PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شترنگ

برگ ها : [1] 2

Ouroboros
11-06-2012, 09:54 AM
این جستار را برای گفتگو پیرامون اخبار، اصول، یادگیری و معرفی منابع آموزشی، برسی بازی‌های خودمان، قرار برای رقابت‌های احتمالی میان کاربران و ... به راه انداختم. جهت شروع، لیستی از گشایشهای مورد استفاده‌ی من به ترتیب فراوانی:
با سفید: روی لوپز، دفاع هندی شاه، گشایش برد، گشایش انگلیسی، شروع سوکولسکی
با سیاه: دفاع فرانسوی، دفاع آلخین، دفاع پیرتز، دفاع هندی، دفاع نیمزوویچ و گاهی کاروکان
آنچه هرگز استفاده نمی‌کنم چون به آن اعتقادی ندارم: گشایش وزیر، رتی، گامبی شاه
آنچه هرگز استفاده نمی‌کنم چون از آن بیزارم: دفاع سیسیلی، بازی اسکاتلندی، گامبی وزیر

نسخه‌های گوناگون را هم بعدتر به آن خواهیم رسید.

1912

Russell
11-06-2012, 10:14 AM
ممنون امیر برای تاپیک،من جلد اینجا خواهم بود :e404:
این نامها بعضا برای من یادگیریشان باسم سخت است از بس انواع دارند در خودشان،نکته دیگر نرمافزار برای داشتن صفحه شترنگ و باز کردن و ذخیره فایلهای png و اینها چی استفاده میکنی امیر جان؟

Ouroboros
11-06-2012, 10:25 AM
حفظ کردن گشایش‌ها و شاخه‌های مختلف آن‌ها چندان بکار نمی‌آید، مگر آنکه به راستی حافظه‌ای بسیار قوی داشته باشید و برایتان آسان باشد. بجز آن باید دانه‌دانه را با دلیل و انگیزه‌ و مثال بیاموزید. من از موتور GNUChess با رابط گرافیکی ِ XBoard استفاده می‌کنم، مدتی از Toga هم استفاده می‌کردم. وانگهی من در لینوکس هستم و گزینه‌هایم به نسبت محدود است، اگر از ویندوز استفاده می‌کنید Fritz بسیار قدرتمند و برجسته است، و کمتر کسی می‌تواند آن‌را شکست بدهد. البته بستگی به قدرت سیستمی که از آن استفاده می‌کنید هم دارد.

Ouroboros
11-06-2012, 11:35 AM
دوستان من با نام Amir2591 در این سایت (http://www.chessfriends.com) ثبت‌نام کردم، کار آسانی‌ست اگر مایل به بازی کردن هستید آنجا بیایید و من‌را ادد بکنید، وقتی آنلاین هستیم یک بازی می‌کنیم و خود را محک می‌زنیم.. فقط بگویم که من بلیتز بازی نمی‌کنم و هرگز هم نتوانسته‌ام، تند بازی کردن کار بسیار بی‌خودی‌ست و به باور من نقشی مخرب دارد تا آموزنده و لذت‌بخش، یکی از دلایلی که هیچوقت آنلاین بازی کردن را دوست نداشتم همینست که بیشینه‌ی بازیکنان علاقه به بازی‌های برق‌آسا دارند... حال آنکه من برای دم‌دستی‌ترین بازی‌های خود نیز حداقل ۱۵ دقیقه وقت می‌گذارم..

پسنوشت: افزون بر آنچه راسل گرامی پیرامون بحث امنیت مطرح کرد، این سایت زباله است و برای کپی کردن بازی‌تان هم باید پول بپردازید.. فعلا در جستجوی سایت دیگری هستیم که هم امنیت بالایی داشته باشد و هم رایگان باشد، دوستان اگر سراغ دارند معرفی بکنند.

Russell
11-06-2012, 12:16 PM
امیر جان میگم امنیت بهتر نیست اگر با پ.خ بفرستی یک آیدی ناشناس و سایت ناشناس رو؟
من الان میخواستم ثبت نام کنم دیدم با tor نمیشه پشیمون شدم

Ouroboros
11-06-2012, 12:40 PM
راستش به گمانم برای امنیت بهتر باشد دوستان گرداننده دست به کار بشوند همینجا یک بازی ساده و کوچک قرار بدهند، خصوصا که ما می‌خواهیم با هم بازی بکنیم و نیازی هم به هیچ موتور یا چیز خاصی ندارد(و نقاشی هم کفاف می‌دهد!). این سایت آی‌پی را جستجو می‌کند. همه‌ی آن‌های دیگر نیز چنین می‌کنند، شما در یاهو عضو هستید؟ اگر هستید ببینید آنجا چگونه است؟

پ.ن:
یک افزونه‌ای مثل این؟ (http://www.chesshere.com/iframe_page.php) البته نه خود ِ این، سایت متعلق به مافیای شترنگ است و یکسره پولی..

Mehrbod
11-06-2012, 01:52 PM
راستش به گمانم برای امنیت بهتر باشد دوستان گرداننده دست به کار بشوند همینجا یک بازی ساده و کوچک قرار بدهند، خصوصا که ما می‌خواهیم با هم بازی بکنیم و نیازی هم به هیچ موتور یا چیز خاصی ندارد(و نقاشی هم کفاف می‌دهد!). این سایت آی‌پی را جستجو می‌کند. همه‌ی آن‌های دیگر نیز چنین می‌کنند، شما در یاهو عضو هستید؟ اگر هستید ببینید آنجا چگونه است؟

پ.ن:
یک افزونه‌ای مثل این؟ (http://www.chesshere.com/iframe_page.php) البته نه خود ِ این، سایت متعلق به مافیای شترنگ است و یکسره پولی..

این باید کار روی tor کند: Web Chess Board (http://ajaxchess.com/twoplayerchess/)

اگر زمان بدهید میگمانم روی همین دفترچه بشود یکی یافت که کار کند.

Ouroboros
11-06-2012, 02:27 PM
نظر دوستان درباره‌ی سایت Chess.com چیست؟ من پیشتر در آن عضو بودم اما پسووردم را گم کردم، اکنون دوباره عضو شدم، سایت‌ خوبی‌ست و از نظر امنیت هیچ تردیدی ندارد. دوستانی که مشتاق بازی هستند پیام خصوصی بدهند، دوستانی هم که از ایران هستند یک آیدی ناشناس بسازند و فعلا بیایند تا ببینیم بعدتر چه می‌شود؟

sonixax
11-06-2012, 03:10 PM
من همان قدری از شترنگ سر در میاورم كه هویج از شاتل فضایی ! میخوانیم تشویق میكنیم :e032:

Rationalist
11-06-2012, 04:40 PM
پسنوشت: افزون بر آنچه راسل گرامی پیرامون بحث امنیت مطرح کرد، این سایت زباله است و برای کپی کردن بازی‌تان هم باید پول بپردازید.. فعلا در جستجوی سایت دیگری هستیم که هم امنیت بالایی داشته باشد و هم رایگان باشد، دوستان اگر سراغ دارند معرفی بکنند.
دوستان چه مشکلی با این تارنما دارند؟ با Tor هم به سادگی می توان در آنجا ثبت نام کرد. ولی می بایستjava script را فعال کنید که آنچنان خطر امنیتی دربر ندارد!

Rationalist
11-06-2012, 04:46 PM
به گمانم مطالعه این منابع به افزایش مهارت شترنگ؛ یاری فراوانی می رساند:

- همانند یک استاد بزرگ فکر کنید، کوتوف، ترجمه عبدالحسین نوابی
- مایزلیس؛ تیوری بنیادین شطرنج

Russell
11-06-2012, 05:40 PM
امیر،بگمانم باید روی قسمت آموزشی تمکز بیشتری بکنی :e056: :e303:

Ouroboros
11-06-2012, 05:49 PM
این یکی از بازی‌هایی‌ست که امروز من و راسل ارجمند باهم انجام دادیم، به گمان من بهترین ِ آنهاست.
این تفسیر من از بازی(من سیاه بودم، راسل سفید):

1.c4e5
2.Nc3f5
3.e3Nc6
4.Bd3Nh6
5.Qh5+?! g6
6.Qd1 Bg7
7.Nge2 O-O
8.c5 d5
9.Qb3 Ne7
10.O-O Re8
11.f4 e4
12.Bc2 b6
13.d4 exd3
14.Bxd3 bxc5!?
15.Bb5 c6
16.Ba4 Ba6
17.Rd1 Ng4
18.Ng3 Rb8
19.Qc2 d4
20.Nce2? d3!
21.Bb3+ Kh8
22.Qd2 dxe2
23.Nxe2 Nd5
24.Bxd5 cxd5
25.Nc3 Rxe3
26.Qxd5 Re1+
27.Rxe1 Qh4

حرکت پنجم یک اشتباه آشکار بود که باعث شد تمپوی او از میان برود و برتری سفید را از دست بدهد. حرکت سیزدهم بسیار کند بود و در نهایت به عقب ماندن در گسترش انجامید. حرکت بیستم عملا به پایان بازی به سود من منجر شد.

Ouroboros
11-07-2012, 08:54 AM
اینهم بازی با دوستمان Rationalism Ideology، که اشتباه عجیبی کردند و خیلی زود مات شدند:

1.e4 Nf6
2.Nc3 e5
3.Nf3 Nc6
4.d3 d5
5.exd5 Nxd5
6.Qe2 Bb4
7.Bd2 Bxc3
8.Bxc3 Nxc3
9.bxc3 Bg4
10.d4 O-O
11.dxe5 Nxe5
12.h3??
این یک اشتباه آشکار و بسیار عجیب است!
حرکت بهتر این بود:

12.Qxe5 Re8
13. Rd1 Rxe5
14. Rxd1+ Rxd1
15. Nxe5 Bg5

که به برابر شدن تقریبا همه چیز می‌انجامید

12...Bxf3
13.gxf3 Re8
14.Qd2 Nxf3+
15.Kd1 Qxd2#

Rationalist
11-07-2012, 08:57 AM
در برابر جناب Ouroboros شرمسارم که نتوانستم همتراز ایشان بازی کنم!:e403::e108:
گمان نمی بردم چنین مهارت بالایی داشته باشند!
به هر روی از اینکه مرا مغلوب ساختند سپاسگزارم و تنها زمانی که خود را به قدر کافی همتراز ایشان بدانم؛ پیشنهاد بازی دوباره را خواهم داد.:e303: :e057:

Ouroboros
11-07-2012, 09:55 AM
در برابر جناب Ouroboros شرمسارم که نتوانستم همتراز ایشان بازی کنم!:e403::e108:
گمان نمی بردم چنین مهارت بالایی داشته باشند!
به هر روی از اینکه مرا مغلوب ساختند سپاسگزارم و تنها زمانی که خود را به قدر کافی همتراز ایشان بدانم؛ پیشنهاد بازی دوباره را خواهم داد.:e303: :e057:

:e032:
چرا شرمنده؟! من اگر می‌باختم بیشتر خشمگین و مشتاق به تلافی می‌شدم تا شرمنده! باید بیشتر بازی بکنید تا ایرادها و مشکلاتی که دارید به مرور برطرف بشوند. بدون بازی کردن با حریفان قدرتمند هم که چنین چیزی میسر نیست. این چند نکته هم پیرامون سبک بازی ِ شما به ذهنم می‌رسد:
1. بکوشید با سفید دفاع نکنید، مگر آنکه حریف در سطحی بسیار بالاتر از شما باشد. درست است که پدافند در شترنگ آسان‌تر از آفند است، اما آنچه در حمله وجود دارد و مایه‌ی ارزیدن زحمت می‌شود «ابتکار عمل» است. آموختن چند روش بنیادین جهت حمله باعث می‌شود شما همواره با سفید ابتکار عمل را حفظ بکنید، و با یک بازی منفعل این برتری ِ به زعم من مهم را از دست ندهید.
2. اگر می‌خواهید با سفید دفاع بکنید، بازی بسته یا نیمه‌ بسته پیش بگیرد. 1.e4 یعنی آمده‌ام برای حمله، حمله و باز هم کمی حمله. پس منطقا پاسخ به دفاع آلخین (1.e4 Nf6) نمی‌باید 2.Nc3 باشد. بهترین بازی برای شروع احتیاط‌آمیخته‌ی سفید به باور من بازی انگلیسی، رتی و گشایش وزیر هستند. اما اگر با 1.e4 بازی کردید، دیگر هراسیدن بی‌معناست، و باید با تمام قوا بتازید به قلب سپاهیان دشمن، چنانکه اگر Nf6 را بازی کرد، شما هم 2.e5 را بازی بکنید، حتی اگر با این گشایش روبرو نشده‌اید و نمی‌دانید چه باید کرد.
3. وزیر را رها بکنید! درست است که این مهره جلوه‌ای خیره‌کننده دارد و نمی‌توان به آسانی از او گذشت، اما نگاه داشتن وزیر حتی به قیمت تضعیف ناچیز پوزیشن هم بهایی‌ست سنگین. ما در این بازی دیدیم که شما برای باقی نگاه داشتن وزیرتان عملا دست به خودکشی زدید، و با آنکه می‌توانستید یکبار با فدا کردن آن بازی را برابر(و شاید حتی به سود خودتان)بکنید، و یکبار هم از شر مات شدن بگریزید، نگه داشتن آن‌را در اولویت قرار دادید. بیرون رفتن وزیرها باعث می‌شود بازی از آن تب و تاب جنون‌آمیز و تاکتیکی بیرون برود و فرصت کافی برای برنامه‌ریزی‌های استراتژیک‌تر به دست بیاید.
4. ستیز در صفحه‌ی شترنگ در دو مرحله جریان دارد، یکی فنی، دیگری روانی. پیش بردن نبرد در هر دو جبهه تنها راه رسیدن به پیروزی ِ نهایی‌ست. شما باید بکوشید در هر لحظه، با تمام توان حریف را در شرایطی قرار بدهید که در آن احساس راحتی نمی‌کند. اگر او مایل به بازی ِ آرام و دفاعی‌ست، دیوانه‌وار حمله‌های سهمگین ترتیب بدهید، اگر اهل حمله است، قبل از هرچیز فیل‌ها و وزیر را تبادل بکنید، اگر از وزیر به وزیر کردن گریزان است، مرتب وزیر او را از این سو به آن سوی میدان تعقیب بکنید، اگر مایل به تبادل وزیرهاست، تا آنجا که بدون از دست رفتن موقعیت خود می‌توانید از این کار امتناع بورزید، اگر بازی فلنک می‌کند، با بازی ِ عادی جواب بدهید، اگر می‌بینید بی‌حوصله و خسته شده، از حداکثر وقتی که روی ساعت دارید بهره بگیرید و حرکات را دستکم دو بار تکرار بکنید، اگر او قصد انجام کار مشابهی دارد، با شدت بیشتری مقابله به مثل بکنید ... خلاصه آنکه هرگز به ساز حریف خود نرقصید و توپ را در زمین او نیاندازید.

Ouroboros
11-07-2012, 10:54 AM
دوستان سایت بسیار خوبی پیدا کردم که هم رایگان است، هم آنکه آی‌پی را ثبت نمی‌کند، هم از بیشینه‌ی زبان‌ها از جمله فارسی پشتیبانی می‌کند و اجازه برسی بازی و ... را جملگی می‌دهد: lichess | Free Online Chess (http://en.lichess.org)

+ مبتدیان(-1600)جهت پیشرفت در بازی تهاجمی و آفند، می‌توانند این کتاب (http://www.amazon.com/Art-Attack-Chess-Vladimir-Vukovic/dp/1857444000) را بخوانند. دوستان قوی‌تر می‌توانند از این اثر (http://www.amazon.com/Chess-Strategy-Action-John-Watson/dp/1901983692) بهره‌ بگیرند.

mamad1
11-07-2012, 11:21 AM
من تو سایت بالا عضو شدم
کسی هست بازی کنیم؟

mamad1
11-07-2012, 11:23 AM
lichess Play with a friend | Free Online Chess (http://lichess.org/dkjtf5qw)
یکی بیاد به این لینک

Russell
11-07-2012, 11:58 AM
امیر حرکت 13 نمیشود؟
13. Rd1 Rxe5+

Russell
11-07-2012, 12:05 PM
یکی بیاد به این لینک
ممد من امدم ولی بعنوان تماشاچی زده !

Ouroboros
11-07-2012, 12:18 PM
امیر حرکت 13 نمیشود؟
13. Rd1 Rxe5+
چرا درست می‌گویید، من گمان کردم که ایشان پیشتر فیل خانه‌ی سفید را در برابر شاه قرار داده. :e403:
با این وضع هیچ راه فراری از این تهدید نیست، و بهترین حرکت می‌شود این:
13.Qxe5 Re8
14. Qxe8+ Qxe8+
15. Be2 -+
که با برتری سه به یک به سود ِ سیاه تمام می‌شود، اما دستکم از مات شدن بلادرنگ پیشگیری می‌کند.
باید در حرکات قبل‌تر به دنبال اشتباه ایشان بود، شاید 10.d4 ؟

Russell
11-07-2012, 12:35 PM
چرا درست می‌گویید، من گمان کردم که ایشان پیشتر فیل خانه‌ی سفید را در برابر شاه قرار داده.
با این وضع هیچ راه فراری از این تهدید نیست، و بهترین حرکت می‌شود این:
13.Qxe5 Re8
14. Qxe8+ Qxe8+
15. Be2 -+
که با برتری سه به یک به سود ِ سیاه تمام می‌شود، اما دستکم از مات شدن بلادرنگ پیشگیری می‌کند.
باید در حرکات قبل‌تر به دنبال اشتباه ایشان بود، شاید 10.d4 ؟
منظور از وضعیت 3 به یک چیست امیر؟
البته وضع سفید ناجور هست ولی با این حرکت حداقل از تظر مهره وضع آنقدر هم خراب نیست،علاوه بر اینکه هنوز شانس قلعه هم دارد.
من در کل ایده عوض کردن وزیر با زخ+فیل یا رخ+اسب بنظر بد نیست و میشود با آن حسابی وزیر حریف را اذیت کرد.

Ouroboros
11-07-2012, 12:43 PM
برتری سه به یک می‌شود اینکه انگار من دو سرباز بیشتر دارم. عنایت داشته باشید که من پس از 15. Be2 با Bxc3 جواب خواهم داد، و سفید راهی ندارد بجز 16. gxb3. اینجا افزون بر آنکه سفید دو سرباز بهم چسبیده دارد، توانایی قلعه رفتن را هم ندارد(چراکه فیلش به روی شاه سوزن شده). پس می‌شود برتری سه به یک. من گمان می‌کنم بیرون راندن وزیر بدون وزیر بسیار دشوار است، خصوصا اگر حریف بازی گرفتن از آن‌را بداند، یا صفحه به نسبه خلوت شده باشد.

Ouroboros
11-07-2012, 03:55 PM
هم‌اکنون در یک بازی سنگین و نفس‌گیر به سختی توانستم راسل را شکست بدهم. خیلی قوی‌تر از دیروز بود، و نشان داد که اگر دقت بکند و کمی بیشتر بکوشد، او باید به ما آموزش بدهد. :e056: آنالیز کامپیوتری این بازی جذاب را داشته باشید تا بعدتر، که شاید بیشتر درباره‌ی آن صحبت بکنیم..(من سیاه بودم، راسل گرامی سفید):

1.e4 e6
2.d4 d5
3.f3 c6
4.Be3 Bb4
5.c3 Be7
6.Bd3 dxe4
7.fxe4 Bg5?!
8.Bxg5 Qxg5
9.Nf3? Qxg2
10.Rf1 Qxb2
11.Ne5? Nf6
12.Nc4 Qxa1
13.Qb3? O-O
14.Nd6?? b5
15.e5?! Nd5
16.Ke2 Nd7
17.Qc2?! f5
18.exf6?! Nd7xf6
19.Bxh7?? Nxh7
20.Rxf8 Kxf8?
21.Qxh7 Qb2??
22.Nd2 Nf4?
23.Kf3? Qxc3
24.Kxf4? Qxd4??
25.Nd2e4 e5
26.Kg5 Qg1
27.Ng3 Qe3
28.Kg6 Qh6
29.Qxh6 gxh6
30.Kxh6? Ke7
31.Nde4?! Be6
32.h4? Rh8
33.Kg5 Rg8
34.Kh6 Bxa2?
35.h5?? Bd5?
36.Kh7?? b4??
37.Nf5 Kd8?
38.Nf6?? Rg1
39.Nxd5?? cxd5
40.Ne3 d4
41.Nc4 b3?
42.h6 d3??
43.Kh8 e4
44.h7?? a5
45.Nb2 d2
46.Nd1 a4?!
47.Nc3 a3?!
48.Nxe4 d1=Q
49.Nf6 b2?!
50.Ne8 Qd4
51.Ng7 Qxg7#

شمار حرکات نه چندان دقیق سفید: 4
شمار حرکات مشکوک به خطای سفید: 7
شمار حرکات اشتباه سفید : 6

شمار حرکات نه چندان دقیق سیاه: 1
شمار حرکات مشکوک به خطای سیاه: 6
شمار حرکات اشتباه سیاه: 4

گشایش: دفاع فرانسوی

Rationalist
11-07-2012, 04:13 PM
چرا شرمنده؟! من اگر می‌باختم بیشتر خشمگین و مشتاق به تلافی می‌شدم تا شرمنده!
شرم ساری من در برابر شما بود که به سادگی مغلوب شدم و نتوانستم همتراز شما بازی کنم.:e303:
ولی برای خودم همچون دیگر شکست های زندگی؛ انگیزه و شور فراوانی ایجاد کرد تا برای جبران و موفقیت تلاشی فراوان داشته باشم!:e402: زیرا برای شترنگ ارزش فراوانی قایلم!

باید بیشتر بازی بکنید تا ایرادها و مشکلاتی که دارید به مرور برطرف بشوند. بدون بازی کردن با حریفان قدرتمند هم که چنین چیزی میسر نیست.
درست می فرمایید؛ من از دیرباز علاقه فراوانی به شترنگ داشته و دارم؛ ولی شوربختانه شرایط دشوار و طاقت فرسای زندگی امان نمی دهد که بیشتر بتوانم بازی کنم و در آن پیشرفت نمایم.:e403:

1. بکوشید با سفید دفاع نکنید، مگر آنکه حریف در سطحی بسیار بالاتر از شما باشد. درست است که پدافند در شترنگ آسان‌تر از آفند است، اما آنچه در حمله وجود دارد و مایه‌ی ارزیدن زحمت می‌شود «ابتکار عمل» است. آموختن چند روش بنیادین جهت حمله باعث می‌شود شما همواره با سفید ابتکار عمل را حفظ بکنید، و با یک بازی منفعل این برتری ِ به زعم من مهم را از دست ندهید.
به گمانم خودتان هم دریافتید که من می خواستم بازی پدافندی و بسته ای را ارایه دهم تا موجب فرسایشی شدن مسابقه و خستگی شما، و سود بردن از افزایش گرایند خطایتان در تهاجم باشم.
این روش را در برابر بسیاری از شترنگ بازان که براستی مهارت خوبی هم داشتند؛ به کار گرفته بودم و در عمل هم خوب نتیجه داده بود؛ ولی گویا در برابر شما جوابگو نبود!:e405:
حال به نگر شما این شیوه را باید دگرگون نمایم؟ چون گمان نمی کنم در برابر شترنگ بازان برجسته؛ بتوانم با حملات دایمی، آن طور که شایسته است نبض بازی را به دست بگیرم.

3. وزیر را رها بکنید! درست است که این مهره جلوه‌ای خیره‌کننده دارد و نمی‌توان به آسانی از او گذشت، اما نگاه داشتن وزیر حتی به قیمت تضعیف ناچیز پوزیشن هم بهایی‌ست سنگین. ما در این بازی دیدیم که شما برای باقی نگاه داشتن وزیرتان عملا دست به خودکشی زدید، و با آنکه می‌توانستید یکبار با فدا کردن آن بازی را برابر(و شاید حتی به سود خودتان)بکنید، و یکبار هم از شر مات شدن بگریزید، نگه داشتن آن‌را در اولویت قرار دادید. بیرون رفتن وزیرها باعث می‌شود بازی از آن تب و تاب جنون‌آمیز و تاکتیکی بیرون برود و فرصت کافی برای برنامه‌ریزی‌های استراتژیک‌تر به دست بیاید.
آری؛ اساس باخت من هم در اینجا بود! شوربختانه بیش از حد روی وزیر خود حساسیت به خرج دادم و بدتر از آن موقعیت استراتژیک آن بود(جلوی شاه)؛ که شما به خوبی از این موقعیت سود بردید!

اگر او مایل به بازی ِ آرام و دفاعی‌ست، دیوانه‌وار حمله‌های سهمگین ترتیب بدهید
به گمانتان در برابر حریف های برجسته هم می توان اینچنین بازی کرد؟ آیا ریسک و خطر بیش از حد نیست؟

اگر اهل حمله است، قبل از هرچیز فیل‌ها و وزیر را تبادل بکنید
صحیح است که با این کار نبض بازی را از دستان حریف خارج می نمایم؛ ولی اگر در برابر حملاتش بازی به شدت دفاعی رایه دهم، موجب خستگی و سپس خطای محتمل او در حملات
پی در پی نمی شوم؟

از حداکثر وقتی که روی ساعت دارید بهره بگیرید و حرکات را دستکم دو بار تکرار بکنید، اگر او قصد انجام کار مشابهی دارد، با شدت بیشتری مقابله به مثل بکنید ...
اینجا را خوب درنیافتم؟! می شود بیشتر توضیح دهید؟
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــ
من نتوانستم در آن تارنما آرشیو و بازی خودمان را پیدا کنم! آیا آنجا چنین امکانی ندارد؟ شما چگونه موقعیت های بازیمان را بازسازی نموده و حرکات را تحلیل می نمایید؟:e303:

Russell
11-07-2012, 04:25 PM
شما چگونه موقعیت های بازیمان را بازسازی نموده و حرکات را تحلیل می نمایید؟
این را من میشناسم بد نیست:
Scid - Downloads (http://scid.sourceforge.net/download.html)

Ouroboros
11-07-2012, 04:45 PM
به گمانم خودتان هم دریافتید که من می خواستم بازی پدافندی و بسته ای را ارایه دهم تا موجب فرسایشی شدن مسابقه و خستگی شما، و سود بردن از افزایش گرایند خطایتان در تهاجم باشم.
این روش را در برابر بسیاری از شترنگ بازان که براستی مهارت خوبی هم داشتند؛ به کار گرفته بودم و در عمل هم خوب نتیجه داده بود؛ ولی گویا در برابر شما جوابگو نبود!
حال به نگر شما این شیوه را باید دگرگون نمایم؟ چون گمان نمی کنم در برابر شترنگ بازان برجسته؛ بتوانم با حملات دایمی، آن طور که شایسته است نبض بازی را به دست بگیرم.
این موضوع گفتگویی‌ست دیرینه و بسیار پر تب و تاب میان من و استادم، من همواره باور داشته‌ام که دفاع خوب، بسیار سخت‌تر از حمله‌ی خوب است. بازیکنی که در دفاع مانده تنها یک اشتباه با نابودی کامل فاصله دارد، حال آنکه در حمله اغلب فرصت‌های زیادی به شما می‌رسد، زیرا حریف به شدت سرگرم گمانه‌زنی پیرامون ترکیب‌های سه‌تایی و پنج‌تایی‌ست و فرصتی برای اندیشیدن به آنچه پیش چشمانش قرار گرفته پیدا نمی‌کند.. پیش آمده که من پیش روی بازیکنان برجسته دو یا سه اشتباه آشکار مرتکب شده‌ام اما از آنجاکه در حال ترتیب دادن آفندی گسترده(و طبعیتا او در حال پدافندی همه جانبه)بوده‌ام، او نتوانسته چنانکه باید از آن بهره بجوید، زیرا درگیر این بوده که آیا «اگر اول اینرا ایمن بکنم بهتر نیست؟» یا «بگذار نخست این اسب را برای دفاع از سمت وزیر اینجا بگذارم، بهتر کردن پوزیشن مهمتر از گسترش است» و ...

به گمانتان در برابر حریف های برجسته هم می توان اینچنین بازی کرد؟ آیا ریسک و خطر بیش از حد نیست؟
بهتر از دفاع در برابر دفاع است، بیشتر کسانی که به قرار گرفتن در یک موقعیت یا اتخاذ یک سبک از بازی عادت کرده‌اند به هنگام روبرو شدن با چیزی مطلقا در ضدیت با آن دستپاچه می‌شوند و احتمال اشتباهشان خیلی بالا می‌رود. تنها کاری که در بازی با یک حریف بسیار قدرتمندتر می‌توان کرد، امید برای بردن او بیرون از صفحه‌ی شترنگ است.

صحیح است که با این کار نبض بازی را از دستان حریف خارج می نمایم؛ ولی اگر در برابر حملاتش بازی به شدت دفاعی رایه دهم، موجب خستگی و سپس خطای محتمل او در حملات
پی در پی نمی شوم؟

چنانکه پیشتر گفتم دفاع خوب خیلی سخت‌ است، اگر بازیکن تهاجمی در سطح شما باشد، شاید بتوانید با دفاع خوب و پایاپای او را خسته بکنید، اما اگر فقط کمی از شما قوی‌تر باشد، آنوقت دچار دردسر خواهید شد. حال آنکه در تعارض قرار گرفتن مداوم با آنچه او سال‌ها می‌پسندیده و مورد علاقه‌اش بوده احتمال بالاتری برای جواب دادن دارد، خاصه آنکه در این روش شما توانایی انعطاف پذیری و دینامیک بودن هم دارید. اصولا شترنگ بازان در این رابطه به دو گروه تقسیم می‌شوند:
نخست آنانکه با حریف بازی می‌کنند
دیگر آنانکه با خودشان بازی می‌کنند

گروه دوم علاقه دارند گشایش‌هایی را انتخاب بکنند که حریف تا میان‌بازی نمی‌تواند دست به تبادل یا آسان‌سازی بزند، احتمال اشتباه در آنها کم است و پس از پایان گشایش، موضعی قدرتمند، تمپوی برابر، پوزیشن نسبتا ضعیف و متریالی یکسان دارند. برای مثال این بازی را بنگرید:

1. e4 e6 2. d4 d6 3. Nc3 a6 4. Nf3 h6 5. Bc4 Bd7 6. O-O Be7 7. Bf4 b6 8. Re1 Qc8 $6 9. Bd3 b5 10. a3 Qd8 11. Qe2 c6 12. Rac1 Qc7 13. Rcd1 Qd8 14. Bd2 Nf6

سیاه دارد برای خودش بازی می‌کند، و عملا کاری به بازی سفید ندارد. بدی ِ این متد اینست که پیشرفت شما بسیار کند می‌شود، اگر با ایرادی روبرو بشوید هیچ راهی برای مقابله با آن ندارید، زیرا مدت‌ها قبل ابتکار عمل را به سود امنیت خاطر رها کرده‌اید و تغییر برایتان بسیار سخت خواهد شد.

اینجا را خوب درنیافتم؟! می شود بیشتر توضیح دهید؟
یعنی اگر او تلاش کرد با اتلاف وقت الکی و تکرار چندباره‌ی حرکات شما را از کوره بدر بکند، شما هم تلافی بکنید و دو برابر طول بدهید و تا آنجاکه می‌توانید فرسایشی بازی بکنید! :e402:

من نتوانستم در آن تارنما آرشیو و بازی خودمان را پیدا کنم! آیا آنجا چنین امکانی ندارد؟ شما چگونه موقعیت های بازیمان را بازسازی نموده و حرکات را تحلیل می نمایید؟
افزون بر برنامه‌ای که راسل گرامی معرفی کرد، به این سایت جدیدی که آدرس دادم بیایید، در آنجا هم می‌توانید بازی‌ها را ذخیره بکنید، هم آنکه یک ماشین مجانی برای برسی بازی در اختیار شما می‌گذارد. من از همان ماشین استفاده کردم: lichess | Free Online Chess (http://en.lichess.org)

Ouroboros
11-09-2012, 04:25 PM
دفاع ِ پتروف :
1.e4 e5,
2. Nf3 Nf6

پاسخی‌ست به شدت دفاعی‌ به گشایش 1.e4 از طرف سیاه که در همه‌ی رده‌های شترنگ طرفدار دارد. این گشایش به خصوص وقتی بیشتر دیده می‌شود که طرف ضعیف‌تر مهره‌ی سیاه را دارد، چراکه شانس مساوی گرفتن بسیار افزایش می‌یابد. اگر با مهره‌ی سیاه در برابر حریفی قدرتمند قرار گرفته‌اید و نیز از دشواری‌های پوزیسیون در پاسخ‌های معمول به 1.e4 همچون جوکو پیانو، بازی ایتالیایی یا روی لوپز خوشتان نمی‌آید اما همچنان مایل به باز نگاه داشتن غنای تاکتیکی هستید، و البته از کمی ریسک هم نمی‌ترسید دفاع پتروف گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود. برسی شماری از موقعیت‌های معمول :
1. e4 e5
2. Nf3 Nf6
3.Nxe5

نخست آنکه سیاه باید اشتباه مبتدیانه جهت Nxe4 را مرتکب نشود، زیرا به از دست رفتن وزیر خواهد انجامید:
3. ... Nxe4
4. Qe2 Nf6
5. Nc6+
پس به خاطر داشته باشید که این اشتباه را مرتکب نشوید، زیرا دست کم به قیمت یک پیاده برایتان تمام خواهد شد(که با سیاه عملا در مرحله‌ی گشایش فاجعه آمیز خواهد بود). بنابراین بعد از 3. Nxe5 بهترین جواب سیاه d6 خواهد بود، که اسب حریف را به عقب می‌راند، و امکان گرفتن پیاده‌ی e4 را فراهم می‌کند:
3. .. d6
4. Nf3 Nxe4
در این مرحله سفید اغلب دو حرکت را انجام می‌دهد: 5. d4 که برای تسخیر مرکز و باز کردن فیل خانه‌ی سیاه انجام می‌شود، و بهترین پاسخ به آن d5 است که هم از پیشروی بیشتر سفید جلوگیری می‌کند و هم از اسب روی خانه‌ی e4 مراقبت می‌کند. حرکت دیگری که سفید در این مرحله از بازی زیاد انجام می‌دهد عبارت است از 5. Nc3، اگر اهل بازی ِ گشوده و پرهیاهو هستید، می‌توانید اسب حریف را با Nxc3 بزنید، که به تضعیف نسبی ِ طرف ِ وزیر ِ حریف می‌انجامد(بدلیل پیاده‌ی دوبل روی خانه‌ی c پس از exc3). در این مدل اتفاقی که زیاد می‌افتد اینست که سفید در طرف ِ وزیر قلعه می‌رود، و سیاه در طرف ِ شاه، که این به خودی ِ خود بازی ِ بسیار دینامیک و از منظر تاکتیکی پیچیده‌ای را نوید می‌دهد.

پاسخ دیگر که در برابر دفاع پتروف توسط سفید ارائه می‌شود، عبارت است از :
1. e4 e5
2. Nf3 Nf6
3. d4

هدف از این پاسخ نادیده گرفتن تلاش سیاه برای آرام نگه‌ داشتن بازی و تهاجمی‌تر کردن آنست. سیاه در این مرحله دو پاسخ ِ به یک اندازه معتبر دارد، Nxe4 و exd4، پیرامون آنکه کدامیک بهتر هستند بحث زیاد است، من شخصا Nxe4 را ترجیح می‌دهم زیرا در راستای دنبال کردن هدف بنیادین دفاع پتروف است و برای آرام نگاه داشتن بازی مناسب‌تر، exd4 به دشواری‌های استراتژیکی می‌انجامد که طرفدار دفاع پتروف خیلی ساده آمادگی یا علاقه‌ی لازم برای روبرویی با آنها را ندارد. پس از 3. .. Nxe4 حرکت بعدی سفید اغلب 4.Bd3 خواهد بود، که بهترین پاسخ سیاه به آن d5 است:
3. d4 Nxe4
4. Bd3 d5
5. Nxe5 Bd6

که آینه‌ی بازی حریف است، برخی به این دلیل دفاع پتروف را تحقیر می‌کنند که نوعی تقلید کارهای حریف است، اما اگر چیزی برای سفید درست است، بطور پیشفرض دلیلی ندارد برای سیاه هم درست نباشد!

شاخه‌ی دیگری که ممکن است به آن برخورد بکنید عبارت است از :
1. e4 e5
2. Nf3 Nf6
3. Nc3

هدف بیرون آمدن از زمین ناشناخته است، و اغلب پاسخ مورد علاقه‌ی بازیکنان قدرتمندی‌ست که دفاع پتروف را مورد برسی قرار نداده‌اند. سیاه در این مرحله دو گزینه در اختیار دارد: 3. .. Bb4 که با هدف گسترش + سوزن کردن اسب به روی وزیر در صورت حرکت دادن پیاده‌ی خانه‌ی d2 (و عملا کند کردن گسترش سفید) انجام می‌شود. گزینه‌ی دیگر رفتن به دفاع چهار است است با 3.. Nc6 که به کلی بازی دیگری‌ست و بحث جداگانه‌ای می‌طلبد.

:e414:

Ouroboros
11-18-2012, 07:50 PM
روش بازی دختربچه‌ای که در رقابت‌های کانادا قهرمان شده چنان بدیع و خلاقیت‌آمیز است که آدمی شگفت‌زده می‌شود. خصوصا دور نهایی این رقابت، که او با نابغه‌ی شترنگ کانادایی «هارمونی زو» بازی کرد، و با حرکاتی غیراصولی و مشکوک توانست به آسانی او را شکست بدهد.

یکی از بردهای او در این رقابت:

1.d4Nf6
2.e3e6
3.Nd2d5
4.Bd3Nbd7
5.c3g6
6.f4Bg7
7.Qf3O-O
8.Ne2c5
9.O-OQc7
10.g4b6
11.Ng3Bb7
12.Kg2Rac8
13.Rh1c4
14.Bc2b5
15.h 4a5
16.g5Ne8
17.h5b4
18.Qg4bxc3
19.bxc3f5
20.gxf6Rxf6
21 .hxg6h6
22.Nh5Rf8
23.Qxe6+Kh8
24.Nxg7Kxg7
25.Qe7+Kg8
26 .Qh7#

Russell
11-19-2012, 12:34 PM
19.bxc3f5
20.gxf6Rxf6
اینجا بگمانم f6 باشد در حرکت 19 بجای f5

Ouroboros
11-19-2012, 05:03 PM
اینجا بگمانم f6 باشد در حرکت 19 بجای f5

نخیر:e108:
در تحریر آن‌پسان «خانه‌ی سرباز گیرنده X خانه‌ی مقصد» و نه «خانه‌ی سرباز گرفته‌شده».

Hezbollah_YaHasan
11-19-2012, 05:05 PM
اسلام به قدری به بازی فکری و متعالی کننده عقل اهمیت میدهد که امام خمینی آن را حلال دانسته اند.

Ouroboros
11-19-2012, 05:07 PM
اسلام به قدری به بازی فکری و متعالی کننده عقل اهمیت میدهد که امام خمینی آن را حلال دانسته اند.
درود بر شما ترول‌ گرامی، :e032:
اینجا آزادتر از آنست که با پست‌های پی‌درپی و مهملات بی‌ربط اخراج‌تان بکنند. پس هرچه می‌خواهید بکوشید، ما نیز در کنار شما می‌خندیم.

Russell
11-19-2012, 05:09 PM
نخیر
در تحریر آن‌پسان «خانه‌ی سرباز گیرنده X خانه‌ی مقصد» و نه «خانه‌ی سرباز گرفته‌شده».
حواسم به آنپسان نبود اصلا :4:
البته میدانستم اینها کپی هست و غلط نباید داشته باشد،ولی نمیدانم چرا بذهنم نرسید :e107:
گشایش جالبی داشت در نظر من

Hezbollah_YaHasan
11-19-2012, 05:13 PM
درود بر شما ترول‌ گرامی، :e032:
اینجا آزادتر از آنست که با پست‌های پی‌درپی و مهملات بی‌ربط اخراج‌تان بکنند. پس هرچه می‌خواهید بکوشید، ما نیز در کنار شما می‌خندیم.

صحیحش ترور است اخوی. همواره حزب الله مظلوم واقع شده و به تروریست و تروریسم متهم شده.
مسخره کردن عقاید مبتنی بر اسلام خشم خدا را دارد و کفار بسیاری بودند که اولیای اسلام را مسخره کردند و عاقبتش را هم دیدند و دیدیم.

sonixax
11-19-2012, 05:15 PM
صحیحش ترور است اخوی.

ترول : ترول (اینترنت) - WiKi (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%84_%28%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8% AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%29)

در رصد های سایبریتان سری هم به فیس بوک بزنید ثواب دارد :e415:

Hezbollah_YaHasan
11-19-2012, 05:20 PM
ترول : ترول (اینترنت) - WiKi (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%84_%28%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8% AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%29)

در رصد های سایبریتان سری هم به فیس بوک بزنید ثواب دارد :e415:

پس اینکه می فرمایید همان ترور سایبری است .بی راه نگفتم و شانسی درست گفتم.
همواره در تاریخ اسلام هربار که مسلمین به عطر افشاندن تعالیم اسلام ناب محمدی پرداخته اند به توهین و هتاکی متهم شده اند در حالیکه دموکراسی و آزادی بیان ریشه در اسلام ناب محمدی دارد.

sonixax
11-19-2012, 05:25 PM
پس اینکه می فرمایید همان ترور سایبری است .بی راه نگفتم و شانسی درست گفتم.
همواره در تاریخ اسلام هربار که مسلمین به عطر افشاندن تعالیم اسلام ناب محمدی پرداخته اند به توهین و هتاکی متهم شده اند در حالیکه دموکراسی و آزادی بیان ریشه در اسلام ناب محمدی دارد.

عجب !

Ouroboros
11-19-2012, 05:36 PM
عجب !
روایت است که امام حسین در شب شهادت، پای صفحه‌ی شترنگ با عبیدالله ابن زیاد به نبردی پایاپای پرداختند که در آن، امام با وجود بهره‌مندی از مهره‌ی سفید و گشایشی هیجان‌انگیز، بدلیل خیانت اهالی کوفه، نتوانستند از نقاط ضعف دشمن استفاده‌ی بهینه را ببرند و در حرکت دوم مات شدند:

1. f3 e5
2. g4 Qh4#

mosafer
05-16-2013, 03:01 PM
درود
یک سوال
اگر کسی اطلاعی داره ممنون میشم جواب بده(هر چند نمیدونم پستم ارسال میشه یانه)
کسی میدونه شطرنج نسبت به بقیه ی رشته ها در چه جایگاهی قرار داره؟(البته برای سنین کم)

sonixax
05-16-2013, 03:37 PM
کسی میدونه شطرنج نسبت به بقیه ی رشته ها در چه جایگاهی قرار داره؟(البته برای سنین کم)
منظورتون ورزشه ؟
به نظر من شطرنج اصلن ورزش نیست ! ولی یکی از بهترین سرگرمی یا بازی یا هر چیزی که میخواد اسمش رو بذارید هست برای تقویت حافظه و یادگیری استراتژی و ...
گویا امیر گرامی شطرنج باز خوبی ماهری هستند ، بیایند قطعن میتوانند خیلی خوب و درست راهنمایی کنند .

mosafer
05-16-2013, 09:10 PM
منظورتون ورزشه ؟
به نظر من شطرنج اصلن ورزش نیست ! ولی یکی از بهترین سرگرمی یا بازی یا هر چیزی که میخواد اسمش رو بذارید هست برای تقویت حافظه و یادگیری استراتژی و ...
گویا امیر گرامی شطرنج باز خوبی ماهری هستند ، بیایند قطعن میتوانند خیلی خوب و درست راهنمایی کنند .
نه به عنوان یک ورزش
بیشتر بخاطر تقویت حافظه و چنین مواردی
میخوام بدونم چقدر میتونه تاثیر داشته باشه روی عملکرد مغزی یک بچه یا کلا بزرگسال
و اینکه اگر قرار به انتخاب بین چند رشته ی ورزشی باشه شطرنج میتونه گزینه ی مناسبی باشه؟(و این یعنی انتخاب ورزشی برای تقویت حافظه یا نیروی جسمی؟)

Ouroboros
05-17-2013, 02:41 AM
نه به عنوان یک ورزش
بیشتر بخاطر تقویت حافظه و چنین مواردی
من از چهار سالگی شترنگ بازی کردم، چند سالی حرفه ای، یکی دو سال آخر بسیار جدی... گمان نمی کنم اثر خاصی به روی حافظه داشته باشد، اثر اصلی آن که امروز بدلیل دور بودن از پای میز آنرا در خودم حس می کنم کاهش/افزایش شدید تمرکز است، شما در شترنگ باید به مدت چند ساعت مداوم به هوش باشید و از کوچکترین خطایی با تمام توان بپرهیزید، این یک توانایی را شما تحریک/ایجاد می کند که از طریق آن می توانید بطور خودخواسته و اختیاری به نوعی «دکمه»ی تمرکز را بفشارید و به روی موضوعی دقیق بشوید. قابلیت دیگری که شترنگ مداوم در شما تقویت می کند درک استراتژیک از پدیده هاست، یعنی روشهایی گوناگون برای حل یک مشکل یا نگریستن به یک پدیده را در شما بوجود می آورد و سترگ می کند، من همواره توسط اطرافیان بدلیل فکر کردن بیرون از جعبه و خلاقیت در حل مشکلات زندگی تحسین شده ام و اینرا یکسره مدیون شترنگ و نقش برجسته ای که بینش استراتژیک در آن ایفا می کند می دانم. یک امتیاز بسیار بزرگ دیگری که شترنگ دارد آشنایی و ملاقات با آدمهای بسیار جالب و دوست داشتنی و برجسته است. شما طی هیچ فعالیت دیگری مجموعه ای از اینهمه آدم که ارزش آشنا شدن داشته باشند را نمی یابید. یک ارزش دیگری که شترنگ می تواند داشته باشد اینست که توانایی کنترل عواطف را در شما تقویت می کند، زیرا وقتی به دردسر افتاده اید و نمی دانید چگونه از مهلکه بگریزید هول کردن و دستپاچه شدن هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، اینست که اندک اندک می آموزید به هنگام مواجهه با مغاک، مسلح به آرامش به نبرد آن بروید.

یک ویژگی دیگری که شترنگ خصوصا برای پسرها دارد ارتقای اعتماد بنفس ایشان است. هیچ چیز احساس برتری فکری را در شما بیش از پیروزی در یک بازی شترنگ تقویت نمی کند، و چنانکه بابی فیشر گفته بود هنگامی که پای صفحه پیروز می شوید کیستی دیگری را درهم می کوبید! پسرها ذاتا رقابت بسیار بیشتری با یکدیگر دارند، و شترنگ یکی از بهترین راه ها برای والایش این رقابت جنسی ست.

پ.ن:
اینها البته تجربیات شخصی من هستند،
اگر خواستید یک نگاهی می اندازم به جورنالها و سایتها تا ببینم آیا طی مطالعاتی خواص شترنگ بازی کردن برسی/اثبات شده یا نه.

Ouroboros
05-17-2013, 02:47 AM
میخوام بدونم چقدر میتونه تاثیر داشته باشه روی عملکرد مغزی یک بچه یا کلا بزرگسال
و اینکه اگر قرار به انتخاب بین چند رشته ی ورزشی باشه شطرنج میتونه گزینه ی مناسبی باشه؟(و این یعنی انتخاب ورزشی برای تقویت حافظه یا نیروی جسمی؟)

شترنگ ورزش که نیست البته یک بازیست، بهترین بازی که بشر اختراع کرده، ورزش جسمی و شترنگ پیوند چندانی بهم ندارند بجز اینکه هر دو باعث سرگرمی می شوند.
البته بستگی به سطحی که در آن بازی می کنید هم دارد من آن اواخر می شد سه ماهی ورزش سنگین می کردم و وزن می آوردم چون قرار بود طی چند هفته فشرده چند صد ساعت پای میز بنشینم و در هر رقابت پنج/شش کیلو وزن کم می کردم. یک همچو پیوندی هم می توانند داشته باشند.
هیچ دلیلی وجود ندارد که یک نفر نتواند یک رشته ی ورزشی و شترنگ را در کنار هم دنبال نکند.

mosafer
05-17-2013, 06:58 AM
شترنگ ورزش که نیست البته یک بازیست، بهترین بازی که بشر اختراع کرده، ورزش جسمی و شترنگ پیوند چندانی بهم ندارند بجز اینکه هر دو باعث سرگرمی می شوند.
البته بستگی به سطحی که در آن بازی می کنید هم دارد من آن اواخر می شد سه ماهی ورزش سنگین می کردم و وزن می آوردم چون قرار بود طی چند هفته فشرده چند صد ساعت پای میز بنشینم و در هر رقابت پنج/شش کیلو وزن کم می کردم. یک همچو پیوندی هم می توانند داشته باشند.
هیچ دلیلی وجود ندارد که یک نفر نتواند یک رشته ی ورزشی و شترنگ را در کنار هم دنبال نکند.
سپاس بخاطر پاسخ هایتان:e032:

منظورم این نبود که میتوان با هم دنبال کرد دو رشته را یا نه
اگر مجبور به انتخاب باشید کدام بهتر است؟

+
نکاتی که در پست قبلتان اشاره کردید کافی بود تا مصمم تر شوم برای کاری که قرار هست انجام بد
و چند سوال دیگر دارم که گویا نباید در فروم مطرح کنم در پیام خصوصی خواهم پرسید

mosafer
05-17-2013, 07:21 AM
و یک سوال دیگر:

آموزش برای کودکان چگونه است؟

mosafer
05-17-2013, 07:59 AM
و یک سوال دیگه:
هست نرم افزاریی بشه رو موبایل نصب کرد؟

Ouroboros
05-17-2013, 08:43 AM
و یک سوال دیگر:

آموزش برای کودکان چگونه است؟

1. اسم مهره ها را به او می آموزید(یک روز)
2. روش چیدن مهره ها به روی صفحه را به او یاد می دهید(یک تا دو روز).
3. حرکت مهره ها را آموزش می دهید(دو روز تا یک هفته).
4. یکسری قواعد ابتدایی بازی را به او می آموزید(اینکه گشایش چه معنا دارد، میان بازی چیست، چند روش عمومی برای پایان بازی، یکی دو گشایش اصولی و پایه ای، اینکه چرا اشغال کردن مرکز مهم است و ....).

و یک سوال دیگه:
هست نرم افزاریی بشه رو موبایل نصب کرد؟

بی شمار نرم افزار هست. Chess Genius Lite در آندروید مبتدی و خوب است، در اپل هم خبر ندارم ولی باید باشد.

سپاس بخاطر پاسخ هایتان

منظورم این نبود که میتوان با هم دنبال کرد دو رشته را یا نه
اگر مجبور به انتخاب باشید کدام بهتر است؟

+
نکاتی که در پست قبلتان اشاره کردید کافی بود تا مصمم تر شوم برای کاری که قرار هست انجام بد
و چند سوال دیگر دارم که گویا نباید در فروم مطرح کنم در پیام خصوصی خواهم پرسید

راستش فعالیت جسمی برای کودکان بسیار مهم است، هم از نظر جسمانی، و هم از منظر روانشناختی در رشد کودک نقش کلیدی دارد. اگر قرار به انتخاب یکی ست، ورزش را انتخاب بکنید درکل بهتر است. بعد شترنگ جدیت و ممارست زیادی می خواهد، نه فقط از طرف کودک، بلکه از طرف والدین او. شما باید بتوانید میان بازی کردن و درس خواندن، بازی کردن و غذا خوردن، بازی کردن و خوابیدن، بازی کردن و همه ی دیگر رفتارهای فرزندتان به نحوی توازن برقرار بکنید که بر هم تاثیر منفی نگذارند، اینکه مثل کلاس فوتبال او را کنار باشگاه پیاده بکنید و وقتی برگشت سریع بفرستیدش حمام نیست، همه ارکان زندگی او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

mosafer
05-17-2013, 05:00 PM
سپاس

+
و اما

وقتی برگشت سریع بفرستیدش حمام نیست، همه ارکان زندگی او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

این "نیست" دقیقا اینجا به چه معناست؟

Ouroboros
05-26-2013, 11:47 PM
اکنون دوستان زیادی آنلاین هستند، گفتم اگر کسی خواست بیاید به این سایت برای بازی، اکنون من و راسل گرامی آنلاین هستیم و بناست بازی با هم انجام بدهیم. اگر کس دیگری مایل بود یک بازی تشکیل بدهد و لینکش را برای یکی از ما بفرستد تا بازی بکنیم. :e056:
lichess | Free Online Chess (http://lichess.org)

Alice
05-27-2013, 12:47 AM
من مایلم؛ ولی شوربختانه امکان بازی با تور برایم فراهم نیست!
پیشترها ممد را شکست داده بودم:e11b: (ممد بیا تعریف کن چگونه باختی :دی)
سپس بر آن شدم با راسل بازی کنم :) و اگر پیروز شدم بروم فینال سراغ امیر!
اما تور همراهی نکرد متاسفانه...

sonixax
05-27-2013, 12:52 AM
من یک دست با کامپیوتر لول 1 زدم مات شدم :)))

Ouroboros
05-27-2013, 12:58 AM
من مایلم؛ ولی شربختانه امکان بازی با تور برایم فراهم نیست!
پیشترها ممد را شکست داده بودم (ممد بیا تعریف کن چگونه باختی :دی)
سپس بر آن شدم با راسل بازی کنم و اگر پیروز شدم بروم فینال سراغ امیر!
اما تور همراهی نکرد متاسفانه...
آن وبسایت نیازی به ثبت نام ندارد و گویا آی‌پی را هم ثبت نمی‌کند. از یک نرم‌افزار فیلترشکن معمولی استفاده بکنید برای ورود به آن به نظرم خطر امنیتی نداشته باشد. البته اکنون که دیگر باید برویم بخوابیم. فردا دوباره من شرح بازی‌های امشب را می‌گذارم + مقداری کتب و مقاله برای مطالعه‌ی بیشتر دوستان.

Ouroboros
05-27-2013, 01:47 PM
بسیار خُب، دیشب در نخستین بازی من موفق شدم با فدا کردن وزیر، در یک حرکت ترکیبی استراتژیک بسیار موفق راسل را شکست بدهم. از اصطلاحا «دیدن» موقعیت تا بهره‌برداری کامل از آن ۹ خرکت فاصله بود و از حرکت ترکیبی چهارم به بعد راسل می‌توانست دست مرا بخواند. اشتباهات اصلی او عبارت بودند از ۱. ایمن‌سازی نکردن بلادرنگ شاه خود پس از گرفتن وزیر من، ۲. بازی نگرفتن بلادرنگ از وزیر، که اصل اول شترنگ است وقتی وزیر حریف از دست رفته و ۳. حریص بودن زیاد و تلاش بیش از حد برای حمله و غافل شدن از نیاز بنیادین به دفاع، وقتی در بازی با حریفی قوی‌تر به برتری موقتی رسیده‌اید اولین اولویت شما باید دریافتن نقشه‌ی پنهان او و خنثی‌سازی آن باشد، نه تلاش برای بیشتر کردن صدمه به رنکهای او.

سفید: Russell
سیاه: Ouroboros
گشایش: نیمزو-هندی

1 d4 Nf6
2 c4 e6
3 Nc3 Bb4
4 a3 Bxc3
5 bxc3
اینجا وارد ویرایش سمیش می‌شویم و صفحه‌ی بازی شبیه اینست:

1971

در این ویرایش سیاه موقعیت‌های تاکتیکی بسیار خوبی پیدا می‌کند و سفید توانایی مانور بالاتری خواهد داشت.

5 ... c5
6 g3 Nc6
7 Bg2 O-O
8 Bg5 d5
9 cxd5 exd5
10 Nh3 ?! Qa5
11 Bd2 Bxh3
12 !! c4 ? Bxg2

این حرکت بسیار خوبی‌ست که در آن وزیر را با یک اسب و قلعه عوض می‌کنم، و فیل خود را هم در شرایط بسیار بدی قرار می‌دهم. واکنش درست سفید 12 . Bxh3 بود که بازی را در موازنه‌ای کمابیش برابر ادامه می‌داد.
13 Bxa5 Bxh1
14 ? Bc3

اینهم حرکت اضافه‌ و بی‌خودی به نظر می‌رسد، سفید باید بجای تلاش برای دفاع از خانه‌ی از دست رفته‌ی d4 برای امن کردن شاه و گرفتن فیل خانه‌ی h1 تلاش بکند. اینجا ما شاهد حرکت بسیار بدموقع از حمله به دفاع هستیم که یعنی سفید برای حفظ برتری نسبی خود در متریال افسرده شده و هرکاری می‌کند، بنابراین من در حرکت بعد علاوه بر عنایت به این موضوع، تلاش می‌کنم نقشه‌ی خود را هم پیش ببرم و حمله را در جناح دیگری پیش ببرم:

14. ... Ne4
15 Rc1 Nxc3
16 Rxc3 cxd4
17 Rb3 dxc4
18 ! Rxb7 Rfe8

مرحله‌ی پایانی نقشه هم به اجرا درآمده، و سفید موقعیت بسیار بد شاه خود را و نقشی که فیل روی خانه‌ی h ایفا خواهد کرد را بالاخره می‌بیند، اما بجای دفاع از این تهدید، تصمیم می‌گیرد که روی اشتباه کردن من ریسک بکند و به آن حمله بکند، آنهم با شاه خود!

19 Kf1 Ne5
20 Rb4 d3
21 Kg1 dxe2

اینجا دیگر عملا بازی تمام شده است، و سفید از این به بعد بهترین بازی ممکن را ارائه می‌کند چون کُل تصویر بر او هویدا شده:

22 Qa1 Nd3
23 Rb1 e1=Q
24 Rxe1 Rxe1
25 Qxe1 Nxe1
26 Kxh1 c3

سفید تسلیم می‌شود چراکه راهی برای دفاع در برابر متریال برتر سیاه را نخواهد داشت.

Ouroboros
05-27-2013, 02:08 PM
در بازی دوم راسل دفاع سیسیلی را اتخاذ کرد که نزد من بسیار منفور است، چراکه هرگز در استفاده از آن موفق نبوده‌ام. در حال حاضر به باور من بکار بردن دفاع سیلسی یک اشتباه از سوی سیاه است، زیرا تمام ایده‌ها، کلک‌ها، ویرایشها و تاکتیکها را هر بازیکنی که سرش به تنش بیارزد تا مرز جنون آزموده و مطالعه کرده، و بیشتر مواقع می‌داند سیاه قصد پیاده کردن چه نقشه‌ای را دارد. این روزها دفاع سیسیلی توسط دو نوع بازیکن بیش از هرکس دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد: اول بازیکنی که مشتاق به بازی آرام است، دارای درک پوزیشنال بسیار خوبی‌ست، شناخت تاکتیکی بالایی دارد اما فاقد توانایی بکار بستن آنهاست، می‌تواند از کوچکترین اشتباهات حریف حداکثر استفاده را بکند و در تغییر ضرب‌آهنگ بازی خود بسیار محتاط است. این بازیکن تله‌های کوچکی برای حریف خود پهن می‌کند و منتظر می‌نشیند تا او در آنها سقوط بکند. گشایش برای این بازیکن مرحله‌ای‌ست که تنها باید به سلامت از آن گذشت، و به بخش از بازی رسید که در آن هوشیاری استراتژیک اهمیت به مراتب بیشتری دارد و می‌توان با خیال آسوده ابتکار عمل را به دست حریف داد و تنها به دفاع از مواضع خودی پرداخت. راسل جزو بازیکنان گروه دوم است، کسی که قابلیت تاکتیکی بسیار خوبی دارد، ذاتا بازیکنی‌ست تهاجمی و نمی‌تواند صبر بکند تا از مرحله‌ی گشایش که شناخت و علاقه‌ای به آن ندارند بیرون بروند و وارد مرحله‌ای که بازیکنان تاکتیکی بیشترین موفقیت را در آن بدست می‌آورند بشود(= میان‌بازی)، با دفاع سیسیلی برحسب اتفاق آشنا شده‌ و میزان فاجعه‌آمیز بودن آنرا برای خودش کمتر از دفاع فرانسوی یا مثلا بازی ایتالیایی دیده‌ است. این بازیکنهاا زاییده شده‌اند برای دفاع دو اسب، اما چون تاب و تحمل بسنده برای آغاز حمله را ندارند و می‌خواهند هرچه زودتر به جاهای خوب برسند روشی مثل سیسیلی را اتخاذ می‌کنند که در آن سفید هم اغلب ترجیح می‌دهد بازی را به آرامی پیش ببرد و به سلامت وارد میان‌بازی بشود.

بازی زیر چیز خاصی برای آموختن ندارد، سیاه تلاش می‌کند از پوزیشنی بدی که با حمله‌ی بی‌جا برای خود پدید آورده دفاع بکند و در اینکار موفق نیست. خیلی زود سرتاسر پوزیشن از دست می‌رود و دفاع بیشتر ناممکن می‌شود.

سفید: Ouroboros
سیاه: Russell
گشایش: دفاع سیسیلی

1 e4 c5
2 Nf3 Nc6
3 d4 cxd4
4 Nxd4 a6
5 Nc3 e5
6 Nxc6 bxc6
7 Bc4 Bb4
8 Qg4 Bxc3
9 bxc3 Qf6
10 Qg3 h6
11 O-O Ne7
12 f4 Ng6
13 fxe5 Qxe5
14 Bxf7 Kd8
15 Qxg6 Qxc3
16 Bf4 Ra7
17 Qd6 Rb7
18 Be5 Qe3
19 Rf2 Qg5
20 Bg8 Rxg8
21 Rf8 0-1

سیاه تسلیم می‌شود.

Ouroboros
05-27-2013, 02:28 PM
من قصد داشتم چند کتاب برای مطالعه‌ی گشایش‌هایی که برای روش بازی راسل مناسب‌تر هستند را معرفی بکنم، اما بجای آن تصمیم گرفتم کتاب دیگری را معرفی بکنم که در آن گشایشها برای سفید توضیح داده‌ شده‌اند، و در آن بطور کلی به ایرادها، موقعیتها و احتمالات موجود در هر گشایش عمده و پاسخ سیاه به آنها برسی شده، با مطالعه و برسی این کتاب علاوه بر آنکه شما با گشایشهای عمده و مهم شترنگ آشنا می‌شوید، بهترین پاسخهای سیاه به آنها را هم می‌شناسید و به ایده‌های بسیار مهم پنهان درپس هر حرکت پی می‌برید. هرچند این کتابی‌ست برای آموختن چگونه پیروز شدن به سفید، می‌تواند همانقدر، یا حتی بیشتر، آموزش چگونه نباختن به سیاه هم باشد. اغلب کسانی که من این کتاب را به آنها پیشنهاد کردم طی مدت بسیار کوتاهی پیشرفت چشمگیری داشتند و دیگر مرتکب اشتباهات مبتدیانه نمی‌شدند. افزون بر این، یکی از بزرگترین نقطه ضعفهای بازی راسل آنست که از وارد شدن به عرصه‌های ناشناخته می‌ترسد، و این کتاب مثل مربی شنایی‌ست که شما را به میان آب پرتاب می‌کند و خیلی زودتر از آنکه بدانید، دیگر کمتر چیزی که در بازیهای روزمره به آنها برمی‌خورید برایتان عرصه‌ای ناشناخته خواهد بود.
لینک دانلود (http://www.4shared.com/office/WE6Xtc_U/COW.html)

هرچند سایز آن کمی برای یک کتاب زیاد است،(۱۳ مگابایت)دانلود آن برای هر علاقمند به شترنگ حتی با سرعت شرم‌آور اینترنت ایران هم ارزشمند است. :e414::e108:

Russell
05-27-2013, 04:44 PM
امیرجان 4share ایرور امنیتی میدهد امروز و مرورگر میگوید لایسنس مشکل دارد، با این وجود هم حتی دانلود هم نمیشود و ایرور میدهد.

sonixax
05-27-2013, 04:56 PM
امیرجان 4share ایرور امنیتی میدهد امروز و مرورگر میگوید لایسنس مشکل دارد، با این وجود هم حتی دانلود هم نمیشود و ایرور میدهد.

خدمت دوستان :e032:

Russell
05-27-2013, 05:56 PM
خدمت دوستان
سپاس میلاد حان
برات مشکلی نداشت موقع دانلود؟
من با دو تا مرورگر امتحان کردم،تا بحال برای این سایت اینطور نشده بود.
برای اینجا هم البته از اونجایی که با تور باید دانلود بشه ممکن نیست دانلود و همیشه نصفه fail میشه.اگر بشه یه شیرینگ سنتر دیگه دانلود کنی ممنون میشم :e303:

sonixax
05-27-2013, 06:30 PM
سپاس میلاد حان
برات مشکلی نداشت موقع دانلود؟
من با دو تا مرورگر امتحان کردم،تا بحال برای این سایت اینطور نشده بود.
برای اینجا هم البته از اونجایی که با تور باید دانلود بشه ممکن نیست دانلود و همیشه نصفه fail میشه.اگر بشه یه شیرینگ سنتر دیگه دانلود کنی ممنون میشم

خواهش میکنم :e032:
نه مشکلی نداشت ، ساعت کامپیوتر رو چک کردید ؟ زیاد پیش میاد که ساعت میریزه به هم و این گواهی ها قاط میزنند .
اینم دو تا لینک دیگه :

COW.zip (http://uploadkon.ir/?file=COW.zip)
http://up.toca.ir/images/6q23bqkp0n9nqpt072ec.zip

هر دو دامین ir هستند و احتمالن فیلتر نیستند ، دومی لینک مستقیم است .

Ouroboros
05-27-2013, 06:30 PM
راسل جان اگر سروری می‌شناسی اینجا بگو تا آپلود بکنیم. من اکنون از هر دو سرور دانلود کردم مشکلی نداشت، می‌خواهید در یکی از این سایتهای داخل ایران که فیلتر نیستند آنرا آپلود بکنیم؟
ادیت: الان میلاد این کار را کرد. خبر بدهید آیا موفق شدید؟

Russell
05-27-2013, 06:48 PM
آری از لینکها داخلی شد،سپاس از دوستان :e303:

Ouroboros
05-28-2013, 04:24 PM
یک پازل بامزه+حل آن:

1981

1.Kd6 N6g4 2.Kd5 Ne3+ 3.Kd4 Nc2+ 4.Kc3 Ne3 5.Kd2 Nfg4 6.Kd3 Kg2 7.Ke4 Nc4 8.Kf4 Nge5 9.Ra7 Nd3+ 10.Ke4 Nf2+ 11.Kd4 Nd6 12.Kd5 Nb5 13.Ra5 Nd1 14.Kc5 Nbc3 15.Kc4 Ne2 16.Kd3 Ng3 17.Ra1 Nf2+ 18.Ke3 Nf1+ 19.Kd4 Ng3 20.Ra3 Nf5+ 21.Kd5 Nd1 22.Nc6 Nde3+ 23.Ke6 Ng7+ 24.Kf7 Ngf5 25.Kf6 Kf2 26.Ra2+ Kf3 27.Ke5 Kg4 28.Ke4 Nc4 29.Ra4 Kg5 30.Nd8 Ng3+ 31.Kd4 Nb6 32.Ra7 Nf5+ 33.Ke4 Nc4 34.Ne6+ Kf6 35.Ra6 Ng3+ 36.Kd4 Nd6 37.Kd5 Nde4 38.Ra3 Nf5 39.Nf8 Nf2 40.Rf3 Ng4 41.Ke4 Nh6 42.Rf2 Ke7 43.Ng6+ Ke6 44.Nf4+ Kf6 45.Nd3 Ke6 46.Nc5+ Kd6 47.Nb7+ Kc7 48.Na5 Nd6+ 49.Kd5 Ng4 50.Rd2 Ne3+ 51.Kd4 Ng4 52.Rg2 Kb6 53.Nb3 Nb5+ 54.Ke4 Nd6+ 55.Kf4 Nh6 56.Rc2 Nb5 57.Rc1 Nf7 58.Nd2 Nc7 59.Nc4+ Kb5 60.Ke4 Ng5+ 61.Kf5 Nge6 62.Nd6+ Kb6 63.Nc8+ Kb5 64.Ke5 Nc5 65.Rg1 Nb3 66.Rg7 Na6 67.Rb7+ Kc4 68.Nd6+ Kc3 69.Rg7 Na5 70.Rg4 Nc6+ 71.Ke4 Na5 72.Ke3 Nb4 73.Nb5+ Kb3 74.Nd4+ Ka4 75.Rh4 Nc4+ 76.Ke4 Nd6+ 77.Ke5 Nc4+ 78.Ke6 Na3 79.Rh8 Nbc2 80.Nf5 Kb5 81.Kd5 Nb4+ 82.Ke4 Nc4 83.Nd4+ Kb6 84.Rh6+ Kc5 85.Rh5+ Kd6 86.Nf5+ Kd7 87.Rh7+ Kc6 88.Kd4 Kb5 89.Rh5 Na5 90.Nd6+ Kb6 91.Rg5 Kc7 92.Nf5 Kd7 93.Rg2 Ke6 94.Ng7+ Kd7 95.Rh2 Nb7 96.Rd2 Ke7 97.Rb2 Nd8 98.Kc4 Nbc6 99.Kd5 Kd7 100.Rd2 Ke7 101.Nh5 Nb4+ 102.Kc5 Na6+ 103.Kb6 Nb8 104.Nf4 Nf7 105.Kc7 Na6+ 106.Kc6 Nb8+ 107.Kd5 Nd7 108.Re2+ Kf6 109.Rf2 Nb6+ 110.Kc6 Nc4 111.Nd5+ Kg5 112.Ne7 Nh6 113.Kd5 Ne5 114.Rf1 Nd7 115.Rg1+ Kf4 116.Ng6+ Kf5 117.Kd6 Nf6 118.Nh4+ Ke4 119.Re1+ Kd3 120.Ke5 Nd7+ 121.Ke6 Nc5+ 122.Kd5 Nd7 123.Rd1+ Ke3 124.Rf1 Nb6+ 125.Ke6 Nc4 126.Ng2+ Ke2 127.Rf4 Nb2 128.Rb4 Nd1 129.Ke5 Nf7+ 130.Kf6 Nd8 131.Nf4+ Kf3 132.Nd5 Nc6 133.Rc4 Na5 134.Ra4 Nc6 135.Ke6 Nb2 136.Rh4 Nd3 137.Kf5 Ke2 138.Rc4 Nde5 139.Rc3 Kd2 140.Rh3 Nc4 141.Kf4 Nd4 142.Ke4 Ne2 143.Rh2 Kd1 144.Rf2 Ke1 145.Rg2 Kd1 146.Kd3 Nb2+ 147.Ke3 Nc4+ 148.Kf2 Ne5 149.Rg5 Nc4 150.Rg4 Na3 151.Kf3 Nc2 152.Ke4 Kd2 153.Rg2 Nd4 154.Nf4 Kd1 155.Nh5 Nc2 156.Rf2 Na3 157.Kd3 Nc1+ 158.Ke3 Nc2+ 159.Ke4 Ne2 160.Rf3 Nb4 161.Rh3 Nc1 162.Rh2 Ne2 163.Ng7 Nc3+ 164.Ke5 Nb1 165.Ne6 Nd2 166.Rh3 Nc6+ 167.Kd6 Nb4 168.Kc5 Na2 169.Kd4 Nc1 170.Rh7 Ke2 171.Rh2+ Kf3 172.Rh5 Ke2 173.Re5+ Kd1 174.Rf5 Ne2+ 175.Kd3 Nc1+ 176.Ke3 Nc4+ 177.Kd4 Nb2 178.Rg5 Nbd3 179.Rg7 Ke2 180.Ng5 Ne1 181.Rf7 Kd1 182.Ne4 Ne2+ 183.Kc4 Ng2 184.Rd7+ Ke1 185.Ra7 Kd1 186.Ra1+ Kc2 187.Ra2+ Kd1 188.Rd2+ Ke1 189.Rb2 Kd1 190.Ng5 Ne1 191.Rb1+ Nc1 192.Kc3 Nd3 193.Ne4 Ke2 194.Kd4 Kd1 195.Rb8 Ne1 196.Rd8 Ke2 197.Nc5 Kf3 198.Rf8+ Ke2 199.Rf7 Na2 200.Re7+ Kd1 201.Nb3 Nb4 202.Re4 Ng2 203.Na5 Nc2+ 204.Kd3 Nge3 205.Nb3 Nf1 206.Re8 Ne1+ 207.Kc3 Nf3 208.Nc5 Ng3 209.Kd3 Ne1+ 210.Ke3 Nc2+ 211.Kf2 Nf5 212.Rd8+ Kc1 213.Ke2 Ng3+ 214.Kf3 Nf5 215.Rd7 Nfd4+ 216.Ke4 Kb2 217.Kd3 Nc6 218.Rd6 Ne5+ 219.Ke4 Nc4 220.Rd3 Na5 221.Na4+ Ka2 222.Rc3 Na1 223.Rh3 N1b3 224.Kd3 Ka3 225.Rh4 Nc6 226.Kc3 Ncd4 227.Nb6 Ne2+ 228.Kc2 Ned4+ 229.Kd3 Kb4 230.Nc8 Kb5 231.Kc3 Kc6 232.Rh5 Kc7 233.Ne7 Kd6 234.Nd5 Kc5 235.Nb4+ Kd6 236.Rd5+ Kc7 237.Kc4 Kc8 238.Nd3 Kb7 239.Rd7+ Kc6 240.Ne5+ Kb6 241.Rf7 Ne6 242.Kxb3 Kc5 243.Rd7 Nd4+ 244.Kc3 Ne2+ 245.Kd3 Nf4+ 246.Ke4 Ne6 247.Rd5+ Kb4 248.Rd6 Nc5+ 249.Kd5 Na4 250.Kd4 Ka5 251.Rd7 Ka6 252.Nc4 Kb5 253.Ra7 Kc6 254.Rxa4 Kd7 255.Ra6 Ke8 256.Ra7 Kd8 257.Rb7 Kc8 258.Rg7 Kd8 259.Nb6 Ke8 260.Ke5 Kf8 261.Kf6 Ke8 262.Rg8#

Orphée
05-28-2013, 05:57 PM
درود بر همه ی دوستان و شترنگ بازان
لحظاتی پیش با امیر عزیز یک دست شترنگ زدیم و ایشان بر من غلبه کردن
امیر عزیز حرکات رو نتونستم کپی کنم چجوری می شه کپی کرد؟
لطفا خودت انجامش بده
بازی ه خوبی بود

Ouroboros
05-28-2013, 06:12 PM
سفید: ارفه
سیاه: امیر
گشایش: دفاع پتروف

1. e4 e5
2. Nf3 Nf6
3. Nxe5 d6
4. Nf3 Nxe4
5. Nc3 Nf6
6. d4 Be7
7. h3 Bf5
8. Bd3 Qd7
9. O-O O-O
10. d5 Re8
11. Re1 Bxd3
12. Qxd3 Na6
13. a3 Nc5
14. Qc4 c6
15. b4 $6 { Inaccuracy. Best was c1e3. } 15... cxd5
16. Nxd5 Nxd5
17. Qxd5 Bf6
18. Rxe8+ Rxe8
19. Rb1 Ne4
20. Bb2 Bxb2
21. Rxb2 Nc3
22. Qd4 $4 { Blunder. Best was d5d2. } 22... Ne2+
23. Kh2 Nxd4
24. Nxd4 Qc7
25. Rb1 $6 { Inaccuracy. Best was b2b3. } 25... d5+
26. Kg1 Qc3
27. Nf3 Qxa3 $2 { Mistake. Best was c3c2. }
28. h4 Qa2
29. Rd1 Qxc2
30. Rxd5 Qb1+
31. Kh2 Qxb4
32. Rd7 $6 { Inaccuracy. Best was h2g3. } 32... a5
33. Ne5 $4 { Blunder. Best was d7d4. } 33... Qf4+ $4 { Blunder. Best was b4h4. }
34. Kh3 Qxe5
35. Rxb7 0-1

بازی بسیار خوبی بود. امیدوارم بازیهای بیشتری با شما داشته باشیم ارفه گرامی.
ضمنا به دفترچه خوش آمدی دوست قدیمی.

Orphée
05-28-2013, 10:53 PM
با تشکر از امیر بخاطر درج حرکات
راستی امیر جان حرکاتو چطور کپی کردی؟من هرچه کردم نشد
و اینکه آیا آنالیز بازی رو هم از همان سایت گرفتی
بله قطعا بازی های بیشتری خواهیم داشت دوست قدیمی ه من
و مرسی از خوشآمدگوییت

mosafer
08-26-2013, 07:50 PM
درود
یک سوال کلی:
از اول تابستون پسرم رو گذاشتم شطرنج(یا همون شترنگ)استعداد عجیبی داره و در عین حال علاقه ی زیادی
دیروز از استادش پرسیدم کلاسهای آموزش تا چه زمان ادامه داره؟
گفت ختم نمیشه ،همیشه مطلب جدیدی برای آموزش هست و باید ادامه بده
همسرم میگه شاید صرفا بخاطر پرداخت هزینه اط طرف ما باشه
و اما سوال:
آیا واقعا این رشته همیشه مطلبی برای آموزش دادن دارد؟

mosafer
08-27-2013, 08:41 AM
خب گویا کسی در این زمینه اطلاعاتی ندارد
در هر صورت سپاس جنابsonixax (http://www.daftarche.com/members/sonixax-6/) :)

cool
08-27-2013, 09:07 AM
درود
یک سوال کلی:
از اول تابستون پسرم رو گذاشتم شطرنج(یا همون شترنگ)استعداد عجیبی داره و در عین حال علاقه ی زیادی
و اما سوال:

در شطرنج قوانینی وجود دارند که باید رعایت کرد و پس از یاد گرفتن قوانین شطرنج چیزی که مهم است تمرین زیاد است.
پسر شما اگر در کلاس شطرنج بماند بهتر است زیرا ممکن است رقیبانی وجود داشته باشند که پسر شما با بازی با انها پیشرفت بیشتری داشته باشد.اگر میخواهید پسرتان کلاس شطرنج نرود اگر خودتان حرفه ای هستید باهاش بازی کنید یا کتاب هایی بگیرید که روشهای شطرنج بازان معروف در آن باشد و طبق ان کتاب ها تمرین کند.

mosafer
08-27-2013, 09:26 AM
در شطرنج قوانینی وجود دارند که باید رعایت کرد و پس از یاد گرفتن قوانین شطرنج چیزی که مهم است تمرین زیاد است.
پسر شما اگر در کلاس شطرنج بماند بهتر است زیرا ممکن است رقیبانی وجود داشته باشند که پسر شما با بازی با انها پیشرفت بیشتری داشته باشد.اگر میخواهید پسرتان کلاس شطرنج نرود اگر خودتان حرفه ای هستید باهاش بازی کنید یا کتاب هایی بگیرید که روشهای شطرنج بازان معروف در آن باشد و طبق ان کتاب ها تمرین کند.
سپاس
+
اطلاعات من ناقص هست در شطرنج ،و اصرار دارم حتما کلاس را بگذراند در مورد تمرین هم چون خودش علاقه ی زیادی دارد روزی 3 ساعت، جدای از کلاسش را با دوستانش تمرین میکند
گمانم متوجه ی سوال من نشدید
آیا این کلاس رفتنها و اموزشها به جایی ختم نمیشود ؟
استادش میگفت تمامی ندارد و همیشه مطلبی هست که آموزش ببیند
البته چون هنوز ترم سوم هست مبتدی ست در این رشته
دوست ندارم وقت و عمرش را در کلاسهایی سپری کند که مدیر فقط آموزشش را بخاطر پول به تعویق بی اندازد

Anarchy
08-27-2013, 09:53 AM
درود
یک سوال کلی:
و اما سوال:

متاسفامه امیر عزیز که از همه آگاه تر هستن در این زمینه ، دیگه در انجمن ما نیستن...البته من فکر میکنم شطرنج هم مثل هر کار ذهنی دیگه ای ، نیاز به تمرین مداوم داره و شاید از این نظر لازم باشه...شاید از یک سنی بالاتر که بره دیگه خودش بتونه با کتاب و نرم افزار از کلاس رفتن بی نیاز بشه !!

cool
08-27-2013, 10:01 AM
معلومه که همیشه مطلبی برای آموزش هست.اما لازم نیست برای همیشه بره کلاس.یکی از فواید کلاس رفتن هم این هست که میتونه تو مسابقات هم شرکت کنه و این براش از اینکه نرود کلاس بهتر است(:
قبلا هم گفتم میتونید چند تا کتاب که روش های شطرنج بازان بزرگ توش هست رو بخرید و طبق همونا تمرین کنه.

mosafer
08-27-2013, 10:32 AM
متاسفامه امیر عزیز که از همه آگاه تر هستن در این زمینه ، دیگه در انجمن ما نیستن...البته من فکر میکنم شطرنج هم مثل هر کار ذهنی دیگه ای ، نیاز به تمرین مداوم داره و شاید از این نظر لازم باشه...شاید از یک سنی بالاتر که بره دیگه خودش بتونه با کتاب و نرم افزار از کلاس رفتن بی نیاز بشه !!

معلومه که همیشه مطلبی برای آموزش هست.اما لازم نیست برای همیشه بره کلاس.یکی از فواید کلاس رفتن هم این هست که میتونه تو مسابقات هم شرکت کنه و این براش از اینکه نرود کلاس بهتر است(:
قبلا هم گفتم میتونید چند تا کتاب که روش های شطرنج بازان بزرگ توش هست رو بخرید و طبق همونا تمرین کنه.

+

مسلما کلاس رفتنش در اینده برایش مفید خواهد بود یک مورد آن به قول شما شرکت در مسابقات هست هر چند گمانم جزو رشته های مظلوم باشد

Russell
08-27-2013, 11:58 AM
خب گویا کسی در این زمینه اطلاعاتی ندارد
در هر صورت سپاس جنابsonixax :)
امیر گرامی تنها با آموزش شطرنج آشنایی داشت که او هم فعلا فروم‌نویسی را کنار گذاشته.من تنها در این اندازه میدانم که در شترنگ مسلما جا برای آموزش و تمرین همیسه هست.اما اینکه کلاس‌های موجود چگونه‌اند و چه میزان مطلب برای ارائه دارند و... حقیقتا چیزی‌ست که باید کسی که تجربه‌یِ آموزش و شطرنج حرفه ای داشته باید نظر بدهد.

mosafer
08-30-2013, 06:11 AM
امیر گرامی تنها با آموزش شطرنج آشنایی داشت که او هم فعلا فروم‌نویسی را کنار گذاشته.من تنها در این اندازه میدانم که در شترنگ مسلما جا برای آموزش و تمرین همیسه هست.اما اینکه کلاس‌های موجود چگونه‌اند و چه میزان مطلب برای ارائه دارند و... حقیقتا چیزی‌ست که باید کسی که تجربه‌یِ آموزش و شطرنج حرفه ای داشته باید نظر بدهد.

این روزها شدیدا به چنین شخصی احتیاج دارم :e403:

MEHDI
09-30-2013, 10:03 PM
سپاس
+
اطلاعات من ناقص هست در شطرنج ،و اصرار دارم حتما کلاس را بگذراند در مورد تمرین هم چون خودش علاقه ی زیادی دارد روزی 3 ساعت، جدای از کلاسش را با دوستانش تمرین میکند
گمانم متوجه ی سوال من نشدید
البته چون هنوز ترم سوم هست مبتدی ست در این رشته
دوست ندارم وقت و عمرش را در کلاسهایی سپری کند که مدیر فقط آموزشش را بخاطر پول به تعویق بی اندازد

فقط خودش میتونه بفهمه که آیا داره به اندازه کافی یاد میگیره یا نه. اینجور کلاس ها معمولا زیاد مفید نیستند. شطرنج فقط به تمرین زیاد بستگی داره. من خودم شطرنج رو به شکل خودآموز و با چند تا کتاب و بازی در اینترنت یاد گرفتم. چیزی که من توصیه می کنم اینه که توی اینترنت در سایت هایی مثل chess.com بازی کنه( با کنترل زمان دستکم 10 دقیقه) و سپس بعد از تموم شدن هر بازی، بازی خودش رو اول خودش آنالیز کنه و بعد با کمک یک نرم افزار شطرنج مثل فریتز به بررسی بازیش بپردازه تا بفهمه کجا اشتباه کرده. کتاب هایی برای پیشرفت درک پوزیسیونی و تاکتیکی ترکیبی وجود دارند. همچنین کتاب هایی که مشخصا روی شروع بازی، وسط بازی یا آخر بازی تمرکز می کنند ولی تجربه به من نشون داده که سریع ترین راه برای پیشرفت کردن، تمرکز روی تاکتیک های شطرنج هست. مطالعه آخر بازی به عمیق شدن دید یک بازیکن کمک زیادی میکنه ولی خیلی از بازی های بین آماتور ها نتیجه اش به خاطر اشتباهات بزرگ در همان شروع بازی رقم میخوره پس اگر با تئوری شروع بازی و چند گشایش معروف مثل روی لوپز، اسپانیایی اسکاتلندی و چند تا دام معروف آشنایی مختصر ولی خوبی داشته باشه، پیشرفتش خوب خواهد بود.

MEHDI
09-30-2013, 10:15 PM
البته روی لوپز نام دیگر اسپانیایی هست و به هر دو نام شناخته می شوند.

Ruy Lopez - Chess.com (http://www.chess.com/chessopedia/view/ruy-lopez)

در ضمن هیچ انتهایی برای شطرنج وجود نداره. به قول کارپف شطرنج ترکیبی از علم، هنر و ورزش است. شطرنج رو نمیشه منحصر به قوانین مشخصی کرد و همین هم هست که شطرنج رو بی اندازه متنوع و خلاقانه کرده.

mosafer
09-30-2013, 10:17 PM
فقط خودش میتونه بفهمه که آیا داره به اندازه کافی یاد میگیره یا نه. اینجور کلاس ها معمولا زیاد مفید نیستند. شطرنج فقط به تمرین زیاد بستگی داره. من خودم شطرنج رو به شکل خودآموز و با چند تا کتاب و بازی در اینترنت یاد گرفتم. چیزی که من توصیه می کنم اینه که توی اینترنت در سایت هایی مثل chess.com بازی کنه( با کنترل زمان دستکم 10 دقیقه) و سپس بعد از تموم شدن هر بازی، بازی خودش رو اول خودش آنالیز کنه و بعد با کمک یک نرم افزار شطرنج مثل فریتز به بررسی بازیش بپردازه تا بفهمه کجا اشتباه کرده. کتاب هایی برای پیشرفت درک پوزیسیونی و تاکتیکی ترکیبی وجود دارند. همچنین کتاب هایی که مشخصا روی شروع بازی، وسط بازی یا آخر بازی تمرکز می کنند ولی تجربه به من نشون داده که سریع ترین راه برای پیشرفت کردن، تمرکز روی تاکتیک های شطرنج هست. مطالعه آخر بازی به عمیق شدن دید یک بازیکن کمک زیادی میکنه ولی خیلی از بازی های بین آماتور ها نتیجه اش به خاطر اشتباهات بزرگ در همان شروع بازی رقم میخوره پس اگر با تئوری شروع بازی و چند گشایش معروف مثل روی لوپز، اسپانیایی اسکاتلندی و چند تا دام معروف آشنایی مختصر ولی خوبی داشته باشه، پیشرفتش خوب خواهد بود.
سپاس
+
هنوز اوایل یادگیریش هست
و نمیدانم نوع اموزش آنها چیست(هر چند بدانم هم چندان فرقی نمیکند چون از این رشته چیزی نمیدانم)
چهار ترم را در آموزشگاه خصوصی گذراند
یکی از دوستان توصیه کرد بهتر هست در خودِ هیات شطرنج ثبت نامش کنیم کلاسهای خصوصی بخاطر گرفتن شهریه ی بیشتر آموزشهای لازم را نمیدهند
هر مربی کار دیگری را زیر سوال میبرد ولی در کل استعداد خوبی در یادگیری دارد و اشتیاق زیادی
آنقدر این اشتیاق زیاد هست که خواهر کوچکترش را آموزش میدهد تا کسی در منزل باشد با او بازی کند
ناگفته نماند که اموزشش به دخترم باعث شده که در تعیین سطح ترم دوم را بگذراند
برخی می گویند باید حتما در کلاسها شرکت کند و عده ای می گویند لازم نیست
البته از اول مهر کلاسهایش را کمتر کردیم تا به درسش آسیب نرساند
معلمش عقیده دارد مقطع چهارم سختترین دوران ابتداییست
چون کلاس زبان را هم در کنار مدرسه میگذراند متاسفانه حضورش در باشگاه خیلی کمتر شده

MEHDI
09-30-2013, 10:28 PM
به نظر آموزش دیدن در هیات های شطرنج و بخصوص فدراسیون شطرنج مفیدتر به نظر میرسه چون اونجا معلم های خوبی هستند. اسم معلمش چیه؟ یک استاد شطرنج شناخته شده است؟ فکر نمی کنم هفته ای یک یا دو جلسه بیشتر کلاس داشته باشه که اینطور کلاس رفتن تاثیر زیادی نداره. آموزش خصوصی چند جلسه در هفته توسط یک معلم مجرب میتونه واقعا کارآمد باشه و پیشرفت سریعی داشته باشه.بخصوص که تازه کار هست مهمه که از پایه و اساس شطرنج رو درست بفهمه و درک خوبی پیدا کنه. من نمی دونم دقیقا هدفش از مطالعه شطرنج چیه اگر فقط در حد یک سرگرمی و علاقه است به نظرم خودش با بازی توی اینترنت و مطالعه کتاب میتونه به سطح خوبی برسه. میتونه آخر هفته ها در مسابقات شطرنج هم شرکت کنه تا آمادگی خودش رو بسنجه. در سایت CHESS.COM هم میتونه هفته ای در سه تورنمنت آنلاین شرکت کنه. من آدم های زیادی رو دیدم که با بازی آنلاین و بازی با نرم افزارهایی مثل هودینی و فریتز به سطح خوبی رسیدند.

Russell
09-30-2013, 10:40 PM
به نظر آموزش دیدن در هیات های شطرنج و بخصوص فدراسیون شطرنج مفیدتر به نظر میرسه چون اونجا معلم های خوبی هستند. اسم معلمش چیه؟ یک استاد شطرنج شناخته شده است؟
البته گرامی نام نبرید که داده‌یِ شخصی میشود و خطر امنیتی میتواند داشته باشد.

MEHDI
09-30-2013, 10:43 PM
یک چیز دیگه هم اینکه سعی کنید شطرنج برایش در حد یک سرگرمی بمونه چون زیاد بازی کردنش waste of intellect به حساب میاد. سعی کنید به مباحثی مثل نجوم، ریاضی هنر و ادبیات... علاقه مندش کنید تا از هوشش جهت درک مسائل جهان هستی استفاده کنه.

MEHDI
09-30-2013, 10:47 PM
در ضمن کسی مایل به بازی بود، بازی می کنم. مدتهاست بازی نکردم!

MEHDI
09-30-2013, 11:14 PM
این هم برای اینکه تنوعی در تاپیک ایجاد بشه.
پوزیسیون زیر بعد از حرکت بیست و نهم سیاه در بازی بین پتروسیان-اسپاسکی بازی دهم مسابقه قهرمانی جهان 1966 بوجود اومد. بعد از حرکت پتروسیان(سفید)، اسپاسکی تسلیم شد.حرکت پتروسیان(بهترین حرکت)چیست؟

2483

mosafer
10-01-2013, 05:59 AM
طبق معمول با فیلتر شکن مشکل سرعت دارم و نتوانستم از پیکها نقل قول بگیرم واما: استادش در کلاسهای خصوصی جزو بهترینهاست در هیات را نمیدانم و شناختی ندارم برایمان هزینه اش هم اصلا مهم نبود ولی چون هیات زیر نظر تربیت بدنی هست گفتند بهتر هست و ماهم آنجا مراجعه کردیم ساعت شروع کلاس عمومیشان هفت تا هشت شب هست و چون بچه ها عادت کردند به خوابیدن در ساعت 9 ، برایشان دیر ست و به همین خاطر در عمومی نتوانستم ثبت نامش کنم(استادشان در هیات، خصوصی را نمی پسندد و می گوید حضور در کنار سایر بچه ها انگیزه اش را بیشتر می کند) 5شنبه ها تعطیل هست جلسه ی خصوصی اش را آن موقع گذاشتیم(یک ساعت در هفته) معلم امسالش به طور عجیب سختگیر هست و تکالیف زیادی به بچه ها می دهد انقدر زیاد که گاهی به تکالیف زبانش هم نمیرسد و حتی کلاس تکواندو اش را فعلا کنسل کردیم باید تمرین زیادی کند که متاسفانه با این معلم به حداقل رسیده البته ناگفته نماند جزو بهترین معلمهاست و دانش آموزانشان همیشه جزو بهترینها بوده اند(هر کس شیوه ای دارد) ادامه دادن شطرنج را فقط بخاطر سرگرمی اش نمیخواهم تنها رشته ای هست که بی نهایت دوستش دارد و دوست دارم حرفه ای آموزش ببیند نه صرفا گذراندن وقتش.. هنوز به مسابقات هیات نرسیده ولی اواخر مهر مسابقات بین استانی هست استادش گفت اگر تحمل شکست دارد شرکت کند خب تحمل ندارد وقتی شروع به بازی می کند کمتر از یک ساعت سیرابش نمی کند نرم افزاری از یکی از دوستانش گرفت و نصب کرد نمیدانم نامش چیست ولی هراز چند گاهی بازی می کند

mosafer
10-01-2013, 06:05 AM
+ لطفا اگر کتاب مناسب این رده سنی هست معرفی کنید تا برایش تهیه کنم

MEHDI
10-01-2013, 01:45 PM
+ لطفا اگر کتاب مناسب این رده سنی هست معرفی کنید تا برایش تهیه کنم

کتاب درسنامه تاکتیک ها و ترکیب های شطرنج - کتاب فروشی فردا (http://www.fardabook.com/%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DA%A9%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC.html)

Russell
10-01-2013, 01:56 PM
این هم برای اینکه تنوعی در تاپیک ایجاد بشه.
پوزیسیون زیر بعد از حرکت بیست و نهم سیاه در بازی بین پتروسیان-اسپاسکی بازی دهم مسابقه قهرمانی جهان 1966 بوجود اومد. بعد از حرکت پتروسیان(سفید)، اسپاسکی تسلیم شد.حرکت پتروسیان(بهترین حرکت)چیست؟
Qh8+

MEHDI
10-01-2013, 02:21 PM
Qh8+

درسته.

2488

1.Qh8+

2486

و اسپاسکی تسلیم شد. چون:
1...Kxh8
2.Nxf7+

2487

بعد از حرکت شاه سیاه، اسب وزیر رو میگیره و سفید با برتری نیروی زیادی که داره به راحتی بازی رو میبره.

اگر واقعا علاقه مندی وجود داشته باشه می تونیم یک تاپیک جداگانه برای معماهای شطرنج ایجاد کنیم.

Russell
10-01-2013, 02:27 PM
اگر واقعا علاقه مندی وجود داشته باشه می تونیم یک تاپیک جداگانه برای معماهای شطرنج ایجاد کنیم.
بسیار فکر خوبی‌ست :e00e:

mosafer
10-14-2013, 05:31 AM
.
درود جناب مهدی:e032:
از سه شنبه این هفته مسابقات بین استانی شروع می شود
هر دو فرزندم شرکت کردند
معماهای شما می تواند کمکی باشد برای آنها در این مسابقات؟
اگر هست ،می شود لطف کرده و آنهایی که مناسب آنهاست را لینک دهید؟؟
+
سپاس:e032:

MEHDI
10-14-2013, 09:11 AM
درود جناب مهدی:e032:
از سه شنبه این هفته مسابقات بین استانی شروع می شود
هر دو فرزندم شرکت کردند
معماهای شما می تواند کمکی باشد برای آنها در این مسابقات؟
اگر هست ،می شود لطف کرده و آنهایی که مناسب آنهاست را لینک دهید؟؟
+
سپاس:e032:

سلام.
الان که دیگر زمان زیادی باقی نمانده. بهتر است الان برای یادگیری مطالب جدید، خودشان را تحت فشار قرار ندهند چون تاثیر خوبی ندارد و قدرت درست اندیشیدن را از آن ها می گیرد.
بهتر است روی شروع بازی تمرکز زیادی کنند که در این سطح، داشتن دانش شروع بازی موفقیت زیادی به دست می دهد. من یک کتاب خوب به شما معرفی کردم که چیستان هایش طبقه بندی شده هستند و به دردتان می خورد. هرچه بیشتر با مسائل شطرنج درگیر باشند و امکانات مختلف را در نظر بگیرند بی تردید نیرومندتر می شوند. من در جستار آرشیو چیستان های شترنگ، چیستان ها را طبقه بندی کردم. تلاش کنند آسان ها را حل کنند.
نیرومند شدن در شروع بازی و تاکتیک ها به نظرمن بهترین حربه برای پیروزی در مسابقات در این سطح و رده سنی است.
برخی شروع بازی ها خیلی محبوب است و بلد بودن بخشی از تئوری حرکات و دام هایی که وجود دارد می تواند مفید باشد.
در اولین فرصت، چیستان های جدیدی را در آن جستار قرار می دهم.
ولی وقتی وارد بازی ها می شوند بهتر است تمرکزشان روی بررسی بازی هایشان باشد تا نقاظ ضعف خود را بفهمند و در بازی بعدی تکرار نکنند.

homayoun
10-14-2013, 12:47 PM
من هم چترنگ را دوست دارم(چترنگ است نه شترنگ) . اگر کاری کردید به من هم گویید. ماتیکان(نسک) مای زلیز را کجا میشود یافت؟ اگر دارید به ما هم بدهید . دیرهنگامی بود به دنبال این ماتیکان( نسک) بودم!

MEHDI
10-17-2013, 06:30 PM
من هم چترنگ را دوست دارم(چترنگ است نه شترنگ) . اگر کاری کردید به من هم گویید. ماتیکان(نسک) مای زلیز را کجا میشود یافت؟ اگر دارید به ما هم بدهید . دیرهنگامی بود به دنبال این ماتیکان( نسک) بودم!

کتاب چندان خوبی هم نیست. تفسیرهایش دقیق نیست و شروع بازی اش هم زیادی قدیمی شده. من یک نسخه از آن داشتم و جزو نخستین کتاب های من بود که به دوستی دادم و هرگز او را دیگر ندیدم که کتاب را پس بگیرم. اگر مسیرتان به میدان رسالت در تهران نزدیک است، می توانم آدرس دهم از کجا بخرید.

mosafer
10-18-2013, 09:49 AM
سلام. الان که دیگر زمان زیادی باقی نمانده. بهتر است الان برای یادگیری مطالب جدید، خودشان را تحت فشار قرار ندهند چون تاثیر خوبی ندارد و قدرت درست اندیشیدن را از آن ها می گیرد. درود جناب مهدی پسرم در سه بازی ابتدایی ، یک برد داشت دو باختش را با کسانی همبازی بود که گویا در آسیا مقام آورده بودند مربی سابقش گفت بهتر هست انصراف بدهد چون هیچ شانسی ندارد در مقابل رقبایش و انصراف داد. دخترم مسابقاتش هفته ی اینده هست ولی مربی سابق پسرم گفت بهتر هست او هم انصراف بدهد چون باعث می شود تجربه ی تلخی داشته باشد

MEHDI
10-18-2013, 10:15 AM
درود جناب مهدی
پسرم در سه بازی ابتدایی که یک برد داشت
دو باختش را با کسانی همبازی بود که گویا در آسیا مقام آورده بودند
مربی سابقش گفت بهتر هست انصراف بدهد چون هیچ شانسی ندارد در مقابل رقبایش
و انصراف داد.
دخترم مسابقاتش هفته ی اینده هست ولی مربی سابق پسرم گفت بهتر هست او هم انصراف بدهد چون باعث می شود تجربه ی تلخی داشته باشد

سلام.
فرصت بازی کردن مقابل بازیکنان بهتر بسیار خوب است. هرچقدر هم که قوی باشند. از 3 بازی 1 بازی را هم که برد. چنین مسابقاتی به روش سوییسی است پس با افراد هم سطح یا پایین تر از خودش هم بازی می کند. شاید اگر با این نگرش که قرار است در این مسابقات نتیجه خوبی کسب کند شرکت نمی کرد و برایش توضیح می دادند که این مسابقات برای افزایش سطح آمادگی اش است و انتظارات از او بالا نباشد، می توانست فارغ از نتایج از بازی ها لذت ببرد و یاد بگیرد. باید پیش از هرچیز از خود بازی لذت ببرد. تجربه چنین مسابقاتی بسیار آموزنده هستند. شطرنج در سطح حرفه ای، جدا از دانش و مهارت نیاز به شخصیت نیرومندی هم دارد تا فشارهای روانی را در طول مسابقه به خوبی تحمل کنید. چنین مسابقاتی، مهارت های بازیکنان را پرورش می دهد و من دلیل کناره گیری را نمی فهمم چون او آنقدرها ضعیف نیست که در حد مسابقات نباشد و 1 بازی را برده بود. تلخکامی بخشی از شطرنج و زندگی است. نمی توان از او در برابر تجربه های تلخ محافظت کرد. باید او را آماده رویارویی با آن ها کرد.به قول کاسپارف:
. Few things are as psychologically brutal as chess

تا دلتان بخواهد بازیکنان بزرگ در شطرنج داشتیم که همه مهارت های لازم را داشته اند ولی به خاطر شخصیت شان، نتوانسته اند به سطح بالا برسند. پس شکنندگی اصلا عنصر مطلوبی در شطرنج نیست چون شطرنج، جنگ است. باید روحیه جنگندگی، اعتماد به نفس و شخصیت نیرومندی داشته باشید.

mosafer
10-18-2013, 11:15 AM
سلام. فرصت بازی کردن مقابل بازیکنان بهتر بسیار خوب است. هرچقدر هم که قوی باشند. از 3 بازی 1 بازی را هم که برد. چنین مسابقاتی به روش سوییسی است پس با افراد هم سطح یا پایین تر از خودش هم بازی می کند. شاید اگر با این نگرش که قرار است در این مسابقات نتیجه خوبی کسب کند شرکت نمی کرد و برایش توضیح می دادند که این مسابقات برای افزایش سطح آمادگی اش است و انتظارات از او بالا نباشد، می توانست فارغ از نتایج از بازی ها لذت ببرد و یاد بگیرد. باید پیش از هرچیز از خود بازی لذت ببرد. تجربه چنین مسابقاتی بسیار آموزنده هستند. شطرنج در سطح حرفه ای، جدا از دانش و مهارت نیاز به شخصیت نیرومندی هم دارد تا فشارهای روانی را در طول مسابقه به خوبی تحمل کنید. چنین مسابقاتی، مهارت های بازیکنان را پرورش می دهد و من دلیل کناره گیری را نمی فهمم چون او آنقدرها ضعیف نیست که در حد مسابقات نباشد و 1 بازی را برده بود. تلخکامی بخشی از شطرنج و زندگی است. نمی توان از او در برابر تجربه های تلخ محافظت کرد. باید او را آماده رویارویی با آن ها کرد.به قول کاسپارف: . Few things are as psychologically brutal as chess تا دلتان بخواهد بازیکنان بزرگ در شطرنج داشتیم که همه مهارت های لازم را داشته اند ولی به خاطر شخصیت شان، نتوانسته اند به سطح بالا برسند. پس شکنندگی اصلا عنصر مطلوبی در شطرنج نیست چون شطرنج، جنگ است. باید روحیه جنگندگی، اعتماد به نفس و شخصیت نیرومندی داشته باشید. :e303: روشش را نمی دانم ولی کسانی که شرکت کرده بودند گویا در سطح عالی بودند کسانی که در سطح کشوری و آسیایی مقام کسب کرده بودند مربیان شطرنج سخنانشان با هم فرق می کند و گیر افتادن بین دو سخن متفاوت به اندازه ی کافی گیج کننده هست . مربی که در هیات تدریس میکند اصرار داشت دخترم در تمام سطوح شرکت کند اتفاقا در سطح زیر ده سال شرکت کرد و اولین مسابقه اش را در مقابل دختری بازی کرد که 2 سال شطرنج کار میکرد و در دقیقه ی اول باخت و اما، مربی دیگر که در باشگاه خصوصی با انها کار میکرد اصرار کرد تا انصراف بدهد و بعد از همان اولین بازی انصراف داد. مربی اول چندین سال ست که موسسه تاسیس کرده و خودش هم جزو کسانیست که مقام زیاد کسب کرده ولی مربی هیات سال اول مربیگری اوست به همین خاطر ما سخن مربی قبل را پذیرفتیم بخاطر تجربه اش

shahin
10-18-2013, 08:47 PM
انصراف !! عجیب است که مربی ها همچین حرفی میزنند ، شخصیت هم اکنون در حال شکل گیری است ،من که میگویم انصراف کار ترسو هاست ، بهتر نیست به بچه ها بیاموزیم قوی باشند و کاری را که شروع کردند تا آخر ادامه دهند و به خاطر ترس از شکست انصراف ندهند ، کتاب چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد یک جمله ی به یاد ماندنی داشت : چه میکردیم، اگر نمی ترسیدیم ! ، پیشنهاد من این است که بی توجه به حرف مربیان (!) به بچه هایتان نترس بودن را یاد دهید چرا که شجاعت در خود ذکاوت ، قدرت و جادو دارد! ، به کودکانتان بیاموزید که در نبرد زندگی این قویترها نیستند که همیشه پیروز میشوند ، دیر یا زود آن کسی پیروز است که پیروزی را باور دارد!:e14c:

mosafer
10-19-2013, 10:05 PM
انصراف !! عجیب است که مربی ها همچین حرفی میزنند ، شخصیت هم اکنون در حال شکل گیری است ،من که میگویم انصراف کار ترسو هاست ، بهتر نیست به بچه ها بیاموزیم قوی باشند و کاری را که شروع کردند تا آخر ادامه دهند و به خاطر ترس از شکست انصراف ندهند ، کتاب چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد یک جمله ی به یاد ماندنی داشت : چه میکردیم، اگر نمی ترسیدیم ! ، پیشنهاد من این است که بی توجه به حرف مربیان (!) به بچه هایتان نترس بودن را یاد دهید چرا که شجاعت در خود ذکاوت ، قدرت و جادو دارد! ، به کودکانتان بیاموزید که در نبرد زندگی این قویترها نیستند که همیشه پیروز میشوند ، دیر یا زود آن کسی پیروز است که پیروزی را باور دارد!:e14c:
برای من برد و باختشان اصلا مهم نبود چون توقع از کودکی که فقط چند ماه بازی می کند نداشتم
ولی استادش چندین مورد از بهترین شاگردانش مثال آورد که با اولین باخت به کل شطرنج را کنار گذاشتند و دیگر بازی نکردند.
وقتی فردی که تجربه ی چندین ساله دارد در این رشته اصرار دارد که آنها انصراف دهند ،منی که در حد ابتدایی از این بازی می دانم طبیعتا سخن او را درست تر می دانم
ولی خب زمان از دست رفت ِ و تا سال آینده تکرار نخواهد شد(گمانم )
البته دخترم در ر رده ی سنی خودش اخر هفته بازی خواهد کرد.
هر چند حتم دارم اگر با کسی بازی کند که هم سطح خودش باشد نیز نخواهد برد چون هنوز مات کردن را به او آموزش نداده اند(در مقطع مقدماتی یک آموزش می بیند)
+
و اما یک سوال:
گویا شطرنج بازی هست که بیشتر افردای را جذب خود می کند که استعداد خوبی دارند نه هوش بالایی
آیا با گذشت زمان و ادامه دادن این رشته به صورت حرفه ای باعث می شود کودک خلاقیت خود را از دست بدهد؟

MEHDI
10-19-2013, 10:44 PM
گویا شطرنج بازی هست که بیشتر افردای را جذب خود می کند که استعداد خوبی دارند نه هوش بالایی
آیا با گذشت زمان و ادامه دادن این رشته به صورت حرفه ای باعث می شود کودک خلاقیت خود را از دست بدهد؟

متوجه نمی شوم استعداد خوبی دارند نه هوش بالایی به چه معناست.
نمی دانم چه چیزی موجب شده اینگونه فکر کنید. در شطرنج مسلما نیاز به خلاقیت است. شطرنج به شما فرصت می دهد تا ایده های بسیار متنوعی را بیازمایید و به اجرا بگذارید. نمی دانم چه چیزی در ماهیت شطرنج می تواند موجب از دست رفتن خلاقیت کودک شود.

mosafer
10-19-2013, 11:08 PM
متوجه نمی شوم استعداد خوبی دارند نه هوش بالایی به چه معناست.
نمی دانم چه چیزی موجب شده اینگونه فکر کنید. در شطرنج مسلما نیاز به خلاقیت است. شطرنج به شما فرصت می دهد تا ایده های بسیار متنوعی را بیازمایید و به اجرا بگذارید. نمی دانم چه چیزی در ماهیت شطرنج می تواند موجب از دست رفتن خلاقیت کودک شود.

شطرنج از قواعد و قانونهای خودش پیروی می کند،همینطورست؟
وقتی فردی این قواعد را به خوبی به خاطر بسپارد استعداد خوبی دارد و مثلا می آموزد یک مهره چه حرکاتی می تواند انجام دهد
ولی کسی که هوش بالایی داشته باشد از این بازی، بازی جدیدی خلق می کند(مثلا بازی همزمان سه شطرنج باز در یک صفحه ی بازی)
چنین نیست؟

MEHDI
10-19-2013, 11:39 PM
شطرنج از قواعد و قانونهای خودش پیروی می کند،همینطورست؟وقتی فردی این قواعد را به خوبی به خاطر بسپارد استعداد خوبی دارد و مثلا می آموزد یک مهره چه حرکاتی می تواند انجام دهدولی کسی که هوش بالایی داشته باشد از این بازی، بازی جدیدی خلق می کند(مثلا بازی همزمان سه شطرنج باز در یک صفحه ی بازی)چنین نیست؟شطرنج پیچیده تر از آن است که بتواند آن را فرموله کرد.می دانید که سال هاست ابرکامپیوترها وارد عرصه شطرنج شده اند ولی آن ها هنوز نتوانسته اند با محاسبه تعداد وضعیت های ممکنه در شطرنج بفهمند که در شطرنج با بهترین بازی از سوی دو طرف چه نتیجه ای کسب می شود در حالیکه بازی مثل چکرز را کامپیوتر همه تعداد حالات ممکن آن را محاسبه کرده.قوانین کلی در شطرنج زیاد داریم ولی میلیاردها میلیارد وضعیت هم در شطرنج می تواند ایجاد شود. کافی است یک پیاده را یک خانه به جلو ببرید و آن وقت ارزیابی وضعیت متفاوت می شود.البته مطالعه کتاب های شطرنج کمک زیادی به پیشرفت یک بازیکن می کند چرا که در شطرنج وضعیت های نمونه ای زیاد داریم. برای وضعیت های نمونه ای نسخه های کلی می پیچیدیم. مثلا در آخر بازی شاه باید تبدیل به مهره فعالی شود. یا در شروع و وسط بازی باید سعی کرد مرکز را گرفت ولی این ها قواعد کلی هستند. چگونه مرکز را بگیریم؟ چگونه و چه زمانی دقیقا وقتش است که شاه مهره فعالی شود؟ درک این ها نیازمند محاسبه حرکات برنامه ریزی درست و درنظر گرفتن نقشه های طرف مقابل است و کار پیچیده ای است. درک اینکه در چه وضعیتی، رعایت چه استراتژی و قوانینی بر سایر قوانین اولویت دارد کار ساده ای نیست و همین موضوع است که تفاوت بین بازیکنان را مشخص می کند. اگر شطرنج فاقد خلاقیت بود، با این حجم از بازی هایی که سالانه برگزار می شود، خیلی زودتر از این ها جذابیت خودش را از دست داده بود و کسل کننده می شد چرا که رازهایش کشف می شد. در هروضعیتی فقط لازم بود از نقشه خاصی پیروی شود و به نتیجه می رسیدید.در شطرنج، اگر قوانین کلی مثل حرکت مهره ها را کنار بگذاریم، هیچ قاعده ای بدون استثناء نیست. آنقدر ریزه کاری و نکات ظریف وجود دارد که از حساب خارج است.

mosafer
10-19-2013, 11:56 PM
شطرنج پیچیده تر از آن است که بتواند آن را فرموله کرد.می دانید که سال هاست ابرکامپیوترها وارد عرصه شطرنج شده اند ولی آن ها هنوز نتوانسته اند با محاسبه تعداد وضعیت های ممکنه در شطرنج بفهمند که در شطرنج با بهترین بازی از سوی دو طرف چه نتیجه ای کسب می شود در حالیکه بازی مثل چکرز را کامپیوتر همه تعداد حالات ممکن آن را محاسبه کرده.قوانین کلی در شطرنج زیاد داریم ولی میلیاردها میلیارد وضعیت هم در شطرنج می تواند ایجاد شود. کافی است یک پیاده را یک خانه به جلو ببرید و آن وقت ارزیابی وضعیت متفاوت می شود.البته مطالعه کتاب های شطرنج کمک زیادی به پیشرفت یک بازیکن می کند چرا که در شطرنج وضعیت های نمونه ای زیاد داریم. برای وضعیت های نمونه ای نسخه های کلی می پیچیدیم. مثلا در آخر بازی شاه باید تبدیل به مهره فعالی شود. یا در شروع و وسط بازی باید سعی کرد مرکز را گرفت ولی این ها قواعد کلی هستند. چگونه مرکز را بگیریم؟ چگونه و چه زمانی دقیقا وقتش است که شاه مهره فعالی شود؟ درک این ها نیازمند محاسبه حرکات برنامه ریزی درست و درنظر گرفتن نقشه های طرف مقابل است و کار پیچیده ای است. درک اینکه در چه وضعیتی، رعایت چه استراتژی و قوانینی بر سایر قوانین اولویت دارد کار ساده ای نیست و همین موضوع است که تفاوت بین بازیکنان را مشخص می کند. اگر شطرنج فاقد خلاقیت بود، با این حجم از بازی هایی که سالانه برگزار می شود، خیلی زودتر از این ها جذابیت خودش را از دست داده بود و کسل کننده می شد چرا که رازهایش کشف می شد. در هروضعیتی فقط لازم بود از نقشه خاصی پیروی شود و به نتیجه می رسیدید.در شطرنج، اگر قوانین کلی مثل حرکت مهره ها را کنار بگذاریم، هیچ قاعده ای بدون استثناء نیست. آنقدر ریزه کاری و نکات ظریف وجود دارد که از حساب خارج است.
و اینکه هر کس از این رشته چیزی می داند حرفش با دیگری متفاوت ست.:e108:

Mehrbod
10-20-2013, 12:01 AM
شطرنج پیچیده تر از آن است که بتواند آن را فرموله کرد.می دانید که سال هاست ابرکامپیوترها وارد عرصه شطرنج شده اند ولی آن ها هنوز نتوانسته اند با محاسبه تعداد وضعیت های ممکنه در شطرنج بفهمند ...

«مَر شانون» برآوردی است از شُمار آمایش‌هایِ شایندِ بازی‌ها در شترنگ که 1043 میباشد.

همینجور برآورده شده شُمار ریزگان گیتی 10100 باشد! (:

پارسیگر

mosafer
10-20-2013, 12:10 AM
«مَر شانون» برآوردی است از شُمار آمایش‌هایِ شایندِ بازی‌ها در شترنگ که 1043 میباشد.

همینجور برآورده شده شُمار ریزگان گیتی 10100 باشد! (:

پارسیگر

این پیک شما شبیه درسهایی ست که باید به زبان محاوره ای برمی گرداندیم و به قول دوستان، پدرمان در می آمد تا معنایش را می فهمیدیم

MEHDI
10-20-2013, 12:19 AM
و اینکه هر کس از این رشته چیزی می داند حرفش با دیگری متفاوت ست.:e108:بستگی دارد در رابطه با چه حوزه ای از شطرنج اظهار نظر می کنند.اگر در مورد خود بازی صحبت می کنیم، زیبایی و غنی بودن شطرنج به این است که بازیکنان سبک های مختلفی دارند. هر کسی از زوایاهای مختلفی که می تواند ناشی از شخصیتش باشد، به بازی نگاه می کند و سبک خاص خودش را دارد. البته افرادی که سبک منحصربفرد خود را ابداع کنند و موفق باشند بسیار اندک هستند. مثلا کاسپارف بازیکن تاکتیکی حمله ای بوده که حریف را قلع و قمع می کرده ولی رقیب دیرینه اش کارپف یک بازیکن محتاط و پوزیسیونی بوده که آرام آرام با یک بازی باحوصله به مرور برتری اش را به حریف دیکته می کرده است. برخورد چنین سبک های متضاد و متفاوتی است که مسابقات به یادماندنی را در تاریخ شطرنج ثبت کرده و باعث جذابیت شطرنج می شود. چرا که نبرد دو فلسفه، دو اندیشه متفاوت همیشه جذاب بوده است. اینکه چطور سبک های مختلف در طول تاریخ تکامل پیدا کرده اند و اینکه می بینیم قهرمانان بزرگ چطور از گذشتگان خود الهام گرفته اند و اندیشه های خود را وارد بازی کرده اند و سبک کامل تری را به نمایش گذاشته اند بسیار جالب است. مثلا مصاحبه زیر با ولادیمیر کرامنیک قهرمان سابق جهان، در رابطه با قهرمان گذشته جهان خواندنی است.Kramnik Interviews --Kramnik Interview: From Steinitz to Kasparov (http://kramnik.com/interviews/61)

Mehrbod
10-20-2013, 12:21 AM
این پیک شما شبیه درسهایی ست که باید به زبان محاوره ای برمی گرداندیم و به قول دوستان، پدرمان در می آمد تا معنایش را می فهمیدیم

پس از مغزتان کار میکشد, شترنگ اتان هم بیگمان بهتر میشود! (;

mosafer
10-20-2013, 12:28 AM
بستگی دارد در رابطه با چه حوزه ای از شطرنج اظهار نظر می کنند.اگر در مورد خود بازی صحبت می کنیم، زیبایی و غنی بودن شطرنج به این است که بازیکنان سبک های مختلفی دارند. هر کسی از زوایاهای مختلفی که می تواند ناشی از شخصیتش باشد، به بازی نگاه می کند و سبک خاص خودش را دارد. البته افرادی که سبک منحصربفرد خود را ابداع کنند و موفق باشند بسیار اندک هستند. مثلا کاسپارف بازیکن تاکتیکی حمله ای بوده که حریف را قلع و قمع می کرده ولی رقیب دیرینه اش کارپف یک بازیکن محتاط و پوزیسیونی بوده که آرام آرام با یک بازی باحوصله به مرور برتری اش را به حریف دیکته می کرده است. برخورد چنین سبک های متضاد و متفاوتی است که مسابقات به یادماندنی را در تاریخ شطرنج ثبت کرده و باعث جذابیت شطرنج می شود. چرا که نبرد دو فلسفه، دو اندیشه متفاوت همیشه جذاب بوده است. اینکه چطور سبک های مختلف در طول تاریخ تکامل پیدا کرده اند و اینکه می بینیم قهرمانان بزرگ چطور از گذشتگان خود الهام گرفته اند و اندیشه های خود را وارد بازی کرده اند و سبک کامل تری را به نمایش گذاشته اند بسیار جالب است. مثلا خواندن مصاحبه زیر با ولادیمیر کرامنیک قهرمان سابق جهان، در رابطه با قهرمان گذشته جهان خواندنی است.Kramnik Interviews --Kramnik Interview: From Steinitz to Kasparov (http://kramnik.com/interviews/61)

سپاس جناب مهدی از پاسخهای کاملتان.:e303:

گویا قهرمانان شطرنج اکثرا مربی نداشتند

MEHDI
10-20-2013, 12:38 AM
سپاس جناب مهدی از پاسخهای کاملتان.:e303:

گویا قهرمانان شطرنج اکثرا مربی نداشتند

شاید به استثنای قهرمانان بسیار دور شطرنج، همه شان مربی داشتند و در دوران کودکی و جوانی به طور روشمند آموزش می دیدند و پیشرفت شان زیر نظر مربی بوده است. بخصوص در شوروی که مدارس شطرنج به طور جدی کار آموزش را دنبال می کردند. مثلا کاسپارف و کارپف هردو حاصل مدرسه باتوینیک که خود قهرمان سابق جهان بوده، هستند.

mosafer
10-20-2013, 12:41 AM
شاید به استثنای قهرمانان بسیار دور شطرنج، همه شان مربی داشتند و در دوران کودکی و جوانی به طور روشمند آموزش می دیدند و پیشرفت شان زیر نظر مربی بوده است. بخصوص در شوروی که مدارس شطرنج به طور جدی کار آموزش را دنبال می کردند. مثلا کاسپارف و کارپف هردو حاصل مدرسه باتوینیک که خود قهرمان سابق جهان بوده، هستند.
من تمام تلاشم را می کنم که وقتشان را در زمینه ای هزینه کنند که برایشان مفید باشد
امیدوارم پشیمان نشوم و نشوند.

+

سپاس

MEHDI
10-20-2013, 01:03 AM
من تمام تلاشم را می کنم که وقتشان را در زمینه ای هزینه کنند که برایشان مفید باشد
امیدوارم پشیمان نشوم و نشوند.

+

سپاس

بعله پدر و مادر به ویژه مادر به فرزندانشان اهمیت زیادی می دهند.
امیدوارم موفق باشید و باشند.

MEHDI
10-20-2013, 01:11 AM
A lot has been said recently about how super-computers will put an end to chess. Is chess really finite?

KRAMNIK:
It’s finite, no doubt, but it’s a number with 27 or 28 zeros – for the human mind it’s still infinite. Checkers, and particularly Russian checkers, really has been exhausted by computers, if you can put it like that. Chess is too complex: even the most powerful computers we use to train can analyse positions to a maximum of about 30 moves ahead. Games, meanwhile, can sometimes stretch to 200 moves. Yes, computers are strong, but they don’t calculate the game to the end and sometimes they make mistakes.

You actually competed against a computer and started off leading but finally drew. Kasparov once lost!

KRAMNIK:
He lost more due to carelessness, because at that point computers were much weaker. Back then he just collapsed, as he began to imagine that someone was helping the computer. He was clearly stronger than the machine, and if he’d been more mentally stable he’d have beaten the computer. I played a few years later against a much more powerful machine. After the first half of the match I was leading by two points, but then I lost two games in a row. It was probably tiredness: when you play against a machine you have to maintain fantastic concentration, much greater than against a human being – the machine never gets tired! In the end it was a 4:4 draw. In 2006 it was almost impossible to beat the machines as they were already very powerful. The most you could hope for was to draw, which I was close to doing. Since then computers have moved far ahead and such a match no longer has any sporting interest. A human being is doomed to lose.

Kramnik: “Intellectual effort gives me enormous pleasure” (http://www.chessintranslation.com/2013/08/kramnik-intellectual-effort-gives-me-enormous-pleasure/)

shahin
10-20-2013, 07:53 AM
برای من برد و باختشان اصلا مهم نبود چون توقع از کودکی که فقط چند ماه بازی می کند نداشتم
ولی استادش چندین مورد از بهترین شاگردانش مثال آورد که با اولین باخت به کل شطرنج را کنار گذاشتند و دیگر بازی نکردند.
وقتی فردی که تجربه ی چندین ساله دارد در این رشته اصرار دارد که آنها انصراف دهند ،منی که در حد ابتدایی از این بازی می دانم طبیعتا سخن او را درست تر می دانم
ولی خب زمان از دست رفت ِ و تا سال آینده تکرار نخواهد شد(گمانم )
البته دخترم در ر رده ی سنی خودش اخر هفته بازی خواهد کرد.
هر چند حتم دارم اگر با کسی بازی کند که هم سطح خودش باشد نیز نخواهد برد چون هنوز مات کردن را به او آموزش نداده اند(در مقطع مقدماتی یک آموزش می بیند)
+
و اما یک سوال:

هم اکنون توقعی ندارید چون که هنوز چیزی بلد نیستند ،این مراحل میگذرد وزمانی خواهد رسید که فرزندانتان حرفی برای گفتن خواهند داشت به نظرم اگر آن موقع توقع داشته باشید روی بازی آنها بیشتر تاثیر منفی میگذارید تا مثبت /مربی کسانی را مثال زد که با اولین شکست ها فرار کرده اند ، هیچ از خود پرسیدید که چرا ترسو ها را مثال زد وچرا ازکسانی که به واسطه اولین شکست نیرویی دوچندان گرفته اند تا اشتباهات خود را بیابند حرفی نزد ، متأسفانه برخی از مربی ها از ترس از دست دادن شاگرد از همچین حربه هایی استفاده میکنند ، اگر بنا باشد که با هر شکست بترسد و برود بهتر است برود فوتبال بازی کند، شطرنج ورزش سختیست و فقط کمتر از 1% شطرنجبازان حرفه ای به عنوان استاد بزرگی میرسند ، اگر میترسد و نمیتواند مجبورش نکنید چرا که اگر مجبورش کنید خود به خود در فرگشت شطرنجی حذف خواهد شد و راه به جایی نخواهد برد.) و اما سوالتان : شطرنج بیشتر (تقریبا همه را) افراد را به واسطه راز آلود بودنش به خود جذب میکند ، چون بشر کنجکاو است و میخواهد از هر چیزی سر در بیاورد ، تا کنون بسیاری از بزرگسالان را دیده ام (شما هم دیده اید) که میگویند که به شطرنج هیچ علاقه ای ندارند و خوشمان نمی آید ، اگر از آنها چرایی اش را پرس وجو کنید در میابید که در کودکی (قبلتر)، در اولین برخوردها با این بازی (جنگ) به سختی پشتشان به خاک مالیده شده و میترسند دوباره دست به مهره بشوند و این ربطی به استعداد و هوش ندارد ، ربط به این پیدا میکند که آیا دوست دارد جنگ بازی بکند یا نه ؟ /به هیچ وجه هر چه در این رشته بالا تر برود به شخصیت استوار تر ، مدیریت بهتر در مواجه با بحران و... دست میابد ، خلاقیت هم بستگی به خودش دارد اگر شطرنج سودی برایش نداشته باشد ، بی شک ضرری هم نمیرساند. :e011:

MEHDI
10-20-2013, 08:46 AM
شاهین به نکته خوبی اشاره کرد. بعضی مربیان از ترس کسب نتایج ضعیف و مقصر جلوه دادن خودشان، دوست ندارند شاگردشان در تورنمنت های قوی شرکت کند چون می ترسد شاگرد و والدینش دلسرد شوند و کارش کساد شود. متاسفانه این طرز نگرش های خودخواهانه و به اصطلاح زیرکانه در ایران رواج دارد. مطمئن شوید که معلمش بین این دسته افراد نیست. هرکسی که بازیکن نیرومندی بود، لزوما مربی خوبی نیست.

MEHDI
10-20-2013, 09:23 AM
یه یارویی بود که هروقت من رو می دید میگفت دوستی داره که توی 4 حرکت میتونه من رو مات کنه!
با من هم که چند بار بازی کرد همون حقه قدیمی مات ناپلئونی رو میخواست اجرا کنه که توی فیلم های ایران هم محبوبه. احتمالا خودش دوستش بود یا دوستش با این حقه قدیمی مدام ماتش می کرد.
کلا درک مردم بی دانش و بی اندیشه از چیزی همینقدره. همیشه فرسنگ ها از حقیقت دور هستند و عاشق مبالغه کردن هستند. بدبختی اینکه کیش و مات هم می شوند، تغییر مسیر نمیدن.

2702

1.e4 e5
2.Qh5 Nc6
3.Bc4 Nf6
4.Qxf7#

MEHDI
10-20-2013, 09:37 AM
کلا اینکه چند حرکت جلوتر رو ببینی برای اشخاص بی اطلاع یعنی همه چیز درمورد شطرنج.

شخص بی اطلاع 1 : چند حرکت جلوتر رو می بینی؟
من: بستگی به پیچیدگی وضعیت داره. محاسبه حرکات هم همه چیز در شطرنج نیست.
شخص بی اطلاع1: من دوستی دارم که تا 10 حرکت جلوتر رو می بینه!

همه دوستی دارند که...

MEHDI
10-20-2013, 09:44 AM
بعضی وقتا زیادی واژه شطرنج رو دست مالی می کنند. توی هر رشته ای می بینی برای اینکه قمپزی درکرده باشند و صحبت از یک فعالیت فکری هوشمندانه کرده باشند گزارشگران ایرانی از شطرنج مایه می گذارند. از فوتبال بگیر تا وزنه برداری و همچنین عالم سیاست. کلا فقط منظورشان این است که طرف های مقابل دارند برای هم نقشه می ریزند و پیش بینی می کنند. احتمالا در حد مات ناپلئونی هم از شطرنج سردر نمی آورند ولی فقط به عنوان چیزی تزیینی و با کلاس از اصطلاحات شطرنج استفاده می کنند. بیننده هم دقیقا ربطش را نمی فهمد ولی کلا هم گزارشگر و هم بیننده فکر می کنند گزارشگر چیز خوبی گفته است.

mosafer
10-22-2013, 06:15 PM

+

متأسفانه برخی از مربی ها از ترس از دست دادن شاگرد از همچین حربه هایی استفاده میکنند ، اگر بنا باشد که با هر شکست بترسد و برود بهتر است برود فوتبال بازی کند،
حال که می اندیشم به سخنان استادش باید بگویم :بله متاسفانه چنین ست.
از تمام شاگردانش فقط 3 نفر را برای مسابقات معرفی کرد و کسانی که بهترین هستند در باشگاه.

، اگر میترسد و نمیتواند مجبورش نکنید چرا که اگر مجبورش کنید خود به خود در فرگشت شطرنجی حذف خواهد شد و راه به جایی نخواهد برد.)
این بازی را بی نهایت دوست دارد و گاه او من را مجبور می کند برای تمرین ببرمش.

به هیچ وجه هر چه در این رشته بالا تر برود به شخصیت استوار تر ، مدیریت بهتر در مواجه با بحران و... دست میابد ،
.
توقع من از این رشته همین ست...

+
سپاس

mosafer
10-22-2013, 09:08 PM
شاهین به نکته خوبی اشاره کرد. بعضی مربیان از ترس کسب نتایج ضعیف و مقصر جلوه دادن خودشان، دوست ندارند شاگردشان در تورنمنت های قوی شرکت کند چون می ترسد شاگرد و والدینش دلسرد شوند و کارش کساد شود. متاسفانه این طرز نگرش های خودخواهانه و به اصطلاح زیرکانه در ایران رواج دارد. مطمئن شوید که معلمش بین این دسته افراد نیست. هرکسی که بازیکن نیرومندی بود، لزوما مربی خوبی نیست.

مطمئن نیستم جزو این دسته نباشد.
معلمش موسس باشگاه هم هست و جزو استادان مثلا گران
همیشه در بین صحبتهایش در مورد هزینه هایش هم صحبت می کند
حتی انتقاد می کند از هزینه ی هیات ،که باید خیلی کمتر باشد چون درآمد خوبی دارند در قبال مسابقات و دگر موارد.در صورتی که هزینه ی کلاسهای خودش دوبرابر هیات هست
و اما:
هفته ی گذشته یکی از همکارانشان در هیات، که بخاطر مسائل پشت پرده از هیات کناره گیری کرد، می گفت " مربیان شطرنج نمی توانند آدمهای نرمالی باشند همه ی آنها روابط را همانند صفحه ی شطرنج می دانند و قصدشان بیرون کردن اطرافیانشان به هر حیله و نیرنگ هستند..."

mosafer
10-22-2013, 09:17 PM
دیروز پسرم از استاد خود یکی از معماهای شما را پرسیده بعد از پایان کلاسش ایشون پرسید که چه کسی برایش مهره چیده است؟می گفت به روش جدید(گمانم) هست
روشی که ظاهرا هنوز به او آموزش نداده.در هیات دو جلسه خصوصی گذراند و مربی اش میگفت زیرساخت ها را با او کار کرده(گمانم به روش جدید)
با این توضیحات مختصر می توانید حدس بزنید کار کدام مربی بهتر هست؟

+
از امروز مسابقات رده ی زیر هشت سال آغاز شد و متاسفانه دخترم بخاطر تب بالا در اخرین ساعات انصراف داد:e108:

MEHDI
10-22-2013, 09:58 PM
مطمئن نیستم جزو این دسته نباشد.
معلمش موسس باشگاه هم هست و جزو استادان مثلا گران
همیشه در بین صحبتهایش در مورد هزینه هایش هم صحبت می کند
حتی انتقاد می کند از هزینه ی هیات ،که باید خیلی کمتر باشد چون درآمد خوبی دارند در قبال مسابقات و دگر موارد.در صورتی که هزینه ی کلاسهای خودش دوبرابر هیات هست
و اما:
هفته ی گذشته یکی از همکارانشان در هیات، که بخاطر مسائل پشت پرده از هیات کناره گیری کرد، می گفت " مربیان شطرنج نمی توانند آدمهای نرمالی باشند همه ی آنها روابط را همانند صفحه ی شطرنج می دانند و قصدشان بیرون کردن اطرافیانشان به هر حیله و نیرنگ هستند..."

خب من این را به خیلی از آدمها در ایران می توانم تعمیم بدهم.

دیروز پسرم از استاد خود یکی از معماهای شما را پرسیده بعد از پایان کلاسش ایشون پرسید که چه کسی برایش مهره چیده است؟می گفت به روش جدید(گمانم) هست
روشی که ظاهرا هنوز به او آموزش نداده.در هیات دو جلسه خصوصی گذراند و مربی اش میگفت زیرساخت ها را با او کار کرده(گمانم به روش جدید)
با این توضیحات مختصر می توانید حدس بزنید کار کدام مربی بهتر هست؟

+
از امروز مسابقات رده ی زیر هشت سال آغاز شد و متاسفانه دخترم بخاطر تب بالا در اخرین ساعات انصراف داد:e108:

کدام چیستان را پرسیده؟ من از روش جدید و قدیم آگاهی ندارم ولی گمان نکنم در این مدت کوتاه غیر از یکسری اصول ابتدایی چیز خاصی تدریس شده باشد. به هیچ عنوان نمی توانم نظری بدهم.
امیدوارم زودتر حال دخترتان خوب شود.

MEHDI
10-23-2013, 08:26 AM
کمتر از یک ماه دیگر مسابقه قهرمانی جهان بین آناند(champion) و کارلسن(challenger) آغاز می شود.
سایت رسمی مسابقه: FIDE World Chess Championship 2013, Chennai, India (http://chennai2013.fide.com/)

Ouroboros
10-23-2013, 08:44 AM
دوستان شترنگ‌باز و اساتید جدید انجمن، علاقه‌ای به بازی‌های کوچکی با من دارید؟ کمی البته آدم می‌هراسد که کسی را به چالش بکشد مبادا پیشینه‌ی بدون باخت ما برهم بخورد و رکود بی‌نقصی که داریم از میان برود. اما اگر دوستان(مزدک، مهدی ...)مایل هستند، به همان سایت پیشین بیایید یک محکی قدرت و توان خود را بزنیم. اکنون من آنلاین هستم، اگر بعدتر خواستید بازی کنید وقتی آنلاین بودم پیام خصوصی بدهید :e402::

لطفا فقط اگر قصد بازی دارید روی لینک کلیک بکنید (http://lichess.org/knkr5jew)

MEHDI
10-23-2013, 09:35 AM
دوستان شترنگ‌باز و اساتید جدید انجمن، علاقه‌ای به بازی‌های کوچکی با من دارید؟ کمی البته آدم می‌هراسد که کسی را به چالش بکشد مبادا پیشینه‌ی بدون باخت ما برهم بخورد و رکود بی‌نقصی که داریم از میان برود. اما اگر دوستان(مزدک، مهدی ...)مایل هستند، به همان سایت پیشین بیایید یک محکی قدرت و توان خود را بزنیم. اکنون من آنلاین هستم، اگر بعدتر خواستید بازی کنید وقتی آنلاین بودم پیام خصوصی بدهید :e402::

لطفا فقط اگر قصد بازی دارید روی لینک کلیک بکنید (http://lichess.org/knkr5jew)

الان سرکار هستم. امشب ساعت 10 به بعد اگر آنلاین هستید بازی می کنیم.

Ouroboros
10-23-2013, 09:04 PM
جناب مهدی هماورد بسیار توانایی هستند و سه چهار بار نزدیک بود کلاهم بر باد برود :e404:
اما پس از ۷۲ حرکت، و پس از رد درخواست مساوی از سمت ایشان، من به یاری شانس و زمان و ... سرانجام بازی را از طریق تسلیم سفید بُردم!
من سیاه بودم و با دفاع آلخین بازی را شروع کردم، لقمه‌ی بزرگتر از دهان که حسابی مرا آزار داد. شرح بازی و آنالیز کامپیوتری آنرا اینجا بنگرید:
lichess Replay and analyse 4hqhcv9x • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/4hqhcv9x/black)

MEHDI
10-23-2013, 09:28 PM
جناب مهدی هماورد بسیار توانایی هستند و سه چهار بار نزدیک بود کلاهم بر باد برود :e404:
اما پس از ۷۲ حرکت، و پس از رد درخواست مساوی از سمت ایشان، من به یاری شانس و زمان و ... سرانجام بازی را از طریق تسلیم سفید بُردم!
من سیاه بودم و با دفاع آلخین بازی را شروع کردم، لقمه‌ی بزرگتر از دهان که حسابی مرا آزار داد. شرح بازی و آنالیز کامپیوتری آنرا اینجا بنگرید:
lichess Replay and analyse 4hqhcv9x • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/4hqhcv9x/black)

لطف داری از بازی با شما لذت بردم. ما که اینهمه شطرنج باز خوب داریم چرا مسابقه شطرنج در سایت برگزار نمی کنیم؟
شانس کدام بود Ouroboros عزیز. با ثبات تر از من بازی کردی و بردی. :e303:
مدتی بود با کسی بازی نکرده بودم و اشتباهات بدی کردم و حقت بود که ببری.

Nevermore
10-23-2013, 10:01 PM
بازی بسیار جالبی بود.فقط این بازی چند دقیقه ای بود؟در لحظاتی از بازی آدم احساس می کند الان است که امیر بازنده شود.:e057:

MEHDI
10-23-2013, 10:22 PM
بازی بسیار جالبی بود.فقط این بازی چند دقیقه ای بود؟در لحظاتی از بازی آدم احساس می کند الان است که امیر بازنده شود.:e057:

گمان کنم 8 دقیقه به اضافه 15 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت.
بازی کش و قوس زیادی داشت ولی اشتباه آخر را من کردم.

Nevermore
10-23-2013, 10:31 PM
گمان کنم 8 دقیقه به اضافه 15 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت.
بازی کش و قوس زیادی داشت ولی اشتباه آخر را من کردم.

یک سایتی بود بازی هایش 20 دقیقه ای بود.برای کسانی مثل من که تازه کار اند 8 دقیقه بسیار کم است.

MEHDI
10-23-2013, 10:36 PM
یک سایتی بود بازی هایش 20 دقیقه ای بود.برای کسانی مثل من که تازه کار اند 8 دقیقه بسیار کم است.

15 ثانیه هم به ازای هر حرکت به زمانت اضافه می شود.
من خودم chess.com را ترجیح می دهم. در چنین سایت هایی شما می توانید کنترل زمان را هرگونه دوست دارید تنظیم کنید ولی بهتر است مطابق گزینه هایی که خود سایت در اختیار شما می گذارد عمل کنید تا زودتر رقیب پیدا کنید. مثلا برای شما chess.com کنترل زمان 15 دقیقه به اضافه 10 ثانیه پاداش را دارد.

Ouroboros
10-24-2013, 06:50 AM
Chess.com بدبختی که دارد آی‌پی را ثبت می‌کند و بازی با تور در آن ناممکن یا خیلی دشوار است، اینجا کمی مشکل شناسایی شدن داریم. زمان بازی را هم هرطور بخواهیم می‌توانیم تنظیم بکنیم. ضمنا وقت بازی ۱۵ دقیقه بعلاوه‌ی هشت ثانیه اضافه بود.

مشکل گشایشهای «شگفت‌انگیز» در شترنگ آنست که اگر طرف مقابل شما با اعتماد بنفس کافی بازی بکند و تمام ضعفهایی که قصد بهره‌برداری از آنها را دارید خیلی زود محدود بکند، باید تمام بازی را با تمام توان دفاع بکنید و امیدوار باشید که درپی اشتباهات طرف مقابل در پایان بازی، بتوانید یک مساوی بدست بیاورید. من تا حرکت ۴۸ این بازی عملا در حال دفاع بودم و اگر نبود دو اشتباه بسیار عجیب جناب مهدی در حرکت ۵۹ و ۶۵، و البته دفاع مسلط من در سرتاسر بازی، من بی‌شک بازنده‌ می‌بودم!

MEHDI
10-24-2013, 08:11 AM
Chess.com بدبختی که دارد آی‌پی را ثبت می‌کند و بازی با تور در آن ناممکن یا خیلی دشوار است، اینجا کمی مشکل شناسایی شدن داریم. زمان بازی را هم هرطور بخواهیم می‌توانیم تنظیم بکنیم. ضمنا وقت بازی ۱۵ دقیقه بعلاوه‌ی هشت ثانیه اضافه بود.

مشکل گشایشهای «شگفت‌انگیز» در شترنگ آنست که اگر طرف مقابل شما با اعتماد بنفس کافی بازی بکند و تمام ضعفهایی که قصد بهره‌برداری از آنها را دارید خیلی زود محدود بکند، باید تمام بازی را با تمام توان دفاع بکنید و امیدوار باشید که درپی اشتباهات طرف مقابل در پایان بازی، بتوانید یک مساوی بدست بیاورید. من تا حرکت ۴۸ این بازی عملا در حال دفاع بودم و اگر نبود دو اشتباه بسیار عجیب جناب مهدی در حرکت ۵۹ و ۶۵، و البته دفاع مسلط من در سرتاسر بازی، من بی‌شک بازنده‌ می‌بودم!

پس مشکل امنیتی دارد. سایت هایی مثل chess.com و بخصوص سایتی همانند chessclub.com بازیکنان بیشتر و قوی تری دارد. بازیکنان با عنوان بیشتری در آن حضور دارند.
من اگر بخواهم دو اشتباه بسیار عجیبم را نام ببرم 28.b3 و 29.Rac1 را نام می برم که در دو حرکت به همه چیز گند زدم.

MEHDI
10-24-2013, 02:26 PM
ظاهرا Ouroboros (http://www.daftarche.com/members/ouroboros-66/)
چند ماهی نیستند.
هرکسی پایه بود، باهاش بازی می کنم! :e032:

mosafer
10-26-2013, 07:32 AM
خب من این را به خیلی از آدمها در ایران می توانم تعمیم بدهم.

کدام چیستان را پرسیده؟ من از روش جدید و قدیم آگاهی ندارم ولی گمان نکنم در این مدت کوتاه غیر از یکسری اصول ابتدایی چیز خاصی تدریس شده باشد. به هیچ عنوان نمی توانم نظری بدهم.
امیدوارم زودتر حال دخترتان خوب شود.
گمانم اولین چیستان را که مطرح کردید.
+
سپاس:e032: ولی این زودتر هنوز نیامده و هنوز به سختی بیمار ست :(

MEHDI
10-26-2013, 11:50 AM
گمانم اولین چیستان را که مطرح کردید.
+
سپاس:e032: ولی این زودتر هنوز نیامده و هنوز به سختی بیمار ست :(

من پاسخ آن چیستان را در جستار معمای شطرنج می دهم.
امیدوارم حالش هرچه زودتر خوب شود. :e032:

mosafer
10-26-2013, 07:07 PM
من پاسخ آن چیستان را در جستار معمای شطرنج می دهم.
امیدوارم حالش هرچه زودتر خوب شود. :e032:

ولی همان موقع درست جواب داده بود
+
سپاس:e303:

MEHDI
10-26-2013, 07:15 PM
ولی همان موقع درست جواب داده بود
+

با توجه به چیزی که شما کشیده بودید، به نظر اینطور نمی آمد.
اگر برای پسرتان نوشتن با علائم شطرنجی ممکن نیست، یادگیری اش برای خودتان در همین حد که چه مهره ای به کدام خانه می رود نباید دشوار باشد.

mosafer
10-26-2013, 07:19 PM
با توجه به چیزی که شما کشیده بودید، به نظر اینطور نمی آمد.
اگر برای پسرتان نوشتن با علائم شطرنجی ممکن نیست، یادگیری اش برای خودتان در همین حد که چه مهره ای به کدام خانه می رود نباید دشوار باشد.

ولی خودشما گفتید درست جواب داده
مدتیست آموختم علائم شطرنج را
و چون خودش علاقه ی زیادی داشت ترسیم کند به همین خاطر عکس قرار می دادم
این سری حتما از علائم استفاده خواهم کرد
|

MEHDI
10-26-2013, 07:26 PM
ولی خودشما گفتید درست جواب داده
مدتیست آموختم علائم شطرنج را
و چون خودش علاقه ی زیادی داشت ترسیم کند به همین خاطر عکس قرار می دادم
این سری حتما از علائم استفاده خواهم کرد
|

حق با شماست. چیستان نخست را درست پاسخ داده بود.
گمان کردم چیستانی که در جستار معمای شطرنج پاسخش را داده بود، را گفتید که اشتباه بود و پاسخش را امروز دادم.

MEHDI
10-28-2013, 10:19 PM
Enormous self-belief, intuition, the ability to take a risk at a critical moment and go in for a very dangerous play with counter-chances for the opponent - it is precisely these qualities that distinguish
great players. Garry Kasparov

The highest art of the chessplayer lies in not allowing your opponent to show you what he can do. Kasparov

2787A strong memory, concentration, imagination, and a strong will is required to become a great chess player.Fischer

I like the moment I break a man's ego.Fischer

There are tough players and nice guys, and I'm a tough player.Fischer

Genius. It's a word. What does it really mean? If I win I'm a genius. If I don't, I'm not.Fischer

Chess is a matter of delicate judgement, knowing when to punch
and how to duck. Fischer

2788

Mehrbod
10-28-2013, 11:25 PM
ظاهرا Ouroboros (http://www.daftarche.com/members/ouroboros-66/)
چند ماهی نیستند.
هرکسی پایه بود، باهاش بازی می کنم! :e032:

من هستم, ولی از رایانه هم به زور میبرم! ((:

MEHDI
10-29-2013, 01:39 PM
من هستم, ولی از رایانه هم به زور میبرم! ((:
از کدام رایانه؟ هدف که برد و باخت نیست. رقیب به اندازه کافی در سایت های مختلف هست. می خواهیم با بچه های دفترچه شطرنج بازی کنیم.
پس از بازی هم می توانیم در مورد بازی بحث و تبادل نظر کنیم.

MEHDI
11-03-2013, 06:25 PM
2854

چند هفته دیگر مسابقه قهرمانی جهان بین کارلسن - آناند آغاز می شود.
آناند قهرمان جهان از سال 2008 است. آناند 44 ساله دو برابر کارلسن 22 ساله سن دارد. کارلسن در آخرین رده بندی فیده، نفر نخست است و 95 امتیاز بیشتر از آناند دارد. ChessBase News | November 2013 ratings – Nakamura in place four (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011699/november-2013-ratings--nakamura-in-place-four-011113.aspx)

کازلسن و آناند با کنترل زمان کلاسیک، تابحال 29 بار بازی کرده اند که آناند 6 بار و کارلسن 3 بار برده ولی کارلسن دو برد آخر را بدست آورده.

ChessBase News | Tal 05: Carlsen beats Anand, Gelfand catches Nakamura (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4010208/tal-05-carlsen-beats-anand-gelfand-catches-nakamura-190613.aspx)

Alice
11-04-2013, 06:43 PM
از کدام رایانه؟ هدف که برد و باخت نیست. رقیب به اندازه کافی در سایت های مختلف هست. می خواهیم با بچه های دفترچه شطرنج بازی کنیم.

اگر بتوانید سایتی را بیابید که روی تور باز شود، من بازی می‌کنم.

Russell
11-04-2013, 07:26 PM
من هم دوست دارم با دوستانمان مهدی بازی کنم، اگر مایل بودند.

MEHDI
11-04-2013, 07:35 PM
اگر بتوانید سایتی را بیابید که روی تور باز شود، من بازی می‌کنم.

من هم دوست دارم با دوستانمان مهدی بازی کنم، اگر مایل بودند.

خوشحال میشم. دوستمان
Ouroboros (http://www.daftarche.com/members/ouroboros-66/) یک سایت گذاشتند که ظاهرا دارای امنیت بالایی است:
lichess • Free Online Chess (http://en.lichess.org/)

در اینجا ثبت نام کردید، پیام خصوصی بدهید که بازی کنیم.

MEHDI
11-04-2013, 07:47 PM
2861ChessBase News | Anand vs Carlsen: what their colleagues are saying (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011733/anand-vs-carlsen-what-their-colleagues-are-saying-041113.aspx)

Russell
11-04-2013, 08:02 PM
در اینجا ثبت نام کردید، پیام خصوصی بدهید که بازی کنیم.
حتی ثبت نام هم نمیخواهد، فرستادم

MEHDI
11-04-2013, 11:01 PM
6 بازی با russel انجام دادیم که بازی ها را به ترتیب، با آنالیز نه چندان دقیق برنامه سایت می بینید. بازی ها با کنترل زمان 10 دقیقه به اضافه 5 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت بود. بازی های اول سوم پنجم سفید بودم و بازی های دوم چهارم و ششم مهره سیاه را داشتم. خوشحال می شوم که این بازی ها در آینده هم ادامه داشته باشد.

lichess Replay and analyse 00l8k5bt • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/00l8k5bt)

lichess Replay and analyse o74xyaec • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/o74xyaec/black)

lichess Replay and analyse k3muv696 • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/k3muv696)

lichess Replay and analyse chlhbiiy • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/chlhbiiy/black)

lichess Replay and analyse e0b75pgi • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/e0b75pgi)

lichess Replay and analyse rezckfa9 • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/rezckfa9/black)

در سه بازی که مهره سفید را داشتم پیروزی های نسبتا آسانی به دست آوردم ولی در عوض، با مهره سیاه در هر سه بازی شکنجه شدم!

MEHDI
11-05-2013, 09:09 PM
آلیس کجایی؟ سایر شطرنج بازان را هم به مبارزه می طلبیم. :e11b:

Philo
11-05-2013, 10:07 PM
6 بازی با russel انجام دادیم که بازی ها را به ترتیب، با آنالیز نه چندان دقیق برنامه سایت می بینید. بازی ها با کنترل زمان 10 دقیقه به اضافه 5 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت بود. بازی های اول سوم پنجم سفید بودم و بازی های دوم چهارم و ششم مهره سیاه را داشتم. خوشحال می شوم که این بازی ها در آینده هم ادامه داشته باشد.

lichess Replay and analyse 00l8k5bt • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/00l8k5bt)

lichess Replay and analyse o74xyaec • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/o74xyaec/black)

lichess Replay and analyse k3muv696 • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/k3muv696)

lichess Replay and analyse chlhbiiy • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/chlhbiiy/black)

lichess Replay and analyse e0b75pgi • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/e0b75pgi)

lichess Replay and analyse rezckfa9 • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/rezckfa9/black)

در سه بازی که مهره سفید را داشتم پیروزی های نسبتا آسانی به دست آوردم ولی در عوض، با مهره سیاه در هر سه بازی شکنجه شدم!
دوست گرامی در بازی نخست هنگام بازی "4.h4" چه در سر داشته اید؟:e303:

MEHDI
11-05-2013, 10:46 PM
دوست گرامی در بازی نخست هنگام بازی "4.h4" چه در سر داشته اید؟:e303:

4.h4 یک حرکت تهاجمی است و نقشه g4 را در سر دارد.
اگر 4...e6
5.g4 Be4
6.f3 Bg6
7.h5 و فیل سیاه از دست می رود.
سفید می خواهد فضا را در جناح شاه بگیرد و جلوی گسترش و هماهنگی سوار های سیاه را بگیرد. فیل سیاه در f5 موقعیت خوبی دارد و سفید می خواهد از شرش خلاص شود که دیدیم سفید موفق به اینکار شد و فیل به موقعیت بسیار غیرفعال e6 رفت جایی که نه تنها خودش محدود است بلکه جلوی گسترش فیل f8 را می گیرد. البته من با بی دقتی اجازه رهایی این فیل از بند را دادم. البته این حرکت h4,g4,f4 دولبه است و شاه سفید را بی حفاظ می کند و در آینده اگر شاه سفید در جناح وزیر نتواند قلعه برود و سیاه موفق به گسترش مهره هایش شود، آنوقت شاه سفید در مرکز گیر می افتد و آماج حمله قرار می گیرد.ولی در بازی دیدیم که سیاه موفق به اینکار نشد.

MEHDI
11-06-2013, 12:11 AM
Garry Kasparov: A Win For Carlsen In The Upcoming World Championship Match Will Be A Huge Win For The Chess World

I am about to head to India, where I will first
speak at the THiNK conference in Goa before heading to Chennai to visit the much-anticipated world championship match between defending champion Viswanathan Anand, playing in his native city, and young Norwegian challenger Magnus Carlsen.

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/2.png
Courtesy of Garry Kasparov
Kasparov and Anand atop the World Trade Center prior to their 1995 World Championship match in New York City. Mayor Rudy Giuliani made the honorary first move. Kasparov won the match with 4 wins, 1 loss and 13 draws.

I won’t be there for the first game of the match on the 9th, but will arrive for games three and four before heading further east with Ignatius Leong on my first tour of Asian chess federations as part of my campaign for the presidency of the international chess federation, FIDE.I am very familiar with both players, for different reasons, and of course I could not miss this spectacle. Anand was one of my top rivals for what I could call the second half of my chess career if I break it into “Karpov” and “post-Karpov” eras. As the great Anatoly finally slowed, Anand was one of the leaders of the new generation to challenge me at top events like Linares, along with Ivanchuk and Kramnik, to name but two others.

Anand would not wait long before challenging me in a world championship match, in 1995. And everyone realized that despite that loss to me in New York he would be a powerful force for many years to come – although I doubt even Vishy imagined then it would be quite so long! Young tigers do not think decades ahead. When I retired in 2005, I reminded Anand that now he was the “old man” of the circuit, fighting off the kids like Carlsen who were born in the same decade Vishy and I faced off high atop the World Trade Center.

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/3.png
Courtesy of Garry Kasparov
Garry Kasparov training Magnus Carlsen in Croatia in 2009

This is one of the most anticipated matches in recent history and it is no insult to Anand, whose credentials are beyond doubt, that most of the anticipation circles around the 22-year-old challenger.

Magnus Carlsen rocketed to the top of the rating list almost without pause, displaying a consistency and tenacity rare in a young player to accompany his limitless talent.

Many gifted youngsters play impressive games; it was Carlsen’s will to win that set him apart. And though I was not exactly looking for a job as a coach when we worked together for a year in 2009, how could I resist?

I am no bearded Dumbledore, but it was impossible not to see Magnus as a type of Harry Potter, a super-talent destined to become one the greatest and to leave a deep mark (a lightning bolt?) on our ancient game. Carlsen enters the match as the obvious favorite despite his inexperience simply based on how superior his chess performance of the past few years has been to that of Anand, who has declined from his peak in every observable way. Nor can history be ignored.

Carlsen is exactly half Anand’s age and the new generation is rarely turned back.But when I was asked at my Stanford appearance last Sunday if I thought the match would be a walkover for Carlsen, my answer was emphatically negative. Carlsen is the favorite because results and objective quality must matter, but it will not be easy and it is not difficult to imagine a scenario in which he loses the match. Anand has deep experience at every level and that carries with it practical preparation advantages as well as psychological preparedness. According to Anand, he has been working very hard for this match, harder than ever in his life.

And while the world champion has never given much attention to matters of chess history or his legacy, he must know that his entire career will gain an extraordinary new dimension should he defeat the Norwegian wunderkind against the odds. Plus, Anand is playing at home, and while this can create negative pressure it is also a very powerful motivational force. It is much harder to end a training session when you know the eyes of a billion Indians will be on you! And with deep preparation there is always the chance of a powerful surprise or two, and in such a short match (just 12 games), an early shock could tip the match.

Some have suggested my rooting loyalties should lie with my fellow “old man,” Anand, and not with the 22-year-old who broke my rating record and who will share my record as youngest world champion ever should he prevail in Chennai. But while I cannot say I feel joy when one of my records falls, a win for Carlsen will also be a win for the chess world. Changing of the guard, new blood, a fresh face – all these clichés are clichés for a reason. Magnus is a dynamic young man eager to promote the sport, to raise its profile along with his own, and who can inspire a new generation of chess kids (and chess sponsors!) around the world.

Anand is a fantastic chessplayer who brings honor to the sport and to his nation with his skill and his boundless good nature. If he wins this match his high place on chess Olympus is assured. I am predicting a Carlsen victory because of his talent, his results, and the tides of chess history. I am rooting for a Carlsen victory because a new generation deserves a new champion. Most of all, I am hoping for big games, a hard fight, and a great boost for chess around the world as a legend and a legend in the making do battle in Chennai.

Garry Kasparov Previews The Anand-Carlsen Match - Business Insider (http://www.businessinsider.com/garry-kasparov-previews-the-anand-carlsen-match-2013-11)

MEHDI
11-07-2013, 07:32 PM
آخرین خبرهای مربوط به مسابقه قهرمانی جهان را در سایت مسابقه و همچنین chessbase.com
دنبال کنید.
http://www.chennai2013.fide.com
Chess News (http://www.chessbase.com)
http://www.chessdom.com (http://www.chessdom.com/)
از سایت ChessBomb / Chessdom Live Arena (http://www.chessbomb.com/site) می توانید بازی ها را به طور زنده دنبال کنید.
امروز مراسم افتتاحیه مسابقه و کنفرانس خبری بود و از روز شنبه ساعت 13:30 به وقت ایران، بازی اول آغاز خواهد شد.
کارلسن مهره سفید و آناند مهره سیاه را دارد.

MEHDI
11-07-2013, 08:22 PM
Chess News | WCh Chennai: Press conference and news reports (http://chessbase.com/post/wch-chennai-press-conference-and-news-reports)Delhi, 06

مقاله نایجل شرت:

November, 2013 : readwhere (http://epaper.indianexpress.com/181401/Indian-Express/06-November-2013#page/19/2)

MEHDI
11-08-2013, 10:14 PM
من تصحیح می کنم. بازی فردا ساعت 13 به وقت ایران آغاز خواهد شد.
فردا مسابقه قهرمانی جهان بین کارلسن و آناند آغاز خواهد شد.
می توانید حرکات بازی را از ChessBomb / Chessdom Live Arena (http://www.chessbomb.com/site)
و پخش زنده بازی به همراه تفسیر بازی را از سایت مسابقه http://www.chennai2013.fide.com (http://www.chennai2013.fide.com/) ببینید.

MEHDI
11-08-2013, 10:20 PM
یک روز به یادماندنی در شطرنج ایران
پخش زنده و مستقیم دیدار اول رویارویی قهرمانی شطرنج جهان

2893

تفسیر و بررسی توسط استاد بزرگ قائم مقامی
نخستین استاد بزرگ تاریخ ایران و قهرمان 10 دوره شطرنج کشور
دارنده رکورد بازی های همزمان شطرنج جهان (گینس)
گزارش لحظه به لحظه توسط: رضا مهدی پور

ساعت 13:00 / شنبه 18 آبان ماه / در محل هیات شطرنج استان تهران
واقع در خیابان حجاب - پشت فدراسیون شطرنج / تلفن: 88991691

تذکر مهم: ظرفیت سالن محدود است / از 12 دیدار، 7 دیدار پخش زنده خواهد شد (http://achmaz.ir/)

.: سایت تخصصی شطرنج ایران / Iranian Professional Chess :. (http://achmaz.ir/)

MEHDI
11-09-2013, 12:23 PM
بازی نخست، یک مساوی سریع بود. کارلسن هیچ چیزی از شروع بازی با مهره سفید به دست نیاورد و آناند بعد از حرکت دهم، برتری مختصری داشت ولی با مهره سیاه تصمیم گرفت ریسک نکند و با سه بار تکرار وضعیت، بازی مساوی شد.
باید منتظر بازی فردا ماند و دید آناند چه چیزی با مهره سفید برای کارلسن در آستین دارد.
بازی را می توانید در chessbomb.com/site ببینید.

1. Nf3 d5
2. g3 g6
3. Bg2 Bg7
4. d4 c6
5. O-O Nf6
6. b3 Bf5
7. Bb2 O-O
8. c4 Nbd7
9. Nc3 dxc4
10. bxc4 Nb6
11. c5 Nc4
12. Bc1 Nd5
13. Qb3 Na5
14. Qa3 Nc4
15. Qb3 Na5
16.Qb3
0.5-0.5

الا½

MEHDI
11-09-2013, 05:30 PM
امیدوارم فردا یک جنگ تمام عیار را ببینیم و نه یک مساوی سریع و محتاطانه.
Chess News | Chennai WC G1: Anand holds Carlsen to draw in 16 moves (http://chessbase.com/post/chennai-wc-g1-anand-holds-carlsen-to-draw-in-16-moves-2)

MEHDI
11-09-2013, 05:34 PM
Anand on his brand new laptop computer :e057:
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/17.jpg
Anand on his brand new cell phone
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/18.jpg
Anand playing against 5 chess geniuses :e105:
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/19.jpg
Anand learning how to win by putting large objects in the center of the board to distract the opponent :e105:
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/11/20.jpg

MEHDI
11-09-2013, 05:36 PM
برای کسانی که کنجکاو هستند کنترل زمان بازی ها به چه شکل است:

The time control for each game shall be: 120 minutes for the first 40 moves, 60 minutes
for the next 20 moves and then 15 minutes for the rest of the game with an increment of 30
seconds per move starting after move 61 has been made.

این هم یک لینک دیگر که حاوی دیدگاه های استادان بزرگ و تفسیر بازی است.

Chess News | Chennai 01: The Grandmaster Perspective (http://chessbase.com/post/chennai-01-the-grandmaster-perspective)

mosafer
11-09-2013, 06:58 PM
.
درود جناب مهدی
در این مدت اخیر رفتارهای زننده ی زیادی از "مثلا"، استادان شترنگ دیدم(در هیات )
حس خوبی نداشتم و اجازه ندادم دخترم دوباره در آن محیط آموزش ببیند.
قیدش را زدم
شاید بزرگتر که شد خود بتواند آموزشهای لازم را ببیند با کمک برادرش

+
طرح مسائل شما باعث می شد ذهن پسرم درگیر شود و مدام آنرا برای خود ترسیم کند
بهتر دیدم مدتی در حاشیه قرار بگیرد
سپاس بخاطر تمام زحماتی که کشیدید و پاسخهای کامل و مفیدتان
اگر سوالی در این زمینه داشتم مجدد مزاحمتان خواهم شد:e032:

MEHDI
11-09-2013, 07:30 PM
درود جناب مهدی
در این مدت اخیر رفتارهای زننده ی زیادی از "مثلا"، استادان شترنگ دیدم(در هیات )
حس خوبی نداشتم و اجازه ندادم دخترم دوباره در آن محیط آموزش ببیند.
قیدش را زدم
شاید بزرگتر که شد خود بتواند آموزشهای لازم را ببیند با کمک برادرش

+
طرح مسائل شما باعث می شد ذهن پسرم درگیر شود و مدام آنرا برای خود ترسیم کند
بهتر دیدم مدتی در حاشیه قرار بگیرد
سپاس بخاطر تمام زحماتی که کشیدید و پاسخهای کامل و مفیدتان
اگر سوالی در این زمینه داشتم مجدد مزاحمتان خواهم شد:e032:

می تونید بگید چه رفتارهای زننده ای؟
خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.

mosafer
11-10-2013, 05:47 AM
می تونید بگید چه رفتارهای زننده ای؟
خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.

در پیام خصوصی مطرح میکنم
+ سپاس:e032:

MEHDI
11-10-2013, 10:07 AM
2927

MEHDI
11-10-2013, 10:09 AM
پس از بازی کاسپارف توییت کرد:

I imagine Anand's 2..g6 was a surprise for Magnus, and 4..c6 as well. Then White has a big choice: to play c4 & sacrifice a pawn, or not.

Sacrificing the pawn with c4 would not be a typical position for Magnus but Anand (& his second Leko) know those positions well.

But without c4 by White Black gets a very solid position, even if he plays the Nbd2 I'd prefer to Carlsen's Nc3. Little danger for Black.

I remember Anand played this in his 1994 NYC candidates match against Romanishin, who played c4 & drew one & lost one. Can be quite sharp.

First games of big matches are often tentative. Both get a half point but it's great to start any event with an easy draw with black!

Anand & I drew first 8 games of our 1995 world championship match. But then, boom! Next 4/5 were decisive & the match was basically over.

So do not get too depressed with a slow start. Of my 7 world championship matches, 5 started with draw in first game.

MEHDI
11-10-2013, 12:06 PM
بازی دوم هم به مساوی رسید. آناند 1.e4 را بازی کرد و کارلسن با 1...c6 یعنی دفاع کاروکان پاسخ داد که پیش از این به ندرت در بازی های کارلسن دیده شده بود.

آناند جنگندگی لازم را برای بازی برای برد نداشت و این را می توان از تصمیمش برای تعویض وزیرها فهمید. چند حرکت بعد، بازی بعد از 3 بار تکرار حرکات، در 25 حرکت به تساوی رسید. برای دیدن حرکات و تفسیر مختصر بازی و دیدن حرکات پیشنهادی هودینی(برنامه نیرومند شطرنج) به chessbomb.com/site سر بزنید.

MEHDI
11-10-2013, 11:16 PM
تفسیر و حواشی بازی دوم.Anand's turn to steer for a draw in World Chess Championship game 2 | The Week in Chess (http://www.theweekinchess.com/chessnews/events/fide-world-chess-championship-anand-carlsen-2013/anands-turn-to-steer-for-a-draw-in-world-chess-championship-game-2)

Chess News | Chennai 02: Two minor victories? (http://chessbase.com/post/chennai-02-two-minor-victories-)

Chess News | Chennai G2: More moves, but quicker draw (http://chessbase.com/post/chennai-g2-more-moves-but-quicker-draw)

MEHDI
11-12-2013, 03:44 PM
بعد از دو مساوی کوتاه، بازی امروز یک نبرد پیچیده و دشوار بود. کارلسن باز هم با 1.Nf3 آغاز کرد و باز هم به چیزی نرسید و رفتن وزیرش به خانه h1 نشان دهنده مشکلاتش بود. آناند ابتکار عمل را به دست گرفت ولی در لحظه ای که می توانست با بازی کردن 29...Bxb2 شانس های برنده داشته باشد، حرکت ضعیف تری را بازی کرد و کارلسن علیرغم تنگی وقت، با دفاع عالی بازی را وارد یک آخر بازی مساوی کرد.
Chess News | Chennai G3: A thrilling battle as Anand close to win (http://chessbase.com/post/world-championship-anand-carlsen-live-now)

MEHDI
11-13-2013, 09:04 AM
کاسپارف برای بازی سوم و چهارم در هتل برگزاری مسابقه حضور دارد.
پس از بازی سوم کاسپارف توییت کرد:

My feeling is Magnus is trying to reach "his" positions, where he can play forever with little risk. Anand has blocked this plan very well.

Not sure if Anand missed a win as some suggest, but at the time I was surprised he played 33..Qb4 so quickly. Pawn on b2 is dead meat.

The bishop went the wrong way! f2 is the juicy target. 33..Rf8 looked much stronger. Maybe Vishy played it a little too safe there.

It's hard to switch to "win" mode if you are playing with mentality that draw with black is good result. Psychological pull toward safety

Carlsen got nothing in the opening. He wants calm positions but so far is getting calm & slightly worse against Anand's strong reactions.

That is, Anand is responding in way that offers either a sharp fight not to Carlsen's preferred style or calm with no advantage. Well done.

Yes, was surprised to see Carlsen think after Vishy took with 3..dxc4. I'm sure Vishy took some confidence from that.

Will know more tomorrow about match evaluation. Anand gets second white, warm-up time over! But clear as I said, no walkover for Magnus.

So far like wrestling, with Magnus trying for a clinch & slow squeeze & Vishy handily fighting out of it but not pushing hard for more.

Will be interesting to see if Magnus is content to keep circling like this or if he "takes the bait" & plays a sharper line.

An old tiger may not be able to chase down his prey like he used to, but put your head in his mouth & you learn his teeth are still sharp!

This is 3rd largest age gap in World Ch history, 22 years. Ironic it's young guy looking for quiet positions, veteran wants it sharp!

But that is all just talk & what matters is preparation & good moves & high energy each game. Can't get too caught up in these clouds.

MEHDI
11-13-2013, 06:36 PM
بازی امروز هم یک نبرد سنگین و تماشایی بود و باز هم مهره سیاه بود که دست بالا را داشت. کارلسن، دفاع برلین در روی لوپز را بازی کرد و بعد از چند بی دقتی توسط آناند به برتری رسید و همانند بازی دیروز، دفاع عالی سفید همراه با بی دقتی کوچکی از سیاه باعث وارد شدن بازی به یک آخر بازی مساوی شد.
همیشه برای گرفتن آخرین آخبار و تماشای تفسیر بازی ها به Chess News (http://www.chessbase.com) سر بزنید. فردا روز استراحت است.

MEHDI
11-13-2013, 06:57 PM
News About Chess - WK Match Game #4: Carlsen attacks with black (http://newsaboutchess.com/page.php?al=wk-match-game-4-carlsen-attacks-with-black)

2943

Why weren't there any girls taking their clothes off when I played
the World Ch?
توییت نایجل شورت، استاد بزرگ شطرنج و رقیب کاسپارف در مسابقه قهرمانی جهان 1993

MEHDI
11-16-2013, 07:56 AM
در بازی دیروز، کارلسن نخستین پیروزی مسابقه را به دست آورد.
این بار با 1.c4 آغاز کرد ولی باز هم به چیز خاصی از شروع بازی نرسید ولی بازی وارد آخر بازی شد جایی که نقطه قوت کارلسن است. کارلسن آرام آرام فشار را بر حریف افزایش داد و همیشه مسائلی جلوی پای حریفش قرار می داد تا بالاخره آناند زیر فشار مداوم، مرتکب اشتباه شد. امروز باید دید آناند چطور نسبت به شکست دیروز واکنش نشان می دهد.برای دیدن و تفسیر بازی به Chess News (http://www.chessbase.com) سر بزنید.

MEHDI
11-16-2013, 04:03 PM
در بازی امروز هم کارلسن به پیروزی رسید! باز هم آخر بازی و باز هم پیروزی برای کارلسن. آناند از شروع بازی چیزی به دست نیاورد و وارد یک اخر بازی اندکی بدتر شد و مثل بازی دیروز کارلسن آرام آرام مشکلات پیش روی سفید را بیشتر کرد تا جایی که آناند کنترل بازی را از دست داد و شکست خورد. حالا آناند کار دشواری برای بازگشت به مسابقه در پیش رو دارد.

MEHDI
11-19-2013, 02:05 PM
بازی های هفتم و هشتم، دو مساوی بی روح بود. کارلسن با دو امتیاز برتری نیازی به برد ندارد و آناند هم برای کم کردن فاصله ریسک نکرده. آناند بگونه ای بازی می کند که انگار کارلسن باید دو بازی را ببرد تا نتیجه مسابقه برابر شود!

MEHDI
11-21-2013, 11:40 PM
در بازی نهم که عملا آخرین شانس آناند برای بازگشت به مسابقه و جبران دو شکست پیشین بود، آناند یک بازی تهاجمی را به نمایش گذاشت و به وضعیت امیدوارکننده ای رسید ولی کارلسن خونسردانه و با دقت وضعیتش را دفاع کرد. در یک لحظه مهم آناند که می خواست همچنان حمله اش را زنده نگاه دارد، مرتکب اشتباهی بزرگ شد و پس از حرکت حریف تسلیم شد. حالا آناند باید هر سه بازی بعدی را ببرد تا مسابقه مساوی شود که بسیار بعید است.برای دیدن بازی و تفسیر آن به Chess News (http://www.chessbase.com) و Home | The Week in Chess (http://www.theweekinchess.com) سر بزنید.

Rationalist
11-22-2013, 10:45 AM
در بازی نهم که عملا آخرین شانس آناند برای بازگشت به مسابقه و جبران دو شکست پیشین بود، آناند یک بازی تهاجمی را به نمایش گذاشت و به وضعیت امیدوارکننده ای رسید ولی کارلسن خونسردانه و با دقت وضعیتش را دفاع کرد. در یک لحظه مهم آناند که می خواست همچنان حمله اش را زنده نگاه دارد، مرتکب اشتباهی بزرگ شد و پس از حرکت حریف تسلیم شد. حالا آناند باید هر سه بازی بعدی را ببرد تا مسابقه مساوی شود که بسیار بعید است.برای دیدن بازی و تفسیر آن به Chess News و Home | The Week in Chess سر بزنید.
به نظر می رسد شما در شترنگ مهارت مناسبی داشته باشید؛ امید است هنگامی که در آینده به قدرت کافی جهت هماوردی با@Ouroboros (http://www.daftarche.com/member.php?u=66) رسیدم؛ شما نیز حضور داشته باشید تا مهارت خود را
در برابر شما نیز به چالش بکشم.

MEHDI
11-22-2013, 03:01 PM
به نظر می رسد شما در شترنگ مهارت مناسبی داشته باشید؛ امید است هنگامی که در آینده به قدرت کافی جهت هماوردی با@Ouroboros (http://www.daftarche.com/member.php?u=66) رسیدم؛ شما نیز حضور داشته باشید تا مهارت خود را
در برابر شما نیز به چالش بکشم.

امیدوارم که شما هر چه زودتر به قدرت کافی برسید و من و ouroboros با شما بازی کنیم.
در ضمن بازی دهم کارلسن-آناند هنوز در آخر بازی در جریان است.

MEHDI
11-22-2013, 03:56 PM
بازی دهم بعد از 65 حرکت به تساوی رسید و کارلسن با سه پیروزی و هفت تساوی قهرمان جدید جهان شد. این را می توان سرآغاز یک دوره جدید در شطرنج دانست چرا که بالاخره یک شطرنجباز جوان و مدرن از غرب، قهرمان جهان شده است.

MEHDI
12-02-2013, 02:24 PM
3037

بعد از کسب عنوان قهرمانی جهان و به دست آوردن 60% جایزه حدودا 2/5 میلیون دلاری مسابقه

3036

دو روز پیش کارلسن در روز تولدش، به استادیوم سانتیاگو برنابئو رفت تا بازی رئال با وایادولید را از نزدیک تماشا کند.

3038

3039

3040

و بازی را هم بطور نمادین او آغاز کرد که ویدئوی آن را می توانید در یوتیوب (http://www.youtube.com/watch?v=3cLCbzzcVlc)تماشا کنید.

MEHDI
12-02-2013, 10:24 PM
امشب 6 بازی با khayyam (http://www.daftarche.com/members/khayyam-199/) گرامی انجام دادیم که بازی ها را به ترتیب با تفسیر برنامه سایت، تماشا می کنید.
بازی های اول سوم پنجم سفید بودم و بازی های دوم چهارم ششم مهره سیاه را داشتم. کنترل زمان بازی ها 3+10 بود.

lichess Replay and analyse tvt63vij • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/tvt63vij)

lichess Replay and analyse 50f0gct3 • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/50f0gct3/black)

lichess Replay and analyse eccdkcop • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/eccdkcop)

lichess Replay and analyse myd6kl9s • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/myd6kl9s/black)

lichess Replay and analyse nc672lom • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/nc672lom)

lichess Replay and analyse tinym26j • Free Online Chess (http://en.lichess.org/analyse/tinym26j/black)

MEHDI
12-03-2013, 06:31 PM
مجموعه ای از مصاحبه ها و دیدگاه های مختلف در مورد مسابقه قهرمانی جهانWorld Championship Chennai: Reports and opinions | Chess News (http://en.chessbase.com/post/world-championship-chennai-reports-and-opinions)

Chennai aftermath: the experts opine | Chess News (http://en.chessbase.com/post/chennai-aftermath-the-experts-opine)

Anand: I was outplayed by Carlsen | Chess News (http://en.chessbase.com/post/anand-i-was-outplayed-by-carlsen)

MEHDI
01-18-2014, 07:55 PM
مصاحبه با قهرمان جهان، مگنس کارلسن.

YouTube - 1.16.14 Meet the : World Chess Champ Magnus Carlsen, in conversation w/ Peter Thiel (http://www.youtube.com/watch?v=ZBnSU-LX1ss)

کارلسن به مارک زوکربرگ تدریس می کند:

Mr. Facebook vs the World Champion | Chess News (http://en.chessbase.com/post/mr-facebook-vs-the-world-champion)

MEHDI
01-25-2014, 12:15 PM
کارلسن در 9 حرکت، بیل گیتس را مات می کند.

Carlsen mates Bill Gates in 79 – seconds! | Chess News (http://en.chessbase.com/post/carlsen-mates-bill-gates-in-79-seconds)

MEHDI
02-22-2014, 12:36 PM
Kasparov comments on chess computers in an interview with Thierry Paunin on pages 4-5 of issue 55 of Jeux & Stratégie (published in 1989):

‘Question: ... Two top grandmasters have gone down to chess computers: Portisch against “Leonardo” and Larsen against “Deep Thought”. It is well known that you have strong views on this subject. Will a computer be world champion, one day ...?

Kasparov: Ridiculous! A machine will always remain a machine, that is to say a tool to help the player work and prepare. Never shall I be beaten by a machine! Never will a program be invented which surpasses human intelligence. And when I say intelligence, I also mean intuition and imagination. Can you see a machine writing a novel or poetry? Better still, can you imagine a machine conducting this interview instead of you? With me replying to its questions?’

7 سال بعد در سال 1996، کاسپارف بازی اول مسابقه 6 دستی اش را به دیپ بلو باخت.
Deep Blue (Computer) vs Garry Kasparov (1996) "Sacre Blue!" (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070874)

البته کاسپارف در ادامه مسابقه، 3 برد به دست آورد و مسابقه را برد ولی سال بعد یعنی 1997 کاسپارف در یک مسابقه 6 دستی، به deep blue باخت! بدتر از آن شکست تحقیرآمیزش در بازی ششم بود که فقط در 19 حرکت نابود شد. این کوتاه ترین شکست دوران حرفه ای کاسپارف بود.

Deep Blue (Computer) vs Garry Kasparov (1997) "Tangled Up in Blue" (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070917)

MEHDI
04-09-2014, 04:26 PM
ویسواناتان آناند با پیروزی غیرمنتظره در تورنمنت نامزدی قهرمانی جهان، این شانس را دارد تا امسال بار دیگر با مگنس کارلسن قهرمان فعلی جهان مسابقه دهد. آناند سال پیش با شکست برابر کارلسن عنوان قهرمانی اش را از دست داد و حالا این شانس را دارد که با پیروزی مقابل کارلسن دوباره عنوانش را به دست آورد. مسابقه احتمالا اواخر سال میلادی در نروژ برگزار خواهد شد.

Breaking news: World Championship 2014 in Norway | Chess News (http://en.chessbase.com/post/breaking-news-world-championship-2014-in-norway/1)

Kavalek: Anand proved them wrong | Chess News (http://en.chessbase.com/post/kavalek-anand-proved-them-wrong/1)

Dariush
05-25-2014, 08:53 PM
تحلیلِ دو بازی من و امیر گرامی؛ جهتِ آرشیو:
بازی اول (http://en.lichess.org/cShKiALO)
بازی دوم (http://en.lichess.org/JfboC2JF)
.

Dariush
05-27-2014, 06:53 PM
بفرمائید، وقتی به شما می گویم مرا اینقدر باد نکنید برای همین است! باختی که می‌توانست کاملا ساده نادیده گرفته شود، چنان افتضاحی شد که دو دست پیروزیِ مقتدرانه‌ی مرا کاملا بر باد داد! در این بازی عملا داشتم روی هوا و پشمی بازی می‌کردم! حالا کی دوباره بتوانم عظمتِ آن دو برد را تکرار بکنم، احتمالا با این شکستِ مفتضحانه، هرگز!
Ouroboros vs Anon. in jhkyK6aj : A00 Vant Kruijs Opening, General • lichess.org (http://en.lichess.org/jhkyK6aj/black#0)

Ouroboros
05-27-2014, 07:02 PM
هیچ هم این خبرها نیست، کدام «بازی به روی هوا»؟ داشتید خودتان را می‌کشتید. :e415:
ولی خب اگر آن اشتباه را نمی‌کردید من هیچ امکان بردن نداشتم. این برد هم نشانه‌ی توجه بیش از حد به بازی‌ست نه ضعف شما. هنوز هم می‌بینیم که ۹۰٪ حرکات شما «بهترین حرکت ممکن» است. چیزی که من به نظرم رسید این بود که چون حمله‌ی آغازین و همه‌جانبه‌ی شما را دفع کردم دیگر بی‌هدف بازی می‌کردید و برنامه‌ای نداشتید. البته تا همان اشتباه آخر همه چیز به سود شما بود!

Dariush
05-27-2014, 07:24 PM
کشتن که آری، از همان زمانی که دیدم توی مخمصه افتاده‌ام، داشتم به شدت تقلا می‌کردم از باتلاق دربیایم! از همان لحظه که مجبور به وزیر در برابر وزیر شدم، داشتم شدیدا تقلا می‌کردم... آن اشتباهی که می‌گویید تنها تیر آخر بود وگرنه بازی مدتی بود از دستِ من خارج شده بود و تنها داشتم واکنش نشان می‌دادم. ولی به شما قول می‌دهم که اجازه نخواهم مدتِ زیادی آن بالا بنشینید...

Dariush
05-27-2014, 10:40 PM
بازی اولی بازی من و راسل گرامی‌ست؛ بازی دومی بازی من و مهربد است، مهربد با آنکه میگفت خیلی آماتور است اما خیلی خوب در برابر من مقاومت کرد...:e420:
راسل جان به وضوح در حالِ پیشرفت هستی گرامی! فکر میکنم داری زیاد تمرین میکنی.
Anon. vs rezarezaa in 97VSjFar : A00 Vant Kruijs Opening, General • lichess.org (http://en.lichess.org/97VSjFar)
Anon. vs Anon. in e9WUBtjF : A00 Polish Opening, General • lichess.org (http://en.lichess.org/e9WUBtjF)

پ.ن: راسل جان با پوزش بسیار، برای امشب من دیگر نمی‌توانم بیش از چهار دست بازی کنم! تا وقتی دیگر حتما در خدمت‌تان خواهم بود.:e032:

Ouroboros
05-28-2014, 08:35 AM
داریوش لطفا توضیح بدهید درباره‌ی این 1. e3

Dariush
05-28-2014, 10:44 AM
درود...
حرکتِ اولِ خودم با راسل را می‌گوئید گرامی؟ من هنوز از دیشب سردرد دارم؛ بیش از دو بازی پشتِ سر هم واقعا مغزم را به سوی نابودی میکشاند! دیشب 4 بازی داشتم و یک باختِ بسیار بد!

Ouroboros
05-28-2014, 11:21 AM
درود...
حرکتِ اولِ خودم با راسل را می‌گوئید گرامی؟ من هنوز از دیشب سردرد دارم؛ بیش از دو بازی پشتِ سر هم واقعا مغزم را به سوی نابودی میکشاند! دیشب 4 بازی داشتم و یک باختِ بسیار بد!
گشایش مورد علاقه‌ی شما در تمام بازی‌های ما با سفید بوده، اینجا در مقابل راسل هم از آن استفاده کردید. گشایش بسیار کند و ملال‌آور و بدردنخوری‌ست، اما من دیدم شما آنرا با موفقیت نسبتا بالایی مورد بهره‌برداری قرار می‌دهید گفتم شاید به مطالعه‌ی گسترده و دقیق آن پرداخته‌اید و چیزی در آن یافته‌اید که ما از آن بی‌خبریم. :e40a:

Dariush
05-28-2014, 11:34 AM
بله! البته این کمی هم مربوط به شخصیتِ من هم هست ولی این نوع بازی مشخصا برای کسانی‌ست که می‌خواهند یک حصار بسیار محکم برای خود بسازند و بازی را خیلی آرام پیش برده تا آنجا که حریف در اثر کلافگی و داشتنِ حرکت‌های فراوان به اشتباه بیافتد(معمولا می‌افتد!). یعنی بازی‌ها را ببینید، من حداقل واکنش را به بازی طرف مقابل نشان می‌دهم و راهِ خودم را می‌روم و حریف را در برابر حرکت‌های بالقوه‌ی فراوان قرار می‌دهم تا یکجا یک اشتباه بکند، ناگهان یورش آغاز می‌شود! همانطور که قبلا گفتم، به نظر من دانستنِ استراتژی‌های زیاد کمکی که نمی‌کند، برای کسی که واقعا حرفه‌ا‌ی نیست (مثل ما) می‌تواند نتیجه‌ی کاملا عکس داشته باشد، به همین خاطر من سعی می‌کنم همان استراتژی‌های محدود خودم را تا آنجا که می‌توانم پرقدرت اجرا بکنم. من هنوز البته آنقدر حرفه‌ای نشده‌ام که سبکِ خودم را داشته باشم، ولی بی‌شک اگر روزی سبکی پیدا بکنم، بی‌شک یکی از خصایص‌اش بازی آرام و خزنده خواهد بود.

Russell
05-28-2014, 12:32 PM
بفرمائید، وقتی به شما می گویم مرا اینقدر باد نکنید برای همین است! باختی که می‌توانست کاملا ساده نادیده گرفته شود، چنان افتضاحی شد که دو دست پیروزیِ مقتدرانه‌ی مرا کاملا بر باد داد! در این بازی عملا داشتم روی هوا و پشمی بازی می‌کردم! حالا کی دوباره بتوانم عظمتِ آن دو برد را تکرار بکنم، احتمالا با این شکستِ مفتضحانه، هرگز!
Ouroboros vs Anon. in jhkyK6aj : A00 Vant Kruijs Opening, General • lichess.org

من متوجه علت برتری آنچنانی امیر در پایان نمی‌شوم. دو رخ یعنی اینقدر نسبت به رخ و فیل برتری دارد؟! با توجه به اینکه ساختار سربازهای داریوش هم بهتر است.

Dariush
05-28-2014, 01:00 PM
من متوجه علت برتری آنچنانی امیر در پایان نمی‌شوم. دو رخ یعنی اینقدر نسبت به رخ و فیل برتری دارد؟! با توجه به اینکه ساختار سربازهای داریوش هم بهتر است.
؟!
بگذار امیر خودش بگوید چرا بازی تقریبا 70 به 30 است. استاتیک بازی کردن و چسبیدن به تاتکیک‌های محدود همین است؛ شما با از دست دادنِ یک مهره هم می‌توانید کاملا بازی را از دست بدهید. من اگرچه صفحه‌ی خودم را با قدرت می‌چینم، اما واقعا هنوز نمی‌توانم اشتباهاتِ خودم را به درستی هندل بکنم و این دلیلی‌ست برای آنکه خود را یک آماتور رو به پیشرفت بنامم...

Ouroboros
05-28-2014, 01:08 PM
برتری که فقط در متریال نیست، داریوش دو اشتباه پی‌درپی کرد اولی 34.hxg3 و دومی بلافاصله بعد از آن Kf1، پوزیشن او از هم پاشید و اگر بازی می‌کردیم این موقعیت اجتناب‌ناپذیر می‌شد: 38. Kxg3... Rxe2 که هم برتری پوزیشن را بسیار به سود من سنگین‌تر می‌کرد و هم پوزیشن او را برهم می‌زد، دو قلعه در پایان‌بازی مثل یک وزیر است تقریبا! ضمن اینکه توجه سربازهای خانه‌ی d و e او قادر به پیشروی نیستند مگر از طریق فداکاری.

Russell
05-28-2014, 04:03 PM
تحلیل بازی‌هایِ رفت و برگشت امیر و داریوش گرامی:

Ouroboros vs arthur_sa in zxSp0pUz : C46 Four Knights Game, General • lichess.org (http://en.lichess.org/zxSp0pUz#0)
arthur_sa vs Ouroboros in XCIqX9A1 : A10 English Opening, Anglo-Lithuanian Variation • lichess.org (http://en.lichess.org/XCIqX9A1)

اینهم تحلیل بازی بعدی من و داریوش:
arthur_sa vs rezarezaa in 0ErhKTEr : C61 Spanish Game, Bird Variation • lichess.org (http://en.lichess.org/0ErhKTEr#2)

Ouroboros
05-28-2014, 04:37 PM
برای بردن این داریوش نیاز به هم‌فکری داریم، من آنچه تاکنون دریافته‌ام را اینجا می‌گذارم:

او بازیکن تاکتیکی بسیار قدرتمندی‌ست و همیشه سه/چهار حرکت جلوتر را در نظر دارد، اما فقط سه چهار حرکت! او همه‌ی حواس خود را به طراحی استادنه‌ی تله‌های کم‌زحمت و پربازده می‌دهد و ذره‌ای خود را با نقشه‌های زیرکانه و بلندمدت درگیر نمی‌کند. در حقیقت، بازی او ذره‌ای ظرافت ندارد، یک زد و خورد اینجا، یک درگیری آنجا... همه‌ی هدفش برنده شدن نبرد در دست است. :e40f:

بازیکنان «نقشه‌ریز» معمولاً در برابر بازیکنان «تند و تیز» بد بازی می‌کنند، دلیل اینکه راسل در برابر او نتایج بسیار بهتری می‌گیرد این است که راسل سبک مشابهی دارد، فقط در آن ضعیف‌تر است. :e402:

بهترین توصیفی که برای سبک بازی او به ذهنم می‌رسد، «شطرنج دهاتی»ست! بی‌شوخی، همینطور به یک سوراخ آنقدر فشار بیاورید تا باز بشود! پیرمردهای پارک دانشجو نیز همینطور بازی می‌کنند! ذره‌ای ظرافت در سرتاسر بازی او نخواهید یافت. فقط بسیار خلاق است. تصور بکنید که نبرد میان لژیون‌های اصیل و منظم رومی گیر بند ِ قداره‌کشان گل افتاده‌اند و ده به یک محاصره شده‌اند! :e058:

از این عقده‌پراکنی‌ها که بگذریم، من فکر می‌کنم این یک نبرد بسیار جالب است: روش که او با آن خوب شده زمان بسیار زیادی می‌برد اما کارآمدتر است، روشی که من با آن خوب شده‌ام زمان کوتاه‌تری لازم دارد اما در برابر چالش متقابل او پاسخ نمی‌دهد.

Dariush
05-29-2014, 11:39 AM
اولین درس در شترنگ: در موردش هرچه کمتر حرف زده و هرچه بیشتر فکر و عمل کنید!

ولی واقعا اینطور نیست، بازی من روش که صددرصد دارد، برای استراتژی هم همین که دیواری قوی و نفوذناپذیر می‌سازم و امکانِ هرگونه مانور را از حریف می‌گیریم، نمی‌تواند استراتژی محسوب بشود؟!

MEHDI
06-02-2014, 09:57 AM
تحلیلِ دو بازی من و امیر گرامی؛ جهتِ آرشیو:
بازی اول (http://en.lichess.org/cShKiALO)
بازی دوم (http://en.lichess.org/JfboC2JF)
.

کنترل زمان بازی 90 دقیقه است؟! :e410:
این امیر چرا اینطوری بازی کرده؟ اگر مقابل من هم اینچوری بازی می کرد که خوردش می کردم!
از این گذشته
1.e3
2.Qh5
3.Bc4 ???
و سفید در پایان برد! چرا اینقدر زود سیاه تسلیم شد؟ حالا فهمیدم چطور باید اوروبوس رو برد. باید غیرقابل پیش بینی بازی کرد. مهم نیست بهترین حرکات رو بازی کنی. بازی رو بهم بریز و آشفته کن کارش تمومه. :e420:

Dariush
06-02-2014, 12:58 PM
کنترل زمان بازی 90 دقیقه است؟! :e410:
این امیر چرا اینطوری بازی کرده؟ اگر مقابل من هم اینچوری بازی می کرد که خوردش می کردم!
از این گذشته
1.e3
2.Qh5
3.Bc4 ???
و سفید در پایان برد! چرا اینقدر زود سیاه تسلیم شد؟ حالا فهمیدم چطور باید اوروبوس رو برد. باید غیرقابل پیش بینی بازی کرد. مهم نیست بهترین حرکات رو بازی کنی. بازی رو بهم بریز و آشفته کن کارش تمومه. :e420:
بفرمائید، حالا دیگر همه برای امیر شاخ شده‌اند:e412:.

Ouroboros
06-02-2014, 01:16 PM
من می‌گویم برای آرامش روح دوستان هم که شده یک تورنمنت برگذار بکنیم. داوطلبانه اینجا اعلام آمادگی بکنند.

Dariush
06-02-2014, 01:47 PM
اگر از آخر شدن نمی‌ترسید، من هستم.

MEHDI
06-02-2014, 04:50 PM
بفرمائید، حالا دیگر همه برای امیر شاخ شده اند.
امیر مقابل من خیلی بهتر بازی کرد. این دوتا بازی که من دیدم سایه ای از امیر بود. به بزرگان تیکه ننداز کاری می کنم از شطرنج خداحافظی کنی. :e415:

این تورنمنت رو هم بذارید برای بعد 27 خرداد که من امتحانات و پروژه رو تموم کرده باشم یا می تونید با هم بازی کنید برنده تون با من بازی کنه و قهرمان معلوم شه. :e415:

MEHDI
06-02-2014, 04:59 PM
Ouroboros vs Anon. in jhkyK6aj : A00 Van't Kruijs Opening, General • lichess.org (http://en.lichess.org/jhkyK6aj/black#0)

این بازی جالب تر بود. سیاه تهاجمی بازی کرد گرچه با تعویض وزیرها حمله اش رو خراب کرد. شاهد نبرد بودیم و بازی سریع تموم نشد گرچه به نظر من سفید زود تسلیم شد.

MEHDI
06-02-2014, 05:09 PM
در بازی من با امیر با 1.e3 امیر رو بردم. گمان کنم داریوش این حرکت رو از من گرفته باشه و با کمک این حرکت برای امیر شاخ شده باشه!
بازی زیبایی شد و تنها باری بود که امیر رو بردم ولی بدون تردید بهترین بازی بود که داشتیم.

Anon. vs Ouroboros in cJfio2TO : A00 Van't Kruijs Opening, General • lichess.org (http://en.lichess.org/cJfio2TO)

حرکت هفدهم این بازی گرچه از دید کامپیوتر اشتباهه ولی از دید انسانی حرکت زیبا و شجاعانه ای بود. بخصوص که سفید می تونست خیلی ساده با پیاده پس بگیره و برتری یک سوار خودش رو حفظ کنه و بازی رو به سادگی ببره.

Ouroboros
06-02-2014, 05:22 PM
این بازی جالب تر بود. سیاه تهاجمی بازی کرد گرچه با تعویض وزیرها حمله اش رو خراب کرد. شاهد نبرد بودیم و بازی سریع تموم نشد گرچه به نظر من سفید زود تسلیم شد.
مهدی جان شما اشتباه می‌کنید من در آن بازی که نقل کرده‌اید دیگر توان مقابله نداشتم زیرا در حرکت بعدی یک فیل عقب می‌ماندم!
بازی داریوش خیلی بهتر از آن چیزی‌ست که وانمود می‌کند، به نظرم بتابازی در می‌آورد و از کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برد که اینطور آسته‌آسته جلو آمده و ... مثلا شما اگر بنگرید مهربد که بسیار مبتدی‌ست را سخت‌تر از من برد! خلاصه شترنگ قهوه‌خانه‌ای است دیگر، ثبات ندارد..:e057:

در بازی من با امیر با 1.e3 امیر رو بردم.
ببینم آیا این گشایش «راز» خاصی در خود دارد؟! به نظر من که هیچ برتری به 1. e4 ندارد، بالعکس بدلیل پسیو بودن تمپوی سفید را خراب می‌کند. واقعیت اینست که من در گشایش به هیچکدام از شماها نباختم.

تورنمنت آنچنانی که نیست، یک روز شما و داریوش سه بازی می‌کنید، یک روز برنده‌ی آن بازی با من برای تعیین نفر اول، یک روز هم بازنده‌ی دو بازی برای تعیین نفر دوم و سوم.

Dariush
06-02-2014, 06:02 PM
بازی داریوش خیلی بهتر از آن چیزی‌ست که وانمود می‌کند، به نظرم بتابازی در می‌آورد و از کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برد که اینطور آسته‌آسته جلو آمده و ... مثلا شما اگر بنگرید مهربد که بسیار مبتدی‌ست را سخت‌تر از من برد! خلاصه شترنگ قهوه‌خانه‌ای است دیگر، ثبات ندارد..
نه، سخت نبود، فقط کمی خواستم با ایشان با طمانینه‌ی بیشتر بازی بکنم. البته بردنِ بازیکنِ استراتژیست(مثلِ شما) برای من خیلی راحت‌تر از بردنِ بازیکنِ تکنیکی‌ست(مثلِ راسل و مهربد) ولی اگر بازیکنِ استراتژیستی چون استادم حرفه‌ای و پرقدرت حریفم شود، دیگر بازی من هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

تورنمنت آنچنانی که نیست، یک روز شما و داریوش سه بازی می‌کنید، یک روز برنده‌ی آن بازی با من برای تعیین نفر اول، یک روز هم بازنده‌ی دو بازی برای تعیین نفر دوم و سوم.
ببینید چطور از بازی با من طفره می‌روند تا حداقل دوم بشوند!:e412:

Ouroboros
06-03-2014, 12:52 PM
ببینید چطور از بازی با من طفره می‌روند تا حداقل دوم بشوند!

هه‌هه، بله، امید ندارید مهدی را با این شامورتی‌بازی‌ها بتوانید ببرید؟...
چطور به چنین چیزی رسیدید؟
برنده داریوش با مهدی با من بازی می‌کند
بازنده‌ی بازی من و برنده‌ی بازی شما با بازنده‌ی بازی شما و مهدی بازی می‌کند.
یعنی به هرحال من و شما با هم مسابقه خواهیم داد.

Dariush
06-03-2014, 01:14 PM
هه‌هه، بله، امید ندارید مهدی را با این شامورتی‌بازی‌ها بتوانید ببرید؟...
چطور به چنین چیزی رسیدید؟
برنده داریوش با مهدی با من بازی می‌کند
بازنده‌ی بازی من و برنده‌ی بازی شما با بازنده‌ی بازی شما و مهدی بازی می‌کند.
یعنی به هرحال من و شما با هم مسابقه خواهیم داد.
:e105:
به هر حال بردنِ من برای شما باید سخت‌تر از از بردنِ مهدی باشد!
ولی «بازنده‌ی بازی من و برنده‌ی بازی شما با بازنده‌ی بازی شما و مهدی بازی می‌کند» یعنی چطور؟ من متوجه نشدم!

Ouroboros
06-03-2014, 01:35 PM
بازی اول: داریوش × مهدی
بازی دوم: برنده × امیر = نفر اول
بازی سوم: بازنده بازی دوم و بازنده بازی اول = نفر دوم و سوم

Dariush
06-03-2014, 01:44 PM
بازی اول: داریوش × مهدی
بازی دوم: برنده × امیر = نفر اول
بازی سوم: بازنده بازی دوم و بازنده بازی اول = نفر دوم و سوم
:e152:
یعنی شما پیش‌فرض گرفته‌اید که من حتما از مهدی خواهم برد که می‌گویید به هر حال با شما بازی خواهم کرد؟:e415:
از شوخی گذشته، من مشکلی ندارم و آماده‌ام برای بازی!

MEHDI
06-03-2014, 02:21 PM
مهدی جان شما اشتباه می‌کنید من در آن بازی که نقل کرده‌اید دیگر توان مقابله نداشتم زیرا در حرکت بعدی یک فیل عقب می‌ماندم!
بازی داریوش خیلی بهتر از آن چیزی‌ست که وانمود می‌کند، به نظرم بتابازی در می‌آورد و از کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برد که اینطور آسته‌آسته جلو آمده و ... مثلا شما اگر بنگرید مهربد که بسیار مبتدی‌ست را سخت‌تر از من برد! خلاصه شترنگ قهوه‌خانه‌ای است دیگر، ثبات ندارد..:e057:

ببینم آیا این گشایش «راز» خاصی در خود دارد؟! به نظر من که هیچ برتری به 1. e4 ندارد، بالعکس بدلیل پسیو بودن تمپوی سفید را خراب می‌کند. واقعیت اینست که من در گشایش به هیچکدام از شماها نباختم.

e3 صرفا فرار از وضعیت های شناخته شده است. سفید هیچ جاه طلبی برای کسب برتری در شروع بازی ندارد و فقط دنبال وضعیتی است که بتواند بدون زد و خورد به طرح ریزی بپردازد. همچنین این حرکت می تواند دست سیاه را برای انتخاب های متنوع باز بگذارد که برای بازیکنی که بلد نباشد چطور استفاده کند، خطرناک است. در حقیقت e3 حرکتی زیرکانه و موذیانه cunning است. سفید می خواهد سیاه از لاک خودش خارج شود و مرتکب اشتباه شود. تلاشی برای دوری از وضعیت های استاندارد و فیتیله پیچ کردن حریف در پیچیدگی های بعدی.

Dariush
06-03-2014, 02:23 PM
MEHDI ارجمند، آیا حاضرید اولین بازی را انجام بدهیم؟

MEHDI
06-03-2014, 02:25 PM
اولین درس در شترنگ: در موردش هرچه کمتر حرف زده و هرچه بیشتر فکر و عمل کنید!

گمان کنم اگر من رو ببری کتاب بازیهایت را هم منتشر کنی و با سفر به اقصی نقاط جهان به بیان اندیشه های خود و تدریس شطرنج بپردازی. :e415:

MEHDI
06-03-2014, 02:27 PM
@MEHDI (http://www.daftarche.com/member.php?u=450) ارجمند، آیا حاضرید اولین بازی را انجام بدهیم؟

بله فقط کوتاه. مثلا با کنترل زمان 5 دقیقه با 5 ثانیه پاداش برای هر حرکت چون من باید برم.

MEHDI
06-03-2014, 02:30 PM
ولی به هرحال می توان یک فرصت 2 هفته ای داد تا هرکسی دوست دارد در مسابقه ثبت نام کند و به شکل دوره ای یا حذفی با هم بازی کنیم. مثلا شاید مهربد راسل مزدک و... هم بخواهند شانس خود را امتحان کنند که این تعداد شرکت کننده برای یک تورنمنت کافی است.

Dariush
06-03-2014, 02:31 PM
گمان کنم اگر من رو ببری کتاب بازیهایت را هم منتشر کنی و با سفر به اقصی نقاط جهان به بیان اندیشه های خود و تدریس شطرنج بپردازی.
یک جایی برای خودتان بگذارید که اگر باختید فرصتی برای گفتتن داشته باشید :e417:.
شترنگ بازی فکری‌ست آخر، بازی روانی/کلامی که نیست!

MEHDI
06-03-2014, 02:34 PM
یک جایی برای خودتان بگذارید که اگر باختید فرصتی برای گفتتن داشته باشید :e417:.
شترنگ بازی فکری‌ست آخر، بازی روانی/کلامی که نیست!

خدا با منه. شطرنج بازان به جنگ های روانی هم روی می آورند. این لینک بازی رو بده که دستگرمی بازی کنیم زیاد وقت ندارم. فقط از 5 دقیقه طولانی تر نباشه صرفا یک بازی نمایشیه جدی نگیر.

Dariush
06-03-2014, 02:37 PM
بله فقط کوتاه. مثلا با کنترل زمان 5 دقیقه با 5 ثانیه پاداش برای هر حرکت چون من باید برم.
یعنی زمانِ بازی 5 دقیقه‌ای باشد؟! نه، من اصلا نمی‌توانم با چنین زمانِ قلیلی بازی بکنم، سرعت که بالا برود، مغزم داغ و هنگ خواهد کرد! حداقل 15 دقیقه باید باشد.

ولی به هرحال می توان یک فرصت 2 هفته ای داد تا هرکسی دوست دارد در مسابقه ثبت نام کند و به شکل دوره ای یا حذفی با هم بازی کنیم. مثلا شاید مهربد راسل مزدک و... هم بخواهند شانس خود را امتحان کنند که این تعداد شرکت کننده برای یک تورنمنت کافی است.
دو هفته زیاد است، شما تورنومنت را بسازید (با 15 دقیقه زمان و جایزه‌ی 10 ثانیه‌ای به نظرم بهترین باشد) و لینک‌اش را همینجا بگذارید، دوستانی که مایل‌اند ثبت‌نام می‌کنند تا نهایتا یک هفته‌ی آینده! راسل که نیست ولی شاید تا هفته‌ی بعد آمدند، به مهربد و مزدک خودم خبر خواهم داد.

MEHDI
06-03-2014, 02:41 PM
یعنی زمانِ بازی 5 دقیقه‌ای باشد؟! نه، من اصلا نمی‌توانم با چنین زمانِ قلیلی بازی بکنم، سرعت که بالا برود، مغزم داغ و هنگ خواهد کرد! حداقل 15 دقیقه باید باشد.

دو هفته زیاد است، شما تورنومنت را بسازید (با 15 دقیقه زمان و جایزه‌ی 10 ثانیه‌ای به نظرم بهترین باشد) و لینک‌اش را همینجا بگذارید، دوستانی که مایل‌اند ثبت‌نام می‌کنند تا نهایتا یک هفته‌ی آینده! راسل که نیست ولی شاید تا هفته‌ی بعد آمدند، به مهربد و مزدک خودم خبر خواهم داد.

شما بگذار 10 دقیقه با 5 ثانیه پاداش. بازی دستگرمیه.
اینکار بهتره به عهده امیر باشه. فرمت برگزاری شیوه برگزاری با امیر که خودش ایده رو داد، باشه چون من تا 27 نمی تونم درگیری فکری برای خودم ایجاد کنم.

Ouroboros
06-03-2014, 02:54 PM
پیشنهاد من اینست:
> هر مرحله ۳ بازی.
> در صورت تساوی سه بازی، برنده‌ی اولین بازی.
> زمان ۲۰ دقیقه به روی ۵ ثانیه.
> انتخاب رنگ به عهده‌ی کامپیوتر.

ولی دوستان حتما قبل از جام جهانی باشد. چون در حین آن که نمی‌شود و بعد از آنهم اگر گمان می‌کنید من قصد دارم در تابستان از هزار کیلومتری دفترچه عبور بکنم بر خطا هستید! :e418:

Dariush
06-03-2014, 03:10 PM
بازی من و مهدی گرامی
Anon. vs Anon. in YZBxNI7E : A00 Polish Opening, Tartakower Gambit • lichess.org (http://en.lichess.org/YZBxNI7E)
من از آنجا که وزیرم را قربانی کردم دیگر فقط می‌خواستم روی زمان، بر ایشان پیروز شوم که خب موفق نشدم! بازیکن بسیار خوبی هستند، خیلی بهتر از آنچه انتظار داشتم. بازی جالبی بود، با سپاس از دوست گرامی، مهدی ارجمند.

ولی دوستان حتما قبل از جام جهانی باشد. چون در حین آن که نمی‌شود و بعد از آنهم اگر گمان می‌کنید من قصد دارم در تابستان از هزار کیلومتری دفترچه عبور بکنم بر خطا هستید!
من هر شکلی بگویید پایه‌ام!

MEHDI
06-03-2014, 05:18 PM
بازی من و مهدی گرامی
Anon. vs Anon. in YZBxNI7E : A00 Polish Opening, Tartakower Gambit • lichess.org (http://en.lichess.org/YZBxNI7E)
من از آنجا که وزیرم را قربانی کردم دیگر فقط می‌خواستم روی زمان، بر ایشان پیروز شوم که خب موفق نشدم! بازیکن بسیار خوبی هستند، خیلی بهتر از آنچه انتظار داشتم. بازی جالبی بود، با سپاس از دوست گرامی، مهدی ارجمند.

من هر شکلی بگویید پایه‌ام!

از بازی با داریوش عزیز لذت بردم چون سبکش تهاجمیه. غریزه کشتن داره.
یه مبارزه جذاب و پرتنش بود که هیچ یک از دو شاه یک لحظه آرامش نداشتند. فعلا وقت بحث کردن روی بازی رو ندارم ولی بزرگترین علامت سوال من اینه که چرا سفید f3 رو بازی کرد و شاه خودش رو اینقدر ضعیف کرد. حرکت اسب به f3 بدیهی و طبیعی به نظر می رسید. الان که به بررسی کامپیوتر نگاه می کنم می بینم چه امکانات جالبی هر دو طرف بخصوص سیاه داشتند. با تشکر از داریوش به خاطر سبک بازی ماجراجویانه اش که بازی رو جذاب کرد.

Dariush
06-03-2014, 05:44 PM
از بازی با داریوش عزیز لذت بردم چون سبکش تهاجمیه. غریزه کشتن داره.
یه مبارزه جذاب و پرتنش بود که هیچ یک از دو شاه یک لحظه آرامش نداشتند. فعلا وقت بحث کردن روی بازی رو ندارم ولی بزرگترین علامت سوال من اینه که چرا سفید f3 رو بازی کرد و شاه خودش رو اینقدر ضعیف کرد. حرکت اسب به f3 بدیهی و طبیعی به نظر می رسید. الان که به بررسی کامپیوتر نگاه می کنم می بینم چه امکانات جالبی هر دو طرف بخصوص سیاه داشتند. با تشکر از داریوش به خاطر سبک بازی ماجراجویانه اش که بازی رو جذاب کرد.
مهدی جان، من همانطور که گفتم اهلِ بازی سرعتی به هیچ عنوان نیستم و اگر بازی زمانِ نامحدود می‌داشت بی‌شک بازی من به کلی متفاوت بود. من از تمرکز خودم هزینه کردم و سعی کردم حملاتِ سریعی را پیاده‌سازی بکنم چون می‌دانستم اگر اینکار را نکنم و مثل همیشه بازی بکنم، بی‌شک زمان کم آورده و خواهم باخت. ولی از آنجا که به این سبک عادت نداشتم، علارغمِ آنکه کمی جلو افتادم، نتوانستم انسجامِ خودم را حفظ بکنم. حرکتِ f3 را هم آلترناتیو قوی چندانی نبود در آنجا! مهره‌ی چندانی برای بازی نمانده بود!

Ouroboros
06-03-2014, 05:45 PM
آن اشتباه قابل درک است در گذار از میان‌بازی به پایان بازی بیشترین اشتباهات اتفاق می‌افتد، سوال من اینست که h3 چه صیغه‌ای بود؟!

بعد خاطرم هست منهم با شما این اشتباه را کردم و در اولین بازی از گشایش آلخین استفاده کردم. اینجا هم سوکولسکی کار دست داریوش داد و او در همان گشایش به شما باخت.

MEHDI
06-04-2014, 10:14 PM
مهدی جان، من همانطور که گفتم اهلِ بازی سرعتی به هیچ عنوان نیستم و اگر بازی زمانِ نامحدود می‌داشت بی‌شک بازی من به کلی متفاوت بود. من از تمرکز خودم هزینه کردم و سعی کردم حملاتِ سریعی را پیاده‌سازی بکنم چون می‌دانستم اگر اینکار را نکنم و مثل همیشه بازی بکنم، بی‌شک زمان کم آورده و خواهم باخت. ولی از آنجا که به این سبک عادت نداشتم، علارغمِ آنکه کمی جلو افتادم، نتوانستم انسجامِ خودم را حفظ بکنم. حرکتِ f3 را هم آلترناتیو قوی چندانی نبود در آنجا! مهره‌ی چندانی برای بازی نمانده بود!

نکته من اینجا بود که حرکت اسب باید نخست به ذهن برسد چون بسیار طبیعی جلوه می کند. هم تهدید برطرف می شد هم اسب گسترش پیدا می کرد. در مقابل حرکت پیاده به شدت شاه سیاه را تضعیف کرد. چون حرکت این پیاده نقش کلیدی در مصیبت های بعدی شاه داشت، برایم پررنگ جلوه کرد. بازی باید با کنترل زمان باشد تا منصفانه و جذاب شود. کنترل زمان بازی اگر بیشتر بود بازی مسلما دقیق تر می شد.

آن اشتباه قابل درک است در گذار از میان‌بازی به پایان بازی بیشترین اشتباهات اتفاق می‌افتد، سوال من اینست که h3 چه صیغه‌ای بود؟!

بعد خاطرم هست منهم با شما این اشتباه را کردم و در اولین بازی از گشایش آلخین استفاده کردم. اینجا هم سوکولسکی کار دست داریوش داد و او در همان گشایش به شما باخت.

بله آن حرکت هم کاملا اضافی به نظر می رسد. دوباره گسترش طبیعی مهره ها خیلی بدیهی و طبیعی جلوه می کرد تا حرکتی مثل h3.
آن بازی هم که بازی اول ما بود، نبرد جانانه ای بود ولی تفاوتش اینجاست که در آن بازی شما بعد از شروع بازی وضعیتت بازنده بود ولی اینجا داریوش بعد از شروع بازی یک سوار جلو بود. پس درست است که شروع بازی اش سوال برانگیز بود ولی به هرحال نمی توانست از نتیجه انتخابش، ناراضی باشد.

MEHDI
06-04-2014, 10:58 PM
به نظر من نخست باید یک تاپیک جداگانه باز کرد تا همه ببینند و تعداد شرکت کنندگان مشخص شود. از این تاپیک می توان برای تورنمنت های آینده هم استفاده کرد.
منطقی ترین فرمت برای یک تورنمنت آنلاین شیوه حذفی است تا هرچه کمتر بقیه علاف یک نفر دیگر شوند و در هر دور یک عده حذف شوند. خود بازیکنان شرکت کننده هم باید متعهد باشند تا بقیه را معطل بازی با خود نکنند. اگر 4 نفر باشند، قرعه کشی می شود بازیکنان رقیب خود را می شناسند و سپس به صورت رفت و برگشت هربازیکن یکبار با مهره سفید یکبار با مهره سیاه با حریفش بازی میکند. کنترل زمان بازی نه باید آنچنان کم باشد که لذت بازی از بین برود و بازی از روال فکری و منطقی اش خارج شود نه آنچنان طولانی که مانع رسیدگی افراد به فعالیت هایشان شود. 10+15 به نظرم منطقی است. در صورت تساوی دو حریف بعد از دو بازی، طرفین یک بازی با کنترل زمان 0+5 انجام می دهند. در اینجا فردی که مهره سفید دارد باید برنده بازی شود. در صورت مساوی یا باخت، کسی که مهره سیاه دارد پیروز است و برنده رویارویی خواهد بود. تعیین رنگ مهره بر عهده خود سایت است. این پیشنهاد من برای این تورنمنت است. امیر عزیز اگر فرصت دارد مسئولیت برگزاری تورنمنت را برعهده بگیرد.

mosafer
06-05-2014, 06:07 AM
یک سوال:
فرزندانم چند ترمی کلاسهای شترنگ را گذراندند و پیشرفت خوبی هم داشتند
همسرم اصرار دارد تابستان دوباره انها را راهی این کلاسها کنیم
خاطرم هست برخی دوستان رفتن به کلاس را مفید نمیدانستند
ایا انها میتوانند بدون نیاز به استاد پیشرفت کنند؟

+
سپاس

MEHDI
06-05-2014, 09:48 AM
یک سوال:
فرزندانم چند ترمی کلاسهای شترنگ را گذراندند و پیشرفت خوبی هم داشتند
همسرم اصرار دارد تابستان دوباره انها را راهی این کلاسها کنیم
خاطرم هست برخی دوستان رفتن به کلاس را مفید نمیدانستند
ایا انها میتوانند بدون نیاز به استاد پیشرفت کنند؟

+
سپاس

هدف شان از شطرنج بازی کردن چیست؟ اگر صرفا شطرنج بازی کردن و لذت بردن هدف است مسلما می توان با اینهمه کتاب ها و دی وی دی های خوب، پیشرفت کرد مثلا من خودم فقط دو ترم کلاس شطرنج روی هم رفتم که مطالب خوبی یاد گرفتم ولی انگیزه اصلیم بودن در بین همسن و سالهایم و رقابت با آن ها بود. اگر به دنبال این هستند که احساس برتری طلبی را با خرد کردن همسن و سالها فرو بنشانند شرکت در کلاس های خوب و استفاده از راهنمایی های معلمان سودمند است. اگر پیشرفت اصولی و صحیح و بازی کردن در تورنمنت های جدی هدف شان است، نمی توان نقش مربی را به خصوص در این سن نادیده گرفت چون موارد زیادی وجود دارد که بچه ها نمی دانند. حتی در بالاترین سطح هم که به نظر می رسد بازیکنان دیگر خودشان همه چیز را می دانند، بازیکنان دستیار یا مربی دارند تا بهشان در بررسی و آماده سازی برای بازی ها کمک کند. ولی نکته اینجاست که ضروری است که کلاس ها بیش از یک جلسه در هفته باشند تا بچه ها بتوانند استفاده موثری بکنند.

mosafer
06-05-2014, 10:08 AM
هنوز در سنی نیستند که درک درستی از رشته هایی که می اموزند داشته باشند
و اصلا دوست ندارم احساس برتری داشته باشند چون باعث ایجاد غرور میشود
چندین ماه قبل در این رابطه مفصل صحبت کردیم و راهکار دوستان تا جایی که من بیاد دارم نرفتن به کلاس بود
خودشان دوست دارند با هم سن و سالهایشان همبازی شوند
اگر بخواهیم مجدد انها را دراین کلاس ثبت نام کنیم برنامه ی تابستان انها فشرده میشود
هر چند رفتن به کلاس انها را موظف میکند هر روز بازی کنند ولی در منزل نه چندان.

MEHDI
06-05-2014, 10:15 AM
هنوز در سنی نیستند که درک درستی از رشته هایی که می اموزند داشته باشند
و اصلا دوست ندارم احساس برتری داشته باشند چون باعث ایجاد غرور میشود
چندین ماه قبل در این رابطه مفصل صحبت کردیم و راهکار دوستان تا جایی که من بیاد دارم نرفتن به کلاس بود
خودشان دوست دارند با هم سن و سالهایشان همبازی شوند
اگر بخواهیم مجدد انها را دراین کلاس ثبت نام کنیم برنامه ی تابستان انها فشرده میشود
هر چند رفتن به کلاس انها را موظف میکند هر روز بازی کنند ولی در منزل نه چندان.

به نظر من اگر خودشان دوست دارند دلیلی برای ثبت نام نکردن وجود ندارد. بگذارید لذت ببرند و بازی کنند. شطرنج رو نباید در این سن یک فعالیت جدی و پرتنش برای بچه ها جلوه داد. در بین همسن و سالانشان هستند و از رقابت کردن لذت می برند. احساس برتری طلبی هم نیازی است که باید ارضا شود ولی باید کنترل هم بشود فقط نباید دلیل اصلی شطرنج بازی کردنشان شود.

Ouroboros
06-05-2014, 10:26 AM
به نظر من نخست باید یک تاپیک جداگانه باز کرد تا همه ببینند و تعداد شرکت کنندگان مشخص شود. از این تاپیک می توان برای تورنمنت های آینده هم استفاده کرد.
منطقی ترین فرمت برای یک تورنمنت آنلاین شیوه حذفی است تا هرچه کمتر بقیه علاف یک نفر دیگر شوند و در هر دور یک عده حذف شوند. خود بازیکنان شرکت کننده هم باید متعهد باشند تا بقیه را معطل بازی با خود نکنند. اگر 4 نفر باشند، قرعه کشی می شود بازیکنان رقیب خود را می شناسند و سپس به صورت رفت و برگشت هربازیکن یکبار با مهره سفید یکبار با مهره سیاه با حریفش بازی میکند. کنترل زمان بازی نه باید آنچنان کم باشد که لذت بازی از بین برود و بازی از روال فکری و منطقی اش خارج شود نه آنچنان طولانی که مانع رسیدگی افراد به فعالیت هایشان شود. 10+15 به نظرم منطقی است. در صورت تساوی دو حریف بعد از دو بازی، طرفین یک بازی با کنترل زمان 0+5 انجام می دهند. در اینجا فردی که مهره سفید دارد باید برنده بازی شود. در صورت مساوی یا باخت، کسی که مهره سیاه دارد پیروز است و برنده رویارویی خواهد بود. تعیین رنگ مهره بر عهده خود سایت است. این پیشنهاد من برای این تورنمنت است. امیر عزیز اگر فرصت دارد مسئولیت برگزاری تورنمنت را برعهده بگیرد.
فعلا که فقط من و خودت هستیم، داریوش هم قول آمدن داده. :e057:
تا شنبه از میان دوستان حاضر تورنمنت برگذار می‌کنیم اگرنه که دیگر می‌رود برای بعد از تابستان. :e40b:

MEHDI
06-05-2014, 10:32 AM
فعلا که فقط من و خودت هستیم، داریوش هم قول آمدن داده. :e057:
تا شنبه از میان دوستان حاضر تورنمنت برگذار می‌کنیم اگرنه که دیگر می‌رود برای بعد از تابستان. :e40b:

حالا حتما باید همه بازی های جام جهانی رو ببینی؟ :e40b:
پس اگر 3 نفر هستیم می توانیم به صورت دوره ای و رفت و برگشت بازی کنیم. یعنی هرکسی 4 بازی کند. مثلا

MEHDI-DARIUSH
DARIUSH-MEHDI
MEHDI-OUROBOROS
OUROBOROS-MEHDI
DARIUSH-OUROBOROS
OUROBOROS-DARIUSH

mosafer
06-05-2014, 10:34 AM
به نظر من اگر خودشان دوست دارند دلیلی برای ثبت نام نکردن وجود ندارد. بگذارید لذت ببرند و بازی کنند. شطرنج رو نباید در این سن یک فعالیت جدی و پرتنش برای بچه ها جلوه داد. در بین همسن و سالانشان هستند و از رقابت کردن لذت می برند. احساس برتری طلبی هم نیازی است که باید ارضا شود ولی باید کنترل هم بشود فقط نباید دلیل اصلی شطرنج بازی کردنشان شود.
متاسفانه پسرم تحمل باخت را ندارد
هنوز نتوانستم متقاعدش کنم که باخت، باعث نمیشود توانمندی هایش بیارزش شود
شما بهتر میدانید که هر استادی روش خود را بهتر میداند و از نظرش بقیه ی اموزشگاهها فقط قصدشان پول گرفتن ست.

MEHDI
06-05-2014, 10:42 AM
متاسفانه پسرم تحمل باخت را ندارد
هنوز نتوانستم متقاعدش کنم که باخت، باعث نمیشود توانمندی هایش بیارزش شود
شما بهتر میدانید که هر استادی روش خود را بهتر میداند و از نظرش بقیه ی اموزشگاهها فقط قصدشان پول گرفتن ست.

به نظرم می توان با کار کردن، احساسش نسبت به باخت را تعدیل کرد. مثلا هر باخت را فرصتی برای یادگیری بداند و یا مثال هایی از بزرگانی بزنید که قبل از رسیدن به چنین مقامی، بارها شکست خوردند. اگر خودش دوست دارد برود، جایی که به نظر خوب و شناخته شده است برود. به هرحال من دیگه بیشتر از این عقلم به جایی قد نمیده. خودتون با روحیات فرزندتون بهتر آشنا هستید. موفق باشید.

mosafer
06-05-2014, 10:52 AM
به نظرم می توان با کار کردن، احساسش نسبت به باخت را تعدیل کرد. مثلا هر باخت را فرصتی برای یادگیری بداند و یا مثال هایی از بزرگانی بزنید که قبل از رسیدن به چنین مقامی، بارها شکست خوردند. اگر خودش دوست دارد برود، جایی که به نظر خوب و شناخته شده است برود. به هرحال من دیگه بیشتر از این عقلم به جایی قد نمیده. خودتون با روحیات فرزندتون بهتر آشنا هستید. موفق باشید.
همین اندازه هم خوب بود برای آگاهی بیشتر

+
سپاس

Ouroboros
06-05-2014, 11:38 AM
MEHDI-DARIUSH
DARIUSH-MEHDI
MEHDI-OUROBOROS
OUROBOROS-MEHDI
DARIUSH-OUROBOROS
OUROBOROS-DARIUSH
آنوقت اگر مثلا شما داریوش را بردید و به من باختید آنوقت داریوش مرا برد چه می‌شود؟ :e523:

MEHDI
06-05-2014, 02:37 PM
آنوقت اگر مثلا شما داریوش را بردید و به من باختید آنوقت داریوش مرا برد چه می‌شود؟ :e523:

اینکه چیز پیچیده ای نیست.بستگی به نتایج کسب شده دارد. دیگر حذفی که نیست. مثلا ممکن است من با 2 برد 1 مساوی 1 باخت اول بشوم. پیروزی یک امتیاز مساوی نیم امتیاز باخت صفر امتیاز دارد. ولی اگر من و شما هر دو مثلا 3 امتیاز کسب کردیم و مشترکا اول شدیم، به نتایج رو در رو نگاه می کنیم. اگر مثلا در نتایج رو در رو شما یک برد و یک مساوی به دست آورده بودید، شما برنده هستید. اگر آن هم مساوی بود، می توانیم 1 بازی دیگر رو در رو انجام دهیم هرکسی برد، اول می شود. اگر مساوی شد بازی بعدی رنگ مهره ها عوض می شود. کسی که نخستین پیروزی را کسب کند برنده تورنمنت می شود.

Ouroboros
06-06-2014, 08:34 AM
اینکه چیز پیچیده ای نیست.بستگی به نتایج کسب شده دارد. دیگر حذفی که نیست. مثلا ممکن است من با 2 برد 1 مساوی 1 باخت اول بشوم. پیروزی یک امتیاز مساوی نیم امتیاز باخت صفر امتیاز دارد. ولی اگر من و شما هر دو مثلا 3 امتیاز کسب کردیم و مشترکا اول شدیم، به نتایج رو در رو نگاه می کنیم. اگر مثلا در نتایج رو در رو شما یک برد و یک مساوی به دست آورده بودید، شما برنده هستید. اگر آن هم مساوی بود، می توانیم 1 بازی دیگر رو در رو انجام دهیم هرکسی برد، اول می شود. اگر مساوی شد بازی بعدی رنگ مهره ها عوض می شود. کسی که نخستین پیروزی را کسب کند برنده تورنمنت می شود.

اما قصد ما از برگذاری این تورنمونت این بود که بدانیم چه کسی از چه کسی قدرتمندتر و با ثبات‌تر است. زمان طولانی‌تری هم که پیشنهاد شده بود بخاطر همین بود.

MEHDI
06-06-2014, 09:39 AM
اما قصد ما از برگذاری این تورنمونت این بود که بدانیم چه کسی از چه کسی قدرتمندتر و با ثبات‌تر است. زمان طولانی‌تری هم که پیشنهاد شده بود بخاطر همین بود.

گمان می کنم متوجه منظورم نشدید. بازیکنان به صورت رفت و برگشت با هم بازی می کنند. یعنی اگر 3 بازیکن داشته باشیم، هر بازیکن 4 بازی انجام میدهد و کسی که امتیاز بیشتری دارد، برنده تورنمنت می شود. در صورت تساوی امتیازات، سایر قوانینی که گفتم اجرا می شود که قوانینی کاملا متداول و مرسوم است. به نظر من یک تورنمنت که به صورت رفت و برگشت انجام می شود کاملا قدرت یک بازیکن را نشان می دهد و فاکتور شانس را به حداقل می رساند. 10+15 هم یک کنترل زمان کاملا معقول برای چنین تورنمنتی است. من برای این پیشنهاد دادم که یک بازی به طور معمول بیش از 30 دقیقه طول نکشد و 10 ثانیه هم به زمان هر بازیکن اضافه شود تا همواره دستکم 10 ثانیه زمان برای فکر کردن داشته باشد. در نظر داشته باشید یک تورنمنت آنلاین نباید بیش از حد طولانی شود چون معلوم نیست که افراد فروم بتوانند همیشه به موقع و سروقت برای بازی حاضر باشند. اگر شما پیشنهاد بهتری دارید، بگید.

MEHDI
06-06-2014, 09:40 AM
در ضمن اگر الان تمایل به بازی کردن دارید، من می توانم. می توانیم دو تا بازی خود را الان انجام دهیم تا داریوش بیاید.

Ouroboros
06-06-2014, 11:02 AM
گمان می کنم متوجه منظورم نشدید. بازیکنان به صورت رفت و برگشت با هم بازی می کنند. یعنی اگر 3 بازیکن داشته باشیم، هر بازیکن 4 بازی انجام میدهد و کسی که امتیاز بیشتری دارد، برنده تورنمنت می شود. در صورت تساوی امتیازات، سایر قوانینی که گفتم اجرا می شود که قوانینی کاملا متداول و مرسوم است. به نظر من یک تورنمنت که به صورت رفت و برگشت انجام می شود کاملا قدرت یک بازیکن را نشان می دهد و فاکتور شانس را به حداقل می رساند. 10+15 هم یک کنترل زمان کاملا معقول برای چنین تورنمنتی است. من برای این پیشنهاد دادم که یک بازی به طور معمول بیش از 30 دقیقه طول نکشد و 10 ثانیه هم به زمان هر بازیکن اضافه شود تا همواره دستکم 10 ثانیه زمان برای فکر کردن داشته باشد. در نظر داشته باشید یک تورنمنت آنلاین نباید بیش از حد طولانی شود چون معلوم نیست که افراد فروم بتوانند همیشه به موقع و سروقت برای بازی حاضر باشند. اگر شما پیشنهاد بهتری دارید، بگید.

باشد ولی باز هم قدرتمندترین را مشخص نمی‌کند چون شما ممکن است از من ببرید و به داریوش ببازید و آنوقت داریوش خودش به من ببازد و من از این بهره ببرم برای اینکه بگویم شما به اندازه‌ی من قدرتمند نبوده‌اید و شانسی مرا برده‌اید اگرنه به داریوش که از من ضعیف‌تر است. :e105:

در ضمن اگر الان تمایل به بازی کردن دارید، من می توانم. می توانیم دو تا بازی خود را الان انجام دهیم تا داریوش بیاید.
بسازم و بفرستم؟

MEHDI
06-06-2014, 01:04 PM
باشد ولی باز هم قدرتمندترین را مشخص نمی‌کند چون شما ممکن است از من ببرید و به داریوش ببازید و آنوقت داریوش خودش به من ببازد و من از این بهره ببرم برای اینکه بگویم شما به اندازه‌ی من قدرتمند نبوده‌اید و شانسی مرا برده‌اید اگرنه به داریوش که از من ضعیف‌تر است. :e105:

بسازم و بفرستم؟

اینجا دیگه بحث سیستم نیست بحث بازیکنان است. من تضمین میدم هر دوی شما رو ببرم تا جایی برای این حرفهای سخیف نماند! :e057:

بله بسازید و بفرستید. فقط امیدوارم امشب آنلاین باشید داریوش هم که غیبش زده. من دستکم دو تا بازیم رو امروز باید با شما بکنم تا ببینم داریوش کی پیدایش می شود.

Ouroboros
06-06-2014, 01:12 PM
هه، فکر کردی «سیستم بازی» تنها بهانه‌ای است که من برای توجیه باختن دارم؟ :e411:
داریوش همانجاست. گفت به شما هم بگویم که همانجا حضور دارد. اگر آنلاین شد گریبانش را بگیرید و بازی بکنید.
Russell شما شرکت نمی‌کنید؟ :e414:

MEHDI
06-06-2014, 01:20 PM
هه، فکر کردی «سیستم بازی» تنها بهانه‌ای است که من برای توجیه باختن دارم؟ :e411:
داریوش همانجاست. گفت به شما هم بگویم که همانجا حضور دارد. اگر آنلاین شد گریبانش را بگیرید و بازی بکنید.
@Russell (http://www.daftarche.com/member.php?u=48) شما شرکت نمی‌کنید؟ :e414:

خب اسمش اونجا چیه؟ من چطوری و کی پیداش کنم؟ Russell (http://www.daftarche.com/member.php?u=48) هم بازیکن چغری است! اگر باشد خیلی خوب است ولی اونوقت با 4 بازیکن بهتر است است هرکسی یکبار با حریفش بازی کند یعنی هر بازیکن 3 بازی انجام دهد.

Ouroboros
06-06-2014, 01:23 PM
خب اسمش اونجا چیه؟ من چطوری و کی پیداش کنم؟ Russell هم بازیکن چغری است! اگر باشد خوب است ولی اونوقت با 4 بازیکن بهتر است حذفی بازی کنیم نه دوره ای.

خودت یک شناسه بساز و برای ما بفرست، آنجا نامت را ادد می‌کنیم در لیست دوستان من هست. ضمنا یک بازی ساختم و فرستادم! ولی فعلا آنرا نادیده بگیر، یک شناسه بساز و مرا «دنبال» کن!

MEHDI
06-06-2014, 01:25 PM
خودت یک شناسه بساز و برای ما بفرست، آنجا نامت را ادد می‌کنیم در لیست دوستان من هست. ضمنا یک بازی ساختم و فرستادم! ولی فعلا آنرا نادیده بگیر، یک شناسه بساز و مرا «دنبال» کن!

قبلا با نام doer ساخته بودم. رمز عبور را فراموش کردم...:e411: