PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیماری‌های مختلف روحی‌ و روانی‌

Theodor Herzl
07-03-2012, 06:55 PM
این تاپیک رو باز کردم تا در مورد بیماری‌های مختلف روحی‌ و روانی‌ بحث کنیم ، من خیلی‌ به مطالعه به این مسائل علاقمند هستم و امیدوارم از همدیگر یاد بگیریم. برای شروع یک بیماری رو معرفی‌ می‌کنم که ممکن هست کسی‌ که در ایران دستگیر بشه در زندان دچارش بشه ، خیلی‌‌ها هم که اعتراف میکنند به این بیماری دچار میشوند. نام این بیماری هست Stockholm Syndrome ، این بیماری باعث میشود که زندانی یا گروگان با زندان بان یا گروگان گیر خود رابطه عاطفی پیدا کند و با او احساس همدردی کند و هرچه آنها بگویند گوش دهد.

http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome

In psychology, Stockholm syndrome is a psychological phenomenon in which hostages express empathy and have positive feelings towards their captors, sometimes to the point of defending them. These feelings are generally considered irrational in light of the danger or risk endured by the victims, who essentially mistake a lack of abuse from their captors for an act of kindness.[1][2] The FBI’s Hostage Barricade Database System shows that roughly 27% of victims show evidence of Stockholm Syndrome.

Theodor Herzl
07-03-2012, 07:03 PM
مثلا ابطحی رو دیدید قبل انتخابات چقدر از کروبی دفاع میکرد؟ وقتی‌ دستگیر شد ، بعد یک مدت زندان حتّی بعد از آزادی نیز نسبت به زندان بان‌ها و آن جناحی از رژیم که او را دستگیر و زندانی کرده بود ابراز علاقه و همدردی میکرد ، ولی‌ مثلا یکی‌ مثل محمد نوریزاد در خارج از زندان هم فیلم می‌سازد و تا به امروز ابراز ندامت نکرده است و مخالفت خود را ابراز می‌کند ، ابطحی به نظر من ۱۰۰% دچار این سندرم استکهلم است.

Kaveh
07-03-2012, 07:11 PM
این تاپیک رو باز کردم تا در مورد بیماری‌های مختلف روحی‌ و روانی‌ بحث کنیم ، من خیلی‌ به مطالعه به این مسائل علاقمند هستم و امیدوارم از همدیگر یاد بگیریم. برای شروع یک بیماری رو معرفی‌ می‌کنم که ممکن هست کسی‌ که در ایران دستگیر بشه در زندان دچارش بشه ، خیلی‌‌ها هم که اعتراف میکنند به این بیماری دچار میشوند. نام این بیماری هست Stockholm Syndrome ، این بیماری باعث میشود که زندانی یا گروگان با زندان بان یا گروگان گیر خود رابطه عاطفی پیدا کند و با او احساس همدردی کند و هرچه آنها بگویند گوش دهد.

http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome

البته این یک پدیده روانشناسی است و بیماری نیست. معمولا هم در شرایط گروگانگیری
و یا آدم ربایی مشاهده شده. در اعترافها علت شکنجه است و یا ترس از تهدید و شکنجه
خود و بستگان. ریشه فرگشتی هم برای آن قائل شده اند. این پدیده منجر به بقا زن دزدیده
شده در نزد مهاجم و فرزندانش می شده و به این ترتیب در انتخاب طبیعی این رفتار ماندگار
شده است.

Theodor Herzl
07-03-2012, 07:15 PM
البته این یک پدیده روانشناسی است و بیماری نیست. معمولا هم در شرایط گروگانگیری
و یا آدم ربایی مشاهده شده. در اعترافها علت شکنجه است و یا ترس از تهدید و شکنجه
خود و بستگان. ریشه فرگشتی هم برای آن قائل شده اند. این پدیده منجر به بقا زن دزدیده
شده در نزد مهاجم و فرزندانش می شده و به این ترتیب در انتخاب طبیعی این رفتار ماندگار
شده است.فقط این‌گونه نیست ، این سندرم ابعاد دیگری هم دارد ، مثلا در تلوزیون‌های آمریکا بحث این بود که چرا یک عده مثلا به کسی‌ رای میدهند که کاملا مخالف منافع آنها عمل می‌کند ، مثلا چرا یک زن عضو حزب جمهوری خواه آمریکا میشود که به تصویب قوانین ضّد زن معروف است؟ و اینها را به Stockholm syndrome نسبت میدادند!

Russell
07-03-2012, 07:24 PM
مثلا ابطحی رو دیدید قبل انتخابات چقدر از کروبی دفاع میکرد؟ وقتی‌ دستگیر شد ، بعد یک مدت زندان حتّی بعد از آزادی نیز نسبت به زندان بان‌ها و آن جناحی از رژیم که او را دستگیر و زندانی کرده بود ابراز علاقه و همدردی میکرد ، ولی‌ مثلا یکی‌ مثل محمد نوریزاد در خارج از زندان هم فیلم می‌سازد و تا به امروز ابراز ندامت نکرده است و مخالفت خود را ابراز می‌کند ، ابطحی به نظر من ۱۰۰% دچار این سندرم استکهلم است.
البته این اصلاح طلبان توضیحات ساده تری هم برای رفتارشون وجود داره!!
البته از بیرون گود یمقدار غیر واقعی میتونه باشه،اما بعد از این همه مدت که اومده بیرون از زندان و هنوز سر حرفش هست.مشخص هم هست همین امروز هم بگه من رو مجبور کرده بودن و خرد کرده بودن منو و اینها کسی بهش خرده نمیگیره،ولی نمیگه خوب
بقول محمدرضا نیکفر این اساس ج.ا باید در این بازداشتگاه ها باشه،چون هر کی بیرونه درست نمیفهمه اسلام رو،میره اون تو تازه توجیه میشه

Russell
07-03-2012, 07:32 PM
فقط این‌گونه نیست ، این سندرم ابعاد دیگری هم دارد ، مثلا در تلوزیون‌های آمریکا بحث این بود که چرا یک عده مثلا به کسی‌ رای میدهند که کاملا مخالف منافع آنها عمل می‌کند ، مثلا چرا یک زن عضو حزب جمهوری خواه آمریکا میشود که به تصویب قوانین ضّد زن معروف است؟ و اینها را به Stockholm syndrome نسبت میدادند!
حالا اینها نمایندگان زن مجلس ایران رو ندیدن که برای نابودی قانون حمایت از خانواده صف میبندن

Theodor Herzl
07-03-2012, 09:22 PM
http://www.youtube.com/watch?v=riwHaBHnTi0

کافر_مقدس
07-05-2012, 01:38 PM
ببینید مسئله ی ابطحی و نوریزاد خیلی ساده س ! بحث ترس و شجاعته .. کسی که دیگه چیزی برای از دست دادن نداشته باشه خب طبیعی هست که دل به دریا بزنه و تمام حقایق رو فاش کنه . در مقابل یکی هست مثل همین ابطحی که شاید خیلی حرفا برای گفتن داشته باشه ولی خب به خاطر جلوگیری از نابودی زندگیش و دلبستگی به این دنیا حاضر نیست ریسک کنه و جونشو به همین سادگی به خطر بندازه .

در مورد همدردی با بازجو و زندانبان ها این هم طبیعی هست .. وقتی شما رو چند ماه بندازن سلول انفرادی و هیچ ارتباطی به دنیای بیرون نداشته باشید و تنها کسی رو که هر روز می بینید و باهاش در ارتباط هستید فقط زندانبان هست و بازجو .. به خصوص اگه کمی بهت محبت بکنند تا حدودی جذبشون میشی و سعی می کنی کمی بهشون اعتماد کنی

Theodor Herzl
07-05-2012, 04:23 PM
به نظرتون مثلا زنانی در ایران که مثلا از چند همسری دفاع میکنند که شدیدا مساله‌ای ضّد زن هست که تمامی‌ احساسات و عواطف یک زن را ندیده می‌گیرد دچار نوع از این سندرم استکهلم نیستند؟ چگونه یک زن میتواند به کسی‌ علاقه داشته باشد که خلاف منافع او عمل می‌کند؟ در مورد زندانیان هم خوب خیلی‌‌ها هستند تا پای جان مقاومت میکنند و زندان و شکنجه روی اونها تاثیر نداره ، به نظر شما چه عاملی باعث میشه این سندرم در اونها ایجاد نشه؟ من به این قضیه هم فکر می‌کردم که مثلا چرا مردم ایران از جنایت کارانی مثل موسوی کروبی که در آدم کشی‌ احمدی‌نژاد پیش آنها فرشته است حمایت میکنند؟ موسوی در سیاه‌ترین دوران جمهوری اسلامی یعنی‌ دههٔ ۶۰ نفر دوم مملکت بوده است ، احمدی‌نژاد حداکثر یک پاسدار دون پایه بوده است ، چرا مردم به چنین شخصی‌ احساس علاقه پیدا میکنند؟

sonixax
07-05-2012, 07:45 PM
به نظرتون مثلا زنانی در ایران که مثلا از چند همسری دفاع میکنند که شدیدا مساله‌ای ضّد زن هست که تمامی‌ احساسات و عواطف یک زن را ندیده می‌گیرد دچار نوع از این سندرم استکهلم نیستند؟ چگونه یک زن میتواند به کسی‌ علاقه داشته باشد که خلاف منافع او عمل می‌کند؟ در مورد زندانیان هم خوب خیلی‌‌ها هستند تا پای جان مقاومت میکنند و زندان و شکنجه روی اونها تاثیر نداره ، به نظر شما چه عاملی باعث میشه این سندرم در اونها ایجاد نشه؟ من به این قضیه هم فکر می‌کردم که مثلا چرا مردم ایران از جنایت کارانی مثل موسوی کروبی که در آدم کشی‌ احمدی‌نژاد پیش آنها فرشته است حمایت میکنند؟ موسوی در سیاه‌ترین دوران جمهوری اسلامی یعنی‌ دههٔ ۶۰ نفر دوم مملکت بوده است ، احمدی‌نژاد حداکثر یک پاسدار دون پایه بوده است ، چرا مردم به چنین شخصی‌ احساس علاقه پیدا میکنند؟

کسرا جان - عمع ی بنده از چند همسری دفاع میکنه ولی وای به روزی که شوهرش یه زن دیگه بگیره !!!! اصولن این مدل زنها به این خاطر دفاع میکنند چون یه چیزی بهشون میماسه .

در مورد موسوی و کروبی ولی واقعن جای شگفتی داره دفاع ازشون !!!

Mehrbod
07-05-2012, 08:08 PM
در مورد موسوی و کروبی ولی واقعن جای شگفتی داره دفاع ازشون !!!

بیشتر هوادارهای اینها سنشان قد نمیدهد، چیزی از تاریخچه نمیدانند.

Kaveh
07-06-2012, 01:41 AM
ببینید مسئله ی ابطحی و نوریزاد خیلی ساده س ! بحث ترس و شجاعته .. کسی که دیگه چیزی برای از دست دادن نداشته باشه خب طبیعی هست که دل به دریا بزنه و تمام حقایق رو فاش کنه . در مقابل یکی هست مثل همین ابطحی که شاید خیلی حرفا برای گفتن داشته باشه ولی خب به خاطر جلوگیری از نابودی زندگیش و دلبستگی به این دنیا حاضر نیست ریسک کنه و جونشو به همین سادگی به خطر بندازه .

در مورد همدردی با بازجو و زندانبان ها این هم طبیعی هست .. وقتی شما رو چند ماه بندازن سلول انفرادی و هیچ ارتباطی به دنیای بیرون نداشته باشید و تنها کسی رو که هر روز می بینید و باهاش در ارتباط هستید فقط زندانبان هست و بازجو .. به خصوص اگه کمی بهت محبت بکنند تا حدودی جذبشون میشی و سعی می کنی کمی بهشون اعتماد کنی

متاسفانه ما در ایران دچار یکی از بی اخلاق ترین حکومتهای دنیا هستیم.
فکر نکنم حتی گشتاپو یا استالین چنین کاری کرده باشند که دختر و همسر
شخص دستگیر شده را به تجاوز تهدید کنند. یکی از نظریه ها در مورد رفتار ابطحی
همین تهدید تجاوز به دخترش است. حتی شجاعترین آدمها هم در برابر چنین تهدیدی
کم می آورند. این یک خط قرمز است که تمام قواعد اخلاقی و اصولیترین ارزشهای انسانی
را بر باد می دهد. به هر حال فکر کنم حتی بدترین رژیمهای دیکتاتوری هم در خود این
حداقل از شرافت انسانی را می بینند که فقط به خود فرد مخالف فشارهایشان را بیاورند.

http://www.dw.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,4575818_type_audio_struct_9997_contentId_457583 1,00.html

Russell
07-06-2012, 08:43 AM
متاسفانه ما در ایران دچار یکی از بی اخلاق ترین حکومتهای دنیا هستیم.
فکر نکنم حتی گشتاپو یا استالین چنین کاری کرده باشند که دختر و همسر
شخص دستگیر شده را به تجاوز تهدید کنند. یکی از نظریه ها در مورد رفتار ابطحی
همین تهدید تجاوز به دخترش است. حتی شجاعترین آدمها هم در برابر چنین تهدیدی
کم می آورند. این یک خط قرمز است که تمام قواعد اخلاقی و اصولیترین ارزشهای انسانی
را بر باد می دهد. به هر حال فکر کنم حتی بدترین رژیمهای دیکتاتوری هم در خود این
حداقل از شرافت انسانی را می بینند که فقط به خود فرد مخالف فشارهایشان را بیاورند.

البته نوریزاد هم،هم دختر داره هم خانواده.اتفاقن از رفتار بد ماموران با دخترش هم میگفت.بنظرم تفاوت شخصیت خود افراد هم مهم هست.

Anarchy
07-06-2012, 10:20 AM
البته نوریزاد هم،هم دختر داره هم خانواده.اتفاقن از رفتار بد ماموران با دخترش هم میگفت.بنظرم تفاوت شخصیت خود افراد هم مهم هست.
کاملا موافقم...نوری زاد شرح خیلی از شکنجه هاشو هم تو نامه هاش مینوشت و ابایی از گفتنش نداشت....اما این ابطحی حتی یه بار نگفته که اون حرف های دادگاهش مثلا به زور بوده یا نظر واقعی خودش نبوده!!! همون زمان هم یادتون باشه یه گزارش ازش تهیه کردن که با عطریان فر تو یه جایی مثل پارک بودن و میگفت اصلا این جوری که ما رو به زور وادار کرده باشن به این حرف ها...
الان همه ایشون مدیر مسوول یه مجله هستن تو تهران!! کلا نه آدم سیاسی بود و نه بینش سیاسی داشت و نه الان داره!!! یه آدم معمولی و شاید هم کمتر از معمولی بود که از قضای روزگار با خاتمی دوست بود و از اونجا اسمش افتاد سر زبون ها...بعد هم بهترین شکار بود برای نیروهای امنیتی تا همه حرف هایی که بخوان رو ایشون تکرار کنه...
حالا برید تو فیس بوکش تا متوجه شین ایشون هیچی نبودن و نیستن...

کافر_مقدس
07-07-2012, 07:14 PM
چرا مردم ایران از جنایت کارانی مثل موسوی کروبی که در آدم کشی‌ احمدی‌نژاد پیش آنها فرشته است حمایت میکنند؟ موسوی در سیاه‌ترین دوران جمهوری اسلامی یعنی‌ دههٔ ۶۰ نفر دوم مملکت بوده است ، احمدی‌نژاد حداکثر یک پاسدار دون پایه بوده است ، چرا مردم به چنین شخصی‌ احساس علاقه پیدا میکنند؟خیلی ساده س ، به خاطر صداقت و راستی در گفتارشون

azadah
04-24-2013, 07:32 PM
درود

فلسفه روح

روح و روان چه تفاوتی دارند ؟ روح را چگونه تعریف كنیم ؟ آیا روح همان جان است ؟ آیا گوهر شعور است ؟ توان درك و فهم است ؟ فرمانده بدن است ؟ و یا هماهنگ كننده حواس پنج گانه ؟

علما و حكما می گویند روح همان جان است . به تصور بعضی همچون شبح است كه سایه به سایه انسان را همراهی می كند . هروقت روح برود انگار جان رفته و انسان مرده است . بهمین دلیل موجودات زنده را ذی روح گفته اند . اما روان یك موضوع علمی است . قابل مطالعه كه با مغز و اعصاب در ارتباط است .

رشته های روانشناسی . روان كاوی و روانپزشكی در طیف این موضوع به شمار می آیند . عناصر غم . استرس . اظطراب . دلهره . افسردگی و پریشانی بر روان اثر می گذارند ؟ شاید بتوان گفت روان آدمی برخاسته از خصوصیات ذاتی و شرایط زندگانی اوست .عوامل موسیقی . شادی . آزادی و معنویت . و خیلی فاكتورهای دیگر جزو نیازهای روانی بشر است .

شك نیست كه انسان نیازمند است به اینكه گه گاه مشغله زندگی را رها كرده . فارغ از هیاهوی پیرامونش . عالم هشیاری را پشت سرنهد و به عالم بی خیالی پناه برد . بعضی برای تمدد اعصاب و تسكین روان و جوشش فكر از مشروبات . دخانیات . مواد مخدر و داروهای روان گردان بهره می گیرند تا روان را آرامش بخشند .خیلی از بزرگان از جمله شعرا حكما و دانشمندان به هدف آرامش خیال و تسكین خاطر به میكده پناه می بردند . خیام حافظ پورسینا و گروهی كثیر از اندیشمندان در باب ارزش شراب و حرمت خرابات دادسخن داده اشعار ناب سروده اند . اینكه تا چه میزان بر حرف و حدیث آنان ارزش و اعتباری هست ؟ پاسخ ها متفاوت است .

iranbanoo
01-28-2014, 10:25 PM
اختلال چند شخصیتی
که در اون فرد دارای دو یا چند شخصیته
این چند شخصیتی به نظرم بین خیلی از افراد تو فرهنگ هایی مثل فرهنگ خودمون رواج داره.
ولی تشخیصش چندان هم راحت نیست گویا.چه طور میه از وجود چنین اختلالی تو وجود خودمون مطمئن بشیم؟
Dissociative identity disorder - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder) Anarchy جان شما نظری در این مورد ندارید؟

Anarchy
01-29-2014, 08:26 AM
اختلال چند شخصیتی
این چند شخصیتی به نظرم بین خیلی از افراد تو فرهنگ هایی مثل فرهنگ خودمون رواج داره.
ولی تشخیصش چندان هم راحت نیست گویا.چه طور میه از وجود چنین اختلالی تو وجود خودمون مطمئن بشیم؟
Dissociative identity disorder - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder) @Anarchy (http://www.daftarche.com/member.php?u=31) جان شما نظری در این مورد ندارید؟

از هیچ راهی نمیتونید مطمئن بشید ، مگه اینکه حس کنید چند شخصیتی هستید :e404: !! توضیح subjective این موضوع فقط برای کسی ممکن هست که خودش این اختلال رو داشته باشه و خودش هم ازش مطلع باشه ...

undead_knight
01-29-2014, 12:46 PM
اختلال چند شخصیتی
Dissociative identity disorder - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder) Anarchy جان شما نظری در این مورد ندارید؟
متاسفانه یا خوشبختانه نمیشه به کسایی که از دید ما احمق یا مشکل دارند به این راحتی برچسب بیمار روانی رو چسبوند:))
نکته دیگه این هست که معیارهای روانشناسی برای تشخیص این اختلالات بحث برانگیزه و در موارد نادری هست که اختلال شخصیت به قدری شدیده که که میشه گفت شخص بیماری روانی داره در باقی حالات به خاطر یک سری رفتار یا حرف های تناقض آمیز ما نمیتونیم مدعی وجود چنین چیزی در خودمون یا شخص دیگه بشیم چون شخصیت لزوما یک چیز یک پارچه و هماهنگ نیست و ممکن ناهماهنگی هایی در شخصیت هر کسی موجود باشه.

مزدك بامداد
01-29-2014, 02:00 PM
نوشته اصلی از سوی David Hume نمایش پست ها
چرا مردم ایران از جنایت کارانی مثل موسوی کروبی که در آدم کشی‌ احمدی‌نژاد پیش آنها فرشته است حمایت میکنند؟ موسوی در سیاه‌ترین دوران جمهوری اسلامی یعنی‌ دههٔ ۶۰ نفر دوم مملکت بوده است ، احمدی‌نژاد حداکثر یک پاسدار دون پایه بوده است ، چرا مردم به چنین شخصی‌ احساس علاقه پیدا میکنند؟
خیلی ساده س ، به خاطر صداقت و راستی در گفتارشون
نه، چون کس دیگری نیست: در بیابان لنگه کفش هم گنج است!

sonixax
01-29-2014, 03:39 PM
نه، چون کس دیگری نیست: در بیابان لنگه کفش هم گنج است!

این دو تا لنگه کفش هم نیستند آخه! در بهترین حالت یک سرابی از دمپایی ابری هستند!!

iranbanoo
01-29-2014, 10:04 PM
ز هیچ راهی نمیتونید مطمئن بشید ، مگه اینکه حس کنید چند شخصیتی هستید !! توضیح subjective این موضوع فقط برای کسی ممکن هست که خودش این اختلال رو داشته باشه و خودش هم ازش مطلع باشه ...
تا اونجایی که من مطالعه کردم متوجه شدم که فرد یک شخصیت اصلی داره و شخصیت های دیگه شخصیت های ثانوی هستند.شخصیت اصلی روی شخصیت های فرعی تسلط نداره .
احتمالا خودش در اینکه کی هست و چه میکنه دائم در حال سوال و پرسشه و نسبت به هویت خودش مطمئن نیست.
و شاید به قول شما تنها خودش باشه که متوجه مرز بین شخصیت الف تا ب اش باشه.این بیماریم بیشتر بین شعرا رواج داشته گویا:)
مشخصه ی اصلیشهم عملکرد حافظست.یعنی ممکنه در جایی شعری رو شنیده باشه و اون رو از حفظ بخونه ولی اگر فرداش از بخوایم که اون شعر رو بخونه یادش نمیاد!!

Anarchy
01-29-2014, 10:32 PM
من یه مشکلی که دارم اینه که وقتی در مورد یه بیماری مطالعه میکنم همش حس میکنم همه ی مشخصه های اون بیماری با من میخونن

چیز عجیبی نیست آنچنان :e415: !!

Medical students' disease - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_students'_disease)

Medical students' disease, also known as hypochondriasis of medical students, medical student syndrome, medical student disorder, medical school syndrome, third year syndrome, second year syndrome, or intern's syndrome, is a condition frequently reported in medical students (http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_student), who perceive themselves or others to be experiencing the symptoms of the disease(s) they are studying.