PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هویت، مکان و امنیت شما!

folaani
01-20-2013, 10:24 AM
بنده مثلا در فروم هممیهن میبینم کاربران اکثرا کشورهای عجق وجقی رو بعنوان محلشون زده (مثلا سودان، لیبی، اوگاندا، اروگوئه و غیره).
نمیدونم اینا واقعیه یا جعلی.
بعد من خودم در ایران هستم و این همه حرفهای ضد دین و ضد حکومت زدم، آیا درخطر نیستم؟
آیا من یک احمق هستم؟

میخواستم بدونم شماها کجا هستید و چقدر روی امنیت خودتون ریسک کردید تاحالا.
از میزان امنیت مخالفان دیگر هم خبر دارید؟

iranbanoo
01-20-2013, 11:55 AM
اتفاقا این سوال من هم هست.
من تو ایران هستم .از یکی از آشنایانمون که تو یکی از ارگان های مربوطه کار میکنه در مورد همین پرسیدم و در مورد ضریب اطمینان تور و یا فیلتر شکن های دیگه پرسیدم گفت اگر بخوان شناساییتون کنن براشون کاری نداره.:e413:
احتمالا سر فرصت تا پروندمون تکمیل شه ...:e107:

undead_knight
01-20-2013, 12:02 PM
من تو ایران هستم .از یکی از آشنایانمون که تو یکی از ارگان های مربوطه کار میکنه در مورد همین پرسیدم و در مورد ضریب اطمینان تور و یا فیلتر شکن های دیگه پرسیدم گفت اگر بخوان شناساییتون کنن براشون کاری نداره.:e413:
بستگی داره شما اگر با یک هویت سایبر که هیچ ارتباطی به هویت واقعیت نداشته باشه بیای و جایی هم داده شخصی نداده باشی با سیستم تور عملا شناساییت ناممکنه:)

Mehrbod
01-20-2013, 12:03 PM

از Tor کمابیش ناشدنی است، NSA هم نمیتواند، چه رسد به ایران:

شگرد‌های ناشناس ماندن و دور زدن فیلترینگ (http://www.daftarche.com/%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B 1%D8%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%D8%8C-%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-18/%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C-%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-463/)
جدا شده: شگردهای ناشناس ماندن و دور زدن فیلترینگ (http://www.daftarche.com/%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B 1%D8%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%D8%8C-%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-18/%D8%AC%D8%AF%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-706/)

iranbanoo
01-20-2013, 12:20 PM
خوب یه سوال دیگه...
مگه اساس کار فیلتر شکن ها روی IP های متفاوت نیست؟پس مزیت تور نسبت به اونا چیه؟

Mehrbod
01-20-2013, 12:42 PM
خوب یه سوال دیگه...
مگه اساس کار فیلتر شکن ها روی IP های متفاوت نیست؟پس مزیت تور نسبت به اونا چیه؟

نه، پایه‌ی کار فیلترشکنها در رد کردن داده‌ها از کامپیوتر آماجگاه (destination) به کامپیوتر شما که خاستگاه (source) باشد هست ایرانبانو.

Tor به خودی خود فیلترشکن نیست (گرچه فیلتر را هم میشکند)، نرم‌افزار ناشناس‌ساز (anonymizer) ئه که کیستی شما را می‌پنهاند. شگرد پیچیده‌ای هم ندارد.
اینجور بنگرید که شما به تنجره‌ی (network) تُر وصل میشوید، سپس درون تنجره داده‌های شما از میان چند کامپیوتر گوناگون و تصادفی (دستکم 3 تا) رد میشوند، سپس از یک کامپیوتر پایانی (بیشتر زمانها سومی) به سایت آماجگاه فرستاده میشوند.

در اینجا، نه سایت آماجگاه میداند شما کی هستید، نه ISP شما میداند داده‌های شما پس از درون شدن به تنجره چه راهی پیموده‌اند،
نه سه کامپیوتری که داده‌های شما را گذر دادند میدانند داده از آن کیست (هیچکدام نمیداند خودش آیا گره یکم است یا میانی، مگر
آنکه پایانی باشد که میداند دیگری تنها "میانی" است) و پس داده‌ها بهمین شیوه میان شما و سایتی که بازدید میکنید تراکُنیده (transacted) میشوند.

از آنجاییکه همه تراکنش‌ها رازنگاری شده‌اند، پس ISP یا مخابرات تنها چیزی که میداند اینه که شما به Tor وصل شده‌اید، ولی نمیداند دیگر چه کار کرده‌اید و میکنید.

folaani
01-25-2013, 05:50 AM
بحثهای فنی نمیخواستم بکنم.
میخواستم بدونم آیا بنده کار احمقانه ای میکنم که از داخل ایران حرفهای مخالف نظام میزنم؟
یا شاید جسارتم زیاد است و جسارت دیگران کم است.
آخر در بیشتر موارد اصلا از اینطور نرم افزارها هم استفاده نکرده ام.
و فکر میکنم پیش از این مشخصات مرا دارند!

میخواستم ببینم وضعیت و نگرش شما چطور است.
آیا شما هم داخل ایران هستید؟
آیا جرات میکنید از داخل ایران و حتی بدون اینطور نرم افزارها، صحبت کنید؟
اصلا اینکه به بنده تاکنون حتی یک هشدار هم نداده اند، بنظر شما علتش چیست؟
مثلا شاید باید گفت این نظام دیگر آنقدر هم بسته نیست و آزادی بیان نسبی در آن وجود دارد!؟

Mehrbod
01-25-2013, 06:02 AM
بحثهای فنی نمیخواستم بکنم.
میخواستم بدونم آیا بنده کار احمقانه ای میکنم که از داخل ایران حرفهای مخالف نظام میزنم؟
یا شاید جسارتم زیاد است و جسارت دیگران کم است.
آخر در بیشتر موارد اصلا از اینطور نرم افزارها هم استفاده نکرده ام.
و فکر میکنم پیش از این مشخصات مرا دارند!

میخواستم ببینم وضعیت و نگرش شما چطور است.
آیا شما هم داخل ایران هستید؟
آیا جرات میکنید از داخل ایران و حتی بدون اینطور نرم افزارها، صحبت کنید؟
اصلا اینکه به بنده تاکنون حتی یک هشدار هم نداده اند، بنظر شما علتش چیست؟
مثلا شاید باید گفت این نظام دیگر آنقدر هم بسته نیست و آزادی بیان نسبی در آن وجود دارد!؟

آری شما کار نابخردانه‌ای میکنید Folaani جان، اینکه تاکنون هشدار نداده‌اند هم هیچ معنی‌ای ندارد، لیست دولت برای ترور بسیار بلند
است و هنوز به من و شما نمیرسد، ولی گاهی "تصادفی" اگر بسیار آسان بود شما را میگیرند تا زهر چشمی برای دیگران شود (مانند این وبلاگ‌نویسها
کمابیش گمنامی که میشنوید گرفتند) یا اینکه میگذارند روزبه‌روز مهره‌ی بزرگتی شوید، سپس یکجا شما را میگیرند تا تاثیر‌گذاری بالاتری داشته باشد.

من که ایران نیستم، بسیتر دوستان اینجا نیز چه ایران باشند چه نه همگی از Tor سود میبرند و در دادن داده‌های شخصی خود بسیار خودآگاه هستند.
در این جُستار در اینباره بدرازا سخنیده‌ایم: شگرد‌های ناشناس ماندن و دور زدن فیلترینگ (http://www.daftarche.com/%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B 1%D8%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%D8%8C-%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-18/%D8%B4%DA%AF%D8%B1%D8%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8 C-%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-463/)

پیشنهاد من اینه که Folaani کارهای سیاسی از شخصی را جداسازی کنی، با یک نام دیگر از نو و از همان آغاز با Tor فعالیت کنی و چند نکته را در یاد داشته باشی:

ندادن هرگونه داده شخصی
دگرسانیدن (تفاوت گذاری) میان نگارش خودت و نگارش هویت نوئت
...

folaani
01-25-2013, 06:11 AM
ولی من میگم شاید چون نوشته هام رو در فرومها میزنم و مثلا در سایت و وبلاگ شخصی این کار رو نمیکنم، تحمل میشه.
مثلا حساب کنید شما، در همین فروم هممیهن بنده و همچنین شما پستهای مخالف زیادی زده ایم. و میدونیم که هممهین سرورش در داخل ایرانه و فکر میکنم تمام مسئولینش. و میدونید که کنترل و فیلتر هم میشه. ولی با این وجود بیشتر پستهای ما رو حذف یا ویرایش نکردن.
خب اینجا میشه گفت اینها رو حداقل در اینترنت تحمل میکنن.
و وقتی خودشون میتونن اما حذف نمیکنن، خب دیگه چه معنی داره که به ما گیر بدن؟

مسئلهء دیگر اینکه شاید تعداد مخالفان از میان مردم عادی اینقدر زیاده که منابع برخورد و دستگیری همهء اونا رو ندارن. در نتیجه بیخیال شدن و فقط دنبال خطرناک ترین ها میرن. یا اونایی که فکر میکنن با دشمنان سر و سری دارن.
بهرحال در اینترنت همهء ما، چه داخل و چه خارج، داریم مطلب میدیم. مثلا دستشون به داخلی ها برسه، ولی خارجی ها رو میخوان چه کنن؟ تازه همون داخلی ها هم میبینید که براشون اکثرا دردسر میشه و کلی مانور سیاسی و حقوق بشر روش پیش میاد.

Mehrbod
01-25-2013, 06:14 AM
ولی من میگم شاید چون نوشته هام رو در فرومها میزنم و مثلا در سایت و وبلاگ شخصی این کار رو نمیکنم، تحمل میشه.
مثلا حساب کنید شما، در همین فروم هممیهن بنده و همچنین شما پستهای مخالف زیادی زده ایم. و میدونیم که هممهین سرورش در داخل ایرانه و فکر میکنم تمام مسئولینش. و میدونید که کنترل و فیلتر هم میشه. ولی با این وجود بیشتر پستهای ما رو حذف یا ویرایش نکردن.
خب اینجا میشه گفت اینها رو حداقل در اینترنت تحمل میکنن.
و وقتی خودشون میتونن اما حذف نمیکنن، خب دیگه چه معنی داره که به ما گیر بدن؟

اینها خودفریبیه، یک میلیارد دلیل میتواند داشت باشد، من و تو از کجا بدانیم فُلانی جان؟

شاید میخواهند احساس آسودگی کنیم، سپس یکجا بگیرنمان.
شاید میخواهند نقش سوپاپ داشته باشد، بجای انقلاب کردن بشینیم بحث کنیم.
شاید X
شاید Y

رویکرد بالا میگوید شما امنیت خودت را داشته باشد، نیازی نداری به این شاید‌ها بیاندیشی، هر چه بود آسیبش دامنگر شما نمیشود!

folaani
01-25-2013, 06:17 AM
ولی بطور کلی فکر میکنم شما هم قبول داشته باشید که این نظام از نوع میانی و خاکستریه.
حداقل سیاه و استبدادی مطلق نیست.

Mehrbod
01-25-2013, 06:22 AM
ولی بطور کلی فکر میکنم شما هم قبول داشته باشید که این نظام از نوع میانی و خاکستریه.
حداقل سیاه و استبدادی مطلق نیست.

خاکستری کجا بود فُلانی جان! من خودم در همین هم‌میهن 2000 تا پست زده‌ام (اگر آنارشی گیر ندهد)، نیمی از آنها پریده و میپرد!

خاکستری میانه دیگر چیست، این همه وبلاگ‌نویس بیچاره را سر هیچ و پوچ روزانه میکشند و تا جاییکه توانسته‌اند فیلتر کرده‌اند،
تندای اینترنت را که لاکپستی کرده‌اند، رسانه‌ها را هم که بستنه‌اند و میبیندند، براستی چه کار دیگری باید بکنند کهسیاه ببینمشان، اینترنت را جمع کنند!؟

folaani
01-25-2013, 06:27 AM
خاکستری کجا بود فُلانی جان! من خودم در همین هم‌میهن 2000 تا پست زده‌ام (اگر آنارشی گیر ندهد)، نیمی از آنها پریده و میپرد!

خاکستری کجا بود، این همه وبلاگ‌نویس بیچاره را سر هیچ و پوچ روزانه میکشند و تا جاییکه توانسته‌اند فیلتر کرده‌اند،
تندای اینترنت را که لاکپستی کرده‌اند، رسانه‌ها را هم که بستنه‌اند و میبیندند، براستی چه کار دیگری باید بکنند کهسیاه ببینمشان، اینترنت را جمع کنند!؟
سیاه تر هم هست.
چین، کرهء شمالی، و حتی فکر میکنم کشورهای عرب خاورمیانه.
در اجتماع هم که شما میبینید دیگر آنطورها هم نیست.
البته شما که خارج از کشور تشریف دارید! اینجا چه صحنه هایی که هر روزه نمیبینی و چه چیزهایی که مردم بلند بلند نمیگویند. و تمام این چیزها با اسلام و حتی بقای نظام موافقت ندارد.

باز ما همین را که داریم باید خدا را شکر کنیم که حداقل میتوانیم آگاهی و پیشرفت و سرگرمی ای داشته باشیم.
وای اگر جنگ بشود...!

folaani
01-25-2013, 07:51 AM
نمیدانم محتویات پستهای شما و لحن آنها چه بوده است.
بنده که اینقدر پست حذف شده ندارم.
اما بهرحال پستهای بسیاری از شما هم حذف نشده اند که بنظر بنده اگر تحمل نبود حذف میشدند.

خاکستری میانه دیگر چیست، این همه وبلاگ‌نویس بیچاره را سر هیچ و پوچ روزانه میکشند و تا جاییکه توانسته‌اند فیلتر کرده‌اند،
دیگر اغراق است که میگویید روزانه!
همان ستار بهشتی را هم که اولا قبلش بهش هشدار داده بودند. دوما میبینید که عوامل مرگش با عکس العمل و پیگرد مواجه میشوند. حالا هرچه هم که صوری باشد باز نشان میدهد که در ظاهر هم که شده این کارها برایشان هزینه و عواقب دارد و صرف نمیکند همینطور راحت هر روز کسی را حذف فیزیکی کنند.
البته این را میتوان بعنوان نشانهء ضعف قدرت نظام استبدادی هم تفسیر کرد. هم میتوان خوشبین بود و هم میتوان بدبین و شاید هم یک حالت ترکیبی/میانه از بدبینی و خوشبینی.

undead_knight
01-25-2013, 02:36 PM
نمیدانم محتویات پستهای شما و لحن آنها چه بوده است.
بنده که اینقدر پست حذف شده ندارم.
اما بهرحال پستهای بسیاری از شما هم حذف نشده اند که بنظر بنده اگر تحمل نبود حذف میشدند.

دیگر اغراق است که میگویید روزانه!
همان ستار بهشتی را هم که اولا قبلش بهش هشدار داده بودند. دوما میبینید که عوامل مرگش با عکس العمل و پیگرد مواجه میشوند. حالا هرچه هم که صوری باشد باز نشان میدهد که در ظاهر هم که شده این کارها برایشان هزینه و عواقب دارد و صرف نمیکند همینطور راحت هر روز کسی را حذف فیزیکی کنند.
البته این را میتوان بعنوان نشانهء ضعف قدرت نظام استبدادی هم تفسیر کرد. هم میتوان خوشبین بود و هم میتوان بدبین و شاید هم یک حالت ترکیبی/میانه از بدبینی و خوشبینی.
اینکه در جایی مثل هم میهن تحمل میکنند مطمئنا به خاطر منافع سایت هست،یعنی بخش موضوعی بدون مخالف نمیتونه فعال باشه:)
اگر حکومت تحمل میکنه به دلیل ناتوانی هست،یعنی سیستم قادر مطلق(یا حتی نزدیک به اون) نداریم که بتونه در دم مخالفان رو در هر تعدادی و در هر شدتی از بین ببره،از بین بردن و پروسه حذف مخالفان برای حکومت زمانبر هست چون هم تعدادشون زیاده هم اینکه حذفشون اینقدرا هم راحت نیست و هم اینکه شدت مخالفت و تاثیرگذاریشون فرق داره:)