بده.

چو بخت عرب بر عجم چیره گشت --- هـمـه روز ایـرانیـان تـیـره گـشـت
      جهـان را دگـرگونه شـد رسم و راه --- تـو گـویـی نتـابـد دگـر مـهر و مـاه
      ز مـی نشئه و نغمه از چـنگ رفـت --- ز گل عطر و معنی ز فرهنگ رفت
      ادب خــوار شــد، هـنـر شـد وبــال --- بـه بستـنـد انـدیشـه را پـر و بــال
      «توصیف فردوسی بزرگ از تازش اسلام به ایران»

خردگرایی و ایمان ستیزی

17. 2 کاربر برای این پست سودمند از kourosh_bikhoda گرامی سپاسگزاری کرده اند:

sonixax (10-11-2014),undead_knight (10-10-2014)

بازداشت همیشگی
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_bikhoda نمایش پست ها
      مشاهدات فرا منظومه ای یا هتا درون منظومه شمسی به قدری دقیق هست که بتونه وجود حیات هوشمند رو تشخیص بده.
      ببخشیدا ما هنوز واقعیت داشتن یا نداشتن و ماهیت بعضی از پدیده های عجیب که روی زمین خودمون جلوی چشممون اتفاق افتادن و میفتن رو نتونستیم روشن کنیم (مثلا درمورد همین یوفوها)، اونوقت چطور میشه از تشخیص حیات هوشمند در منظومه شمسی مطمئن بود؟
      اصلا ما چطور میتونیم مطمئن باشیم موجودات هوشمند دیگر ممکنه چه ماهیت و خصوصیاتی داشته باشن؟ از کجا میتونیم مطمئن باشیم با ماهیت و تفکر و علم و فناوری ما مطابقت/شباهت کافی دارن لزوما؟ شاید یک طوری اصلا از ابعاد و جهانهای موازی به جهان ما هم راه دارن و قوانین و ساختار جهان اونا و ماهیت و فناوری خودشون با ما متفاوته.

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 2 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 2 مهمان)

جُستارهای همانند

1. چرایی آغاز تالار داستان‌های ِ اروتیک
      از سوی mamad1 در تالار انتقاد‌ها، پیشنهادها، دشوار‌ی‌های کاربری
      پاسخ: 125
      واپسین پیک: 01-19-2014, 04:06 PM
    2. هم‌اندیشی پیرامون گسترش خردگرایی
      از سوی Mehrbod در تالار هماندیشی
      پاسخ: 69
      واپسین پیک: 04-05-2013, 08:46 PM
    3. فرتورهای سه‌گسترایی
      از سوی Mehrbod در تالار تالار سرگرمی
      پاسخ: 16