PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مذاهب و ایدئولوژِی های بی خدایی

Agnostic
06-04-2012, 09:34 AM
دوستان گرامی ، داشتم کتاب فلسفه می خواندم نوشته بود در یونان باستان مذاهب فلسفی داشتیم مثلا عده ای پیروان افلاطون و سقراط بودندو بعضی اصحاب رواق بودند و ... هرکدام از اینها تعالیم و نصایح اخلاقی خاص خودشان را داشتند و فرقشان با دین این بود که پیروان عقل و منطق بودند و مدعی وحی و معجزه نبودند.
در چین هم کنفسیوس را داریم که فیلسوف بوده و بجای وحی و معجره آئینش از عقل و منطق هست و بر خلاف ادیان وحیانی می بینیم به دور از خرافات و خزعبلات است و پندهایش هنوز جذاب است.

آیا اکنون آتئیستها مذهبی دارند؟ یک نمونه اش همین کمونیست بود. آیا مذهب دیگری هست که آتئیستی باشد؟

shirin
06-04-2012, 10:17 AM
کمونیسم مذهب و آیین نیست یه مکتب سیاسی اجتماعی اقتصادی هست. کمونیسم مسیحی هم داریم. یعنی مسیحیان کمونیست.
اینکه کمونیستها مذهبی نیستن شاید به خاطر این هست که کارل مارکس که بنیانگذارش بوده اعتقادات مذهبی نداشته.
آتئیست یعنی بیخدا کسی هم که بیخدا باشه لاجرم بیمذهب هم هست، تمام مذاهب و آیینها به ماورا عقیده دارند. ولی ماورا و ایمانگرایی و تقدس گرایی و .. در زندگی یه شخص آتئیست جایی نداره.
از نظر من حتی اسم گذاشتن هم برای کسانی که اعتقادات مذهبی و خداباورانه سایر مردم رو ندارند اشتباه هست چون اولا نشون دهنده این هست که یعنی اون خدا و مذهب خیلی مهم هست که یه گروهی پیدا شده و منکرش شده. و برچسب نفی اون عقیده رو به خودش زده. در صورتیکه اصولا وقتی من وجودی به نام خدا رو به رسمیت نشناسم اونقدر هم برام مهم نیست که حتما لقب نفی اون رو به خودم بزنم.

Agnostic
06-04-2012, 10:25 AM
کمونیسم مذهب و آیین نیست یه مکتب سیاسی اجتماعی اقتصادی هست. کمونیسم مسیحی هم داریم. یعنی مسیحیان کمونیست.
اینکه کمونیستها مذهبی نیستن شاید به خاطر این هست که کارل مارکس که بنیانگذارش بوده اعتقادات مذهبی نداشته.
آتئیست یعنی بیخدا کسی هم که بیخدا باشه لاجرم بیمذهب هم هست، تمام مذاهب و آیینها به ماورا عقیده دارند. ولی ماورا و ایمانگرایی و تقدس گرایی و .. در زندگی یه شخص آتئیست جایی نداره.
از نظر من حتی اسم گذاشتن هم برای کسانی که اعتقادات مذهبی و خداباورانه سایر مردم رو ندارند اشتباه هست چون اولا نشون دهنده این هست که یعنی اون خدا و مذهب خیلی مهم هست که یه گروهی پیدا شده و منکرش شده. و برچسب نفی اون عقیده رو به خودش زده. در صورتیکه اصولا وقتی من وجودی به نام خدا رو به رسمیت نشناسم اونقدر هم برام مهم نیست که حتما لقب نفی اون رو به خودم بزنم.

منظورم ایدئولوژی کمونیست بود. تقریبا دین و ایدئولوژی یکی هستن.

shirin
06-04-2012, 10:53 AM
من بر اساس اون صحبت شما که گفتی کمونیست بر اساس آتئیست هست گفتم.( یا کمونیست یه ایدئولوژی آتیستی هست.) وگرنه ایدولوگ بودن و آتئیست بودن ربطی بهم نداره. آتئیست بودن صرفا به معنی عقیده نداشتن به خدا هست همین. نه میگه بر اساس این عقیده نداشتن پس چیزی برای من خیلی مقدس هست و نه کسی رو تحقیر میکنم یا تحت ظلم قرار میدم به خاطر این عقیده نداشتنم. ممکنه یکی پیدا بشه بیخدا باشه ولی نژاد پرست باشه و عقیده داشته باشه کسانی که از نژاد اون نیستن باید بمیرن. نمیشه این ایدئولوژی اون رو به بیخدایی اون نسبت یا ربط داد. یا یکی بیخدا باشه و یه ایدئولوژی هم برای خودش بنیان بذاره به اسم گیاهخواریسم و بگه تنها روش مفید زندگی گیاهخواری هست و کسی که گوشتخوار باشه انسان پلیدی هست و یه دفعه قدرت هم پیدا کنه و گوشتخواری رو ممنوع کنه و با گوشتخواران مبارزه کنه. این عقیده گیاهخواری اون ربطی به آتئیست بودنش نداره و نمیتونیم بگیم گیاخواریسم یه ایدئولوژی آتیستی هست.

shirin
06-04-2012, 10:58 AM
آتئیست بودن نه ایدئولوژی خاصی رو معرفی میکنه نه عقیده به حکومت خاصی داره و نه طرفدار نوع خاصی از زندگی اجتماعی و اقتصادی و سیاسی هست. ممکنه یکی بیخدا باشه و طرفدار نظام شاهنشاهی یا دیکتاتوری باشه. یا بیخدا باشه و طرفدار دموکراسی و سکولاریسم و حقوق بشر و ..

Agnostic
06-04-2012, 11:05 AM
خوب اینها که گفتین ضعف تبلیغاتی آتئیسم هست. چون مثلا یک مسلمان میتواند عوام فریبی کند و یک آتئیست پیرو کمونیسم یا دیکتاتوری را مثال بزند و بگوید ببینید این نتیجه آتئیسم است و ...

shirin
06-04-2012, 12:05 PM
مگه آتئیسم برای خودش دستگاه تبلیغاتی و دم و دستگاه راه انداخته که این ضعف تبلیغاتیش باشه؟ این نااگاهی عوام و سواستفاده و شایدم باز ناگاهی مذهبیان هست که اینطور برداشت میکنن. من نوعی به عنوان یه بیخدا همینجوری نمیگم یکی بدون اطلاع بیاد آتئیست بشه من میگم یکی که مذهبی هست در مورد مذهب خودش اگاه بشه و بدونه به چی عقیده داره. مطمئنا خیلیا وقتی ماهیت واقعی دین و مذهب رو بشناسن ازش خارج میشن و مذهبیون هم هر کاری انجام بدن نمیتونن مانع از این بشن.
از نظر من نوعی آتئیسم احتیاج به تبلیغ نداره، تنها روش آگهی بخشی هست کدوم آدم عاقلی میخواد حرف منطقی برای جلوگیری از آگاهی پیدا کنه که مذهبیان از اون روشها به عنوان وسیله ای جهت جلوگیری از اتئیسم استفاده کنن؟

Russell
06-04-2012, 01:46 PM
بگمونم منظورتون همچین چیزی هست: http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_of_Humanity
آگوست کمته از اولین کسانی بوده که دین رو بطور اجتماعی مورد مطالعه قرار داده و با اینکه خودش به دین و ماورالطبیعه اعتقاد نداشته اونرو لازم میدونسته،برای همین این دین رو درست میکنه بر اساس علم و خودشم میشه پیغمیرش :21:

Agnostic
06-04-2012, 03:43 PM
بگمونم منظورتون همچین چیزی هست: http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_of_Humanity
آگوست کمته از اولین کسانی بوده که دین رو بطور اجتماعی مورد مطالعه قرار داده و با اینکه خودش به دین و ماورالطبیعه اعتقاد نداشته اونرو لازم میدونسته،برای همین این دین رو درست میکنه بر اساس علم و خودشم میشه پیغمیرش :21:

این شخص همان " آگوست کنت" معروف است که از بنیانگزاران علم جامعه شناسی هست.

http://sociologicaltheories.blogfa.com/post-69.aspx

کنت مبدع واژه جامعه شناسی است و به عبارتی اولین جامعه شناس محسوب می شود. هرچند پیش از او دانشمند مسلمان ابن خلدون به جامعه و یا افرادی چون مونتسکیو، توکویل و ماکیاول نیز به واقعیت اجتماعی اشاره نموده اند، اما کنت با توجه به شرایط زمانی خود که مصادف با بحرانهای انقلاب فرانسه بود، دنبال علم اجتماعی جدیدی رفت که منطبق با علوم طبیعی دیگر باشد.
...
...
از فلسفه تا مذهب

کنت در بیان تصویری که خود از "اصلاح ضروری" دارد عوامل اقتصادی – سیاسی را کم اهمیت شمرده و به علم و اخلاق اهمیت بیشتری می دهد.

او منتظر نظم بنیادی اجتماعی است که خود به خود پیش می آید و بیشتر منطبق بر جبر تاریخی است و در تقابل با مصلح اجتماعی قرار می گیرد.

به عقیده کنت انسان مجهز به ذهن علمی، دیگر نمی تواند بر طبق دریافت متعارف، به وحی، به اصول دین، به الوهیت اعتقاد داشته باشد. اما از سویی انسان نیاز به مذهب دارد. جوامع به مذهب نیاز دارند چون به قدرت معنوی محتاجند. آن مذهبی که به این نیازهای ثابت بشریت جویای عشق و وحدت، پاسخ می دهد همانا مذهب خود انسانیت خواهد بود. سامان اثباتی نوین باید عشق را اصل، نظم را پایه و پیشرفت را هدف خویش قرار دهد.

کنت خودش را پیامبر دین جدید انسانیت می خواند. ویژگی دین اثباتی او نوع دوستی و حوزه اخلاقی بوده است.

Agnostic
06-04-2012, 04:05 PM

واین لینک:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA_%DA%A9%D9%86%D8%AA

Russell
06-04-2012, 04:25 PM

واین لینک:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA_%DA%A9%D9%86%D8%AA

بله خودش هست،انسان جالب و بزرگی بوده.جالب اینه که دینی که پایه گذاشته امروزه در برزیل زنده است هنوز.

Mehrbod
06-04-2012, 04:46 PM
بله خودش هست،انسان جالب و بزرگی بوده.جالب اینه که دینی که پایه گذاشته امروزه در برزیل زنده است هنوز.

بازار دینزایی خوب گرم است. بد نیست ما هم سر فرصت یک دین به کمک دوستان دفترچه بنیادگذاری کنیم :21:

Theodor Herzl
06-04-2012, 07:50 PM
من شنیدم اوایل انقلاب آخوند‌ها می‌گفتند کمو به روسی یعنی‌ خدا ، کمونیست هم یعنی‌ خدا نیست! ، حالا یکی‌ نبود بپرسه چرا نصفش فارسی هست!:27: