PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صندلی داغ - Russell

Ouroboros
01-28-2013, 10:35 AM
میهمان این هفته‌ی صندلی داغ دفترچه دوست گران‌ارج، Russell (http://www.daftarche.com/members/russell-48/) بزرگوار هستند. :e303:
راسل جان خوش آمدید،
فهرست پرسشهای استاندارد + چند پرسش شخص من منحصرا از شما:

1. چه عنصری را در روابط اجتماعی از باقی مهم‌تر می‌دانید؟ توضیح بدهید.
2. در خط‌کش سیاسی خود را در کجا می‌بینید؟ راست، چپ، میانه یا...؟
3. در زندگی روزمره آیا مقید به اصول اخلاقی مشخصی هستید یا نخست به نتیجه‌بخشی اعمال خود توجه می‌کنید؟
4. آیا در زندگی شما نقطه‌ی دگرگونی برجسته‌ای وجود داشته؟ لحظه‌ای، رخدادی، شخصی ... که زندگی شما به پس و پیش از آن تقسیم بشود؟ اگر بله، بدون ذکر جزئیات، حالات خود و چگونگی آن تغییرات را توصیف بکنید.
5. با استیصال چه می‌کنید؟ یعنی اگر تمام آنچه ممکن است را برای حل یک مشکل انجام داده‌اید اما همچنان عاجز مانده‌اید، برای کنار آمدن با عجز منتج چه طریقی را برمی‌گزینید؟
6. به باور شما کدامیک از شعارهای انقلاب فرانسه مهم‌تر است، و اگر وادار به گزینش یکی بشوید، کدامیک خواهد بود؟
7. موثرترین شخص در زندگی شما که بوده؟ بدون درج اطلاعات شخصی، کمی پیرامون چگونگی اثرگیری خود توضیح بدهید.
8. آیا تا بحال آرزوی مرگ کسی را کرده‌اید؟ اگر بله، توضیح بدهید.
9. به نظر شما آیا کیفیت زندگی بشر از منظر زمانی درحال صعود بوده یا سقوط؟
10. کدامیک از این دو را دستاورد مهم‌تری برای بشر تلقی می‌کنید: هنر، یا دانش؟
11. آینده‌ی نزدیک جهان و ایران را از منظری سیاسی، اجتماعی و فرهنگی چگونه می‌بینید؟
12. آیا حاضر هستید برای تحقق آرمان‌های خود جانتان را به خطر بیاندازید؟
13. آیا حاضر هستید برای تحقق آرمان‌های خود جان دیگران را به خطر بیاندازید؟
14. آیا مذهب و دانش را آشتی‌پذیر می‌دانید؟
15. آیا به وجود فضای سیاسی سالم باور دارید یا اساسا برای این عرصه از زندگی اجتماعی اعتباری قائل نیستید؟
16. آیا با نقوش سنتی زن و مرد در جامعه موافق هستید؟
17. کدام ورزش، غذا، سبک موسیقی و ژانر سینمایی را ترجیح می‌دهید؟
18. نظرتان پیرامون این سه ایدئولوژی چیست: فمینیسم، مارکسیسم، کنسرواتیسم.
19. اگر وادار به برگزیدن یکی از ادیان ابراهیمی بشوید کدام را انتخاب می‌کنید؟
20. اگر بنا بود در جزیره‌ای دورافتاده تنها بمانید، و حق انتخاب یک آلبوم موسیقی، یک فیلم و یک کتاب را داشتید، کدام‌ها را برمی‌گزیدید؟
21. بدترین و بهترین ویژگی خود را چه می‌دانید؟
22. بدترین و بهترین ویژگی نوع بشر را چه می‌دانید؟
23. اگر می‌توانستید سه چیز را در جهان تغییر بدهید، آن سه چیز چه می‌بودند؟
24. همنشینی با آدم‌های مشابه خودتان را ترجیح می‌دهید یا با اشخاص متفاوت؟
25. انتظار و امید وجود چه پرسشی(ها) را در این مجموعه داشتید که آنرا نمی‌بینید، خودتان آن‌(ها) را مطرح بکنید و پاسخ بدهید.

+
1. پیرامون اختلافات میان برتراند راسل و لودویگ ویتگنشتاین نظرتان چیست؟ بطور کلی دیدگاه خود درباره‌ی ویتگنشتاین متاخر را برایمان بازگو بکنید.
2. مهر بورزید ریشه‌های علاقه‌ی خود به شترنگ را برایمان بگویید.
3. آیا تا به حال واقعه‌ای بسیار تلخ و ناگوار برایتان رخ داده؟ اگر بله، بگویید چگونه با آن کنار آمدید.
4. به باور شما ادبیات در ایران معاصر نقش موثرتری ایفا کرده یا روشنفکری، و آیا موافق این تاثیر هستید یا مخالف آن؟

حداکثر تا روز دو شنبه‌ی هفته‌ی آینده فرصت دارید به آنها پاسخ بدهید، اگر زودتر تمام شد که چه بهتر. اگر می‌توانید تک‌تک یا چندتا-چندتا پاسخ‌ها را قرار بدهید تا حرارت گفتگو باقی بماند و کاربران هر روز به جستار سر بزنند، زیرا یکی از اهداف راه‌اندازی این تالار به نوعی پایبند کردن کاربران تنبل‌تر به مراجعه‌ی هر روزه بوده. :e40a:
اگرهم مایل هستید آنها را یکجا بگذارید هیچ ایرادی ندارد.
سپاس از حضورتان. :e306:

Russell
01-28-2013, 07:25 PM
میهمان این هفته‌ی صندلی داغ دفترچه دوست گران‌ارج، Russell بزرگوار هستند.
راسل جان خوش آمدید،
فهرست پرسشهای استاندارد + چند پرسش شخص من منحصرا از شما:
درود امیر عزیز و سپاس از مهرت :e306:
بنظر من هم چندتا چندتا پاسخ دهم بهتر است:

1. چه عنصری را در روابط اجتماعی از باقی مهم‌تر می‌دانید؟ توضیح بدهید.
موثرترین عامل تایید و اعتباردهی در نظر دیگران است.البته اثر آن بصورت اندرکنش متقابل است و از نظر زمانی ثانویست.
ار عوامل اولیه هم سرزبان و ظاهر و تیپ برای تاثیر اولیه مخصوصا از همه مهمتر هستند.و البته رابطه فامیلی و قدرت و حسادت :e403:

2. در خط‌کش سیاسی خود را در کجا می‌بینید؟ راست، چپ، میانه یا...؟
البته در کل موضع سیاسیم تا آنجا که میدانم از مجموعه ای از مواضع شکل میگیرد که بگونه ای منحصر بفرد میشود مگر ادم عضو حزبی چیزی باشد که همه نظراتش در یک پکیج با هم بیایند،اما در کل خودم را چپ میدانم ولی نه آنچه که در فضای سیاسی امروز عده ای آن را متعلق بخود میدانند، که وضع آنها بسیار تاسف آور است مخصوصا در رابطه با اسلام که بکل در عالم دیگری سیر میکنند.
در کل فضای سیاسی را مخصوصا با سیر سریع تغییرات جهان نیازمند به اصلاح میدانم.

3. در زندگی روزمره آیا مقید به اصول اخلاقی مشخصی هستید یا نخست به نتیجه‌بخشی اعمال خود توجه می‌کنید؟
آری شدیدا مقید هستم و در بسیاری اوقات به ضررم تمام میشود هر چند اصل اخلاقی که نتیجه نداشته باشد یا اصل اخلاقی نیست یا جایی که اعمال شده محل و مصداق آن نبوده، ولی با دانش به این مطلب هم احساسم چندان عوض نمیشود. در میان اصول اخلاقی واقعی مخصوصا برای دروغ گفتن احساس بسیار بدی دارم.

4. آیا در زندگی شما نقطه‌ی دگرگونی برجسته‌ای وجود داشته؟ لحظه‌ای، رخدادی، شخصی ... که زندگی شما به پس و پیش از آن تقسیم بشود؟ اگر بله، بدون ذکر جزئیات، حالات خود و چگونگی آن تغییرات را توصیف بکنید.
بطور مستقیم برای من البته نبوده، ولی مرگ غیر منتظره کسی از نزدیکان که در بعدا فهمیدم در ناخودگاهم خیلی موثر بوده خیلی روی نگرشم روی زندگی و حس و حالم تاثیر گذاشت و هنوز فکر میکنم از اثرات آن با وجود گذشت زمان رها نشدم که بتوانم در موردش قضاوت کنم.

5. با استیصال چه می‌کنید؟ یعنی اگر تمام آنچه ممکن است را برای حل یک مشکل انجام داده‌اید اما همچنان عاجز مانده‌اید، برای کنار آمدن با عجز منتج چه طریقی را برمی‌گزینید؟
سعی میکنم رهایش کنم یک موقع دیگر برم سراغش،اگر هم واقعا هیچ جور حل نشود سعی میکنم فراموشش کنم که البته کار نمیکند و در ناخودآگاه میماند و مرتب سراغ آدم میاید،بهترین راه که موقتی کار میکند درگیر شدن در حل پازل و بازی فکریست که میتواند موقتا آدم را به عالم دیگری ببرد.

SAMKING
01-28-2013, 11:42 PM
۱. از چی میترسی؟ (اینو یادت نره مثِ مهربد)
۲. یه هواپیما داریم با ۱۰۰ سرنشین که توش یه بمب هست که ۱۰ دقیقه دیگه می‌پُکَد!
( پارسیه منفجره دیگه :)) )
میشه و یک کارشناس‌ ِ بی‌کنش‌کردنِ بمب هم در هواپیماست و نمیتواند با کمکِ همکارانش که روی زمین هستند، بمب را از کار بیاندازد یا هتا آن را از هواپیما بیرون بیاندازد!
اکنون پلیس بمب‌گذار را یافته و او هم گردن گرفته و سند و مدرک هم به‌اندازه کافی یافته‌اند.
ولی بمب‌گذار رمز بمب را نمیگوید!
بنگر تو در چنین جایگاهی باید چه کرد؟
هیچ نکنیم؟
او را شکنجه دهیم؟
در این ۱۰ دقیقه با او از ارزش‌های انسانی و خوبی ها و اخلاقیات سخن بگوییم؟
یا...
۳. خورشت کرفس دوست داری؟
۴. دروغ‌گوی خوبی هستی؟
۵. دیگران به جک‌هایی که میگویی میخندند؟
۶. یادمانی داری که با یادآوری آن شرمگین و سرخ شوی؟ ( اگر دادینه خودینه است تنها بلی/خیر )
۷. از زمانی که کودک بودی، پیشامد‌های تلخ زیادی بیاد داری؟
۸. ورزشکار هستی؟
۹. پنج واژه میگم نخستین چیزی که به ذهنت میاد رو بنویس:
شلغم
کزاز
گراز
رپ
زی‌زی‌‌گولو
۱۰. چه پیشه‌ای رو برای همبود از همه سودمندتر میدونی؟

پرسش ویژه: چرا از من متنفری (یا پیشتر از این بودی؟)؟:e106:

Ouroboros
01-29-2013, 03:53 AM
خُب برای سم‌کینگ گرامی چون در سفر هستند استثنا قائل می‌شویم اما دوستان برای طرح پرسشهای خود ترجیحا تا پایان پاسخ‌دهی به سوالات استاندارد و فرا رسیدن زمان مقرر صبر بکنند، اینطور آوار کردن پرسشها باعث دلسردی و خستگی مصاحبه‌شونده می‌شود. :e108:

Russell
02-02-2013, 12:02 PM
6. به باور شما کدامیک از شعارهای انقلاب فرانسه مهم‌تر است، و اگر وادار به گزینش یکی بشوید، کدامیک خواهد بود؟
آزادی بدون تردید.بنظرم با آزادی میشود یک چیزکی عدالت هم داشت ولی با استبداد نه آزادی هست نه عدالت

7. موثرترین شخص در زندگی شما که بوده؟ بدون درج اطلاعات شخصی، کمی پیرامون چگونگی اثرگیری خود توضیح بدهید.
نمیدونم منظور الگوی فکری مانند نویسنده و متفکری چیزیست یا کسی در اطراف و در زندگی شخصی برای همین هر دو را مگویم.
در زندگی شخصی یکی از نزدیکان هم سن سال (کمی بزرگتر از) خودم بود که بسیار دوست داشتنی بود که درگذشته و شُک بزرگی در زندگی من بود.الان هم که نگاه میکنم خیلی از رفتارهایم را تلاشی در شبیه شدن به او میبینم بعد از او هم بگانم پدرم روی من موثر بوده.
از لحاظ فکری هم بگمانم برخی همیشه برای ما ارزشمند هستند مانند برتراند راسل ، که حالا هر چه بشود اینها سرجایشان هستند ولی در طی آشنایی بیشتر با شخصیتها این علاقه شدید به یک تفکر تغییر میکند.بگمانم از نظر سبک مناظره و نوشتن (نه لزوما خود موضع) الان موثرترین فرد بر من کریستوفر هیچنز فقید باشد.

8. آیا تا بحال آرزوی مرگ کسی را کرده‌اید؟ اگر بله، توضیح بدهید.
البته کسان زیادی هستند که مرگشان هدیه ای به بشریت است ولی آرزوی مرگ بگمانم نه.
اکثر انسانها موقع عصبانیت در ذهنشان طرف را میزنند یا میکشند چیز متداولیست در ده فرمان هم منع شده،ولی آرزوی مرگ بگمانم با آن فرق دارد فرق دارد.کسی که هر روز که بلند شوید حقیقتا منتظر شنیدن خبر مرگش باشم که جشن بگیرم هرگز نبوده.

9. به نظر شما آیا کیفیت زندگی بشر از منظر زمانی درحال صعود بوده یا سقوط؟
کیفیت قطعا افزایش یافته ولی رضایت نه چندان.این هم بگمانم بخشیش مربوط به فرگشت نیافتن انسان برای زندگی در محیط مدرن باشد و بخشیش مربوط به روان انسانها باشد که با بالا رفتن کیفیت زندگی انتظاراتشان هم بسرعت و حتی بطور غیر خطی افزایش میابد.اما مطمئنا دستآوردهای مدرنیته و چیزهایی مانند واکنس و آنتی بیوتیک و دندانپزشک و الکتریسیته و روشنایی و یخچال کلا هر چه امروز عادی بنظر میرسد بسیار برای ما حیاتی هستند حتی برای کسانی که از وجودشان ناراحت هستند فکر میکنند زندگی اجداد ما با تحدید هر روزه مرگ و میانگین طول عمر حدود 30 سال خیلی رویایی بوده.

10. کدامیک از این دو را دستاورد مهم‌تری برای بشر تلقی می‌کنید: هنر، یا دانش؟
من یک مقدار زیادی نسبت به هنر تا به حال کم توجه بودم و فکر میکنم احتمالش هست مانند جان استوارت میل یک مرتبه به شعر روی بیاورم.ولی دانش تاکنون برایم بالاتر از هنر بوده.هر چند بنظرم این شکاف بین احساس و خرد توهم ماست.در نهایت من هم زود حوصله ام از افراد عصا قورت داده و بی احساس سر میرود و ترکیب خرد و دانش را با احساسات قوی مخصوصا ریشخند و طنز دوست میدارم.

11. آینده‌ی نزدیک جهان و ایران را از منظری سیاسی، اجتماعی و فرهنگی چگونه می‌بینید؟
آینده جهان با همه بدبختی ها مانند بحران گرمایش زمین چندان تاریک نیست و بنظرم از نظرم انسانگرایی و آزادیخواهی شانس دارد.البته بنظرم سرنوشت کشورهایی مثل چین و روسیه و سرعت تغییر در آنها بسیار مهم است.در ایران هم بنظرم پیش بینی بسیار سخت است و شرایط هر طرفی میتواند برود.چیزی که مسلم است این وضع خیلی نمیتواند دوام بیاورد و ما باید شاهد یک تغییر در صحنه سیاسی باشیم حالا یک دیکتاتوری بدتر و آشکارتر باشد یا سقوط ج.ا.

12. آیا حاضر هستید برای تحقق آرمان‌های خود جانتان را به خطر بیاندازید؟
بگمانم نه.مگر آنکه آرمانش یک چیز ترانسندنتی چیزی باشد و مرا هم جو بگیرد یا در راه آزار و ریشخند یک دیکتاتوری شارلاتانی چیزی خطای محاسبه کنم سرم بباد برود !!

13. آیا حاضر هستید برای تحقق آرمان‌های خود جان دیگران را به خطر بیاندازید؟
نه به هیچ وجه،عذاب وجدان میگیرم.

14. آیا مذهب و دانش را آشتی‌پذیر می‌دانید؟
از آنجا که یک دنیا بیشتر نداریم آری.بدترین مشکل این وسط این است که مذهب از ادعاهایش در مورد منشا انسان اندکی عقب رفته ولی هنوز در مورد ارزش و اخلاق نظر که میدهد که هیچ این حوزه را برای خود میداند میگوید و کار دانش را فقط جمع آوری فکت میداند که آنها را جمع کند دست آخر پاپ بگوید جلق نزنید و کاندوم بدتر از ایدز است و تحقیق روی سلولهای بنیادی را تعطیل کنید اینها هر کدامشان روح دارند !!
اگر یک چیز باشد که هر چه سریعترباید از دست دین بیاورم (که دارد در میاید) همین اخلاق است.

15. آیا به وجود فضای سیاسی سالم باور دارید یا اساسا برای این عرصه از زندگی اجتماعی اعتباری قائل نیستید؟
بگمانم عرصه مهمیست و حتی اگر ناخوشایند باشد مانند جمع آوری زباله میشود که ضروریست.مشکلش البته اینست که شدیدا و با اصراف همراه است و بدون منطق.در آینده اگر خرد بشر پیروز بشود شاید راه بهتری برای حل مشکلات سیاسی پیدا شود عملگرایی چیز دیگریست نیاز به اینهمه شارلاتان بازی و حمافت ندارد.

16. آیا با نقوش سنتی زن و مرد در جامعه موافق هستید؟
من در کل با سنت چندان موافق نیستم ولی در مورد جنسیت آنرا کاملا خالی از حقیقت نمیدانم و بنگرم زنان باید خودشان هویت خودشان را بشناسند و نقش خود را برگزینند اجبار زنان برای نفی کامل نقش سنتی خود (مانند رفتارهای زنانه یا مراقبت از فرزندان کوچک نه رخت شویی یا عدم شرکت در اجتماع) چندان بهتر از تحمیل نقش سنتی برای آنها نیست.

17. کدام ورزش، غذا، سبک موسیقی و ژانر سینمایی را ترجیح می‌دهید؟
ورزش بگمانم پینگ پنگ و فوتبال را بیشتر دوست دارم،در غذا قرمه سبزی و کباب کوبیده در صدر لیست میروند.در موسیقی هم راک و متال را دوست داشتم البته به کانتری و بلوز و حتی جاز یکمقدار متمایل شده سلیقه ام جدیدا.در سینما هم کمدی خوب در ریشخند بنیانهای فکری را دوست دارم.

18. نظرتان پیرامون این سه ایدئولوژی چیست: فمینیسم، مارکسیسم، کنسرواتیسم.
بنگرم فمبیسم را بشود به دو نوع فمینیسم برابری (رفع تبعیض غیر اخلاق و ناعادلانه در هر جا دیده شد) و جنسیتی (ادعا درباره ساختار اجتماعی و طبیعت انسان و بایستگی رفتار زنان بر طبق آن) تقسیم کرد.من با نوع اول شدیدا موافق هستم و حمایت از آنرا وظیفه بی برو برگرد هر مردی میدانم که باید عملی هم باشد فرق ندارد کجا باشد ولی دومی را یکسری ادعا در مورد فکتهای علمی میدانم و از آنجا که از فکت باید به اندیشه و نظریه رسید نه برعکس این ایده هم به پیشرفت علم به ادعاهای خنده آوری روی آورده که در بسیاری مواقع کمکی به زنان نمیکند بقولی زنان چندتا از این مدافعان داشته باشند دشمن لازم ندارند.
بدترین ایده همراه این دیدگاه نسبیت فرهنگیست که ختنه زنان در سایر نقاط دنیا را بخشی از فرهنگ و در نتیجه اخلاقی میداند ولی در غرب آسمان رنگ دیگری میشود...
مارکسیسم هم جهانبینی جالبیست که بقولی برای سیاره اشتباهی پرداخته شده !!

کانسرواتیسم هم بنظرم در کلش نااخلاقیست اینکه باید با احتیاط در جایی که اثراتش را نمیدانیم دست به تغییر زد درست است ولی اساسا آنچیزی که کانسرواتیسم از آن دفاع میکند خودش نوعی انقلاب بنسبت جدید است،نیاکان هانتر گدرر ما اگر میخواستند باید محافظه کار میشدند اکنون اندکی زیادی دیر است.مخصوصا با تغییرات سریع امروز جهان این تفکرات توهم آمیز از اخلاق بسیار خطرناک است.

19. اگر وادار به برگزیدن یکی از ادیان ابراهیمی بشوید کدام را انتخاب می‌کنید؟
اگر مجبور نباشم نوع خیلی ارتدوکس را انتخاب کنم یهودیت را انتخاب میکنم چرا که هم از همه قدیمی تر است و آن شور و اشتیاق اسلام و مسیحیت را ندارد و گذر زمان کارش را کرده و از همه مهمتر بهشت و جهنم ندارد :e404:

20. اگر بنا بود در جزیره‌ای دورافتاده تنها بمانید، و حق انتخاب یک آلبوم موسیقی، یک فیلم و یک کتاب را داشتید، کدام‌ها را برمی‌گزیدید؟
علاقه من خیلی بالا پایین دارد ولی آنچیزهایی که الان دوست دارم را میگویم.
در موسیقی Dire Straits را دوست دارم و آلبوم بخواهم بگویم Money For Nothing
فیلم هم الان خیلی فیلم کم خرج گروه Monty Python ،Holy Grail را دوست دارم:
Die Ritter der Kokosnuß (1975) - IMDb (http://www.imdb.com/title/tt0071853/)

کتاب هم "تنفس"،جورج اورول را دوست دارم.

Ouroboros
02-04-2013, 09:35 AM
راسل جان فرصت شما برای پاسخ دادن به پنج سوال ِ باقی‌مانده از پرسشهای استاندارد امروز به پایان می‌رسد.
پس از آن بطور خودکار تا روز پنجشنبه دیگر هموندان گرامی فرصت دارند سوالات خود را از شما مطرح بکنند، همینطور اگر فرصت داشتید آن چند سوال افزوده‌ی مرا هم بی‌پاسخ نگذارید.
سپاس :e414::e108::e306:

Russell
02-04-2013, 08:27 PM
21. بدترین و بهترین ویژگی خود را چه می‌دانید؟
بدترین:تنبلی،گذاشتن کارها برای دقیقه آخر (مثل خود پاسخ دادنم اینجا !!)
بهترین:مهربانی :4:

22. بدترین و بهترین ویژگی نوع بشر را چه می‌دانید؟
بدترین:دروغ گویی (البته شک دارم بشود اینرا ویژگی یا خصیصه خود بشر باشد،هر چه از خصایص بد ذاتی بشر که فکر کردم دیدم از یک منظر دیگر میشود بد نباشند)
بهترین:طمع (شامل طمع برای دانش {کنجکاوی})

23. اگر می‌توانستید سه چیز را در جهان تغییر بدهید، آن سه چیز چه می‌بودند؟
1-ایمان و گفتن مومن به کسی بعنوان نوعی تعریف و ارزش.
2-این بسته ارزشی تحت نام ارزشهای خانوادگی.
3-سوسول بازی دانستن رفتار متمدنانه در ایران !!

24. همنشینی با آدم‌های مشابه خودتان را ترجیح می‌دهید یا با اشخاص متفاوت؟
مشابه،البته این از آن جاهاییست که ترکیب هر طیف جالب میشود،یعنی مقداری قابل ملاحظه ای تفاوت برای جالب ماندن کار در کنار مقدار بسیار قابل توجه تری شباهت (محصوصا در یکسری خصوصیات بنیادی)

25. انتظار و امید وجود چه پرسشی(ها) را در این مجموعه داشتید که آنرا نمی‌بینید، خودتان آن‌(ها) را مطرح بکنید و پاسخ بدهید.
الان که نگاه میکنم بنظرم لیست سوالات کامل بنظرم میرسد تقریبا (احتمالا اثر دیدن لیست سوالات و گذشت زمان بوده).بگمانم ولی سوال درباره جهتمندی در حیات یا امکان وجود برخورد با موجودات فضایی یا حتی امکان بقای شعور پس از نابودی مغز یا احتمال اینکه ما شبیه سازی روی کامپیوترهای آیندگان باشیم یا یک همچین چیزهایی در ذهنم میاید.
پاسخم هم اینست که نمیدانم :4:
اما خوب بود در سوالات یک همچین چیزی بود نمیدانم چرا.
...
اینها را تا زمان تمام نشده فرستادم، پاسخ سوالات خودت را هم در دقایق بعدی ارسال خواهم کرد امیر جان :e303:

Alice
02-04-2013, 11:18 PM
راسل‌جان شما هم شیرازی بودی ؟ :e108:

Theodor Herzl
02-04-2013, 11:25 PM
فرض بگیریم جمهوری اسلامی ۸ هزار یهودی باقیمانده در ایران و یا حدود ۱ میلیون مسیحی‌ و یا ۱۲ میلیون سنی را بخواهد بکشد! آیا شما به جنگ مسلحانه خواهید رفت و از هرچه دارید خواهید گذشت تا از آن جلوگیری کنید؟

Mehrbod
02-05-2013, 01:48 AM
راسل جان من چندتایی پرسش نیمه خودینه دارم هر کدام را خوب ندیدی پاسخ نده‌ (:

1- چند تا رابطه عشقی تاکنون داشته‌ای؟
2- دوستان بیرون از اینترنتت را چجوری میگزینی؟ چه جور آدمهایی هستند.
3- اگر راهی بود که 100% یک شبه آمریکایی بشوی، میپذیرفتی؟
4- بیشتر دوست داری جانداران بیگانه (اسپاشیک {فضایی}) باشند یا اینکه در جهان تنها خودمان باشیم؟
5- بی گوگل کردن بگو می‌اندیشی عمر جهان دقیقا چند میلیارد سال است؟
6- پیش از ناخداباوری بیشتر خدا برایت گیرایی داشت یا اهریمن؟
7- بیشتر چه جور لباسهایی میپوشی؟
8- بیرون از نت هم دیگران تو رو سرد و بیاحساس میبینند؟ (:
9- اگر بهت بگویند که میان ده سال عمر یا همخوابگی با دو هزار بانوی زیبای خواستنی (خوابیدن با همگی در گذر زمان) دست به گزینش بزن، کدام را برمیداری؟

Ouroboros
02-07-2013, 05:09 AM
راسل جان فرصت شما فردا تمام می‌شود. :various_099:

Angela
02-07-2013, 08:59 AM
سلام راسل گرامی
رفتارها و خصوصیات زنانه به نظر شما چه چیزهایی هستند؟ ارزش اونها در مقایسه با رفتارها و خصوصیات مردانه در چه سطحی هست؟
توی همه زندگیتون هیچ وقت شده آرزو کنید کاش زن بودید؟
اگه همین امروز بهتون بگن می تونید هر پستی که دوست دارید در دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی داشته باشید - به جز رهبری! - چه پستی رو انتخاب می کنید و چه کاری انجام می دید؟
چه مارکی رو برای لباس ترجیح میدید؟:e056:

Russell
02-07-2013, 06:00 PM
درود امیر عزیز و با عذرحواهی بابت تاخیر،حقیقتش به مقداری زمان یکپارچه و در مود بودن نیاز داشت، نگرش در خود ولی باز هم به دقیقه 90 کشید.
امیدوارم برداشت به بی اهمیتی من نشود که علت دقیقه آخر شدن برعکس آن است :e032:

1. پیرامون اختلافات میان برتراند راسل و لودویگ ویتگنشتاین نظرتان چیست؟ بطور کلی دیدگاه خود درباره‌ی ویتگنشتاین متاخر را برایمان بازگو بکنید.
ویتگنشتاین یک نابغه بوده و بگمانم کسی در آن شک نداشته باشه،بگمانم جی ای مور بود که او را در قطار هنگام برگشت به کمبریج دیده بود و پس از آن به زنش گفته بود من خدا را دیدم !!
هر چند در عین حال همه کس میتواند برای تایید سخنش به او ارجاع دهد.من البته چندان در فلسفه زبان وارد نیستم ولی با اینکه نظریات ویتگنشتاین و نقد آنها مخصوصا نقد روش شک گرایی دکارتی و جلو رفتن در شکاکیت را فوق العاده هیجان انگیز میبینم ولی اضافه شدن نگاه فرگشتی چه در فلسفه ذهن و چه زبان را جالبتر میبینم و ظهور علوم شناختی و مطالعات جدید روی یادگیری زبانی کودکان همه پدیدهای جدیدی هستند که پس از این بزرگان آمده اند و بنگر من چنین بحثها و سوالاتی را به حاشیه میبرد یا شاید مانند جدال قدیمی طبیعت در برابر تربیت انها را باز تعریف و به مرحله جدیدی ببرند.
اما اینقدر میدانم که من بیشتر در قضاوت و با دانسته های امروز خود زبان را نمایانگر طبیعت انسان میبینم و با نگاه پراگماتیک که آنرا کاملا قراردادی میداند مخالف میبینم.

2. مهر بورزید ریشه‌های علاقه‌ی خود به شترنگ را برایمان بگویید.
شروعش این بود که 5-6 سالم بود پدر و مادرم برای من یک شطرنج خریدند.نمیدانم هنوز بین خرت و پرتهای قدیمی باشد یا نه.یک شطرنج بود با صفحه پلاستیکی و مهره های بزرگ و شامل یک سری مهره اضافه برنگ قرمز با یک صفحه اضافی برای بازی سه نفره بود که من هنوز هم کنجکاوم بدانم بازی 3 نفره سطرنج چطوریست.
این یادگیری قوانین بازی بود ولی اصل علاقه من بیشتر به همان تحلیل و حل پازلهای فکری بگمانم برمیگردد،بطرز جالبی بازی شطرنج تصادف را از صفحه بازی به بیرون میمکد و این برای من که ریاضی را هم دوست دارم جالب است.

3. آیا تا به حال واقعه‌ای بسیار تلخ و ناگوار برایتان رخ داده؟ اگر بله، بگویید چگونه با آن کنار آمدید.
آری تلخترین همان مرگی بود که بالاتر گفتم،و هنوز هم بگمانم کاملا در ناخودآگاهم با آن کنار نیادمده ام ولی هر چه بوده گذر زمان بوده.شاید هم تفکر بیشتر من درباره ارزشها در این جهان یکی از علتهایش همان باشد

4. به باور شما ادبیات در ایران معاصر نقش موثرتری ایفا کرده یا روشنفکری، و آیا موافق این تاثیر هستید یا مخالف آن؟
بی تردید ادبیات موثرتر بوده،البته روشنفکری هم نقش داشته ولی بطور موقت و محدود توسط الیتی که مقام دولتی پیدا کرده و از بالا به پایین تغییراتی داده اند.البته با ظهور رسانه هایی مثل ماهواره باز هم معادلات عوض شده اند.
در کل نظر میرسد ادبیات بخصوص ادبیات شفاهی در ایران بسیار نیرومند است.بنظر من برای تغییرات از پایین به بالا این تاثیر ادبیات بسیار چشمگیر است و من هم به ناچار باید موافقش باشم چون که ظاهرا همین هست که هست !!
در غرب هم بگمانم نقش ادبیات در تغییر نگرش مردم نسبت به برده داری یا حقوق کودکان بسیار مهم بوده و از دید آنهایی که چشم براه تغییر در ایران هستند این پدیده (حداقل بعنوان نشانه و نه علت) دور مانده.

Russell
02-07-2013, 06:06 PM
۱. از چی میترسی؟ (اینو یادت نره مثِ مهربد)
از مار و عقرب و جک و جانورهای خطرناک احتمالا بترسم(تا بحال موقعیت مقابله پیش نیامده)،از ارتفاع هم مقداری ترس دارم بقدر معمول و طبیعی.بغیر از اینها الان چیز خاصی نیست که منرا بترساند.بچه که بودم ولی از بعضی از این جک و جانورها که در فیلمها دیده بودم میترسیدم مقداری.

. یه هواپیما داریم با ۱۰۰ سرنشین که توش یه بمب هست که ۱۰ دقیقه دیگه می‌پُکَد!
( پارسیه منفجره دیگه :)) )
میشه و یک کارشناس‌ ِ بی‌کنش‌کردنِ بمب هم در هواپیماست و نمیتواند با کمکِ همکارانش که روی زمین هستند، بمب را از کار بیاندازد یا هتا آن را از هواپیما بیرون بیاندازد!
اکنون پلیس بمب‌گذار را یافته و او هم گردن گرفته و سند و مدرک هم به‌اندازه کافی یافته‌اند.
ولی بمب‌گذار رمز بمب را نمیگوید!
بنگر تو در چنین جایگاهی باید چه کرد؟
هیچ نکنیم؟
او را شکنجه دهیم؟
در این ۱۰ دقیقه با او از ارزش‌های انسانی و خوبی ها و اخلاقیات سخن بگوییم؟
یا...
خود این پرسش اخلاقیست.مساله اینست که در ایران اخلاق را رسما با خریت یکی کرده اند.از زمان روشنگری و مقابله با شکنجه من ندیدم و نشنیدم کسی بگوید که برویم مجرمین را موعظه کنیم.
میشود شرایطی را تصور کرد که این عمل را بشود توجیه اخلاقی کرد.اما بعنوان قانون دادن قدرت شکنجه دیگر شهروندان دست یک عده با دیوانگی فرق چندانی ندارد.مثالهایی مانند آزمایش معروف دانشگاه استنفورد نشان میدهد چه مقدار اینکار میتواند خطرناک باشد.و از طرف دیگر من به برای فردیت انسانها بسیار ارزش میگذارم و اینکارهای فدا کردن افراد به چشم بهم زدنی برای جمع یکمقدار زیادی وحشیانه است.باور کن حتی کسانی که این سخنان را میزنند بدون رانت و پول باشند خودشان اول جایی که بروند همین آمریکای جهان خوار و غرب است،نه ج.ا و کره شمالی و عربستان و ... که فردیت در آنها ارزشش در حد صفر است.

۳. خورشت کرفس دوست داری؟
اصلا

۴. دروغ‌گوی خوبی هستی؟
متوسط هستم بگمانم ولی چندان حرفه ای نیستم.

۵. دیگران به جک‌هایی که میگویی میخندند؟
زیاد جک نمیگویم ولی آری

۶. یادمانی داری که با یادآوری آن شرمگین و سرخ شوی؟ ( اگر دادینه خودینه است تنها بلی/خیر )
سرخش را نمیدانم ولی آری کم هم نه !!

۷. از زمانی که کودک بودی، پیشامد‌های تلخ زیادی بیاد داری؟
نه زیاد خاطره ندارم.در حد خاطره از زخمی شدن و اینها

۸. ورزشکار هستی؟
تحرک را گه گاهی دوست دارم ولی ورزشکار نیستم هر جور حساب کنیم !!

۹. پنج واژه میگم نخستین چیزی که به ذهنت میاد رو بنویس:

شلغم:تلخی
کزاز:احتمالا درد
گراز:گنده و شاخ
رپ:ریتم
زی‌زی‌‌گولو:مرضیه برومند،تا حد نچندان کمی بیمزه

۱۰. چه پیشه‌ای رو برای همبود از همه سودمندتر میدونی؟
پزشکی

پرسش ویژه: چرا از من متنفری (یا پیشتر از این بودی؟)؟
از خودت که هیچ جوره متنفر نیستم،مشکل شلوغ بازی و تکرار است بجای یادگیری و لذت از گفتگو که خود گفتگو از نگر من شامل ریشخند و متلک و اینها هم میشود و بسیار هم خوب هستند !!

Russell
02-07-2013, 06:06 PM
راسل‌جان شما هم شیرازی بودی ؟
نه تا آنجا که خبر دارم شیرازی نیستم !!
ولی اگر شیرازی هم بودم چی میشد !!

فرض بگیریم جمهوری اسلامی ۸ هزار یهودی باقیمانده در ایران و یا حدود ۱ میلیون مسیحی‌ و یا ۱۲ میلیون سنی را بخواهد بکشد! آیا شما به جنگ مسلحانه خواهید رفت و از هرچه دارید خواهید گذشت تا از آن جلوگیری کنید؟
من همین الانش هم جنگ مسلحانه دارای شانس (خودکشی رسمی نباشد) بشود و فرصتش هم باشد شاید بروم.ولی کلا فرقی ندارد برایمن دین و قومیت برای من که با یهودیان و مسیحیان زیاد برخورد نداشته ام همه ادیان و قومیتهای دیگر با هم فرقی ندارند.

Russell
02-07-2013, 06:07 PM
1- چند تا رابطه عشقی تاکنون داشته‌ای؟
عدد که نمیشه داد، ولی من در رابطه یک رابطه درست و حسابی را به چند برابر رابطه الکی ترجیح میدهم.

2- دوستان بیرون از اینترنتت را چجوری میگزینی؟ چه جور آدمهایی هستند.
آدمهایی که تا حدی مثل خودم آرام هستند ولی در کل شرتر از من هستند + دارای مقدار منطق و ارزش گفتگو + از همه مهمتر آدمهای رو راست

3- اگر راهی بود که 100% یک شبه آمریکایی بشوی، میپذیرفتی؟
یعنی بروم آمریکا؟
بنگرم قطب شمال هم باشد حتی میروم از ج.ا همه جا بهتر است !!

4- بیشتر دوست داری جانداران بیگانه (اسپاشیک {فضایی}) باشند یا اینکه در جهان تنها خودمان باشیم؟
دوست دارم باشند ولی دوست ندارم با آنها روبرو شویم که احتمال میگوید ما را از نظر تکنولوژیک درسته خواهند خورد و احتمالا منقرض یا برده بشویم !!

5- بی گوگل کردن بگو می‌اندیشی عمر جهان دقیقا چند میلیارد سال است؟
13.7 میلیارد سال

6- پیش از ناخداباوری بیشتر خدا برایت گیرایی داشت یا اهریمن؟
آنموقع بیشتر خدا در نگرم در مایه یک دوستی که ممکن است راهی هم برای ما باز کند نگاه میکردم.بهشت و جهنم در نظرم وجود داشت ولی خود خدا در ذهنم یکجورهایی ربطی به الله و اینها نبود و یکمقدار زیادی آدمتر و باحالتر بود،شیطان را هم چندان جدی نمیگرفتم که اصلا هست یا چطوری هست فقط گمان میکردم یک دستی در گول زدن دارد.
بنابراین بگمانم جواب میشود خدا

7- بیشتر چه جور لباسهایی میپوشی؟
اسپرت و ساده

8- بیرون از نت هم دیگران تو رو سرد و بیاحساس میبینند؟ (:
اری !!
ولی در ظاهر اینجور هستم جاهایی که حساب است بنگر خودم احساس دارم مقداری هم زیادی دارم !!

9- اگر بهت بگویند که میان ده سال عمر یا همخوابگی با دو هزار بانوی زیبای خواستنی (خوابیدن با همگی در گذر زمان) دست به گزینش بزن، کدام را برمیداری؟
بستگی دارد عمرم قرار است چقدر باشد،ولی سر 10% آخرش مخصوصا اگر آخرش قرار است واقعا پیر و اینها بشوم حاظرم معامله کنم !!

Russell
02-07-2013, 06:08 PM
سلام راسل گرامی
درود آنجلای عزیز

رفتارها و خصوصیات زنانه به نظر شما چه چیزهایی هستند؟ ارزش اونها در مقایسه با رفتارها و خصوصیات مردانه در چه سطحی هست؟
بگمانم یکبار امیر گرامی لیستشان کرد اینجا و البته لزوما ذاتا زنانه نیستند و بیشتر چیزهاییست که زنانه دانسته میشوند در اجتماع:
ادب در برابر حقیقت
خانواده در برابر فردیت
امنیت در برابر ماجراجویی

بنگرم در مورد اول حقیقت سراسر برتر است.

در مورد دوم هم من فردیت را بیشتر دوست دارم ولی نسخه اصلاح شده ای از آنطرف هم در بلند مدت میتواند مفید باشد هر چند در چشم نباشد در نگاه اول.

در سومی هم من ترکیبی از هر دو را میپسندم یعنی استراتژی دوگانه بسته به هزینه (مقداریش از این سخن اثر این رفیق مهربد نیقولاس است !!)

توی همه زندگیتون هیچ وقت شده آرزو کنید کاش زن بودید؟
نه بگمانم،بگمانم تنها چیز بدرد بخور اینجا پول است وگرنه زن و مرد توفیر چندانی ندارد مگر همان قدرت چانه زنی سکس برای زن که آنهم باز اگر پول نداشته باشی چانه هم نمیتوانی بزنی.

اگه همین امروز بهتون بگن می تونید هر پستی که دوست دارید در دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی داشته باشید - به جز رهبری! - چه پستی رو انتخاب می کنید و چه کاری انجام می دید؟
سفیر میشوم که در ج.ا نباشم !!

چه مارکی رو برای لباس ترجیح میدید؟
مارک را من چیز چندان عاقلانه ای نمیدانم و مهم را تنها ارزش و زیبایی طرح و خود ماده بکار رفته در لباس میدانم.بنگر من پول دادن به ساعت ساخت سوئیس بسیار موجه تر است از مارک لباس.
ولی کلا لاکوست را با آن سوسمارش بیشتر میپسندم

Ouroboros
02-07-2013, 10:20 PM
راسل جان از حضور شما سپاسگزارم.
این جستار بسته می‌شود، اگر نکته‌ای پیرامون مباحث مطروحه به ذهنتان می‌رسد می‌توانید آنرا در پاتوق، کافه یا جستار جدیدی مطرح بکنید.

Nevermore
12-18-2013, 05:16 PM
آقا من می خواهم این پرسش را از تمام زنخواران گرامی بکنم:
راسل جان به نگرت راه حل این وضعیتی که شرح آن مفصل در جستار های زنامرد ارائه شده چیست؟راه برون رفت؟خود چه راهی را در پیش می گیرید؟
به نگرتان mgtow راه خوبی است یا خیر؟

راه حل اتان برای مبارزه با افسردگی چیست و آیا تاکنون به آن دچار شده اید؟
بر خود سخت می گیرید یا خیر؟به طور مثال زمانی که به آن هدفی که داشته اید نرسیده باشید؟
رمان هم می خوانید؟اگر آری کدام رمان براستی شما را پای کتاب میخکوب کرده؟

Russell
12-18-2013, 06:03 PM
راسل جان به نگرت راه حل این وضعیتی که شرح آن مفصل در جستار های زنامرد ارائه شده چیست؟راه برون رفت؟خود چه راهی را در پیش می گیرید؟
به نگرتان mgtow راه خوبی است یا خیر؟
شهریار جان شرایط و سلایق فرد با فرد فرق دارد و نسخه پیچی جمعی سخت است، و البته من خودم هم از دینامیک این رابطه درست سر در نمیآورم و تنها چیزی که با قطعیت میشود گفت این است که کارخراب است و خانمبازی یا mgtow یا هر راهکار دیگری انتخاب میشود قطعا دور ازدواج (حداقل تا سن لازم) و ریسک را باید خط کشید و قمار در این بازی بسیار خطرناک است.من خودم شخصا گمانم میکنم باید سعی کرد تنها آگاهی را گسترش داد و خودمان هم به بازی در حد نیاز ادامه دهیم ولی خود را آلوده نکنیم.البته هنوز هم با همه‌یِ آگاهی و احتیاط و... هزینه آن بسیار بالاست.

راه حل اتان برای مبارزه با افسردگی چیست و آیا تاکنون به آن دچار شده اید؟
بر خود سخت می گیرید یا خیر؟به طور مثال زمانی که به آن هدفی که داشته اید نرسیده باشید؟
آری، امروزه افسردگی شایعتر از هر زمان دیگر است و بگمانم همه یک تجربه‌ای از آن دارند.
و الان دیگر نه چندان، و قبلتر زیاد بر خودم سخت میگرفتم.تنها راه حل عادت کردن به این ناکامی‌ها و ادامه دادن مسیر است، بقول نسیم نیکلاس طالب رمز موفقیت در این است بتوانی بازنده‌یِ خوبی باشی و از امتحان و ناکامی نترسی.

رمان هم می خوانید؟اگر آری کدام رمان براستی شما را پای کتاب میخکوب کرده؟
نه چندان اهل رمان نیستم و مطالعه‌یِ یک متن علمی یا آمورنده را بسیار بیشتر دوست دارم، البته این هم خودش یک مشکل است و مطمئنن تنها شرایط مناسب نبوده و از راه مناسب وارد نشده‌ام، رمان خواندن و فیلم (فیلم خوب) دیدن تجربه‌یِ نابی ست که نیازمند فهم احساسی و هنری مناسب است.البته رمان خواندن دلایل زیادی میتواند داشته باشد ولی در کل از نظر آشنایی و سواد (literacy) لازم است.
رمان خوب زیاد بوده، تنها باری که خاطرم هست پای یک رمان واقعا میخکوب شده باشم رمان "قمارباز" با ترجمه‌یِ جلال آل احمد بود که خیلی وقت (چندین سال پیش) پیش خواندم.

sonixax
12-18-2013, 08:06 PM
عِه من چرا ازت سوال نپرسیدم ؟!

Philo
12-18-2013, 08:31 PM
راسل یادته اون اوایل چقدر از من بدت میومد و من از تو؟ تو چرا بدت میومد؟
الانم همون حسو داری نسبت به من؟ اگه عوض شده چرا؟

Dariush
12-18-2013, 08:44 PM
عِه من چرا ازت سوال نپرسیدم ؟!
اینهم یکی از پرسشهای صندلی داغ است؟:e056:
---------------------------------
راسل جان:
از چه میوه‌هایی بیش از همه خوشت می‌آید؟
از غذای پختنی بیشتر خوشت می‌آید یا از غذاهای سرخ‌کردنی؟
اگر زندگی و مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده‌‌ات در دست یک تروریست بیافتد و تمامِ راههای دیگر اگر بسته شده باشد، آیا حاضر به خواهش و التماس از او برای نجات جان عزیزت هستی؟
بیش از همه دوست داری به کدام کشور برای زندگی بروی؟
دریا را بیشتر دوست داری یا کوهستان؟
دلایلِ پایبندیِ تنزل‌ناپذیرت به اخلاق چیست که در موردش با کسی تعارف و رودربایستی نداری؟
به کدام فلاسفه و نویسندگان و کلا چهره‌های شناخته شده علاقه‌مند هستی و نظراتشان را بیشتر می‌پسندی؟ (البته به جز برتراند راسل و هینچز)

to be continued...

Russell
12-18-2013, 10:12 PM
راسل یادته اون اوایل چقدر از من بدت میومد و من از تو؟ تو چرا بدت میومد؟
الانم همون حسو داری نسبت به من؟ اگه عوض شده چرا؟
آری، آن موقع تا آنجا که خاطرم هست بیشتر تنش و این بد آمدن به اسلام و روشنفکران دینی و اینها برمیگشت و احساسات شدید دو طرف مخصوصا من دراینباره باعث سوءتفاهم شده بود، من همان اول هم شما را از معدود کاربران علاقمند به بحث فلسفی یافتم اتفاقا از آن جهت خیلی هم خوشم آمده بود.
البته الان هم با اینکه از شور اسلامستیزی من کاسته شده ولی همچنان خودم را اسلامستیز میدانم و هر کس باشد اگر از احساس کنم مدافع اسلام و ج.ا و... نسبت به او با شک و بدبینی نسبت به درستی نیت و واقع بینی او جلو خواهم رفت دست خودم هم نیست چندان.
در مورد شما هم خیلی وقت است این حس بدبینی که ناشی از سوء تفاهم بود برطرف شده.

Alice
12-18-2013, 10:49 PM
* شما چرا از من بدتان میاید؟
لطفا رک و راست بگویید من حوصله تعارفات بیجا را ندارم.

* نظرتان درباره خودکشی چیست؟

* دوست دارید کدام یک از کاربران دفترچه را از نزدیک دیدن کنید؟

Russell
12-18-2013, 11:03 PM
راسل جان:
از چه میوه‌هایی بیش از همه خوشت می‌آید؟

از میوه‌هایِ متداول در ایران بگمانم بیشتر از پرتغال و انار

از غذای پختنی بیشتر خوشت می‌آید یا از غذاهای سرخ‌کردنی؟
بستگی به عذا دارد ولی سرخ کردنی معمولن خوشمزه‌تر است خب.

اگر زندگی و مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده‌‌ات در دست یک تروریست بیافتد و تمامِ راههای دیگر اگر بسته شده باشد، آیا حاضر به خواهش و التماس از او برای نجات جان عزیزت هستی؟
در کل میتوانم بگویم مغرور هستم، این است که اگر مطمئن باشم طرف مریض است و تنها از التماس من لذت خواهد برد (التماس فایده ندارد) شاید التماس نکنم، البته اینها رفتارهایی ست مبتنی بر احساس که در واقع انسان تا در شرایطش قرار نگیرد نمیداند چه خواهد کرد.

بیش از همه دوست داری به کدام کشور برای زندگی بروی؟
پیشتر آلمان را خیلی دوست داشتم(دلبستگی بخاطر ذهنیتم درباره‌یِ فرهنگ و تاریخ و منش مردم آن)، الان ولی دیگر مطمئن نیستم، بنظرم فرانسه بد نباشد البته بیشتر برای تفریح و طبیعت و غذای خوب و...

دریا را بیشتر دوست داری یا کوهستان؟
دریا

دلایلِ پایبندیِ تنزل‌ناپذیرت به اخلاق چیست که در موردش با کسی تعارف و رودربایستی نداری؟
حقیقتش خودم هم درست نمیدانم، شاید دلیلش بنوعی باز همان غرور باشد، ولی بنظرم یک پدیده‌یِ واضح و موجه است که تقریبا در همه هست (باید باشد) و چرایی اینکه چرا همه چنین نیستند است که برایم سوال بوده.

به کدام فلاسفه و نویسندگان و کلا چهره‌های شناخته شده علاقه‌مند هستی و نظراتشان را بیشتر می‌پسندی؟ (البته به جز برتراند راسل و هینچز)
از معاصر‌ها، نوشته‌ها و نظرات استیون پینکر ، دنیل دنت و نسیم نیکلاس طالب برایم بسیار جذاب بود و دنبال میکردم، الان ولی از آنجا که خودم از نظراتم مطمئن نیستم به همین گرایش‌هایِ گذشته هم با شک نگاه میکنم. امروز ولی اگر فقط از جهت جذابیت بخواهم بگویم (نه وابستگی فکری و...)، ژیژک برایم بسیار جذاب است.

to be continued...
:e056:

Russell
12-18-2013, 11:24 PM
* شما چرا از من بدتان میاید؟
لطفا رک و راست بگویید من حوصله تعارفات بیجا را ندارم.
به اسپاگتی بدم نمیآید از دوستان، اینها نتیجه‌یِ کل کل هاست در دست آخر منجر به دلخوری شده از البته همین تعارف نداشتن من یکی از عواملش بوده.

* نظرتان درباره خودکشی چیست؟

Live all you can; it's a mistake not to"..."

* دوست دارید کدام یک از کاربران دفترچه را از نزدیک دیدن کنید؟
تعداد که زیاد است و تمام دوستان را دوست دارم از نزدیک ببینم، ولی اگر مجبور به انتخاب تنها یک نفر باشد از نظر جالب بودن دیدن چهره‌یِ کاراکتر و مصاحبت با او از نزدیک (اینکه تصور او از طریق کاراکتر مجازی برایم دشوار/عحیب است)،میگویم میلاد

Dariush
12-19-2013, 12:36 AM
چه زمانی نبودن‌‌ات را به بودن‌ات ترجیح می‌دهی؟
حدس می‌زنی ایران کی از جمهوری اسلامی خلاص می‌شود و پس از آن چه خواهد شد؟
نظرت در موردِ آنارشیسم چیست؟
آخرین باری که گریستی کی بود؟
زندگیِ ایده‌آل برایت چه زندگی‌ای است؟ دوست داری پولدار شوی؟
وقتی بزنی به سیمِ آخر، بزرگترین کاری که می‌کنی چیست؟
میانه‌ات با مشروبات الکلی و مواد مخدر چطور است؟
فرض کن از دختری برای سکس خیلی خوشت آمده، بیشترین کاری که حاضری برای همخوابگی با او بکنی چیست؟
فرض کن در خیابان در حال قدم زدن هستی که ناگهان می‌بینی جمعیتی دارند خلافِ جهتِ شما می‌دوند، واکنش شما چیست؟
نظرت در مورد نیچه چیست؟
کدام حیوانات را بیشتر دوست داری؟
چه اندازه خودت را اهلِ کارِ جمعی می‌دانی؟
به تنبلی خودت اگر بخواهی نمره‌ای از یک تا ده بدهی، چند می‌دهی؟ (ده یعنی بیشترین میزانِ تنبل بودن)
در میانِ روشنفکرانِ ایرانی، با نظراتِ کدامها بیشتر آشنا هستی و کدامها را بیشتر می‌پسندی؟
اگر بخواهی آرزویی غیرشخصی بکنی که همین الان برآورده شود، چه آرزویی می‌کنی؟
نظراتِ کدامیک از کاربرانِ دفترچه به نظراتِ خودت نزدیکتر است (سه مورد)
فکر میکنی چرا این اندازه ایرانیان به آتوریتی نوستالوژی دارند؟
دوست داری کدام زبانها را بیاموزی؟
رابطه‌ات با پدرت بهتر است یا با مادرت؟
در ایران بیش از هر چیز کدام رفتارِ ایرانیان آزارت می‌دهد؟

:e318:

sonixax
12-19-2013, 01:12 AM
اینهم یکی از پرسشهای صندلی داغ است؟

آری ! شخصی هم نیست :e105:

Nevermore
12-19-2013, 12:06 PM
گفتگو یا دفترچه،کدام را بیشتر می پسندید؟
از میان کاربران گفتگو سه تن از دوست داشتنی ترین و باسواد ترین ها را نام ببرید که اکنون عضو دفترچه نیستند؟
نگرتان نسبت به سوسیال دموکراسی چیست و آیا اساسا نقدی به سرمایه داری دارید یا خیر؟
حاضرید به طور مثال رابطه ای که سارتر با سیمون دوبوار داشته (http://en.wikipedia.org/wiki/Simone_de_Beauvoir#Middle_years) را با دختری داشته باشید؟رابطه ای فارغ از هرگونه محدودیت.

Russell
12-19-2013, 04:47 PM
چه زمانی نبودن‌‌ات را به بودن‌ات ترجیح می‌دهی؟
اگر به یک بیماری لاعلاج دچار شوم یا بسیار پیر و بیمار شده باشم، به عبارت ساده‌تر هیچ چشم اندازی پیش رو نباشد و زندگی فقط درد و رنج باشد شاید "نبودن" را ترجیح دهم.البته اینها همه بعدا معلوم میشوند و قابل پیش بینی نیستند.

حدس می‌زنی ایران کی از جمهوری اسلامی خلاص می‌شود و پس از آن چه خواهد شد؟
ج.ا که نشان داده توان کنترل بالایی دارد و تا پول مفت نفت هست اینها و چماق دارانش هم هستند،به پس از آن هم من چندان خوشبین نیستم دیگر، بدبختی با سیستم‌هایِ دیکتاتوری مثل پهلوی و ج.ا این است که تمام نهادهای مدنی را از بیخ و بن نابود میکنند، این است که ج.ا خودش هم برود احتمالا قبل از مردم یک قلدر دیگر پیدا میشود نیروی نظامی و پول نفت را در اختیار بگیرد و قدرت را قبضه کند.

نظرت در موردِ آنارشیسم چیست؟
در مورد عملی بودن آن هنوز شک دارم ولی آنرا در میان گزنه‌هایی که میشناسم بهترین و جذابترین میدانم.

آخرین باری که گریستی کی بود؟
چندین سال پیش هنگام مرگ عزیزی.

زندگیِ ایده‌آل برایت چه زندگی‌ای است؟ دوست داری پولدار شوی؟
دوست دارم از پول و رئیس و... بی نیاز شوم نه لزوما پولدار، خیلی از پولدارها انتخابی ندارند، من گمان میکنم قدرت واقعی در توان کنترل زندگی خود است.

وقتی بزنی به سیمِ آخر، بزرگترین کاری که می‌کنی چیست؟
همه چیز و همه کس رو (برای مدتی حداقل) رها کنم بروم.

میانه‌ات با مشروبات الکلی و مواد مخدر چطور است؟
با الکل بد نیستم و دوست دارم گاهی، قلیان هم دوست دارم گاهی ولی با مخدرهای دیگر تا حالا که میانه‌یِ خوبی نداشته‌ام.

فرض کن از دختری برای سکس خیلی خوشت آمده، بیشترین کاری که حاضری برای همخوابگی با او بکنی چیست؟
بگمانم نهایت کار همان تن دادن به دروغ باشد، سکس با هیچ دختری ارزش هزینه‌یِ زیاد را ندارد، چیزی که زیاد است دختر.

فرض کن در خیابان در حال قدم زدن هستی که ناگهان می‌بینی جمعیتی دارند خلافِ جهتِ شما می‌دوند، واکنش شما چیست؟
سعی میکنم بایستم و با پرس جو و نحلیل بفهمم چه شده، اما اگر منظورت را درست گرفته باشم حاظر نیستم بدون اطلاع در خلاف جهت آنها بروم.با اینکه احتمال اشتباه گله زیاد است ولی هزینه‌یِ خلاف جهت رفتن هم خیلی زیاد است و بهتر است مطمئن باشی، بهترین راه یافتن شاخه‌ای پناهگاهی چیزیست تا سیل جمعیت تمام شود.

نظرت در مورد نیچه چیست؟
بسیار متفکر جذابیست، دوست دارم روزی او را خوب بفهمم، اما از آن متفکرانیست که نظر دادن و موضعگیری درباره یشان جرات زیادی میخواهد که من فعلا در مورد او ندارم.

کدام حیوانات را بیشتر دوست داری؟
بگمانم اسب.

چه اندازه خودت را اهلِ کارِ جمعی می‌دانی؟
زیاد اگر جمع مناسب باشد، چیزی که در میان جامعه‌یِ ایرانی سخت پیدا میشود.

به تنبلی خودت اگر بخواهی نمره‌ای از یک تا ده بدهی، چند می‌دهی؟ (ده یعنی بیشترین میزانِ تنبل بودن)
6.5 !!

در میانِ روشنفکرانِ ایرانی، با نظراتِ کدامها بیشتر آشنا هستی و کدامها را بیشتر می‌پسندی؟
چندان آشنایی ندارم، البته علتش بیشتر نبود منابع و در هم برهمی رسانه‌ها و کتاب و... ایران است، مخصوصا از نظر تاریخی آنطور که باید با متفکران ایرانی آشنایی ندارم.اما با اینحال از قدیمی‌تر‌ها محمد علی فروغی برایم جالب است و صادق هدایت و از امروز‌ها هم اسماعیل نوری علا (نمیدانم بشود اسمش را روشفکر گذاشت یا نه) و داریوش آشوری.

اگر بخواهی آرزویی غیرشخصی بکنی که همین الان برآورده شود، چه آرزویی می‌کنی؟
سرنگونی همه‌یِ تمامیتخواهان.

نظراتِ کدامیک از کاربرانِ دفترچه به نظراتِ خودت نزدیکتر است (سه مورد)
انتخاب آسانی نیست چرا که نزدیکی نظرات ما در اینجا (آنهم در تقابل با اختلافات شدید با بقیه جامعه‌یِ ایرانی) بسیار بیشتر ست از تفاوت‌ها.ولی با اینحال:
خودت (داریوش)، امیر (البته بیشتر این نزدیکی ناشی از این است که نظرات من در برخورد با او عوض شده) و شهریار.

فکر میکنی چرا این اندازه ایرانیان به آتوریتی نوستالوژی دارند؟
احتمالا تمام اگر ریشه‌یِ همه اینرا اگر پی بگیریم به دشواری تاریخی مردم ایران برسیم از جمله موقعیت جغرافیایی، علت دیگر هم شاید نبود تجربه‌یِ کافی آزادی در حافظه‌یِ آنها باشد.

دوست داری کدام زبانها را بیاموزی؟
من خیلی دوست دارم همه چیز را بیاموزم ولی محدودیت‌ها نمیگذارد ولی بدلیل متفکران برجسته‌یِ آنها، میگویم آلمانی و فرانسه.

رابطه‌ات با پدرت بهتر است یا با مادرت؟
با مادرم.

در ایران بیش از هر چیز کدام رفتارِ ایرانیان آزارت می‌دهد؟
لیست که دراز است ولی بیشتر از همه دروغگویی

ویرایش:یکی از سوالات را که جا مانده بود را پاسخ دادم.

Russell
12-19-2013, 04:58 PM
گفتگو یا دفترچه،کدام را بیشتر می پسندید؟
قطعا دفترچه چون آشنایی‌ام با گفتگو بسیار کوتاه بود.

از میان کاربران گفتگو سه تن از دوست داشتنی ترین و باسواد ترین ها را نام ببرید که اکنون عضو دفترچه نیستند؟
همانطور که گفتم آشنایی من با گفتگو نسبتا دیر بود، از آنهایی که خودم سخن گفتم یا شناخت نسبتا خوبی دارم تنها آرش بیخداست، تعریف ابرمرد را بسیار شنیده‌ام ولی حداقل به اسم خاطرم نیست مطالبش. اما حالا دوست داشتنی‌ترین و باسوادترین که نیست ولی یکی بود با نام کاربری یزید2005 که بسیار سخنان جالب و نابی از تئوری توطئه و اینها داشت.

نگرتان نسبت به سوسیال دموکراسی چیست و آیا اساسا نقدی به سرمایه داری دارید یا خیر؟
نقد به سرمایه‌داری که صد البته، تنها مشکل آلتارناتیو آن است.سوسیال دموکراسی هم با اینکه ایراد کم ندارد بظرم بهترین سیستم برای ایران بعد از ج.ا باشد.

حاضرید به طور مثال رابطه ای که سارتر با سیمون دوبوار داشته را با دختری داشته باشید؟رابطه ای فارغ از هرگونه محدودیت.
نه، حقیقتش LBJF که بنظرم شوخی ست، ولی اگر پیشنهاد ازدواج آنرا کنار بگذاریم رابطه‌یِ دوستانه چرا که نه.

Alice
12-19-2013, 08:21 PM
نظر شما در مورد اشخاص و موضوعات ذیل:
کامران و هومن
ژان پل سارتر
صادق هدایت
جلال آل احمد
احمد شاملو
کارلوس کی روش
@Alice (http://www.daftarche.com/member.php?u=286)
@کوشا (http://www.daftarche.com/member.php?u=453)
خیام نیشاپوری
حافظ
پورسینا
آلبر کامو
دانشگاه
قلیان
تئاتر یا سینما؟
- کدام شکلک؟! (:e407:, :e40a: و ...)
- کدام پارک تهران را دوست دارید؟
- دوست دختر دارید؟ در کدام مرحله‌ی عاطفی بسر می‌کنید؟
- چه کسی را بیشتر از همه دوست دارید؟
- بی‌وطن؟؟؟
- نمایار خود را عوض نمی‌کنید؟

Russell
12-19-2013, 09:42 PM
نظر شما در مورد اشخاص و موضوعات ذیل:
کامران و هومن
خز !!

ژان پل سارتر
اگزیستانسیالیست معروف که جسته و گریخته درباره‌اش خوانده‌ام، آنقدر نمیشناسمش که نظر درستی درباره‌اش دهم یا نقدش کنم ولی شخصیت مطرح و بسیار جنجالی‌ست.

صادق هدایت
نویسنده‌یِ بزرگ ادبیات معاصر ایران، علاوه بر بقیه چیزهایی که پیرامون او هست من بیشتر از همه صداقت و هنجارشکنی و نقد او از جامعه‌یِ ایران (خود) را میپسندم.

جلال آل احمد
نویسنده‌ای با قلمی بسیار زیبا، از معدود نویسندگانی‌ست که من تمام آثارش را (البته نه چندان از روی آزادی) خوانده‌ام و قلم و ساده نویسی‌اش را بسیار دوست داشته‌ام، عقایدش را البته نه چندان.

احمد شاملو
شخصیت بزرگ و دوست داشتنی‌ست، از نظر سیاسی مخصوصا بنظر من خاطره‌اش بسیار ارزشمند است. ولی در مورد آثارش چندان نمیتوانم نظر دهم اصلا در شعر تخصص ندارم.

کارلوس کی روش
فوتبال ملی ایران را اصلا دیگر دنبال نمیکنم، در کودکی و جوانی با آن میخندیدم و میگریستم، اکنون ولی دیگر نه، تنها همینکه امیر قلعه نوعی مربی تیم ملی نباشد برایم کافیست !!

@Alice (http://www.daftarche.com/members/alice-286/)
دختری پر انرژی، دوستدار علم و کمی زودرنج

@کوشا (http://www.daftarche.com/members/%DA%A9%D9%88%D8%B4%D8%A7-453/)
از برادران مسلمان، بگمانم از معدود برادرانیست که حیف شده و با پرداختن و درگیر کردن خود در چرندیات اسلامی.بگمانم دارای شک فراوان است، بگمانم جرات بخرج دهد یکبار برای همیشه تعصبات را درهم بشکند بسیار عالی خواهد بود، و البته کمی هم فرگشت و علوم دیگر را از ابتدا بخواند تا ما را با اشتباهات عحیبش بیش از این نامید نکند.

خیام نیشاپوری
شاعر و دانشمندی بزرگ، زمانی خواندن رباعیاتش برایم بسیار آرامش بخش بود ولی امروز گمان میکنم اصلا نمیشناسمش.

حافظ
اشعارش را دوست دارم، او را هم بدرستی نمیفهمم، شناخت درست از او نیازمند آشنایی کافی با عرفان ایرانی‌ست.

پورسینا
طبیب، دانشمند و فیلسوف ایرانی که تعریفش را زیاد شنیده‌ام، از برخی شنیده و خوانده‌ام که او را از معدود فلاسفه‌یِ واقعی ایران میدانند.از معدود کسانی ست در تاریخ ایران که کنجکاوی مرا برانگیخته ولی هنوز فرصت پرداختن جدی به او را نداشته‌ام.

آلبر کامو
شخصیتش را آنطور که باید نمیشناسم ولی چندی از رمانهایش را خوانده‌ام و نسبتا دوست داشته‌ام.

دانشگاه
محیطی بیخود و بیهوده. ولی تجربه‌اش و اینکه بدانید داخلش چه خبر است لازم است.

قلیان
گیراییش را دوست دارم، چیزی که سیگار بقدر کافی برای من ندارد، ولی خوب نیست و محدود نگاهش میدارم.

تئاتر یا سینما؟
سینما، شناخت کافی از تئاتر ندارم و باز شناختم از هنر سینما بیشتر است.

- کدام شکلک؟! (:e407:, :e40a: و ...)
بدون تردی اولی !!

- کدام پارک تهران را دوست دارید؟
ملت

- دوست دختر دارید؟ در کدام مرحله‌ی عاطفی بسر می‌کنید؟
در حال حاظر نه. شکست عشقی !!

- چه کسی را بیشتر از همه دوست دارید؟
از نزدیکان یا مشاهیر یا متفکران یا...؟
از نزدیکان که داده‌یِ شخصی میشود

- بی‌وطن؟؟؟
Rover, wanderer
Nomad, vagabond
Call me what you will
!!

- نمایار خود را عوض نمی‌کنید؟
چرا، منتظرم آواتوری که به دلم بنشیند پیدا کنم.

Anarchy
12-20-2013, 04:51 AM
راسل جان یک سوال کلی هم من بپرسم !! در این مدت چه تغییراتی در تفکراتت ایجاد شده و عاملش چی بوده ؟

Russell
12-20-2013, 12:47 PM
راسل جان یک سوال کلی هم من بپرسم !! در این مدت چه تغییراتی در تفکراتت ایجاد شده و عاملش چی بوده ؟
آری، نگاهم به بحث و اندیشه ورزی دگرگون شده.علتش هم بگمانم به همین تجربه چند ساله در اینجا و کلا اینترنت فارسی‌ برگردد، البته این اتفاقات آخری در دفترچه سرعت آنرا افزایش داد و به نقطه‌یِ بحرانی رساند.
مهمترین نتیحه‌ این بود که جدل هر چند نمک بحث است ولی اگر استفاده میشود باید حداقل برای هدفی باشد و اگر هدف ارزشمندی نداشته باشد بیخود است و براستی جز اینکه باعث سرمایه گذاری روانی بیخود روی عقیده شود یا منجر به دلخوری شخصی، کارکردی ندارد.

sonixax
12-20-2013, 08:37 PM
خوب نوبتی هم باشه نوبت منه راسل جان :

1 - اگر بخواهید کشوری را برای زندگی انتخاب کنید و در انتخاب آزاد باشید به جز آمریکا کجا را بر میگزینید ؟
2 - قرمه سبزی بیشتر دوست دارید یا پلی استیشن ؟!!!!!!!!!!
3 - چه ورزشی را بیشتر میپسندید ؟ (نه برای تماشا بلکه برای انجام دادن)
4 - بی رودربایستی نظرت راجع به این کاربران چیه : آنارشی / کسرا / مهربد / مزدک بامداد / اوروبورو / میلاد / آلیس / کوروش بیخدا / داریوش / خدابیامرز شیرین ؟! (اگر کسی رو جا انداختم شرمنده همینها به ذهنم رسید)
5 - اگر بخواهی وضعیت فعلی ایران را در یک کلمه وصف کنی اولین کلمه ای که به ذهنت میرسد چیست ؟
6 - فرض کن تمام قدرت مطلق در ایران را به دستت داده اند اولین کاری که بی درنگ میکنی چیست ؟

Russell
12-20-2013, 08:53 PM
خوب نوبتی هم باشه نوبت منه راسل جان :
نوبت من هم بزودی میرسه، بعد از این میخوام صندلی‌هایِ داغ قبلی رو باز کنم از جمله برای خودت رو :D

1 - اگر بخواهید کشوری را برای زندگی انتخاب کنید و در انتخاب آزاد باشید به جز آمریکا کجا را بر میگزینید ؟
شاید فرانسه

2 - قرمه سبزی بیشتر دوست دارید یا پلی استیشن ؟!!!!!!!!!!
سوال خیلی سختی‌ست !!
اگر مساله‌یِ مرگ زندگی باشد و مجبور به انتخاب از بین این دو عزیز، قرمه سبزی !!

3 - چه ورزشی را بیشتر میپسندید ؟ (نه برای تماشا بلکه برای انجام دادن)
فوتبال

4 - بی رودربایستی نظرت راجع به این کاربران چیه : آنارشی / کسرا / مهربد / مزدک بامداد / اوروبورو / میلاد / آلیس / کوروش بیخدا / داریوش / خدابیامرز شیرین ؟! (اگر کسی رو جا انداختم شرمنده همینها به ذهنم رسید)
اینرو بگذار سر حوصله جواب میدم

5 - اگر بخواهی وضعیت فعلی ایران را در یک کلمه وصف کنی اولین کلمه ای که به ذهنت میرسد چیست ؟
بووق ...(برای رعایت افراد زیر 18 سال !!)

6- فرض کن تمام قدرت مطلق در ایران را به دستت داده اند اولین کاری که بی درنگ میکنی چیست ؟
برداشتن سانسور و برگرداندن آن با برگزاری انتخابات به مردم

ashkan rajabi.61
12-20-2013, 09:26 PM
درود فراوان بر شما.راسل گرامی برای کسی که اتئیست هست ومیداند بیگمان هر گونه کوششی در پایان هیچ خواهد بودورنج حاصل از این اگاهی را چگونه میشود یا با چه دیدی میشود به زندگی نگریست که این رنج را کاهش دهد؟ایا همان حرکت فقط میتواند یاری دهد تا نادیده گرفته شود؟

Russell
12-20-2013, 10:02 PM
درود فراوان بر شما.راسل گرامی برای کسی که اتئیست هست ومیداند بیگمان هر گونه کوششی در پایان هیچ خواهد بودورنج حاصل از این اگاهی را چگونه میشود یا با چه دیدی میشود به زندگی نگریست که این رنج را کاهش دهد؟ایا همان حرکت فقط میتواند یاری دهد تا نادیده گرفته شود؟
درود دوست گرامی، حقیقتش من احتمالا فرد شایسته‌ای برای پاسخ به این پرسش نباشم و خود من هم در این سوالات سرگردانم ولی بهترین پاسخی که دارم این است که راهی برای مقابله با این نسبت نامتقارن رنج و خوشی در جهان باید یافت، راهکاری پادشکننده (http://www.daftarche.com/%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82-10/%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B4%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D A%AF%DB%8C-antifragility-764/)

Dariush
12-21-2013, 02:57 AM
اینهم از سری آخرِ پرسشهای من راسل جان:e105::
وقتی با مواردِ زیر مواجه می‌شوی چه حالی بهت دست می‌دهد؟
اذان
دانشجوی روشنفکرِ پیروی شریعتی
گشت ارشاد
گدای مترو
اصرار دوستی برای شرکت در کنسرتِ حمید عسگری
قهرمانِ جهان شدنِ تیم فوتبالِ ایران در جام جهانی !!!
مسلمانانی که دین خویش را به مسحیت یا زرتشتی‌ تغییر داده‌اند و بر عکس
وقتی کابوس می‌بینی
احمدی‌نژاد
فروشنده‌هایی که سعی می‌کنند تا دسته بیاندازند؟
اعدام در ملاء عام
پیرمرد بارکش
سربازِ سر چهارراه
کتک خوردن کودکی از والدین‌اش
حسن عباسی

به نظرت در ایران چرا تا این اندازه صوفی‌گری و عرفان رواج دارد؟
فرض کن یکی از دوستانِ نزدیک‌ات که دچار بحران فلسفی شده به این نتیجه رسیده است که بهتر است خودکشی کند و این راز را تنها با تو در میان می‌گذارد. چه می‌کنی؟ سعی میکنی نظرش را تغییر دهی؟کمکش می‌کنی راه خوبی برای خودکشی پیدا کند؟ یا اینکه اصلا دخالت نمی‌کنی؟
به نظرت چند درصد از مردمِ ایران همچنان به حضور جمهوری اسلامی راضی هستند؟
چه شغلی را بیش از همه دوست می‌داری؟
در مواقع گرفتاری‌های روحی و بن‌بست‌های عاطفی معمولا چگونه خود را تسکین می‌دهی؟
از چه سبک فیلم‌هایی بیشتر خوشت می‌آید؟ دو سه فیلمی که بیش از همه پسندیدی را هم گر بگویی کفایت می‌کند.
فکر می‌کنی چند درصد از انحطاط‌های اخلاقی ایرانیان ناشی از ج.ا است؟
و یک پرسش طلائی: ایران را دوست داری؟

+به خاطر داشته باش راسل جان که اکنون فرصت خوبی‌ست برای اینکه اگر بخواهی در پاسخ‌هایی که قبلا به پرسش‌های استاندارد دادی بازنگری کنی.

:e303:

یه نفر
12-21-2013, 03:06 AM
تا حالا شده از ته دل گریه کنی؟ واسه چی بوده؟

Russell
12-21-2013, 11:36 AM
اینهم از سری آخرِ پرسشهای من راسل جان:

وقتی با مواردِ زیر مواجه می‌شوی چه حالی بهت دست می‌دهد؟

اذان
لذت(نه بیش از یک ملودی زیبا)، از اذان و قرآن اگر زوری نباشد و با صدای زیاد مجبور نباشی گوش کنی چندان بدم نمیآید (البته در مقایسه با موسیقی خوب حرفی برای گفتن ندارد) ولی از آنجا که از معدود مجاری ابراز هنر مردمان بوده خواندن اذان و قرآن و اینها خودش شده یک هنر.

تهوع، من با دیدن اینها مطمئن شده‌ام مسلمان روشنفکر/آزادیخواه مانند معادل آن در غرب الاهیات آزادی بخش است، تنها تناقض در عبارات

گشت ارشاد
نفرت

گدای مترو
کمی ترحم

اصرار دوستی برای شرکت در کنسرتِ حمید عسگری
بستگی دارد، بسته به نوع رابطه و میزان دوستی میشود میان در رودربایسی و انزجار و تهوع درگرگون باشد، البته تازه حمید عسگری از خوبهایشان هست و چمیدانم بنسبت بنیامین اینها در چشم من سالاریست !!

قهرمانِ جهان شدنِ تیم فوتبالِ ایران در جام جهانی !!!
سکته !!

مسلمانانی که دین خویش را به مسحیت یا زرتشتی‌ تغییر داده‌اند و بر عکس
نمیدانم واقعا، ندیده‌ام تابحال.البته از میزان حماقت برخی غربی‌ها که مسلمان میشوند متعجب هستم.

وقتی کابوس می‌بینی
ترس !!

احمدی‌نژاد
:e05a:

فروشنده‌هایی که سعی می‌کنند تا دسته بیاندازند؟
بیزاری

اعدام در ملاء عام
ترس از ناگهانی از مردمی که در کنارم راه میروند

پیرمرد بارکش
دلسوزی، احساس مسئولیت برای کمک، احساس گناه

سربازِ سر چهارراه
دلسوزی

کتک خوردن کودکی از والدین‌اش
خشم و تاسف

حسن عباسی
احساس نابغه بودن خودم

به نظرت در ایران چرا تا این اندازه صوفی‌گری و عرفان رواج دارد؟
در ایران اکثرا صوفی گری که من دیده‌ام حقیقتا بعنوان افیون استفاده میشود. من با اینکه خودم نداشتن حرص بیخود و احمقانه و زرنگ بازی و اینها را دوست ندارم و ظاهرا در ایران آلترناتیو آن عرفان است هیچگاه از آن خوشم نیامده که پیش از خروج کامل از اسلام و چه پس از آن.

فرض کن یکی از دوستانِ نزدیک‌ات که دچار بحران فلسفی شده به این نتیجه رسیده است که بهتر است خودکشی کند و این راز را تنها با تو در میان می‌گذارد. چه می‌کنی؟ سعی میکنی نظرش را تغییر دهی؟کمکش می‌کنی راه خوبی برای خودکشی پیدا کند؟ یا اینکه اصلا دخالت نمی‌کنی؟
بستگی به شرایط او دارد، اگر من هم قانع شوم بهترین راه همین است احتمالا به او کمک کنم (فرض من این است اینجا که شرایط او همواره دخیل است و مساله تنها تئوریک نیست) ولی اگر نه سعی میکنم غیر مستقیم منصرفش کنم/متوجه اشتباهش بکنم تا دیر نشده.

به نظرت چند درصد از مردمِ ایران همچنان به حضور جمهوری اسلامی راضی هستند؟
البته این یکمقدار پیچیده است با توجه به اینکه ماهیت ج.ا را چه بدانیم.از خامنه‌ای که بگمانم کمتر از 15% راضی باشند.از وجود ولی فقیه و مخالفت با یک نظام تنها مبتنی بر انتخابات، شاید 30%، از بودن قدرت دست مسلمین و چوب کردن در آستین شیطان پرستان و کفار و... و جلوگیری از شیوع سکولاریسم و حداقل خواستار نوعی دموکراسی با حفظ ارزش‌هایِ اسلامی و علی شریعتی بازی و ... بودن، بالای 50%

چه شغلی را بیش از همه دوست می‌داری؟
من اصولا دوست ندارم و با این تمایز بین شغل و تفریح مخالفم. ولی نویسندگی به هر نوعی حتی ژورنالیستی را دوست دارم.

در مواقع گرفتاری‌های روحی و بن‌بست‌های عاطفی معمولا چگونه خود را تسکین می‌دهی؟
بستگی دارد، ولی تنها راهش منحرف کردن توجه است، جدا از روشهایی که بالاتر گفتم، مثل زدن به یک طرفی؛ خواندن یا تماشای ممتد یک رمان یا سریال بلند خوب بد نیست.

از چه سبک فیلم‌هایی بیشتر خوشت می‌آید؟ دو سه فیلمی که بیش از همه پسندیدی را هم گر بگویی کفایت می‌کند.
دارم سعی میکنم با هنر سینما آشنا شوم و پیشتر فیلم هالیودی و اینها تقریبا میدیم که الان بنظرم بیخود میآیند.ولی در مجموع فیلم‌هایِ شدیدا واقعگرایانه یا تخیلی (و علمی تخیلی) را بیشتر دوست دارم و از میانه خوشم نمیآید.کمدی خوب هم دوست دارم مخصوصا Monty Python، ولی فیلم آنچنان شاخصی مد نظرم نیست در کل ولی از آثار استنلی کوبریک و مارتین اسکورسیزی بیشتر خوشم میآمد.

فکر می‌کنی چند درصد از انحطاط‌های اخلاقی ایرانیان ناشی از ج.ا است؟
60% البته ج.ا هم تا حدی ربط دارد به ایرادات و سهل انگاری‌ها و... قبلی مردم ایران

و یک پرسش طلائی: ایران را دوست داری؟
سوال سختی‌ست، بگمانم انسان تا تجربه‌یِ زندگی چندین ساله در جای دیگر را نداشته باشد نمیتواند نظر بدهد.دلبستگی و خاطره و چه میدانم دوست داشتن بوی کوچه و خیابانش را خب آری، ولی جدا از این احساسات ناشی از عادت ،ولی حس ناسیونالیستی چندانی ندارم، موافقت با افکار و اندیشه‌یِ ایرانی مخصوصا در مقابل روشنگری و آنچه اندیشه‌یِ غربی مینامند باز هم نه چندان.بگمانم در کل جواب آری باشد، دوست میدارم ولی این علاقه زیاد نیست و هر روز رو به نزول.

+به خاطر داشته باش راسل جان که اکنون فرصت خوبی‌ست برای اینکه اگر بخواهی در پاسخ‌هایی که قبلا به پرسش‌های استاندارد دادی بازنگری کنی.
با اینکه با نظرات قبلی‌ام اکنون مخالفم داریوش جان ولی الان بیش از هر زمان دیگری احساس شک میکنم و آن نظرات پرشور لازم را در اکثر موارد ندارم.بگمانم دوستان سوال مد نظرشان را بپرسند بهتر باشد، پاسخ مبسوط به آن پرسش‌ها را (که پاسخ به آنها لازم هم هست،حداقل برای خودم) بگذاریم برای آینده.
:e306:

Alice
12-21-2013, 11:37 AM

عالی بود عالی :e415:
:e415:

Russell
12-21-2013, 11:38 AM
تا حالا شده از ته دل گریه کنی؟ واسه چی بوده؟
آره، آخرینش را که یادم هست همانطور که بالا گفتم چندین سال پیش بود هنگام مرگ عزیزی.

Russell
12-21-2013, 11:41 AM
من صندلی داغ کسری را میخواندم یادم افتاد اینرا اضافه کنم (تعجب میکنم چطور حا افتاد)، بهروز قطعا از دوست داشتنی‌ترین و باسوادترین اعضای گفتگو بود.جا دارد اینجا یادی از او بکنیم، خبری هم از او در وبلاگش نیست.

Dariush
12-21-2013, 03:37 PM
این را هم برای آزمون حافظه‌ات می‌پرسم راسل جان:
به نظرت نامِ کاربریِ من در گفتگو چه بوده؟

Russell
12-21-2013, 03:53 PM
این را هم برای آزمون حافظه‌ات می‌پرسم راسل جان:
به نظرت نامِ کاربریِ من در گفتگو چه بوده؟
نام کاربری دوستانی که با آنها گفتگوی مستقیم در گفتگو نداشتم اصلا خاطرم نیست داریوش جان، حدس من این است که یک ارتباطی با نیچه باید میداشته.
حافظه‌ام در مورد گفتگو بسیارکمتر از حد انتظار است و برای خودم هم عجیب است، خودم احتمال میدهم آن موقع که من آنجا فعال بودم چون بیشتر بحثهای مذهبی را دنبال میکردم و تازه کار بودم احتمالا برخورد آنچنانی با مطالب دوستان نداشته‌ام وگرنه باید بهتر از اینها خاطرم میماند.

Theodor Herzl
12-21-2013, 04:02 PM
ما هم شدیم عین پیرمرد‌ها که هی‌ از زمان شاه یاد و خاطره تعریف میکنند ، ما هم از گفتگو صحبت می‌کنیم:e409:

Alice
12-21-2013, 04:35 PM
ما هم شدیم عین پیرمرد‌ها که هی‌ از زمان شاه یاد و خاطره تعریف میکنند ، ما هم از گفتگو صحبت می‌کنیم

آفرین. یک چیزی بگویید به زمانه‌ی ما هم برسد! این گفتگو اصلا مال چند سال پیش است؟

Theodor Herzl
12-21-2013, 04:37 PM
آفرین. یک چیزی بگویید به زمانه‌ی ما هم برسد! این گفتگو اصلا مال چند سال پیش است؟فکر کنم گفتگو اواسط ۲۰۱۰ تعطیل شد

Dariush
12-21-2013, 04:39 PM
نام کاربری دوستانی که با آنها گفتگوی مستقیم در گفتگو نداشتم اصلا خاطرم نیست داریوش جان، حدس من این است که یک ارتباطی با نیچه باید میداشته.
حافظه‌ام در مورد گفتگو بسیارکمتر از حد انتظار است و برای خودم هم عجیب است، خودم احتمال میدهم آن موقع که من آنجا فعال بودم چون بیشتر بحثهای مذهبی را دنبال میکردم و تازه کار بودم احتمالا برخورد آنچنانی با مطالب دوستان نداشته‌ام وگرنه باید بهتر از اینها خاطرم میماند.

ما هم شدیم عین پیرمرد‌ها که هی‌ از زمان شاه یاد و خاطره تعریف میکنند ، ما هم از گفتگو صحبت می‌کنیم

آفرین. یک چیزی بگویید به زمانه‌ی ما هم برسد! این گفتگو اصلا مال چند سال پیش است؟
:e056::e057::e415:
من اصلا در گفتگو عضو نبودم! این را به این خاطر از راسل گرامی پرسیدم که ببینم آیا یادشان هست که من چندبار قبلا گفته‌ام اینجا نخستین جایی در فضای مجازی پارسی‌ست که من بطور جدی در آن فعالیت دارم، یا خیر؟

sonixax
12-21-2013, 04:46 PM
این گفتگو اصلا مال چند سال پیش است؟

تا 2010 هم بود. تقریبن یکی دو ماه قبل از راه افتادن اینجا.

Russell
12-21-2013, 04:53 PM
من اصلا در گفتگو عضو نبودم! این را به این خاطر از راسل گرامی پرسیدم که ببینم آیا یادشان هست که من چندبار قبلا گفته‌ام اینجا نخستین جایی در فضای مجازی پارسی‌ست که من بطور جدی در آن فعالیت دارم، یا خیر؟
راست میگویی‌ها، گول خوردم :D
البته علت اصلی اینکه بفکرم نرسید این است که اینجا بسیاری دوستان را درباره‌یِ عضویتشان در گفتگو همچنان سرگردان بودیم، برخی گفتند بودیم ولی نام کاربریشان را به هر دلیلی دوست ندارند بگویند.این است که صحبت از گفتگو که میشود آنقدر آدم شک میکند که به خودش هم شک میکند.

Alice
12-21-2013, 04:58 PM
حالا اگر کسی توانست بگوید نام کاربری من در گفتگو چه بود جایزه‌ی خوبی پیش من دارد! :e415:

sonixax
12-21-2013, 05:00 PM
حالا اگر کسی توانست بگوید نام کاربری من در گفتگو چه بود جایزه‌ی خوبی پیش من دارد!

شَنگول و مَنگول ؟!؟!؟!؟!؟

Nevermore
12-21-2013, 10:12 PM
هه هه.مثل اینکه خودم ام از همه قدیمی تر بودم در گفتگو.من ورود تک تک دوستان به گفتگو را تقریبا یادم هست.

یک کاربری در گفتگو بود به نام یسنا بیخدا.شباهت شگرفی به Alice داشت.البته ایشان سن اش بیشتر از این حرفها بود.یک دزیره بیخدا هم داشتیم که بسیار شبیه iranbanoo بود.

Anarchy
12-22-2013, 01:00 PM
هه هه.مثل اینکه خودم ام از همه قدیمی تر بودم در گفتگو.من ورود تک تک دوستان به گفتگو را تقریبا یادم هست.

یک کاربری در گفتگو بود به نام یسنا بیخدا.شباهت شگرفی به @Alice (http://www.daftarche.com/member.php?u=286) داشت.البته ایشان سن اش بیشتر از این حرفها بود.یک دزیره بیخدا هم داشتیم که بسیار شبیه @iranbanoo (http://www.daftarche.com/member.php?u=313) بود.

البته درست نیست صندلی داغ رو منحرف کنیم ، اما فکر نکنم از من قدیمی تر باشی تو گفتگو :e415: !! دقیقا کی عضو شدی ؟

Nevermore
12-22-2013, 05:18 PM
البته درست نیست صندلی داغ رو منحرف کنیم ، اما فکر نکنم از من قدیمی تر باشی تو گفتگو :e415: !! دقیقا کی عضو شدی ؟
آنجا هم یک سه چهار ماهی فقط خواننده بودم،اما ژانویه 2007 عضو شدم.

Anarchy
12-22-2013, 08:12 PM
آنجا هم یک سه چهار ماهی فقط خواننده بودم،اما ژانویه 2007 عضو شدم.

خب پس خیلی بعد از من عضو شدی... من همون ماه اولی که راه افتاد عضو شدم :e404: !! البته اون زمان چیزی بارمون نبود :e105:

Nevermore
12-22-2013, 08:34 PM
خب پس خیلی بعد از من عضو شدی... من همون ماه اولی که راه افتاد عضو شدم :e404: !! البته اون زمان چیزی بارمون نبود :e105:
اوه اوه.پس از مزدک هم قدیمی تری آنارشی جان.

Mehrbod
01-22-2014, 07:00 AM
اگر این سندلی هم هنوز باز است!

نگر ات درباره‌یِ این هموندان چیست, بهترین و بدترین (اگر دوست داشتی) ویژگی آنها را چه میبینی راسل جان:

Ouroboros
sonixax
Dariush
Theodor Herzl
Anarchy
undead_knight
مزدك بامداد
folaani
iranbanoo
kourosh_bikhoda
یه نفر
Mehrbod
Alice
Fiona
Russell

پ.ن.
این پرسش هم بد نیست به فهرست استاندارد پرسشها افزوده شود.

یه نفر
01-22-2014, 07:30 AM
درود.
اگر عقل امروز رو داشتی کارهای گذشته ات رو انجام میدادی؟

مزدك بامداد
01-22-2014, 10:23 AM
حالا اگر کسی توانست بگوید نام کاربری من در گفتگو چه بود جایزه‌ی خوبی پیش من دارد! :e415:

از بانوان گفتگو آرمیتی یادم است.

undead_knight
01-22-2014, 11:45 AM
درود.
همین سوال با کمی تغییر:
اگر توانایی تغییر گذشتت رو داشتی،تغییرش میدادی،کجاهاشو؟(قدرت تغییر رفتار و اندیشه های خودت نه تغییر دیگران و چیزها به صورت مستقیم)

Russell
01-22-2014, 03:13 PM
اگر این سندلی هم هنوز باز است!

نگر ات درباره‌یِ این هموندان چیست, بهترین و بدترین (اگر دوست داشتی) ویژگی آنها را چه میبینی راسل جان:

@Ouroboros
@sonixax
@Dariush
@Theodor Herzl
@Anarchy
@undead_knight
@مزدك بامداد
@folaani
@iranbanoo
@kourosh_bikhoda
@یه نفر
@Mehrbod
@Alice
@Fiona
@Russell
خوب شد این سوال رو پرسیدی چون یادم افتاد میلاد هم پرسیده بود و یادم رفته بود.

امیر: پسری اندیشمند،در مقایسه با بقیه جامعه‌یِ ایرانی بدون تکبر و فخرفروشی، پیرامون دانسته هایش بسیار گشاده دست است. من که از او بسیار آموخته‌ام و بدون تعارف تحت تاثیر اندیشه و منشش بوده و هستم.

میلاد: دوستی بسبار پر انرژی و البته شیطون هست، و البته با تمام لجبازی‌هایی که گاهی در بحث‌ها میکنه بنظر من شخصیت بسیار رک و راستی دارد.

داریوش: دوستی بسیار فرهیخته و در عین حال بدور از تعصب و فروتن است که مانند من ارزش‌هایِ قدیمی مثل شرافت و... را دوست میدارد. من جدا از دوستی که با خودش و علاقه‌‌ای که به شخصیتش دارم، نثر او را هم دوست دارم.
پ.ن:از آنجا که این سوال همزمان از من و داریوش مطرح شد، شباهت زیاد نگاه ما به دیگر دوستان هم بسیار جالب آمد تا جایی که من اندکی بخودم شک کردم که نکند برخی جاها در اثر خواندن پاسخ او اینها را نوشته‌ام.
کسری:بنظر من کسری انسانس بسیار مهربان و دلرحم هست و واکنش سریع و ملیتاریستی هم که بسیاری مواقع نشون میده از همین روست.

آنارشی:دوست قدیمی که مثل من شدیدا به شنیدن چرندیات حساس هست و البته مثل خودم تا اندازه‌یِ زیادی بقول دوستان فرزامگرا هست، تنها تفاوت جدی ما بگمانم به شیوه‌یِ برخورد ما برمیگرده.

آندد:بنظر من پسر باهوش و پرانرژی و بازیگوشی هست، اشتراک نظر هم تا دلتون بخواد هست ولی اختلاف ما به همون داستان نحوه‌یِ برخورد و ترول و جنگ اخلاق برمیگرده، من پیشتر هم بهش گفتم که ایراد کار از کجاست و اینکه در دنیای مجازی باعث میشه تنها ظاهر یکسری کارها عوض بشه ولی ماهیت همونه.

مزدک:ایشان انسان بسیار دانشمندی هست که از آموختن به دیگران دریغ نمیکنند، بسیار صبور است ولی بر سر عقایدشون بسیار سر سخت. ولی با این وجود تغییر رو گاهی میشه در افکارشون دید، ایشون بسیار در شکلگیری افکار من نقش داشته و در مجموع احترام زیادی براشون قائلم.

فلانی:پشت سر مرده/اخراجی و اینها حرف نمیزنند !!

ایرانبانو:بگمانم نام کاربری او "ایرانبانو" خودش نماینده‌یِ اکثر موضعگیری‌هایِ اوست. بگمان من جدا از گارد جنگی که در اکثر مواقع در اینجا گرفته خودش احتمالا انسانی‌ست مهربان و برای اطرافیانش دوستی‌ست دلسوز.

کوروش بیخدا:کوروش رو من مثل بقیه دوستان نمیشناسم ولی چیزی که مشخصه فرد صبوریست و معتقد به اینکه هر کاری رو باید با اصول و از راهش انجام داد وبنظر من شباهت زیادی با آرش بیخدا دارد.

یه نفر:دختر شلوغ و بازیگوشی هست و نسبتا احساساتی ولی اهل تفکر جدی از نوع خودش، ولی بازیگوشی که به قصد دوری از غم و جدی شدن فضا میکند جای زیادی برای بحث جدی نمیگذاره معمولا، و البته یکمقدار هم برای این هست که تفکر و حرف جدی رو بسیار ارزشمند میدونه و برای همین محدود و برای جاهای خاصی اون رو نگه میداره.

مهربد:دوست دیرینه‌یِ من که گمان نکنم لازم به یادآوری هوش و انرژی و توانایی بالای او در اندیشیدن خارج از چهارچوب‌ها باشد، از خصوصیات دیگرش اینکه شدیدا به بقول خودش با محفل نشینی مخالف هست (یک تفاوت سلیقه‌یِ ما) و اینکه یکمقدار با نکوهش به گفتمان اخلاقی معمول (نه خود اخلاق) نگاه میکنه مخصوصا با نگاهی که به فرگشت و فرازیست داره. بجز اینها من نه تنها با تو خیلی جاها با او موافقم بلکه مستقیم و غیرمستقیم هم بسیار تحت تاثیرش بوده‌ام. یک نکته‌یِ دیگر درباره‌اش اینکه، در داستان شرلوک هلمز یکمقدار دستکاری کرده و در نسخه‌یِ خودش، شرلوک هلمز به جای اینکه گاهی برای تنوع با مردم خیابان دست به یقه بشه گاهی با واتسون و بقیه کتک کاری میکنه !!

آلیس:دختری اهل ذوق و هنر، بسیار احساساتی، نسبت به سنش باهوش و البته زودرنج هست که جزئی جدایی ناپذیر از دفترچه هست و نباشه جای خالیش احساس میشه.

فیونا:از آنجایی که بسیار کم حرف هست قضاوت در موردش سخته، ولی مشخص است اهل مطالعه بخصوص در زمینه‌یِ ادبیات هست و قلم زیبایی دارد.

راسل: راسل را از آنجا که من از نزدید میشناسم (!!) میدانم از زمانی که بیخدا شد و بعد بطور جدی احستس کرد باید پاسخ پرسش‌هایِ فلسفی‌اش را بیابد و سر از گفتگو و دفترچه درآورد تغییرات زیادی کرده. ولی بزرگترین اشکالش همچنان فرزامگرایی اوست که حتی همین شلختگی‌ها هم بطرز جالبی از همان فرزامگرایی او حاصل میشوند.

Alice
01-22-2014, 05:13 PM
* کدام یک از سیارات منظومه‌ی خورشیدی زیباتر و هیجان‌انگیزتر است؟ دوست داشتید در کدام سیاره‌ی کهکشان راه شیری زندگی می‌کردید؟
* به نظرتان حیات هوشمندی در سرزمین‌های فرازمینی وجود دارد؟
* منبع شناخت و معرفت صحیح را در تجربه‌گرایی می‌بینید یا عقل‌گرایی؟
* نظرتان را حول دترمینسم مکانیکی بگویید.
* صنعت سینمای ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
* در حوزه‌ی ادبیات فارسی آثار چه سبک و کسانی را می‌پسندید؟
* چه تیپی دارید؟ شلوار جین، پارچه‌ای، کت و شلوار و... ؟!
* معمولا در اوقات عید نوروز چه کاری می‌کنید؟ مسافرت، خواب، مطالعه، دوستان...؟
* آخرین قلیانی که دود کرده‌اید چه طعمی بوده است؟ می‌توانید حلقه بدهید؟
* آیا تمایلات هومواروتیسیزم/هوموسکشوالیته دارید؟ اگر یکی از دوستان پسرتان صراحتاً به شما ابراز مهر و علاقه کند چه کار می‌کنید؟
* به خاطر عقاید ایدئولوژیک دوست دختری ندارید؟ رویهم‌رفته نظریه‌پردازیهای کاربران اینجا چه میزان در روابط و نوع نگاه شما به جنس مخالف تاثیر داشته است؟
* بالاتر از پرسش‌های مهم فلسفی سخن گفتید؛ چه مطلبی را پاسخی یافته اید که گمان می‌کنید باید دیگران هم بدانند؟ (به استثنای خداناباوری)
* آیا آواتار موعود این بوده است؟؟؟!!
* چه فصلی از فصول سال را هنرمندانه تر می‌بینید؟

3380

Russell
01-22-2014, 10:49 PM
پاسخ‌های من یکبار در هنگام ویرایش ِ قبل از ارسال از دست رفت و باعث شد من دوباره بنویسم، بخشی از تاخیر من این روست.

* کدام یک از سیارات منظومه‌ی خورشیدی زیباتر و هیجان‌انگیزتر است؟ دوست داشتید در کدام سیاره‌ی کهکشان راه شیری زندگی می‌کردید؟
من از بچگی از مشتری بیش از بقیه خوشم میآمده، برای زندگی هم همین زمین خودمان از همه بهتر است، تصاویر از ستارگان دور بسیار زیباست ولی دوری و دوستی بهتر است!!

* به نظرتان حیات هوشمندی در سرزمین‌های فرازمینی وجود دارد؟
احتمال وجودشان اصلا کم نیست!!
3386

* منبع شناخت و معرفت صحیح را در تجربه‌گرایی می‌بینید یا عقل‌گرایی؟
من آنقدری که قبلا تحت تاثیر تجربه‌گرایی و تجربه گرایان بودم اکنون نیستم ولی هنوز هم گرایش بیشتری به تجربه‌گرایی دارم.

* نظرتان را حول دترمینسم مکانیکی بگویید.
بنظرم درست نیست، البته شانس و تصادف در جهان ما آنقدر زیاد است و شناخت ما آنقدر ناچیز، که کار ما برای درگیری با عدم‌قطعیت و تصادف به فیزیک کوانتوم نمیکشد.

* صنعت سینمای ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
در مجموع بسیار فاجعه بار است وجود بزرگان آن مثل علی حاتمی و... هم این اندازه فاجعه را نمیتواند توجیه کند. اتفاقا جدیدا بعد از مدتها به اصرار و برای همراهی اطرافیان به سینما رفتم و از هر لحظه‌یِ آن پشیمان شدم؛ البته ج.ا تا اندازه‌یِ زیادی در مشکلات امروز سینمای ایران مقصر است.

* در حوزه‌ی ادبیات فارسی آثار چه سبک و کسانی را می‌پسندید؟
سبک خاصی که نمیتوانم بگویم ولی همانطور که پیشتر گفتم سبک جلال آل‌احمد را بسیار دوست میدارم.

* چه تیپی دارید؟ شلوار جین، پارچه‌ای، کت و شلوار و... ؟!
آنجا که قید و محدودیتی نباشد جین را با پیراهن یا تیشرت ساده ولی زیبا میپسندم.

* معمولا در اوقات عید نوروز چه کاری می‌کنید؟ مسافرت، خواب، مطالعه، دوستان...؟
تقریبا همه‌یِ اینها، به نوبت.

* آخرین قلیانی که دود کرده‌اید چه طعمی بوده است؟ می‌توانید حلقه بدهید؟
آخرین را مطمئن نیستم ولی معمولا پرتقال یا پرتقال نعنا میکشم و دوست دارم. نه نمیتوانم، و قصد یادگیری آنرا هم ندارم !! و اگر جایگزین مناسبی برای قلیان بیابم آنرا هم کنار میگذارم.

* آیا تمایلات هومواروتیسیزم/هوموسکشوالیته دارید؟ اگر یکی از دوستان پسرتان صراحتاً به شما ابراز مهر و علاقه کند چه کار می‌کنید؟
تا آنجا که میدانم نه. ردش میکنم برود پی زندگیش !!

* به خاطر عقاید ایدئولوژیک دوست دختری ندارید؟ رویهم‌رفته نظریه‌پردازیهای کاربران اینجا چه میزان در روابط و نوع نگاه شما به جنس مخالف تاثیر داشته است؟
چرا دوست دختر ندارم؟ آنسری که پرسیدی من درباره وضعیت حال حاضرم گفتم نه اینکه جنس مخالف را ترک کرده ام !! من پیشتر البته با خانمبازها تا اندازه‌ای آشنا بودم ولی مطالب امیر گرامی و آشنایی من از طریق اینجا با manoshpere تاثیر زیادی بر من داشت؛ مهمترین آن رهایی از سوءاستفاده‌‌‌هایی که از پایبندی اخلاقی من میشد بود تا یادگیری تاکتیک‌هایِ خانمبازی بیشتر.

* بالاتر از پرسش‌های مهم فلسفی سخن گفتید؛ چه مطلبی را پاسخی یافته اید که گمان می‌کنید باید دیگران هم بدانند؟ (به استثنای خداناباوری)
هیچ، علاوه براینکه هرچه بیشتر میآموزم بیشتر متوجه میزان ناآگاهی خود میشوم، خود فلسفه هم میتوان گفت بیش از اینکه درباره‌یِ پاسخ به پرسش‌ها باشد درباره‌یِ پرسیدن پرسش‌هایِ درست است تا پاسخ به آنها. درباره‌یِ آگاهی دادن هم من اکنون خودم را در جایگاهی نمیبینم که به دیگران پاسخ دهم، همان مبارزه با خداباوری و دین هم بیشتر از آنکه درباره‌یِ خود باور باشد درباره‌یِ مبارزه با تعصب است و جهل و دینخویی.

* آیا آواتار موعود این بوده است؟؟؟!!
نه، به هیچ وجه!! آواتور قبلی با اینکه از منظر مفهمومی خوب بود ولی از آنجا که از نظر زیبایی‌شناسی فاجعه بود مرا واداشت که عطایش را به لقایش ببخشم.

* چه فصلی از فصول سال را هنرمندانه تر می‌بینید؟
من بهار را بیش از همه دوست دارم از همه نظر.

Russell
01-23-2014, 12:09 AM
درود.

همین سوال با کمی تغییر:
اگر توانایی تغییر گذشتت رو داشتی،تغییرش میدادی،کجاهاشو؟(قدرت تغییر رفتار و اندیشه های خودت نه تغییر دیگران و چیزها به صورت مستقیم)
خب از اونجا که هر دو سوال یکی هست در اصل با هم جواب میدم: آری، البته یکسری تصمیمات هست که با نگاه به گذشته میشه گفت میتونسته بهتر صورت بگیره ولی در واقع با اگر دانسته‌هایِ امروز (که دونستنشون اون زمان ممکن نبوده) نبود تصمیمات بدی نبوده و‌ این نگاه یک نوع توهم هست در واقع. ولی من از اونجا که فرزامگرا هستم خیلی بیشتر از اونکه باید تصمیمات بد در گذشته‌ام میبینم. جاهاش هم زیادن، مثلا من یکی دوتا در مورد تصمیمات کوچکی در دیروز میتونم بگم تا تصمیمات خیلی بزرگ قدیمی.

Dariush
02-23-2014, 12:36 AM
سپاس از دوستِ عزیز، راسل و دیگر دوستان. راسل که صندلی داغ گردانندگی می‌کردی همه عمر، دیدی که چگونه صندلی داغت را گردانندگی کردند؟:e105::e403:
تا دورِ بعدی بازگشایی جستارها، این جستار بسته خواهد ماند.