PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پیشرفت و خوشبختی؟

Russell
08-15-2012, 09:14 PM
آیا پیشرفت علم بهمراه مدرنیته و شهرنشینی باعث بهتر شدن زندگی انسانها شده؟
در عصر جدید با بالا رفتن سطح توقع و حجم اطلاعات جدیدی که هر روز بسوی انسانها سرازیر میشه،شرایط زندگی که در گذشته شاید عامل متغییر آن تنها تغییر بارش فصلی و محصول بوده دیگه وجود نداره و امروز میتواند بازار بورس روزانه و دقیقه ای بالا و پایین برود.آیا انسانها خوشبختتر شده اند.این سوال حتی در قرن 18 و ذهن ولتر با دیدن زن رختشویی در کنار رودخانه هم شکل میگیره.نظر شما چیه؟
کشور کوچک بوتان با درآمد پایین و بدون تکنولوژی خوشبختترین مردم جهان اعلام میشه.آیا درسته؟

sonixax
08-15-2012, 09:19 PM
آیا پیشرفت علم بهمراه مدرنیته و شهرنشینی باعث بهتر شدن زندگی انسانها شده؟
در عصر جدید با بالا رفتن سطح توقع و حجم اطلاعات جدیدی که هر روز بسوی انسانها سرازیر میشه،شرایط زندگی که در گذشته شاید عامل متغییر آن تنها تغییر بارش فصلی و محصول بوده دیگه وجود نداره و امروز میتواند بازار بورس روزانه و دقیقه ای بالا و پایین برود.آیا انسانها خوشبختتر شده اند.این سوال حتی در قرن 18 و ذهن ولتر با دیدن زن رختشویی در کنار رودخانه هم شکل میگیره.نظر شما چیه؟
کشور کوچک بوتان با درآمد پایین و بدون تکنولوژی خوشبختترین مردم جهان اعلام میشه.آیا درسته؟

به نظر بنده بله شده . میشه از بالا رفتن میانگین عمر افراد تا بهتر شدن اوضاع سلامتی و رفاهی در نظر گرفت تا بهبود خورد و خوراک و لذت بردن از تمام زیبایی های جهان .

بنده امروزه میتوانم در چند هفته تمام کره زمین را بگردم . ولی در دوران پیشین تمام عمرت هم کفاف نمیداد .

خوشبختی بستگی به دید خود شخص از زندگی داره . آدمی که بدبینه و احساس بدبختی میکنه رو در هر شرایطی بذاری میگه من بدبختم ! و آدم خوشبین و خوشبخت رو هم در هر شرایطی بذاری میگه من خوشبختم .

خوشبختی فقط و فقط یک حسه ، من وقتی احساس خوشبختی میکنم پس خوشبختم .

Mehrbod
08-15-2012, 11:23 PM
این جستار درباره خطر‌های تکنولوژی را هم داشتیم: پیشرفت روزافزون فندآوری: به کجا می‌رویم؟ (http://www.daftarche.com/showthread.php/230-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%86%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C%D9%85%D8%9 F)

Mehrbod
08-15-2012, 11:25 PM
خوشبختی بستگی به دید خود شخص از زندگی داره . آدمی که بدبینه و احساس بدبختی میکنه رو در هر شرایطی بذاری میگه من بدبختم ! و آدم خوشبین و خوشبخت رو هم در هر شرایطی بذاری میگه من خوشبختم .

دید خود آدم هم بستگی به ژنتیک و پیرامون زیستی دارد .. از همینرو باید بتوان گفت که تکنولوژی کنونی به خوشبختی ما افزوده یا نه.

Russell
08-15-2012, 11:45 PM
این جستار درباره خطر‌های تکنولوژی را هم داشتیم: پیشرفت روزافزون فندآوری: به کجا می‌رویم؟
من بنظرم رسید شاید همچین چیزی باشه،ولی ایده یمقداری متفاوت هست،شاید اسم علم بیخود در عنوان اومده.
بیشتر منظور من مدرنیته و شهرنشینی هست،و نه خود فن آوری،بلکه دانستن بیشتر،یعنی ادمها از همه جا بیخبر مثل بوتان در مقایسه با ینفر در اروپا یا آمریکا مثلا که هر روز اخبار جدید میشنوه،چیزها اطرافش تغییر میکنند و سطح توقعات دیگه ای از زندگی داره.

Mehrbod
08-16-2012, 12:00 AM
من بنظرم رسید شاید همچین چیزی باشه،ولی ایده یمقداری متفاوت هست،شاید اسم علم بیخود در عنوان اومده.
بیشتر منظور من مدرنیته و شهرنشینی هست،و نه خود فن آوری،بلکه دانستن بیشتر،یعنی ادمها از همه جا بیخبر مثل بوتان در مقایسه با ینفر در اروپا یا آمریکا مثلا که هر روز اخبار جدید میشنوه،چیزها اطرافش تغییر میکنند و سطح توقعات دیگه ای از زندگی داره.

خوب اگر بهتر دیدی پیک بالا را بفرست به همان یکی جستار :4:

Russell
08-16-2012, 12:03 AM
این را در یکی از داستان‌های کوتاه داشتیم که نگرشی بسیار بدبینانه به چنین سرنوشتی داشت (داستان را پیوست کردم): س.گ.ل.ل - WiKi
اتفاقا من همین نوشته صادق هدایت رو چند وقت پیش خوندم بگمونم ناخودآگاه این بحث اثر اون باشه.
ولی خوب فن آوری در تعریف خودش همین خوشبختی انسان رو داره،حالا علم اینرو نداره.ولی فن آوری که خوشبختی نیاورد تناقض دارد در خودش.

Russell
08-16-2012, 12:11 AM
خوب اگر بهتر دیدی پیک بالا را بفرست به همان یکی جستار
یه بحث دیگه که یمقدار جدا میکنه دو تاپیک رو خود شهرنشینی انسان هستش.یک ایده هست برای بعضی که انسانها خوب هستند در شهر و جامعه که میروند بد میشوند.یعنی مثلا اجداد ما که شکارچی بودند و میوه جمع میکردند ادمهای بهتر و دوستداشتنی تری و انسانتری بودند.البته این یکی رو من باهاش از دید فرگشتی مخالفم،ولی خیلی شایع هست.گفتم کسی شاید خواست ازش دفاع کنه :4:

Mehrbod
08-16-2012, 12:16 AM
یه بحث دیگه که یمقدار جدا میکنه دو تاپیک رو خود شهرنشینی انسان هستش.یک ایده هست برای بعضی که انسانها خوب هستند در شهر و جامعه که میروند بد میشوند.یعنی مثلا اجداد ما که شکارچی بودند و میوه جمع میکردند ادمهای بهتر و دوستداشتنی تری و انسانتری بودند.البته این یکی رو من باهاش از دید فرگشتی مخالفم،ولی خیلی شایع هست.گفتم کسی شاید خواست ازش دفاع کنه :4:

این اگر همان Anarcho-primitivism - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarcho-primitivism) باشد چنین چیزی نمیگویند تا جاییکه یادمه.
میگویند که در گذشته زندگی ارزش والاتر و بالاتری داشت و آدم خوشبخت‌تر بود، ولی زندگی امروز آدمها را ماشینی و بی‌انگیزه کرده.

ولی فن آوری که خوشبختی نیاورد تناقض دارد در خودش.

چه تناقضی؟ :39:

Russell
08-16-2012, 12:32 AM
این اگر همان Anarcho-primitivism - WiKi باشد چنین چیزی نمیگویند تا جاییکه یادمه.
میگویند که در گذشته زندگی ارزش والاتر و بالاتری داشت و آدم خوشبخت‌تر بود، ولی زندگی امروز آدمها را ماشینی و بی‌انگیزه کرده.
این رو من نمیدونم چقدر به این انارشی بدوی ربط داره،ولی اصل ایده گویا برای ژان ژاک روسو هست،تحت عنوان "Noble Savage (http://en.wikipedia.org/wiki/Noble_savage)"

چه تناقضی؟
علم بار معنایی و هدف و ارزش ندارد.
فن آوری ولی هدف دارد،معمولا هم هدف فن آوری راحتی و خوشبختی انسان گفته میشود.
حالا اگر این فن آوری انسان را خوشبخت نکند یا بدبخت کند میشود تناقض دیگه :4:

Mehrbod
08-16-2012, 12:36 AM
علم بار معنایی و هدف و ارزش ندارد.
فن آوری ولی هدف دارد،معمولا هم هدف فن آوری راحتی و خوشبختی انسان گفته میشود.
حالا اگر این فن آوری انسان را خوشبخت نکند یا بدبخت کند میشود تناقض دیگه :4:

آری درست است، ولی نمونه زیادی ساده هم در چیزهایی معمولی‌تر میبینیم، اینکه زیاد یک چیز خوب
کمابیش همیشه فرجام بدی میدهد: آدم زیاد انگبین هم بخورد (اگر کسرای گرامی گیر نده به کار ما :4:) میشود زهر.

تکنولوژی چرا باید بر این پایه نباشد، برای نمونه؟

Russell
08-16-2012, 12:47 AM
آری درست است، ولی نمونه زیادی ساده هم در چیزهایی معمولی‌تر میبینیم، اینکه زیاد یک چیز خوب
کمابیش همیشه فرجام بدی میدهد: آدم زیاد انگبین هم بخورد (اگر کسرای گرامی گیر نده به کار ما ) میشود زهر.

تکنولوژی چرا باید بر این پایه نباشد؟
خوب تکنولوژی سلاح اتمی هم داریم!!
من نمیگم که همه تکنولوژی ها اینگونه متناقض هستند.ولی تکنولوژی را در کل میشود دید که خوب بوده یا نه،مثل همان چیزی که آنارشیستهای بدوی میگویند.
حالا اینها خیلی رادیکال هستن.ولی مثلا یکسری دوست دارند در یه حدی به عقب برگردند.مثلا خیلی ها دوست دارند بروند روستایی جنگلی چیزی دور از مردم و تکنولوژی گوسفند بچرانند.

Mehrbod
08-16-2012, 01:10 AM
حالا اینها خیلی رادیکال هستن.ولی مثلا یکسری دوست دارند در یه حدی به عقب برگردند.مثلا خیلی ها دوست دارند بروند روستایی جنگلی چیزی دور از مردم و تکنولوژی گوسفند بچرانند.

خوب این سخت شد، خوشبختی خود آدم (نه نژآد آدم) را میتوانیم بگوییم: سرخوشی - درد

پس اگر به کسی زندگی بدوی سرخوشی و لذت بیشتر از زندگی امروزین میدهد، چگونه ثابت کنیم درست "احساس" نمیکند؟

برای گفتمان کردن بدید من نیازی نیست ثابت کنیم آدم بدوی خوشبخت بوده یا نبوده، میتوانیم آدم امروزینی که
خود را خوشبخت میبیند را به گذشته ببریم و ثابت کنیم که احساس بدبختی خواهد کرد: پس زندگی امروز بهتر از گذشته است.

من نمیگم که همه تکنولوژی ها اینگونه متناقض هستند.ولی تکنولوژی را در کل میشود دید که خوب بوده یا نه،مثل همان چیزی که آنارشیستهای بدوی میگویند.

آری اینکار را میشود کرد. تا اینجا میتوانیم ثابت کنیم که برای بیشترین مردم تکنولوژی خوب بوده، روی هم رفته ولی بیمه‌ای در کار نیست که همینجور خوب بماند.

هر چند بزرگان علم با تقسیم بندی دوران اقدام به بهتر وانمود کردن آن دارند اما این پیچیدگی بمراتب رنج بار تر شدن حیات بشر را به دنبال داشته است . پس باید به اخلاقی تر شدن جهان با دید تخصصی تر نگریست . باعرض پوزش .

اثبات ما همانجور که میلاد گفت: عمر دراز‌تر، تندرستی بیشتر، آزادی‌های فراوان‌تر، موقعیت‌های (opportunity) فزون‌تر، تراز آگاهی کلان‌تر و ...

اگر کسی میگوید در کنار اینها چیزهایی ناشناخته به مراتب زندگی را ر‌نج‌بارتر کرده‌اند بایستی خود نشان دهد چه چیزهای ناشناخته‌ای و چگونه.

Russell
08-16-2012, 01:45 PM
خوب این سخت شد، خوشبختی خود آدم (نه نژآد آدم) را میتوانیم بگوییم: سرخوشی - درد

پس اگر به کسی زندگی بدوی سرخوشی و لذت بیشتر از زندگی امروزین میدهد، چگونه ثابت کنیم درست "احساس" نمیکند؟
چرا باید ثابت کنیم؟
یعنی کسی را که درد میکشد متقاعد کنیم که سرخوش است؟

برای گفتمان کردن بدید من نیازی نیست ثابت کنیم آدم بدوی خوشبخت بوده یا نبوده، میتوانیم آدم امروزینی که
خود را خوشبخت میبیند را به گذشته ببریم و ثابت کنیم که احساس بدبختی خواهد کرد: پس زندگی امروز بهتر از گذشته است.
خوب همین بررسی خوشبختی کشورهای امروزی میتواند میزان بررسی باشد،ساکنان بدوی کشور بوتان از همه خوشبختتر اعلام شده اند.

اثبات ما همانجور که میلاد گفت: عمر دراز‌تر، تندرستی بیشتر، آزادی‌های فراوان‌تر، موقعیت‌های (opportunity) فزون‌تر، تراز آگاهی کلان‌تر و ...

اگر کسی میگوید در کنار اینها چیزهایی ناشناخته به مراتب زندگی را ر‌نج‌بارتر کرده‌اند بایستی خود نشان دهد چه چیزهای ناشناخته‌ای و چگونه.
همه موارد بالا خوبی و بدی خودشان را باید نشان دهند،اگر برای خوشبختی بشر مفید نباشند اصلا بی ربط میشوند.مثلا آزادی زیادتر اگر انسان را ناآرام و ناخشنود کند بجای مثلا آزادی محدود اولیه بین گزینه های بسیار محدود چه؟

sonixax
08-16-2012, 07:23 PM
دید خود آدم هم بستگی به ژنتیک و پیرامون زیستی دارد .. از همینرو باید بتوان گفت که تکنولوژی کنونی به خوشبختی ما افزوده یا نه.

جامعه هم خیلی مهمه ، شما خوشبخت ترین آدم دنیا رو از یک جامعه ی درست و حسابی بردار ببر توی ایران احتمالن خودکشی خواهد کرد !

Mehrbod
03-19-2013, 03:20 PM
خوب همین بررسی خوشبختی کشورهای امروزی میتواند میزان بررسی باشد،ساکنان بدوی کشور بوتان از همه خوشبختتر اعلام شده اند.

اگر زندگی یک هومن[1] را بنگریم, از یک بازه‌یِ زمانی تا یک بازه‌یِ زمانی میتواند رنجمند باشد, سپس به سوی خوشی برود.
چرا همین را برای هومنی[2] نبینیم؟
در کشور بدوی‌ای که میگویی شاید براستی خوشبخت‌تر از ما باشند, ولی آیا با پیشرفت دانش بسویی نمیرویم که فرجام[3] پایانی به خوشبختی بیشتر بیانجامد؟

جامعه هم خیلی مهمه ، شما خوشبخت ترین آدم دنیا رو از یک جامعه ی درست و حسابی بردار ببر توی ایران احتمالن خودکشی خواهد کرد !

گمان نمیکنم, دستکم برای من که آدم بیشتر زمانها کناره‌گیری هستم, همبود[4] تا جاییکه زندگی‌ام را کنترل نکند برایم آدگرسانه[5].

----
1. ^ Human || هومن: آدم Human
2. ^ Humani || هومنی: بشریت Mankind || هومنی: یک هومن A human
3. ^ Farjâm || فرجام: پایان; خاتمه Ϣiki-En (http://en.wikipedia.org/wiki/Conclusion), www.loghatnaameh.org (http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-6f2e658ab7004ebaa7d8eff2f253d48b-fa.html) Conclusion; ending
4. ^ Hambud || همبود: اجتماع Ϣiki-En (http://en.wikipedia.org/wiki/Society) Society
5. ^ Âdegarsân || آدگرسان: بیتفاوت; بی دگرسانی Indifferent

Russell
03-19-2013, 03:34 PM
اگر زندگی یک هومن[1] را بنگریم, از یک بازه‌یِ زمانی تا یک بازه‌یِ زمانی میتواند رنجمند باشد, سپس به سوی خوشی برود.
چرا همین را برای هومنی[2] نبینیم؟
در کشور بدوی‌ای که میگویی شاید براستی خوشبخت‌تر از ما باشند, ولی آیا با پیشرفت دانش بسویی نمیرویم که فرجام[3] پایانی به خوشبختی بیشتر بیانجامد؟
What?

خوب اینکه دلیل نمیشود،ممکن هم هست به سمتی میرویم که به بدبختی بسیار بیشتر میانجامد،بنظر من قبول اینکه حس کنجکاوی و علاقه به کنترل بر طبیعت که مخصوصا پس از روشنگری براه افتاده رانه اصلی است و میشود گفت بدون ترمز،اینکه کجا میرود بیش از اینکه بخواهد توجیهی باشد برای اینکه ما کنترلش را داریم خودش یک سوال است که واقعا معلوم هم نیست چه شود.
یکمقدار هم مقایسه خوشبختی بدون در نظر گرفتن ارزش دانستن حقیقت و زندگی در «بهشت احمق‌ها» سخت هست.اگر اصلا بشه واقعا خوشبختی او اینجوری مقایسه کرد اصلا

Reactor
03-23-2013, 10:04 AM

بی بی سی که میگفت مردم برزیل شاد ترین ملت هستند و در دنیا از همه بیشتر احساس خوشبختی میکنند!
(تازه بوتان مگه آبگرمکن نبود؟:e404:شوخی کردم)

Mehrbod
03-23-2013, 11:29 AM
What?

خوب اینکه دلیل نمیشود،ممکن هم هست به سمتی میرویم که به بدبختی بسیار بیشتر میانجامد،بنظر من قبول اینکه حس کنجکاوی و علاقه به کنترل بر طبیعت که مخصوصا پس از روشنگری براه افتاده رانه اصلی است و میشود گفت بدون ترمز،اینکه کجا میرود بیش از اینکه بخواهد توجیهی باشد برای اینکه ما کنترلش را داریم خودش یک سوال است که واقعا معلوم هم نیست چه شود.
یکمقدار هم مقایسه خوشبختی بدون در نظر گرفتن ارزش دانستن حقیقت و زندگی در «بهشت احمق‌ها» سخت هست.اگر اصلا بشه واقعا خوشبختی او اینجوری مقایسه کرد اصلا

بی بی سی که میگفت مردم برزیل شاد ترین ملت هستند و در دنیا از همه بیشتر احساس خوشبختی میکنند!
(تازه بوتان مگه آبگرمکن نبود؟:e404:شوخی کردم)

اینهایی که احساس خوشبختی کرده‌اند همراه با دانایی/نادانی خودشان هم بوده.

نکته در اینه که در یک تیره‌یِ بدوی شاید هموندان[1] تیره بیشتر از یک آدم امروزین هم خوشنود باشند,
ولی اگر درباره‌یِ زندگی اشان و هستی و جهان به اندازه‌یِ یک آدم امروزین نیز دانایی (= knowledge) داشته باشند, آیا باز همینه؟

نادانی‌ای که همراه با خوشبخی باشد برای ما که این بازه را سپرانده‌ایم بدرد نمیخورد, دانایی را نمیشود آناموخت[2].

----
1. ^ Hamvand || هموند: عضو Ϣiki-En (http://en.wikipedia.org/wiki/Member) Member
2. ^ Ânâmuxtan (ân+âmuxtan) || آناموختن: از یاد بردن; دانش آمومخته را از ناآموختن To unlearn

Reactor
03-23-2013, 01:10 PM
اینهایی که احساس خوشبختی کرده‌اند همراه با دانایی/نادانی خودشان هم بوده.

نکته در اینه که در یک تیره‌یِ بدوی شاید هموندان[1] تیره بیشتر از یک آدم امروزین هم خوشنود باشند,
ولی اگر درباره‌یِ زندگی اشان و هستی و جهان به اندازه‌یِ یک آدم امروزین نیز دانایی (= knowledge) داشته باشند, آیا باز همینه؟

نادانی‌ای که همراه با خوشبخی باشد برای ما که این بازه را سپرانده‌ایم بدرد نمیخورد, دانایی را نمیشود آناموخت[2].

درسته... مانند پیرزن پیرمردهایی که تلوزیون نشان میداد و با 140 سال سن در یک روستای دورافتاده زندگی میکردند و به خبرنگار تلوزیونی میگفتند که خیلی شاد و خوشحالند و همین که یک نان و پنیری میخورند و سر زمین یک بیل و کلنگی میزنند خدا رو شکر میکنند و خوشحال و راضیند...

واقعیت اینه که اون افراد ظرف فکری کوچکی دارند و دید کوتا مدت و فکر ناپردازشگری دارند.
اصلا اطلاعاتی در مغز این ها نیست که پردازش کردن با مغز رو یاد گرفته باشند. غیر از روستای خودشان جایی رو بیرون از اون روستا ندیده اند!
زندگی رو نون و پنیر خوردن و نماز و روزه گرفتن و و بیل زدن سر زمین میدونن!

هنوز مغزشان رشد کافی نکرده و هنوز آمال و آرزویی درش شکل نگرفته تا بر مبنای اون زندگی باکیفیتی ببینند تا دلشان بخواهد و مجبور بشن تلاش کنن تا مشکل سر راهشان قرار بگیره...

undead_knight
03-23-2013, 07:09 PM
خب یک پرسشی که من به ذهنم میرسه اینه که آیا راحتی اصالت داره یا خوشبختی؟
و پرسش مهمتر اینه که خوشبختی رو چی تعریف میکنیم؟رضایت؟شادی؟یا مفهومی هست که وابسته به شخص نیست؟

Mehrbod
03-24-2013, 01:29 AM
خب یک پرسشی که من به ذهنم میرسه اینه که آیا راحتی اصالت داره یا خوشبختی؟
و پرسش مهمتر اینه که خوشبختی رو چی تعریف میکنیم؟رضایت؟شادی؟یا مفهومی هست که وابسته به شخص نیست؟

در هر ریختی, ما هم مانند همان تیره‌هایِ بدوی خوشنود هستیم, تنها آگاهی و داده‌هایِ بیشتری میتوانیم داشته باشیم که مایه‌یِ ناخوشنودی[1] ما از زندگی امان در همسنجی[2] با آنها میشود.

اینکه بگوییم یک تیره‌یِ نادان و واپس‌مانده‌ای در بهمان کوره دهاتِ جهان میزیوند که از زندگی اشان بسیار خوشنود هستند, پس تکنولوژی ما را خوشبخت نکرده ارزشی نزدیک به ٠ دارد,
زیرا باید دید اگر این تیره به اندازه‌یِ تک تکِ ما درباره‌یِ زندگی اندیشیده و فلسفیده باشند و بمانند ما دسترسی به داده‌هایِ
گوناگون داشته باشند نیز همچنان تراز چشمداشت اشان از زندگی همان خواهد بود یا نه؟ اگر آری, آنگاه نیز
آری, تکنولوژی مایه‌یِ بدبختی بوده است, اگرنه, میدانیم ببایست مایه‌یِ خوشبختی هم نبوده.

به نگر من سنجه‌یِ خوشبختی بیگمان درآختی[3] است, ولی همین درآختی هم باید همتراز و همگن[4] باشد تا بتوانیم فاکتور "تکنولوژی" را بسنجیم.

رویهمرفته یکراه آسان برای اینکه ببینیم تکنولوژی خود شما (که دسترسی به داده و آگاهی بالاتر داشته‌اید) را خوشبخت کرده هست, چند ماه/سالی بروید میان این تیره‌ها بزیوید ببینید خودتان را خوشبخت‌تر میبینید یا بدبخت‌تر.

----
1. ^ Xušnudan || خوشنودن: راضی کردن To satisfy
2. ^ Hamsanjidan || همسنجیدن: مقایسه کردن To compare
3. ^ Darâxti || دراختی: ذهنی Subjective
4. ^ Hamgenidan (ham+genidan) || همگنیدن: همگن کردن To homogenize

undead_knight
04-21-2013, 01:39 PM
دیدگاه من این هست که "پیشرفت" به خودی خود ارزشمند نیست،اینکه ما ساختمان های بهتر داشته باشیم، جهان رو بیشتر و راحت تر کنترل کنیم و... یک ارزش نیست.بلکه اگر پیشرفت جایی ارزش داره به این هست که میتونه به ارزش های دیگه ای کمک کنه،مثلا افزایش آزادی فردی انسان ها،زدودن ترس از مرگ و...
و در واقع اگر ما به مرز قابل قبولی از رفاه برسیم پیشرفت دیگه ارزش چندانی نداره.یعنی در این مرز درگیر کردن ذهن و بدن انسان های زیاد به خاطر جلو رفتن فناوری چندان دلیل موجهی نداره.
از دید من "پیشرفت" و فناوری خوشبختی به همراه خودش نمیاره ولی در دو سوی مرز حس خوشبختی و بدختی رو گسترش میده.از بعضی جهات میتونه حس های قوی تر و بیشتر خوشبختی به افراد بده و از بعضی جهات دیگه حس های بد و بدبختی.این که واکنش افراد به تکنولوژی و پیشرفت چطور هست، به فرهنگ، شرایط فردی و اثرات جانبی پیشرفت هست.هرقدر اثرات جنبی کنترل بشند و و جامعه راحت تر با پیشرفت تطبیق پیدا کنه،حس خوشبختی میتونه بیشتر بشه.

Ouroboros
04-21-2013, 01:53 PM
دیدگاه من این هست که "پیشرفت" به خودی خود ارزشمند نیست،اینکه ما ساختمان های بهتر داشته باشیم، جهان رو بیشتر و راحت تر کنترل کنیم و... یک ارزش نیست.بلکه اگر پیشرفت جایی ارزش داره به این هست که میتونه به ارزش های دیگه ای کمک کنه،مثلا افزایش آزادی فردی انسان ها،زدودن ترس از مرگ و...

به نظر می‌رسد شما مفهوم فلسفی و عینی «ارزش» را قاطی کرده‌اید. آسان‌سازی تمام کارها به هر نحوی که باشد به خودی‌خود ارزشمند محسوب می‌شود زیرا برای آن تقاضا وجود دارد، اگر «ارزشی» نداشت کسی به تولید آن اقدام نمی‌ورزید. اما می‌شود این ایده را پیش کشید که ارزش حقیقی تکنولوژی در پیشبردن فردیت یا موقعیت اجتماعی انسان در جامعه است و انواع دیگر پیشرفت تنها بازیچه‌های موقتی هستند که در بلندمدت یا بی‌استفاده می‌مانند یا حتی به زیانهای جانبی می‌انجامند.

viviyan
04-21-2013, 02:15 PM
شما باید در ابتدا تعریفتون رو از خوشبختی بگید و بعد بپرسید که آیا پیشرفت تکنولوژی باعث خوشبختی بیشتر انسان شده یا نه؟
طبق تعریف WHO خوشبختی (wellness) حالتی مطلوب از سلامت شخصی و گروهی هست که نیازمند هماهنگی بین ذهن و جسم و فرد و جامعه هست.
سلامتی (health) هم میشه رفاه کامل جسمانی، روانی، اجتماعی و نه فقط نبود بیماری.

undead_knight
04-21-2013, 02:19 PM
به نظر می‌رسد شما مفهوم فلسفی و عینی «ارزش» را قاطی کرده‌اید. آسان‌سازی تمام کارها به هر نحوی که باشد به خودی‌خود ارزشمند محسوب می‌شود زیرا برای آن تقاضا وجود دارد، اگر «ارزشی» نداشت کسی به تولید آن اقدام نمی‌ورزید. اما می‌شود این ایده را پیش کشید که ارزش حقیقی تکنولوژی در پیشبردن فردیت یا موقعیت اجتماعی انسان در جامعه است و انواع دیگر پیشرفت تنها بازیچه‌های موقتی هستند که در بلندمدت یا بی‌استفاده می‌مانند یا حتی به زیانهای جانبی می‌انجامند.
"همه کارها"حتی کشتن؟!

undead_knight
04-21-2013, 02:22 PM
شما باید در ابتدا تعریفتون رو از خوشبختی بگید و بعد بپرسید که آیا پیشرفت تکنولوژی باعث خوشبختی بیشتر انسان شده یا نه؟
طبق تعریف WHO خوشبختی (wellness) حالتی مطلوب از سلامت شخصی و گروهی هست که نیازمند هماهنگی بین ذهن و جسم و فرد و جامعه هست.
سلامتی (health) هم میشه رفاه کامل جسمانی، روانی، اجتماعی و نه فقط نبود بیماری.
نه مسئله اینقدر ساده نیست.
خوشبختی یک احساس هست که به نظر من به satisfaction نزدیک تر هست و سلامت میتونه فقط جزئی ازش باشه،نه همش.