PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دربارهء توافق هسته ای اخیر

kourosh_iran
04-04-2015, 10:32 PM
البته فعلا که در حد بیانیه مطبوعاتی بوده، ولی همونشم بنظر چیز بسیار قابل توجه و کم سابقه ای است و اهمیت زیادی داره.
نظر شما چیه؟ پشت پرده چه گذشته؟ اصلا پشت پرده ای در کاره؟ آیا آمریکا از دست اسرائیل خسته شده؟ آیا فهمیده که عدم توافق برای اونا هم هیچ خوب نیست؟ آیا سعی کردن عاقل تر باشن و از تهدید و زور و دیوانگی دست بردارن؟

البته تا تصویب نهایی و عملی شدن کامل این توافقات ظاهرا راه سخت و پر از تردید و خطری وجود داره هنوز.
امیدوارم بالاخره دنیا این مسئله رو حل کنه و اینقدر زور و بی منطقی در دنیا نباشه. ما که دیگه خسته شدیم. همهء دنیا خسته شده دیگه حال مردم بهم میخوره از این مباحث و اینکه انسانها نمیتونن سر این مسائل که باید با هم به توافق منصفانه و هوشمندانه ای برسن توافق و مصالحه کنن. همش زور، همش دیوانگی، افراطی گری، ظلم، فریب، دروغ، سیاست های کثیف، تمامیت خواهی.

بنظر من غرب باید ایران رو بعنوان یک قدرت و موجودیتی که رو به پیشرفته به رسمیت بشماره. حتی با وجود تمام گند و گوز و خطر اسلام!! اسلام ج.ا. هرچی باشه از اسلام داعش و عربستان و القاعده و طالبان و امثالهم خیلی بهتره.

الان توافق کنن. باید دید بعدش چی پیش میاد. سالها بعد.
اینکه از الان بخوایم به بهانه های مختلف متوسل به هدف وسیله را توجیه میکند بشیم که کار درستی نیست.
ایران بمب اتمی نمیخواد. اصلا به نفعش نیست. دیگه چه تضمینی بده چکار کنه کلا جمع کنه که 100% تضمین بشه؟ اونوقت ما همش صرفنظر و عقب نشینی کنیم و امتیاز بدیم و بقیهء دنیا به ما فقط زور بگه و دروغ و فریب بکار ببره؟
اینا کلا میخواستن ما رو تحت فشار قرار بدن. هسته ای فقط مسئلهء بمب اتم نبود بلکه بهانه ای شد برای تسویه حساب با ما و سعی در نابود کردن هرچه سریعتر کلی موجودیت ما و ج.ا و برقراری استیلای جهانی امثال آمریکا و پایداری و قدرت بیشتر برای اسرائیل.

امیدوارم مشکلی پیش نیاد و بقیهء کارها هم یجوری جفت و جور کنن. یعنی آدمها اینقدر آدمیت و شعور و صداقت به خرج بدن. ولی از الان نمیشه هیچ مطمئن بود. این وضعیت چندان پایدار و خدشه ناپذیر بنظر نمیاد.

Theodor Herzl
04-05-2015, 03:18 AM
تمامی‌ ساختار امنیتی و اطلاعاتی‌های اسرائیل ، یعنی‌ رؤسای سابق موساد ، اطلاعات ارتش و غیره که مصاحبه میکنند همه مخالف جنگ هستند ، من فکر می‌کنم این قرارداد برای اسرائیل هم خوب هست ، جنگ با ایران حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار برای اسرائیل خرج داره و تازه اون هم میتونه ۱۰ سال برنامه اتمی‌ ایران رو عقب بندازه ، پس این توافق نامه خیلی‌ خوبه که بدون جنگ این کار رو میتونه بکنه . در ضمن اسرائیل نمیتونه فردو رو بمباران کنه ، فقط و فقط آمریکا توانائی نظامی و بمب لازم برای این کار رو داره . بمب GBU ۵۷ تنها بمبی هست که میتونه به فردو نفوذ کنه

Massive Ordnance Penetrator - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Massive_Ordnance_Penetrator)

sonixax
04-05-2015, 07:15 PM
کدوم توافق ؟! این فقط یک بیانیه مطبوعاتی بود و به قول خودشون تفاهم!!! تا توافق هنوز مونده.

Moshref
04-06-2015, 04:58 AM
تا وقتی که ایران از تروریست‌ها حمایت میکنه همین آش و همین کاسه‌ست ضمنا خود سیاسیون ایرانی هم از این توافق دل خوشی ندارند و این را خوب میدانند که اگر توافق قطعی شد و تحریم به صفر رسید باید تورم را بردارند و این یعنی بسته شدن راه دزدی و زورگیری از ملت، در این چند ساله که تحریم بودیم بیشترین سود را همین آخوندها کردن به بهانه تحریم کیرشان را تا خایه به ان درون ملت تا ته فشار دادن.

بنظر من اینها پا پیش گذاشتن که دهان ملت را ببندن و بگویند ما برای مذاکرات و صلح پا پیش گذاشتیم ولی شیطان بزرگ آمریکا و اسرائیل نخواستن و از این کس شعرها، عده‌ای مردم زود باور و خر دور از جون بعضی‌ها خام این حرف‌ها میشوند. و باز هم روز از نو روزی از نو همان فشار دادن کیر تا خایه. با این نظام عقب افتاده به هیچ جایی نمیرسیم امروز میگویند زنان حق رفتن به استادیوم را دارند و نیم ساعت بعدش این خبر را تکذیب میکنند من شاشیدم تو این دموکراسی‌ عقب افتاده‌‌شان که اراده‌ای از خود ندارند.

وقتی خایه‌منی و خایه مالاش توی رسانه و راهپیمایی‌ها میگویند اسرائیل را محو میکنیم و پرچم آمریکا و اسرائیل را به آتش میکشند آن موقعه‌ها باید فکر همچین روزی را میکردن و خفه خون میگرفتن نمیدانم شاید این مادر جنده‌ها از قبل میدانستند یکروزی باید مقابل اینها زانو بزنند و پای مذاکره بنشینند برای همین راه در رو برای خود درست کردن.

sonixax
04-06-2015, 05:28 PM
تا وقتی که ایران از تروریست‌ها حمایت میکنه همین آش و همین کاسه‌ست ضمنا خود سیاسیون ایرانی هم از این توافق دل خوشی ندارند و این را خوب میدانند که اگر توافق قطعی شد و تحریم به صفر رسید باید تورم را بردارند و این یعنی بسته شدن راه دزدی و زورگیری از ملت، در این چند ساله که تحریم بودیم بیشترین سود را همین آخوندها کردن به بهانه تحریم کیرشان را تا خایه به ان درون ملت تا ته فشار دادن.

بنظر من اینها پا پیش گذاشتن که دهان ملت را ببندن و بگویند ما برای مذاکرات و صلح پا پیش گذاشتیم ولی شیطان بزرگ آمریکا و اسرائیل نخواستن و از این کس شعرها، عده‌ای مردم زود باور و خر دور از جون بعضی‌ها خام این حرف‌ها میشوند. و باز هم روز از نو روزی از نو همان فشار دادن کیر تا خایه. با این نظام عقب افتاده به هیچ جایی نمیرسیم امروز میگویند زنان حق رفتن به استادیوم را دارند و نیم ساعت بعدش این خبر را تکذیب میکنند من شاشیدم تو این دموکراسی‌ عقب افتاده‌‌شان که اراده‌ای از خود ندارند.

وقتی خایه‌منی و خایه مالاش توی رسانه و راهپیمایی‌ها میگویند اسرائیل را محو میکنیم و پرچم آمریکا و اسرائیل را به آتش میکشند آن موقعه‌ها باید فکر همچین روزی را میکردن و خفه خون میگرفتن نمیدانم شاید این مادر جنده‌ها از قبل میدانستند یکروزی باید مقابل اینها زانو بزنند و پای مذاکره بنشینند برای همین راه در رو برای خود درست کردن.

تحریمها به صفر نمیرسه! فقط اون بخشی از تحریمها که سر برنامه هسته ای ایران بوده برداشته میشه تازه شاید!!

Moshref
04-07-2015, 04:58 AM
تحریمها به صفر نمیرسه! فقط اون بخشی از تحریمها که سر برنامه هسته ای ایران بوده برداشته میشه تازه شاید!!

به شخصه برایم هیچ فرقی ندارد که تحریم‌ها برداشته میشود یا نه چون آخرش اینها کار خودشان را میکنند، و گاهی با خودم فکر میکنم که اگر این تورم و وضعیت بد اقتصادی به مردم فشار بیاورد امکان دارد به سیم آخر بزنند و از بی‌پولی به خیابان‌ها بریزند !! ولی کسی که شکمش سیر باشد چنین کاری نمیکند، هر چند که از این مردم بی‌بخار انتظار چنین کاری محاله، مگر اینکه آمریکا و ملت ایران برای فراری دادن آخوندها متحد شوند

mbk
04-07-2015, 10:35 AM
به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان
"
ثُمَّ آتَیْنَا مُوسَى الْكِتَابَ تَمَامًا عَلَى الَّذِیَ أَحْسَنَ وَتَفْصِیلاً لِّكُلِّ شَیْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً لَّعَلَّهُم بِلِقَاء رَبِّهِمْ یُؤْمِنُونَ "
"پس دادیم موسی نوشتار یکسره ای بر کسی نیکوتر کرد هم چند خیلی بندگر برای هر چیزی هم راهنمایی هم مهربانی ای تا برای انگیزدشان به روبرو شدن پروردگارشان باور می کنند "
دست من باشه با هیچ کدامشان گفتگو نخواهم کرد زنانشان لخت بازی سران فرمانروایانشان به جان مردمان بیچاره کشورهای همسایه مان افتادند از افغانستان پاکستان عراق به دیدم اگر دیدیدم آنها پیمان شکنی کردند با بمب هم تفنگ بیافتیم به جانشان هم آنها را پامال از هستی کنیم تا باشند از این کج رفتاری ازشان سرنزند
پناه بر خداوندی که همباز گذاران را دمار برکند

bilche
04-07-2015, 04:29 PM
هزاران میلیارد هزینه برنامه هستی های شد
آخرش هم میلیارد ها دلار خرج میکنیم تا اونجه که بدست اوردیم رو از بین ببریم

خب این نتیجه سیاست غلت هست .

به عقیده من مذاکرات برای ایرانی ها و مردم ایران نتیجه خاصی نداره . حتی اگر همه تحریم ها برداشته شود.

sonixax
04-08-2015, 12:40 AM
به شخصه برایم هیچ فرقی ندارد که تحریم‌ها برداشته میشود یا نه چون آخرش اینها کار خودشان را میکنند، و گاهی با خودم فکر میکنم که اگر این تورم و وضعیت بد اقتصادی به مردم فشار بیاورد امکان دارد به سیم آخر بزنند و از بی‌پولی به خیابان‌ها بریزند !! ولی کسی که شکمش سیر باشد چنین کاری نمیکند، هر چند که از این مردم بی‌بخار انتظار چنین کاری محاله، مگر اینکه آمریکا و ملت ایران برای فراری دادن آخوندها متحد شوند

آنچه در انقلاب ایران اتفاق افتاد عکس این را نشان میدهد! یعنی مردم به خاطر گشنگی به خیابان نریختند!! چون گشنه نبودند اصولن. ولی عکسش در جمهوری اسلامی نشان داده اگر بدبختی، بیچارگی، جنگ، گشنگی ، فساد و ... را بر سر مردم خراب کنی نای حرف زدن و اعتراض کردن نخواهند داشت و با اولین تو سری میچپند کنج خانه هایشان.

به طور کلی هم تفاوت خاصی احساس نخواهد شد! در بهترین حالت ایران باز میگردد به اوایل دوران فریبا خاتمی!

kourosh_iran
04-08-2015, 05:27 AM
هزاران میلیارد هزینه برنامه هستی های شد
آخرش هم میلیارد ها دلار خرج میکنیم تا اونجه که بدست اوردیم رو از بین ببریم

فک نکنم اینطورها هم باشه.
دانش و امکانات هسته ای که الان در کشور هست قبلا نبود.
این دانشها و امکانات و استقلال، اهمیت و کاربردهای گسترده خودش رو داره.
بعدم بهرحال نیروگاه هست و داره برق تولید میکنه. شاید بعدا بازم نیروگاه بزنن (احتمال زیاد آب سبک که مشکل کمتری هم با بقیهء دنیا ایجاد کنه).
البته باید دید توافق های نهایی تا چه حد دست و پای ایران رو در این امور ممکنه ببندن!

ارتابان
04-08-2015, 07:06 PM
آنچه در انقلاب ایران اتفاق افتاد عکس این را نشان میدهد! یعنی مردم به خاطر گشنگی به خیابان نریختند!! چون گشنه نبودند اصولن. ولی عکسش در جمهوری اسلامی نشان داده اگر بدبختی، بیچارگی، جنگ، گشنگی ، فساد و ... را بر سر مردم خراب کنی نای حرف زدن و اعتراض کردن نخواهند داشت و با اولین تو سری میچپند کنج خانه هایشان.

به طور کلی هم تفاوت خاصی احساس نخواهد شد! در بهترین حالت ایران باز میگردد به اوایل دوران فریبا خاتمی!
گرامی من نمیپندارم که ایرانیان نای به خیابان
ریختن نداشته باشند چرا که دست کم در سال 88نشان
دادند هتا پای رای های خود جان خویش را فدا میکنند
انچه که مردم ایران دیگر بدان گرایش ندارند
دگرگونی و انقلاب از بیخ و بن است
امروز خرد جمعی مردم ایران ارایش و اصلاح گام به گام
همین ساختار کنونی را بر دگرگونی سرتاسری برتری
داده است.

bilche
04-08-2015, 11:32 PM
بعدم بهرحال نیروگاه هست و داره برق تولید میکنه. شاید بعدا بازم نیروگاه بزنن (احتمال زیاد آب سبک که مشکل کمتری هم با بقیهء دنیا ایجاد کنه).
البته باید دید توافق های نهایی تا چه حد دست و پای ایران رو در این امور ممکنه ببندن!
نیروگاه بوشهر فکر کنم برقی تولید نمیکنه
دانش هسته ای ما هم ارزش صرف این همه هزینه به مردم رو نداشت

ارتابان
04-09-2015, 05:03 AM
نیروگاه بوشهر فکر کنم برقی تولید نمیکنه
دانش هسته ای ما هم ارزش صرف این همه هزینه به مردم رو نداشت
گرامی دانش هسته ای ارزش این همه
سرمایه گذاری ندارد وانگه استراتژی ایران
پیشرفت هسته ای تا رسیدن به توانایی ساخت
بمب اتم بود که به گمان من استراتژی
درستی هم بود چراکه نخستین پیامد ان اغاز
رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه بود
که همین داستان بزرگترین نگرانی امریکا بود
نه بدین فرنود که رقابت تسلیحاتی مایه اشوب در خاورمیانه شود که به وارونه
چنین رقابتی در فرجام کار مایه ارامش
هرچه بیشتر در خاورمیانه میشود و مایه
زدایش نیروی نظامی امریکا در منطقه میگردد
امروز به گمان من ایرانیان دانسته اند که با
اهرامهای دیگری چون نیروی اقتصادی میتوانند
دست بالا را در خاورمیانه داشته باشند
و نیازی هم به توانا شدن برای ساخت بمب نیست

sonixax
04-09-2015, 11:22 PM

این دانش از قبل از انقلاب 57 و به همت دکتر حسابی بوده!!! فقط با انقلاب یک مقداری به تاخیر افتاد!!!!
ایران در دوران پهلوی به باشگاه کشورهای هسته ای جهان پیوست و البته با دانش بومی!!! چون نه روسیه نه آمریکا و نه بقیه بهش چیزی نمیدادند و این دانش رو مدیون تلاشهای فراوان امثال دکتر حسابی هستش.

: پدر علم فیریک ایران (http://danesh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D9%BE%D8%AF%D8%B1+%D8%B9%D9%84%D9% 85+%D9%81%DB%8C%D8%B1%DB%8C%DA%A9+%D8%A7%DB%8C%D8% B1%D8%A7%D9%86&SSOReturnPage=Check&Rand=0)

دشمنان پروفسور حسابی، درباره او دروغ می‌گویند (http://mardomsalari.com/template1/News.aspx?NID=150563)

sonixax
04-09-2015, 11:24 PM
انچه که مردم ایران دیگر بدان گرایش ندارند
دگرگونی و انقلاب از بیخ و بن است
امروز خرد جمعی مردم ایران ارایش و اصلاح گام به گام
همین ساختار کنونی را بر دگرگونی سرتاسری برتری
داده است.

اتفاقن درست برعکس شما من فکر میکنم سال 88 نشان داد اگر هم مردم تحریک شوند و به خیابان بریزند با دو تا توسری فراری میشوند!!! حال اینکه نا دارند یا ندارند یا بعضی وقتها تحت تاثیر جو نا دار میشوند و بعدش فراری هم داستانیست البته.

bilche
04-10-2015, 10:29 AM
گرامی دانش هسته ای ارزش این همه
سرمایه گذاری ندارد وانگه استراتژی ایران
پیشرفت هسته ای تا رسیدن به توانایی ساخت
بمب اتم بود که به گمان من استراتژی
درستی هم بود چراکه نخستین پیامد ان اغاز
رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه بود
که همین داستان بزرگترین نگرانی امریکا بود
نه بدین فرنود که رقابت تسلیحاتی مایه اشوب در خاورمیانه شود که به وارونه
چنین رقابتی در فرجام کار مایه ارامش
هرچه بیشتر در خاورمیانه میشود و مایه
زدایش نیروی نظامی امریکا در منطقه میگردد
امروز به گمان من ایرانیان دانسته اند که با
اهرامهای دیگری چون نیروی اقتصادی میتوانند
دست بالا را در خاورمیانه داشته باشند
و نیازی هم به توانا شدن برای ساخت بمب نیست
به عقیده من رقابت اتمی در منطقه ای که هر از گاهی گروهی برای خود اعلام خلافت جداگانه میکند و گروهی دیگر بیعت میشکند و مسائلی از این دست وجود دارد زیاد جالب نیست .
اما در باره ایران
استراتژی ایران برای بمب اتمی هست یا نه را نمیدانم . اما همین رسیدن به دانش صلح آمیز هسته ای بدون استراتژی رفتیم .
هی میگفتیم که تحریم اثری ندارد
تحریم ها کاغذ پاره اند و...
آخرش هم این شد که شد .
در مقابل به عقیده من اشکال اساسی در آرمان های ایران است .
وقتی هر هفته شعار هایی مبنی بر مرگ بر آمریکا و اسرائیل و... را سر بدهیم مشخص است که آمریکا در مقابل دانش هسته ای ما باستد . درست است ؟

bilche
04-10-2015, 10:36 AM
به عقیده من که توافقی صورت نمیگیره .
ااما در باره نیروگاه همان طور که مدیر عزیز گفتند در زمان قبل از انقلاب ایران و آلمان ( فکر کنم ) طراحی نیروگاه بوشهر رو انجام دادند و وقتی انقلاب شد روسیه را وارد ماجرا کردیم . در نهایت این نیروگاه بعد از گذشت این همه سال نه تنها در شبکه ایران برقی تولید نمیکند بلکه به صورت غیر مستقیم و فشار اقتصادی باعث افزایش قیمت تمام شده تولید برق در سایر نیروگاه های کشور گردیده است ! :e412:
از دیدگاه دیگر
بله رسیدن به دانش هسته ای که علم روز است رای ما مفید است. ساخت دارو - پزشکی - کشاورزی
اما راه رسیدن به این دانش در کنار شعار های نابودی این و آن و مسلح سازی حماس و حوثی و ... سخت میشود و مشخصا سختی این راه بر دوش مردم ایران است
احمدی نزاد :e330: باعث خیلی از این وقایع بود

m@hdi
04-10-2015, 02:27 PM

من که سال 88 خیلی پیگیر بودم درست یادمه تا وقتی که عملا سرکوب خاصی صورت نگرفت (هفته اول بعد از انتخابات) جمعیت بسیاری به خیابانهای تهران آمدند ولی بعد از سخنرانی خامنه ای که تهدید به خونریزی کرد جمعیت بسیار کاهش پیدا کرد. اما یک چیزی که من هیچوقت فراموش نمیکنم این بود که در بین شهر های بزرگ فقط در تهران جمعیت قابل توجهی اومد چه در هفته اول چه تا عاشورا و حداقل نتیجه ای که داشت این بود که دیگه بعد از اون ماجرا ملتی که خارج از تهران زندگی میکردند نمیگفتند "بچه تهران سوسوله"!

m@hdi
04-10-2015, 08:24 PM

عمده تحریم های کمر شکن در سال های اخیر بخاطر برنامه هسته ای بوده که یکیش تحریم نفتی اروپا بود که دلار 1200 تومن رو کرد 1800 و تحریم نفتی و بانک مرکزی بود که دلار 1800 رو کرد 3600. اولی 50 درصد و دومی 100 درصد دلار رو گرون کرد و که دومی به مراتب فلج کننده تر بود. اگه فقط تحریم نقتی و بانک مرکزی برداشته شود دلار شاید به 2000 تومان هم برسه یعنی کاهش 30 درصدی که مطمئنا تاثیر مثبت بسزایی در اقتصاد ایران خواهد داشت.

sonixax
04-10-2015, 09:28 PM
عمده تحریم های کمر شکن در سال های اخیر بخاطر برنامه هسته ای بوده که یکیش تحریم نفتی اروپا بود که دلار 1200 تومن رو کرد 1800 و تحریم نفتی و بانک مرکزی بود که دلار 1800 رو کرد 3600. اولی 50 درصد و دومی 100 درصد دلار رو گرون کرد و که دومی به مراتب فلج کننده تر بود. اگه فقط تحریم نقتی و بانک مرکزی برداشته شود دلار شاید به 2000 تومان هم برسه یعنی کاهش 30 درصدی که مطمئنا تاثیر مثبت بسزایی در اقتصاد ایران خواهد داشت.

من فکر نمیکنم با برداشته شدن تحریمها قیمت دلار کاهش چندانی داشته باشه!! الان یورو در مقابل دلار به شدت افت قیمت داشته یا بهتره بگیم دلار خودش رو کشیده بالا!!!
طوری که در همین لحظه هر یک یورو یک دلار و 6 سنت قیمتشه!!! یعنی میشه گفت تقریبن یر به یر شده قیمت یورو و دلار و این یک مساله بسیار فراتر از تحریم نفتی ایرانه!!!! از اون طرف هم بخشی از گرونی ارز در بازار ایران به خواست مستقیم حکومت و برداشتن سوبسید دولتی و ... هستش. یعنی به خیال افت قیمت شدید دلار نباشید که در بهترین حالت تنها 50-60 تومان از یورو ارزان تر خواهد بود!!! و اگر همین طوری پیش بره (به سمت یک دلار یک یورو) قیمتش برابر میشه.

مشکل گرونی در ایران بالا پایین شدن قیمت دلار نیست! در اروپا دلار رسیده به یورو ولی هیچ تغییر قیمتی نسبت به زمانی که قیمتش تقریبن نصف بود در محصولات آمریکایی بوجود نیومده!!! در صورتی که اگر بخوایم با منطق اقتصاد ایرانی بررسی کنیم اجناس آمریکایی باید قیمت تقریبن دو برابر پیدا کنند یعنی به همون مقدار که دلار ارزشش زیاد شده در برابر یورو، به همون نسبت هم باید گرونی کالاهای خارجی رو شاهد میبودیم ولی نبودیم، چرا ؟!
چون نظام اقتصادی اینجا درست و حسابیه و اصولی هستش نه مثل ایران بی حساب و کتاب.

iranbanoo
07-10-2015, 06:33 PM
4788

kourosh_iran
07-10-2015, 07:09 PM
متاسفانه دنیای امروز دنیای تناقض و زورگویی شده.
انگار بزرگان واقعی فقط قدیما بودن.
مثلا کسانی مثل آبراهام لینکلن. یا اونایی که آمریکا رو بنیان گذاشتن و قانون اساسیش رو نوشتن.
البته احتمالا اینا حق دارن از قدرتمند شدن ایران بترسن. ولی از اون طرف از خباثت و مارمولک بودن خودشون هم هست. اینکه کلا مسئله فقط بمب هسته ای نیست که اگر حتی بتونن جلوش رو 100% هم بگیرن بازم با ما کار دارن کلا از قدرت پیدا کردن ایران از الگو شدنش اینکه بگن یک کشور مستقل و مخالف آمریکا و اسرائیل و غرب و شرق و یک حکومت اسلامی هم تونست روی پای خودش بیاسته و اینقدر قوی بشه و توی علم و فناوری و صنعت و اقتصاد پیشرفت کنه، این رو نمیخوان، و بهرحال میخوان یک دشمن و رقیب خودشون و اسرائیل رو تضعیف کنن جلوش رو بگیرن که به جایی برسه. کلا نمیخوان ما فناوری و ظرفیت هسته ای داشته باشیم. بحث بمب اتم نیست بحث اینه که فناوری پیشرفته و مهمیه از دیگر ابعاد هم و انحصار زیادی توش هست و روی اقتصاد و سیاست تاثیر زیادی داره.
فردا ما میخوایم رقیب خودشون بشیم در این فناوری و تجارت بزرگی که روش هست.
البته که امکان ساخت سلاح کشتار جمعی هم براشون بهانه شد، وگرنه اگر میتونستن توی زمینه های دیگه هم بهانه به این سادگی بدست بیارن خب استفاده میکردن، ولی بقیهء زمینه ها یا نمیشه یا اونقدری جدی نیست اونقدری دهن پر کن نیست مردم ازش نمیترسن. مثلا ممکن بود بیان بگن فناوری ژنتیک و اینها هم نداشته باشید چون سلاح میکروبی درست میکنید یا مثلا سلاح شیمیایی.
وقتی خودشون دارن حتی استفاده کردن، چطور حق دارن جلوی ما رو اونم با اتهامی که هنوز جرمش رو مرتکب نشدیم اینطور سد کنن ما رو مجازات کنن!! واقعا که دنیای امروز دنیای بی منطق و زورگویی شده.
من میگم هدف وسیله را توجیه نمیکند. بنظر شما میکند؟
دنیای امروز بجای حل کردن این تناقضات زورش فقط به ضعیف میرسه.
اینا حداقل کاری که میتونن بکنن که درست و انسانی باشه اینه که بگن ما میخوایم فقط از اینکه سلاح هسته ای نسازین مطمئن بشیم و حق بقیهء کارها رو کامل بهتون میدیم. اما نمیخوان! سلاح هسته نساختن رو بنظرم میشه تاحد زیادی، البته نه مطلقا، کنترل کرد مطمئن شد. اگر بگن نه تضمین 100% میخوایم که نمیشه خب! چرا ما باید بخاطر ظن و امنیت اونا محدود بشیم؟ این درست نیست. تازه توی دنیای امروز که این همه کشورها بمب اتمی دارن حتی هند و پاکستان هم دارن چین و روسیه هم دارن، و فکر نمیکنم امنیت دنیا همین الانش هم در اون حدی باشه که اونا با این فرض میخوان محدودیتهای شدیدی رو به ما تحمیل کنن. بنظرم اگر ایران بمب اتمی بخواد میتونه حتی از راههای دیگه تهیه کنه! حتی بعضیا میگن از قبل چندتایی داشته که خریده بوده.

m@hdi
07-10-2015, 07:32 PM
مشکل اصلی اینه که رهبران ایران از اول انقلاب تاکنون علنا گفتن اسراییل باید نابود بشه باید محو بشه اسراییلیها رو میکشیم و از این حرفا! این یعنی تهدید یک کشور عضو سازمان ملل که اکثر کشورا اونو به عنوان یک کشور به رسمیت شناختن و در اون کشور کنسولگری دارن. نکته دیگه هم اینه که کشورهای عرب منطقه از ایران خوششون نمیاد و اگر ایران بمب اتمی بسازه اونها هم بمب اتمی میخوان حال آنکه در همه این کشورها افراد تندرو وجود داره که حرف از نابودی کفار میزنن! همین الان سر همین مساله در پاکستان آمریکا هر سال میلیاردها دلار هزینه میکنه تا از بمبهاش نگهداری کنه تا دست تندروها نیفته. پس ایران نباید بمب اتمی داشته باشه و زمان گریز هسته ایش حداقل باید چند ماه باشه که بشه جلوش رو گرفت وگرنه خطری جدی اسراییل رو تهدید میکنه.

kourosh_iran
07-10-2015, 08:23 PM
دوست عزیز من فکر نمیکنم مسئله فقط این باشه.
ایران بمب اتمی نمیسازه چون به نفعش نیست لو میره بعد دهن خودش رو سرویس میکنن، بسازه هم بعد میخواد باهاش چطوری چکار کنه مثلا، دوتا بمب اتمی با قدرت کم درست میکنه باید تست کنه باید کوچک سازی کنه سر موشک هاش سوار کنه شلیک کنه از گنبد آهنین اسرائیل رد بشه بعدش چی میشه اسرائیل با همین یکی دوتا بمب برای همیشه به این راحتی نابود میشه؟ بعدش هم که تلافی اسرائیل و آمریکا و غیره هست اونا هم میزنن خار و مادر ج.ا. و ایران رو یکی میکنن و روسیه و چین هم فکر نمیکنم در چنین شرایطی کمک سرنوشت سازی به ایران بکنن که اگر هم بخوان زیادی به نفع ایران دخالت کنن احتمال جنگ جهانی هست و جنگ هسته ای که کل دنیا به فاک میره. بنابراین اونا سعی میکنن فقط به نفع خودشون معامله کنن بگن مثلا ما هم فلان سهم رو فلان تضمین رو میخوایم شاید اصلا در به فاک دادن و تجزیهء ایران سهیم بشن.
الان آمریکا اسرائیل خودشون این همه قدرت دارن بمب هسته ای هم دارن مگه ایران رو دشمن نمیدونن نمیخوان نابودش کنن پس چطور این همه مدت این کار رو نکردن؟ چون در عمل به این سادگی نیست کلی تبعات داره کلی حساب کتاب داره. ایران همین الانش هم میتونسته مثلا همین موشک هایی که داره و کلاهک های چند صد کیلوگرمی دارن و اسرائیل هم که یک کشور کوچکیه همین موشک ها به تعداد زیاد بهش برسن کلی دهنش رو سرویس میکنن اگر نابود کردن اسرائیل به این سادگی و کم هزینه بود و اینا تخمش رو داشتن مصلحت میدیدن که تا الان هم میتونستن با اسرائیل درگیر بشن و نیازی نیست منتظر دو سه تا بمب اتمی با قدرت کم یا متوسط بمونن! بمب اتمی هم اونطوری نیست که به تنهایی کار چند هزارتا بمب و موشک معمولی رو بکنه و بزنه دشمن رو در ضربهء اول کلا نیست و نابود کنه و بعدش هم دیگه هیچکس نباشه نه تلافی نه جوابی نه حملهء اتمی متقابلی و غیره.
اینا همش داستانهای بچه گانس که ایران بمب اتمی درست کنه بعد اینقدر راحته و اینقدر اینا کله خر هستن که زرتی بزنن به اسرائیل که نابودش کنن!!
من میگم اگر اینا کله خر بودن تا حالا میتونستن با اسرائیل و البته آمریکا و بقیهء دنیا وارد جنگ بشن. فرقی نمیکنه استارتش با بمب اتمی باشه یا بمب و موشک متعارف، بهرحال این قصه سر دراز خواهد داشت مگه الکیه همینطوری یکی دوتا بمب اتمی بزنه و جنگ تموم بشه؟ ایران بمب اتمی استفاده کنه تازه براش بدتره چون همهء دنیا علیهش میشن حتی متحدان و حامیانی مثل چین و روسیه هم که امروز داره دیگه نمیتونن جلوی فاجعه و تجاوز و تحریم علیه ایران رو بگیرن بلکه خودشون بر علیه ایران و حداقل حکومت فعلیش (ج.ا.) کار خواهند کرد.
البته با توجه به وسعت کم اسرائیل، بمب اتمی احتمالا کشورشون رو دچار تعطیلی و بسته شدن نسبی میکنه (بخاطر رادیواکتیو ماندگار و اینکه خیلی ها بهرحال ازش فرار خواهند کرد)، ولی این مواد و تشعشعات فقط منحصر به اون یه تیکه اسرائیل کوفتی نمیشه و سمت بقیهء سرزمین ها و مردم اطرافش مثل فلسطینی ها هم میره.
بهرحال بنظر من ایران به هیچ وجه اینقدر کله خر نیست که چنین کاری بکنه که جز دیوانگی چیزی نیست و خودش و شاید بعلاوه کل دنیا رو به آتیش میکشه. نابودی یک کشوری مثل اسرائیل که هم سلاح اتمی داره و هم آمریکا پشتش هست اونم بدست ایران که بیشتر دنیا باهاش مخالف هستن، سناریوی دیوانه واری هست. اسرائیل رو باید به همین شکل فرسایشی و نیابتی فعلا مهار کرد و بصورت چریکی و متعارف با کشورها و نیروهای اطرافش بصورت غیرمستقیم و نیابتی باهاش جنگید مثلا همین حزب الله لبنان و مقاومت فلسطین و اینها که تاحالا هم بقدر کافی دهنش رو سرویس کردن. باید جنگ جوری باشه که اسرائیل نتونه کار زیادی بکنه و به مرور و با فشارهای دیگر و فرسودگی اون رو تضعیف کرد. مثل همین الان که آمریکا با تحریم دهن ایران رو سرویس کرد چون حملهء نظامی مستقیم کار نامعقول و خطرناک و پرهزینه ای بود.
ایران اگر میخواست و اگر بخواد تاحالا میتونست و میتونه وارد جنگ با اسرائیل بشه و نیازی به بمب اتمی نیست چون بمب اتمی در این باب برای ایران یا هر کشور دیگری معجزه نخواهد کرد که بزنه دشمن رو یک باره نیست و نابود کنه بعدش هم راحت تکیه بده به پشتی صندلی و حال کنه از شاهکار خودش!!
با همین موشک ها با همین کلاهک ها و سلاحهای متعارف اگر کسی اهل چنین جنگ و خطرات و هزینه هایی بود تاحالا جنگ کرده بود. کسی که اینقدر کله خر باشه و از این چیزا نترسه خب تاحالاش هم کار خودش رو میتونست بکنه.
ما یدونه دوتا بمب اتم بزنیم شانس بیاریم و بخوره جای مناسب، بازم اسرائیل احتمالا هنوز توانش رو داره و میتونه ده تا موشک و بمب اتمی قوی تر در پاسخ تحویل ما بده، و از اونور بحث آمریکا و اتحاد جهانی بر علیه ایران هم که هست. کلا این کار دیوانه واری هست. جنگ مستقیم هم تاحالا ممکن نبوده عاقلانه نبوده برای ایران، و نیست، چه برسه به اینکه بخواد سلاح اتمی هم استفاده کنه و خودش و تمام دنیا رو به خطر و پرتگاه بزرگی بکشونه با این کار، که اگر اهل اینطور دیوانگی ها بود تاحالا اینطور عمل نمیکرد و کار خودش رو کرده بود!

پس، استفاده از سلاح اتمی برای ایران دیوانگیه و در طول تاریخش ایران و ج.ا. تاحالا نشون داده که اینقدر دیوانه نیست. و فکر نمیکنم هیچ کشور دیگری هم در جهان اینقدر دیوانه باشه (حتی کرهء شمالی). این حکومت ها هم نمیخوان خودشون رو به فاک بدن، حالا بحث مردم و ملت و کشور به کنار.

حالا البته میشه روی این بحث کرد که سلاح اتمی رو بخواد فقط بعنوان تعادل قدرت و بازدارندگی و قدرت تلافی درصورت حمله و تجاوز از جانب دیگران (مثل آمریکا و اسرائیل) و بعنوان آخرین راهکار در شرایط نابودی کامل، که باید این دید این هدف و سناریو تا چه حد واقعیه و چه اثراتی چه نتایجی میتونه در منطقه و دنیا داشته باشه. بهرحال که همین الان هم کشورهای مختلف سلاح اتمی دارن که بعضا در تقابل با هم هستن هم خب روی همین حساب و نقش و تعادل و بازدارندگی و امکان دفاع از خود یا تلافی/انتقام در وخیم ترین شرایط که چارهء دیگری نباشه هست.

kourosh_iran
07-10-2015, 08:49 PM
حتی آمریکاش هم اینقدر تخم نداره علیه همین ایران که بیشتر دنیا باهاش دشمن هستن یا بی تفاوت هستن حملهء نظامی بکنه، و سلاح اتمی استفاده کردن هم که دیگه از همه بدتر دیگه احتمالش خیلی کمتره.
اونوقت ایران با این وضعش و شرایطش میخواد دوتا بمب و کلاهک زپرتی اتمی درست کنه بزنه اسرائیل؟ به همین سادگی به همین راحتی؟ بعدش هم لابد برن کنار ساحل آفتاب بگیرن!! مگه دیوانه ان؟ مغز خر خوردن؟ حتی اسلام هم جواز نمیده به چنین کار احمقانه و خودکشی و به آتش کشیدن دنیا و نابودی یک کشور بلکه بشریت. آخوندها هم این کار رو نمیکنن. آخوندها هم آدم هستن، ضمنا اسلام آخوند با اسلام داعش و چرت و پرت های دیگه فرق میکنه، تازه خیلی اینا اصلا اعتقاد اونطوری قلبی ندارن یا بهرحال تخمش رو ندارن اینا دو دستی حکومت خودشون رو چسبیدن اصلا خمینی هم گفت خودشون هم بارها گفتن و میگن که این حکومت باید به هر قیمتی حفظ بشه و اگر از بین بره اسلام دیگه کمر راست نمیکنه و فراموش میشه و باید این حکومت رو تحویل امام زمان بدیم!
ایرانی که نه قدرت نظامی آمریکا رو داره نه قدرت سیاسیش رو نه قدرت اقتصادیش رو نه حامیان زیاد و مطمئن داره و غیره.
بابا اینا همش چرندیات و سناریوهای تخیلی هست.
نه اینکه بگم اصلا احتمال نداره، ولی احتمالش خیلی کمه و خطری که از بابت ایران در دنیا از این بابت هست از خیلی خطرهای عادی دیگه که همیشه بوده و هست بیشتر نیست، بلکه خود آمریکا و اسرائیل خطرشون برای دنیا بیشتر از ایرانه.
البته ممکنه به مرور در آینده، با فرض اینکه ایران سلاح اتمی بخواد و بتونه و درست هم بکنه، شرایط در جهان پیچیده تر و بحرانی تر بشه، ولی اینکه بگی میخواد سلاح اتمی درست کنه زرتی بزنه اسرائیل حرف غیرواقعی هست و بهانهء غربی هاست تا دنیا رو همچنان در کنترل و با برتری خودشون نگه دارن و امثال ایران رو هم مهار کنن و ضعیف نگه دارن بلکه به مرور نقشهء نابودی و تجزیهء اون رو به مرحلهء اجرا بذارن.
در حال حاضر دستهای خودشون در دنیا آلوده است، اونوقت میخوان به بهای زورگویی و رنج و نابودی بقیهء ملت ها و کشورها و حکومت ها خودشون رو همچنان ارباب و کنترل کنندهء دنیا نگه دارن.
اینه که نیاز به این سناریوهای تخیلی و توجیه دارن چون اگر اینو نداشته باشن دیگه نمیتونن به این راحتی و سرعت و موثر بودن جلوی قدرت یافتن امثال ایران رو بگیرن.

m@hdi
07-10-2015, 08:51 PM
حرف شما صحیحه و ایران به احتمال قوی کلاهک شیمیایی داره و میتونه با پرتاب چند موشک با کلاهک شیمیایی یهودیان مقیم رو از اسراییل خارج کنه ولی پاسخ اسراییل رو ایران نمیتونه مهار کنه ولی سلاح هسته ای قدرت تخریبش قابل مقایسه با بقیه سلاح های کشتار جمعی نیست و سلاح هسته ای ایران مشکل اعراب هم خواهد بود و با توجه به رابطه ایران و تروریسم اگه ایران چند تا سلاح هسته ای چمدانی به چند تا گروهک تروریستی بده بدون اینکه بشه فهمید ایران داده یا کس دیگه هم تو دنیا سنگ رو سنگ بند نمیشه هم معلوم نمیشه ایران این کارو کرده یا مثلا عربستان که هم تروریست پروره هم مثل ایران تندروها در کشورش نفوذ دارن پس ایران هسته ای یک مشکل فرامنطقه ای هم هست و صرفا مشکل اسراییل نیست به این هم توجه داشته باشید که فردای هسته ای شدن ایران حداقل عربستان هم میگه منم میخوام و آمریکا نمیتونه جلوش رو بگیره که برخی تحلیلگران این رو علت اصلی مخالفت غرب با برنامه هسته ای ایران میدونن چون حکام عربستان بسیار تاثیر پذیر هستند از وهابیون که افکار ضد بشری دارن.

kourosh_iran
07-10-2015, 09:03 PM
خب مثلا الان مگه تروریست ها به هیچ وجه نمیتونن دسترسی به سلاح اتمی داشته باشن؟
همین چین و روسیه و هند و پاکستان که هستن.
تازه تاحالا هم کلی مواد اتمی گم شده یا حتی میگن سلاحهای اتمی و چمدانی هم بینشون بوده. بعدم بهرحال قدرت سلاحی که چمدانی باشه البته محدوده (بقول sonixax).
همین شوروی که فروپاشیده شد ظرف چند سال هرج و مرج بود و ظاهرا کلی از این مواد و بند و بساط گم یا فروخته شده.
ایران هم حق داره فناوری هسته ای داشته باشه فناوری مهم و کاربردی هست از نظر اقتصادی نظامی و سیاسی و غیره خیلی مفیده.
حالا این مشکل ایران نیست بلکه مشکل کل دنیا هست و اینا اول خودشون سلاح اتمی رو ساختن و حتی استفاده هم کردن. حالا هم درست نیست که به بهانهء این ریسک ها بخوان راحتترین و مطمئن ترین راه و چیزی که بیشتر فقط به نفع خودشون باشه انتخاب کنن و هرچی محدودیت و هزینه تقصیر و توجیه هست گردن کشورهای ضعیف تر بندازن.
پس بنظر من تنها کار منصفانه ای که میشه کرد همینه که ایران هم توش حاضره همکاری خوبی بکنه که تازه اینم میتونست نکنه و بنظر من وظیفش نیست، اینکه بگن بیشترین تضمین ها و راهکارهایی که میشه پیاده کرد که جلوی سلاح اتمی گرفته بشه رو پیاده کنیم و تضمین اگر 100% نمیشه دیگه نمیشه دنیا باید این رو بپذیره و به 90% (مقدار دقیقش نمیدونم چقدره شاید بیشتر شاید کمتر) راضی بشه.
دیگه بقیش مشکل تمام دنیاست. چرا باید هزینه و محدودیتش گردن یک کشور و دو کشور خاص بیفته؟ چرا خودشون باید استثناء باشن؟ چرا خودشون بهره مند باشن و حاضر نباشن سلاحهای اتمی خودشون رو جمع کنن یا حداقل خیلی محدودتر بکنن و تحت نظارت بین المللی ای چیزی ببرن؟
تازه اینا دروغگوتر و زیاده خواه تر از این حرفا هستن. توی برنامهء مستندی که پخش میکرد و البته نمیدونم تا چه حد درست بود حرفاشون میگفتن که قرار بود غربیها و اینها در تامین مواد هسته ای مورد نیاز ما همکاری کنن اما خودشون به ما ندادن و سنگ اندازی کردن و زدن زیر قولشون که در نتیجه ما هم مجبور شدیم پلمپ های آژانس رو شکستیم و خودمون رفتیم برای غنی سازی و تولید مواد هسته ای که در پزشکی و تحقیقات و صنعت یا سوخت راکتور نیاز داریم.
خب غرب اگر واقعا نیتش فقط امنیت دنیاست چرا اینطور رفتار میکنه چرا حاضر نیستن هزینه بکنن امتیاز بدن برای این مسئله؟

m@hdi
07-10-2015, 09:03 PM
نگران افکار عمومی بین المللی نباشید! اکثر مردم اکثر کشورها اصلا اخبار نمیبینن و بیشتر به دنبال مسایل زیر شکمی هستن! الان عربستان داره مردم یمن رو به خاک و خون میکشه و حداقل 1000 نفر رو کشته کدوم کشور صداش بلند شد؟! کدوم مردم اعتراض کردن؟! صدا و سیما هم چند وقته که به اونصورت قبلی اخبار رو پوشش نمیده! عموی من که چند وقت پیش فوت کرد و 20 سال تو آمریکا بوده میگه به آمریکاییا بگو ایران فلان کار رو کرد! اصلا توجه نمیکنن! اصلا نمیدونن ایران کجاست! ولی بهشون بگو بیا عکس فلان بازیگر زن رو ببین همه هجوم میارن که ببیننش! میگفت اونا اصلا بحث سیاسی نمیکنن و دیدگاهشون اینه که سیاست مربوط به سیاستمداراست به ما ربطی نداره!

m@hdi
07-10-2015, 09:10 PM
مشکل از کشورهایی مثل ایران و عربستانه که در اونها افراد افراطی قدرت دارن (اسراییل هم همینطور ولی چون رفیق آمریکاست باهاش کاری ندارن) ولی در بقیه کشورهای اتمی این مشکل وجود نداره به غیر از پاکستان و کره شمالی که پاکستان مهار شده ولی برنامه کلینتون جواب نداد و کره شمالی هسته ای شد (واسه همین جمهوری خواهان به اوباما اعتماد ندارن)

sonixax
07-11-2015, 01:42 AM
مشکل اصلی اینه که رهبران ایران از اول انقلاب تاکنون علنا گفتن اسراییل باید نابود بشه باید محو بشه اسراییلیها رو میکشیم و از این حرفا! این یعنی تهدید یک کشور عضو سازمان ملل که اکثر کشورا اونو به عنوان یک کشور به رسمیت شناختن و در اون کشور کنسولگری دارن. نکته دیگه هم اینه که کشورهای عرب منطقه از ایران خوششون نمیاد و اگر ایران بمب اتمی بسازه اونها هم بمب اتمی میخوان حال آنکه در همه این کشورها افراد تندرو وجود داره که حرف از نابودی کفار میزنن! همین الان سر همین مساله در پاکستان آمریکا هر سال میلیاردها دلار هزینه میکنه تا از بمبهاش نگهداری کنه تا دست تندروها نیفته. پس ایران نباید بمب اتمی داشته باشه و زمان گریز هسته ایش حداقل باید چند ماه باشه که بشه جلوش رو گرفت وگرنه خطری جدی اسراییل رو تهدید میکنه.

این مساله کوچکترین ربطی به اسرائیل نداره! همه دنیا میدونند که ایران و اسرائیل فقط به هم فحش میدند ولی عملن هیچ غلطی نمیکنند.
مشکلات اصلی که همه دنیا داره زور میزنه ایران اتمی نشه اینهاست :

1 - اگر ایران صاحب بمب هسته ای بشه در تمام نطقه خاورمیانه جنگ سرد اتمی به راه خواهد افتاد کما اینکه عربستان و امارات خیلی صریح این مساله رو اعلام کردند که اگر ایران بمب بسازه ما هم یا میخریم یا میسازیم، در چنان شرایطی خطر افتادن چنین سلاحی به دست امثال داعش و حماس و ... خیلی خیلی زیاده میشه به خصوص در شرایطی که کشوری مثل عربستان عملن حامی داعشه! و این یک خطر بزرگه برای همه دنیا.

2 - بمب اتمی به نوعی تضمین در برتری قدرت نظامی در جهان و منطقه هست! پس طبیعی هستش که کشورهای هسته ای دوست ندارند کشور دیگه ای به جمعشون اضافه بشه! حتا اسرائیل هم یواشکی بمب ساخت و جرات اینکه رسمن اعلام بکنه بمب داره رو نداره! به عبارتی این کشورها میخواند همیشه دست بالا رو داشته باشند. کسی که بمب اتمی داره خودش رو در حقیقت در برابر حمله خارجی بیمه کرده با بمب اتمی. باقی انواع اسلحه های فوق پیشرفته در برابر بمب اتمی یا هر نوع سلاح مشابه دیگه همگی از بیخ اسباب بازی هستند!

3 - جمهوری اسلامی حکومتیه که به مردم خودش هم رحم نمیکنه و فله ای اعدام میکنه و اصلن براش مهم نیست چه تعدادی از ایرانیان در جنگ فرضی بین ایران و X کشته بشند! برای همین هیچ اهمیتی به یک پاسخ اتمی احتمالی نمیده! ولی اگر صاحب بمب اتمی باشه احتمال اینکه برای اعمال نفوذ یا هرچی از بمب اتمی استفاده بکنه خیلی زیاده! پس نباید بمب اتمی داشته باشه.

4 - خاورمیانه اتمی یعنی باجخواهی از غرب و افزایش قیمت انرژی و کاهش امنیت غرب و ... پس هیچ کشوری در خاورمیانه نباید بمب اتمی داشته باشه حتا اسرائیل! دلیل اینکه بهش حرفی نمیزنند اینه که نشون داده همیشه گوش به فرمان غربه و از خودش استقلال و قدرت تصمیم گیری نداره! حالا هر چه قدر هم که نق بزنه و داد و بیداد بکنه همون طوری که الان سر مساله هسته ای ایران رسمن دارید میبینید غرب خواست اسرائیل رو به چپش هم حساب نمیکنه! اسرائیل خیلی بدون کمک و حمایت غرب به خصوص آمریکا دوام نمیاره. مساله اسرائیل فقط و فقط یک ابزار سیاسی هستش در درست سیاستمداران غرب برای تصاحب قدرت! ابزاری که رفته رفته و با کهنه شدن جنگ جهانی دوم و کمرنگ شدن مظلومیت یهودیان و پررنگتر شدن مظلومیت فلسطینیها داره کارکرد خودش رو از دست میده!

توی این 4 مورد شماره 1 از همه مهم تره برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی! حتا اگر حکومت ایران برادر دوقلوی آمریکا هم میبود باز هم نمیذاشتند اتمی بشه یا اگر میشد مثل اسرائیل با کله شک و شبهه و داستان و بدون تائید و یا مثل باقی کشورها چهارتا بمب اتمی آمریکا رو توش میذاشتند دکور!!!

kourosh_iran
07-11-2015, 10:23 AM
باقی انواع اسلحه های فوق پیشرفته در برابر بمب اتمی یا هر نوع سلاح مشابه دیگه همگی از بیخ اسباب بازی هستند!

دوست عزیز این حرف کلی و مطلق، بنظر بنده تاحد قابل توجهی اغراقه.
سلاح اتمی هم محدودیت های خودش رو داره و پاسخگوی هر سناریو و هر دفاع و حمله ای نیست. جای خودش اگر درست استفاده بشه بله خیلی کاراست ولی نیاز هست که بقیهء فناوریها و مسائل و پارامترهای درگیر هم کنارش باشن تا به اون کارایی حداکثری خودش برسه، وگرنه در حد چند سناریوی کلاسیک و قدیمی و دیوانه بازی باقی میمونه که بیشتر برای تبلیغات و باج گیری در شرایط غیروخیم استفاده میشه از جانب دو طرف.
سلاح اتمی که کشورهای درپیت درست میکنن نسبت به اونایی که آمریکا و روسیه و غیره دارن از درجهء قدرت کمتری برخورداره و از نظر حجم و وزنش مشکل داره تعدادی هم که میتونن بسازن و ذخیره کنن برای مدت لازم معمولا زیاد نیست. بعد میخوان مثلا با هواپیما یا سر موشک بذارن بزنن که اونم فناوری داریم تا فناوری و وقتی دقت و اطمینان هدفگیری و اصابت کم باشه، بازدارندگی و تاثیر این سلاح هم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکنه.
شما باید یک تشکیلات نظامی کاملی داشته باشید تا در دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشید. با صرف دوتا بمب و موشک و فناوریهای سطح پایین قدیمی نمیشه قدرت و نفوذ زیادی داشت. نهایت کاری که میتونید بکنید اینه که حملهء محدود و خسارت نظامی محدود بزنید یا دیوانه وار بر علیه شهرهای بزرگ و غیرنظامی ها و اهداف خراب کارانهء دیگه استفاده کنید (یا تهدید به استفاده کنید). این سلاحها وقتی کم باشن وقتی فناوری و نظام امنیتی شما وقتی موشک های شما زیاد قوی نباشه، زیاد نمیشه روشون حساب کرد ممکنه قبل از اینکه بتونید استفاده کنید همش یا بیشترشون رو منهدم کنن یا تشکیلات لازم برای ساپورت و پرتاب و حمل اونا و رسیدن به هدف ها رو از کار بندازن. ممکنه موشک ها روی هوا منهدم بشن توسط سامانه های پدافند و غیره. نهایت هم یک درصدی از اونا میخورن به هدف اونم با چه ضریب خطا و چه فاصله ای معلوم نیست! مثلا خود آمریکایی ها تاسیسات حساس نظامی و امنیتی در جاهایی زیرزمین و داخل کوه و اینها دارن که من میخوندم مثلا نوشته بود حتی یک بمب با قدرت یک مگاتن اگر تا فاصلهء 50 متری (شایدم نوشته بود 150 متری - دقیقا یادم نیست) از اونا بخوره صدمهء جدی نمیبینن! میدونید یک مگاتن چقدره؟ خیلی! بمبی که امثال ایران بخوان درست کنن به اینطور قدرتها حتی نزدیک هم نمیشه. اینطور قدرتها هم فقط در بمب های هیدروژنی دیده میشه که فناوری و علم خودش رو میخواد. بعد تازه با چه موشکی با چه قابلیت و دقتی میخوان اون کلاهک رو به چه هدفی در چه فاصله ای بفرستن چطور از این همه اطلاعات و نظارت و پیشدستی و سامانه های دشمن عبور کنه.

سلاحهای مدرن دیگر کارایی دارن. نمیشه گفت در برابر بمب هسته ای هیچی نیستن اسباب بازی هستن! چون بمب اتمی به تنهایی نمیتونه خیلی کارها رو بکنه خیلی تضمین ها رو بده و فقط برای هدفهای محدودی به شکلهای محدودی میتونه استفاده بشه که در شرایطی که بمب هسته ای بخواد استفاده بشه مطمئن باشید چندتا بمب امثال ایران و هند و پاکستان قدرت تعیین کننده ای نداره در برابر ارتشهای گسترده و مجهز و قوی و پیشرفتهء دنیا با اون همه سیستم و تمهیدات و بند و بساط دیگه. بمب هسته ای خودش بخشی از یک سیستم نظامی کامله و نیاز به کامل شدن با بقیهء سیستمها و تمهیدات و فناوریهای پیشرفته داره که به کارایی بالا و حداکثری خودش برسه، و همون زمانش هم هنوز فناوریها و سلاحهای دیگر کاربرد و نقش خودشون رو میتونن داشته باشن، مگر اینکه بخواید بزنید همینطوری فله ای و کل زمین منجمله خودتون رو کباب و خاکستر کنید و حیات خودتون و بیشتر موجودات زندهء دیگر رو عملا منقرض کنید. یعنی سناریوی دیوانه ها و تروریست ها و مذهبی های خل و چل و خودکشی یا انتقام و تنفر نهایی! چنین کشورها و گروههایی هم به تنهایی چنین قدرتی رو ندارن!

سلاح اتمی اون تعداد و قدرت و ساپورتی که کشورهای کوچک و غیرپیشرفته دارن تهدید بزرگی برای کل دنیا نیست، اما خطر بزرگتر بخاطر اون تعداد بالا و همراه فناوریهای دقیق و پیشرفته و قدرتهای بالا هست که دست قدرتهای بزرگ و پیشرفته است و اونا ممکنه آخرالزمان رو استارت کنن اگر با هم بجنگن و به این مرحله برسن، که من فکر نمیکنم به این راحتی باشه و همشون ترجیح میدن با هم معامله کنن! دوتا کشور دیوانه کوچک این وسط به دنیا صدمه میزنن یکسری آدم میکشن اقتصاد داغون میکنن بحران جهانی چند ساله درست میکنن، ولی در نهایت نمیتونن پیروز یا تعیین کنندهء چیزی باشن و به هر بهایی باج بگیرن فقط.

kourosh_iran
07-11-2015, 10:39 AM
سلاح اتمی قوی و مخوف هست، ولی اغلب خیلی بیشتر از چیزی که واقعیت داره در موردش اغراق شده و میشه.
سلاحهای اتمی با قدرت پایین و متوسط حتی پناهگاههای معمولی زیرزمین میتونه تاحد زیادی جلوشون رو بگیره و جان انسان رو نجات بده، مگر اینکه مرکز انفجار خیلی نزدیک باشه.
عوارض طبیعی زمین میتونه تاحد زیادی جلوی صدمهء این سلاح ها رو بگیره.
شما باید بمب اتمی رو با دقت کافی به اهداف با ارزش بزنید. حالا باید دید چه قدرتی داره. زدن اهداف نظامی کشورهای پیشرفته با دقت و قدرت کافی و اطمینان کافی، چیزی نیست که کشورهایی مثل ایران و پاکستان و هند به این راحتی از عهدش بربیان؛ امکاناتش رو ندارن. نهایت میتونن رندوم وار و خراب کارانه و دیوانه وار اقدام کنن بعضی اهداف سهل تر و نزدیک رو بزنن. وگرنه ارتش های کشورهایی مثل آمریکا و روسیه خیلی مجهزتر و حساب شده تر از این حرفا هستن و در نقاط گسترده ای توزیع شده و مسلح و استحکام بندی شده هستن که در مقابل سلاحهای اتمی بسیار قوی تر و دقیق تر هم مقاومت میکنن. از اونور احتمالش زیاده با حملهء پیشگیرانه عملا سلاح های اتمی دشمن رو پیش از اینکه فرصت استفاده ازشون رو پیدا کنن منهدم یا به هر شکلی غیرقابل استفاده بکنن، چون تعداد این سلاح ها در دست دشمن زیاد نیست و خوب پراکنده و مخفی و حفاظت نشدن و سیستم به هدف رساندن آنها هم به همین شکل چندان قوی و پیشرفته و مطمئن نیست. موشک هم بلند بشه ممکنه تا بخواد به هدف برسه بزنن یا منحرفش کنن، هواپیما رو هم به همین شکل. اینجاست که اون فناوریهای پیشرفتهء دیگر هم اهمیتشون دیده میشه چون میتونن جلوی این سلاح ها رو حداقل تاحدی و در بعضی شرایط بگیرن (حداقل اونایی که مال کشورهای نه چندان پیشرفته است رو). ولی گذشته از اینا بازم کاربردهای خودشون رو دارن چون شما فقط با چندتا بمب و کلاهک و موشک محدود، ولو اتمی باشه، نمیتونید جز کسر کوچکی از نظام دشمن رو نابود و مختل کنید. مگر اینکه بحث حمله دیوانه وار و اهداف غیرنظامی باشه و باج خواهی که داستان دیگری داره که اونم در شرایط بحرانی و وخیم فکر نمیکنم چندان موثر باشه! زمانی که سلاح اتمی بخواد عملا استفاده بشه دیگه زمان این ترفندها گذشته! اگر هم نخواد عملا استفاده بشه بازم خب با همون تحریم و اینها اول اون کشور رو ضعیف و ناکار میکنن و بمب اتمی براش چندان فایده نداره حتی اگر لازم باشه حملهء نظامی هم میکنن اگر اونقدر مهم باشه این کار رو میکنن و از چند درصد ریسک انفجار اتمی در یکی از پایگاهها یا شهرهای خودشون یا متحدین خودشون نمیترسن این جلوشون رو نمیگیره! تازه مثل 11 سپتامبر میتونن از اینطور چیزها کلی هم بهره برداری کنن!! آیا براشون خیلی مهمه مثلا چند هزار نفر در چنین حمله ای کشته بشن؟! منکه فکر نمیکنم!

Hezbollah_YaHasan
07-13-2015, 01:27 PM
تبریک پیروزی نظام شکوهمند اسلامی در مذاکرات هسته ای (http://www.daftarche.com/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-12/%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%DA%A9-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%B4%DA%A9%D9%88%D9%87%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-1812/#post80522)

sonixax
07-14-2015, 04:06 PM
دوست عزیز این حرف کلی و مطلق، بنظر بنده تاحد قابل توجهی اغراقه.
سلاح اتمی هم محدودیت های خودش رو داره و پاسخگوی هر سناریو و هر دفاع و حمله ای نیست. جای خودش اگر درست استفاده بشه بله خیلی کاراست ولی نیاز هست که بقیهء فناوریها و مسائل و پارامترهای درگیر هم کنارش باشن تا به اون کارایی حداکثری خودش برسه، وگرنه در حد چند سناریوی کلاسیک و قدیمی و دیوانه بازی باقی میمونه که بیشتر برای تبلیغات و باج گیری در شرایط غیروخیم استفاده میشه از جانب دو طرف.
سلاح اتمی که کشورهای درپیت درست میکنن نسبت به اونایی که آمریکا و روسیه و غیره دارن از درجهء قدرت کمتری برخورداره و از نظر حجم و وزنش مشکل داره تعدادی هم که میتونن بسازن و ذخیره کنن برای مدت لازم معمولا زیاد نیست. بعد میخوان مثلا با هواپیما یا سر موشک بذارن بزنن که اونم فناوری داریم تا فناوری و وقتی دقت و اطمینان هدفگیری و اصابت کم باشه، بازدارندگی و تاثیر این سلاح هم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکنه.
شما باید یک تشکیلات نظامی کاملی داشته باشید تا در دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشید. با صرف دوتا بمب و موشک و فناوریهای سطح پایین قدیمی نمیشه قدرت و نفوذ زیادی داشت. نهایت کاری که میتونید بکنید اینه که حملهء محدود و خسارت نظامی محدود بزنید یا دیوانه وار بر علیه شهرهای بزرگ و غیرنظامی ها و اهداف خراب کارانهء دیگه استفاده کنید (یا تهدید به استفاده کنید). این سلاحها وقتی کم باشن وقتی فناوری و نظام امنیتی شما وقتی موشک های شما زیاد قوی نباشه، زیاد نمیشه روشون حساب کرد ممکنه قبل از اینکه بتونید استفاده کنید همش یا بیشترشون رو منهدم کنن یا تشکیلات لازم برای ساپورت و پرتاب و حمل اونا و رسیدن به هدف ها رو از کار بندازن. ممکنه موشک ها روی هوا منهدم بشن توسط سامانه های پدافند و غیره. نهایت هم یک درصدی از اونا میخورن به هدف اونم با چه ضریب خطا و چه فاصله ای معلوم نیست! مثلا خود آمریکایی ها تاسیسات حساس نظامی و امنیتی در جاهایی زیرزمین و داخل کوه و اینها دارن که من میخوندم مثلا نوشته بود حتی یک بمب با قدرت یک مگاتن اگر تا فاصلهء 50 متری (شایدم نوشته بود 150 متری - دقیقا یادم نیست) از اونا بخوره صدمهء جدی نمیبینن! میدونید یک مگاتن چقدره؟ خیلی! بمبی که امثال ایران بخوان درست کنن به اینطور قدرتها حتی نزدیک هم نمیشه. اینطور قدرتها هم فقط در بمب های هیدروژنی دیده میشه که فناوری و علم خودش رو میخواد. بعد تازه با چه موشکی با چه قابلیت و دقتی میخوان اون کلاهک رو به چه هدفی در چه فاصله ای بفرستن چطور از این همه اطلاعات و نظارت و پیشدستی و سامانه های دشمن عبور کنه.

سلاحهای مدرن دیگر کارایی دارن. نمیشه گفت در برابر بمب هسته ای هیچی نیستن اسباب بازی هستن! چون بمب اتمی به تنهایی نمیتونه خیلی کارها رو بکنه خیلی تضمین ها رو بده و فقط برای هدفهای محدودی به شکلهای محدودی میتونه استفاده بشه که در شرایطی که بمب هسته ای بخواد استفاده بشه مطمئن باشید چندتا بمب امثال ایران و هند و پاکستان قدرت تعیین کننده ای نداره در برابر ارتشهای گسترده و مجهز و قوی و پیشرفتهء دنیا با اون همه سیستم و تمهیدات و بند و بساط دیگه. بمب هسته ای خودش بخشی از یک سیستم نظامی کامله و نیاز به کامل شدن با بقیهء سیستمها و تمهیدات و فناوریهای پیشرفته داره که به کارایی بالا و حداکثری خودش برسه، و همون زمانش هم هنوز فناوریها و سلاحهای دیگر کاربرد و نقش خودشون رو میتونن داشته باشن، مگر اینکه بخواید بزنید همینطوری فله ای و کل زمین منجمله خودتون رو کباب و خاکستر کنید و حیات خودتون و بیشتر موجودات زندهء دیگر رو عملا منقرض کنید. یعنی سناریوی دیوانه ها و تروریست ها و مذهبی های خل و چل و خودکشی یا انتقام و تنفر نهایی! چنین کشورها و گروههایی هم به تنهایی چنین قدرتی رو ندارن!

سلاح اتمی اون تعداد و قدرت و ساپورتی که کشورهای کوچک و غیرپیشرفته دارن تهدید بزرگی برای کل دنیا نیست، اما خطر بزرگتر بخاطر اون تعداد بالا و همراه فناوریهای دقیق و پیشرفته و قدرتهای بالا هست که دست قدرتهای بزرگ و پیشرفته است و اونا ممکنه آخرالزمان رو استارت کنن اگر با هم بجنگن و به این مرحله برسن، که من فکر نمیکنم به این راحتی باشه و همشون ترجیح میدن با هم معامله کنن! دوتا کشور دیوانه کوچک این وسط به دنیا صدمه میزنن یکسری آدم میکشن اقتصاد داغون میکنن بحران جهانی چند ساله درست میکنن، ولی در نهایت نمیتونن پیروز یا تعیین کنندهء چیزی باشن و به هر بهایی باج بگیرن فقط.

من نگفتم هست! گفتم اسباب بازیه! یعنی چی ؟!
یعنی اینکه اگر شما بمب اتمی داشته باشی و توانایی رسوندنش به هر جایی که میخوای رو هم در کنارش داشته باشی حتا کشوری مثل آمریکا یا روسیه یا چین هم جرات حمله نظامی بهت رو نداره! یعنی اینکه این سلاح به تنهایی بازدارندگیش از تمام سلاحهای موجود و متعارف روی کره زمین بیشتره. چرا ؟! چون اگر و فقط یکیش در خاک طرف منفجر بشه خسارت خیلی عظیمی به جا میذاره که هیچ یک از سلاح های معمولی تنها با یک بار شلیک یا انفجار تواناییش رو ندارند!
اینجا میتونی یک توان مشخصی برای یک بمب اتمی تعریف کنی ، شهرت رو انتخاب کنی و بعد ببینی تا چه شعاعی رو میتونه خراب کنه : NUKEMAP (Classic) by Alex Wellerstein (http://nuclearsecrecy.com/nukemap/classic/)
به طور مثال بمب 100 مگاتنی تزار روسیه اگر وسط تهران بخوره تا اون ور کرج رو پودر میکنه!!! یا اگر بمب B-83 آمریکا وسط تهران بخوره تا خود استادیوم آزادی اثرات تخریبیش میره! یا بهتره بگم Thermal Radiation اش تا اونجاست! یعنی تا هر کسی نزدیک استادیوم آزادی باشه دچار سوختگی درجه 3 میشه!!!!
پس : تورو سر جدت قبل از اینکه کیلویی بنویسی یک مقداری بیشتر فکر و تحقیق کن و انقدر تخیلی و فضایی و توی هپروت نتیجه گیری نکن!

m@hdi
07-14-2015, 04:21 PM
توافق سر همون بیانیه لوزان شد فقط در مورد بازدید از مراکز نظامی قدری تعدیل شده بود.

من که مخالف تصویب این توافق در مجلس نیستم چون تصویب این توافق به مرور زمان وضع مردم ایران رو بهتر میکنه منم ایرانم و جزو همین مردمم و همچنین میدونم تو این مملکت انقلاب نمیشه چون ملت به همدیگه میگن "من برم کشته شم تو بری کاباره"؟! و در صورت حمله نظامی هم مطمئن باشید آمریکا ایران رو تجزیه میکنه مثل همین کاری که میخواد با عراق بکنه و با تجزیه ایران فقط اهالی محترم خوزستان وضعشون (از کویت هم) بهتر میشه و بقیه ملت دهنشون گاییدست ولی چیزی که میخوام بگم اینه که:

مجلس خایه مال که با بیانیه لوزان مخالفت کردی! حالا که دولت منتخب رهبری قبولش کرد ببینم خایه داری که تصویبش نکنی؟! البته این خامنه ای هم کم لغوز نخوند و میگفت ما مخالف اینیم ما مخالف اونیم فلان چیز رو ما تعیین میکنیم ولی مطمئنا ظریف بدون اجازه خامنه ای پای توافق رو امضا نکرده و این نشوندهنده این هست که خامنه ای هم اگه زور بالا سرش باشه کوتاه میاد چه برسه به احمدی نژاد که برخی از مردم بعد انتخابات 88 گنده کرده بودنش!

kourosh_iran
07-14-2015, 04:50 PM
من نگفتم هست! گفتم اسباب بازیه! یعنی چی ؟!
یعنی اینکه اگر شما بمب اتمی داشته باشی و توانایی رسوندنش به هر جایی که میخوای رو هم در کنارش داشته باشی حتا کشوری مثل آمریکا یا روسیه یا چین هم جرات حمله نظامی بهت رو نداره! یعنی اینکه این سلاح به تنهایی بازدارندگیش از تمام سلاحهای موجود و متعارف روی کره زمین بیشتره. چرا ؟! چون اگر و فقط یکیش در خاک طرف منفجر بشه خسارت خیلی عظیمی به جا میذاره که هیچ یک از سلاح های معمولی تنها با یک بار شلیک یا انفجار تواناییش رو ندارند!
دوست عزیز در شرایط بحرانی اینکه چند میلیون نفر هم کشته بشن برای حکومتها اهمیتی نخواهد داشت. اگر بتونن پیروزی و سود طولانی مدت رو به این شکل بدست بیارن این کار رو میکنن!
اصولا چرا در جهان این همه دکترین و بحث تعادل قوا و پیشدستی و تخریب کامل دو طرفه مطرح بوده و هست؟
چرا مسابقه بین دقت و قدرت و سرعت در این زمینه همیشه مطرح بوده؟
بحث اینه که اگر شانس یک طرف برای بردن در این کشتار به میزان قابل توجهی بیشتر از دیگری باشه، احتمال جنگ اتمی و پیشدستی به شدت بالا میره. مثلا اگر آمریکا میتونست پیشدستی کنه و با یک حملهء برق آسا و عظیم روسیه و چین رو نابود کنه، ولو چند تا بمب اتمی هم در پاسخ به شهرهای خودش میخورد و میلیون ها نفر میمردن، احتمالش بود این کار رو بکنه، بخصوص در شرایط دشوار و بحرانی.
پس فقط بحث این نیست که شما این سلاح رو داشته باشی و بتونی به دشمن تحویل بدی! بلکه بحث اینه که بتونی حداقل همونقدر که دشمن خسارت میزنه شما هم خسارت بزنی و دشمن امکان و شانس زیادی برای پیشدستی و پیروزی به این خاطر نداشته باشه، یا سناریوی کاملترش اینه که دو طرف بطور تقریبا کامل نابود میشن:
Mutual assured destruction - WiKi (https://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_assured_destruction)
تخریب حتمی متقابل - WiKi (https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8_%D8%AD%D8%AA%D9%85% DB%8C_%D9%85%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84)
سیستم هایی مثل دست مرده شوری هم برای همین طراحی شدن: علم خوره (http://hamidreza-mz2.tk/?p=339)

بنابراین بالانس قدرت مهمه. فقط داشتن امکان صدمه زدن به طرف مقابل کافی نیست. یعنی نه در همه شرایطی. بلکه شما باید یا خودت قدرت نابودی متقابل دشمن رو داشته باشی یا حداقل جزو اتحادیه ای چیزی باشی که همپیمانان شما با ضریب اطمینان بالایی این کار رو بکنن. وگرنه امکان حملهء دشمن به شما وجود داره، حتی باوجودی که این ریسک باشه یا اصلا مطمئن باشن خودشون هم ضربهء اتمی میخورن.

این همه دعوا سر بالانس قدرت اتمی بین قدرتهای جهانی هم بخاطر همین بوده و هست. یعنی هرچی یکی داره دیگری هم باید داشته باشه و سیستم باید طوری باشه که کسی نتونه با پیشدستی و غافلگیری، به میزان قابل توجهی جلو بیفته و شانس پیروزی و تحمل صدمهء کمتری رو بدست بیاره.

به طور مثال بمب 100 مگاتنی تزار روسیه
بمب اتمی تزار شوروی با قدرت حدود 50 مگاتن منفجر شد. اول قرار بود 100 باشه، برای 100 مگاتن طراحیش کردن، ولی چون دیدن این قدرت اونقدری زیاده که عملا نمیشه تبعاتش رو کنترل کرد، اون رو میزان 50 مگاتن محدود کردن. یعنی یک چیزی در حد 100 مگاتن اصولا تست کردنش هم در کرهء زمین خطرات و تبعاتی داشته که اونا میدونستن عاقلانه نیست چنین کاری.
ضمنا همین بمب 50 مگاتنی روسیه فکر میکنید برای چی بود؟ بیشتر فقط نمایش قدرت بود و یک دلیلش این بود که در اون زمان آمریکایی ها در زمینهء موشک های قاره پیما با دقت بالا به پیشرفت زیادی دست پیدا کرده بودن (موشک های با نرخ خطای دایره ای 50 متر) ولی روسها هنوز موفق به ساخت چنین موشک هایی نشده بودن، بنابراین نیاز داشتن تا با قدرت های انفجاری زیاد، این ضعف در زمینهء دقت اصابت و ضریب خطای فاصله تا هدف رو تاحدی هم که شده جبران کنن و پوشش بدن. چنین بمب هایی اصلا در عمل در جنگ واقعی هم شاید چندان قابل استفاده نباشن (بنظرم بهرصورت هم که نمیشه سر موشک چنین چیزی رو سوار کرد چون خیلی بزرگ و سنگینه). روسها خودشون این بمب رو بصورت external زیر بزرگترین بمب افکن خودشون بستن تا تونستن این نمایش رو بصورت واقعی نشون بدن.

پس مشاهده میفرمایید که بحث تعادل قدرت در این زمینه همیشه چقدر مهم بوده و هست. یعنی یکی اگر دقت موشکش 50 متره، و خطای مال اون یکی 500 متر باشه، این یک عدم تعادل در قدرت اتمی ایجاد میکنه و بنابراین میزان بازدارندگی پایین میاد و خطر استفاده از سلاح اتمی در جنگ یا اقدام به پیشدستی و غافلگیری زیادتر میشه .

ضمنا تاجاییکه میدونم امروزه یکی از پارامترهای مهم این مسائل زیردریایی های اتمی است. چون دشمن بطور معمول نمیتونه مکان این زیردریایی ها رو شناسایی کنه و ماهها میتونن زیر آب بصورت مستقل باقی بمونن و حرکت کنن و در صورتی که حملهء اتمی به کشورشون بشه، موشک های اتمی خودشون رو به دشمن شلیک خواهند کرد، که این شلیک میتونه از فاصلهء نسبتا نزیکی هم صورت بگیره و به این شکل زمان و توان پیشگیری برای دشمن تاحد زیادی از بین میره. همین الان زیردریایی های آمریکا و روسیه دارن همین نقش رو ایفا میکنن. این زیردریایی ها بصورت مستمر در طول سالها همین نقش رو داشته و دارن.

سیستمهای اتمی کشورهای بزرگ توزیع شده هستن و در استحکاماتی مستقر هستن که امکان نابودی همه یا بخش بزرگی از اونا با پیشدستی و قبل از اینکه موفق به شلیک متقابل بشن، تقریبا وجود نداره. موشک های قاره پیما که در سیلوهای زیرزمینی مستحکم پنهان شدن و در فاصلهء نسبتا نزدیکی از اونا حتی اگر انفجار اتمی با قدرت بالایی صورت بگیره هم صدمهء جدی نمیبینن.

خلاصه سیستم پیچیده و عریض و طویلی است. و همهء اینا بخاطر چیه؟ اگر فقط با داشتن چند سلاح با نابودی یکی دو شهر با احتمال کشته شدن چند میلیون نفر، بازدارندگی و امنیت کافی همیشگی برقرار میشد که این مسائل اینقدر مهم نبود و این همه رقابت و هزینه برای چی بوده تاحالا؟

kourosh_iran
07-14-2015, 05:02 PM
توافق سر همون بیانیه لوزان شد فقط در مورد بازدید از مراکز نظامی قدری تعدیل شده بود.

من که مخالف تصویب این توافق در مجلس نیستم چون تصویب این توافق به مرور زمان وضع مردم ایران رو بهتر میکنه منم ایرانم و جزو همین مردمم و همچنین میدونم تو این مملکت انقلاب نمیشه چون ملت به همدیگه میگن "من برم کشته شم تو بری کاباره"؟! و در صورت حمله نظامی هم مطمئن باشید آمریکا ایران رو تجزیه میکنه مثل همین کاری که میخواد با عراق بکنه و با تجزیه ایران فقط اهالی محترم خوزستان وضعشون (از کویت هم) بهتر میشه و بقیه ملت دهنشون گاییدست ولی چیزی که میخوام بگم اینه که:

مجلس خایه مال که با بیانیه لوزان مخالفت کردی! حالا که دولت منتخب رهبری قبولش کرد ببینم خایه داری که تصویبش نکنی؟! البته این خامنه ای هم کم لغوز نخوند و میگفت ما مخالف اینیم ما مخالف اونیم فلان چیز رو ما تعیین میکنیم ولی مطمئنا ظریف بدون اجازه خامنه ای پای توافق رو امضا نکرده و این نشوندهنده این هست که خامنه ای هم اگه زور بالا سرش باشه کوتاه میاد چه برسه به احمدی نژاد که برخی از مردم بعد انتخابات 88 گنده کرده بودنش!
دوست عزیز بالاخره سیاست هست و تبلیغات.
اگر این رجزخوانی ها نباشه اگر دو طرف به مرگ نگیرن که آخرش به تب راضی نمیشن.
دو طرف باید رل خودشون رو درست بازی کنن.
نقش خامنه ای هم این وسط بنظر من مفید بلکه حیاتی بوده.
خطوط قرمز لازم بودن. حتی اگر الان تاحدی نقض شده باشن.
راستی من هنوز اصلا متن یا خلاصه توافق رو نشنیدم چون خواب بودم :e415:
ولی فکر کنم تازه داستان شروع شده حالا دوباره تفسیرها و تردیدها و اختلاف نظر و دعوای مجلس و گنگره و بند و بساط شروع میشه!! نه؟

بله زور که زوره دیگه فکر کردی چی مثلا؟ مگه ژاپنی ها با اون شجاعت و لجاجت و خشونتی که داشتن در جنگ جهانی دوم آخرش بی قید و شرط تسلیم نشدن؟ یعنی آخوند ایرانی دیگه از ژاپنی پوست کلفت تره لجوج تره؟
الان ایران دیگه ایران زمان جنگ با عراق نیست. بخش بزرگی از جمعیت دیگه مرید و فدایی اسلام و ج.ا. و آخوند نیستن، اما وقتی توافق عملا سود چندانی نداشته باشه و توش شک و تردید باشه که به درد کسی نمیخوره منم باشم میگم قبول نکنید!

m@hdi
07-14-2015, 05:05 PM
جناب میلاد و کوروش صحبت های شما مکمل یکدیگره نه مخالف! من نمیدونم اختلافتون سر چیه! بگید تا ما هم روشن شیم!

m@hdi
07-14-2015, 05:07 PM
دوست عزیز بالاخره سیاست هست و تبلیغات.
اگر این رجزخوانی ها نباشه اگر دو طرف به مرگ نگیرن که آخرش به تب راضی نمیشن.
دو طرف باید رل خودشون رو درست بازی کنن.
نقش خامنه ای هم این وسط بنظر من مفید بلکه حیاتی بوده.
خطوط قرمز لازم بودن. حتی اگر الان تاحدی نقض شده باشن.
راستی من هنوز اصلا متن یا خلاصه توافق رو نشنیدم چون خواب بودم
ولی فکر کنم تازه داستان شروع شده حالا دوباره تفسیرها و تردیدها و اختلاف نظر و دعوای مجلس و گنگره و بند و بساط شروع میشه!! نه؟

بله زور که زوره دیگه فکر کردی چی مثلا؟ مگه ژاپنی ها با اون شجاعت و لجاجت و خشونتی که داشتن در جنگ جهانی دوم آخرش بی قید و شرط تسلیم نشدن؟ یعنی آخوند ایرانی دیگه از ژاپنی پوست کلفت تره لجوج تره؟
الان ایران دیگه ایران زمان جنگ با عراق نیست. بخش بزرگی از جمعیت دیگه مرید و فدایی اسلام و ج.ا. و آخوند نیستن، اما وقتی توافق عملا سود چندانی نداشته باشه و توش شک و تردید باشه که به درد کسی نمیخوره منم باشم میگم قبول نکنید!

من اخبار رو دنبال کردم. همون بیانیه لوزان بود. حرفای آمریکا به کرسی نشست بجز تا حدی در مورد بازدید از مراکز نظامی.

sonixax
07-14-2015, 05:43 PM
دوست عزیز در شرایط بحرانی اینکه چند میلیون نفر هم کشته بشن برای حکومتها اهمیتی نخواهد داشت.

اشتباهه!
شاید برای یک حکومت اهمیتی نداشته باشه چند میلیون نفر از طرف مقابل کشته بشند! ولی از طرف خودش خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی یک میلیارد تا دیگه خیلی مهمه!

اصولا چرا در جهان این همه دکترین و بحث تعادل قوا و پیشدستی و تخریب کامل دو طرفه مطرح بوده و هست؟
چرا مسابقه بین دقت و قدرت و سرعت در این زمینه همیشه مطرح بوده؟

اصولن چند بار دو قدرت هسته ای به یکدیگر حمله هسته ای کرده اند ؟! = 0
به همین راحتی تمام استدلال شما در این مورد مردود میشه! اینکه چند درصد احتمالش هست! یا شاید و اما و اگر کشکه! تا حالا چنین اتفاقی نیوفتاده! به همین سادگی.

بحث اینه که اگر شانس یک طرف برای بردن در این کشتار به میزان قابل توجهی بیشتر از دیگری باشه، احتمال جنگ اتمی و پیشدستی به شدت بالا میره.

ادعای بی ارزش!

مثلا اگر آمریکا میتونست پیشدستی کنه و با یک حملهء برق آسا و عظیم روسیه و چین رو نابود کنه، ولو چند تا بمب اتمی هم در پاسخ به شهرهای خودش میخورد و میلیون ها نفر میمردن، احتمالش بود این کار رو بکنه، بخصوص در شرایط دشوار و بحرانی.

اشتباهت همینجاست! آمریکا جرات حمله به کره شمالیش رو هم نداره! با اینکه میتونه با همون حمله برق آسا پودرش کنه!!!
شما همه چیز رو با حکومت و شرایط عقب مانده ی ایران میسنجی! در آمریکا حتا اگر یک نفر به خاطر اشتباه دولت کشته بشه دولت و حکومت رو مردم به سیخ میکشند!!! یک سیاهپوست توسط پلیس کشته میشه کل کشور بلبشو میشه! حالا اگر میلیونها نفر به خاطر حماقت دولت کشته بشند دیگه حکومتی باقی نمومونه که بخواد به منافع یا سود پس از حمله فکر کنه جانم!!!

پس فقط بحث این نیست که شما این سلاح رو داشته باشی و بتونی به دشمن تحویل بدی! بلکه بحث اینه که بتونی حداقل همونقدر که دشمن خسارت میزنه شما هم خسارت بزنی و دشمن امکان و شانس زیادی برای پیشدستی و پیروزی به این خاطر نداشته باشه، یا سناریوی کاملترش اینه که دو طرف بطور تقریبا کامل نابود میشن:
Mutual assured destruction - WiKi
تخریب حتمی متقابل - WiKi
سیستم هایی مثل دست مرده شوری هم برای همین طراحی شدن: علم خوره

این استدلال ها همه از بیخ کشک هستند! وقتی بمب اتمی داشته باشید عملن در مقابل هر گونه حمله نظامی به خصوص هسته ای بیمه هستید. به همین راحتی.

بنابراین بالانس قدرت مهمه. فقط داشتن امکان صدمه زدن به طرف مقابل کافی نیست. یعنی نه در همه شرایطی. بلکه شما باید یا خودت قدرت نابودی متقابل دشمن رو داشته باشی یا حداقل جزو اتحادیه ای چیزی باشی که همپیمانان شما با ضریب اطمینان بالایی این کار رو بکنن. وگرنه امکان حملهء دشمن به شما وجود داره، حتی باوجودی که این ریسک باشه یا اصلا مطمئن باشن خودشون هم ضربهء اتمی میخورن.

این همه دعوا سر بالانس قدرت اتمی بین قدرتهای جهانی هم بخاطر همین بوده و هست. یعنی هرچی یکی داره دیگری هم باید داشته باشه و سیستم باید طوری باشه که کسی نتونه با پیشدستی و غافلگیری، به میزان قابل توجهی جلو بیفته و شانس پیروزی و تحمل صدمهء کمتری رو بدست بیاره.

آمریکا هزاران بمب اتمی داره! روسیه بیشتر از آمریکا داره! ولی هیچ کدومشون ریسک حمله اتمی به کره شمالی که چیزی حدود 30 تا بمب داره رو نمیکنند. شما حقایق به این واضحی که جلوته رو نمیبینی! اینکه هیچ قدرت اتمی جرات حمله اتمی به یک کشور دیگه رو تا همین الان نداشته رو نمیبنی! بعد اومدی روی یک سری استدلال آبکی که مشخصن برپایه واقعیت هم بنا نشدند هی مانور میدی. شما صد میلیون تا از این استدلالها و لینکها و مقاله ها هم که بذاری همشون روی هم یک میلیاردم این گفته که "تا کنون هیچ قدرت هسته ای به هیچ قدرت هسته ای دیگه حمله نکرده" ارزش ندارند!!! چون استدلالهایی که شما میاری بر اساس فرضیات اشتباه و نادرسته ولی نبود حمله هسته ای به قدرتهای هسته ای تا کنون یک حقیقته!!!

بمب اتمی تزار شوروی با قدرت حدود 50 مگاتن منفجر شد. اول قرار بود 100 باشه، برای 100 مگاتن طراحیش کردن، ولی چون دیدن این قدرت اونقدری زیاده که عملا نمیشه تبعاتش رو کنترل کرد، اون رو میزان 50 مگاتن محدود کردن. یعنی یک چیزی در حد 100 مگاتن اصولا تست کردنش هم در کرهء زمین خطرات و تبعاتی داشته که اونا میدونستن عاقلانه نیست چنین کاری.
ضمنا همین بمب 50 مگاتنی روسیه فکر میکنید برای چی بود؟ بیشتر فقط نمایش قدرت بود و یک دلیلش این بود که در اون زمان آمریکایی ها در زمینهء موشک های قاره پیما با دقت بالا به پیشرفت زیادی دست پیدا کرده بودن (موشک های با نرخ خطای دایره ای 50 متر) ولی روسها هنوز موفق به ساخت چنین موشک هایی نشده بودن، بنابراین نیاز داشتن تا با قدرت های انفجاری زیاد، این ضعف در زمینهء دقت اصابت و ضریب خطای فاصله تا هدف رو تاحدی هم که شده جبران کنن و پوشش بدن. چنین بمب هایی اصلا در عمل در جنگ واقعی هم شاید چندان قابل استفاده نباشن (بنظرم بهرصورت هم که نمیشه سر موشک چنین چیزی رو سوار کرد چون خیلی بزرگ و سنگینه). روسها خودشون این بمب رو بصورت external زیر بزرگترین بمب افکن خودشون بستن تا تونستن این نمایش رو بصورت واقعی نشون بدن.

پس مشاهده میفرمایید که بحث تعادل قدرت در این زمینه همیشه چقدر مهم بوده و هست. یعنی یکی اگر دقت موشکش 50 متره، و خطای مال اون یکی 500 متر باشه، این یک عدم تعادل در قدرت اتمی ایجاد میکنه و بنابراین میزان بازدارندگی پایین میاد و خطر استفاده از سلاح اتمی در جنگ یا اقدام به پیشدستی و غافلگیری زیادتر میشه .

ضمنا تاجاییکه میدونم امروزه یکی از پارامترهای مهم این مسائل زیردریایی های اتمی است. چون دشمن بطور معمول نمیتونه مکان این زیردریایی ها رو شناسایی کنه و ماهها میتونن زیر آب بصورت مستقل باقی بمونن و حرکت کنن و در صورتی که حملهء اتمی به کشورشون بشه، موشک های اتمی خودشون رو به دشمن شلیک خواهند کرد، که این شلیک میتونه از فاصلهء نسبتا نزیکی هم صورت بگیره و به این شکل زمان و توان پیشگیری برای دشمن تاحد زیادی از بین میره. همین الان زیردریایی های آمریکا و روسیه دارن همین نقش رو ایفا میکنن. این زیردریایی ها بصورت مستمر در طول سالها همین نقش رو داشته و دارن.

سیستمهای اتمی کشورهای بزرگ توزیع شده هستن و در استحکاماتی مستقر هستن که امکان نابودی همه یا بخش بزرگی از اونا با پیشدستی و قبل از اینکه موفق به شلیک متقابل بشن، تقریبا وجود نداره. موشک های قاره پیما که در سیلوهای زیرزمینی مستحکم پنهان شدن و در فاصلهء نسبتا نزدیکی از اونا حتی اگر انفجار اتمی با قدرت بالایی صورت بگیره هم صدمهء جدی نمیبینن.

خلاصه سیستم پیچیده و عریض و طویلی است. و همهء اینا بخاطر چیه؟ اگر فقط با داشتن چند سلاح با نابودی یکی دو شهر با احتمال کشته شدن چند میلیون نفر، بازدارندگی و امنیت کافی همیشگی برقرار میشد که این مسائل اینقدر مهم نبود و این همه رقابت و هزینه برای چی بوده تاحالا؟

هیچ چیز پیچیده و عریض و طویلی در کار نیست! شما بر طبق عادت فقط دوست داری همه چیز رو پیچیده و عجیب نشون بدی! طوری که اگر بحث بر سر خرید تخم مرغ از بقالی سر کوچه هم باشه باز میشینی کیلویی مینویسی و میگی پیچیده و نشدنیه!!!
باز هم میگم : اگه و اما و موشک و پوشک همشون روی هم یک میلیاردم اندازه حقیقتی که میگه تا کنون هیچ قدرت هسته ای در دنیا و تاریخ به هیچ قدرت هسته ای دیگه ای حمله هسته ای نکرده ارزش و اعتبار نداره جانم.

جناب میلاد و کوروش صحبت های شما مکمل یکدیگره نه مخالف! من نمیدونم اختلافتون سر چیه! بگید تا ما هم روشن شیم!

داستان سر اینه که ایشون میخواد هی بگه همه چیز پیچیده و خفن و عجیب هست! (یعنی سختش کنه) بعد بیاد بگه من (یعنی خودش) از این پیچیدگیها خبر دارم! پس خیلی خفنم :)))) برای همین اگر شما در مورد گوزیدن مش عباس هم صحبت کنی ایشون میاد برات 35 صفحه از احتمال رگ به رگ شدن کون مش عباس هنگام گوزیدن بر اساس محاسباتی که در فلان مقاله دیکی پدیا نوشته شده مینویسه و آخرش میگه اصولن گوزیدن چیز نشدنی هستش :))))

sonixax
07-14-2015, 06:01 PM
من اخبار رو دنبال کردم. همون بیانیه لوزان بود. حرفای آمریکا به کرسی نشست بجز تا حدی در مورد بازدید از مراکز نظامی.

من قبلن توی همین تاپیک و جاهای دیگه گفته بودم بعیده اینها به توافق برسند! (ولی رسیدند) ولی الان یک سری چیزها هست که علامت سواله برای من :

با توجه به مخالفت تندروها در هر سه طرف! (ایران،آمریکا،اسرائیل) که اتفاقن برنده ترین و تاثیرگذار ترین جریانهای سیاسی در کشورهای خودشون و شاید دنیا هم هستند چه طور میشه این توافق اعلام میشه ؟!
چه طور میشه در شرایطی که خامنه ای خیلی صریح و روشن گفته با بازدید از مراکز نظامی مخالفه دولتی که حتا توانایی پیگیری وعده های انتخاباتیش مثل رفع حصر و جمع کردن گشت ارشاد و کم کردن اعدام و پیگیری فساد دولت قبلی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی سپاه و ... رو نداره یک دفعه میاد به رهبر و سپاه و راستی ها میگه سیکتیر! همینی که هست؟!؟!؟ اونم سر مساله ای که هزاران بار مهم تر، برنده تر و حتا مخرب تر از گشت ارشاد و ساخت و سازهای سپاه و ... هستش!
چه طور میشه که اوبامایی که گفته بود روی حرف کنگره حرف نمیزنه یک دفعه میاد شاخ و شونه کشی که اگر کرم بریزید وتو میکنم!!!
اسرائیل هم که از همون اولش فقط واق واق میکرد! حالا کی گاز بگیره معلوم نیست!!!

من اینها رو نمیفهمم! به نظرم هر یک از طرفین سعی داره سر طرف دیگه رو شیره بماله و زیر آبی بره!
فقط میتونم بگم هیچی نمیدونم باید صبر کرد و دید چه خواهد شد.

kourosh_iran
07-14-2015, 06:41 PM
اشتباهه!
شاید برای یک حکومت اهمیتی نداشته باشه چند میلیون نفر از طرف مقابل کشته بشند! ولی از طرف خودش خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی یک میلیارد تا دیگه خیلی مهمه!
البته باید بگم در شرایط بحرانی. مثلا شرایط اوج جنگ سرد هست که کشته شدن میلیون ها نفر هم میتونه هزینهء پرداخت شدنی باشه.
مگر در جنگها این همه آدم کشته نشده؟ مگر همون استالین اون همه آدم از ملت خودش نکشت؟

اصولن چند بار دو قدرت هسته ای به یکدیگر حمله هسته ای کرده اند ؟! = 0
به همین راحتی تمام استدلال شما در این مورد مردود میشه! اینکه چند درصد احتمالش هست! یا شاید و اما و اگر کشکه! تا حالا چنین اتفاقی نیوفتاده! به همین سادگی.

ادعای بی ارزش!
دوست عزیز مواردی که من گفتم از خودم نبود و منابعش زیاد هست همش در طول جنگ سرد تاحالا توسط نظریه پردازان و حکومتها طراحی و پیاده سازی شده و کلی هزینه شده براشون. حالا اینکه در عمل آزمون شده یا نشده دیگه حرف بی ربطی هست بهرحال نظرات شما بی پایه تر و کشک تر بحساب میاد چون نظرات شما هم عملا آزمون نشده و فقط حرف و ادعای یک آدم غیرمتخصص هست که بر خلاف نظرات متخصصین و نظریه پردازان و تاریخ هم هست.

اشتباهت همینجاست! آمریکا جرات حمله به کره شمالیش رو هم نداره! با اینکه میتونه با همون حمله برق آسا پودرش کنه!!!

آخه نیازی نیست این کار رو بکنه. حمله همینطوری که نیست بهرحال تبعات و هزینه ها و خطرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داره. و کرهء شمالی هم فعلا تهدید جدی برای منافع بزرگ آمریکا نیست و هزینهء زیادی نداره که آمریکا بخواد وارد جنگی باهاش بشه. آمریکا اگر به کرهء شمالی حمله کنه بهرحال همینطوری کشکی هم که نیست باید با کشورهای مثل چین و روسیه که حامی کرهء شمالی هستن یا حداقل بصورت ابزار و وزنه ای برای تعادل ازش استفاده میکنن قبلش حداقل توافق و مصالحه ای بکنه، وگرنه شرایط پیچیده میشه. تازه کرهء شمالی ممکنه بتونه و یک چند تا بمب اتمی به نمیدونم ژاپن و کرهء جنوبی و غیره بزنه، که اینم هزینه و تبعات خودش رو داره. بحث جنگ و نابودی من نگفتم هزینه نداره، داره، و تنها وقتی که سودش از ضررش بیشتر باشه بقدر کافی تحت کنترل و اطمینان باشه انجام میشه یا وقتی که واقعا مجبور باشن چارهء دیگری نباشه بهرحال. این کار حتی در اوج جنگ سرد هم صورت نگرفت و مسئله در قضیهء استقرار موشک های شوروی در کوبا، با اولتیماتوم رئیس جمهور آمریکا شوروی ها سلاح های خودشون رو جمع کردن، ولی در اینکه قضیه جدی بود شکی نیست و همیشه احتمال جنگ و استفاده از سلاح اتمی هم بوده که اگر نبود مسلما دیگه وجودشون وزنه ای نبود و کاربردی نداشت، ولی این به توان طرف مقابل و هزینه و ریسکی که جنگ اتمی داره هم بستگی داره مسلما.

دنیای امروز هم پیچیده تر از این حرفهاست و قدرتهای دیگری هم هستن که نمیذارن یک قدرت به راحتی و با هزینهء کم یکه تازی بی حد و حصری داشته باشه.
چرا آمریکا باید به کرهء شمالی حمله کنه؟ شما دلیلش رو بگو؟ کرهء شمالی محتمل نیست و این قدرت رو نداره که حتی تا سالها دیگر صدمهء جدی به منافع آمریکا بزنه و همینطوری کنترلش میکنن فعلا. هروقت هم کاری بکنه خب اونوقت کار رو برای آمریکا خیلی راحتتر کرده!

این استدلال ها همه از بیخ کشک هستند! وقتی بمب اتمی داشته باشید عملن در مقابل هر گونه حمله نظامی به خصوص هسته ای بیمه هستید. به همین راحتی.

شما که در بحث قبلی هم که البته درش شکست خوردی نشون دادی براحتی نظر دانشمندان و متخصصان دنیا رو کشک خطاب میکنی، و لابد باید نظر شما رو معتبرتر بدونیم :e40d:
دوست عزیز ریاضی ریاضیه، احتمالات احتمالات، منطق و تئوری هم بحث سند و استدلال هست، نه نظر و احساس شخصی.

تاکنون هیچ قدرت هسته ای در دنیا و تاریخ به هیچ قدرت هسته ای دیگه ای حمله هسته ای نکرده
حمله نکرده ولی میشه دلیلش رو با همین نظریه ها و روابط پیچیده و تعادل قدرت موجود در جهان توجیه کرد.
سلاح اتمی فقط توی سر ژاپنی ها خورد چون در دنیا حامی نداشت و اون زمان قدرتهای اتمی دیگری هم نبودن که شرایط پیچیده و مشکلاتی بخواد پیش بیاد و سهم خواهی کنن. در چنان شرایطی ژاپن حتی اگر بمب اتمی هم داشت شاید باز فرق زیادی نمیکرد و آمریکا بهش حملهء اتمی میکرد، همونطور که ژاپنی ها به احتمال زیاد در استفاده از سلاح اتمی درنگ نمیکردن، باوجود تمام خسارت و کشتاری که میدونستن ببار میاره حتی برای کشور خودشون.

داستان سر اینه که ایشون میخواد هی بگه همه چیز پیچیده و خفن و عجیب هست! (یعنی سختش کنه) بعد بیاد بگه من (یعنی خودش) از این پیچیدگیها خبر دارم! پس خیلی خفنم :)))) برای همین اگر شما در مورد گوزیدن مش عباس هم صحبت کنی ایشون میاد برات 35 صفحه از احتمال رگ به رگ شدن کون مش عباس هنگام گوزیدن بر اساس محاسباتی که در فلان مقاله دیکی پدیا نوشته شده مینویسه و آخرش میگه اصولن گوزیدن چیز نشدنی هستش :))))

بی سوادی و لجاجت کودکانه و چرندگویی شما در بحث قبلی هم بقدر کافی بر همگان باید روشن شده باشه.

kourosh_iran
07-14-2015, 06:56 PM
بله جهان پیچیده است دوست عزیز.
نمیگم همه چیزها، ولی بیشتر چیزها از چیزی که امثال شما فکر/ادعا میکنن پیچیده تره.
هنوز نفهمیدی! و هنوز مطلق گرایی مسخره خودت رو حاضر نیستی رها کنی. البته به مرور مجبور خواهی شد! من این فرایند رو برات استارت کردم :e405:
در بحث قبلی من با مستندات و توضیحات و دلایل روشن و محکم و کافی این رو ثابت کردم، اما شما همچنان روی ادعاهای مسخره و لجبازی خودت بودی! جالبه آدمی که نظرات متخصصان و دانشمندان طراز اول دنیا رو، مستندات رو، استدلال و تئوری های علمی پایه و عمومی رو، قبول نداره، حتی مواردی که عملا هم تست شدن و نمونه براش هست، هنوز با طرف مقابل کل کل میکنه و میگه همهء این منابع نظر این متخصصان دانشمندان و مراکز تحقیقات و دانشگاهی کشک هست، میگه نه خودت باید فلان کار رو برام انجام بدی تا ثابت بشه، خب معلومه الان هم میگه چون جنگ اتمی نشده پس همهء این تئوری ها همهء این نظریه ها دکترین ها و این همه هزینه و تشکیلات که ابرقدرت های دنیا روی این موارد صرف کرده کشک و بر اساس چرندیات بوده و نظر من الان درسته شما هم قبول کنید!! lol

مثال جالبش هم همین پست اخیر خودت:

من قبلن توی همین تاپیک و جاهای دیگه گفته بودم بعیده اینها به توافق برسند! (ولی رسیدند) ولی الان یک سری چیزها هست که علامت سواله برای من :

با توجه به مخالفت تندروها در هر سه طرف! (ایران،آمریکا،اسرائیل) که اتفاقن برنده ترین و تاثیرگذار ترین جریانهای سیاسی در کشورهای خودشون و شاید دنیا هم هستند چه طور میشه این توافق اعلام میشه ؟!
چه طور میشه در شرایطی که خامنه ای خیلی صریح و روشن گفته با بازدید از مراکز نظامی مخالفه دولتی که حتا توانایی پیگیری وعده های انتخاباتیش مثل رفع حصر و جمع کردن گشت ارشاد و کم کردن اعدام و پیگیری فساد دولت قبلی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی سپاه و ... رو نداره یک دفعه میاد به رهبر و سپاه و راستی ها میگه سیکتیر! همینی که هست؟!؟!؟ اونم سر مساله ای که هزاران بار مهم تر، برنده تر و حتا مخرب تر از گشت ارشاد و ساخت و سازهای سپاه و ... هستش!
چه طور میشه که اوبامایی که گفته بود روی حرف کنگره حرف نمیزنه یک دفعه میاد شاخ و شونه کشی که اگر کرم بریزید وتو میکنم!!!
اسرائیل هم که از همون اولش فقط واق واق میکرد! حالا کی گاز بگیره معلوم نیست!!!

من اینها رو نمیفهمم! به نظرم هر یک از طرفین سعی داره سر طرف دیگه رو شیره بماله و زیر آبی بره!
فقط میتونم بگم هیچی نمیدونم باید صبر کرد و دید چه خواهد شد.
پس میبینی که اونقدرها هم نمیشه مطمئن بود. کمی فکر کن شاید مقداری از دلیل این غافلگیری در پایه های تفکر خودت هم باشه.
بنظرم یخورده سوادت پایین تر از چیزیه که فکر میکنی :e405:
در خیلی مسائل اطلاعات و بینش کامل و مطمئنی نداری، ولی همینطور روی همه چیز فتوا میدی و روش اصرار هم میکنی!
دیگه وقتی یکی حالت رو گرفته ضایعت کرده اینقدر مرد باش اینقدر جرات و صداقت داشته باش که بتونی هضم کنی بپذیری، چون تلاش و اصرار مذبوحانه ای که داری واقعا جز مسخره کردن خودت چیزی نیست. به نفعته که واقعیت ها رو ببینی و بپذیری.

kourosh_iran
07-14-2015, 07:16 PM
خندم میگیره شما مثل کسانی هستید که چندتا فیلم رزمی نگاه کردید فقط بعد میاید میگید رزمی همینه و قدرتش اینقدره فقط و فلان و بهمان و براش نظریه پردازی میکنید بدون اینکه بدونید در دنیا چه قدرتهایی در این ارتباط هست چه تجربه ای چه حسی داره چه آدمهای خاص و استثنایی هستن. کسانی که بقول خودتون فقط دنبال لذت بردن هرچه بیشتر در سطح غرایز اولیه از زندگی هستید و حتی بعضا زیاد دنبال علم رفتن رو هم احمقانه و بیهوده میدونید. کسانی که بخشی از وقتشون صرف پول درآوردن و بخش اعظم بقیش بقول خودتون صرف مخ جنس مخالف رو زدن و سکس و نمیدونم با ماشین اسپورت خیابون ها رو گشتن و صفا کردن میشه.
من با این تفکر و رفتار مشکلی ندارم زندگی شخصی خودتونه. شایدم حق با شما باشه باید همینطور زندگی کرد. ولی باید بپذیرید که اینم واقعیته که کسانی هستن که خیلی بیشتر روی چیزهای دیگری مثل علم مایه میذارن، چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد طبیعتا میتونن در این زمینه ها از شما جلو بزنن و دانش و بینش سطحی و محدود شما رو به چالش بکشن.
شما میخواید در زمینه های دیگر هم خودتون رو برجسته بدونید نظر و فتوا بدید و اصرار هم دارید روشون که درسته. خودتون نمیدونید چقدر این چیزها گسترده تر و ناشناخته تر و پیچیده تر از این حده که آدمهایی مثل شما با روش زندگی ای که دارن که وقت و انرژی به نسبت خیلی محدودتری میتونن روی این موارد صرف کنن طبیعتا نمیتونن در این زمینه ها صاحبنظر و صلاحیت خاصی باشن.
هنوز این واقعیت های پایه و ساده رو درک نمیکنید نمیتونید قبول کنید اینقدر ظرفیت وجودیش رو ندارید! البته قبلا هم گفتم شاید مشکل این بوده که تاحالا با آدمش بحث نکردید برخورد نکرده بودید! در میدان عمل هست که تفاوت ها و جایگاه های واقعی مشخص میشه!

راستی حالت خوبه الان؟ :e105:
از تجربه تلخ بحث طولانی قبلی با من درس عبرت نگرفتی؟ :e415:

فقط بلدی چرندیات بگی و حرفهای بددهنی بزنی و نمیدونم ویکیپدیا رو دیکیپدیا خطاب کنی :e057:
این هنر و تفکر سطحی و مسخرهء و تهی از منطق شما رو میرسونه!
ویکیپدیا منبع غنی ای هست. مطالب سطح بالا و باکیفیتی داره. منم هرچی تاحالا بهش استناد کردم یک مورد ایراد منطقی و سندی ضدش نتونستید بیارید. اصولا شما با چیزهایی مثل بازمتن/نرم افزار آزاد و ویکیپدیا، یه چیزایی اینطوری که خارج از انحصار، نظام سرمایه داری و تجارت و پوله و توسط عموم بی طرف اداره میشه مخالف هستی و پیشفرض اونا رو بی ارزش و نامعتبر میدونی!
بنظر من قدرت اندیشهء محدودی داری. خیلی کلیشه ایه! و ظرفیت و قدرت درک همهء واقعیت های جهان، همهء حقایق رو همانطور که واقعا هستن، نداره.

m@hdi
07-14-2015, 07:20 PM

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

kourosh_iran
07-14-2015, 07:30 PM
شما حال میکنی با فتواهای مطلق. مثلا ج.ا. همه چیزش چرنده، اسلام تمام کس شعره، نه اسلام بلکه تمام ادیان، همشون واضحه بدیهیه که دستاوردی نداشتن، نرم افزار آزاد چون مطابق سرمایه داری تجارت و پول و سرمایه نیست چرت و دروغ و بی ارزشه، ریچارد استالمن یک کمونیست مخفیه که هدفش براندازی سرمایه داریه، ویکیپدیا دیکیپدیاست، ...
خلاصه اینطور مطلق و ساده کردن جهان. که البته من بارها گفتم بازم میگم واقعیت نداره. یعنی نه در این حد! هیچوقت نمیشه اینطور مطلق سیاه و سفید مطمئن داشت. ج.ا. هم دستاورد و جنبه های مثبت داشته، و تمام تقصیرها رو هم به این راحتی نمیشه گردن یک طرف انداخت. بحث این نیست که بگم لزوما اینطور نیست، بحث اینه که نمیشه ثابت کرد نمیشه مطمئن بود، و بارها اینو در عمل در تجربیات خودم و دیگران و در تاریخ و منابع دیدم که این عدم اطمینان در عمل هم مهمه و خیلی وقتا چیزی که خلاف انتظار بوده به همین دلیل صحت داشته و رخ داده. این قضیه رو آدم حتی از ریاضیات و علم هم میتونه بفهمه، که باید بگم تا اینجا مشخص شده که شما چندان سواد گسترده و عمیق و بینش زیادی در این امور هم نداری! ولی من اینها رو دیدم و درک کردم. در بحث قبلی به من گفتی رفتم دنبال یادگیری علم رمزنگاری و مباحث تئوریکش وقت خودم رو تلف کردم و به دردی نمیخوره، اما باید بگم خب در همین علم رمزنگاری بود که من با خیلی اشتباهات متداول انسانها با خیلی پیشفرض های غلط حس اطمینان های بی پایه با اینکه چرا اثبات روشن و دقیق و محکم هرچیزی اهمیت داره آشنا شدم، خیلی موارد بود که میبینیم شهود انسان حس تیزهوشی و اعتمادبنفس انسان به چه سادگی اشتباه میکنه. اینو میدونستم و بخاطر همین رفتم دنبال این چیزها، که برای بینش و احاطه و اطمینان در هرچیزی باید زحمت کشید مطالعه زیادی داشت و پیشاپیش و با دانش محدود با زحمت و مطالعه کم نمیشه صلاحیت و اطمینان بدست آورد.
بله دوست عزیز. جهان پیچیده است. چیزها دشوار هستند. هرچی انتخاب کنی به همون میرسی، نه بیشتر. منابع ما محدوده. هرچقدر زحمت بکشی همونقدر عایدت میشه. اونی که بیشتر ویکیپدیا میخونه مطمئن باش میتونه از تو باسوادتر با بینش تر بشه. همین ویکیپدیا که مسخرش میکنی! مقاله های سطح بالا و عالی زیاد داره. مطالبی که معلومه کار آدمهای کار درست و متخصص در رشته های سنگین و پیچیدهء علمی بوده یا حداقل خوره های دقیقی مثل من. مقاله هایی مطالبی که افراد کمی حتی میتونن بفهمن درمورد چیه داره چی میگه اصلا چقدر اهمیت چقدر کیفیت و دقت داره. چیزهایی که در دنیا افراد کمی بهشون احاطه دارن درک میکنن میتونن مطلب بدن راجع بهش. البته خوندن همینطوری و سطحی که نه، باید فرد علاقمند فرد جدی فرد قوی باشه و درست و کامل و دقیق بخونه واقعا درک کنه.
تا کی میخوای چشمت رو به روی حقایق ببندی؟ تا کی تمسخر ناروا؟ همین مسخره کردن ویکیپدیا، کار نارواییست و این کار بی منطق شما نشانهء ضعف تفکر خودته. شما یکی از دستاوردهای انسانی و زیبا و بزرگ بشریت رو داری مسخره میکنی، که هرچی برای امثال تو غیرقابل درک باشه ولی واقعیت زمان جاریست و وجود داره و تحقق پیدا کرده. همین رفتار و منش تنگ نظرانه و ناجوانمردانه رو نسبت به نرم افزار آزاد هم داشتی.
ذهنت تفکرت واقعا محدوده چون دانشت هم محدوده. البته خیلی ها مثل شما هستن!

sonixax
07-14-2015, 10:08 PM
البته باید بگم در شرایط بحرانی. مثلا شرایط اوج جنگ سرد هست که کشته شدن میلیون ها نفر هم میتونه هزینهء پرداخت شدنی باشه.
مگر در جنگها این همه آدم کشته نشده؟ مگر همون استالین اون همه آدم از ملت خودش نکشت؟

هیتلر هم کلی از مردم خودش رو کشت! ولی نه استالین، نه هیتلر هیچ کدوم حکومت دموکراتیک نبودند!

دوست عزیز مواردی که من گفتم از خودم نبود و منابعش زیاد هست همش در طول جنگ سرد تاحالا توسط نظریه پردازان و حکومتها طراحی و پیاده سازی شده و کلی هزینه شده براشون. حالا اینکه در عمل آزمون شده یا نشده دیگه حرف بی ربطی هست بهرحال نظرات شما بی پایه تر و کشک تر بحساب میاد چون نظرات شما هم عملا آزمون نشده و فقط حرف و ادعای یک آدم غیرمتخصص هست که بر خلاف نظرات متخصصین و نظریه پردازان و تاریخ هم هست.

من نگفتم از خودتونه! گفتم بی ارزشند! به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!!
متخصص و نظریه پرداز و ... همگی از بیخ دری وری میگند به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!
قرار نیست یک بمب اتمی توسط روسیه در آمریکا بترکه تا توهمات نظریه پردازان ثابت بشه جانم!!!

آخه نیازی نیست این کار رو بکنه. حمله همینطوری که نیست بهرحال تبعات و هزینه ها و خطرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داره. و کرهء شمالی هم فعلا تهدید جدی برای منافع بزرگ آمریکا نیست و هزینهء زیادی نداره که آمریکا بخواد وارد جنگی باهاش بشه. آمریکا اگر به کرهء شمالی حمله کنه بهرحال همینطوری کشکی هم که نیست باید با کشورهای مثل چین و روسیه که حامی کرهء شمالی هستن یا حداقل بصورت ابزار و وزنه ای برای تعادل ازش استفاده میکنن قبلش حداقل توافق و مصالحه ای بکنه، وگرنه شرایط پیچیده میشه. تازه کرهء شمالی ممکنه بتونه و یک چند تا بمب اتمی به نمیدونم ژاپن و کرهء جنوبی و غیره بزنه، که اینم هزینه و تبعات خودش رو داره. بحث جنگ و نابودی من نگفتم هزینه نداره، داره، و تنها وقتی که سودش از ضررش بیشتر باشه بقدر کافی تحت کنترل و اطمینان باشه انجام میشه یا وقتی که واقعا مجبور باشن چارهء دیگری نباشه بهرحال. این کار حتی در اوج جنگ سرد هم صورت نگرفت و مسئله در قضیهء استقرار موشک های شوروی در کوبا، با اولتیماتوم رئیس جمهور آمریکا شوروی ها سلاح های خودشون رو جمع کردن، ولی در اینکه قضیه جدی بود شکی نیست و همیشه احتمال جنگ و استفاده از سلاح اتمی هم بوده که اگر نبود مسلما دیگه وجودشون وزنه ای نبود و کاربردی نداشت، ولی این به توان طرف مقابل و هزینه و ریسکی که جنگ اتمی داره هم بستگی داره مسلما.

دنیای امروز هم پیچیده تر از این حرفهاست و قدرتهای دیگری هم هستن که نمیذارن یک قدرت به راحتی و با هزینهء کم یکه تازی بی حد و حصری داشته باشه.
چرا آمریکا باید به کرهء شمالی حمله کنه؟ شما دلیلش رو بگو؟ کرهء شمالی محتمل نیست و این قدرت رو نداره که حتی تا سالها دیگر صدمهء جدی به منافع آمریکا بزنه و همینطوری کنترلش میکنن فعلا. هروقت هم کاری بکنه خب اونوقت کار رو برای آمریکا خیلی راحتتر کرده!

نیاز هم بشه این کار رو نمیکنه! حتا اگر کره شمالی یک بمب اتمی توی کره جنوبی بترکونه هم آمریکا میشینه و فقط نگاه میکنه.

شما که در بحث قبلی هم که البته درش شکست خوردی نشون دادی براحتی نظر دانشمندان و متخصصان دنیا رو کشک خطاب میکنی، و لابد باید نظر شما رو معتبرتر بدونیم
دوست عزیز ریاضی ریاضیه، احتمالات احتمالات، منطق و تئوری هم بحث سند و استدلال هست، نه نظر و احساس شخصی.

عشق پیروزی در بحث به قدری شما رو در خود فرو برده که مدام تکرار میکنی و فکر میکنی بحثهای قبلی رو بردی :))) باش این طوری فکر کن مشکلی نیست.
ترکوندن بمب اتمی توسط آمریکا توی روسیه هم نه ریاضیه! نه منطقه! نه تئوری (البته تئوری توطئه هستش) و نه هیچ چیز دیگه! شاید بشه با آوانس احتمال حسابش کرد! به هر حال احتمال اینکه همین فردا یک سیارک بخوره زمین پودر بشه هم هست :))

حمله نکرده ولی میشه دلیلش رو با همین نظریه ها و روابط پیچیده و تعادل قدرت موجود در جهان توجیه کرد.
سلاح اتمی فقط توی سر ژاپنی ها خورد چون در دنیا حامی نداشت و اون زمان قدرتهای اتمی دیگری هم نبودن که شرایط پیچیده و مشکلاتی بخواد پیش بیاد و سهم خواهی کنن. در چنان شرایطی ژاپن حتی اگر بمب اتمی هم داشت شاید باز فرق زیادی نمیکرد و آمریکا بهش حملهء اتمی میکرد، همونطور که ژاپنی ها به احتمال زیاد در استفاده از سلاح اتمی درنگ نمیکردن، باوجود تمام خسارت و کشتاری که میدونستن ببار میاره حتی برای کشور خودشون.

سلاح اتمی همیشه توی سری کسی خورده، میخوره و خواهد خورد که خودش سلاح هسته ای نداشته باشه!
اگر ژاپن در اون شرایط بمب اتمی میداشت آمریکا هرگز حمله اتمی بهش نمیکرد! تمام استدلال آمریکا بر این اساسه که بمب اتمی زد اون همه آدم رو کشت که آدمهای بیشتری کشته نشند! وقتی ژاپن هم مسلح به بمب هسته ای میبود تمام این استدلال کشک میشد اون هم از نوع گندیده!

بی سوادی و لجاجت کودکانه و چرندگویی شما در بحث قبلی هم بقدر کافی بر همگان باید روشن شده باشه.

باز که شروع کردی از سواد نداشته خودت و بیسوادی ما رفتی بالای منبر که! باشه بابا تو خوبی :))) اصلن تو آینشتاین من احمدی نژاد :)) واللا :)))

sonixax
07-14-2015, 10:10 PM
از تجربه تلخ بحث طولانی قبلی با من درس عبرت نگرفتی؟

من فقط از اینکه میبینم یک بابایی انقدر شوته که فکر میکنه خیلی بارشه خندم میگیره و مخصوصن باهاش وارد بحث میشم که هی دری وری بگه اینجا دور همی بخونیم بهش بخندیم :)))
هنوز نفهمیدی ؟! خیلی باهوشی اخوی :)))

Agnostic
07-16-2015, 12:08 PM
کل این مسئله هسته ای ابزاری برای منافع غرب گردید.
اول اینکه همانطور که در ماجرای گروگانگیری جمهوری خواهان امریکا پنهانی با برخی ملایان معامله کردن که آنها گروگانها را آزاد نکنند تا دموکراتها نزد مردم بی عرضه نشان داده شوند احتمالا از احمدی نژاد خواستند ترمزها را بکند تا ایران تحریم شود.
مزیت تحریم برای غرب این بود که میزان صادرات نفت ایران به چین و هند و آسیای شرقی کم شود از طرفی احمدی نژاد سر مسئله هسته ای باج داد و سهم 50 درصدی ایران از خزر را به 13 درصد کاهش داد که تبعا سهم نفت ایران از نفت خزر همینگونه کاهش یافت.

دوم اینکه رکود اقتصادی اروپا و آمریکا بگونه ای شده که لازم است کل تحریمهای ایران برداشته شود قبلا به علت تحریمها عده ای از سیاستمداران آمریکا و اروپا به همراه دلالان قاچاقچی یقه سفید سود از تحریم می بردند. حالا به علت تداوم رکود اقتصادی اروپا و آمریکا و فعالیت سیاستمداران دیگری از غرب آنها می خواهند تحریمات برداشته بشود و بصورت قانونی خرید انجام شود و پول به صنایع اروپا و آمریکا مستقیم تزریق شود.

سوم اینکه ملایان همواره به غرب باج داده اند. بیژن زنگنه در دوران رفسنجانی قراردادهای نفتی یکطرفه به ضرر ایران با کشورهای غربی امضا کرده بود و وقتی وی را دوباره وزیر نفت کردند به غربی ها پیام دادند که حکومت می خواهد باز قراردادهای نفتی یکطرفه به سود غرب امضا کند.

چهارم اینکه آمریکا می خواهد کمی ایران قابلیت غنی سازی داشته باشد تا یک تهدید ضعیف علیه اسراییل باشد تا احزاب موافق گفتگو صلح با فلسطینی ها بجای نتانیاهو روی کار بیان. قبلا همین سیاست ترساندن اسراییل انجام شده بود این سیاست همانا چشمپوشی از تسلیح عراق به موشکهای دور برد و سالاحهای شیمیای و اتمی بود که لابی اسراییل سرانجام توانست جنگ اول و دوم خلیج فارس (جنگ کویت و جنگ آخری) را ایجاد کند و مسئله را حل کند.

Agnostic
07-16-2015, 12:27 PM
اول اینکه همانطور که در ماجرای گروگانگیری جمهوری خواهان امریکا پنهانی با برخی ملایان معامله کردن که آنها گروگانها را آزاد نکنند تا دموکراتها نزد مردم بی عرضه نشان داده شوند احتمالا از احمدی نژاد خواستند ترمزها را بکند تا ایران تحریم شود.
مزیت تحریم برای غرب این بود که میزان صادرات نفت ایران به چین و هند و آسیای شرقی کم شود از طرفی احمدی نژاد سر مسئله هسته ای باج داد و سهم 50 درصدی ایران از خزر را به 13 درصد کاهش داد که تبعا سهم نفت ایران از نفت خزر همینگونه کاهش یافت.

در کتاب Perilous Power چاپ سال 2006 نوشته شده آمریکا حتی اگر نفت خلیج فارس را برای خودش نخواهد می خواهد برای همپیمانانش باشد و نحوه صادرات آن را کنترل کند. در کتاب نوشته شده ایران می خواهد صادرات نفت خود به غرب را کاهش دهد و چین و هند و کره جنوبی و آسیای شرقی را جایگزین کند. در کتاب نوشته شده بود آمریکا دنبال چاره است. که همان ترمز کندن به راه حل انجامید. که موقتا توانستند از صادرات ایران به شرق ممانعت کنند.

ناخشنودی دیگر آمریکا این بود که عربستان می خواست با چین و روسیه پیمان نظامی ببندد که حمله غیر مستقیم ایران به یمن به عربستان یادآوری کرده که نیازمند همکاری با آمریکا است.

kourosh_iran
07-16-2015, 06:26 PM
من نگفتم از خودتونه! گفتم بی ارزشند! به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!!
متخصص و نظریه پرداز و ... همگی از بیخ دری وری میگند به خاطر اینکه هرگز اتفاق نیوفتاده!
قرار نیست یک بمب اتمی توسط روسیه در آمریکا بترکه تا توهمات نظریه پردازان ثابت بشه جانم!!!
حرفهای عجیبی میزنی واقعا!!
خب اینکه اتفاق نیافتاده بخاطر اینکه ریسک در این زمینه و آزمایش و موکول کردن چنین چیزی به تجربه عاقلانه نیست! و بخاطر همین نظریه پردازان این دکترین ها رو و اقدامات پیشگیرانه رو طراحی کردن و با صرف تیلیاردها دلار توسط قدرتهای بزرگ پیاده سازی عملی هم شده. و بخاطر همین بوده که این قضایا تاحالا پیشگیری شده در عمل رخ نداده. هدف همین بوده! پس درواقع شواهد عملی و محاسبات احتمالات در دنیای واقعی هم نه بر خلاف این نظریه ها بلکه موافق اونا هستن. یعنی دلیلی برای ردشون وجود نداره و بصورت طبیعی بخوای حساب کنی محاسبه احتمالات کنی اگر این سیستمها و تمهیدات طراحی و پیاده سازی نشده بود احتمال اینکه تاحالا در دنیا جنگ اتمی رخ داده بود بیشتر بود (البته من متخصص نیستم ولی فکر میکنم اینطور باشه از نظر تئوریک و محاسبات احتمالات ریاضیش). و ریسک و خوشبینی در این زمینه و موکول کردن به تجربه و آزمون هم که معقول نیست. اول و آخر میرسیم به همین سیستم! حالا شما بیا یه مشت حرف بچه گانه مسخره بزن دلت خوش باشه که چی آخه!! تو چی هستی کی هستی سندت دلیلت چیه نه متخصص هستی نه صاحبنظر نه نابغه نه ریاضیدان هیچی نیستی هیچی ارائه نمیدی جز یه مشت حرف توخالی و بقول خودت دری وری! عزیزم دنیا با این همه دانشمند و تشکیلات عریض و طویل یعنی اشتباه کردن و میکنن و تیلیاردها دلار تاحالا به اشتباه توسط ابرقدرت های دنیا خرج شده، و شما داری درست میگی؟!

نیاز هم بشه این کار رو نمیکنه! حتا اگر کره شمالی یک بمب اتمی توی کره جنوبی بترکونه هم آمریکا میشینه و فقط نگاه میکنه.

خب نگاه کنه!
مشکلش چیه؟
وقتی بهرحال در مجموع به نفع خودش تموم بشه در نهایت، چه مانعی داره براش؟
البته گفتم که در حال حاضر چنین شرایطی وجود نداره، ولی میتونست و میتونه وجود داشته باشه. هیچکس قادر به پیشبینی و کنترل کامل آینده نبوده و نیست.

ترکوندن بمب اتمی توسط آمریکا توی روسیه هم نه ریاضیه! نه منطقه! نه تئوری (البته تئوری توطئه هستش) و نه هیچ چیز دیگه! شاید بشه با آوانس احتمال حسابش کرد! به هر حال احتمال اینکه همین فردا یک سیارک بخوره زمین پودر بشه هم هست :))

ولی دانشمندان دنیا ریاضیدان ها نظریه پردازان سیاستمداران و حکومت ها این نظریه ها و تئوری و منطق و محاسبات ریاضی رو جدی گرفتن و بر اساسش عمل کردن کلی هزینه کردن. غیر از اینه؟ واضحه که این عمل عاقلانه هم هست. چرا اینطور بوده در این وادی؟ چرا اینقدر جدی گرفته شده حتی 1% هم نخواستن ریسک کنن؟ چرا به تجربه و آزمون عملی موکولش نکردن؟ دقیقا به همین دلیل که سناریو اینقدر بزرگ و خطرناک و وخیم بوده که اجازه دادن برای حتی یک بار رخدادش هم قابل قبول نبوده.

اگر ژاپن در اون شرایط بمب اتمی میداشت آمریکا هرگز حمله اتمی بهش نمیکرد! تمام استدلال آمریکا بر این اساسه که بمب اتمی زد اون همه آدم رو کشت که آدمهای بیشتری کشته نشند! وقتی ژاپن هم مسلح به بمب هسته ای میبود تمام این استدلال کشک میشد اون هم از نوع گندیده!
اون فقط یه توجیه بود! هروقت بخوان بالاخره توجیه و لفاظی پیدا میکنن.
در عمل بهرحال بستگی به شرایط داره که هر هزینه ای قابل پرداختن باشه یا نه. حتی کشته شدن میلیون ها نفر میتونه در شرایط وخیم قابل قبول و توجیه پذیر و قابل دفاع بنظر بیاد. حال تازه حکومت ها و سیاستمدارها که قدیس نیستن و بعدم ما فقط درمورد حکومتهای دموکراتیک و انسانی تر صحبت نمیکنیم بلکه در جهانی زندگی میکنیم که امثال کمونیسم شوروی و استالین هم پا به عرصهء وجود گذاشتن. پس این تئوری ها این تمهیدات پیشگیرانه بهرحال نیاز بودن. اگر آمریکا قدرت نابودی متقابل دشمن رو نداشت، میتونست فقط چندتا بمب اتمی بزنه چند شهر روسیه و چند میلیون نفر رو بکشه، بازم احتمال حملهء روسها بخصوص تحت رهبری کسانی مثل استالین وجود میداشت. همونطور که این کارها از افرادی مثل هیتلر هم برمیامد.

kourosh_iran
07-16-2015, 07:13 PM
من فقط از اینکه میبینم یک بابایی انقدر شوته که فکر میکنه خیلی بارشه خندم میگیره و مخصوصن باهاش وارد بحث میشم که هی دری وری بگه اینجا دور همی بخونیم بهش بخندیم :)))
بازم طبق معمول یه مشت حرف مفت از جنابعالی!
اینقدر در این بحثها حرف غیرمنطقی زدی ادعاهای بدون پشتوانه فضایی کردی که دیگه نمیدونم چی بگم!
مطلبی که من مطرح کردم ادعاهایی که کردم همش بر اساس منطق، ریاضیات، احتمالات، و اسناد و دلایل موجود هست و در سطح جهانی هم پذیرفته شده دانشمندان متخصصان مراجع علمی و تحقیقاتی معتبر قبول دارن. قبلا همهء اینا رو ارائه دادم روشن شده. و شما در مقابل چی ارائه کردی جز یک مشت ادعا و نظر شخصی و پافشاری و لجبازی کودکانه و مغلطه؟!
واقعا برو یخورده فکر کن در سیستم تفکر و رفتار خودت تجدید نظر کن!
فکر میکنی کی هستی واسه چی باید حرف و نظر و ادعای شما رو باور کنیم بپذیریم؟!
منم باهوش تر قوی تر از این حرفا هستم دانشمند هم هستم و بخاطر همین گول تو رو نمیخورم دیگه دستت برام رو شده تازه نقاط ضعفت هم در این بحثها برام روشن و ثابت شد. مثل غول بادی بودی که سوراخ شدی و بادت خوابید :e415:
الان فقط همین تبلیغات لفظی و تکرار مکررات برات مونده چیز دیگه ای در چنته نداری :e405:
البته من باهات دشمنی نداشتم و ندارم و بهرحال نبرد من منصفانه بود و البته این شما بودی که کم آوردی و سعی کردی از هر مغلطه و فریب و جنگ روانی و ترفندهای دوران کودکی خودت که احتمالا اون موقع در جمع خانواده خودت جواب میداده استفاده کنی :e405:
دوست عزیز من مرد عمل هستم. مرد میدان عملی. و چیزی که میخواستم بگم و روشن بشه یکی همین بود که این همه ادعا این همه تبلیغات و نمایش و پرداختن به مباحث کلی این همه مثلا تاریخ علم و فلسفه رو بدونی و استفاده کنی بجای خودش درست ولی دنیا خیلی از این گسترده تر و پیچیده تره و بحث عمل و توانایی ها و مهارت های شخصی هم هست که اونجا باید دید چه کسی مرد عمله! اونجا که رودررو با مرد عمل بخوای نبرد کنی آزمون واقعی بدی مواجه بشی، با یک رزمی کار واقعی مثلا، با یک دانشمند، با یک نابغه، با یک اعجوبه، با یک علم خوره، با یک آدم جدی و پرپشتکار که سالها زحمت کشیده، اونجا دیگه این کلاس ها و تبلیغات و ظواهر و کلیات کارایی نداره پاسخگو نیست بلکه قدرت واقعی دانش و بینش و توانایی های شخصی هر فردی هست که مشخص میشه!

هرکسی اهل عمل و واقعیت محض و رویارویی مستقیم نیست. کار سخت و ترسناکیه. تنها کسانی که انگیزه و همت کافی داشته باشن میرن سراغش. از نظر روانی این مسئله حتی در بازیهای آنلاین هم دیده میشه!! جالبه نه؟ فکر میکنی ربطش چیه؟ مسئلهء ارتباط گوز به شقیقه؟ خیر این یک واقعیته. مثلا در بازیهای آنلاین من خودم تجربش رو داشتم و متعاقبش در منبعی هم خوندم که بازی کردن با کاربران واقعی (انسان های طرف مقابل) چالش برانگیزتره و نیاز به جسارت بیشتری داره و اونایی که در این سیستم بازی میکنن بازیکنانی رو که فقط در سیستمهای دیگه بازی میکنن بزدل و ضعیف میدونن! آدم اینو در عمل تجربه میکنه حس میکنه. اونایی که نمیخوان با این سختی با این ترس از شکست و تحقیر روبرو بشن تمایلی به بازی کردن با طرفهای انسان ندارن و ترجیح میدن با بازیکن های رایانه و AI بازی کنن (مثلا مرحله های COOP). بازی کردن جنگ کردن و روبرو شدن با انسانهای دیگر کار سختیه و نیاز به جسارت و ظرفیت بیشتری داره. همینطور در بحث هم و در دنیای واقعی در عمل و در مسائل شخصی هم اینکه مستقیم و صریح و مردانه دیگران رو به چالش بکشی و دعوت به نبرد و مقایسه توانایی و صلاحیت کنی، واقعا پشتوانهء شخصی میخواد (البته این پدیده بخاطر نادانی و اعتمادبنفس کاذب هم میتونه باشه!). شاید یک صداقتی هم میخواد، که البته در همین بحث ها هم شواهدش زیاد بود که در شما نبود (یا حداقل به قدر من نبود). اینکه بتونی حرف حق رو واقعیت رو ببینی و ظرفیت پذیرش و اعتراف بهش رو داشته باشی. تا اینجا شما حتی ساده ترین و روشن ترین موارد رو قبول نکردی و از زیرش در رفتی روی به تمسخر و توهین و لجبازی کودکانه آوردی بزرگترین و بیشترین یاوه سرایی های مستمری رو ارائه دادی که من تاحالا در طول سالها مطالعه و بحث در نت دیده بودم!

من سوال میکنم، خودت چی هستی؟ واقعا چی داری از نظر شخصی چی در چنته داری؟ اون زمانی که مستقیم و مردانه مجبور بشی باید نبرد کنی براش فکری کردی؟ یا فکر میکنی همیشه با حقه و زرنگی و دروغ میتونی زندگی کنی همه کارهات رو پیش ببری؟
گفتم که من قوی تر باهوش تر از این هستم که دیگه گول حرفهای فریبنده و تبلیغات و مغلطه های امثال تو رو بخورم. اتفاقا توی فروم دیگه هم یه طرفی بود با اونم بحث داشتم سر همین. باید بگم این سیستم در افرادی که اهل تجارت و بیزینس هستن در این زمینه فعالیت و موفقیت و استعداد و انگیزه دارن دیده میشه، ولی روی فردی مثل من چنین سیستمی قدرت و کارایی نداره! به اون شخص هم گفتم که فکر نکن ترفندها و آموزه های دنیای تجارت و تبلیغات و فریبندگی خاصی که این افراد دارن میتونه همه جا روی همه آدمی جواب بده کار پیش ببره؛ من گولت رو نمیخورم و نه ترسی از امثال شما دارم نه گنده میدونمشون!
آدمی مثل من آدم نبرد و جنگه. میفهمی؟ با این آدم نمیشه مثل بقیه رفتار کرد نمیشه مثل آدمهای عادی حسابش کرد با ترفندهای کلیشه ای و تبلیغات و ترفندهای بازاری کنترلش کرد.
همتون رو منهدم میکنم :e415:
قدرت! میفهمی؟ قدرت های اصیل و درونی! به اینا میگن.
چنین قدرتهایی هنوزم جزو برترین و کاراترین قدرت هاست. ولی تنها آدمهای با اراده و ظرفیت برتر میتونن به این قدرتها در حد بالایی دست پیدا کنن.

اینجا دور همی بخونیم بهش بخندیم :)))
هه هه هه! خندیدم!!
دوست عزیز به این سادگی هم نیست! فکر کردی با بچه طرفی؟ آیکیو من چند سال پیش تست کردن توی یه سایتی نزدیک 140 بود، که باید بگم بنظرم الان از اون موقع بیشتر هم شده شاید به 150 یا بیشتر هم رسیده باشه (تخمین خود من 160 است) چون خودم اینو حس میکنم تجربه میکنم. شاید بگی آیکیو رو نمیشه افزایش داد اما اینم بحث داره و باید بگم حداقل در بعضی جهات میشه و بهرحال اسمش هرچی باشه ولی من این افزایش کارایی و قدرت ذهنی رو در خودم ایجاد کردم و دیدم. یک طرفی هم بحث میکردیم میگفت که بله همچین چیزی هست و میگن میشه تا 20 واحد هم ضریب هوشی رو افزایش داد!
پس حساب کن الان با یک علم خوره دانشمند با ضریب هوشی حداقل 150 طرف هستی بعد میخوای با این جفنگیات مسخرش کنی سر کارش بذاری!! هه هه!!
یعنی تو اینقدر بیکار علاف هستی که اومدی این همه وقت و انرژی صرف کردی در بحث با من تازه واضحا کلی تمسخر و توهین و جنگ روانی راه انداختی و آمپر چسبوندی به ته، فقط بخاطر خنده و سرگرمی؟ هه هه! ها ها! برو بینیم بابا بچه جون! اونم با کی داره این حرفا رو میزنه کسی که نبرد و بحث جزو فعالیت های مشهورش هست در طی سالها با همه جور آدم در نت مواجه شدم بحث کردم دعوا و فحش هم زیاد رخ داده در این جریان. تو بگی ف من میفهمم میخوای بگی فردوسی یا فریدون! تحلیل روانیت میکنم! میفهمی؟ روانت رو میخونم!
ضمنا با کسی بیای اینطور بخوای رفتار کنی کسی که بحث جدی میکنه منبع و دلیل علمی و منطقی میاره، ببخشید خب بنظرم حداقل در کنارش بیشعور بودن خودت رو نشون دادی! یه آدم مریض چنین کاری میکنه که این همه مدت این همه وقت و انرژی خودش و دیگران رو بگیره و دیگری رو اذیت کنه بخاطر خنده و تمسخر و سرگرمی! اگر در من اشکالی هست، 100% در تو هم اشکالی هست، و بنظرم اشکال شما بزرگتر هم باشه. حکایت اینه مثل کسانی که یک دیوانه رو مسخره میکنن اذیتش میکنن اونا بنظر من از دیوانه هه روانی ترن نادان تر و احمق ترن!

sonixax
07-16-2015, 11:25 PM
حرفهای عجیبی میزنی واقعا!!
خب اینکه اتفاق نیافتاده بخاطر اینکه ریسک در این زمینه و آزمایش و موکول کردن چنین چیزی به تجربه عاقلانه نیست! و بخاطر همین نظریه پردازان این دکترین ها رو و اقدامات پیشگیرانه رو طراحی کردن و با صرف تیلیاردها دلار توسط قدرتهای بزرگ پیاده سازی عملی هم شده. و بخاطر همین بوده که این قضایا تاحالا پیشگیری شده در عمل رخ نداده. هدف همین بوده! پس درواقع شواهد عملی و محاسبات احتمالات در دنیای واقعی هم نه بر خلاف این نظریه ها بلکه موافق اونا هستن. یعنی دلیلی برای ردشون وجود نداره و بصورت طبیعی بخوای حساب کنی محاسبه احتمالات کنی اگر این سیستمها و تمهیدات طراحی و پیاده سازی نشده بود احتمال اینکه تاحالا در دنیا جنگ اتمی رخ داده بود بیشتر بود (البته من متخصص نیستم ولی فکر میکنم اینطور باشه از نظر تئوریک و محاسبات احتمالات ریاضیش). و ریسک و خوشبینی در این زمینه و موکول کردن به تجربه و آزمون هم که معقول نیست. اول و آخر میرسیم به همین سیستم! حالا شما بیا یه مشت حرف بچه گانه مسخره بزن دلت خوش باشه که چی آخه!! تو چی هستی کی هستی سندت دلیلت چیه نه متخصص هستی نه صاحبنظر نه نابغه نه ریاضیدان هیچی نیستی هیچی ارائه نمیدی جز یه مشت حرف توخالی و بقول خودت دری وری! عزیزم دنیا با این همه دانشمند و تشکیلات عریض و طویل یعنی اشتباه کردن و میکنن و تیلیاردها دلار تاحالا به اشتباه توسط ابرقدرت های دنیا خرج شده، و شما داری درست میگی؟!

نظریه پردازان توئطه حرفهاشون ارزش نداره جانم!

خب نگاه کنه!
مشکلش چیه؟
وقتی بهرحال در مجموع به نفع خودش تموم بشه در نهایت، چه مانعی داره براش؟
البته گفتم که در حال حاضر چنین شرایطی وجود نداره، ولی میتونست و میتونه وجود داشته باشه. هیچکس قادر به پیشبینی و کنترل کامل آینده نبوده و نیست.

ایراد اساسی استدلال شما اینه که با ساز و کار حکومتهای دموکرات آشنا نیستید! برای همین یک سری منافع حکومتی برای خودتون تعریف میکنید و بعدش بر اساس همونها استدلال میکنید و نتیجه گیری میکنید.
اگر آشنایی درستی با نظام حکومتداری دموکرات داشته باشید متوجه خواهید شد که این طور نیست که حکومت آمریکا بتواند بر روی جان میلیونها نفر از شهروندانش قمار کنه و بعدش کماکان با قدرت سر جای خودش باشه!

ولی دانشمندان دنیا ریاضیدان ها نظریه پردازان سیاستمداران و حکومت ها این نظریه ها و تئوری و منطق و محاسبات ریاضی رو جدی گرفتن و بر اساسش عمل کردن کلی هزینه کردن. غیر از اینه؟ واضحه که این عمل عاقلانه هم هست. چرا اینطور بوده در این وادی؟ چرا اینقدر جدی گرفته شده حتی 1% هم نخواستن ریسک کنن؟ چرا به تجربه و آزمون عملی موکولش نکردن؟ دقیقا به همین دلیل که سناریو اینقدر بزرگ و خطرناک و وخیم بوده که اجازه دادن برای حتی یک بار رخدادش هم قابل قبول نبوده.

در دوران جنگ سرد هر لحظه ممکن حکومت فاشیستی و دیکتاتوری شوروی یک حمله اتمی ترتیب بده پس آمریکا همواره در حال آماده باش بود برای پاسخ هسته ای! ولی برعکسش نبوده و فقط یک سری ادعا و دروغهای بی سر و ته از طرف کمونیست باقی مونده. بله استدلال شما در مورد حکومتهایی مثل کره شمالی یا ایران که جان شهروندان اندازه پهن هم ارزش نداره و میشه اونها رو فدای قدرت کرد و آب هم از آب تکون نخوره کاملن مصداق پیدا میکنه ولی در مورد انگلیس و آمریکا و اسرائیل و فرانسه سایر کشورهای دموکرات صدق نمیکنه.
به همین دلیله که آمریکا هیچ وقت نمیاد به یک قدرت اتمی حمله اتمی بکنه که بعدش پاسخ اتمی بگیره! اگر حمله ای باشه همیشه اول از طرف دشمنی با حکومت دیکتاتوری خواهد بود! حالا چرا کره شمالی یا روسیه یا ... چنین حمله ای رو علیه آمریکا ترتیب نمیده ؟! چون میدونه بعدش پودر میشه میره هوا! چون میدونه نه با آمریکا بلکه با کل ابرقدرتهای نظامی دنیا که همپیمان آمریکا هستند وارد درگیری میشه و این یعنی نابودی.

اون فقط یه توجیه بود! هروقت بخوان بالاخره توجیه و لفاظی پیدا میکنن.
در عمل بهرحال بستگی به شرایط داره که هر هزینه ای قابل پرداختن باشه یا نه. حتی کشته شدن میلیون ها نفر میتونه در شرایط وخیم قابل قبول و توجیه پذیر و قابل دفاع بنظر بیاد. حال تازه حکومت ها و سیاستمدارها که قدیس نیستن و بعدم ما فقط درمورد حکومتهای دموکراتیک و انسانی تر صحبت نمیکنیم بلکه در جهانی زندگی میکنیم که امثال کمونیسم شوروی و استالین هم پا به عرصهء وجود گذاشتن. پس این تئوری ها این تمهیدات پیشگیرانه بهرحال نیاز بودن. اگر آمریکا قدرت نابودی متقابل دشمن رو نداشت، میتونست فقط چندتا بمب اتمی بزنه چند شهر روسیه و چند میلیون نفر رو بکشه، بازم احتمال حملهء روسها بخصوص تحت رهبری کسانی مثل استالین وجود میداشت. همونطور که این کارها از افرادی مثل هیتلر هم برمیامد.

همیشه نمیشه توجیه پیدا کرد! اگر شمار کشته شدگان بیشتر از یک حدی میشد مورد به دادگاه های نظامی و بین المللی کشیده میشد و خلاصه خیلی گندکاری بالا میومد که قابل جمع کردن نبود.

بازم طبق معمول یه مشت حرف مفت از جنابعالی!
اینقدر در این بحثها حرف غیرمنطقی زدی ادعاهای بدون پشتوانه فضایی کردی که دیگه نمیدونم چی بگم! ....

این همه خودت رو شهید کردی که دو خط متلکی که در مورد ضریب هوشی پایینت نوشتم رو جواب بدی ؟ :))))) زحمت نکش چون اصلن کسی اونها رو نمیخونه حتا خود من :))) سرِ کار نباش جانم!

kourosh_iran
07-17-2015, 12:34 PM
نظریه پردازان توئطه حرفهاشون ارزش نداره جانم!
بی ربط نگو جانم :e057:
نظریه توطئه دیگه چه ربطی داره؟!
تازه خودت پایین تر یجورایی تاییدش کردی دیگه! بقول خودت اگر امثال شوروی بودن و میدونستن مثلا آمریکا قدرت نابودی اونا رو نداره نهایت میزنه چند میلیون نفر میکشه، ممکن بود این کار رو بکنن.

ایراد اساسی استدلال شما اینه که با ساز و کار حکومتهای دموکرات آشنا نیستید! برای همین یک سری منافع حکومتی برای خودتون تعریف میکنید و بعدش بر اساس همونها استدلال میکنید و نتیجه گیری میکنید.
اگر آشنایی درستی با نظام حکومتداری دموکرات داشته باشید متوجه خواهید شد که این طور نیست که حکومت آمریکا بتواند بر روی جان میلیونها نفر از شهروندانش قمار کنه و بعدش کماکان با قدرت سر جای خودش باشه!

دوست عزیز خیلی مطمئنی! قبلا گفتم بازم میگم ذهنت محدوده! به چیزهای مطمئنی که بیشتر توهم اطمینان و امنیت هستن تا واقعیت. من در دنیا هیچ چیزی رو اینقدر مطمئن نمیدونم. شرایطش برسه خیلی چیزها براحتی نقض میشه. همه چیز ممکنه. پس بهتره تا میتونیم محکم کاری کنیم! البته در انباشت این همه سلاح مخوف هم خودش ریسک و هزینه های هنگفتی هست که بحث خودش رو داره!! حتی بارها بوده بر اثر تصادف ممکن بوده دنیا به سمت جنگ اتمی و نابودی بره به همین دلایل.

در دوران جنگ سرد هر لحظه ممکن حکومت فاشیستی و دیکتاتوری شوروی یک حمله اتمی ترتیب بده پس آمریکا همواره در حال آماده باش بود برای پاسخ هسته ای! ولی برعکسش نبوده و فقط یک سری ادعا و دروغهای بی سر و ته از طرف کمونیست باقی مونده. بله استدلال شما در مورد حکومتهایی مثل کره شمالی یا ایران که جان شهروندان اندازه پهن هم ارزش نداره و میشه اونها رو فدای قدرت کرد و آب هم از آب تکون نخوره کاملن مصداق پیدا میکنه ولی در مورد انگلیس و آمریکا و اسرائیل و فرانسه سایر کشورهای دموکرات صدق نمیکنه.
به همین دلیله که آمریکا هیچ وقت نمیاد به یک قدرت اتمی حمله اتمی بکنه که بعدش پاسخ اتمی بگیره! اگر حمله ای باشه همیشه اول از طرف دشمنی با حکومت دیکتاتوری خواهد بود! حالا چرا کره شمالی یا روسیه یا ... چنین حمله ای رو علیه آمریکا ترتیب نمیده ؟! چون میدونه بعدش پودر میشه میره هوا! چون میدونه نه با آمریکا بلکه با کل ابرقدرتهای نظامی دنیا که همپیمان آمریکا هستند وارد درگیری میشه و این یعنی نابودی.
خب دیگه حداقل قبول داری که همیشه کسانی بوده و هستن که ممکنه چنین کاری رو بکنن!
من بهت میگم حتی آمریکا هم ممکنه یه زمانی حکومتش عوض بشه و جور دیگه بشه. ممکنه دنیا بهم بریزه. راحتتر از چیزی که فکر میکنی! بستگی داره انسانها چقدر معنویت و نیروهای اصیل و درونی داشته باشن اعمال و درونیاتشون چطوری باشه.
خوبه خود آمریکایی ها خیلی تحت تاثیر و معتقد به مسائل آخرالزمانی هستن و فیلم های جالبی هم در این ارتباط ساختن.

همیشه نمیشه توجیه پیدا کرد! اگر شمار کشته شدگان بیشتر از یک حدی میشد مورد به دادگاه های نظامی و بین المللی کشیده میشد و خلاصه خیلی گندکاری بالا میومد که قابل جمع کردن نبود.

دلت خوشه ها!

این همه خودت رو شهید کردی که دو خط متلکی که در مورد ضریب هوشی پایینت نوشتم رو جواب بدی ؟ :))))) زحمت نکش چون اصلن کسی اونها رو نمیخونه حتا خود من :))) سرِ کار نباش جانم!

بله اصولا شما دنبال خندیدن و تمسخر و تفریح و سرگرمی هستید و بخاطر همین حتی در بحثهایی که صلاحیت و سوادش رو ندارید در بحثهای علمی و تخصصی جدی وارد میشید و از خودتون فتوا در میکنید! (البته بیشتر منظورم اون مباحث قبلی در جستار فناوریهای نظامی است)

sonixax
07-18-2015, 12:59 AM
بی ربط نگو جانم
نظریه توطئه دیگه چه ربطی داره؟!
تازه خودت پایین تر یجورایی تاییدش کردی دیگه! بقول خودت اگر امثال شوروی بودن و میدونستن مثلا آمریکا قدرت نابودی اونا رو نداره نهایت میزنه چند میلیون نفر میکشه، ممکن بود این کار رو بکنن.

بیخود جوگیر نشو عموجان! من گفتم استدلال شما در مورد حکومتهای فاشیستی و دیکتاتوری مصداق پیدا میکنه! نه در مورد نظامهای دموکرات که برای هر حرکتشون باید به مردمشون جواب پس بدند.

دوست عزیز خیلی مطمئنی! قبلا گفتم بازم میگم ذهنت محدوده! به چیزهای مطمئنی که بیشتر توهم اطمینان و امنیت هستن تا واقعیت. من در دنیا هیچ چیزی رو اینقدر مطمئن نمیدونم. شرایطش برسه خیلی چیزها براحتی نقض میشه. همه چیز ممکنه. پس بهتره تا میتونیم محکم کاری کنیم! البته در انباشت این همه سلاح مخوف هم خودش ریسک و هزینه های هنگفتی هست که بحث خودش رو داره!! حتی بارها بوده بر اثر تصادف ممکن بوده دنیا به سمت جنگ اتمی و نابودی بره به همین دلایل.

شاید ذهن من محدود باشه! (مال هر انسانی هست) ولی مطمئن باش مثل مال خیلیها معیوب نیست!
این بارها بوده و ... هم به درد همون عمه جان من میخوره! عملن داریم میبینیم که سلاح هسته ای یک کشور رو در برابر حمله هسته ای یک کشور دیگه بیمه میکنه و هیچ کسی جرات حمله هسته ای به یک قدرت هسته ای رو به خودش نمیده. چیزی که در عمل داره اتفاق میوفته و تا حالا افتاده همینه مابقی حدسیات و ادعاها همگی از بیخ اراجیف و نظریات توطئه هستند.

خب دیگه حداقل قبول داری که همیشه کسانی بوده و هستن که ممکنه چنین کاری رو بکنن!
من بهت میگم حتی آمریکا هم ممکنه یه زمانی حکومتش عوض بشه و جور دیگه بشه. ممکنه دنیا بهم بریزه. راحتتر از چیزی که فکر میکنی! بستگی داره انسانها چقدر معنویت و نیروهای اصیل و درونی داشته باشن اعمال و درونیاتشون چطوری باشه.
خوبه خود آمریکایی ها خیلی تحت تاثیر و معتقد به مسائل آخرالزمانی هستن و فیلم های جالبی هم در این ارتباط ساختن.

باز که شما برای نتیجه گیری رفتی توی ناف هالیوود و بازیهای کامپیوتری و داستانهای تخیلی که!
حکومت هر کشوری در هرزمانی ممکنه عوض بشه، بترکه، ساقط بشه و ... که چی ؟ اصل موضوعی که من در باره اش حرف زدم اصولن ربطی به نوع حکومت نداره - کافیه تنها و تنها یک حکومت دموکراتِ اتمی و قدرتمند وجود داشته باشه تا هیچ دیکتاتوری جرات صورت دادن حملات اتمی رو به خودش نده! تازه اگر همون یک حکومت دموکرات هم وجود نداشته باشه باز هم کسی جرات ترتیب دادن حمله اتمی به یک ابرقدرت اتمی رو نداره.
حتا فرمانده داعش تا این حد مثل شما اروتیک و انتحاری فکر نمیکنه!!!

دلت خوشه ها!

دلم خوش نیست! تنها از چیزهایی خبر دارم که فکر میکنم شما خبر ندارید یا خودتون رو زدید به بیخبری!

بله اصولا شما دنبال خندیدن و تمسخر و تفریح و سرگرمی هستید و بخاطر همین حتی در بحثهایی که صلاحیت و سوادش رو ندارید در بحثهای علمی و تخصصی جدی وارد میشید و از خودتون فتوا در میکنید! (البته بیشتر منظورم اون مباحث قبلی در جستار فناوریهای نظامی است)

در تمام اون بحثها شما برای لاپوشانی بیسوادی مطلق خودتون کما فی السابق روی آوردید به زیاده گویی و مطرح کردن ادعاهای گنده گنده که وقتی ازتون خواسته شد نشون بدید زدید زیر گریه! انقر خودتون رو باد نکنید جانم با یک سوزن مثل همون بحثها میترکید بعدش مجبورید تا چند ماه بعدش هی بیاید ماست مالی کنید :))

kourosh_iran
07-18-2015, 10:40 AM
بیخود جوگیر نشو عموجان! من گفتم استدلال شما در مورد حکومتهای فاشیستی و دیکتاتوری مصداق پیدا میکنه! نه در مورد نظامهای دموکرات که برای هر حرکتشون باید به مردمشون جواب پس بدند.
خب دیگه پس بالاخره مصداقی داره.

شاید ذهن من محدود باشه! (مال هر انسانی هست) ولی مطمئن باش مثل مال خیلیها معیوب نیست!
این بارها بوده و ... هم به درد همون عمه جان من میخوره! عملن داریم میبینیم که سلاح هسته ای یک کشور رو در برابر حمله هسته ای یک کشور دیگه بیمه میکنه و هیچ کسی جرات حمله هسته ای به یک قدرت هسته ای رو به خودش نمیده. چیزی که در عمل داره اتفاق میوفته و تا حالا افتاده همینه مابقی حدسیات و ادعاها همگی از بیخ اراجیف و نظریات توطئه هستند.

ما تاحالا کشورهای دارای سلاح هسته ای زیادی که قدرت کافی داشته باشن شرایط و انگیزه های کافی رو داشته باشن نداشتیم که دلایل و فرصت های زیادی برای محک زدن این ایده ها وجود داشته بوده باشه. کلا چندتا کشور مگه هستن؟ چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، و پاکستان و هند هم که اخیرتر، و کرهء شمالی، اسرائیل، دیگه؟
الان مثلا اینا چند مورد چرا اصلا دلایل و انگیزهء کافی بوده که یک قدرت هسته ای بخواد بهشون حمله کنه یا خودشون به قدرت اتمی دیگری حمله کنن؟
کلا جنگ که هزینه و ریسک های زیادی داره و عقلا ازش اجتناب میکنن همون آمریکاش هم میبینی که یجایی دیگه کم میاره میبینه عاقلانه و به صرفه نیست حتی جنگ کلاسیک و با قدرتهای غیراتمی. بدیهی است که وقتی بحث جنگ اتمی باشه هزینه ها و ریسک ها خیلی بالاتر هم میرن. اگر جنگ اتمی با قدرت اتمی دیگری باشه به همین نسبت بیشتر. ولی بهرحال ما تاحالا انگیزه ها فرصت ها و شرایط بحرانی جهانی و غیره به اون شکل نداشتیم که این هزینه ها و ریسک ها بتونن توجیه پذیر باشن، ولی تضمینی نیست که برای طولانی مدت هم وضع به همین شکل بمونه. همونطور که جنگ های جهانی اول و دوم رخ دادن، سوم هم ممکنه رخ بده، کسی نمیتونه بگه به هیچ وجه رخ نمیده! حتی باوجودی که الان سلاح اتمی هست و خطر جنگ اتمی بین ابرقدرت ها و بحث نابودی کل جهان. البته حتی در چنان شرایط بحرانی هم جنگ اتمی بین قدرتهای اتمی کوچک محتمل تر است تا قدرتهای بزرگ که قدرت نابودی کامل همدیگر و کل دنیا رو دارن، که احتمالا بعدش حتی این قدرتهای کوچک توسط قدرتهای بزرگ کنترل یا سرکوب خواهند شد. چون طبق همین دکترین نابودی متقابل و نابودی دنیا، قدرتهای بزرگ از درگیر شدن جدی و جنگ مستقیم با هم اجتناب میکنن و سعی میکنن مصالحه و همکاری کنن، و حتی اگر درگیر هم بشن بازم تاجاییکه بتونن از استفاده از سلاح اتمی اجتناب میکنن مگر اینکه وضع دیگه خیلی وخیم بشه و مجبور باشن. در طبیعت هم شما مشاهده میکنید مثلا حیوانات نر که با هم درگیر میشن وقتی مشخص میشه چه کسی قوی تره دیگه جنگ رو خاتمه میدن و بطور معمول هیچ طرفی دنبال ادامهء نبرد و جدی تر کردنش نیست چون جز ریسک نابودی یا صدمات جدی نفعی درش نیست.

یه چیزی وقتی میشه درمورد بازدارندگیش بر اساس تجربه و احتمالات نظری داد بقدری مطمئن بود، که شرایط آزمونش به تعداد کافی در عمل رخ داده باشه. مثلا یک تاس رو شما سه بار بندازی هر سه بار ممکنه عدد 6 بیاد و احتمالش آنچنان کم هم نیست و بارها اینطور چیزها برای همه رخ میده و خواهد داد، بعد لابد شما میای نتیجه میگیری که کلا تاس رو هر بار بندازی 6 میاد!! یا مثلا دوبار 6 بیاد میگی احتمال 6 آمدن یک تاس 2 به 3 است! یک بار 6 بیاد میگی احتمالش 1 به 3. نخیر دوست عزیز، تاس رو اگر 10 بار 20 بار 100 بار انداختی هر بار 6 اومد اونوقت خیلی عجیبه و میشه یک نتیجه گیری های احتمالاتی کرد (که احتمالا علت خاصی داره مثلا شاید یک طرفش سنگین تره)، و هرچی هم این آزمون ها بیشتر بشن در نتیجه چنین پدیده هایی خیلی کمتر و کمتر دیده میشه و به سمت توزیع طبیعی و واقعی خودش میره و اونوقت هست که میشه برآورد و نتیجه گیری های واقعگرایانه تر و مطمئن تری در این زمینه داشت. یعنی هرچی تعداد آزمون بیشتر بشه نتیجهء مشاهده شده واقعی تر و مطمئن تر میشه. در تعداد کم آزمون، به همون نسبت امکان برآورد و نتیجه گیری و محاسبهء دقیق هم کمه و نمیشه مطمئن بود و فرضیهء کلی ای رو مطرح کرد. حالا شما داری میگی چون تاحالا یک قدرت اتمی به قدرت اتمی دیگری حمله نکرده پس احتمالش نیست یا خیلی کمه، ولی بنظر من این استدلال درست نیست چون تاحالا شرایط آزمون چنین چیزی در عمل خیلی کم و محدود بوده. یک زمانی فقط شوروی و آمریکا چندبار تا نزدیک های چنین درگیری ای پیش رفتن که اونم چه بسا بخاطر همون بازدارندگی «نابودی متقابل حتمی» بود که جنگ صورت نگرفت. حتی جنگ بین قدرتهای اتمی دیگر هم با اینکه قدرت بازدارندگی اونا در حد «نابودی متقابل حتمی» نباشه ولی چون بهرصورت احتمالا به دخالت و/یا تقابل قدرتهای دارای قدرت «نابودی متقابل حتمی» منجر خواهد شد پس این تاحدی هم که شده میتونه بازدارنده بوده باشه. مثلا کرهء شمالی اگر آمریکا متحد کرهء جنوبی نبود شاید تاحالا به کرهء جنوبی بمب اتمی هم زده بود، ولی میدونه بزنه فاتحهء خودش خوندس (حالا بهرصورتی چه جنگ اتمی چه جنگ کلاسیک چه تحریم های شدید جهانی و غیره). اگر آمریکا نبود، حتی اگر کرهء جنوبی هم سلاح اتمی داشت، ولی قدرت «نابودی متقابل حتمی» نداشت، بازهم بعید نبود کرهء شمالی ها این کار رو بکنن. البته بقول شما احتمال اینطور حرکت ها از جانب حکومتهای دموکراتیک بسیار کمتره که منم مخالفتی ندارم، ولی بنظر من بهرصورت به این هم نمیشه مطلق مطمئن بود و شرایطی میتونه باشه که حتی یک حکومت دموکراتیک و سالم هم توجیه برای استفاده از سلاح اتمی در برابر کشور دیگری که سلاح اتمی داره رو پیدا بکنه (حتی با وجود این احتمال که میلیون ها نفر از کشور خودش کشته بشن).

کافیه تنها و تنها یک حکومت دموکراتِ اتمی و قدرتمند وجود داشته باشه تا هیچ دیکتاتوری جرات صورت دادن حملات اتمی رو به خودش نده! تازه اگر همون یک حکومت دموکرات هم وجود نداشته باشه باز هم کسی جرات ترتیب دادن حمله اتمی به یک ابرقدرت اتمی رو نداره.
خب شما الان داری همش میگی قدرتمند و ابرقدرت. یعنی قبول داری که اتمی بودن به تنهایی و داشتن چندتا بمب و موشک اتمی و امکان اینکه بزنی چندتا شهر دشمن نهایت چند میلیون نفر رو بکشی، برای بازدارندگی کافی بنظر نمیاد. خب دکترین «نابودی متقابل حتمی» هم همینه دیگه، منتها بصورت صریح و کاملش.

من میگم سلاح اتمی قدرت اتمی در حدی که کشورهایی مثل هند و پاکستان دارن یا ایران بخواد نهایت چندتا بمب و موشک زپرتی درست کنه، بازدارندگی مطلق نداره. درسته هزینه و ریسک نسبت به جنگ با یک کشور غیرهسته ای بالاتر میره، ولی بنظر من به هیچ وجه غیرممکن نیست. حالا باید شرایطش در عمل رخ بده صرف بکنه که انجام بشه. مثلا فرض کن شرایط یجوری بود قدرتهای دنیا سر اینکه بزنن حکومت ایران رو ساقط کنن توافق میکردن، اون موقع حتی اگر ایران سلاح اتمی داشت، و میتونست مثلا بزنه عربستان، اسرائیل، جاهای دیگری، بازم احتمالش بود که به ایران حمله کنن و حتی سلاح اتمی هم استفاده کنن. البته مسلما روی این تاحدی حساب میکردن و سعی میکردن با پیشدستی و غافلگیری سلاح های اتمی ایران رو قبل از اینکه بتونن استفاده بشن از کار بندازن، ولی بهرصورت میدونستن که این ریسک هم هست که موفق نشن و ایران هم بتونه سلاح های خودش رو استفاده کنه.

در تمام اون بحثها شما برای لاپوشانی بیسوادی مطلق خودتون کما فی السابق روی آوردید به زیاده گویی و مطرح کردن ادعاهای گنده گنده که وقتی ازتون خواسته شد نشون بدید زدید زیر گریه! انقر خودتون رو باد نکنید جانم با یک سوزن مثل همون بحثها میترکید بعدش مجبورید تا چند ماه بعدش هی بیاید ماست مالی کنید :))

من نمیدونم دیگه توضیح دادم دلایل و اسناد و منابع معتبر هم آوردم گفتم بیشتر هم میخوای برات بذارم. دیگه حرف حساب شما چیه نمیدونم! منابع علمی تحقیقاتی آکادمیک رو قبول نداری دانشمندان و متخصصان این رشته سازمانهای استاندارد رو میگی کشکه! این همه مقاله و روایت و نمونه توی نت هم هست. بدون اینکه خودت هیچ تخصص و اعتباری در اون زمینه داشته باشی. واقعا دلقک هستی دیگه! بیخود نیست آواتارت هم شباهت با شخصیت کودکانه و لجباز و تمسخرکنندهء شما داره!
حالا اینکه یک کاری رو گفتی اگر راست میگی بکن (که تازه اون کار هم اصلا ربطی به بحث من نداشت و چیزی نبود ه من ادعا کرده بودم)، من نخواستم یا نتونستم انجام بدم دیگه حرف بی ربطی هست و بهرحال اگر نگیم پیروز روشن ولی برتر در میدان بحث (منظورم دقیقا بحث شکسته شدن md5 هستا) من بودم چون من حداقل سند و منبع روشن و معتبر گذاشتم برای ادعام، ولی شما درمقابل دقیقا هیچی جز مغلطه و توهین و تمسخر و ادعاهای بی پایه ارائه نکردی.
حالا باز این اراجیف صدمن یک غاز خودت رو تکرار میکنی که چی بشه؟ فکر کردی من خرم یا دیگران؟!
آخه حرف حسابت منطق و دلیل و اثباتت کجاست کجا بود تاحالا همش یکسر داری یک مشت یاوه رو مدام تکرار و تکرار میکنی! گفتم که جنابعالی احتمالا از بچگی اینطور لجباز بودی و توی خانوادت هم نازت رو میکشیدن کلا اینطوری بار اومدی فکر کردی هرجایی هروقت جلوی هر آدمی میتونی اینطوری کارت رو از پیش ببری به خواسته هات برسی!
واقعا متاسفم برات با این شخصیت و تفکر و رفتار و مرام کودکانه! اینقدر آدم ضعیف باشه نتونه بالاخره خودش رو درست کنه واقعیت رو بپذیره معلومه مشکل و نقص فنی جدی داره! من این همه سال با همه جور آدم بحث کردم ولی خداییش به قدر تو لجباز و مسخره ندیدم که حرفهای بی معنی خودش رو فقط مثل نوار تکرار و تکرار بکنه، نمیدونم از تکرار این چرندیات چطوری به چی میخوای برسی!! امثال تو در عمل واقعا به درد همون کارتون و آواتار مسخره میخورن چون کارشون توی دنیا همینه که همه چیز رو به شوخی و تمسخر بگیرن و هیچ مسئولیت کارهاشون و اخلاقیات هم سرشون نمیشه براشون چیزی جز خوشی و تفریح خودشون مهم نیست.
جراتش رو هم نداری اون بحث رو جای دیگه مطرح کنی و ادامه بدی، بخصوص جایی که دو نفر آدم متخصص و مطلع باش، چون اونجا احتمالش زیاده چند نفر بیان و ضایعت بکنن بگن حرف حسابت چیه این یاوه ها چیه میگی، و اینطوری آبروت میره ضایع میشی همه میفهمن چقدر بی سواد و لجبازی! ولی اینجا متاسفانه فروم تخصصی نیست و شما هستی که عنوان مدیریت رو هم یدک میکشی و چندتا رفقات و کسی هم نظری در اون بحث نداد. خلاصه اینکه خیالت راحته هرچی چرند بگی حرف غیرمنطقی بزنی چیز زیادی نمیشه و میتونی راحت اینجا رویهء تمسخر و اراجیف گویی و انحراف و هدر دادن وقت و انرژی و جنگ روانی رو دنبال کنی! اما بهرحال به چیزی بیش از این نخواهی رسید و خواهی نخواهی فکر میکنم مدام دیگران رو متوجه رفتار عاری از شعور خودت و اون بحث و واقعیت میکنی. شاید حتی بهت پیام خصوصی هم داده باشن در این ارتباط، من نمیدونم ولی من بودم حتی اگر دوستم هم بود و پارتی بازی میکردم براش حداقل در پیام خصوصی ازش انتقاد میکردم.
خلاصه با این حرفها و ترفندها من یکی رو که نمیتونی گول بزنی! یک میلیارد بار دیگه این اراجیف و حرفهای بی معنی رو تکرار کن، بازم صرفا داری یاوه گویی میکنی و بس. یعنی یه بچه هم اینو میفهمه بهتر از تو منطق سرش میشه!!

sonixax
07-18-2015, 09:04 PM
خب دیگه پس بالاخره مصداقی داره.

در مورد نظامهای دموکرات خیر!

ما تاحالا کشورهای دارای سلاح هسته ای زیادی که قدرت کافی داشته باشن شرایط و انگیزه های کافی رو داشته باشن نداشتیم که دلایل و فرصت های زیادی برای محک زدن این ایده ها وجود داشته بوده باشه. کلا چندتا کشور مگه هستن؟ چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، و پاکستان و هند هم که اخیرتر، و کرهء شمالی، اسرائیل، دیگه؟

از میان همینهایی که نام بردید میدانیم دست کم چین و پاکستان و کره شمالی به قدری کله خراب هستند که بخواهند علیه بقیه یعنی روسیه و فرانسه و انگلیس و آمریکا و اسرائیل و یا هند حمله اتمی صورت بدهند! (به خصوص هند و پاکستان که پتانسیل بلقوه بسیار بالایی برای ترتیب دادن چنین حمله ای علیه یکدیگر دارند و این رو هم میدونیم که هند از نظر نظامی و اقتصادی و حتا جمعیت میتونه یک شبه پاکستان رو قورت بده) ولی اتفاقی که در عمل میوفتد چیست ؟! همچین حماقتی نمیکنند.

خب شما الان داری همش میگی قدرتمند و ابرقدرت. یعنی قبول داری که اتمی بودن به تنهایی و داشتن چندتا بمب و موشک اتمی و امکان اینکه بزنی چندتا شهر دشمن نهایت چند میلیون نفر رو بکشی، برای بازدارندگی کافی بنظر نمیاد. خب دکترین «نابودی متقابل حتمی» هم همینه دیگه، منتها بصورت صریح و کاملش.

باز رفتید در تخیلات خود و استدلالهای تخیلی کردید!
تعداد کشورهای اتمی دنیا 9 کشوره ، یعنی هر کدوم از اینها به خاطر در اختیار داشتن SuperWeapon برای خودشون قدرت نظامی محسوب میشند.
چیزی که عملن هم اتفاق افتاده اینه که این کشورها جرات درگیری نظامی با یکدیگر رو ندارند! => قدرت بازدارندگی سلاح هسته ای.
و دقیقن برای همینه که این همه زور میزنند که بقیه کشورهای دنیا صاحب سلاح هسته ای نشند به خاطر اینکه دست بالا رو در مقابل اونها از دست میدند. کل کشور اسرائیل رو میشه با 2-3 تا بمب اتمی چند مگاتنی خاکستر کرد! پس حتا اگر کشوری تنها و تنها یک بمب اتمی چند مگاتنی داشته باشه و امکانات رسوندنش به خاک دشمن رو هم داشته باشه برای مثال کشوری مثل اسرائیل جرات تهدید کردن نظامی یا حمله نظامی به اون رو به خودش نمیده چون میدونه همون یک بمب میتونه حکومت و تشکیلات و ... رو بخار کنه بفرسته هوا. این طوری میشه که اگر برای مثال ایران حتا یک بمب اتمی داشته باشه هرگز اسرائیل جرات نمیکنه بگه میام بمبارونت میکنم!
حالا شما فرض کن روسیه ای رو که 1600 کلاهک هسته ای فعال داره! کی جرات داره بهش چپ نگاه کنه ؟ یا اصلن کمتر بریتانیایی که فقط 160 تا فعالش رو داره!
یعنی اگر شما اسرائیل باشی و 4000 تا F35 و F22 و ناو و توپ و پاتریوت و گنبد آهنین و آیرون من و هالک و تور و ... تهیه کرده باشی جرات اینکه به کشوری که حتا یک بمب اتمی داره حمله کنی رو نداری چون میدونی شانس اینکه دیگه بعدش دیگه وجود نداشته باشی به شدت بالا و زیاده.

من نمیدونم دیگه توضیح دادم دلایل و اسناد و منابع معتبر هم آوردم گفتم بیشتر هم میخوای برات بذارم. دیگه حرف حساب شما چیه نمیدونم! منابع علمی تحقیقاتی آکادمیک رو قبول نداری دانشمندان و متخصصان این رشته سازمانهای استاندارد رو میگی کشکه! این همه مقاله و روایت و نمونه توی نت هم هست. بدون اینکه خودت هیچ تخصص و اعتباری در اون زمینه داشته باشی. واقعا دلقک هستی دیگه! بیخود نیست آواتارت هم شباهت با شخصیت کودکانه و لجباز و تمسخرکنندهء شما داره!

من هنوزم منتظر هک MD5 هستم البته :)) شما گفتی خودت بلد نیستی گفتم خوب بده اونی که بلده ببینیم در عمل چه طوریه. که گویا ادعای شما مبنی بر اینکه میری تو انجمن اونهایی که بلدند و جوابت رو میدند هم باد هوا بوده!!!

Agnostic
07-22-2015, 07:55 PM
IranPressNews : ایران پرس نیوز: زهر اتمی؛ عکس: تودهنی رفسنجانی به ولی فقیه (http://www.iranpressnews.com/source/189125.htm)

زهر اتمی؛ عکس: تودهنی رفسنجانی به ولی فقیه

همانطور که پیش بینی می شد در پی خوردن جام زهر اتمی توسط ولی فقیه، موقعیت وی در درون نظام تضعیف شده است.

سایت حکومتی مشرق نیوز: صفحه اینستاگرام رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یک طرح گرافیکی عجیب منتشر کرد. این صفحه اینستاگرام در پست اخیر خود یک بیت شعر در مورد نقش تدابیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در به جمع بندی رسیدن مذاکرات هسته ای به همراه عکس زیر منتشر کرده است:

هاشمی لطف نمودی قَدَحَت پر مِی باد
كه به تدبیرِ تو تشویشِ خمار آخر شد

4799

m@hdi
07-23-2015, 09:09 AM
همانطور که پیش بینی می شد در پی خوردن جام زهر اتمی توسط ولی فقیه، موقعیت وی در درون نظام تضعیف شده است.

البته قبول قطعنامه 598 خیلی تاثیرش برای مردم بیشتر بود ولی چون خمینی گفته بود جام زهر خورده ملت خایه نمیکردن بیان تو خیابون!

مرزبان
07-24-2015, 10:09 AM
سلام بر شما .قسمت هایی از بحثتون رو دنبال کردم . فارق از اعتقادات و نظرات شخصی شما دوستان در باب دین و اسلام و... در کل با نظرات جناب کورش ایران موافقم . ایشون تحلیل بهتری روی این قضیه هسته ای داره .

و اما نظر خودم . در کل برنامه طوری چیده شده که دبه ای که تا حالا ازش حرف میزدن از سوی ایران شکل بگیره . و چون ایران امضا اولیه توافق رو انجام داده و روی اون شورای امنیت هم یک قطنامه و بیانیه صادر کرده . حتی اگه ایران دبه کنه بر طبق توافق امضا شده ولو اینکه مجلس ایران اوکی نداده باشه ، میتونه تحریم های جدیدی رو وضع کنه و به اونها کاملا مشروعیت بده .

نظر شخصی خودم راجعب این توافق اینه که واقعا ایران بیچاره میشه با این توافق .
1 . چون تحریمها اونجورکه مد نظر ایرانه برداشته نمیشه . و این یعنی دولت روحانی در انتخابات بعد شکست سختی خواهد خورد .
2 . اگه ایران در این قضه اعتراضی داشته باشه و یا یکی از طرفین ایرادی به ایرانوارد کنه . بعد از نمایندگان و هیات وزرا مساله به شورای امنیت سپرده شده که 5 کشور غربی و مخالف ایران معلومه که قانع نمیشن و اعتراض و یا دفاع ایران مورد وتو قرار میگیره .
3 رکتور های ایران با بتون پر میشن و تمامی لوله ها و تجهیزات باید کنده بشه و این یعنی اینکه اگه ایران بخواد به روند قبل برگرده و زیر توافق بزنه خود بخود 8 سال طول میکشه .
4 بخاطر بند های مربوط به موشک های بالستیک ، مراکز نظامی کاملا در تیرس بازدید قرار میگیره و ایران توان بازدارندگی موشکی خودش رو از دست میده .
5 مازاد 300 کیلو که میگن باید صادر بشه عملا 100 کیلو هست وچون 200 کیلو داخل سنتریفیوژها تهنشین میشه که مورد محاسبه آژانس قرار داره .
6 ...

بقیش اگه لازم شد بعد میگم
ولی در کل از تیم ظریف انتظار نمیرفت که قربانی اینهمه کلمات چند پهلو بشه و رودست بخوره .

m@hdi
07-24-2015, 11:53 AM
ولی در کل از تیم ظریف انتظار نمیرفت که قربانی اینهمه کلمات چند پهلو بشه و رودست بخوره .

روحانی میخواست به هر قیمتی توافق کنه چون نرسیدن به توافق رو گردن احمدی نژاد مینداخت نه 1+5 بخاطر همین نتیجش این شد.