Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
فلسطین - برگ 7
  • Empty
  • قاطی کردم
  • مهربون
  • موفق
  • متعجب
  • مریض
  • مشغول
  • معترض
  • ناراحت
  • هیچ
  • کنجکاو
  • کسل
  • گیج شدم
  • گریه
  • پکر
  • اخمو
  • از خود راضی
  • بی تفاوفت
  • بد جنس
  • بد حال
  • خونسرد
  • خواب آلود
  • خوشحال
  • خجالتی
  • خسته
  • دلواپس
  • رنجور
  • ریلکس
  • سپاسگزار
  • سر به زیر
  • شوکه
  • شاد و سر حال
  • عاشق
  • عصبانی
  • غمگین
  • غافلگیر
  • User Tag List

برگ 7 از 18 نخستیننخستین 123456789101112131415161718 واپسینواپسین
    نمایش پیکها: از 61 به 70 از 173

جُستار: فلسطین

بازداشت همیشگی
      Level completed: 26%, Points required for next Level: 149
      Overall activity: 0%
      دستاوردها:
      First 1000 Experience Points
      بدون وضعیت

خالی

kourosh_iran آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2014
      جُستارها
      39
      امتیازها
      7,801
      رنک
      59
      Post Thanks / Like
      سپاس
      537
      از ایشان 546 بار در 365 پست سپاسگزاری شده است .
      یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
      یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی مرزبان کوچک نمایش پست ها
      بابت آموزشت ممنون . آقا من هی میخوام چیزی نگم نمیزاری که . وقتی این خانم حرف از معجزه میزنه شما میگی احتمالا دلایل علمی هست که هنوز کشف نشده . حالا میگی علم و عقل خدا رو رد میکنه . چرا نمیگی هنوز کشف نکرده.
      بله اونم میشه. من کی گفتم همچین چیزی نمیشه؟!
      هردوش میشه. هم ممکنه دلایل علمی/مادی داشته باشه و هم ماورایی.
      ولی چیزی که هست خب تفاوت هست میان احتمالات. بعضی چیزا منطقا احتمالش بیشتر بنظر میاد با اصول ریاضی اینطوریه. مثلا در علم ساده ترین جوابها رو منطقا انتخاب میکنن و جوابها هرچی پیچیده تر عجیب تر باشن منطقا احتمال صحت داشتن اونا رو کمتر میدونن. همینطور در دنیای واقعی هم ما مشاهده میکنیم که تمام پدیده هایی که زمانی با ماوراییات توجیه میشدن دلیل علمی داشتن، پس اون مواردی هم که باقی مونده چرا فرض غیر از این بکنیم؟ بر اساس توزیع تصادفی و احتمالات اگر در نظر بگیریم مثلا شما یک مشت از یک کیسه برمیداری میبینی همش برنجه یا توش لوبیا نیست خب بنابراین فرض میکنی مشت بعدی هم برداری احتمال بیشتر باز همون برنجه یا بهرحال لوبیا توش پیدا نخواهد شد. هرچند بله احتمال پیدا کردن لوبیا هم هست، ولی منطقا احتمال پیدا نشدنش رو باید بیشتر دونست.

بابا هنوز مشکل خدا و پیغمبر و دین حل نشده حرف از عرفان و سیر و سلوک میزنید چرااااا؟
      شاید بخاطر اینکه یکی از دلایل شک و رد وجود و حقانیت خدا و دین و این حرفا تفسیر متداولی هست که ازشون وجود داره که حاوی تناقض و موارد غیرمنطقی زیادی هست. اگر تفسیر دیگری پیدا بشه که منطقا بشه قابل قبول دونست شواهد و انسجام و احتمال صحت خوبی نشون بده، اونوقت در باب دین ها و خداشون میشه خوشبین تر بود و وجود اونا رو نشانه ای از احتمال وجود خدای واقعی دونست.
      ولی وقتی یه چیزی سراسر یاوه و چرند پره توش خب این خودش اون چیزا رو زیر سوال میبره دیگه نمیتونه شواهد وجود خدای قادر مطلق کمال مطلق مهربان و این حرفا حساب بشه! مثلا میشه به حساب شارلاتانیسم و خرافات و غیره گذاشت. ولی وقتی دین طوری باشه که انگیزه های منافع شخصی یا ضعف های طبیعی روان بشر و تاریخ بشر رو نشه توش زیاد دید و اساسی تلقی کرد، اونوقت این سوال پیش میاد که پس این دینها از کجا اومدن چرا اومدن چون نفعی برای آورندگان اونا نداشته چون دلایل و توجیحات بشری برای وجودشون نمیشه آورد.

اگر بگیم دینها همین هستن که هستن و حتی اگر جعلی باشن ولی بازم خدا وجود داره اونوقت این سوال مطرح میشه که اگر خدایی هست خدایی چنان هست قادر مطلق و مهربان و غیره، پس چرا در برابر این چرندیاتی که بهش نسبت دادن ازش سوء استفاده کردن سکوت کرده گذاشته یه عده شارلاتان کارشون رو بکنن!

پس عرفان میتونه مهم باشه چون میتونه روی این سوالها و ایرادهای اولیه تاثیر بذاره.
      عرفان در درجهء اول یک تفسیر متفاوت از دین و خدا مگه ارائه نمیده؟
      اون بحث که کسی اول دین و خدا رو قبول داره شریعت رو یاد گرفته عمل کرده بعد میره سراغ عرفان و سیر و سلوک، اون با بحث ما کاربردی که ما داریم تفاوت میکنه.

شناس
      Level completed: 77%, Points required for next Level: 23
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

مهربون

مرزبان آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jul 2015
      جُستارها
      5
      امتیازها
      1,377
      رنک
      20
      Post Thanks / Like
      سپاس
      12
      از ایشان 17 بار در 15 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      0 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی kourosh_iran نمایش پست ها
      همینطور در دنیای واقعی هم ما مشاهده میکنیم که تمام پدیده هایی که زمانی با ماوراییات توجیه میشدن دلیل علمی داشتن، پس اون مواردی هم که باقی مونده چرا فرض غیر از این بکنیم؟
      فکر کنم این استدلال استنتاجی بود نه؟
      یادم باشه بعدا از همین استدلالت استفاده کنم .

البته من فکر نمیکنم دلایل ماورایی قبلا بودن و حالا تبدیل به دلایل علمی شدن . میشه چند مورد از این دلایلی که قبلا ماورایی بودن و الان علمی شدن رو بهم بگین ؟

بر اساس توزیع تصادفی و احتمالات اگر در نظر بگیریم مثلا شما یک مشت از یک کیسه برمیداری میبینی همش برنجه یا توش لوبیا نیست خب بنابراین فرض میکنی مشت بعدی هم برداری احتمال بیشتر باز همون برنجه یا بهرحال لوبیا توش پیدا نخواهد شد. هرچند بله احتمال پیدا کردن لوبیا هم هست، ولی منطقا احتمال پیدا نشدنش رو باید بیشتر دونست.
      پسر جان . احتمالات هیچ وقت برای اثبات و یا رد کردن چیزی استفاده نمیشه . همیشه برای فرض کردن چیزی استفاده میشه .

منظورت رو از کیسه که گفتی فهمیدم . ولی مثال خوبی نبود . چون شما سراغ یک کیسه مجهول رفتی که نمیدونی اصلا توش چی هست .
      اگر کسی بخواد خدا رو با قانون احتمالات زیر سوال ببره قطعا قصدش تخریبه و میخواد واقعیتی رو بپوشونه . مثالی که خودت زدی رو برای جنس قاچاق لابلای دانه های برنج فرض کن .

بنظر من احتمالات رو ببوس بزار کنار . چرا با چیزی که همیشه درش شک وجود داره میخوای استدلال و منطق رو نشون بدی . قوانین احتمالات حتی در قوانین قضایی و تشخیص مجرم هم هیچ حتی ندارن . یارو دادستان میگه دی ان ای مطعل

ق به مجرمه . وکیله میگه آقای پزشک ، آیا احتمال داره که این دی ان ای مطعلق به موکا من نباشه ،!!
      دکتر میگه . 1 در 10 میلیون احتمال داره نباشه .
      وکیل میگه پس این امکان هم وجود داره که موکل من نفر مورد نظر شما نباشه ؟
      دکتر میگه 1 در 10 میلیون نفر
      وکیل میگه . من با این حرفا کاری ندارم . قطعی بگو .
      دکتر میگه . بله احتمال داره . ولی .... وکیل حرفش رو قطع میکه و رو به قاضی میگه بسیار ممنونم .

این ها چیزایی که الان در دادگاه های غربی اتفاق می افته و من بارها تو فیلمایی که خودشون میسازن دیدم . علم اومده ولی به قول خودت هنوز عدم قطعیت وجود داره .
      ریاضی میگه 1 - 1 میشه صفر . دین میگه از خدا یکی کم کنی ازش هیچی کم نمیشه . میدونی چرا ، چون معلفه هاش عددی نیست . میشه بگی که چطور میشه از یکی 2 تا برداشت ؟ این کار شدنیه یا نه . علمیش اینه که من از یک باکتری چند دقیقا بعد 2 تا باکتری برمیدارم . از یک ظرف آب میتونم 2 تا ظرف اب بردارم .

بنظر من دین اومده تا یه چیزایی بگه . شما حرف از تناقض میزنی . منظورت چجور تناقض هایی هست .

تنها چیزی که جای شکر داره اینه که شما ادم متفکری هستی . و از خیلی وقت ها پیش تفکر میکری . منم مثل شمام . منم تفکر کردم . منم مشکلایی با دین داشتم . ولی جالبه که ما هر دو به 2 سمت متفاوت و مخالف هم رفتیم . هردومون هم با تفکر رفتیم . (این که گفتم زمانی درست هست که شما هم مثل من فکر کنی که طرفت اهل تفکره . )

تا یادم نرفته یه خورده از این چرند پرندهای دینی برام بگو

سخنور یکم
      Level completed: 33%, Points required for next Level: 337
      Overall activity: 6.0%
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      از ایشان 325 بار در 277 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)

ای خونین چشم و خونین دست
      به راستی که شب رفتنی است
      نه اتاق توفیق ماندنیست
      و نه حلقه های زنجیر
      نرون مرد، ولی رم نمرده است
      با چشمهایش میجنگد

و دانه های خشکیده ی خوشه ای
      درّه ها را از خوشه ها لبریز خواهد کرد.

دختر فلسطینی با چشمهایش می جنگد

تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 103139_463.jpg
دیدن: 153
حجم: 33.3 کیلو بایت  

سخنور یکم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      صهیونیست ها اصولا چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی از آزار و اذیت دختران و زنان مسلمان لذت می برند و سعی در متهم کردن و محکوم کردن آنها دارند! در دنیای مجازی می توان این آزار ها و هتک و حرمت ها را هیچ پنداشت و گذشت اما در دنیای واقعی .......

به نقل از روزنامه اسرائیلی معاریو ، یک زن اسرائیلی بی هیچ دلیلی به یک دختر پاک و محجوب فلسطینی حمله کرد و با مشت بر سرش کوبید و مشاجره با دختر را آغاز کرد. بقیه زنان تندرو اسرائیلی نیز به او ملحق شدند و به طور دسته جمعی ضرب و شتم دختر فلسطینی پرداختند. به گفته شاهدان عینی، زنان اسرائیلی سعی کردند، حجاب دختر فلسطینی را از سرش بردارند، اما او در برابر آن ها مقاومت کرد تا این که همۀ آنها به سمت او حمله ور شده و حجاب از سرش برگرفتند.

تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 136203072836.jpg
دیدن: 154
حجم: 60.9 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 136204886724.jpg
دیدن: 155
حجم: 46.5 کیلو بایت  

سخنور یکم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      اینهایی که می گویند غم و رنج فلسطینی ها به ما چه ! به ما چه که هر روز در عراق سر بریده می شود ! به ما مربوط نیست که زنان سوری را می فروشندو.. مرا یاد سخن برتولت برشت می اندازد!
      برتولت برشت می گوید: اول به سراغ یهودی ها رفتند، من یهودی نبودم، اعتراضی نکردم، پس از آن به لهستانی حمله کردند، من لهستانی نبودم و اعتراضی نکردم. آنگاه به لیبرال ها فشار آوردند، چون من لیبرال نبودم، اعتراضی نکردم، سپس نوبت کمونیست ها شد، من کمونیست نبودم و اعتراضی نکردم. سرانجام به سراغ من آمدند، من هر چه فریاد کردم دیگر کسی نمانده بود که اعتراضی کند.
      در برابر ظلم و ظالم باید ایستاد چون اگر نایستیم آنقدر رشد خواهد کرد که ما را هم زیر سایه اش قرار دهد !

سخنور یکم
      Level completed: 66%, Points required for next Level: 68
      Overall activity: 99.4%
      دستاوردها:
      بدون وضعیت

خالی

mbk آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2014
      جُستارها
      2
      امتیازها
      6,082
      رنک
      50
      Post Thanks / Like
      سپاس
      0
      از ایشان 76 بار در 73 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      4 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان "ان المسلمین و المسلمات و المؤمنین و المؤمنات و القانتین والقانتان و الصادقین و الصادقات و الخاشعین و الخاشعات و المتصدقین و المتصدقات و الصائمین و الصائمات و الحافظین فروجهم و الحافظات والذاکرین الله کثیرا والذاکرات اعد الله لهم مغفرة و اجر عظیما""چون مردان آشتی گر باخداوند گشته گان هم زنانِ آشتی گر گشته گان هم باورمندگشته گانِ مرد هم باورمند گشته گان زن هم دوری کنندگان مرد هم دوری کنان زن هم راستکاران مرد هم راستکاران زن هم سخت ترسندگان مرد هم سخت ترسندگان زن هم چند راستی دهنده گشته های مرد هم چند راستی دهنده گشته های زن هم روزه گیران مرد هم روزه گیران زن هم مردان نگهبان اندامها هم زنان نگهبان هم مردانِ بازگو کنندهء خداوند فراوانی هم زنانِ بازگو کننده شمار آورد خداوند تا برایشان درست گشته گی هم پاداشی خیلی بزرگی" خداوندا تویی که به داد بیچارگان جهان می رسی همانی که آفریدیمان پس ما را از نماز خواندن هم پرداختگری توشهء پاکیزه دور مکن که سرپیچی گرانُ نابود کردی
      اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین الرحمن الرحیم مالک یوم الدین ایاک نعبدوایاک نستعین اهدناالصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم ولاالضالین پناه می برم به خداوندازسرکش خیلی رانده به نام خداوندمهرگسترخیلی مهربان پسندیده گفتن براخداوندپرورنده جهانیان مهرگسترخیلی مهربان دارای روزی آییندار آره ای تورا بنده ایم هم آره ای تورایاوری می خواهیم نشان بده مان راستراه خیلی پابرجاشده راستراه کسانی سراسر بخشانيشان دیگری خشمهاشده برشان هم نه گمراهان

سخنور یکم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی mbk نمایش پست ها
      به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان "ان المسلمین و المسلمات و المؤمنین و المؤمنات و القانتین والقانتان و الصادقین و الصادقات و الخاشعین و الخاشعات و المتصدقین و المتصدقات و الصائمین و الصائمات و الحافظین فروجهم و الحافظات والذاکرین الله کثیرا والذاکرات اعد الله لهم مغفرة و اجر عظیما""چون مردان آشتی گر باخداوند گشته گان هم زنانِ آشتی گر گشته گان هم باورمندگشته گانِ مرد هم باورمند گشته گان زن هم دوری کنندگان مرد هم دوری کنان زن هم راستکاران مرد هم راستکاران زن هم سخت ترسندگان مرد هم سخت ترسندگان زن هم چند راستی دهنده گشته های مرد هم چند راستی دهنده گشته های زن هم روزه گیران مرد هم روزه گیران زن هم مردان نگهبان اندامها هم زنان نگهبان هم مردانِ بازگو کنندهء خداوند فراوانی هم زنانِ بازگو کننده شمار آورد خداوند تا برایشان درست گشته گی هم پاداشی خیلی بزرگی" خداوندا تویی که به داد بیچارگان جهان می رسی همانی که آفریدیمان پس ما را از نماز خواندن هم پرداختگری توشهء پاکیزه دور مکن که سرپیچی گرانُ نابود کردی
      من شما را شبیه مردی می بینم که کوله باری از آیه های قران دارد و می آید سفره ی دلش را پهن می کند و به میهمانان سفره اش آیه های قران هدیه می دهد. اما حیف .... کاش تکلف در بیان را کنار بگذاریم و شبیه پیامبرمان باشیم که بی تکلف سخن می گفت و ساده.

مدیر تالار
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
      دستاوردها:
      First 1000 Experience PointsGot three Friends
      گاز نگیر!

متعجب

sonixax آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Oct 2010
      ماندگاه
      کره ی زمین
      جُستارها
      110
      امتیازها
      424,596
      رنک
      100
      Post Thanks / Like
      سپاس
      47,087
      از ایشان 15,109 بار در 7,094 پست سپاسگزاری شده است .
      Mentioned
      89 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی سارا نمایش پست ها
      اینهایی که می گویند غم و رنج فلسطینی ها به ما چه ! به ما چه که هر روز در عراق سر بریده می شود ! به ما مربوط نیست که زنان سوری را می فروشندو.. مرا یاد سخن برتولت برشت می اندازد!
      اینهایی که غم و رنج مردم خودشان را نمیبینند به جایش برای غم بیگانه! آن هم بیگانگانی که روزگاری مردم کشور خودش را کشتار میکردند و یا از قاتلین آنها دفاع میکردند و به محض اینکه دیگری به آنها پول بدهد به سمت آنها خواهند رفت! من را یاد بوی جوراب و گلاب با هم میندازد :))
      همیشه قبل خواب دو تا شات بزن راحت بخواب!
      دکتر ساسی

9. یک کاربر برای این پست سودمند از sonixax گرامی سپاسگزاری کرده اند:

Anarchy (08-02-2015)

سخنور یکم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی sonixax نمایش پست ها
      اینهایی که غم و رنج مردم خودشان را نمیبینند به جایش برای غم بیگانه! آن هم بیگانگانی که روزگاری مردم کشور خودش را کشتار میکردند و یا از قاتلین آنها دفاع میکردند و به محض اینکه دیگری به آنها پول بدهد به سمت آنها خواهند رفت! من را یاد بوی جوراب و گلاب با هم میندازد :))
      همچنان محکوم هستم نه؟ اینبار به بیگانه پرستی!
      اصلا مگر همدردی و مهربانی از جنس ماده است که کم شود، که تمام شود؟ می توان با همه ی مردم شهر مهربان بود و باز هم یک عالمه مهربانی داشت !
      اصلا مگر همدردی با مردم رنجدیده ی یک کشور دیگر یا بقول شما بیگانه به معنای همدردی نکردن با هموطنان است ؟ چرا همه چیز را با هم مخلوط می کنید؟
      در ضمن منظورم کمک مادی به مردم فلسطین هم نیست ! همه ی دنیا کمک می کنند ایران بهتر است کمک های مادیش را صرف مردم خودش بکند صرف کودکی که لباسش از جنس گونی است و با اینحال همچنان به روی دوربین ها لبخند می زند! اما باید به ظلم اعتراض کرد . بخصوص در جایی که ظالم را مظلوم و خوب جلوه می دهند یعنی اینجا ! شما که طرفدار اسرائیل هستید و اگر یک فلسطینی را در جلوی چشمتان بصلیب بکشند و بسوزانند ، خواهید خندید! پس حرفی برای گفتن نمی ماند !

سخنور یکم
      دستاوردها:
      آغازگر جُستار
      بدون وضعیت

کنجکاو

سارا آواتار ها
      تاریخ هموندی
      Jun 2015
      ماندگاه
      زیر آسمان خدا
      جُستارها
      19
      امتیازها
      18,513
      رنک
      86
      Post Thanks / Like
      سپاس
      288
      Mentioned
      14 Post(s)
      Tagged
      0 Thread(s)
      عجب دنیایی است ! در روز روشن حق را انکار می کنند و ظالم را مظلوم نشان می دهند و مظلوم را تروریست خطاب می کنند ! اگر در برابر این نیرنگها سکوت را بشکنی و اعتراض کنی باران تهمت هاست که بر تو نازل می شود و محکوم می شوی به گناهی که نکرده ای !
      با این وضع ،باید برای صحبت از حق و حقانیت اقتدا به جنون کرد و حلاج وار وارد میدان شد.......

انالحق باز دارم در نظر بازارِ بغدادت
      مرا تکفیر کن هان ای جُنید بن فریبایی

داده‌های جُستار

کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

مجوز های پیک و ویرایش

• شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
    • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
    • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
    • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
    •