PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجربیات شما پیرامون رویاها

Unknown
09-19-2012, 07:38 AM
در این جستار میخواهم تجربیاتمان در رویاها را به اشتراک بگذاریم.

آیا کسی از دوستان رویای روشن (رویایی که در آن میدانیم بیدار نیستیم) می بیند؟

Unknown
09-19-2012, 01:59 PM
یک مورد معمول در رویاهای من، تغییر پیوسته مکانها و اشخاص است، بدون اینکه در رویا متوجه آن باشم. برای نمونه، وقتی ابتدای یک رویا را به یاد می آورم، آنجا میدانستم که اکنون در خانه شخص x هستم، اما در انتهای رویا این آگاهی را دارم که در خانه شخص y هستم. آیا این مورد در رویای دوستان هم رخ می دهد؟

Mehrbod
09-19-2012, 02:08 PM

اری من چندباری lucid dreaming انجام داده‌ام.

Alice
09-19-2012, 02:42 PM
یکی از تکنیکهای Lucid Dreaming بهره جستن از شیوه Reality Testing می باشد ، RT
این شیوه کارامدترین راه می باشد ، به این گونه که شما در درازای روز با برنامه ریزی (برای نمونه هر پنج دقیقه یک بار) این پرسش را از خود میکنید : "من بیدار هستم یا خواب؟" سپس پاسخ میدهید ، و پس از مدتی تمرین و بازگویی این پرسش ، یک بار در رویا این پرسش را از خود میکنید !
ولی ، باید در نظر داشته باشید که ممکن است از روی عادت (در زمانی که بیدار بودید) پاسختان این باشد که "خب ، من بیدارم" ، از این رو در درازای روز هنگامیکه از خود می پرسید "من بیدار هستم یا خواب؟" یک آن باید به همه چیز شک کنید و سپس پاسخ دهید !
این "شک" باعث میشود مرز بین رویا و واقعیت در خواب برایتان روشنتر باشد ،
این گام نخست بود !
تقریباً هر فردی رویای روشن را برای چندین بار تجربه میکن ؛ کسانی که ناشی ترند به محض آگاه شدن در خواب به گونه ای خود را بیدار میکنند ، یا با کشتن خودشان در رویا ، یا ضربه زدن (Kick) و ... !

Mehrbod
09-19-2012, 02:52 PM
یک مورد معمول در رویاهای من، تغییر پیوسته مکانها و اشخاص است، بدون اینکه در رویا متوجه آن باشم. برای نمونه، وقتی ابتدای یک رویا را به یاد می آورم، آنجا میدانستم که اکنون در خانه شخص x هستم، اما در انتهای رویا این آگاهی را دارم که در خانه شخص y هستم. آیا این مورد در رویای دوستان هم رخ می دهد؟

رخ دادن که در رویا همه چیز رخ میدهد :4:

ولی رویاهای خود من بیشتر زمانها روند داستانی دارند و در خواب بیشتر زمانها هم این چیزهای نامنطقی را دریافته و برایم پرسش میشوند.

بدید من با همه گفتگوهایی که اینجا « http://www.daftarche.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-22/%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%A7%D9%88%DB%8C-623/#post15480 » داشته‌ایم، بسیاری زمانها با اندکی نگرش و اندیشیدن به به خواب میتوان سر از پیام‌های ناخودآگاه و خوداگاه خود در آورد.
خواب‌ها بیشتر زمانها نمادین (symbolic) هستند و به مانند الگوشناسی (pattern recognition) میتوان آنها را تعبیر و بازگویی کرد.

برای نمونه چیزهای بسیار ساده‌ای مانند 7 تا بودن یک چیز میتواند بگونه‌ای به سپنتایی و مقدس بودن آن چیز برای ما برگردد.
یا کشتن یک چیز میتواند به چم برداشتن نگرش و focus از آن چیز باشد.

یک نکته کناری درباره روشن خواب دیدن یا همان lucid dreaming "خوابیدن در خواب" است! از آنجاییکه گویا خواب دیدن بیشتر هنگام REM رخ میدهد
و اینها بازه‌های زمانی مرزمندی دارند، برای نگهداشتن خودآگاهی در خواب میشود در پایان این بازه خوابید و در بازه دیگر دوباره بیدار شد و خودآگاه بود.

این یکی چند روزی براستی مایه آزار من شده بود، خوابهای روشن براستی آرامبخش نیستند و بیشتر خودشان به کار میمانند تا آسودن!

Mehrbod
09-19-2012, 02:56 PM
یکی از تکنیکهای Lucid Dreaming بهره جستن از شیوه Reality Testing می باشد ، RT
این شیوه کارامدترین راه می باشد ، به این گونه که شما در درازای روز با برنامه ریزی (برای نمونه هر پنج دقیقه یک بار) این پرسش را از خود میکنید : "من بیدار هستم یا خواب؟" سپس پاسخ میدهید ، و پس از مدتی تمرین و بازگویی این پرسش ، یک بار در رویا این پرسش را از خود میکنید !
ولی ، باید در نظر داشته باشید که ممکن است از روی عادت (در زمانی که بیدار بودید) پاسختان این باشد که "خب ، من بیدارم" ، از این رو در درازای روز هنگامیکه از خود می پرسید "من بیدار هستم یا خواب؟" یک آن باید به همه چیز شک کنید و سپس پاسخ دهید !
این "شک" باعث میشود مرز بین رویا و واقعیت در خواب برایتان روشنتر باشد ،
این گام نخست بود !
تقریباً هر فردی رویای روشن را برای چندین بار تجربه میکن ؛ کسانی که ناشی ترند به محض آگاه شدن در خواب به گونه ای خود را بیدار میکنند ، یا با کشتن خودشان در رویا ، یا ضربه زدن (Kick) و ... !

سپاس!

تایید میشود، من هم چندباری با این شیوه آزموده و کار میکند؛
این کار درست بردن یک پرسش آگاهنده «آیا من خواب میبینیم یا بیدارم؟» به درون خواب است.

درباره شیوه‌هایی که خودآگاهی خود را از دست ندهیم یا فراموش نکنیم چه راههای میدانید گرامی؟ :e402:

پ.ن.
یکی از نکته‌های کناری درباره همین شیوه که درخور یک جُستار دیگر است فرایند «پرسش» است.

مغز ما گویا نمیتواند هیچ پرسشی را نادیده بگیرد، هتا اگر آگاهانه بکوشیم آنرا نادیده بگیریم.
برای نمونه اگر کسی از آدم بپرسد «ساعت چنده» هتا اگر پاسخ وی را ندهیم ناخودآگاه به اینکه ساعت چنده اندیشیده و پاسخ آن را درمیاوریم.

Alice
09-19-2012, 03:16 PM
این کار درست بردن یک پرسش آگاهنده «آیا من خواب میبینیم یا بیدارم؟» به درون خواب است.
اگر این پرسش در طول روز تکرار شود ، از روی عادت ممکن است پاسخ "بیدار هستم" را به آن بدهیم ؛ و این عادت در خواب نیز تکرار شود ؛ برای همین در هر پرسش باید به همه چیز "شک" کنیم ؛

درباره شیوه‌هایی که خودآگاهی خود را از دست ندهیم یا فراموش نکنیم چه راههای میدانید گرامی؟
هنگامیکه در خواب آگاه شدید ؛ با این پیشفرض که خواب هستید آن را دنبال میکنید !
از این رو برای من تا به حال پیش نیامده که خودآگاهی ام را از دست دهم...

Alice
09-19-2012, 06:37 PM
اری من چندباری lucid dreaming انجام داده‌ام.
لطفاً اگر میشود تجربیاتتان را در اختیارمان بگذارید ؛ :e303:

Unknown
09-22-2012, 11:01 AM
ممنونم از مشارکت دوستان.
من همیشه فکر می کردم رویا بطور لحظه ای ساخته شده و تصادفی پیش میرود، یعنی بدون طرح قبلی. اخیرا رویایی دیدم، که در آن شخصی سخنی گفت که من ابتدا منظورش را نگرفتم، اما بعد از کمی فکر متوجه شدم حرفش کنایه از چه بوده. الان یادم نیست که چه گفت، ولی خاطرم هست که وقتی بیدار شدم، آنقدر چیز عجیبی نبود که نتوان آن را تصادفی دانست. اما بهرحال این پرسش را برای من ایجاد کرد که آیا رویاها هوشمندانه مانند یک فیلم ساخته می شوند؟ آیا تا کنون برای شما پیش آمده که رویایتان شما را سورپرایز کند، یا اینکه نشانه هایی در ابتدای رویا باشد که به حل معما در انتهای آن کمک کند؟

Anarchy
09-28-2012, 07:33 PM
در مورد رویای روشن من یادم هست که چند نفر قصد داشتند من رو بکشند و من خیلی راحت و بیخیال بهشون گفتم من میدونم الان خوابم و شما هیچ کاری نمیتونید بکنید:e105:!!

Reactor
09-29-2012, 09:52 PM
من خیلی وقت پیش با خودم تلقین کردم که دیگه خواب نبینم چون خواب دیدن رو کار بیهوده ای میدونم. به موضوع خواب و تعبیر خواب و اتفاقاتی هم که در خواب میوفته علاقه و اعتقادی ندارم. من ربطی بین خواب و دنیای واقعی نمیبینم مگر ارتباط روانشناسی خواب و ضمیر ناخودآگاه انسان که فروید در باره اش گفته. الان چند سالی میشه که با خیال راحت میخوابم و کم پیش میاد که خواب ببینم:e00e:

shirin
09-29-2012, 10:04 PM
من عاشق خواب دیدن هستم. انگار آدم فیلم سینمایی میبینه. من خیلی زیاد خواب میبینم. همه مدل هم هستن. رمانتیک. اکشن. وحشت، بعضی وقتا خواب جنگی هم میبینم. ولی بیشتر خوابام اکشن (تعقیب و گریز) هستن. البته الان کمی میزان خواب دیدنم کمتر شده. ولی خوابایی که میدونم خواب هستم و واقعی نیست هم زیاد دیدم. جالبه که تو این خوابا نگرانی بابت وقایعی که توش میفته نداری چون میدونی خوابی. ولی خب هیجان خوابای معمولی رو نداره.

sonixax
09-29-2012, 11:18 PM
من خیلی وقت پیش با خودم تلقین کردم که دیگه خواب نبینم چون خواب دیدن رو کار بیهوده ای میدونم. به موضوع خواب و تعبیر خواب و اتفاقاتی هم که در خواب میوفته علاقه و اعتقادی ندارم. من ربطی بین خواب و دنیای واقعی نمیبینم مگر ارتباط روانشناسی خواب و ضمیر ناخودآگاه انسان که فروید در باره اش گفته. الان چند سالی میشه که با خیال راحت میخوابم و کم پیش میاد که خواب ببینم

البته خواب دیدن چیز بدی هم نیست . گویا فرمول بنزین یا بنزن هم توی خواب بوده که طرف دوزاریش افتاده .
به هر حال چیز بدی نیست .

Reactor
09-30-2012, 12:52 PM
البته خواب دیدن چیز بدی هم نیست . گویا فرمول بنزین یا بنزن هم توی خواب بوده که طرف دوزاریش افتاده .
به هر حال چیز بدی نیست

نمیگم بده.. به نظرم فرایند بیهوده ایه. اگر خواب نبینم وقتی صبح پامیشم به نظرم حالم بهتره. نمیدونم شاید هم تلقینه.
چندسال پیش جایی خوندم که میشه با تلقین کاری کرد که خواب ندید. منم این کار رو کردم و جواب میده. البته نه همیشه ولی اکثر اوقات.
از خواب دیدن هم خیری ندیدم هرچی خواب میدیدیم خواب های چپر چلاق و بی سر ته بود با خودم گفتم اگر نبینم بهتره نیروی ذهن خودم هم درگیر خواب و خیال نمیکنم.

sonixax
09-30-2012, 01:00 PM
نمیگم بده.. به نظرم فرایند بیهوده ایه. اگر خواب نبینم وقتی صبح پامیشم به نظرم حالم بهتره. نمیدونم شاید هم تلقینه.
چندسال پیش جایی خوندم که میشه با تلقین کاری کرد که خواب ندید. منم این کار رو کردم و جواب میده. البته نه همیشه ولی اکثر اوقات.
از خواب دیدن هم خیری ندیدم هرچی خواب میدیدیم خواب های چپر چلاق و بی سر ته بود با خودم گفتم اگر نبینم بهتره نیروی ذهن خودم هم درگیر خواب و خیال نمیکنم.

بنده شخصن توی واب یک مساله سختی رو که نمیتونستم حل کنم ، حل کردم :e00e::e415:

Russell
09-30-2012, 01:08 PM
منم خواب نمیبینم زیاد،ولی یکبار خسته بودم داشتم یه مساله رو سعی میکردم حل کنم حل نمیشد،خوابم برد تو خواب حلش کردم :e11b:

Alice
09-30-2012, 01:25 PM
بلهـــ...
هروقت یک مسئله را نتوانستید حل کنید ، شب هنگام ؛ زیاد به روی آن تمرکز کنید ؛
احتمال اینکه صبح ایده ای برای آن داشته باشید زیاد استــــ...
مغز به هنگام خواب رویدادهای روزانه را حلاجی می کند و مدام آن ها را بررسی می کند...
این یک شیوه راهکاریابی برای مسائل نیز می تواند باشد... :)

Reactor
09-30-2012, 10:37 PM
بنده شخصن توی واب یک مساله سختی رو که نمیتونستم حل کنم ، حل کردم

در واب یا خواب؟:e404:
من هم برایم اتفاق افتاده که آهنگی رو خیلی قدیم شنیدم و هر چقدر فکر میکردم ریتم اون آهنگ رو به خاطر نمی آوردم یک شب که خواب بودم اون آهنگ در فضای کاملا آگوستیک و با کیفیت 9.1 کاناله دالبی سوراند در خوابم اجرا شد:e420:

Rationalist
11-10-2012, 11:50 PM
بدید من با همه گفتگوهایی که اینجا « روانکاوی » داشته‌ایم، بسیاری زمانها با اندکی نگرش و اندیشیدن به به خواب میتوان سر از پیام‌های ناخودآگاه و خوداگاه خود در آورد.
خواب‌ها بیشتر زمانها نمادیک (symbolic) هستند و به مانند الگوشناسی (pattern recognition) میتوان آنها را تعبیر و بازگویی کرد.
همین طور است؛ رویاها جلوه کاملی از ضمیرناخودآگاه می باشند و بررسی و تحلیل آنها در پژوهش پیرامون ضمیرناخودآگاه بسیار موثر می باشد. البته جناب Ouroboros در جستار "روانکاوی" حق داشتند که نسبت به تعبیرهای یونگ بدبین باشند! به باور من ، نباید به سادگی و با سطحی نگری رویاها را تعبیر نمود.

یک نکته کناری درباره روشن خواب دیدن یا همان lucid dreaming "خوابیدن در خواب" است! از آنجاییکه گویا خواب دیدن بیشتر هنگام REM رخ میدهد
و اینها بازه‌های زمانی مرزمندی دارند، برای نگهداشتن خودآگاهی در خواب میشود در پایان این بازه خوابید و در بازه دیگر دوباره بیدار شد و خودآگاه بود.
همان طور که بیان نمودید؛ خواب چند مرحله دارد و در دوره های زمانی نسبتا یکسان مراحل آن تکرار می شوند؛ شوربختانه اکنون به طور دقیق به یاد ندارم که در REM ، چه بازه زمانی رویا دیدن اتفاق می افتد؛ شما به طور دقیق آگاهی دارید؟ من اگر دوباره آن را در نسکی مشاهده نمودم؛ تلاش می شود اینجا هم بیان کنم.

این یکی چند روزی براستی مایه آزار من شده بود، خوابهای روشن براستی آرامبخش نیستند و بیشتر خودشان به کار میمانند تا استراحت کردن!
همین طور است؛ من در این پژوهش گاهی تا سه مرتبه خود را بیدار می کنم تا رویاها را همان هنگام بنویسم! براستی که کار بسیار دشواریست! :e402:

Rationalist
11-11-2012, 12:08 AM
من همیشه فکر می کردم رویا بطور لحظه ای ساخته شده و تصادفی پیش میرود، یعنی بدون طرح قبلی. اخیرا رویایی دیدم، که در آن شخصی سخنی گفت که من ابتدا منظورش را نگرفتم، اما بعد از کمی فکر متوجه شدم حرفش کنایه از چه بوده. الان یادم نیست که چه گفت، ولی خاطرم هست که وقتی بیدار شدم، آنقدر چیز عجیبی نبود که نتوان آن را تصادفی دانست. اما بهرحال این پرسش را برای من ایجاد کرد که آیا رویاها هوشمندانه مانند یک فیلم ساخته می شوند؟ آیا تا کنون برای شما پیش آمده که رویایتان شما را سورپرایز کند، یا اینکه نشانه هایی در ابتدای رویا باشد که به حل معما در انتهای آن کمک کند؟
"خواب" و رویا دیدن از پدیده های شگفت انگیزی هستند که دانش هنوز راه فراوانی را در یافتن حقایق مربوط به آن در پیش دارد.
من بر اساس آنچه تا به حال در فرایند خواب ادراک می نمایم/نمی نمایم؛ دسته بندی های گوناگونی را برای بهتر و دقیق تر پرداختن به آن تشکیل داده ام.
حتی در مورد "رویاهای صادقه" نیز برای خودم و برخی نزدیکانم تجربیات شگفت انگیزی رخ داده، که شوربختانه در آن هنگام رخدادها را یادداشت نمی کردم و هنوز نمی توانم در مورد آنها اظهار نظر قطعی داشته باشم!:e420:

Rationalist
11-11-2012, 12:16 AM
در مورد رویای روشن من یادم هست که چند نفر قصد داشتند من رو بکشند و من خیلی راحت و بیخیال بهشون گفتم من میدونم الان خوابم و شما هیچ کاری نمیتونید بکنید
آنارشی جان نکند آنها برادران ساندیس خورِ خودمان بودند که در خواب پیدایت کردند؟! اگر متوجه نمی شدی که خواب هستی؛ آن هنگام، داستان جالب تر می شد!!!:e415:

Mehrbod
11-11-2012, 12:36 AM
همین طور است؛ رویاها جلوه کاملی از ضمیرناخودآگاه می باشند و بررسی و تحلیل آنها در پژوهش پیرامون ضمیرناخودآگاه بسیار موثر می باشد. البته جناب Ouroboros در جستار "روانکاوی" حق داشتند که نسبت به تعبیرهای یونگ بدبین باشند! به باور من ، نباید به سادگی و با سطحی نگری رویاها را تعبیر نمود.

خواب دیدن بسیار دور از باور است که ریشه در فربود نداشته باشد. چیزهایی که خواب میبینیم پراکنده و بی و سر و ته نیستند، ولی از هر کس به هر کس گوناگون هستند.

آنجاییکه یونگ و فروید بسختی بیراهه رفته بودند این گستراندن نماد‌های خواب به همگان بود.
اگر من خواب موز خوردن ببینم، فرایند «موز خوردن» برای من یک چم دارد، برای دیگری نیز یک چم دیگر.

همان طور که بیان نمودید؛ خواب چند مرحله دارد و در دوره های زمانی نسبتا یکسان مراحل آن تکرار می شوند؛ شوربختانه اکنون به طور دقیق به یاد ندارم که در REM ، چه بازه زمانی رویا دیدن اتفاق می افتد؛ شما به طور دقیق آگاهی دارید؟ من اگر دوباره آن را در نسکی مشاهده نمودم؛ تلاش می شود اینجا هم بیان کنم.

REM نمایانگر خواب دیدن است، زمانیکه خواب میبینیم و در خواب برای نمونه بالا را نگاه میکنیم، چشم‌های بیرون از خواب ما هم بالا را نگاه میکنند!
این در کمابیش همه فرایندهای پی‌دانش (neuroscience) آدمی به چشم میخورد. هنگامیکه یک واژه را در ذهنمان میخوانیم، در واقعیت آنرا با زبانمان هم میگوییم، ولی بسیار آهسته جوری که خودمان هم نمیشنویم.

Rapid eye movement sleep - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Rapid_eye_movement_sleep#Theories_about_the_functi on.28s.29_of_REM_sleep)

According to "scanning hypothesis" the directional properties of REM sleep eye movements are related to shifts of gaze in dream imagery. Against this hypothesis is that such eye movements occur in those born blind and in fetuses in spite of lack of vision. Also, binocular REMs are non-conjugated and so lack a fixation point. In support, research finds that in goal-oriented dreams, eye gaze is directed towards the action described by the dreamer.

Leclair-Visonneau L, Oudiette D, Gaymard B, Leu-Semenescu S, Arnulf I (2010). "Do the eyes scan dream images during rapid eye movement sleep? Evidence from the rapid eye movement sleep behaviour disorder model". Brain 133 (6): 1737–46. doi:10.1093/brain/awq110. PMID 20478849.

Anarchy
11-11-2012, 07:57 PM
آنارشی جان نکند آنها برادران ساندیس خورِ خودمان بودند که در خواب پیدایت کردند؟! اگر متوجه نمی شدی که خواب هستی؛ آن هنگام، داستان جالب تر می شد!!!:e415:

دوستان ساندیس خورمان عمرا بدونند من چطور فکر میکنم...زیاد باهاشون سر و کار داشتم...تو بیداری هم حریف من نمیشن:e14c:!! ولی این خواب خیلی باحالی بود...

shirin
11-11-2012, 09:12 PM
مکانی که اکثر خوابای من اونجا اتفاق میفته مکانی هست که زمان کودکی اونجا زندگی میکردم. خیلی وقتا شبیه ش هم نیست ولی من تو خواب میدونم که اونجا هست. چند شب قبل هم خواب میدیدم زامبی ها بهمون حمله کردن و من داشتم باهاشون مبارزه میکردم. آخرش رسیدم یه جا که همه مردم داشتن فرار میکردن و منم سوار یه پیکان غراضه شده بودم که فرار کنم یکی از دوستام هم نجات دادم. بعدش که از خواب بیدار شدم کلی غصه مامانم اینا رو میخوردم که چرا تو خواب به فکرشون نبودم و اینکه چی به سرشون میاد.

mamad1
11-11-2012, 11:01 PM
امپراطوری چین پدر من رو دستگیر کرد و من که میخواستم نجاتش بدم پاهام چسبید به زمین و نمیتونستم راه برم

انقدر حرصی که تو این خواب خوردم زیاد بود که از 7 سالگی از یادم نرفته و هیچوقت هم نمیره

خواب های سکسی هم نمیدونم چه حکمی داره که همیشه یک نفر بیدارم میکنه تاکار به جای حساس میرسه
حتی یک موردشم به ثمر نرسیده:e415:

خواب جنگی هم چند باری دیدم که مثلا یک عده اشرار وحشی دنبالم بودن و منم فرار میکردم
و بعد یک مسلسل پیدا میکردم

از این مدل خواب چند بار دیدم
خصوصیت همشون اینه که توی همشون اون مسلسلی که پیدا میکنم یا ماشه نداره یا خشاب نداره یا فشنگ نداره یا فشنگاش اب خوردس یا ماشه اش انقدر سفته که نمیتونم شلیک کنم

همیشه هم اشرار پیروز شدن و دخلمو اوردن

این خوابا کلا دری ورین ولی محض خنده هم که شده گفتنشون خوب بود

Mehrbod
11-12-2012, 03:04 PM
خواب های سکسی هم نمیدونم چه حکمی داره که همیشه یک نفر بیدارم میکنه تاکار به جای حساس میرسه
حتی یک موردشم به ثمر نرسیده:e415:

سوگیری فراهمی (availability bias): تنها خواب‌هایی به یاد میمانند که میانشان بیدار شده باشیم.

Rationalist
11-12-2012, 10:54 PM
خواب دیدن بسیار دور از باور است که ریشه در فربود نداشته باشد. چیزهایی که خواب میبینیم پراکنده و بی و سر و ته نیستند، ولی از هر کس به هر کس گوناگون هستند.
تا کنون چه اندازه به تحلیل و بررسی رویاهای خود پرداخته اید؟ و تا به حال به چه نتایجی رسیده اید؟:e402:

Rationalist
11-12-2012, 11:08 PM
سوگیری فراهمی (availability bias): تنها خواب‌هایی به یاد میمانند که میانشان بیدار شده باشیم.
ولی بررسی های من تاکنون، صرفا چنین چیزی را نشان نمی دهند!
بیاد ماندن رویاها، به عوامل گوناگونی بستگی دارند.

Mehrbod
11-12-2012, 11:15 PM
تا کنون چه اندازه به تحلیل و بررسی رویاهای خود پرداخته اید؟ و تا به حال به چه نتایجی رسیده اید؟:e402:

من برخی خواب‌هایم را یادداشت برداری میکنم. واکاوی چندانی نمیخواهد، بیشتر زمانها یکی دو دقیقه اندیشیدن یک برداشتی بیرون میاید، درست بودن آن را هم اسپاگتی داند!

خودت و دیگر دوستان بد نیست چندتایی از خواب‌های خودشان (ناخصوصی‌ها) را گفته و برداشت‌اشان را بنویسند.

undead_knight
11-12-2012, 11:26 PM
در گذشته ها بیشتر خواب هام یادم میموند ولی الان یا واقعا کمتر خواب میبینم یا کمتر یادم میمونه.
در همون گذشته ها یک رویای جنسی کامل هم داشتم:)) و الته تنها موردی که کامل با جزئیات در خاطرم موند.
البته فکر میکنم یکی از مهم ترین دلایلش این بود که شخصیت خواب یک میلف:)) (این واقعا از ابتکارات بی نظیر زبان انگلیسیه) خوش هیکل بود.
فکر میکنم برانگیخته شدن بیش از اندازه یک حس در به خاطر آوردن رویاها تاثیر زیادی داشته باشه.

undead_knight
11-12-2012, 11:27 PM
من برخی خواب‌هایم را یادداشت برداری میکنم. واکاوی چندانی نمیخواهد، بیشتر زمانها یکی دو دقیقه اندیشیدن یک برداشتی بیرون میاید، درست بودن آن را هم اسپاگتی داند!

خودت و دیگر دوستان بد نیست چندتایی از خواب‌های خودشان (ناخصوصی‌ها) را گفته و برداشت‌اشان را بنویسند.
یعین خواب خصوصی مشکل داره؟ اوا حواسم نبود:))

Mehrbod
11-12-2012, 11:40 PM
یعین خواب خصوصی مشکل داره؟ اوا حواسم نبود:))

داده‌های شخصی :4:

خود من سه چهارتایی از خواب‌هایم را در پاسخ به خردگرای گرامی نوشتم، سپس دیدم همه را یا برای دیگران بازگویی کرده‌ام، یا وابسته به کار و زندگی‌ام هستند پاک کردم.

undead_knight
11-12-2012, 11:47 PM
داده‌های شخصی :4:

خود من سه چهارتایی از خواب‌هایم را در پاسخ به خردگرای گرامی نوشتم، سپس دیدم همه را یا برای دیگران بازگویی کرده‌ام، یا وابسته به کار و زندگی‌ام هستند پاک کردم.

:))
خب پس با این حساب من هم علاقه زیادم رو به میلف ها نشون دادم،خطرناک شد موضوع:)))

Rationalist
11-12-2012, 11:58 PM

ولی به باور من، باید با دقت بیشتری به تفسیر رویاها پرداخت؛ مگر اینکه براستی ضمیرناخودآگاه تان آرام باشد و شما هم چندان نخواهید به ژرفای آن قدم بگذارید.

شوربختانه بیشینه رویاهای من کابوس هایی وحشتناک هستند که گمان نمی کنم بیانشان برای خودم و دوستان چندان مناسب باشد؛ ضمن اینکه تحلیل آنها هم با زندگی شخصی
و روان متلاطمم بسیار وابسته است؛ که بیان آن در اینجا نمی گنجد...:e403:

بیشتر می خواستم آگاه شوم که دوستان تا چه اندازه در این موضوع زمان صرف نموده اند و تا چه اندازه در تحلیل رفتارهای ناخودآگاه خودشان در رویاها به شیوه ای دانشیک عمل نموده اند؛
که گویا کسی در این مورد، کار چندانی انجام نداده است.:e406:

Rationalist
11-13-2012, 12:16 AM
مهربد جان، امیدوارم در آینده شرایطی پیش آید که بتوانی با اطمینان خاطر، رویاهایت را برای ما تعریف کنی! :e303:

Rationalist
11-13-2012, 12:22 AM
خب پس با این حساب من هم علاقه زیادم رو به میلف ها نشون دادم،خطرناک شد موضوع:)))
اگر رویاهایی دارید که مایل به بیان آنها هستید و بیانشان به اطلاعات هویت واقعیتان چندان ارتباطی ندارد؛ برایمان بنگارید!
تلاش می شود که اگر قابل تحلیل معنادار و دانشیک بودند؛ نسبت به این کار اقدام نماییم.

SAMKING
01-03-2013, 10:47 AM
من اصلن خواب نمیبینم...چند ســــاله..:e407:
شما چکار میکنید که خواب میبینید؟!

viviyan
01-03-2013, 10:54 AM

همه خواب میبینن ولی همه خواباشون یادشون نمیمونه.

- نظریه آلفرد آدلر:
وی معتقد بود که رویاها ابزارهای حل مسئله بوده و با مشکلات روزمره زندگی مرتبط میباشند. بنابراین بر مبنای این نظریه، چنانچه شما زیاد رویا میبینید، علت آن ممکن است مشکلات عدیده شما در زندگی تان باشد و یا برعکس اگر زیاد رویا نمی بینید به معنی سلامت روان شما است. سانسور رویا - ( ذهن و روان ) (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-824/#post26743)

اینو من تجربی درک کردم.

Mehrbod
01-03-2013, 07:26 PM

1- از خواب با زنگ بیدار شو
2- پس از بیدار شدن هر چیزی که توی ذهنت هست را روی کاغذ/لپتاپ جایی پیاده کن.

yasy
01-03-2013, 08:29 PM

خوشا به حالتون
من الان ده سال بیشتره شبی بیست یا سی خواب مختلف میبنیم یكی از یكی بد تر:e403:

Mehrbod
01-03-2013, 08:36 PM

سانسور رویا - ( ذهن و روان ) (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-824/#post26743)

اینو من تجربی درک کردم.

نگرانی میتواند بسادگی مایه‌ی بدخوابی شود. بدخوابی هم مانند همان سدای زنگ که بالا گفتم کار میکند، شما اگر میان خوابتان
بیدار شوید آنرا به یاد میاورید، اگر نه پس از بیدار ویر خودآگاه بتندی به ناخودآگاه میرود؛ این را در روشن خوابی میاموزید: تجربیات شما پیرامون رویاها (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7-647/#post15807)

Mehrbod
01-03-2013, 08:37 PM
خوشا به حالتون

دستکم از آن بهره گرفته و یک چندتا کابوس خوب برایمان تعریف کن :e402:

کابوس و چرایی آن (http://www.daftarche.com/%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-19/%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A2%D9%86-820/)

yasy
01-03-2013, 08:43 PM
دستکم از آن بهره گرفته و یک چندتا کابوس خوب برایمان تعریف کن :e402:

کابوس و چرایی آن (http://www.daftarche.com/%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-19/%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A2%D9%86-820/)

دوستان میدونن من كابوس های تكرار شونده ی شش هفت ماهه داشتم...فقط مشكل اینجاست دربارش حرف بزنم شب خوابشو میبینم:e403:
البته یه مدت تمرین كنترل خواب میكردم و تونستم باهاش كنار بیام
الان وقتی اون خواب مشخص و میبینم اویلش میفهمم خوابه و بیدار میشم اما آن هم روحیه ی حساس:دی من و اذیت میكنه:e40e:

iranbanoo
01-03-2013, 08:46 PM
من آخر متوجه نشدم علت بعضی خوابها چیه؟؟؟
آدم معمولا خوابهای بی اهمیت رو تشخیص میده و از یاد میبرتشون.اما یکسری خوابها بدون اغراق قابل توجهن.من خیلی از خوابهام جنبه ی پیش بینی واقع ی مهمی رو داره و خودم متوجه میشم که این خواب از همون خوابهاست و بهشون توجه ویژه میکنم.
آیا اینم به خاطر قدرت ذهنه؟؟

Mehrbod
01-03-2013, 08:47 PM
دوستان میدونن من كابوس های تكرار شونده ی شش هفت ماهه داشتم...فقط مشكل اینجاست دربارش حرف بزنم شب خوابشو میبینم:e403:
البته یه مدت تمرین كنترل خواب میكردم و تونستم باهاش كنار بیام
الان وقتی اون خواب مشخص و میبینم اویلش میفهمم خوابه و بیدار میشم اما آن هم روحیه ی حساس:دی من و اذیت میكنه:e40e:

جدا از اینکه کابوس همان نمایانگر مشکلات بیرونیه، ولی با روشنخوابی (lucid dreaming) یا همان خودآگاهیدن در خواب میتوان انگار
با کابوسها هم کنار آمد یاسی جان: تجربیات شما پیرامون رویاها (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7-647/#post15807)

yasy
01-03-2013, 08:57 PM
جدا از اینکه کابوس همان نمایانگر مشکلات بیرونیه، ولی با روشنخوابی (lucid dreaming) یا همان خودآگاهیدن در خواب میتوان انگار
با کابوسها هم کنار آمد یاسی جان: تجربیات شما پیرامون رویاها (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7-647/#post15807)

درسته من یك سال یك سال و نیم وضعیت روحی خوبی نداشتم. من از اون خوش شانس هاش هستم كه خواب هام به خصوص كابوس هام با جزئیات زیاد یادم میمونه
البته وقتی تمرین كردم كه یكی از تمیرینات همین نوشتن خواب ها با جرئیات به محض بیدار شدنه این به یاد آوردن قوی تر هم میشه

بله مهربد جان خود آگاهی در خواب جدا از اینكه كمك كرد از شر یه سری از كابوس ها خلاص بشم به شخصه یكی از تجربه های هیجان انگیز و جالبم بوده ولی خوب ادامه دادنش خوب نیست بكر بودن خواب ها از بین میره
حالا كسی دل خوشی اینجا از مدیر ارشد اونور نداره ولی منابع جالبی داشتند در این زمینه خیلی مصرانه كمك كرد من از اون وضع افتضاح كه كلا از تختم میترسیدم رها شم:دی

yasy
01-03-2013, 09:16 PM
تجربه ی خود آگاهی در خواب خیلی زیاد داشتم ولی اولین بارش جالب بود
كسی كه راهنماییم میكرد بهم چند تمرین داد كه دو هفته انجامش دهم تا بتونم تو خواب بفهمم كه خوابم
یكی نوشتن جزئیات خواب بود به محض بیداری مثلا تو موبایل
یكی چند خصوصیت خاص بود مثل همون پرسش كه اوایل تاپیك گفتن دوستان
ولی خوب من تحقیق كه كردم چند مورد كاملا اثبات شده
یكی اینكه وقتی تو خواب بپرید رو هوا میمونید
یكی اینكه اگر دست خود را بكشید كش می آید
یكی اینكه اگر به نوشته ای نگاه كنید چشمان خود را ببندید و دوباره به نوشته نگاه گنید نوشته تغییر میكند

شاید این هم جوری تلقین باشد به فردی كه تمرین میكند
خلاصه اگر این كارها را در بیداری روزی چند بار انجام دهید در خواب بر حسب عادت انجام میدهید و متوجه خواب بودن خود میشوید

یه نصف روز چند بار این كار ها را كردم شب خواب دیدم كه داشتیم از خانه یقدمی دوران بچگی اسباب كشی میكردیم كه در زیرزمین اونجا یه كتاب پیدا كردم كه نام یكی از استادای الانم روش نوشته شده بود ولی كتاب خیلی كهنه بود و استاد من هم جوان من تعجب كردم دویدم بالا كه به خواهرم یا هر كسی كه بود نشان دهمش ولی وقتی دوباره نگاهش كردم یه چیز دیگر نوشته بود یادمه حسین ابراهیمی:دی
شك كردم به خواب بودنم برای اطمینان دست خودم و كشیدم كش اومد تا زمین لحظه ی جالبی بود صحنه ی خواب محو شد حس وقتی رو داشتم كه تو اعماق اب هستم حتی صدای اطرافیانم مبهم میومد دقیقا مثل زمانی كه به هوش می آیید
خیلی ترسیدم به خودم گفتم الان میرم تو اتاقم دراز میكشم تا بیدار شم تا به اتاقم فكر كردم بیدار شدم
دیگه از اون زمان این كار و هزاران بار بدون ترس انجام دادم
جوری شده بود كه وقتی میفهمیدم خواب هستم با تصور ذهنی هر مكانی میتونستم اونجا باشم و هر كاری كه فكر میكردم بهش انجام بدم و فقط با فكر لحظه ای به خودم اتاقم و تختم بیدار میشدم تجربه های جالبی بود

iranbanoo
01-03-2013, 09:35 PM
یاسی جان شما احیانا خوابهای تکراری نمیبینید؟
معمولا خوابهای تکراری را در خواب تشخیص میدهیم.من هر چند وقت یکبار در خواب مسیری را میدوم که به نقطه ی اول باز میگشتم.آخرین بار که دوباره شروع به دویدن کردم در خواب یادم امد که دویدنم در خوابهای پیش بی نتیجه بوده.دقیقا یادم هست که کمی که دویدم در خواب به خودم گفتم (ای بابا سرکاری نمیخواد بدوئی بشین تا از خواب بیدار شی)
همانجا نشستم واز که وقتی بیدار شدم یادم نمی آید دوباره در خواب ان مسیر را دیده باشم!!

yasy
01-03-2013, 09:50 PM
چرا بانو جان من هفت ماه تقریبا هر شب یا یه شب در میون یه خواب و میدیدم ولی چون داستانی بود و محیط هم عوض میشد و به جز یك نفر آدم ها هم عوض میشدند متوجه خواب بودنش نمیشدم دیگر خواب های تكرار شوندم و بعد از یه مدت حتی بدون این تمرینات هم میتونستم حل كنم ولی ان یكی خیلی آزار دهنده بود هیچ كاریش نمیتونستم بكنم نمیخوابیدم و همش با آرامبخش میخوابیدم كه خواب نبینم ولی خوب اونو با این تمرینات حل كردم حالا فردا تعریفش میكنم الان بخوام با جزئیات بگم میبینمش خیلی وقته تمرین ندارم احتمالا تا آخر هم میبینم

sonixax
01-03-2013, 10:37 PM
خوشا به حالتون

شماها مگه خواب هم میبینید ؟!

iranbanoo
01-03-2013, 11:46 PM
از این ور فیلم ترسناک ,اینجا هم انقدر از بختک و کابوس و خوابهای عجیب خوندم که دیگه میترسم برم بخوابم....
من تا صبح نمیخوام بخوابم!!!:e40d:

Newton
01-04-2013, 12:09 AM
به نام علم
من خوشبختانه اصلا خواب نمی بینم اگر هم میبینم یادم نمیاد
تا دلم هم بخواد فیلم وحشتانگ هم میبینم اون هم در تنهایی شبهای تاریک
مثل اسپارتاکوس وسرزمین مردگان وبازی تخت
-------
یک نکته جالب دقت کردین این منحرفین ومرتدهای ایرانی در سایت نخبه کش ضد میهن در مورد کردی کره زمین چه اراجیفی میبافند
فردا اگر کسی بیاد ثابت کند زمین مربعه است وگرد نیست
با کمال پروریی می ایند وصدها دلیل که کتب مقدس اعراب ان را قبلا ثابت کرده!!!!

undead_knight
01-04-2013, 05:59 AM
من آخر متوجه نشدم علت بعضی خوابها چیه؟؟؟
آدم معمولا خوابهای بی اهمیت رو تشخیص میده و از یاد میبرتشون.اما یکسری خوابها بدون اغراق قابل توجهن.من خیلی از خوابهام جنبه ی پیش بینی واقع ی مهمی رو داره و خودم متوجه میشم که این خواب از همون خوابهاست و بهشون توجه ویژه میکنم.
آیا اینم به خاطر قدرت ذهنه؟؟
البته این ربطی به چرت و پرت های مستند راز نداره ولی باور داشتن یک چیز در واقعی شدنش تاثیر زیادی داره:)

Unknown
01-04-2013, 09:23 AM
من هر موقع در خواب فهمیدم خوابم، خیلی هیجانی شدم و فورا از خواب پریدم! به جز یکبار؛ دیدم در یک پول‌پارتی هستم، اما به محض اینکه فهمیدم خوابم، همه غیب شدند یا شاید فرار کردند. شانس نداریم که! :e404:

خوانده‌بودم که در خواب برخی توانایی‌های فکری مثل قدرت استنتاج ضعیف‌تر از موقع بیداری است. برای من که درست به نظر می‌آید، من در خواب هر اتفاق عجیبی برایم قابل باور است، حتی احساس مذهبی بودن بهم دست می دهد گاهی! :e105: اما در خواب روشن این را میشود خیلی بهتر بررسی کرد. شما yasy گرامی که خواب روشن زیاد می‌بینید، تجربه شخصی‌تان چیست؟

یک پرسش دیگر هم دارم؛ وضوح خواب‌هایتان در مقایسه با ادراک بیداری چگونه است؟ من در همان یکبار تجربه خواب روشن، محیط را بررسی کردم و به نظرم کاملا واقعی و با جزئیات کامل آمد، اما بعدا که بیدار شدم، خلافش به نظرم می‌آمد. یعنی یا جزئیات را یادم رفته، یا اینکه در خواب باز ساده‌لوح بودم!

yasy
01-04-2013, 09:33 AM
البته این ربطی به چرت و پرت های مستند راز نداره ولی باور داشتن یک چیز در واقعی شدنش تاثیر زیادی داره:)

باز بحث ماورا شد:دی
الان هر چی بگم میگی بیا برو تو اون آزمایشگاهه اثبات كن انقدرم پول بگیر:e057:

باور داشتنش آره تاثیر داره ولی همیشه كه آدم انتظار اون واقعه رو نداره
مثلا من قبول دارم كه وقتی یكی از اقوام مریض بود خوب همه انتظار داشتیم فوت كنه من خواب هم دیدم فرداش فوت كرد این میشه همون باور داشتن یا هر اتفاقی كه انتظارشو داری و بارها هم خواب دیدم و اتفاق افتاده

ولی خوب خواب هایی هم دیدم كه اصلا اون اتفاق تو ذهنم هم نمیومد یه بخوام انتظارشو داشته باشم
یكیش تصادف كردن داییم بود اصلا ما باهاش قهر بودیم نمیدونستیم كجازندگی میكنه خواب دیدم كه تصادف كرده و فرداش از بیمارستان اهواز! زنگ زدن

یكی دیگش همین فردی كه تو هم میهن پدرش فوت كرد والا من دو ماه بود اصلا آنلاین نمیشدم تو هم میهن خواب دیدم كه با ایشون بین قبرها دنیال كسی میگردیم كه رسیدیم به یه قبر تازه كه بالاش یه جنازه بود و این داستان ها بعد از چهار پنج روز كه آن شدم دیدم تاپیك تسلیت زدن برای همون چهار پنج روز پیش

از این نمونه ها تا دلت بخواد دارم اینا چه ربطی به چرت و پرت های راز داره؟

yasy
01-04-2013, 09:40 AM
من هر موقع در خواب فهمیدم خوابم، خیلی هیجانی شدم و فورا از خواب پریدم! به جز یکبار؛ دیدم در یک پول‌پارتی هستم، اما به محض اینکه فهمیدم خوابم، همه غیب شدند یا شاید فرار کردند. شانس نداریم که! :e404:

خوانده‌بودم که در خواب برخی توانایی‌های فکری مثل قدرت استنتاج ضعیف‌تر از موقع بیداری است. برای من که درست به نظر می‌آید، من در خواب هر اتفاق عجیبی برایم قابل باور است، حتی احساس مذهبی بودن بهم دست می دهد گاهی! :e105: اما در خواب روشن این را میشود خیلی بهتر بررسی کرد. شما yasy گرامی که خواب روشن زیاد می‌بینید، تجربه شخصی‌تان چیست؟

یک پرسش دیگر هم دارم؛ وضوح خواب‌هایتان در مقایسه با ادراک بیداری چگونه است؟ من در همان یکبار تجربه خواب روشن، محیط را بررسی کردم و به نظرم کاملا واقعی و با جزئیات کامل آمد، اما بعدا که بیدار شدم، خلافش به نظرم می‌آمد. یعنی یا جزئیات را یادم رفته، یا اینکه در خواب باز ساده‌لوح بودم!

درسته آدم تو خوابمخصوصا این خواب های روشن همه چیز و باور میكنه حالا بگذریم كه تو خواب خیلی چیزها برام عجیبه مثلا لخت بودن بازیكنان فوتبال تو تلویزیون ولی باز هم این عجیب بودن باعث نمیشه باورش نكنم
با كسی در این باره صحبت میكردن جزئیات خوابم و با هم بررسی كردیم و دیدیم خیلی از این وقایع مسخره و غیر قابل باوره ولی باز هم تو خواب من متوجهش نمیشدم شاید چون محیط عوض میشد ادم ها عوض میشدن

Unknown
01-04-2013, 09:54 AM
نمیدانم چرا من خواب صادقه نمی بینم! یعنی عجیب‌ترین مورد برای من، این بود که خواب دیدم سوار یک تاکسی شده‌ام که سرعت‌سنجش حدودا 100 تایی بیشتر از واقعیت نشان میداد، و فردایش درست سوار چنین تاکسی‌ای شدم! خلاصه تجربه شخصی من (از دید من ِ ناظر) تایید می‌کند این رویاهای صادقه کمابیش با همان نرخ احتمالاتی‌شان رخ می‌دهند، یعنی 7 میلیارد آدم، هر کدام با مثلا 20000 هزار خواب در طول زندگی...

undead_knight
01-04-2013, 09:55 AM
باز بحث ماورا شد:دی
الان هر چی بگم میگی بیا برو تو اون آزمایشگاهه اثبات كن انقدرم پول بگیر:e057:

باور داشتنش آره تاثیر داره ولی همیشه كه آدم انتظار اون واقعه رو نداره
مثلا من قبول دارم كه وقتی یكی از اقوام مریض بود خوب همه انتظار داشتیم فوت كنه من خواب هم دیدم فرداش فوت كرد این میشه همون باور داشتن یا هر اتفاقی كه انتظارشو داری و بارها هم خواب دیدم و اتفاق افتاده

ولی خوب خواب هایی هم دیدم كه اصلا اون اتفاق تو ذهنم هم نمیومد یه بخوام انتظارشو داشته باشم
یكیش تصادف كردن داییم بود اصلا ما باهاش قهر بودیم نمیدونستیم كجازندگی میكنه خواب دیدم كه تصادف كرده و فرداش از بیمارستان اهواز! زنگ زدن

یكی دیگش همین فردی كه تو هم میهن پدرش فوت كرد والا من دو ماه بود اصلا آنلاین نمیشدم تو هم میهن خواب دیدم كه با ایشون بین قبرها دنیال كسی میگردیم كه رسیدیم به یه قبر تازه كه بالاش یه جنازه بود و این داستان ها بعد از چهار پنج روز كه آن شدم دیدم تاپیك تسلیت زدن برای همون چهار پنج روز پیش

از این نمونه ها تا دلت بخواد دارم اینا چه ربطی به چرت و پرت های راز داره؟

Confirmation bias - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias)

Confirmation bias (also called confirmatory bias or myside bias) is a tendency of people to favor information that confirms their beliefs or hypotheses.[Note 1][1] People display this bias when they gather or remember information selectively, or when they interpret it in a biased way. The effect is stronger for emotionally charged issues and for deeply entrenched beliefs
یعنی میل به اینکه اطلاعاتی رو پشتیبانی کنیم که باور یا فرض های ما رو تائید میکنند.
+
قانون اعداد بسیار بزرگ (http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_truly_large_numbers)

1 - 0.999^{10000} = 0.99995 = 99.995 %
یعنی وقتی اعداد بزرگ میشند احتمال وقوع هر چیزی هست.

از جمع این دو چه نتیجه ای میگیریم!؟ما خواب های خیلی زیادی میبینیم که واقعی نمیشند یا به واقعیت ربطی ندارند(که مثال های نقض زیادی هستند)در مقابل خواب های خیلی کمتری داریم که نزدیک به واقعیت هستند یا حتی واقعی میشند ولی مسئله اینه که اینها محتمل هستند.

مثلا یک نفر بگه که اگر از خدا بخوای بارون بباره بارون میاد،تو میخوای و در چند لحظه بعد هم بارون میاد ولی مسئله اینه که خیلی وقت ها هم با خواست تو بارون نمیاد و بارون اومدن در اون زمان. با توجه با عدد بزرگی که در مساحت کره زمین هست چیز خیلی عجیبی هم نیست.

Unknown
01-04-2013, 10:06 AM
مقداری به ناظر هم بستگی دارد؛ مثلا اگر از دید بالا به جامعه 7 میلیاردی انسانها نگاه کنیم، میتوان گفت به احتمال بسیار بالا، شخصی وجود دارد که مثلا 50 خواب دیده باشد که به شکل عجیبی تعبیر شده اند، و این برای ما اصلا عجیب نیست. اما اگر شما جای آن شخص باشید، برایتان بسیار عجیب خواهد بود. یا بطور مشابه، کسی که در یک قرعه کشی بزرگ برنده می‌شود، اگر مذهبی باشد، گمان می‌کند دعاهایش مستجاب شده اند!

yasy
01-04-2013, 10:15 AM
[/LEFT]
یعنی میل به اینکه اطلاعاتی رو پشتیبانی کنیم که باور یا فرض های ما رو تائید میکنند.[/RTL]
+
قانون اعداد بسیار بزرگ (http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_truly_large_numbers)

1 - 0.999^{10000} = 0.99995 = 99.995 %

یعنی وقتی اعداد بزرگ میشند احتمال وقوع هر چیزی هست.

از جمع این دو چه نتیجه ای میگیریم!؟ما خواب های خیلی زیادی میبینیم که واقعی نمیشند یا به واقعیت ربطی ندارند(که مثال های نقض زیادی هستند)در مقابل خواب های خیلی کمتری داریم که نزدیک به واقعیت هستند یا حتی واقعی میشند ولی مسئله اینه که اینها محتمل هستند.

مثلا یک نفر بگه که اگر از خدا بخوای بارون بباره بارون میاد،تو میخوای و در چند لحظه بعد هم بارون میاد ولی مسئله اینه که خیلی وقت ها هم با خواست تو بارون نمیاد و بارون اومدن در اون زمان. با توجه با عدد بزرگی که در مساحت کره زمین هست چیز خیلی عجیبی هم نیست.

خوب این دلیل خیلی خوبیه برای رد كردن اجابت دعا!...فال...فكر ...یا هر چیزی مثل این ها
مثلا یه فالگیر كه خیلی ها بهش اعتقاد دارن میاد حدود بیست تا وقایع رو پشت سر هم ردیف میكنه به خاطر زیاد بودن آیتم ها شاید ده تاش هم اتفاق بیفته...ولی كسی نیست كه بیاد یه اتفاق و با جزئیات بیان كنه
بارون اومدن یه اتفاق طبیعیه حالا هزار بار همین جوری اتفاق میفته یك بار هم با درخواست ما درسته این چیز عجیبی نیست و اتفاقات مثل این

ولی هفتاد هشتاد درصد خواب های ما یك سری تصاویر و اتفاقات در هم و آشفتست كه اگه بعد از بیدار شدن بهش فكر كنی بیشترش به نظرت احمقانه میاد...داستان و موضوع منسجمی نداره...مكان و زمان ثابتی نداره بیشتر شبیه یه فیلمه كه صحنه های مختلف تو زمان ها و مكان های مختلف دیده میشه
ولی این جور خواب ها ماهیتی كاملا متفاوت دارند...وقایع رو كاملا تجربه میكنی از اتفاقات تو زمان و مكانی كه در آنجا نیستی اطلاع نداری برای رفتن از یك مكان به مكان دیگر راه طی میكنی

فرق دیگه ای كه با فال دعا و یا همچین چیزهایی داره جزئیاته

yasy
01-04-2013, 10:34 AM
مقداری به ناظر هم بستگی دارد؛ مثلا اگر از دید بالا به جامعه 7 میلیاردی انسانها نگاه کنیم، میتوان گفت به احتمال بسیار بالا، شخصی وجود دارد که مثلا 50 خواب دیده باشد که به شکل عجیبی تعبیر شده اند، و این برای ما اصلا عجیب نیست. اما اگر شما جای آن شخص باشید، برایتان بسیار عجیب خواهد بود. یا بطور مشابه، کسی که در یک قرعه کشی بزرگ برنده می‌شود، اگر مذهبی باشد، گمان می‌کند دعاهایش مستجاب شده اند!

اتفاقا برای دیگران بیشتر عجیبه:دی
حرف شما درست ولی خوب من خودم به شخصه تفاوت این گونه خواب ها رو با خواب های دیگم كاملا حس كردم
طوری كه وقتی بیدار میشم متوجه خاص بودن اون خواب میشم
شاید این اتفاق تو یك سال یه بار بیفته ولی كاملا متفاوته
اون زمانی هم كه تمرین میكردم برای آگاهی تو خواب این گونه خواب ها جوری هستند كه هیچ تغییری نمیتونی توشون بدی در حالی كه هر خوابی باشه با كمی تمرین حتی میتونی داستان ،مكان و یا حتی زمان خواب و عوض كنی

Mehrbod
01-04-2013, 10:35 AM
خوب این دلیل خیلی خوبیه برای رد كردن اجابت دعا!...فال...فكر ...یا هر چیزی مثل این ها
مثلا یه فالگیر كه خیلی ها بهش اعتقاد دارن میاد حدود بیست تا وقایع رو پشت سر هم ردیف میكنه به خاطر زیاد بودن آیتم ها شاید ده تاش هم اتفاق بیفته...ولی كسی نیست كه بیاد یه اتفاق و با جزئیات بیان كنه
بارون اومدن یه اتفاق طبیعیه حالا هزار بار همین جوری اتفاق میفته یك بار هم با درخواست ما درسته این چیز عجیبی نیست و اتفاقات مثل این

ولی هفتاد هشتاد درصد خواب های ما یك سری تصاویر و اتفاقات در هم و آشفتست كه اگه بعد از بیدار شدن بهش فكر كنی بیشترش به نظرت احمقانه میاد...داستان و موضوع منسجمی نداره...مكان و زمان ثابتی نداره بیشتر شبیه یه فیلمه كه صحنه های مختلف تو زمان ها و مكان های مختلف دیده میشه
ولی این جور خواب ها ماهیتی كاملا متفاوت دارند...وقایع رو كاملا تجربه میكنی از اتفاقات تو زمان و مكانی كه در آنجا نیستی اطلاع نداری برای رفتن از یك مكان به مكان دیگر راه طی میكنی

خوابهایی که درست میایند:

به تناسخ اعتقاد دارید؟ (http://www.pars-sky.ir/forum/thread29763.html#post368142)

نمیدونم چرا ولی بعضی وقت ها فکر میکنم که وجود داره

چون واقعا بعضی از صحنه هارو عینا قبلا دیدم و هرچی فکر میکنم یادم نمیاد کجا و چطوری

حس میکنم منی که جز آیینه خودم و نمیبینم بعد از مرگ هم یه جوری باید وجود داشته باشم.

بهترین نگره این است:

حس deja vu یا این حس که پیشتر در چنین جایی بوده‌ایم یا چنین چیزی را دیده‌ایم و ... از پردازش همراستای (parallel processing) مغز میاید.

زمانیکه یک بخش از مغز زودتر یک چیزی را پردازش کرده و به ویر (حافظه) میسپرد، اگر با چند دَم کوچک درنگ (تایر) بخش دیگر مغز از این ویر آگاهیده
شود، از آنجاییکه با درنگ پردازش نموده پس این داده در حقیقت از "آینده" به این بخش از مغز رسیده و آنرا نیز همینگونه می‌آزندد (تفسیر میکند).

در آزمایش‌هایی که انجام داده‌اند این حس را بساختگی (artificially) در مغز پدید آورده‌اند و
چنانکه میبینید، هیچ جادویی در آن نیست و پیوندی هم به موهومات باززایس (تناسخ) و .. ندارد.

اگر خواستید شمار این حس‌ها را افزایش دهید:

کمخوابی
خستگی
گرسنگی

هر سه کمک میکنند که هر اندازه که دلتان خواست از این حس‌های deja vu بگیرید :4:

چه باحال و جالب

پس رویای صادقه هم یه جورایی به این مربوط میشه؟!

بخشی از رویاهای صادقه آری.

ولی بخش بزرگ دیگر وابسته به آمار است. با یک افمارش رویه‌ای (حساب و کتاب سطحی) مانند زیر میتوان آنرا نگریست.

هر شب میانگین بگوییم شما ده خواب میبینید - گاه یکی بیشتر به یاد نمیماند، پس در یک ماه شما ≈300 خواب میبینید.
اگر بگوییم هر خواب نیز دستکم دستکم درباره 100 چیز گوناگون می‌آگاهاند: جایی که در خواب بوده‌اید، سخنانی که گفته‌اید، کسانی که دیده‌اید و ..

پس روی هم رفته میشود اینکه شما در یک ماه درباره 30,000≈ هزار چیز گوناگون خواب دیده‌اید.

از سوی دیگر، خوابهایی هم که شما میبینید درباره بهرام و نپتون و کهکشان راه شیری که نیستند! درباره زندگی
روزانه خودتان و خواست و آروزهایی هست که در سر میپرورانید؛ به گفته دیگر: در خواب مغز شما میکوشد آینده را پیشبینی کند.

پس اکنون از میان این 30,000 خوابی که همگی در راستای کارهای روزانه بوده و از پس کوشش مغز
در راستای پیشبینی آینده برآمده‌اند، یکی دو تایش هم در ماه نزدیک به واقعیت درآمده و میشوند "رویای صادقه"!

این کجایش شگفت‌انگیز یا impressive است؟

undead_knight
01-04-2013, 10:38 AM
بله دقیقا آدم ها درک خیلی چیزها براشون مشکلی میشه مخصوصا اگر از بدشانسی قوانین تصادف روشون تاثیر بزارند:)

نکته ای که هست این مشکلات فقط برای خرافات مذهبی نیست بلکه حتی در مواردی دانشمندان هم مرتکبش میشند:)

The Texas-sharpshooter fallacy is the name epidemiologists give to the clustering illusion. Politicians, lawyers and some scientists tend to isolate clusters of diseases from their context, thereby giving the illusion of a causal connection between some environmental factor and the disease. What appears to be statistically significant (i.e., not due to chance) is actually expected by the laws of chance.
یعنی شخصی که خواب میبینه رو نباید به عنوان یک نمونه از محتواش جدا کرد یا خواب های که به نظر توی واقعیت بازسازی میشند رو نباید از خواب هایی که اشتباه هستند جدا کرد.

حالا اگر بخوایم روی اینها پژوهش کنیم باید دقیقا بعد از بیدار شدن یاداشتشون کنی و با موارد بیرونی تطبیقش بدی یعنی اصلا نباید بزاری این فرایند ذهنی انجام بشه چون احتمالا وجود خاطره نادرست (http://en.wikipedia.org/wiki/False_memory) ایجاد بشه.

yasy
01-04-2013, 11:02 AM
یعنی شخصی که خواب میبینه رو نباید به عنوان یک نمونه از محتواش جدا کرد یا خواب های که به نظر توی واقعیت بازسازی یمشند رو نباید از خواب هایی که اشتباه هستند جدا کرد.

حالا اگر بخوایم روی اینها پژوهش کنیم باید دقیقا بعد از بیدار شدن یاداشتشون کنی و با موارد بیرونی تطبیقش بدی یعنی اصلا نباید بزاری این فرایند ذهنی انجام بشه چون احتمالا وجود خاطره نادرست ایجاد بشه.

دقیقا همین كار و كردم كه متوجه تفاوت ها شدم دیگه
نوشتن خواب ها با تمام جزئیات

از سوی دیگر، خوابهایی هم که شما میبینید درباره بهرام و نپتون و کهکشان راه شیری که نیستند! درباره زندگی
روزانه خودتان و خواست و آروزهایی هست که در سر میپرورانید؛ به گفته دیگر: در خواب مغز شما میکوشد آینده را پیشبینی کند.

پس اکنون از میان این 30,000 خوابی که همگی در راستای کارهای روزانه بوده و از پس کوشش مغز
در راستای پیشبینی آینده برآمده‌اند، یکی دو تایش هم در ماه نزدیک به واقعیت درآمده و میشوند "رویای صادقه"!

این کجایش شگفت‌انگیز یا impressive است؟

صحبت شما درست همگی یه موضوع و مطرح میكنید كه تا حد زیادی درسته ولی من در مورد تفاوت هایی كه حس كردم نتونستم خودمو راضی كنم كه شاید از بین هزاران خوابی كه میبنیم یكیش به واقعیت تبدیل بشه و این و ربط بدم به بالا بودن شانس احتمال وقوع یك رویداد بین هزاران رویداد
البته من این موضوع رو اصلا شگفت انگیز نمیدونم این تفاوت ها از جایی ناشی میشود
یه مدتی كه دنبالش بودم نتونستم دلیل قابل قبولی پیدا كنم بیشتر به مذهب ربطش میدهند

iranbanoo
01-04-2013, 11:10 AM
اما به نظر من ایندسته از خوابها در حوزه ی علوم فراروانشناسانه جای میگیرد.شاید دلایل علمی کمی برای توجیه و توضیح ان وجود داشته باشد اما باز به قدرت ذهن باز میگردد(اگر راسل با نظریه ی فرگشت نقضش نکند!!)
یکی از سوالاتی که دارم این است که چرا قریب به اکثریت خوابهایمان را فراموش میکنیم اما یکدسته از خوابها را ذهن به طور خود کار رمز گزاری میکند و در حافظه نگاه میدارد؟؟دقیقا همان خوابهایی که ما به عنوان رویاهای خاصمان به دنبال تعبیر و معانیشان هستیم...
جالب تر اینکه معمولا به معنای ان نیز خود آگاهیم.مثل اینکه وقتی جمله ای را میشنویم باز نمودش در قالب کلام و اصوات که مبتنی بر معانی اقلام و موارد است که در حافظه جای میگیرد.حالا اگر روابط معنایی نیز در نظر گرفته شود احتمال زیادی وجود دارد که بخش اعظم این دست از خوابهای ما در ضمیر ناخود اگاه حاصل پل زدن در روابط عنایی ای است که روزانه ذهن انان را شناسایی و رمز گذاری میکند

undead_knight
01-04-2013, 11:12 AM

میشه توضیح بدی این تمام جزئیات چیا بود و چطور با واقعیت مقایسش کردی؟:)

yasy
01-04-2013, 11:13 AM

سانسور رویا - ( ذهن و روان ) (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-824/#post26743)

اینو من تجربی درک کردم.

خواب دو مرحله داره REM و non-REM
این دو مرحله به صورت متناوب در خواب تكرار میشوند به طوری كه مرحله ی REM یك تا ده دقیقه و مرحله ی non-REM سی تا چهل و پنج دقیقه
درمرحله ی نان رم مغز كمترین عملكرد و داره یعنی خواب هایی كه در این مرحله میبینید در حافظه ثبت نمیشوند
كسانی كه خوابشون سنگینه یعنی در طول شش یا هفت ساعت خواب بیدار نمیشوند و همینطور سخت میشود بیدارشون كرد مرحله ی رم كوتاه و نان رم های طولانی دارند برای همین تعداد رویاهایی كه در حافظشون ثبت میشه بسیار كمتر از اشخاصی است كه خواب سبك دارند.

undead_knight
01-04-2013, 11:20 AM
اما به نظر من ایندسته از خوابها در حوزه ی علوم فراروانشناسانه جای میگیرد.شاید دلایل علمی کمی برای توجیه و توضیح ان وجود داشته باشد اما باز به قدرت ذهن باز میگردد(اگر راسل با نظریه ی فرگشت نقضش نکند!!)
یکی از سوالاتی که دارم این است که چرا قریب به اکثریت خوابهایمان را فراموش میکنیم اما یکدسته از خوابها را ذهن به طور خود کار رمز گزاری میکند و در حافظه نگاه میدارد؟؟دقیقا همان خوابهایی که ما به عنوان رویاهای خاصمان به دنبال تعبیر و معانیشان هستیم...
جالب تر اینکه معمولا به معنای ان نیز خود آگاهیم.مثل اینکه وقتی جمله ای را میشنویم باز نمودش در قالب کلام و اصوات که مبتنی بر معانی اقلام و موارد است که در حافظه جای میگیرد.حالا اگر روابط معنایی نیز در نظر گرفته شود احتمال زیادی وجود دارد که بخش اعظم این دست از خوابهای ما در ضمیر ناخود اگاه حاصل پل زدن در روابط عنایی ای است که روزانه ذهن انان را شناسایی و رمز گذاری میکند
دییییینگ!:)
پاراسایکولوژی؟
لازم نیست به فرگشت ربطش بدیم ولی لااقل با همین روان شناسی بخت برگشته بشه توضیحش داد:)

yasy
01-04-2013, 11:23 AM
میشه توضیح بدی این تمام جزئیات چیا بود و چطور با واقعیت مقایسش کردی؟:)
بلی میشود:)
مقایسه با واقعیت یا با خواب های معمولی دیگه كه اتفاق نمی افتد؟

گفتم كه من یه مدت طولانی شاید بیشتر از هشت ماه خواب هامو به محض بیدار شدن در هر ساعت شبانه روز با جزئیات مینوشتم البته زیادم نوشتن لازم نیست معمولا یادم میمونه

تفاوت هایی كه پیدا كردم هم گفتم
یكی داشتن موضوع منسجم و از این شاخه به اون شاخه نپریدن
یكی طی كردن مسیر تو خواب از یه مكان به مكان دیگه...در خواب های معمولی اگر دقت كنی برای عوض شدن یه تصویر یه مكان لازم نیست مسیری طی بشه یعنی از خونه ی خودتون مثلا میخوای بری خونه ی عموت خودتو اونجا میبنی.
یكی اینكه زمان مثل واقعیت طی میشه دقیقا میدونی تو چه زمانی هستی همه یاتفاقات روند طبیعی داره
تو هیچ وقت تو خواب های معمولی متوجه عجیب بودن چیزی نمیشی ولی وقتی بیدار بشی میتونی چیز های غیر واقعی رو تو جزئیات پیدا كنی
یكی اینكه تو خواب های معمولی تو بیشتر صحنه ها خودت حضور نداری ولی متوجه جریانان اون خواب میشی ولی تو اون رویاهایی كه خاص است به نظر من و واقعی میشه اینجوری نیست
یكی هم عدم توانایی كنترل این جور خواب هاست
من تو اون مدتی كه تمرین میكردم همه ی همه ی خواب هامو میتونستم كنترل كنم میفهمیدم خوابم و میتونستم موضوع رو عوض كنم به جز اون سه چهارتایی كه اتفاق افتادن.
خوب متفاوته دیگه وقتی تجربش كردم نمیتونم بگم معمولیه كه:دی

iranbanoo
01-04-2013, 11:25 AM
چه عجب!!
یه جا بحثی شد و فرگشت نمودی نداشت:))
الان شما با پاراسایکولوژی هم مشکل دارید؟

undead_knight
01-04-2013, 11:34 AM
چه عجب!!
یه جا بحثی شد و فرگشت نمودی نداشت:))
الان شما با پاراسایکولوژی هم مشکل دارید؟
من با چیز غیر علمی مشکل دارم:)
پاراسایکولوژی غیر علمیه(متاسفانه بعضی دانشمندا هم درگیرش هستند)
مسئله اینجاست در مقابل خیلی آزمایش ها و پژوهش هایی که اینها رو رد میکنه چند نمونه هستند که شاید به پاراسایکولوژی اعتبار بدند که این نمونه ها هم یکی در مورد کنترل شدن و دومی در مورد تکرار پذیری که شرط اصلی آزمایش های علمی هستند مشکل دارند.

iranbanoo
01-04-2013, 11:52 AM
من با چیز غیر علمی مشکل دارم:)
پاراسایکولوژی غیر علمیه(متاسفانه بعضی دانشمندا هم درگیرش هستند)
مسئله اینجاست در مقابل خیلی آزمایش ها و پژوهش هایی که اینها رو رد میکنه چند نمونه هستند که شاید به پاراسایکولوژی اعتبار بدند که این نمونه ها هم یکی در مورد کنترل شدن و دومی در مورد تکرار پذیری که شرط اصلی آزمایش های علمی هستند مشکل دارند.
البته نمیشه به این قاطعیت در موردش اظهار نظر کرد.
مثلا در مورد تکرار پذیری آزمایشات خود فراروانشناسان عقیده دارند که باید آزمایشات رو با روش متا انالیز یا فراتحلیل مورد بررسی قرار داد تا بشه داده ها اماری رو معنا بخشید .به این معنی که تمامی شواهد رو یک ازمایش بزرگ دونست و با بررسی تک تک اونها به صورت داده های اماری واحد و تحلیل کلی به نتایج قابل توجهی رسید.
خود گانتس فلد فرایند تله پاتی رو تونست به کمک یکسری راهکارها و ازمایشات به صورت تکرار پذیر مورد بررسی قرار بده.بنا بر این نتیجه میشه گرفت که پاراسایکولوژی میتونه علمی باشه که قابلیت توضیح و تشریح رو هم داشته باشه

Mehrbod
01-05-2013, 08:24 AM

صحبت شما درست همگی یه موضوع و مطرح میكنید كه تا حد زیادی درسته ولی من در مورد تفاوت هایی كه حس كردم نتونستم خودمو راضی كنم كه شاید از بین هزاران خوابی كه میبنیم یكیش به واقعیت تبدیل بشه و این و ربط بدم به بالا بودن شانس احتمال وقوع یك رویداد بین هزاران رویداد
البته من این موضوع رو اصلا شگفت انگیز نمیدونم این تفاوت ها از جایی ناشی میشود
یه مدتی كه دنبالش بودم نتونستم دلیل قابل قبولی پیدا كنم بیشتر به مذهب ربطش میدهند

یاسی جان چیزی آنجا "تصادفی" نیست. رویای صادقه برآیندی از همه این فاکتورهاست:

آزمون و ایرنگ (خطا): یک تا دو تا خواب از میان ≈30,000 چیزی که در یک ماه خوابیدن میبینیم.

نزدیکی به واقعیت: هیچ خوابی با واقعیت مو نمیزند، پس این یکی دو خوابی که در ماه داشتیم نزدیک به واقعیت هستند.

آماجمندی: شانس خواب دیدن شما درباره هر چیزی یکسان نیست، بساکه درباره چیزهایی خواب میبینید که در روز میاندیشید = پیشبینی کردن رویدادهای آینده برای مغز

ویر دروغین (false memory): ویر بر پاد آنچه برداشت میشود زنده و پویاست و در گذر زمان میتواند به آنچه میاندیشیم رخ داده براستی بدگرد، یا چیزهایی که در خواب تنها "نزدیک" به واقعیت بوده‌اند را کم کم به چیزهایی که "یکسان" با واقعیت بودند در ویر بازنویسی کنیم.

...

از آمایش (ترکیب) همه این فاکتورها با یکدیگر میبینیم که نه تنها داشتن چند رویای صادقه شگفت‌انگیز نیست،
که بیشتر نبودن آنها در حقیقت مایه‌ی شگفتی است! هر چند در واقعیت خوابهای صادقه هم مانند دیگر خوابها
گهگاه به یاد میمانند و پس این کم بودنشان هم چیستان آچنانی نیست، چنانکه خودت بالاتر در rem و n-rem گفتی.

Unknown
01-05-2013, 12:19 PM
اگر دیده‌باشید مذهبی‌ها و کلا آنهایی که به رویاهای ماورایی باور دارند، بیشتر (با فرکانس بیشتری) گزارش رویاهای صادقه می‌دهند. ظاهرا پیشداوری‌های جهت‌گیرانه هم یک فاکتور موثر است، شاید در همان ایجاد خاطره نادرست یا جای دیگر. البته این مورد الزاما دوستمان yasy را شامل نمی‌شود.

yasy
01-05-2013, 12:33 PM
اگر دیده‌باشید مذهبی‌ها و کلا آنهایی که به رویاهای ماورایی باور دارند، بیشتر (با فرکانس بیشتری) گزارش رویاهای صادقه می‌دهند. ظاهرا پیشداوری‌های جهت‌گیرانه هم یک فاکتور موثر است، شاید در همان ایجاد خاطره نادرست یا جای دیگر. البته این مورد الزاما دوستمان yasy را شامل نمی‌شود.

درسته كلا اعتقادات آن هم از نوع مذهبی اش باعث میشودحتی رویاسازی هم بشود و آن رویاها بازسازی هم بشود در واقعیت..
ولی خوب من نه مذهبی هستم:) نه كلا به مسائل ماورایی اعتقاد آنچنانی دارم:)
حتی این مورد را هم آن قدر ماورایی نمیدانم
نبودن اطلاعات علمی در مورد موضوعی دلیل بر ماورایی بودن و غیر علمی بودن آن نیست
اصرار من بیشتر بر پایه ی تجربیات خودمه كه نتونستم (هنوز) آن ها را با اطلاعات علمی ای كه در این مورد هست وفق بودم چون حس میكنم كه متفاوت تر از چیزی هست كه این اطلاعات بیانشان میكند:)

Russell
01-05-2013, 01:08 PM
این خاطره سازی محدود به خواب نمیشه.مطالعات روی حافظه نشون میده انسانها میتونند حوادث رو با جزعیات و اطمینان بالایی تعریف کنند در حالی که دو گزارش متخلف از اونها با یک فاصله زمانی میتونند در حد زیادی با هم متناقض باشند.

yasy
01-25-2013, 09:45 AM
باز از اون خواب هایی دیدم كه میخواهید همگی بریزید سرم و آزمون و خطا را یاداوری كنید:e403:

nirvana
01-25-2013, 01:31 PM
همین الان که خواب بودم اتفاق جالبی برایم افتاد که گفتم براز شماهم تعریف کنم...خواب میدیدم که ازپله ای پایین می امدم و چند پله آخر را یکباره از نرده اویزان شدم که مثلا از این طرف بپرم ولی پایم به زمین نمیرسید وکسی از پشت ارام بغلم کرد و مرا بر زمین گذاشت دراینجا از خواب پریدم ولی دلم میخواست خوابم ادامه پیداکنم چشمهایم رادوباره بستم و با انگشتانم روی زمین چند شیار ایجاد کردم البته زمین شنی بود وطرح یک سیب راکشیدم و ان سیب را بعدا در سبدی در قایق دیدم ...من بودم و کسی که دوستش داشتم روی قایق وجالب است که غروب شده بود وصحنه بسیار رمانتیکی بود:)البته دوباره از خواب بیدارشدم ...واکنون این سوال در ذهنم تداعی شده که میشود خواب را بدین صورت طراحی کرد؟از دوستان کسی تجربه مشابه داشته؟

Mehrbod
01-25-2013, 02:43 PM
همین الان که خواب بودم اتفاق جالبی برایم افتاد که گفتم براز شماهم تعریف کنم...خواب میدیدم که ازپله ای پایین می امدم و چند پله آخر را یکباره از نرده اویزان شدم که مثلا از این طرف بپرم ولی پایم به زمین نمیرسید وکسی از پشت ارام بغلم کرد و مرا بر زمین گذاشت دراینجا از خواب پریدم ولی دلم میخواست خوابم ادامه پیداکنم چشمهایم رادوباره بستم و با انگشتانم روی زمین چند شیار ایجاد کردم البته زمین شنی بود وطرح یک سیب راکشیدم و ان سیب را بعدا در سبدی در قایق دیدم ...من بودم و کسی که دوستش داشتم روی قایق وجالب است که غروب شده بود وصحنه بسیار رمانتیکی بود:)البته دوباره از خواب بیدارشدم ...واکنون این سوال در ذهنم تداعی شده که میشود خواب را بدین صورت طراحی کرد؟از دوستان کسی تجربه مشابه داشته؟

اگر بیشتر توضیح دهی میگوییم شدنی است یا نه نیروانا جان (:

باز از اون خواب هایی دیدم كه میخواهید همگی بریزید سرم و آزمون و خطا را یاداوری كنید:e403:

خواب دیده‌ای یاسی جان اگر خواب دیده‌ای میایی اینجا میگویی خواب دیده‌ام که همگی میریزید سرم و آزمون
و خطا را یادآوری میکنید و ما یادآوری میکنیم و پیشگویی خود-انجامش (self-fulfilling prophecy) میشود!

yasy
01-25-2013, 05:04 PM
اگر بیشتر توضیح دهی میگوییم شدنی است یا نه نیروانا جان (:

خواب دیده‌ای یاسی جان اگر خواب دیده‌ای میایی اینجا میگویی خواب دیده‌ام که همگی میریزید سرم و آزمون
و خطا را یادآوری میکنید و ما یادآوری میکنیم و پیشگویی خود-انجامش (self-fulfilling prophecy) میشود!

نه فقط اینجا ابراز نگرانی كردم هنوز كه اتفاقی نیفتاده:)
هر چقدر هم یاداوری كنید من باز هم تا چند روز بعد از این گونه خواب ها استرس دارم:(

yasy
01-25-2013, 05:07 PM

اگر منظور كنترل خواب باشد معمولا بعد از خود آگاهی در خواب اگر بتوانید آرامش خود را حفظ كنید میتوانید با ذهن خود تصویر سازی كنید چه مكانی چه زمانی چه اشخاص
البته تصویر سازی اشخاص كمی سخت تر است خود من معمولا با تصور افراد بیدار میشدم

Mehrbod
01-26-2013, 02:58 PM
نه فقط اینجا ابراز نگرانی كردم هنوز كه اتفاقی نیفتاده:)
هر چقدر هم یاداوری كنید من باز هم تا چند روز بعد از این گونه خواب ها استرس دارم:(

یاسی جان همینکه شما یک خوابی میبینی، سپس نگران میشوی به آن میاندیشی خودش دست‌مایه بالا رفتن احتمال رویداد آن میشود!

مانند آدمی میماند که از یک هفته پیش از آزمون نگران این باشد که در این یک هفته، خوب درس نخوانده
و بیافتد، که بیشتر زمانها کار میکند، کسی که نگران افتادن است، خودبه‌خود میافتد چون نگران است نمیتواند درس بخواند (:

پس اگر چیزی که خواب دیدی رخ داد بدان که چون خواب آن را دیده‌ای خودبه‌خود گِرایند رویداد آنرا با اندیشیدن بهش بالا برده‌ای.

yasy
01-26-2013, 03:10 PM
یاسی جان همینکه شما یک خوابی میبینی، سپس نگران میشوی به آن میاندیشی خودش دست‌مایه بالا رفتن احتمال رویداد آن میشود!

مانند آدمی میماند که از یک هفته پیش از آزمون نگران این باشد که در این یک هفته، خوب درس نخوانده
و بیافتد، که بیشتر زمانها کار میکند، کسی که نگران افتادن است، خودبه‌خود میافتد چون نگران است نمیتواند درس بخواند (:

پس اگر چیزی که خواب دیدی رخ داد بدان که چون خواب آن را دیده‌ای خودبه‌خود گِرایند رویداد آنرا با اندیشیدن بهش بالا برده‌ای.

حرف های كتاب راز گونه میزنی مهربد جان:)
درسته استرس و نگرانی یك جور هایی قدرت ذهن را مختل میكند ولی در كار هایی كه خودت انجان دهنده ی ان هستی مثل درس خواندن و همچین چیزهایی
ولی دیگر استرس من نمی رود یك بلایی سر كسی بیاورد كه:)

Mehrbod
01-26-2013, 03:17 PM
حرف های كتاب راز گونه میزنی مهربد جان:)
درسته استرس و نگرانی یك جور هایی قدرت ذهن را مختل میكند ولی در كار هایی كه خودت انجان دهنده ی ان هستی مثل درس خواندن و همچین چیزهایی
ولی دیگر استرس من نمی رود یك بلایی سر كسی بیاورد كه:)

از کجا میدانی نمیرود!؟ (:

بگوییم خواب دیده‌ای دوستت بهت خیانت میکند، سپس چند روز به آن میاندیشی و همه کارهای ریز و مِهی که این دوستت کرده و
از یاد برده بودی کم کم یادت میایند و همینجور بیشتر و بیشتر از کارهای نادرستی که در حقت کرده مطمئن میشی،
سپس رفتارت ناخودآگاه سرد میشود و کم کم او را به سمت همان خیانت کردن سوق میدی!

اکنون چه خوابی دیده بودی؟

yasy
01-26-2013, 03:29 PM
از کجا میدانی نمیرود!؟ (:

بگوییم خواب دیده‌ای دوستت بهت خیانت میکند، سپس چند روز به آن میاندیشی و همه کارهای ریز و مِهی که این دوستت کرده و
از یاد برده بودی کم کم یادت میایند و همینجور بیشتر و بیشتر از کارهای نادرستی که در حقت کرده مطمئن میشی،
سپس رفتارت ناخودآگاه سرد میشود و کم کم او را به سمت همان خیانت کردن سوق میدی!

اکنون چه خوابی دیده بودی؟

:))
راستش برای این گونه خواب ها نگران نمی شوم و در صورت احساس خیانت فكر نمیكنم به قول فانتزی ها میروم در دود محو میشوم:دی
در كل منظور من از این خواب ها كه میگویم فرق دارند ، اتفاقاتی است كه خودمان در ان نقشی نداریم مرگ تصادف یا اطلاعاتی از كسی كه در دسترس نیست و از این قبیل