PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ریشه مشکلات فرهنگی ایرانیان در کجاست؟

Anarchy
05-13-2012, 09:48 PM
دوستان زمان زیادی هست این موضوع ذهن من رو به خودش مشغول کرده که چرا ایرانی ها تا این حد مشکلات فرهنگی دارند...از تمایلشون به قانون گریزی گرفته تا حسادت شدید و منفعت طلبی وحشتناکشون!!! نمیدونم اینها رو هم باید به پای دین گذاشت یا نکنه این رفتارها وارد ساختمان ژنتیکی ایرانی ها شده؟!شاید هم من زیاد ایده آل نگاه میکنم و در همه جوامع این مسائل وجود دارند!!!

Kaveh
05-13-2012, 10:25 PM
دوستان زمان زیادی هست این موضوع ذهن من رو به خودش مشغول کرده که چرا ایرانی ها تا این حد مشکلات فرهنگی دارند...از تمایلشون به قانون گریزی گرفته تا حسادت شدید و منفعت طلبی وحشتناکشون!!! نمیدونم اینها رو هم باید به پای دین گذاشت یا نکنه این رفتارها وارد ساختمان ژنتیکی ایرانی ها شده؟!شاید هم من زیاد ایده آل نگاه میکنم و در همه جوامع این مسائل وجود دارند!!!

سئوال پیچیده ای است که ذهن خیلی ها را در طی دوران معاصر و برخورد ما با پیشرفتهای غرب مشغول کرده:

عباس میرزا، سرخورده از شکست سپاه خویش در برابر روس ها و از دست رفتن بخش هایی از خاک ایران خطاب به "امده ژوبر(Jaudert Ambe) "، فرستاده ناپلئون به ایران، می گوید: "بیگانه! تو این ارتش، این دربار و تمام دستگاه قدرت مرا می بینی. مبادا گمان کنی که من مرد خوشبختی باشم... بسان موج های خروشان دریا که در برابر صخره های بی حرکت ساحل درهم می شکنند، دلاوری های من در برابر سپاه روس شکست خورده است. مردم کارهای مرا می ستایند، اما تنها خود من از ضعف های خود خبر دارم... آوازه پیروزی های ارتش فرانسه به گوش من رسیده است و نیز دانسته ام که دلاوری روس ها در برابر آنان جز یک پایدار بیهوده نمی تواند باشد. با این همه، مشتی سرباز اروپایی همه دسته های سپاه مرا با ناکامی روبرو کرده و با پیشرفت های دیگر خود ما را تهدید می کند. سرچشمه ارس که پیش تر همه آن در ایالت های ایران جریان داشت، اینک در خاک بیگانه قرار دارد و به دریایی می ریزد که پر از ناوهای دشمنان ماست." از انحطاط صفویه به این سو، این چنین نگاهی به ندرت در اندیشه دولتمردان ایرانی مشاهده می شود. عباس میرزا سپس با نگاهی انتقادی به خویشتن انسان ایرانی و چرایی انحطاط ایران را از ژوبر فرانسوی جویا می شود، چرایی که هنوز با وجود گذشت نزدیک به دو سده ذهن و ضمیر بسیاری از ایرانیان را درگیر خود کرده است: "چه قدرتی این چنین شما را بر ما برتری داده است؟ سبب پیشرفت های شما و ضعف همیشگی ما چیست؟ شما با فن فرمانروایی، فن پیروزی و هنر به کار گرفتن همه توانایی های انسانی آشنایی دارید، در حالی که ما در جهلی شرمناک محکوم به زندگی گیاهی هستیم و کمتر به آینده می اندیشیم. آیا قابلیت سکونت، باروری و ثروت خاک مشرق زمین از اروپای شما کمتر است؟ آیا شعاع های آفتاب پیش از آنکه به شما برسد، نخست بر روی کشور ما پرتو می افکند، خیر کمتری به ما می رساند تا آنگاه که بالای سر شما قرار دارد؟ آیا اراده آفریده نیکی ده که مائده های گوناگونی خلق کرده است، بر این قرار گرفته است که لطفش به شما بیش از ما شامل شود؟ من که چنین گمان نمی کنم!" (طباطبایی، ۱۳۸۵: ۱۳۴ ۱۳۳)

اینجانب چند فاکتور مهم را در این عقب ماندگی موثر می دانم:

1- موقعیت جغرافیایی بد!
2- حملات مهاجمان از هر سو ( در دوران ساسانیان از شمال و شرق) نوعی جنگ فرسایشی ایجاد کرد
3- حمله اسلام که نه تنها زمین بلکه اذهان و هویت ایرانیان را بر باد داد (فرهنگ چاپلوسی برای رسیدن به منفعت شخصی)
4-واقع شدن در قلب دنیای اسلام و دوری از علم و فلسفه در پی افزایش افراطی گری دینی
5-حمله مغولان (فرهنگ غارت و دزدی از بین رفتن مالکیتها تشدید افراطی گری در دین اسلام)
6- و در آخر باز هم موقعیت جغرافیایی. ترکان راه ارتباط با اروپا را بستند و داد و ستد تجاری و فکری از میان رفت.

به عوامل فوق متاسفانه باید عنصر استبداد شرقی را هم اضافه کرد که خود ناشی از مساله کمبود آب و نیاز به حکومت قدرتمند مرکزی برای سرمایه گذاری در سیستمهای آبراسانی همچون قناتها و ... بوده. با اینحال همین سیستم هم بسیار کارا بوده با حمله مغول مزارع تبدیل به چراگاه شد و فرهنگ جامعه با عقب گرد به از کشاورزی و شهرنشینی به سوی قبیله ها و خانها رفت.

توصیفاتی که از عظمت نیشابور قبل حمله مغول می کنند حیرت انگیز است. اثر فکری این حمله به وجود آمدن انواع اعتقادات عجیب و غریب و پناه بردن به عرفان شد. برخی می گویند غم و اندوهی که در موسیقی ایرانی می بیننیم آواز غم انگیز همین دورانهای سخت و دردناک غارت و کشتار بیگانگان است.

ایران درختی بود استوار و مستحکم. اعراب اولین تیشه ها را بر ریشه اش زدند و سست کردند بنیانش را و بعد مغولان آخرین ضربه ها را وارد کردند. دوران معاصر هم این موجود در حال مرگ تحت دست اندازی فرنگیان بوده که می دانید.

sonixax
05-13-2012, 10:38 PM

خیلی دلایل زیادی داره - شاید یکی از مهم ترین هاش موقعیت جغرافیایی ایران باشه .
ایران در گذشته به نوعی پل ارتباطی میان شرق و غرب بوده ، سوای اینها بسیار زیاد مورد هجوم اقوام بیگانه قرار گرفته که بعضن بسیار عقبمانده و وحشی هم بوده اند (تازیان ، مغولها) .
در طول سالیان دراز مردمان ایرانزمین مدام با مشکلات اینچنینی دست و پنجه نرم میکردند و اگر هر بار و در تهاجم های مختلف تنها اندکی هم به فرهنگ باستانی ایرانی که همان هم معلوم نیست دقیقن چه بوده آسیب وارد شده باشد - باز هم نتیجه خیلی بد نیست :4:
در عین حال برای ما اصلن معلوم نیست که فرهنگ ایرانیان قبل از تهاجم اعراب و مغولها و .... اصلن بهتر بوده یا بد تر ! به چهار تا سنگ نوشته ی کورش و زرتشت و ... نمیشه استناد کرد چرا که آنها منعکس کننده کل جامعه نبوده اند .
به هر حال من فکر نمیکنم بشه ریشه یابی کرد - بهتره که بشینیم مشکلاتش رو پیدا کنیم و سعی کنیم درستشون کنیم . که البته حداقل از دید بنده صد سالی زمان لازم دارد .

Agnostic
05-14-2012, 09:44 AM
الگوهای فرهنگی ایرانیان پیامبر اسلام و امامان شیعه هستند که همگیشان ختم همه گونه خلافکاری و رذالت بوده اند.

Agnostic
05-14-2012, 09:59 AM
فرهنگ فحاشی و توهین و تحقیر در اسلام ناب محمدی:

1) فحاشی به دگراندیشان در قرآن
2) فحاشی به دگراندیشان در احادیث
3) فحاشی در مراسم عزاداری
4) مراسم عمر کشون وعمر گوزان
5) فحاشی به دیگر اندیشان در سخنرانی های مسجد
6) استخدام اراذل و اوباش برای فحاشی به دگراندیشان توسط ملایان و مذهبیون
7) توهین و انگ زدن به اقلیت های مذهبی
(مثلا:
نجس خواندن غیر مسلمانان
دروغ ساختن علیه بهایی ها که می گویند با محارمشان زنا میکنند!
مسخره کردن و توهین به یهودیان و واژه جهود و یهودی را فحش کردن!
)

در اتوبوس سخنان دو حزب اللهی را میشنیدم که با هم حرف می زدند که با بسیج رفته اند دم خانه کروبی و فحش خواهر مادر به کروبی داده اند و می گفتند آبروی کروبی را نزد مردم بردیم! ( این فرهنگ درمیان اقشار پست جامعه ایران وجود دارد که اگر در خیابان و نزد عموم عربده کشی کنند و به کسی فحش دهند آبروی آن کس را برده اند و خودشان آبرو دار شده اند این فرهنگ را در برخی از همسایه های محل سکونتمان را هم دیده ام و فقط مختص سیاست نیست!
حتی بسیاری از مسلمین غیرت را در فحاشی و شرخری می دانند!!!
)

---------- ارسال جدید اضافه شده در 01:29 pm ---------- ارسال قبلی در 01:28 pm ----------

فرهنگ فحاشی و توهین و تحقیر در اسلام ناب محمدی:

1) فحاشی به دگراندیشان در قرآن
2) فحاشی به دگراندیشان در احادیث
3) فحاشی در مراسم عزاداری
4) مراسم عمر کشون وعمر گوزان
5) فحاشی به دیگر اندیشان در سخنرانی های مسجد
6) استخدام اراذل و اوباش برای فحاشی به دگراندیشان توسط ملایان و مذهبیون
7) توهین و انگ زدن به اقلیت های مذهبی
(مثلا:
نجس خواندن غیر مسلمانان
دروغ ساختن علیه بهایی ها که می گویند با محارمشان زنا میکنند!
مسخره کردن و توهین به یهودیان و واژه جهود و یهودی را فحش کردن!
)

در اتوبوس سخنان دو حزب اللهی را میشنیدم که با هم حرف می زدند که با بسیج رفته اند دم خانه کروبی و فحش خواهر مادر به کروبی داده اند و می گفتند آب روی کروبی را نزد مردم بردیم! ( این فرهنگ درمیان اقشار پست جامعه ایران وجود دارد که اگر در خیابان و نزد عموم به کسی فحش دهند آب روی آن کس را برده اند و خودشان آبرو دار شده اند این فرهنگ را در برخی از همسایه های محل سکونتمان را هم دیده ام و فقط مختص سیاست نیست!)

Agnostic
05-14-2012, 10:06 AM
فرهنگ نقض حقوق مردم و خشونت رفتاری در اسلام ناب محمدی:

1) نجس خواندن غیر مسلمانان و ممنوع کردن ورودشان به شهرهای مکه و مدینه
2) برده داری در اسلام ناب محمدی
3) افتخار به غداره کشی علی بن ابیطالب و افتخار به شرخری و کشتارگری محمد و علی
4) دروغ گفتن مصلحتی و گسترش آن
5) انگ زدن به مردم (همان روایت خواجه نصیر طوسی که می گفت مردم مسلمان همدیگر را به این متهم می کنند که مسلمان واقعی نیستند و به این بهانه دزدی و فحاشی و کلاهبرداری می کنند)
6) انواع تبعیض در اسلام
7) افتخار برخی ایرانیان به غارت و تجاوز مسلمین به ایران!

همچنین این روایات که هر که در مراسم امام حسین گریه و خودزنی کند گناهان یکسالش کلا بخشیده میشود!!!

افزون بر این وجود کلاه شرعی های فراوان در دین اسلام.

---------- ارسال جدید اضافه شده در 01:36 pm ---------- ارسال قبلی در 01:35 pm ----------

هرکس در کل با این آموزه های مذهبی تربیت بشود در مجموع همین مردم ایران از آب در میاید.

Agnostic
05-14-2012, 10:25 AM
یکی از معلمان مهندسی برای یکی از دوستانم تعریف کرده که وقتی در کارگاه ساختمان هستید نباید با کلماتی مانند (خواهش می کنم ، لطفا ، جناب آقای) با کارگران ساختمانی صحبت کنید بلکه فحش ملایم ! بدین یا دست کم فقط با تحکم صحبت کنید و اگر با احترام و لفظ قلم برخورد کنید کلاهتان پس معرکه است و کار را خراب می کنند و حساب نمیبرند!!!)
این جای بررسی دارد که چرا کارگران ساختمانی ایران اینگونه هستند اگر احترام بگذارید دیگر خر بیار باقالی بار کن.

از یکی از فامیلها که در آمریکا و انگلیس پیمانکاری داشته شنیده بودم که در آمریکا و انگلیس همیشه با لفظ احترام با کارگران (هرکس ) صحبت میشه مثلا همیشه کلمه ( خواهش می کنم ) در جملات هست و حذف نمیشود.

Anarchy
05-14-2012, 10:59 AM
خب به فرض که درست باشه همه اینها اما ریشه این تاثیر پذیری عمیق ایرانی ها از فرهنگ های بیگانه چی میتونه باشه؟ چرا ما حتی نسبت به عرب ها انقدر وضعمون خرابه؟

sonixax
05-14-2012, 12:14 PM
خب به فرض که درست باشه همه اینها اما ریشه این تاثیر پذیری عمیق ایرانی ها از فرهنگ های بیگانه چی میتونه باشه؟ چرا ما حتی نسبت به عرب ها انقدر وضعمون خرابه؟

شاید به این خاطر باشه که ایرانیان متشکل از اقوام مختلف هستند که همدیگه رو پس میزنند و حاضر نیستند زیر یک نام مشترک (ایرانی) کنار هم زندگی کنند .
اعراب انصافن از نظر فرهنگی عقب تر از ایرانیان هستند ولی با هم یکپارچه و متحد هستند چرا که همه شان خود را عرب میدانند . به همین اخبار اخیر توجه کنید ببینید چه طور کشور های عرب به حمایت از امارات برخواسته اند .

Agnostic
05-14-2012, 04:40 PM
شاید به این خاطر باشه که ایرانیان متشکل از اقوام مختلف هستند که همدیگه رو پس میزنند و حاضر نیستند زیر یک نام مشترک (ایرانی) کنار هم زندگی کنند .
اعراب انصافن از نظر فرهنگی عقب تر از ایرانیان هستند ولی با هم یکپارچه و متحد هستند چرا که همه شان خود را عرب میدانند . به همین اخبار اخیر توجه کنید ببینید چه طور کشور های عرب به حمایت از امارات برخواسته اند .

همین جوک های قومیتی رو خیلی ها جدی فرض میکنن!!!

Kaveh
05-14-2012, 05:42 PM

بنده با سخن شما چندان موافق نیستم اگر منظورتان فرهنگ باشد. ایا منظورتان وضعیت اقتصادی کشورهایی چون امارات و قطر است؟

به نظر من اینها پدیده هایی معاصر هستند و در این عصر معاصر ما دچار آخرین تهاجم شدیم و آن تصرف مملک
به دست یک قوم اسلامی و ایرانی ستیز دیگر بود! که معلوم نیست تا کی باید تاوانش را پس داد!

Anarchy
05-14-2012, 06:10 PM
بنده با سخن شما چندان موافق نیستم اگر منظورتان فرهنگ باشد. ایا منظورتان وضعیت اقتصادی کشورهایی چون امارات و قطر است؟

به نظر من اینها پدیده هایی معاصر هستند و در این عصر معاصر ما دچار آخرین تهاجم شدیم و آن تصرف مملک
به دست یک قوم اسلامی و ایرانی ستیز دیگر بود! که معلوم نیست تا کی باید تاوانش را پس داد!
متوجه نشدم کدوم بخش از صحبت های من رو قبول ندارید؟تاثیر پذیر بودن ایرانی ها رو یا بهتر بودن وضع عرب ها یا هردو ؟!

Kaveh
05-14-2012, 06:17 PM
خراب بودن وضع ما نسبت به عربها.

به نظر من اعراب همگی دچار استبداد هستند حتی پیشرفته ترینشان همچون امارات و قطر. بقیه هم گویا از استبداد سکولار دارند وارد استبداد مذهبی می شوند (مصر و ... حتی سوریه)

ما حداقل در حال گذراندن استبداد مذهبی هستیم!

Anarchy
05-15-2012, 01:31 PM
خراب بودن وضع ما نسبت به عربها.

به نظر من اعراب همگی دچار استبداد هستند حتی پیشرفته ترینشان همچون امارات و قطر. بقیه هم گویا از استبداد سکولار دارند وارد استبداد مذهبی می شوند (مصر و ... حتی سوریه)

ما حداقل در حال گذراندن استبداد مذهبی هستیم!
خب با همه اینها به نظر میرسه عرب ها به اندازه ما تاثیر پذیر نبودن...یعنی خوب یا بد فرهنگی که دارن رو تقریبا حفظ کردن اما ایرانی ها نه!!! از این دیدگاه گفتم مساله رو بررسی کنیم.

Kaveh
05-15-2012, 07:09 PM
خب با همه اینها به نظر میرسه عرب ها به اندازه ما تاثیر پذیر نبودن...یعنی خوب یا بد فرهنگی که دارن رو تقریبا حفظ کردن اما ایرانی ها نه!!! از این دیدگاه گفتم مساله رو بررسی کنیم.

دنیای عرب آنطور که ما می بینیم در واقع مجموعه ای از اقوام و حکومتهای باستانی است که تمامی هویت قدیم خود را از دست داده و فراموش کرده اند و عربیزه شده اند.
در مورد ایران منظور شما کدام فرهنگ است. فرهنگ ایران قبل از اسلام؟

Reactor
05-16-2012, 12:04 PM
به نظر من ریشه یابی کمک چندانی به ما نمیکنه. چون هم تقریبا غیر ممکنه هم تقریبا بی فایده ست. سیستم وقتی تغییر کنه فرهنگ هم کم کم شروع به تغییر میکنه.

Anarchy
05-16-2012, 01:20 PM
دنیای عرب آنطور که ما می بینیم در واقع مجموعه ای از اقوام و حکومتهای باستانی است که تمامی هویت قدیم خود را از دست داده و فراموش کرده اند و عربیزه شده اند.
در مورد ایران منظور شما کدام فرهنگ است. فرهنگ ایران قبل از اسلام؟
به فرض هم اگر اعرابی که ما میشناسیم بیشترشون عربیزه شده باشن اما الان چیزی به نام هویت عربی دارن و یه جور اتحاد براشون ایجاد کرده اما به نظر میرسه ما اون هویت ایرانی رو نتونستیم به دست بیارم بعد از اسلام و متحد باشیم...

به نظر من ریشه یابی کمک چندانی به ما نمیکنه. چون هم تقریبا غیر ممکنه هم تقریبا بی فایده ست. سیستم وقتی تغییر کنه فرهنگ هم کم کم شروع به تغییر میکنه.
اتفاقا من فکر میکنم خیلی به درد میخوره.برای همون فرهنگ سازی که شما میگید هم نقاط ضعف رو باید پیدا کرد و رفعشون کرد تا تاریخ برامون تکرار نشه!! به نظر من که تغییر سیستم شاید شرط لازم باشه اما کافی نیست برای تغییر فرهنگ...

D@mneD
05-16-2012, 01:46 PM
ریشه همه مشکلات اسلام هست که باعث پسرفت فرهنگی از هر نظر شده.
ولی میدونین مشکل چیه؟
مردم ما به صورت ظاهری همه چیز رو قبول میکنن ولی تعصب روش پیدا میکنن!همین اسلام مثلا!خودشون خوششون نمیاد ولی یه ترسی توشون وجود داره که وادارشون میکنه به زور هم که شده اینو قبول کنن!که محدودیت هم باعث عقده ای شدن ادم و در نتیجه پسرفت فرهنگی میشه!مردم ما فقط برای یه روز اسلام رو بذارن کنار و اونمغز مبارک رو به کار بندازن مطمعننا وضعیت یواش یواش بهتز خواهد شد که این هم فرسنگ ها سال لازمه!

Kaveh
05-16-2012, 04:59 PM
ریشه همه مشکلات اسلام هست که باعث پسرفت فرهنگی از هر نظر شده.
ولی میدونین مشکل چیه؟
مردم ما به صورت ظاهری همه چیز رو قبول میکنن ولی تعصب روش پیدا میکنن!همین اسلام مثلا!خودشون خوششون نمیاد ولی یه ترسی توشون وجود داره که وادارشون میکنه به زور هم که شده اینو قبول کنن!که محدودیت هم باعث عقده ای شدن ادم و در نتیجه پسرفت فرهنگی میشه!مردم ما فقط برای یه روز اسلام رو بذارن کنار و اونمغز مبارک رو به کار بندازن مطمعننا وضعیت یواش یواش بهتز خواهد شد که این هم فرسنگ ها سال لازمه!

آیا به راستی همه مشکلات فعلی ما از اسلام است و با نبود اسلام خود به خود رفع خواهند شد؟
مثلا چرا مردم ایران قانون گریزند (مسلمان و غیر مسلمان) زمان شاه می گفتند چون حکومت در غیاب امام
زمان حکومت ظالم است نباید طبعیت کرد. حال چه که درست نائب امام زمان است؟
ناراستی و دروغ چطور؟ آیا غیر مسلمانان کمتر دروغ می گویند؟
عدم توجه به حقوق و آزادیهای افراد دیگر چطور؟ آیا بدون اسلام مردم به یکباره یاد می گیرند حقوق هم را مقدس بدانند؟
اخلاقیات چطور. گرچه این انقلاب عامل سقوط اخلاقی فعلی جامعه است ولی آیا با رفتن اسلام همه به یکباره اخلاقی می شوند؟

sonixax
05-16-2012, 05:37 PM
آیا به راستی همه مشکلات فعلی ما از اسلام است و با نبود اسلام خود به خود رفع خواهند شد؟
مثلا چرا مردم ایران قانون گریزند (مسلمان و غیر مسلمان) زمان شاه می گفتند چون حکومت در غیاب امام
عدم توجه به حقوق و آزادیهای افراد دیگر چطور؟ آیا بدون اسلام مردم به یکباره یاد می گیرند حقوق هم را مقدس بدانند؟
اخلاقیات چطور. گرچه این انقلاب عامل سقوط اخلاقی فعلی جامعه است ولی آیا با رفتن اسلام همه به یکباره اخلاقی می شوند؟

به نظر من نمیشه همه اش را به پای اسلام نوشت - ولی میشود بخش بسیار بزرگش را به پای اسلام نوشت .
به هر حال ۱۴۰۰ سال است که مردم ایران چه مسلمان ، چه غیر مسلمان از اسلام تاثیر پذیرفته اند . شما هر دینی داشته باشید وقتی در یک جامعه ای که اکثرشان به یک دین خاص باور دارند زندگی کنید خواه نا خواه تحت تاثیر آن جامعه قرار میگیرید . پس زندگی برای یک غیر مسلمان در جامعه ی اسلامی به هر حال بد آموزی های اسلامی به همراه دارد .
ولی نوشتن همه چیز هم پای اسلام درست نیست - با حذف اسلام از نظام سیاسی کشور و برپا سازی یک نظام سکولار که در بعد عقاید مردم کنکاش نمیکند زمینه ی بسیار خوبی فراهم میشود که بشود فرهنگسازی کرد .
ولی با نظام اسلامی از هر نوعش آن زمینه فراهم نمیشود . چون اگر سیستم سیاسی کشور وابسته به عقیده ای خاص باشد (در قوانین و اجرا و نه در بدنه) خود به خود شما مجوز رد شدن از برخی خطوط قرمز را نخواهید داشت - از جمله ترویج فرهنگ و عقاید غیر اسلامی . درست همان چیزی که جمهوری اسلامی میگوید ! هر چیزی خارج از اسلام ناب محمدی ۱۴ امامی شیعه ی جمهوری اسلامی بد است .

Russell
05-16-2012, 05:40 PM

کاوه گرامی مشکل اصلی اسلام است بدین معنی که سد اول و اصلی در هرگونه بهبود فرهنگی و اخلاقی و فکری اسلام است.شما هر کاری بخواهید در این حوزه ها انجام دهید باید اول با اسلام سر شاخ شوید،بخشی از ان اسلام حکومتی و بخشی از آن اسلام خود مردم.با از کنار رفتن اسلام همه مشکلات بیکباره حل نمیشوند.ولی با سرپا ماندن اسلام همین اش است و کاسه.

Kaveh
05-16-2012, 10:41 PM
کاوه گرامی مشکل اصلی اسلام است بدین معنی که سد اول و اصلی در هرگونه بهبود فرهنگی و اخلاقی و فکری اسلام است.شما هر کاری بخواهید در این حوزه ها انجام دهید باید اول با اسلام سر شاخ شوید،بخشی از ان اسلام حکومتی و بخشی از آن اسلام خود مردم.با از کنار رفتن اسلام همه مشکلات بیکباره حل نمیشوند.ولی با سرپا ماندن اسلام همین اش است و کاسه.
به نظر من ما باید از اروپا درس بگیریم. سیر روشنگری در اروپا را بنگرید می بینید آنها با فلاسفه و روشنفکرانش برتری علم و ضعف و بی پایگی تعلیمات و به طور کلی نظام کلیسا را شکست دادند. هیچوقت هم بنیان مسیحیت را ریشه کن نکردند بلکه تمام ابزار قدرت را از آنان گرفتند و تبدیلشان کردند به موجودات صلح طلب و دوست داشتنی (:3:) ما با شمشیر کشیدن به روی اسلام تنها باعث برانگیختن واکنش احساسی و مقابله به مثل می شویم. هر ضد دینی که به وجود می آید یک مسلمان افراطی را می پرورد. البته دوره زمانی طولانی داشته فکر کنم از انقلاب فرانسه و بزرگانی همچون ولتر.

به جای این جنگ بهتر است با نشان دادن راه نیک, زدودن خرافات و عمل و گفتار و کردار پاک و نیک و راست برتری اندیشه و خرد را بر این آیین می توان نشان داد بدون اینکه لازم به مبارزه مستقیم باشد. تنها جایی که مستقیما باید مبارزه کرد. دستگاه قدرتی است که وجود دارد که در این مورد شکی نیست.

Russell
05-17-2012, 08:27 AM
به نظر من ما باید از اروپا درس بگیریم. سیر روشنگری در اروپا را بنگرید می بینید آنها با فلاسفه و روشنفکرانش برتری علم و ضعف و بی پایگی تعلیمات و به طور کلی نظام کلیسا را شکست دادند. هیچوقت هم بنیان مسیحیت را ریشه کن نکردند بلکه تمام ابزار قدرت را از آنان گرفتند و تبدیلشان کردند به موجودات صلح طلب و دوست داشتنی (:3:) ما با شمشیر کشیدن به روی اسلام تنها باعث برانگیختن واکنش احساسی و مقابله به مثل می شویم. هر ضد دینی که به وجود می آید یک مسلمان افراطی را می پرورد. البته دوره زمانی طولانی داشته فکر کنم از انقلاب فرانسه و بزرگانی همچون ولتر.

به جای این جنگ بهتر است با نشان دادن راه نیک, زدودن خرافات و عمل و گفتار و کردار پاک و نیک و راست برتری اندیشه و خرد را بر این آیین می توان نشان داد بدون اینکه لازم به مبارزه مستقیم باشد. تنها جایی که مستقیما باید مبارزه کرد. دستگاه قدرتی است که وجود دارد که در این مورد شکی نیست.

من فکر میکنم در معنی واژه از سد راه برداشتن اسلام دچار بدفهمی شده ایم.من مقصود من این نیست که هیچ مسلمانی در ایران نباید باقی نماند تا ما به خواسته هایمان برسیم.منظور من گرفتن قدرت و مشروعیت سیاسی و اخلاقی و دادن آن بجامعه آزاد و دموکراسی است که مبتنی بر اعلامیه حقوق بشر هم باشد در قانون اساسی.شما فکر میکنید مسیحیت هنوز هم وجود دارد ولی خوب و مهربان شده،ولی در واقع مسیحیتی نمانده بر اساس آنچه ما میگوییم،ان روی خوش هم بقول مهربد بخاطر این است که قدرت را از دست داده اند و باید حماقتهای خود را پشت لبخندهای مصنوعی و مزورانه مخفی کنند.این چگونه خردمندی و خوبیست که باید مراقب باشیم که یکوقت قدرت دستشان نافتد؟!!
ببینید همین مسیحیان مهربان چه بر سر افریقا میاورند وقتی احساس میکنند مشروعیت اخلاقی دارند.کلیسای کاتولیک شده مرکز هرچه متجاوز جنسی و ادمکش فراریست.
من هم اتفاقن موافقم که باید از روشنگری اروپا بیاموزیم ولی گویا شما نیش و کنایه ها تمسخرهای همین روشنگران را فراموش کرده اید،ان موقع خوب بوده ولی الان برای جنگ با تقدس تمسخر بدرد نمیخورد؟!
و یک نکته جالب این است که در اروپای عصر روشنگری روشنگران برتری این را داشتند که دستاوردهای تکنولوژی روشنگری را همراه خود داشتند ولی در عصر ما گویا پیشرفتهای تکنولوژیک حاصل روشنگری هم نشانه ای از قدرت الله و آغا امام زمان است :21:
بنظر من خشم مذهبیون ما بیشتر از اینکه ناشی از خشم کور باشد که با دو تا شکلات بتوان گولشان زد یکی از سنتهای اصلی انهاست که هر چه دارند از همان خشم و شمشیر دارند و اتفاقن وقتی سمبه و شمشیر طرف مقابل را پر زور ببینند است که میروند در سوراحهایشان و تقیه پیشه میکنند.برای همین بقول اوباما همه گزینه ها همواره باید روی میز باشند :4:

D@mneD
05-17-2012, 01:29 PM

بله مشکل فعلی اسلامه که باید گورشو گم کنه بره عربستان!
مردم ما هر چند که اسلام رو به صورت ظاهری پذیرفتن ولی همین هم یه ترسی توشون بوجود اورده و باعث میشه که اسلام رو کنار نذارن و توی همون چهار چوب بمونن و از چیزهایی که دوست دارن به اجبار خودشون رو محروم کنن و این نتیجش میشه عقده ای بار اومد در همه چیز که منجر به پسرفت فرهنگی و افزایش خشونت و دروغ در جامعه میشه!کسانی رو میشناسم که ادعای مسلمان بودن رو دارن ولی مشروب هم میخورند و اسلام رو در اینجا زیر پا میذارن ولی ادعای مسلمان بودن رو هم دارن و به پای بحث منطقی که میان مسلمان دو اتیشه میشن!ادمهای این جوری زیاد دیدم!این هم یک نمونه ی بارز کلاه گذاشتن سر خود و دیگران که به خاطر اسلام عزیز بوجود اومده!دیگه این جور شخص ها تا اخر عمر این یه ذره ترس توشون وجود داره که باعث میشه دروغ بگند!

Mehrbod
05-17-2012, 08:44 PM
بله مشکل فعلی اسلامه که باید گورشو گم کنه بره عربستان!
مردم ما هر چند که اسلام رو به صورت ظاهری پذیرفتن ولی همین هم یه ترسی توشون بوجود اورده و باعث میشه که اسلام رو کنار نذارن و توی همون چهار چوب بمونن و از چیزهایی که دوست دارن به اجبار خودشون رو محروم کنن و این نتیجش میشه عقده ای بار اومد ..

خوب چرا مردم باید از چیزی که نیست بترسند؟

D@mneD
05-17-2012, 09:52 PM
خوب چرا مردم باید از چیزی که نیست بترسند؟

بنده هنوز هم به جواب این نرسیدم باور کنید!مردم احمق ما برای یک لحظه هم که شده حاضر نیستن این اسلام رو کنار بذارن واقعا فکر میکنن جریان جهنم و بهشت و اینا همش راسته!:21:
یه چیز باحال رو بگم براتون!اون روز با یکی داشتم بحث میکردم به من میگفت تو میری جهنم!گفتم چرا؟گفت چون که بی خدا هستی و خدا تو رو مجازات میکنه وقتی مردی!گفتم پس این خدا باید یه موجود سادیست باشه پس!گفت چرا؟!گفتم خیلی ساده هست این خدایی که میگین مهربانه و قدرتمند از اینکه منو بندازه جهنم و عذاب کشیدن منو نگاه کنه چی میاد دستش مگر اینکه مثل سادیست ها لذت ببره از این کار!این یه نمونه ی بارز مردم ما هست!یه زره حاضر نیستن فکر کنن یه ذره!

Mehrbod
05-17-2012, 11:24 PM
بنده هنوز هم به جواب این نرسیدم باور کنید!مردم احمق ما برای یک لحظه هم که شده حاضر نیستن این اسلام رو کنار بذارن واقعا فکر میکنن جریان جهنم و بهشت و اینا همش راسته!:21:
یه چیز باحال رو بگم براتون!اون روز با یکی داشتم بحث میکردم به من میگفت تو میری جهنم!گفتم چرا؟گفت چون که بی خدا هستی و خدا تو رو مجازات میکنه وقتی مردی!گفتم پس این خدا باید یه موجود سادیست باشه پس!گفت چرا؟!گفتم خیلی ساده هست این خدایی که میگین مهربانه و قدرتمند از اینکه منو بندازه جهنم و عذاب کشیدن منو نگاه کنه چی میاد دستش مگر اینکه مثل سادیست ها لذت ببره از این کار!این یه نمونه ی بارز مردم ما هست!یه زره حاضر نیستن فکر کنن یه ذره!

خوب دوست گرامی سخن من هم همین است دیگر! اگر مردم ما به خودی خود دوست ندارند فکر کنند آن اندازه هم اسلام را نمی‌توانیم تقصیر‌کار بدانیم، می‌توانیم؟
ریشه این بی‌فکری و کم‌اندیشی مردم ما از کجاست و چه راهکاری برای آن داریم؟

Kaveh
05-18-2012, 04:37 AM
من فکر میکنم در معنی واژه از سد راه برداشتن اسلام دچار بدفهمی شده ایم.من مقصود من این نیست که هیچ مسلمانی در ایران نباید باقی نماند تا ما به خواسته هایمان برسیم.منظور من گرفتن قدرت و مشروعیت سیاسی و اخلاقی و دادن آن بجامعه آزاد و دموکراسی است که مبتنی بر اعلامیه حقوق بشر هم باشد در قانون اساسی.شما فکر میکنید مسیحیت هنوز هم وجود دارد ولی خوب و مهربان شده،ولی در واقع مسیحیتی نمانده بر اساس آنچه ما میگوییم،ان روی خوش هم بقول مهربد بخاطر این است که قدرت را از دست داده اند و باید حماقتهای خود را پشت لبخندهای مصنوعی و مزورانه مخفی کنند.این چگونه خردمندی و خوبیست که باید مراقب باشیم که یکوقت قدرت دستشان نافتد؟!!
ببینید همین مسیحیان مهربان چه بر سر افریقا میاورند وقتی احساس میکنند مشروعیت اخلاقی دارند.کلیسای کاتولیک شده مرکز هرچه متجاوز جنسی و ادمکش فراریست.
من هم اتفاقن موافقم که باید از روشنگری اروپا بیاموزیم ولی گویا شما نیش و کنایه ها تمسخرهای همین روشنگران را فراموش کرده اید،ان موقع خوب بوده ولی الان برای جنگ با تقدس تمسخر بدرد نمیخورد؟!
و یک نکته جالب این است که در اروپای عصر روشنگری روشنگران برتری این را داشتند که دستاوردهای تکنولوژی روشنگری را همراه خود داشتند ولی در عصر ما گویا پیشرفتهای تکنولوژیک حاصل روشنگری هم نشانه ای از قدرت الله و آغا امام زمان است :21:
بنظر من خشم مذهبیون ما بیشتر از اینکه ناشی از خشم کور باشد که با دو تا شکلات بتوان گولشان زد یکی از سنتهای اصلی انهاست که هر چه دارند از همان خشم و شمشیر دارند و اتفاقن وقتی سمبه و شمشیر طرف مقابل را پر زور ببینند است که میروند در سوراحهایشان و تقیه پیشه میکنند.برای همین بقول اوباما همه گزینه ها همواره باید روی میز باشند :4:
تایید می کنم. یکی از مسایل پیش روی تفکر در ایران حتی تفکر دینی و اسلامی متاسفانه خود اسلام است. آنهم ناشی از دو عنصر در این دین است یکی اینکه قرآن کلام خود خداست و دیری اینکه تحریف نشده چون خدا نخواسته! این یعنی راه بر تفکر کردن و روشنگری دینی و تمام اینها بسته شود! من نمی دانم در اروپا چگونه این مسیر طی شد و جامعه به پختگی رسید که تحمل نقد دینی و زیر سئوال بودن ادعاهای دینی را داشته باشد. در ایران بلایی که سر کسروی آوردند را فراموش نکرده ایم. بنده متنی را می خواندم در یکی از مجلات به سالهای 1340 فکر کنم. نویسنده با نهایت نفرت نسبت به حمله اعراب داشت سخن می گفت و بزرگی ایران باستان، در آن میان خشونت اعراب را ناشی از خوی جاهلیت آنها که حتی اسلام هم نتوانسته درست کند نسبت داده بود. به نظر من این جمله را فقط به عنوان یک سوپاپ اطمینان گذاشته بود تا یکوقت کسی فکر نکند با اینهمه بدی که از حمله اعراب گفته نا مسلمان است و خدای نکرده دارد از اسلام بد می گوید.

این روند فکری کمابیش قبل انقلاب به عنوان یک دیوار دور روشنفکران ما بود. بعد انقلاب دیگر به طور سیستماتیک الزامی شد. یعنی تمامی رشته های دانش و آگاهی و فلسفه باید به نوعی از این دریچه اسلام رد شود. حتی بزرگترین روشنفکران ما هم جرات نمی کنند آزاد فکر کنند و آزاد از اسلام بنویستند. حتی کوچکترین کج روی بی پاسخ نمی ماند و نهایتا برخی راهی تبعید شدند و در تبعید خارج هم اکثرا یا خاموش شدند یا امثال اصلاح طلبان به خارج رفته ذوق زده شدند و تمامی رشته های اندیشه از کفشان خارج شد.

---------- ارسال جدید اضافه شده در 04:37 am ---------- ارسال قبلی در 04:34 am ----------

خوب دوست گرامی سخن من هم همین است دیگر! اگر مردم ما به خودی خود دوست ندارند فکر کنند آن اندازه هم اسلام را نمی‌توانیم تقصیر‌کار بدانیم، می‌توانیم؟
ریشه این بی‌فکری و کم‌اندیشی مردم ما از کجاست و چه راهکاری برای آن داریم؟
شاید این از نتایج کهنسالی تمدن ما باشد! گویا دچار زوال عقل شده ایم! :3:

mamad1
10-09-2012, 06:46 PM
یک کلمه

اسلام

داشتم توی یک فاروم یک تاپیکی رو میخوندم

عنوان فاروم این بود:موارد و موانع ایرانی ظهور (http://forum.hammihan.com/newpostinthread48935.html)

به عنوان مثال شما فقط این تیکه رو بخونید از پست اول

ین دردها را باید به کدام مسئول گفت؟ مسئولینی که هر چندسال یک بار میآیندو میخورند و میروند؟ نقش ولایت فقیه کجاست؟ چرا ما رهبری ولایت فقیه را خانه نشین کرده ایم ؟ مگر ایشان را نایب امام زمان نمیدانیم؟ چرا اختیارات ایشان را به نصیحت و پند محدود کرده ایم؟ چرا به بهانه دموکراسی خود را درگیر و دراختیار رهبری افراد غیر فقیه قرار داده ایم؟ چرا به بهانه دموکراسی ولی فقیه را خانه نشین کرده ایم؟ اگر امت اسلام یک صاحب داشته باشد بهتر است یا آنقدر صاحب و رئیس داشته باشد که مسلمین ندانند دردشان را کجا بگویند؟ اگر حکومت مستقیم ولی فقیه را دیکتاتوری بنامیم ، حکومت مستقیم پیامبرمان و حضرت علی را چه مینامیم؟ حکومت مستقیم یا همان به قول امروزی ها دیکتاتوری زمانی بد و ناپسند است که توسط افراد غیر عادل انجام شود نه افرادی که به عدالت و سنت پیامبر عمل میکنند. به راستی تا کی نوشدارو در دستمان باشد و پی درمان بگردیم. زمان عملی کردن قرآن کی فرا میرسد؟
با این مطالب ذکر شده آیا نمیتوان گفت که امام زمان چرا ظهور نمیکند؟ امام زمان کجا بیاید؟ بین این امت که مالشان با حرام آمیخته شده و خود را تحت ولایت غیر فقیه قرار داده و از آن هم حمایت میکنند؟ مگر امام حسین را امتی غیر از این شهید کردند؟

اگر حضرتش بیاید ما هم مانند دیگر فرق نمیگوییم که دین جدید آورده است؟

یا در جای دیگه میگه:

ما ایرانیها تو تاریخمون به وجود کورش مینازیم
به عدالت و انساندوستیش
به قوانین عادلانه اش

یه سوال؟:

رهبر ما چیش از کورش کمتره که کنار گذاشته شده؟
عدالتش؟
کمبود قانون های انسانی ( با علم فراوان از قرآن و احادیث )
اقتدار و سیاستش؟
چی؟

بعد می بینیم که مخالفت انچنان جدیی نمیشه و چه بسا تایید هم میشه

بعضیا چرا انقدر مسخ شدن و نفهم بار اومدن؟

Spehr
12-19-2013, 05:38 PM
به نگرم اگر خاستگاه Herkunft همه دشواری ها را دین بدانیم بسیار نادرست است و خود را فریب داده ایم. سرچشمه مشکلات چیز دیگری است.
دین در گذر سده ها، گره گشا و راهگشای ایرانیان بوده است.
ایرانی که در سرزمین نه چندان سرسبز زندگی می کرده با یاد خدا به کندن کاریز و قنات برای خود پرداخته است و از همین سرزمین خشک بهشت کوچکی در دل بیابان برای خود پدید آورده است.
همه مناسبات همبودین خود را با دین تنظیم کرده است. و اکنون دین و سنت در سده گذشته با تکنولوژی رویاروی شده است. وگرنه پیش از آن مشکلی نبوده است.
ما ایران که از بسیاری نگرها از بنمایه های نزاری و کمی برخوردار بوده است را با آلمان و ... همسنجی می کنیم که این همسنجی درست نیست.
با گذر زمان دشواری های فرهنگی ایران هم حل میشود، باید ببینیم تکنولوژی چه افسونهایی در آستین دارد.
پارسیگر

Russell
12-19-2013, 06:46 PM
به نگرم اگر خاستگاه[١] Herkunft همه دشواری ها را دین بدانیم بسیار نادرست است و خود را فریب داده ایم. سرچشمه مشکلات چیز دیگری است.
دین در گذر سده ها، گره گشا و راهگشای ایرانیان بوده است.
ایرانی که در سرزمین نه چندان سرسبز زندگی می کرده با یاد خدا به کندن کاریز و قنات برای خود پرداخته است و از همین سرزمین خشک بهشت کوچکی در دل بیابان برای خود پدید آورده است.
همه مناسبات همبودین[٢] خود را با دین تنظیم کرده است. و اکنون دین و سنت در سده گذشته با تکنولوژی رویاروی شده است. وگرنه پیش از آن مشکلی نبوده است.
ما ایران که از بسیاری نگرها از بنمایه[٣] های نزاری[٤] و کمی برخوردار بوده است را با آلمان و ... همسنجی[٥] می کنیم که این همسنجی درست نیست.
با گذر زمان دشواری های فرهنگی ایران هم حل میشود، باید ببینیم تکنولوژی چه افسونهایی در آستین دارد.
خب خواستگاه تمام مشکلات آلمان نازی را هم نمیشد فاشیسم بدانیم، این بدان معنی نیست که فاشیسم مشکل نیست یا مشکلی بزرگی نیست بلکه تنها بدان معناست که جامعه‌یِ انسانی و مشکلات آن چند لایه و پیچیده است و علت‌هایِ فراوان دارد.در جامعه‌یِ ایران دین زدگی و اسلام زدگی یک مشکل بسیار اساسی‌ست که به وضوح میشود تفاوت آنرا، با وجود دیکتاتوری رژیم پیش از آن، در تغییرات پس از انقلاب 57 ایران دید. همچنین از نظر من مشکل دین زدگی مشکلی‌ست فرهنگی که نیازمند (شرط لازم و نه الزاما کافی) نقد دین است، آلمان هم اگر مشکل کمتری در دین زدگی دارد بخاطر این است که نسل‌هایِ پیشتر آنرا به نقد کشیده‌اند (آلمان هم که نه نفت و گاز دارد و چیز دیگر و تا همین صد سال پیش دست و پا میزد تا یک کشور شود، من مزیتی به صورتی که مطرح کردید برای آنها نمیبینم).
بنگر من سنت و در زیر مجموعه‌یِ آن دین و بطور خاص اسلام همواره یک مشکل بر سر راه برای آنچه من و شما میخواهیم، بوده، هست و خواهد بود.

Mehrbod
12-19-2013, 07:32 PM
به نگرم اگر خاستگاه[١] Herkunft همه دشواری ها را دین بدانیم بسیار نادرست است و خود را فریب داده ایم.

:e00e:

خاستگاه همه‌یِ بدبختی‌ها در این جهان همان است که داروین در خاستگاه جانوران به آن پرداخت: مرزمندیِ بنمایه‌ها

هر چیز دیگری اینجا یک ابزار است, دین هم یک ابزار در دست آخوند که با کودن نگه‌داشتن
دیگران, بنمایه‌یِ بیشتری از آنِ خود کند و همانجور که مارکس بزیبایی همانندید, دین افیون توده‌هاست.

در این رهگذر, همآوردیِ میان هومنان بر سر بنمایه‌ها همواره الگوها و کالبُد‌هایی بر خود میپذیرد که
از سوی همگان تا اندازه‌یِ بالایی خودآگاه و ناخودآگاه پذیرفته شوند و از اینرو, دگرسانی میان آمریکایِ سکولار و
ایران تئوکرات (دینسالار) در این است که کمینگان و بهره‌مندان یکمی, بنمایه‌هایِ [چپاول شده] بیشتری
را به بیشینگان نزدیک اشان (آمریکایی) میدهند و از ابزارهای دین و سرگرمی برای خاموش نگهداشتن توده اشان
بهره‌میجویند, در دومی از روی کمتر بودن بنمایه‌ها, خودبه‌خود ته‌مانده‌یِ کمتری برای توده میماند و در کنار فریب و
دروغ, نیاز به زور و چماق هم پیدا میشود; هر آینه اگر باریکتر بنگریم, هر دو یک کالبد پذیرفته شده را درخود
دارند: چگونه برخی (کمینگان) بنمایه‌هایِ بشتری را از برخی (بیشینگان) از آنِ خود کنند, جوریکه پذیرش همگان را داشته باشد.

در ایران میپذیرند کسی مفتخور و پولدار باشد چون خدا اینجور خواسته*, در آمریکا میپذیرند کسی
میلیونها بار بهره‌مند‌تر و بهره‌ورتر (privileged) از ٩٩% توده باشد, چون قانون‌هایِ بازی (سرمایه‌داری) را درست رفته**,
هر آینه در ایران کَس از خود باید بپرسد چرا خدا اینجور میخواهد, در آمریکا هم بپرسد این قانونهای بازی را کی آورده.

* شما هم در زندگی آدم خوبی باشید, خدا بهتان میدهد.
** شما هم شهروند درستکار و کارکُنی باشید, سیستم بهتان میدهد.

پارسیگر