PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا برخی چیز ها در اسلام نجس و حرام است ؟

sonixax
10-24-2010, 09:28 PM
پرسش همین است . چرا ؟
در مورد شراب این دو تا روایت رو میدونم :

1 - علی کلی خورده بوده مست و پاتیل رفته نماز رو چپ و چوپ خونده .
2 - سپاه اسلام مست بوده در یکی از جنگها به خاطر مستی شکست میخورند .

ولی سایر چیز ها رو من روایتی نشنیدم ، مثل گوشت خوک !

اگر بنا بر این باشه که انگل داره و این حرفها - علم ثابت کرده که همون انگل ها در گوشت گاو هم هست . اگر بنا بر میکروب باشه خوب یک شخص کافر هیچ میکروبی نداره ولی نجسه ولی یک مسلمان مریض کلی هم میکروب داره ولی نجس نیست ! همین طور امامهای مسلمین که توصیه به نوشیدن ادرار چارپایان کردند !

دلیلش چیه ؟ برای خود شیرینی و اینکه یک حکمی صادر شده باشه یا یک دلیلی پشتش هست ؟

shirin
10-26-2010, 06:43 PM
حرام و نجسیشون فلسفه ای نداره، همینجوری محض خالی نبودن عریضه هست.

kourosh_bikhoda
10-26-2010, 08:15 PM
در مورد شراب این دو تا روایت رو میدونم :

1 - علی کلی خورده بوده مست و پاتیل رفته نماز رو چپ و چوپ خونده .
2 - سپاه اسلام مست بوده در یکی از جنگها به خاطر مستی شکست میخورند .

شراب در عربستان همیشه با قمار همراه بوده. محمد به دنبال ایجان یک ارتش و یک نظام کارآمد بوده. این سوسول بازی ها و عیش ها برای اینکار سم بود. اگر به 3 مرحله تدریجی این مساله نگاه کنید، یعنی نخست آیه 219 بقره، دوم 43 نساء و سوم 91 مائده میبینید که باده و قمار با هم هستند.

ولی سایر چیز ها رو من روایتی نشنیدم ، مثل گوشت خوک !

این حکم کپی از یهودیت هست. یک جستار مفصل در اینباره در گفتگو بود. هیچ دلیل و منطق علمی و پزشکی هم نداره.

Reactor
10-30-2010, 08:39 PM
من شنیدم حمزه شراب خور قهاری بوده.. محمد وقتی میبینه اینا تا خرخره شراب میخورن و مست میکنن و بیجنبه بازی در میارن و به هم میپرن با الهام از یهودیت یک همچین قانونی رو خرخور ملت میکنه

kourosh_bikhoda
10-30-2010, 09:08 PM
من شنیدم حمزه شراب خور قهاری بوده.. محمد وقتی میبینه اینا تا خرخره شراب میخورن و مست میکنن و بیجنبه بازی در میارن و به هم میپرن با الهام از یهودیت یک همچین قانونی رو خرخور ملت میکنه

البته اونطور که در تاریخ ها اومده محمد خودش هرگز شراب نمیخورده. این میتونه به دلیل این باشه که محمد تحت تاثیر یهودیت قرار داشته.

sonic
10-30-2010, 09:51 PM
محمد ممکنه تحت تاثیر یهودیت بوده باشه!
تاجایی که میدونم محمد حنفی مذهب بوده.

Reactor
10-30-2010, 10:21 PM
البته خود محمد فکر کنم ریشه اش باید برسه به یهود.. نژاد عرب ها باید سامی باشه دیگه؟ برای همین با یهودیا پسر عمو هستن

Jooyandeh
11-06-2010, 10:56 PM
این نجس و پاک (Ceremonially Unclean/Clean) را دقیقاً نمی‌دانم فلسفه‌اش چیست؛‌ اما،‌ محتملاً از شرع تورات به شرع اسلام وارد شده است. در شرع تورات هم هرچه در نظر خداوند، ‌خدایِ اسرائیل، قبیح و نفرت‌انگیز می‌آمد، مایه‌یِ نجاست می‌گردید. در اصل، این‌ها وسیله‌ای بوده‌اند برای پیاده کردن و پایدار ساختن مجموعه‌ای از استاندارهای اخلاقی و دینی در قوم اسرائیل. از دیدگاهِ مسیحی، حکم‌رانی شریعت بر قوم برگزیده، ‌تنها وسیله‌ای بود تا قوم را چون محیطی برای کار نجات‌بخش خداوند (که در مسیح انجام شد) گرداند.

Anarchy
11-06-2010, 11:24 PM
البته خود محمد فکر کنم ریشه اش باید برسه به یهود.. نژاد عرب ها باید سامی باشه دیگه؟ برای همین با یهودیا پسر عمو هستن
تا جایی که من میدونم کلا طایفه قریش از دسته اعراب مستعربه هستن یعنی عرب شدن و اجداد محمد همگی از آفریقا به شبه جزیره عربستان کوچ کردن...

Jooyandeh
11-07-2010, 12:04 AM
تا جایی که من میدونم کلا طایفه قریش از دسته اعراب مستعربه هستن یعنی عرب شدن و اجداد محمد همگی از آفریقا به شبه جزیره عربستان کوچ کردن...

اگر می‌توانستید در جستاری مستقل این سخن را مستند و مستدل شرح بدهید، خیلی خوب می‌شد.

زیرا، این قضیه‌ی اسمائیلی بودن محمّد خیلی مشکوک و بی‌پایه به نظر می‌آید. اصلاً‌ اعرابی که پیامبر اسلام از میان آنان برخاست، تا قبل از اسلام خود را به اسمائیل نمی‌چسباندند. این هیچ بعید نیست که از ابداعاتِ اسلام باشد. به این نکته‌ی خیلی جالب توجّه شود که که واژه‌ی «إِسْمَاعِيل» واژه‌ای در اصل عربی نیست، بلکه سریانی (Syriac) هست! خیلی عجیب می‌شود که اعراب از پیش خود را اسمائیلی دانسته باشند، امّا هیچ نشان از این نام با واژه‌ای که متعلق به خود زبان اعراب (به‌شکل واژه‌ای سامی کهن) باشد، بافت نشود.

بخشی از کتابِ آرتور جفری، لغات بیگانه در قرآن:

8283

Theodor Herzl
11-07-2010, 12:33 AM
قوانین غذایی یهود کشروت نام دارد که گستردگی زیادی دارد. به نظر من دلیل مهم این قوانین جدا سازی اسرائیلی‌ها از اقوام اطراف خود و کلا بقیه به عنوان قوم برگزیده بود تا از آنها متمایز شوند ، به عنوان مثال در تورات یک قانونی‌ هست که بزغاله را در شیر مادرش نباید پخت ، دلیل این قانون این بود که اقوام بت پرست اطراف اسرائیل این کار را میکردند ، و خداوند کارهایی که آنها میکردند را برای قوم ممنوع کرده بود.

kourosh_bikhoda
11-10-2010, 08:42 PM
قوانین غذایی یهود کشروت نام دارد که گستردگی زیادی دارد. به نظر من دلیل مهم این قوانین جدا سازی اسرائیلی‌ها از اقوام اطراف خود و کلا بقیه به عنوان قوم برگزیده بود تا از آنها متمایز شوند ، به عنوان مثال در تورات یک قانونی‌ هست که بزغاله را در شیر مادرش نباید پخت ، دلیل این قانون این بود که اقوام بت پرست اطراف اسرائیل این کار را میکردند ، و خداوند کارهایی که آنها میکردند را برای قوم ممنوع کرده بود.

معنی این «قوم برگزیده» چیه؟ چه دلیلی هست که خداوند این کار رو بکنه و قوم برگزیده داشته باشه؟

Theodor Herzl
11-10-2010, 09:26 PM
معنی این «قوم برگزیده» چیه؟ چه دلیلی هست که خداوند این کار رو بکنه و قوم برگزیده داشته باشه؟برگزیده شدن اسرائیل به ۲ دلیل بود . ۱ . اسرائیل برای این انتخاب شد که شریعت مقدس خداوند را دریافت کند و صاحب این عهد باشد ، این انتخاب بخاطر این نبود که اسرائیل از بقیه برتری داشت ، بلکه بخاطر این بود که از بقیه کمتر بود(تثنیه ۷:۷-۸) ، یعنی‌ در واقع نوری برای امّت‌ها باشند. دلیل دوم نیز آمدن ماشیخ از میان این قوم بود ، خداوند این قوم را انتخاب کرد را ماشیخ خود را از میان نسلی از یکی‌ از قبیله‌‌های این قوم اسرائیل به نام یهودا وارد جهان کند.

Jooyandeh
11-10-2010, 09:37 PM
کلاً، برگزیدگی در کتاب‌ِمقدس برپایه‌ی نژاد یا موقعیت اجتماعی و این‌ها نیست. خدا اسرائیل را برنگزید چون نژاد برتر بود (یا چیزی شبیه به آن)؛ بلکه، ازدیدگاهِ ‌مسیحی، ‌برای این‌که بتواند از طریق آن‌ها هدفش را به‌اجرا بگذارد. خدا قومی به‌وجود آورد تا از طریق آنان خود را به بشریت بیان کند؛ و نجات را برایشان مهیا نماید.

توجّه شود که بین موسی و عیسی چیزی حدود دوازده یا چهارده قرن فاصله هست (چیزی حدود از صدر اسلام تا اکنون). در این فاصله‌ی زمانی استانداردها و الهیات و اخلاقیاتی خاص در قوم اسرائیل نهادینه شدند. این در واقع، همان فضایی بود که مسیح در آن برانگیخته شد و توانست آن‌چه را که خواست خدا بود (= پادشاهی خدا) را به ما عرضه کند.

برای درک بهتر این مهم، شاید بد نباشد رسالت عیسی (و رسولانش) را با رسالت ادعایی پیامبر اسلام مقایسه کنیم. این آقا ۱۴۰۰ سال پیش در یکی از بدوی‌ترین و دون‌مایه‌ترین تمدن‌هایی که تاریخ بشری به خود دیده، ناگهان ادعا کرد که پیامبر خداست و ۱۲ سال رسالتش را تبلیغ کرد، و جز تعداد اندکی، کسی به او ایمان نیاورد. آخر سر، به دلیل توهین‌هایی که به فرهنگ و باورهای خویشان و هم‌شهری‌هایش روا داشته بود، ناچار به فرار به مدینه شد و از آن‌جا هم دینش را با کشتار و سرکوب و ... به پیش برد. علی دشتی، در کتابِ ۲۳ سال، چه زیبا نوشته است:

اغلب كسانی كه از محمد معجزه می‌خواستند تا مسلمان شوند و خداوند در باره آن‌ها می‌‌فرمايد: «اگر فرشته نازل كنيم و مردگان با آن‌ها سخن گويند باز ايمان نخواهند آورد،» ده سال بعد كه برق شمشير محمد و يارانش درخشيدن گرفت، ايمان آوردند به‌طوری‌كه خودِ خداوندْ فرموده است «يَدْخُلُونَ فی دينِِ اللهِ اَفْواجاً».
من در این رابطه این نوشتار را دارم:

اثباتِ حقّ نبودنِ‌ اسلام از طریق قرآن
http://nabard.wordpress.com/2010/09/09/haqq (http://nabard.wordpress.com/2010/09/09/haqq)

خلاصه‌ی کلام این‌که به‌قول سعدی،

حکمت محض است، اگر لطف جهان آفرین
خاص کند بنده‌ای، مصلحت عام را
امیدوارم منظورم را درست رسانده باشم.

sonixax
11-10-2010, 09:44 PM
و نجات را برایشان مهیا نماید.

اصولن چرا خدا باید انسان رو نجات بده ؟

Jooyandeh
11-10-2010, 09:48 PM
اصولن چرا خدا باید انسان رو نجات بده ؟

چون انسان، ‌بنا به طبیعتش، به آن نیازمند است.

Anarchy
11-10-2010, 09:56 PM
چون انسان، ‌بنا به طبیعتش، به آن نیازمند است.

خب این خدا انسان رو از چی نجات میده؟! همون چیز رو مگه خدا خودش نیافریده؟! خب چرا مشکلی برای انسان درست کنه که بعد بخواد نجاتش بده...

kourosh_bikhoda
11-10-2010, 09:57 PM
کلاً، برگزیدگی در کتاب‌ِمقدس برپایه‌ی نژاد یا موقعیت اجتماعی و این‌ها نیست. خدا اسرائیل را برنگزید چون نژاد برتر بود (یا چیزی شبیه به آن)؛ بلکه، ازدیدگاهِ ‌مسیحی، ‌برای این‌که بتواند از طریق آن‌ها هدفش را به‌اجرا بگذارد. خدا قومی به‌وجود آورد تا از طریق آنان خود را به بشریت بیان کند؛ و نجات را برایشان مهیا نماید.

چند پرسش برای من هست در این زمینه. یک اینکه چرا خداوند اسراییل رو برگزید؟ دو اینکه اصولن چه پیوند منطقی بین برگزیدگی و این فرق ها و دستورات و احکامی که برای این قوم نوشته شده هست؟ یعنی مثلن اگر خداوند خودش و پیغمبرش اعلام کنند که این قوم برگزیده من هستند و در عوض بزغاله رو هم مثل قوم همسایه در شیر مادرش بجوشند، چه اتفاقی میفته؟

نکته دیگه اینکه با توجه به توضیحات شما، میشه نتیجه گرفت که قوم اسراییل دیگه برتر نیستند و پس از عیسی این برتری رو از دست دادند. آیا تایید می کنید؟

Jooyandeh
11-10-2010, 10:00 PM
خب این خدا انسان رو از چی نجات میده؟! همون چیز رو مگه خدا خودش نیافریده؟! خب چرا مشکلی برای انسان درست کنه که بعد بخواد نجاتش بده...

خدا برای انسان کرامتِ انسانی قائل شده است. آزادی در انتخاب بخشی از آن ویژگی‌هایی هست که یک انسان را طبیعتاً انسان می‌گردانند.

Anarchy
11-10-2010, 10:12 PM
خدا برای انسان کرامتِ انسانی قائل شده است. آزادی در انتخاب بخشی از آن ویژگی‌هایی هست که یک انسان را طبیعتاً انسان می‌گردانند.
البته شاید تو این تاپیک جای این بحث نباشه!! اما فکر میکنم در این زمینه سعی نکنید چیزی رو توجیه کنید چرا که در هر صورت فکر نمیکنم جوابی بهتر از اسلامیون بتونید ارائه کنید و سطح بحث به شدت افت میکنه!!!
وقتی دیدم نوشتین" پادشاهی خدا" نمیدونم چرا ناخودآگاه یاد فیلم ارباب حلقه ها و بازگشت پادشاه افتادم:1:

Theodor Herzl
11-10-2010, 10:26 PM
چند پرسش برای من هست در این زمینه. یک اینکه چرا خداوند اسراییل رو برگزید؟ دو اینکه اصولن چه پیوند منطقی بین برگزیدگی و این فرق ها و دستورات و احکامی که برای این قوم نوشته شده هست؟ یعنی مثلن اگر خداوند خودش و پیغمبرش اعلام کنند که این قوم برگزیده من هستند و در عوض بزغاله رو هم مثل قوم همسایه در شیر مادرش بجوشند، چه اتفاقی میفته؟

نکته دیگه اینکه با توجه به توضیحات شما، میشه نتیجه گرفت که قوم اسراییل دیگه برتر نیستند و پس از عیسی این برتری رو از دست دادند. آیا تایید می کنید؟

این برگزیدگی اسرائیل یک عهد ابدی هست با قوم اسرائیل ، امروزه %۹۵ یهودیان مسیح رو به عنوان ماشیاخ یهودی قبول ندارند ، %۵ دیگه هم مثل من قبول دارند ، ولی‌ این در عهد اسرائیل تفاوتی‌ ایجاد نمیکنه ، حتی خود نوشته‌های عهد جدید که توسط یهودیان نیز نوشته شده نیز این مساله رو تایید میکنه ، یعنی‌ ردّ یا ایمان به عیسی تأثیری در این عهد نداره. در مورد مثال اون بزغاله هم می‌تونم بگم خوب یک قومی که یهوه را پرستش میکردند ، باید آداب و قوانین خودشون رو داشتند ، اگر یک مراسم برای یهوه و بت‌ها اجرا میشد ، خوب یعنی‌ اینکه تفاوتی‌ بین آنها نیست.

Jooyandeh
11-10-2010, 10:35 PM
من در این رابطه یک نوشتار دارم که خواندن آن را توصیه می‌کنم:

جایگاهِ شریعتِ موسی در ایمان مسیحی
http://nabard.wordpress.com/2010/03/03/385 (http://nabard.wordpress.com/2010/03/03/385)

ببینید،‌اساساً شریعت موسی را، از لحاظِ محتوا، می‌توان به‌درستی به سه دسته تقسیم کرد: (۱) قوانین یا اصول اخلاقی؛ ‌(۲) احکام تشریفاتی؛ و (۳) احکام قضائی.

بسیاری از این قوانین و اصول به این دلیل وضع شده‌اند که قوم اسرائیل به‌عنوان یک جماعت خاص،‌ به‌شکلی که موردِ نظر خدا هست، شکل بگیرد و در آن شکل استواری پیدا کند. (این راجع به پیوند منطقی و حکام شریعت)

در رابطه با این پرسش که «چرا خداوند اسراییل رو برگزید؟» می‌توان به‌درستی پاسخ داد: خّب، خدا هر کس/قوم دیگری را هم برمی‌گزید، باز شما می‌گفتی چرا آن کس/قوم را برگزید. بالأخره، یکی بایستی برگزیده می‌شد. خدا، از روی حکتش، ابراهیم را برگزید.

در رابطه با آن حکم بزقاله هم الآن دقیقاً نمی‌دانم چرا وضع شده، باید منابع را چک کنم. بعداً توضیح می‌دهم.

الآن، به نظر من، قوم اسرائیل (به آن شکل کتاب‌ّمقدسی‌اش) وجود خارجی ندارد. اتفاقاً، یکی از القابِ مسیح در کتاب‌ِمقدس یهود،‌ "اسرائيل" هست:

و [خداوند] به من گفت: «ای اسرائیل،‌ تو خادم من هستی که در تو من جلال خویش عیان خواهم کرد.» امّا، من گفتم: «... خداوند من را سرشت تا یعقوب را نزد او بازآورم و تا اسرائیل نزد وی جمع شوند.» (اشعیا ۴۹ : ۳-۵)
بله، اسرائیل پس از این‌که سرزمین موعود توسط رومیان ویران شد، عملاً ازهم پاشید و می‌توان گفت که از بین رفت. امّا، ‌مسیح که ذریتِ ابراهیم، و اسرائیل در شکل ایده‌آل خود، می‌باشد، زنده است و توالی وعده و عهدها در او پابرجاست.

---------- ارسال جدید اضافه شده در 04:35 PM ---------- ارسال قبلی در 04:28 PM ----------

البته شاید تو این تاپیک جای این بحث نباشه!! اما فکر میکنم در این زمینه سعی نکنید چیزی رو توجیه کنید چرا که در هر صورت فکر نمیکنم جوابی بهتر از اسلامیون بتونید ارائه کنید و سطح بحث به شدت افت میکنه!!!

حق با شماست. این باز یک موضوع دیگر هست
خب، دوست داشتید یک تاپیک نو باز کنید. من هم آن‌جا خدمتتان خواهم رسید. :4:

وقتی دیدم نوشتین" پادشاهی خدا" نمیدونم چرا ناخودآگاه یاد فیلم ارباب حلقه ها و بازگشت پادشاه افتادم:1:

ارباب حلق‌ها که خیلی فیلم توپی بود. اتفاقاً برخی از ایده‌هاش به ایده‌های کتاب‌مقدس کمی شبیه بود.