PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سکولاریسم و روشنفکر دینی

Russell
09-11-2012, 03:13 PM
"بر جمهوری کافرپرور اسلامی ایران، لعنت و نفرین می‌فرستم"، بیانیه عبدالکریم سروش درباره شکنجه دامادش !!

من این مزخرفات جناب سروش راجع به اسلام و سکولاریسم و کافران را که میخوانم یاد نظر لوتر درباره یهودیان میافتم که اجازه مصادره مال و اتش زدن خانه و... یهودیان را داده بود حالا خیلی لطف کرده بود میگفت که حق حیات دارند.
این عزیزان هم گویا نیت کرده اند چرخ را دوباره اختراع کنند و از نو مانند لوتر سخن بگویند انگار نه انگار قرن 21 است.حالا حضرات با همین احوال کشور از مدرنیسم و سکولاریسم نگذشته مهملات پسا مدرن و پسا سکولار برای "کفار آدمخوار" تلاوت میفرمایند.
یعنی جایی که دین اسلام در مغز کسی وارد شود شرم و خرد از طرف دیگر خارج میشود.حالا هر چقدر هم که کتاب و فلسفه بخواند طرف.

Ouroboros
09-11-2012, 03:45 PM
تصور اینکه جامعه‌ی ایران چه مایه سریع و بسیار دیگرگون شده دشوارست. آدم‌هایی در حد سروش در دهه‌ی شصت(کسانی همچون مجتهد شبستری و احمد مفتی‌زاده و ...)به راستی روشنفکر و نوآور و یکی‌دو قدم جلوتر از جامعه به حساب می‌آمدند. در این مدت کم اما، با رو شدن دو نسل جدید، می‌بینیم که اندیشه‌های او چقدر نخ‌نما و فسیل‌شده به نظر می‌رسند. در اینکه روشنفکران دینی با کمترین استانداردهای لازم برای روشنفکری هم‌خوانی ندارند تردیدی نیست، زیرا اساس روشنفکری رها کردن دگم‌ها، و نقد بنیادین ِ فرهنگ، سنت و مذهب حاکم بر جامعه است، نه یافتن راه‌های جدید برای دفاع از باورهای کهنه و پوسیده.

Agnostic
09-11-2012, 03:45 PM
آیا حقیقت دارد دکتر سروش و گنجی عقیده دارند قرآن کلام محمد است؟

Ouroboros
09-11-2012, 03:49 PM
آیا حقیقت دارد دکتر سروش و گنجی عقیده دارند قرآن کلام محمد است؟

بله، اما منظورشان این نیست که محمد این مطالب را از خودش درآورده، آنچه من فهمیدم اینست که سروش می‌گوید اینها وحی الهی، از زبان ِ محمد است. گمان می‌کنم اینها با الهام از نظریه‌های بارت پیرامون مرگ مولف و فراتر رفتن از نگارنده است، و اینکه درک حالت و مقصود حقیقی نگارنده نه فقط ناممکن، بلکه دست آخر بی‌اهمیت است. به عبارت ساده، او می‌گوید اینها سخن خداست، چنان‌که محمد، برازنده‌ترین دستگاه مخابره‌ی جهان آن‌ها را دریافته. گنجی البته انسان شریف و بزرگی‌ست و یک‌تنه برای مبارزه با نظام مستقر آنقدر هزینه پرداخته که می‌توان اراجیف گاه به گاه را بر او بخشید.

Russell
09-11-2012, 03:51 PM
من نمیدونم حقیقتا در ایران قحت الرجال در اندیشه اینقدر شدید است یا اینکه امثال این سروش یا آن حسن صدر و اینها واقعا حرفی برای گفتن دارند.در این وضع ایران که اسلام سیاسی هر روز آدم میکشند اینها تمام تیریبونها را در داخل (البته تا قبل از 88) و خارج گرفته اند و مشغول مزخرف گویی هستند.
در داخل که این وضع است.در خارج هم اینها باید بروند در استنفورد سخنرانی کنند از مزایای دین !

Theodor Herzl
09-11-2012, 03:56 PM
من کلا افراد تندرو رو به افرادی مثل سروش یا کدیور ترجیح می‌دهم ، چون انسان با آنها رو راست است ، ولی‌ سروش و کدیور می‌‌خواهند اسلام را پاک سازی کنند.:e421:

Ouroboros
09-11-2012, 04:03 PM
:e056::e415:
البته اینها بهتر از افراد تندرو هستند، زیرا به هرحال همه را نمی‌توان نامسلمان کرد، و باید ورژنی غیرتقلیدی(منهای آخوند)، غیرمهاجم و نرم‌خو از آن را که با دموکراسی و حقوق بشر سازگار باشد، البته با محدودیت و کراهت بسیار پذیرفت. اگرنه باید منتظر بمانیم تا اکثریتی از مردم ایران ترک اسلام بکنند، بعد دموکراسی و حقوق بشر و آزادی در کشور برپا بکنیم. به باور من، ما باید علاوه بر پیشبرد گسترده‌ی خردگرایی، از مسلمانان سکولار ِ نرم‌خو هم «در برابر آلترناتیو»(که امثال ابوشریف هستند)حمایت بکنیم. حتی به زعم من پیشرفت باقی ادیان در ایران هم باز به سود ماست، چراکه هر مذهبی هزار بار شریف‌تر از اسلام است! و مثلا اگر مسیحیت یا زرتشتی‌گری هم در اذهان جایگزین اسلام بشود، آن ذهن یک شبه هزار سال جلو می‌افتد..

Agnostic
09-11-2012, 04:06 PM
ببینید من فکر می کنم باید در چند جبهه به جنگ دین و حکومت دینی رفت.

چطور؟

1) ببینید در لبنان از هر دینی وجود دارد پس هیچ دینی نمیتواند برمبنای دینش حکومت دینی تشکیل دهد. از این نتیجه می گیریم اگر در آینده تبلیغات شدید شود و درصد تاثیر گذاری از مردم ایران از شیعه تبدیل به سنی، بهایی، مسیحی، اتئیست و بی دین شوند در آینده دیگر امکان نخواهد داشت حکومت آخوندی روی کار بیاید. پس اگر در آینده 15 درصد شیعیان سنی و 15 درصد مسیحی و 15 درصد بهایی شوند من این را خبر خوبی برای ایران میدانم.
یعنی حتی اگر اتئیست باشیم یک جامعه با حضور پرنگ چند دین مختلف خبر خوبی خواهد بود.

2) باید عقلگرایی و آگنوستیسیسم و آتئیسم را هم تبلیغ کرد در کنار حقوق بشر تا آتئیست های مردم دوست و نیک رفتار داشته باشیم نه آتئیست نژاد پرست و ...

3) در عین حال باید روشنفکران یا نواندیشان دینی را تقویت کرد تا آن عده از مردم که شیعه و سنی باقی می مانند از توحش بدرآیند و اندیشه های لیبرالی و حقوق بشری بصورت خالی بندی تحت عنوان اندیشه های امامان و پیامبر به خورد این جماعت وحشی داده شود تا ادم شوند. همینکاری که سروش و گنجی و خاتمی و کروبی و میرحسین موسوی می کنند.

از شما دعوت می کنم تلویزیون های فارسی مبلغ مسیحیت را نگاه کنید چه برنامه های خوبی هست . مردم را به دوستی و محبت و اخلاقیات دعوت می کنند و دیگر خبری از جنگ و جهاد مسیحی و فحاشی به غیر مسیحیان نیست در حالیکه در قبل از رنسانس و عقب نشینی کلیسا دین مسیح هم مانند اسلام یک دین تهاجمی بوده.

Russell
09-11-2012, 04:07 PM
بقول امیر گرامی اینها درگیر سنت و تعصب گذشته هستند و حس رمانتیک دارند نسبت به امام (!!) فقط با چنگ زدن به هر مفهوم جدید گرفته از هرمونتیک گرفته تا نظریات هابرماس و... میخواهند از آن دفاع کنند.ولی نکته ای که ناراحت کننده است این خشک شدن صداقت و شرافت در این اشخاص است که برخلاف ادعاهای دروغین اخلاقی تنها دگمهای ذهنی متعفن خودشان برایشان مهم است و بس.

Theodor Herzl
09-11-2012, 04:10 PM
من فکر می‌کنم شانس اینکه مردم مسلمان ایران به مسیحیت یا زرتشتیت روی بیاورند بسیار بیشتر از بی‌ خدایی هست ، اصولاً هم که برای ما فرقی‌ نمیکند کسی‌ بی‌ خدا باشد یا نباشد ، ما که نمی‌خواهیم پیام نجات بخش چارلز داروین را پخش کنیم و مردم را به حقانیت دوید هیوم برسانیم!:e105: مردم هرچه از اسلام دور شوند بهتر است حالا چه به بیخدایی چه به مسیحیت و غیر!

Russell
09-11-2012, 04:16 PM
بنظر منکه این دین Jainism دین حقیقی صلح است،اینرا بتوانیم جایگزین زباله های اسلامی کنیم من حاظرم خودم هم بروم پیروش شوم :e105:

Agnostic
09-11-2012, 04:18 PM
بنظر منکه این دین Jainism دین حقیقی صلح است،اینرا بتوانیم جایگزین زباله های اسلامی کنیم من حاظرم خودم هم بروم پیروش شوم :e105:

این چه دینی است؟

Russell
09-11-2012, 04:21 PM
خواستم متن رو بگزارم نشون نمیداد لینکش ایناهاش آگنوستیک جان:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%DB%8C%D9%86_(%D8%AF%DB%8C%D9%86) (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%DB%8C%D9%86_%28%D8%AF%DB%8C%D9%86%29)

Russell
09-11-2012, 04:34 PM
بله، اما منظورشان این نیست که محمد این مطالب را از خودش درآورده، آنچه من فهمیدم اینست که سروش می‌گوید اینها وحی الهی، از زبان ِ محمد است. گمان می‌کنم اینها با الهام از نظریه‌های بارت پیرامون مرگ مولف و فراتر رفتن از نگارنده است، و اینکه درک حالت و مقصود حقیقی نگارنده نه فقط ناممکن، بلکه دست آخر بی‌اهمیت است. به عبارت ساده، او می‌گوید اینها سخن خداست، چنان‌که محمد، برازنده‌ترین دستگاه مخابره‌ی جهان آن‌ها را دریافته. گنجی البته انسان شریف و بزرگی‌ست و یک‌تنه برای مبارزه با نظام مستقر آنقدر هزینه پرداخته که می‌توان اراجیف گاه به گاه را بر او بخشید.
یعنی آیات احکام رو گرفتن زنان محمد و نوبت سکسشان در فضا سرگردان بوده تا محمد با آنتنش گرفته؟
اینها را چطور آخه آدمی که فلسفه و تاریخ خوانده میتواند بخودش بقبولاند؟
یا ما حقیقتا جزم اندیش ساده انگار کله جعبه ای هستیم اینها چیزهایی میدانند ما نمیفهمیم؟!!!!!!!!!!!

Ouroboros
09-11-2012, 04:48 PM
منظورش دست آخر اینست که شاید میان آنچه خدا گفته و آنچه محمد از آن فهمیده،(ولو اینکه او بزرگترین انسان تاریخ بشر بوده باشد یا جایگاهی بی‌نظیر در عرش خدا داشته و ...:e05a:)، بخاطر انسان بودن، و همینطور ناتوانی ما از درک مقصود راستین مولف، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد، و این قرآن به روایت محمد است، و شاید مقصود راستین خدا از «قتلو قتلو» چیز دیگری باشد، و ما هرگز نخواهیم دانست، و ...:e01a:

Nocturne
09-11-2012, 04:56 PM
به نظر من برای اینکه جامعه رو بیشتر سکولار کرد لزوما لازم نیست مستقیما با دین سر و کله بزنیم یا آتئیست ها یا روشنفکرهای دینی کاری انجام بدن، بعضی از موضوعات هستن که به صورت غیر مستقیم روی مردم تاثیر میگذارند بدون اینکه اصلا بخواهیم در مورد دین صحبت کنیم، به طور مثال علومی مانند ستاره شناسی و زیست شناسی افق فکری افراد رو میتونند گسترش بدند، با محبوب سازی این علوم به طور مثال درست کردن و ترجمه کردن مستند های با کیفیت بالا در این موارد میشه روی جامعه تاثیر عمیقی گذاشت، نگاه کنید به کارهایی که کارل سیگان در دهه ی هفتاد انجام داد، به نظرتون کسی که به طور مثال در مورد مفهوم جهان های موازی و گوهر درونی نیروی جاذبه فکر میکنه میتونه به این فکر کنه که به به این کافره بزنم بکشمش برم بهشت؟ من که فکر نمیکنم، اگر بشه علومی که حالت فلسفی دارند منظور اینکه با دین بر سر اینکه از کجا اومدیم و به کجا میریم رقابت دارند رو به صورت خیلی ساده برای عوام توضیح داد و محبوب سازی کرد تاثیرش میتونه باور نکردنی باشه.

Agnostic
09-11-2012, 04:57 PM
من کلا افراد تندرو رو به افرادی مثل سروش یا کدیور ترجیح می‌دهم ، چون انسان با آنها رو راست است ، ولی‌ سروش و کدیور می‌‌خواهند اسلام را پاک سازی کنند.:e421:

هر تلاش برای توحش زدایی از دین اسلام ضروری است.

در کنار آن سکولارها باید با مدارک تاریخی موجود علیه اصل دین که همش خرافات و توحش است روشنگری کنند.

نتیجه نهایی این میشود که بخشی از جمعیت کشور مسلمان موافق حقوق بشر میشوند و بخش دیگری منطق گرا یا پیرو ادیان دیگر میشوند و اراذل و اوباشی چون انصار حزب الله و چماق داران ملایان به حداقل میرسد.

بدترین چیز این ملی-مذهبی ها هستند هرچند میخواهند نوگرایی دینی و توحش زدایی کنند ولی شعارشان این است که ایرانی یعنی شیعه و عملا می خواهند یک گند اضافی بزنند و به این ترتیب ارمنی و سنی و بی دین و بهایی و ... را شهروند درجه دو میدانند.

Russell
09-11-2012, 05:08 PM
به نظر من برای اینکه جامعه رو بیشتر سکولار کرد لزوما لازم نیست مستقیما با دین سر و کله بزنیم یا آتئیست ها یا روشنفکرهای دینی کاری انجام بدن، بعضی از موضوعات هستن که به صورت غیر مستقیم روی مردم تاثیر میگذارند بدون اینکه اصلا بخواهیم در مورد دین صحبت کنیم، به طور مثال علومی مانند ستاره شناسی و زیست شناسی افق فکری افراد رو میتونند گسترش بدند، با محبوب سازی این علوم به طور مثال درست کردن و ترجمه کردن مستند های با کیفیت بالا در این موارد میشه روی جامعه تاثیر عمیقی گذاشت، نگاه کنید به کارهایی که کارل سیگان در دهه ی هفتاد انجام داد، به نظرتون کسی که به طور مثال در مورد مفهوم جهان های موازی و گوهر درونی نیروی جاذبه فکر میکنه میتونه به این فکر کنه که به به این کافره بزنم بکشمش برم بهشت؟ من که فکر نمیکنم، اگر بشه علومی که حالت فلسفی دارند منظور اینکه با دین بر سر اینکه از کجا اومدیم و به کجا میریم رقابت دارند رو به صورت خیلی ساده برای عوام توضیح داد و محبوب سازی کرد تاثیرش میتونه باور نکردنی باشه.
البته این در بعد بزرگ خیلی بدرد میخوره ولی متاسفانه کافی نیست.یعنی همین جناب سروش هم میداند جهان موازی چیست ولی میاید میگوید شاهین نجفی غلط کرد شعر خواند باید خفه شود.
یا حمله کنندگان به برجهای دوقلو آدمهای نسبتا با سوادی بوده اند.
حتی من شنیدم در پاکستان یک کارهایی میخواستند بکنند با جن قدرت بمب اتمی را بیشتر بکنند یا یه همچین چیزی.
یعنی علم و تکنولوژی به تنهایی کار نمیکند.البته بنظر من فرگشت از اینها مستثناست چرا که پایه همه این خرافات روح و جن و اینها را میتواند در دراز مدت در خود حل کند.

Philo
09-12-2012, 12:55 AM
چرا نباید از حرکتی که برای افرادی که "هم دل در گرو دین دارند" و هم به پیشرفت های فکری و علمی دوران مدرن احترام میگذارند، خوراک نظری فراهم میکند، استفبال کرد؟ افراد زیادی هستن که جان به جانشان کنید دست از دین نمیکشند، برای همزیستی با اینها راهی بهتر از تلطیف چهره ی دین سراغ دارید؟

Russell
09-12-2012, 01:07 AM
چرا نباید از حرکتی که برای افرادی که "هم دل در گرو دین دارند" و هم به پیشرفت های فکری و علمی دوران مدرن احترام میگذارند، خوراک نظری فراهم میکند، استفبال کرد؟ افراد زیادی هستن که جان به جانشان کنید دست از دین نمیکشند، برای همزیستی با اینها راهی بهتر از تلطیف چهره ی دین سراغ دارید؟
ما که استقبال کرده ایم،منتهی اینها دگر اندیشان را از دانشگاه بیرون کردند بدنبال راه انداختن "عطر اسلام" امروز هم بجای محکومیت قاطع فتوای قتل توسط رفقای دیروزشان بدنبال ساکت کردن صدای آخ مردم از اسلام هستند،بعد تازه دگر اندیشان و خداناباوران میشوند "کفار آدمخوار" و جنایات ج.ا امام خمینی میشود جنایات کافران !!

Philo
09-12-2012, 01:38 AM
از بین این ها (سروش، شبستری، ملکیان، کدیور، گنجی) تنها سروش مدتی در شورای انقلاب فرهنگی بوده که بعد از تعطیلی دانشگاه ها و انقلاب فرهنگی تاسیس شده و اتهام هایی که بهش زده میشه رو خودش رد میکنه و ثابت هم نشده، اگه هم غلطی کرده باشه تا حدود زیادی با خدمات فکریش در جهت مبارزه با دگماتیسم دینی جبرانش کرده.// سروش از حکم ارتدادی که داده شد شدیدا انتقاد کرد، در گذشته هم با حکم ارتداد مبارزه کرده در مکاتبه اش با منتظری. // از جریان کافر آدمخوار و جنایات ج.ا که شده جنایات کافران خبر ندارم دوست عزیز، بیشتر توضیح میدهی؟

Russell
09-12-2012, 02:04 AM
اینکه جبران چی شده و چی نشده رو باید از خانواده قربانیان پرسید،سخنان من هم مستند بود به سخنان خود سروش در مصاحبه ها و اصطلاحاتش در اعلامیه ها.ایشان اوباش جمهوری اسلامی را هم کافر خوانده در پست اول تاپیک.

Nocturne
09-12-2012, 07:46 AM
به نظر من افرادی که به اصطلاح روشنفکر دینی هستند بیشتر به خاطر نجات اعتقاد دینی هست که خودشون رو وسط انداختن و نه جلو بردن جامعه یا ملایم تر و قابل تحمل تر کردن دینشون، تمام مقالاتی که من دیدم هم بیشتر به خاطر احساس خطرشون راجع به بی اعتقاد شدن مردم به خاطر این حکومت اسلامی که بر ایران حاکم هست بوده، نظر شخصی من این هست که باید با اینطور افراد مبارزه بشه، روشنفکر دینی برای جامعه ارزش داره که هدفش جلو بردن جامعه باشه نه صرفا رحمانی جلوه دادن دینش وقتی که احساس خطر کرد، اینطور آدمها جامعه رو ممکنه عقب هم ببرند و یا پیشرفت فکریشو کند کنند، برای افرادی که دین رو ول نمیکنند جایگزینی دینی خیلی بهتر از اعتقاد ملایم شده به دینشون هست، چون افرادی که اعتقاد ملایم شده دارند همیشه بلقوه برای تندرو شدن باقی میمانند.

Russell
09-12-2012, 02:40 PM
کلا ما سه دسته داریم:متحجرین دینی نواندیش دینی(دین نسبتا آبکی) نامسلمان
خلاصه مشکل ما با روشنفکران دینی اینه که ما در یک جامعه سکولار میخواهیم حق دینداری آنها رو هم حفظ کنیم و حاضریم از اونها در برابر منحجریم حفاظت کنیم.

ولی نواندیشان صدایشان که در نمیاید از کشتن و شکنجه نامسلمانان تازه ج.ا هم از نظر آقایان میشود نامسلمان،و هر کجا که ما دیده ایم کافیست ما به محمد گفته باشیم بالای چشمش ابروست تا طرف متحجرین دینی را بگیرند در حمله و قصد جان ما.شما ببینید این اسهال طلبان یکبار از یک زندانی سکولار مثل طبرزدی دفاع کرده اند بطور خاص؟
حقیقتش اینست که عزیزان زورشان برسد باز هم پتانسیل رفتارهای دهه 60 رو دارند و یک حس نوستالژیک درباره اتحاد با همون متحجرین در برابر نامسلمانان در حفظ بیضه اسلام دارند.
اگر خلاف اینست،یا مثلا نامسلمانان تا بحال 1 صدم جنایاتی که مسلمانان در حقشان کرده اند را مرتکب شده اند یا حمله و انرژی روشنفکران دینی در حمله به نامسلمانان بجای متحجرین دروغ است ما بدهی چیزی داریم بخاطر ظلمی که مردم به رهبر کرده اند تو رو الله تعارف نکنید بفرمایید ما تجدید نظر کنیم.

sonixax
09-12-2012, 03:32 PM
مسلمان یعنی اینكه یكی دیگه توی آمریكا یه فیلمی ساخته ، اینها میزنند سفیر و كاركنان سفارت رو یه جای دیگه میكشند !!!

Russell
09-12-2012, 04:08 PM
مسلمان یعنی اینكه یكی دیگه توی آمریكا یه فیلمی ساخته ، اینها میزنند سفیر و كاركنان سفارت رو یه جای دیگه میكشند !!!
داستان این فیلمه چیه که باز مسلمین شروع به آدمکشی کرده اند به سنت نبوی؟چیه فیلمش اصلا؟

Kaveh
09-12-2012, 04:38 PM
داستان این فیلمه چیه که باز مسلمین شروع به آدمکشی کرده اند به سنت نبوی؟چیه فیلمش اصلا؟

The film. It's not completely clear which film sparked the protest (an early CNN report cited a Dutch movie) but most reports attribute the outrage to a film produced promoted by U.S. pastor Terry Jones, that guy who inflamed Muslims around the world in 2010 by threatening to burn a Koran, and produced by Israeli-American real-estate developer Sam Bacile, who said he financed it with $5 million from 100 Jewish donors. That film was initially referred to under the title Muhammad's Trial or Muhammad, Prophet of the Muslims depending on the news source, but appears to be called Innocence of Muslims, according to the Wall Street Journal. The film appears online dubbed in Arabic and The Atlantic's Max Fisher has pieced together some of its content:

It appears to compare Mohammed to a goat and Muslims, according to one translation, to "child-lovers." ... The man in the scene says of his goat, "This is the first Muslim animal." He asks the goat if it likes girls; when it doesn't answer, he bursts into laughter and says, "He doesn't like girls," according to Stack. Other scenes in the above clip seem to portray Muslim Egyptian characters, who for some reason all have strong New York accents, as immoral and violent, particularly toward the Christians whom they pursue with near-genocidal fervor. A number of Islam's founding figures, including the prophet, are accused of homosexuality and child molestation.

sonixax
09-12-2012, 07:00 PM

راسل جان من فقط تیزرش رو دیدم ! طرف تو زیرزمین خونشون درست کرده . باقیشم که کاوه جان نوشت :e032: