PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیوه ی نوشتار در تالارهای گفتمان

Nocturne
09-23-2012, 05:09 PM
به نظر شما شیوه ی نوشتار در تالارهای گفتمان باید چگونه باشد؟ اینطوری غیر رسمی باشه یا ترجیح میدید نوشته ای رو که رسمی نوشته شده بخونید، به نظر من رسمی نوشتن سودهای زیادی دارد که من هم تصمیم گرفتم از این به بعد اینگونه بنویسم، اولین سود آن بهتر یافته شدن نوشته ها در موتورهای جستجو میتواند باشد، ولی از طرفی غیر رسمی نوشتن ساده تر است، شما در این مورد چه فکر میکنید؟

Anarchy
09-23-2012, 06:10 PM
فکر نمیکنم برای موتور جستجو زیاد تاثیری داشته باشه...یعنی اصولا فورم مشتری خاص خودش رو داره!!! من همون غیر رسمی نوشتن رو ترجیح میدم...

Mehrbod
09-23-2012, 06:33 PM
فکر نمیکنم برای موتور جستجو زیاد تاثیری داشته باشه...یعنی اصولا فورم مشتری خاص خودش رو داره!!! من همون غیر رسمی نوشتن رو ترجیح میدم...

100% میدگرد آنارشی جان.

برای موتور جستجو همه واژه‌های زیر با هم میدگرند:

میدگرد
میدگره
می دگرد

بهترین و درست‌ترین کار همینی است که nocturne گرامی گفت. بشیوه «درست» باید بنویسیم، بشیوه خودمان بخوانیم.

این شیوه نوشتن «رسمی» هم نیست، اگرنه این میشود یک گزاره رسمی:

«در راستای نگارش درست، ما بر آن شده‌ایم که شیوه نگارش خویش را بدگرانیم»

این میشود همان گزاره، ولی نارسمی:

«در راستای نوشتن درست، بر آن شدیم که شیوه نگارش خود را بدگرانیم»

Anarchy
09-23-2012, 06:48 PM
100% میدگرد آنارشی جان.

برای موتور جستجو همه واژه‌های زیر با هم میدگرند:

میدگرد
میدگره
می دگرد

بهترین و درست‌ترین کار همینی است که nocturne گرامی گفت. بشیوه «درست» باید بنویسیم، بشیوه خودمان بخوانیم.

این شیوه نوشتن «رسمی» هم نیست، اگرنه این میشود یک گزاره رسمی:

«در راستای نگارش درست، ما بر آن شده‌ایم که شیوه نگارش خویش را بدگرانیم»

این میشود همان گزاره، ولی نارسمی:

«در راستای نوشتن درست، بر آن شدیم که شیوه نگارش خود را بدگرانیم»

مهربد گرامی منظورم این بود که جستجو با موتور جستجو اگر بخواهد منجر به رسیدن کاربری به اینجا شود نوشته های درون متن ما چندان اهمیتی ندارد...بیش از همه انتخاب عنوان مهم هست که برای اون قاعدتا از کلمات رسمی استفاده میشه....مثلا کسی برای پیدا کردن بحث های فلسفی نمیاد در گوگل کلمه «نمیشود» رو جستجو کنه که اگر ما نوشته باشیم «نمیشه» نتونه پیدا کنه و همین طور کلمات مشابه...

اصولا خودمانی نوشتن در فارسی مگه شامل چند تا قانون میشه؟ یکی مثلا حذف حرف «ر» و تبدیل به «ه» است در کلماتی مثل«اگر» یکی هم حذف حرف «و» هست از بعضی افعال مثل « میگوییم» یا تبدیل حرف «ا» در بعضی کلمات به «و» مثلا در کلمه «خانه» هست یا حذف حرف آخر افعال مثل «گرفتند»....موارد مشابه دیگه ای هم شاید باشه که من همین ها رو گفتم.

اینها به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است؟ کلمات مهم و جدی هم تقریبا قابل تبدیل به چیز دیگه ای نیستند...

Unknown
09-23-2012, 06:57 PM
خب البته رسمی نوشتن سخت تر است. بعضی ها مثل امیر و مهربد گرامی بهتر می توانند بنویسند، برخی هم مثل من سعی می کنند رسمی بنویسند، اما در نهایت نوشته شان کم و بیش خنده دار از آب در می آید! می توان تاپیکی ایجاد کرد برای پرسش و پاسخ در مورد برخی اصول.

Mehrbod
09-23-2012, 07:11 PM
مهربد گرامی منظورم این بود که جستجو با موتور جستجو اگر بخواهد منجر به رسیدن کاربری به اینجا شود نوشته های درون متن ما چندان اهمیتی ندارد...بیش از همه انتخاب عنوان مهم هست که برای اون قاعدتا از کلمات رسمی استفاده میشه....مثلا کسی برای پیدا کردن بحث های فلسفی نمیاد در گوگل کلمه «نمیشود» رو جستجو کنه که اگر ما نوشته باشیم «نمیشه» نتونه پیدا کنه و همین طور کلمات مشابه...

اصولا خودمانی نوشتن در فارسی مگه شامل چند تا قانون میشه؟ یکی مثلا حذف حرف «ر» و تبدیل به «ه» است در کلماتی مثل«اگر» یکی هم حذف حرف «و» هست از بعضی افعال مثل « میگوییم» یا تبدیل حرف «ا» در بعضی کلمات به «و» مثلا در کلمه «خانه» هست یا حذف حرف آخر افعال مثل «گرفتند»....موارد مشابه دیگه ای هم شاید باشه که من همین ها رو گفتم.

اینها به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است؟ کلمات مهم و جدی هم تقریبا قابل تبدیل به چیز دیگه ای نیستند...

موتور جستجو که تنها در عنوان و اینها نمیگردد، در همه جا میگردد.

نکته دیگر هم بگوییم ما خواستیم یکی از نوشته‌های خودمان یا دیگران را در "" گذاشته و جستجو کنیم تا همه نوشته را بیابیم.
برای نمونه گزاره خودت «اینها به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است».

اکنون باید چه جستجو کنیم؟

اینها به نظر ات خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است
اینها به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است.
اینا به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذار است.
اینا به نظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذاره.
اینا بنظرت خیلی در یافتن مطالب جدی تاثیر گذاره.
اینا بنظرت خیلی تو یافتن مطالب جدی تاثیر گذاره.

این تنها یک آمایش رویه‌ای (ترکیب سطحی) بود و درست آن میشود دو به دو همه اینها را با هم بگیریم که شماره بدست آمده از توان و شکیبایی آدم بیرونه.

ما بیشمار شیوه جستجو داریم، شیوه جستجوی پَرسون یا precise داریم که با گیومه انجام میشود.
شیوه جستجو در فرهشت و بافتار داریم که برخی واژگان مانند همین واژه «برخی» هم میخواهیم در query بروند: "برخی" اینچنین گفتند -> (اینچنین OR گفتند) AND برخی
و ...

روی هم رفته این شیوه بسیار نادرست است. در زبان پارسی چند قانون کوتاه‌سازی داریم که میتوانیم در نوشتار هم سود ببریم، برای نمونه:

این کوتاه است -> این کوتاهه = درست
گزاره‌ها بسیار هستند -> گزاره‌ها بسیار اند(درست) -> گزاره‌ها بسیارند (نادرست، ولی پذیرفتنی)
اینها -> اینا = نادرست
به نگر ات -> به نگرت (نادرست، ولی پذیرفتنی) -> بنگرت (نادرست)

یکمی درسته، چرا که در پارسی است به e میتواند ساییده شود.
دومی درسته، چرا که هستند را میشود اند کرد.
سومی نادرسته، چرا که «ها» پسوند چندینه بستن است و باید همانگونه نوشت.
چهارمی واپسین نادرسته، چرا که بنگرت میشود بَرواژه (adverb) و نباید آنرا چسباند: به (پیش‌نهش) + «نگر» (نام) + «ات» (زاب مالکیت)

آن نمونه‌هایی هم که زده‌ام «پذیرفتنی» روی این دبیره پذیرفتنی هستند، زمانیکه رفتیم روی لاتین یا چیز دیگر باید باز هم درست نوشت.

Mehrbod
09-23-2012, 07:18 PM
خب البته رسمی نوشتن سخت تر است. بعضی ها مثل امیر و مهربد گرامی بهتر می توانند بنویسند، برخی هم مثل من سعی می کنند رسمی بنویسند، اما در نهایت نوشته شان کم و بیش خنده دار از آب در می آید! می توان تاپیکی ایجاد کرد برای پرسش و پاسخ در مورد برخی اصول.

ناشناس جان، این شیوه نوشتن «رسمی» نیست، «درست» است!

ما زبان رسمی یا دیوانی داریم که واژگان قلمبه و سلمبه بکار میبرند و هیچ پیوندی به شیوه نگارش درست و کوتاه نکردن بیخود و smsوار ندارد.

اگرنه نوشته خودت 100% از دید فردید آغازگر جستار درست است:

نادرست آن که رواگ دارد میشود این:

خب البته رسمی نوشتن سخت تر است. بعضیا مث امیر و مهربد گرامی بهتر میتونن بنویسن، برخی هم مث من سعی میکنن رسمی بنویسن، اما در نهایت نوشتشون کم و بیش خنده دار از آب در میاد! میشه تاپیکی ایجاد کرد برا پرسش و پاسخ در مورد برخ اصول.

Anarchy
09-23-2012, 08:04 PM
موتور جستجو که تنها در عنوان و اینها نمیگردد، در همه جا میگردد.

موتور جستجو بله اما فردی که از موتور جستجو استفاده میکنه به دنبال کلمات ساده نمیگرده مثل «اگه» و «خونه» و «میان»!!! بحث من این نیست که تاثیری در نتایج موتور جستجو نداره...من میگم برای هدایت افراد به این انجمن اینکه ما در متن به طور نادرست هم به فرض بنویسیم تفاوت آنچنانی نمیکنه...اول اینکه مشتری این انجمن خاص است و بعد هم با کلید واژه هایی عموما جستجو میکنن که شکل دومی نداره و اگر کلمه خاصی که به دنبالش هستن در انجمن ما باشه به اینجا هدایت خواهد شد...

Mehrbod
09-23-2012, 08:31 PM
موتور جستجو بله اما فردی که از موتور جستجو استفاده میکنه به دنبال کلمات ساده نمیگرده مثل «اگه» و «خونه» و «میان»!!! بحث من این نیست که تاثیری در نتایج موتور جستجو نداره...من میگم برای هدایت افراد به این انجمن اینکه ما در متن به طور نادرست هم به فرض بنویسیم تفاوت آنچنانی نمیکنه...اول اینکه مشتری این انجمن خاص است و بعد هم با کلید واژه هایی عموما جستجو میکنن که شکل دومی نداره و اگر کلمه خاصی که به دنبالش هستن در انجمن ما باشه به اینجا هدایت خواهد شد...

به هر روی سرچ کردن میتواند واژه‌ به واژه هم باشد.

در کنارش خودمان هم میخواهیم نوشته‌های را پیدا کنیم یا نه، اگر همه به یک استاندارد نوشته شده باشند ساده‌تر یافت میشوند یا همان شیوه کوتاه‌نویسی دلبخواه؟

Anarchy
09-23-2012, 08:43 PM
در کنارش خودمان هم میخواهیم نوشته‌های را پیدا کنیم یا نه، اگر همه به یک استاندارد نوشته شده باشند ساده‌تر یافت میشوند یا همان شیوه کوتاه‌نویسی دلبخواه؟
من مشکلی ندارم اما وقتی کاملا درست و غیر محاوره ای مینویسم احساس میکنم تبدیل به یک ربات شده ام مثل الان:e105:

Nocturne
09-23-2012, 08:44 PM
به نظرم موتور جستجو تنها دلیل برای درست نوشتن نیست، میتوان دلایل دیگری هم پیدا کرد مخصوصا اگر نوشته ی ما نوشته ای با ارزش است که میتوان از آن در مکان های دیگر نیز استفاده کرد، به طور مثال فرض کنید نوشته ای وجود دارد که فردی به نکات خیلی جالب اشاره کرده و فرد دیگری میخواهد از آن در یک نوشته ی که باید حالت رسمی داشته باشد _ مانند نوشته ای برای دانشگاه ها و مدارس و غیره _ استفاده کند، در این حالت اگر متن به زبان محاوره ای نوشته شده باشد فرد باید نوشته را به حالت درست تغییر دهد، به نظر من وقتی چیزی نوشته میشود که دارای ارزش است بهتر درست نوشته شود که البته آسان نیست.

Nocturne
09-23-2012, 08:52 PM
من مشکلی ندارم اما وقتی کاملا درست و غیر محاوره ای مینویسم احساس میکنم تبدیل به یک ربات شده ام مثل الان:e105:
من هم احساس زیاد جالبی نسبت به این موضوع ندارم، احساس میکنم دارم گنده دماغ بازی در می آورم، ولی فکرش را که میکنم و نوشته های مهربد و امیر را میبینم متوجه میشوم به این شیوه نوشتن ممکن است بهتر باشد.

کافر_مقدس
09-24-2012, 04:28 PM
برخلاف برخی از دوستان من نوشتن به سبک غیر رسمی رو ترجیح میدم ... دوست دارم خودم باشم و طوری که حرف می زنم همونطور هم بنویسم ..

بیشتر تمرکزم روی واژه های پارسی هست که به مرور جایگزین دیگر واژه هایی غیر پارسی بکنم ..

یک زمانی خیلی تلاش کردم رسمی بنویسم ، ولی نشد که نشد ! به نظرم اون صمیمیتی که در نوشته ی ساده و عامیانه هست در زبان خشک و رسمی نیست . مگر اینکه خیلی مسلط باشی به این سبک نوشتن ..

ولی به قول دوستان نوشتن به صورت رسمی بسیار سخت تر از عامیانه نوشتن هست .. به طوریکه نوشتن 10 خط رسمی 10 برابر زمانبرتر از زمانی هست که به صورت غیررسمی می نویسی ...

با این حال داریم تلاشمون رو می کنیم تا برخی از واژه ها رو جایگزین کنیم تا لااقل بتونیم با دوستان به صورت نیمه رسمی گفتمان کنیم ! http://www.daftarche.com/images/imported/2012/09/21.gif

پ.ن: در فروم های مختلف کاربرهایی رو دیدم که وقتی رسمی می نویسند خیلی ها مسخره شون می کنند .. برای مثال در یک انجمنی کاربری بود به نام شاه شبکه که یک اسلام ستیز قهار بود و خیلی رسمی می نوشت .. همین نوع نوشتن باعث شده بود که یه عده نادان و به خیال خودشون خوشمزه موجبات تمسخر این دوستمون رو فراهم کنند .

به همین خاطر نوع نگارش من به محیطی که در اونجا قلم می زنم هم بستگی داره .. به زبان ساده تر با هر کسی باید به زبان خودش سخن گفت !

Ouroboros
09-24-2012, 05:05 PM
پدرم یک مجموعه‌‌ی نفیس از آثار سهروردی به فارسی داشت که من در پانزده سالگی طی تقریبا شش ماه تمام آن‌را مطالعه کردم. ما اغلب چنان می‌نویسیم که خوانده‌ایم، و من پیش یا پس از آن هرگز هیچ متنی را با همان اندازه از دقت و اشتیاق و کنجکاوی نخواندم. عارضه‌ای جانکاه برآمده از آن مطالعات دوران نوجوانی، عربیزه شدن غلیظ نثر نوشتاری من بود. بدبختی بزرگی که هنوز هم با من مانده و گاهی حتی در هم‌کلامی‌های روزمره هم بلای جانم می‌شود. جالب آنکه مستمعین و مخاطبین اغلب آنرا به حساب فضل‌فروشی ِ کاذب یا از آنهم بدتر مسلمانی من می‌گذارند(و جالب‌تر، گاهی مثل حالا که به واژگان مستعمل خود می‌اندیشم این مسئله تشدید هم می‌شود!).. اینها را گفتم که اینقدر من و مهربد را در یک سبد نریزید، او نثری بسیار خودآگاه‌تر اتخاذ کرده و به راستی به واژگانی که بکار می‌برد می‌اندیشد، من همینطور زبان پارسی را قصابی می‌کنم..

+ :e207: خاطره‌ای در اینباره: یکبار برای دوستی دانشمند که پیرامون پروژه‌ی دانشگاهی‌ خود از من نظر خواسته بودم، در میان تعریف‌ها و تمجیدها نوشتم «از برخورد با ... در این متن بسی متذلذ و محظوظ شدم وانگهی...». او هم در جواب نوشت که «مگر نوشته‌ی من مهبل است که از آن متذلذ و محظوظ شده‌ای؟».. :e412:

Reactor
09-24-2012, 08:51 PM
به نظر من بهتره هر جوری که آدم میتونه افکارش رو روان و سلیس بنویسه باید همون جور نوشت.
ولی شخصا وقتی نوشته های مهربد رو میخونم احساس میکنم که دارم مقاله ی ISI میخونم! به نظرم نه تنها بد نیست که خیلی زیبا و سلیس و با رعایت دستور زبان پارسی و در عین حال قابل فهم مینویسه.
ولی خوب همه از جمله من نمیتونن به این شکل زیبا بنویسن.
به همین خاطر من راهی که باهاش راحتم رو انتخاب میکنم:e404:

Unknown
09-24-2012, 08:59 PM
به نظر من بهتره هر جوری که آدم میتونه افکارش رو روان و سلیس بنویسه باید همون جور نوشت.
ولی شخصا وقتی نوشته های مهربد رو میخونم احساس میکنم که دارم مقاله ی ISI میخونم! به نظرم نه تنها بد نیست که خیلی زیبا و سلیس و با رعایت دستور زبان پارسی و در عین حال قابل فهم مینویسه.
ولی خوب همه از جمله من نمیتونن به این شکل زیبا بنویسن.
به همین خاطر من راهی که باهاش راحتم رو انتخاب میکنم:e404:
البته افکار پیچیده را نمی توان خیلی ساده بیان کرد، و به نظر من در جستارهای فلسفی و دانشیک هرچه ریاضی وار و دقیق تر بنویسیم بهتر است.

blackswan
09-24-2012, 10:02 PM

خب شیوه ی نوشتاری هر فردی بستگی به شخصیت آن فرد دارد و اینگونه است که ادبیات شخصی مختص به هر فرد شکل می گیرد ...

Anarchy
09-24-2012, 10:07 PM
خب شیوه ی نوشتاری هر فردی بستگی به شخصیت آن فرد دارد و اینگونه است که ادبیات شخصی مختص به هر فرد شکل می گیرد ...

در گفتگو و محاوره فکر نمیکنم کسی از زبان رسمی استفاده کنه...اما ارتباط شیوه نوشتار با شخصیت رو میشه کمی بیشتر باز کنید؟

Mehrbod
09-24-2012, 10:10 PM
من مشکلی ندارم اما وقتی کاملا درست و غیر محاوره ای مینویسم احساس میکنم تبدیل به یک ربات شده ام مثل الان :e105:

من روبات نیستم معصومه جان :e40e: :4:

ولی باور کنید همانجوری که مینویسم نمیخوانم، این دشواری را در انگلیسی نداریم برای نمونه، شما
همانجوری که میخوانید مینویسید و مانند پارسی زبانشان ویژگی فشرده‌پذیری ad infinitum را ندارد!

ما باید خودمان یکبار اینجور بنویسیم و بخوانیم، سپس آن را "ما باید خودمون یه بار اینجور بنویسیمُ بخونیم" تا درست باشد.

Russell
09-24-2012, 10:11 PM
برای من که یکچیزیه قاطی از هر دو نه درسته نه خودمونی و محاوره ای،تو فکرم به یک طرف متمایل بکنمش :e11b:

Anarchy
09-24-2012, 10:17 PM
ولی باور کنید همانجوری که مینویسم نمیخوانم، این دشواری را در انگلیسی نداریم برای نمونه، شما
همانجوری که میخوانید مینویسید و مانند پارسی زبانشان ویژگی فشرده‌پذیری ad infinitum را ندارد!

چطور نداریم مهربد جان؟در زبان انگلیسی هم در محاوره فشرده پذیری وجود داره و من دیدم حتی در فورم های انگلیسی هم گاهی به همین سبک مطلب مینویسند...

Mehrbod
09-24-2012, 10:23 PM
چطور نداریم مهربد جان؟در زبان انگلیسی هم در محاوره فشرده پذیری وجود داره و من دیدم حتی در فورم های انگلیسی هم گاهی به همین سبک مطلب مینویسند...

داشتن آن را که داریم، ولی یک سدم پارسی هم نیست، دست بالا یک she is را میکنند she's به پندار پوچشان زبان را فشرده کردند!

ما بزیبایی هر چه بیشتر گزاره بالا را میتوانیم بکنیم:

داشتنشو که داریم، ولی یه سدم پارسیم نیس، دس‌ِ بالا یه she is ُ میکنن she's به پندار پوچشون زبونُ فشردن!

ولی شوربختانه هنگام نوشتن مایه این دوگانگی شده که امروز در زبان پارسی در اینترنت نمیشود جستجو کرد. از یکسو دبیره (رسم‌الخط) بی اندازه بدردنخوری داریم که
خودش زبان را تا توانسته گنگ کرده، از سوی دیگر هم این همه راه برای فشرده‌سازی دلخواه داریم که به گنگی آن باز هم هر چه بیشتر دامن زده و نمیتوان هیچ چیز را یافت.

Anarchy
09-24-2012, 10:31 PM
داشتن آن را که داریم، ولی یک سدم پارسی هم نیست، دست بالا یک she is را میکنند she's به پندار پوچشان زبان را فشرده کردند!

ما بزیبایی هر چه بیشتر گزاره بالا را میتوانیم بکنیم:

داشتنشو که داریم، ولی یه سدم پارسیم نیس، دس‌ِ بالا یه she is ُ میکنن she's به پندار پوچشون زبونُ فشردن!

ولی شوربختانه هنگام نوشتن مایه این دوگانگی شده که امروز در زبان پارسی در اینترنت نمیشود جستجو کرد. از یکسو دبیره (رسم‌الخط) بی اندازه بدردنخوری داریم که
خودش زبان را تا توانسته گنگ کرده، از سوی دیگر هم این همه راه برای فشرده‌سازی دلخواه داریم که به گنگی آن باز هم هر چه بیشتر دامن زده و نمیتوان هیچ چیز را یافت.

شاید به اندازه زبان فارسی نباشه اما این قدر هم که میگی کم نیست...سری کتاب های Street Talk چاپ انتشارات Optima Books رو اگه نگاه کنی در این خصوص توضیح داده.

Mehrbod
09-24-2012, 10:37 PM
شاید به اندازه زبان فارسی نباشه اما این قدر هم که میگی کم نیست...سری کتاب های Street Talk چاپ انتشارات Optima Books رو اگه نگاه کنی در این خصوص توضیح داده.

به پای پارسی نمیرسند.

زبان ما از پایه خودش فشرده‌پذیری دارد، برای نمونه همین ضمیر «را» میشود «اُ»، یا and و und و اینها در زبان ما o بیشتر نیست (و عربیه): منُ تو.

'ast' یا 'is' و 'ist' را میکنیم e: زیبا است -> زیبائه

گویش کوچه بازاری هم داریم که دیگر این را به مرز فشرده‌پذیری‌اش میرساند. ولی همانجور که گفتیم این ویژگی باید به
زبان گفتاری یا گفتمان‌هایی که نیازی به جستجوی بیشتر نیست کوتاه شود، اگر نه میشود همین آشوبناکی‌ای که امروز داریم.

Ouroboros
10-06-2012, 05:15 PM
در ایران سرعت اینترنت کم بود و امکان وصل شدن به فروم از طریق موبایل وجود نداشت، این بخش از تکنولوژی به نحوی بنیادین برپاد نثر و سبک نگارش من عمل می‌کند، و اغلب ناگزیر می‌شوم نوشته‌هایم را چند بار ویرایش بکنم. :e402: