PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل از بی فرهنگی هست یا بی قانونی؟

m@hdi
10-18-2014, 06:46 PM
با سلام

یک زمانی مهریه تبدیل شده بود به وسیله ای برای بسیاری از زنان تا به مردان ستم کنند و با فریب دادن آنها یا اموالشان را به ناحق بگیرند یا آنها را به گوشه ی زندان بیاندازند و بسیاری مثل خود من از این رویه ناراحت بودیم اما حالا مسئله برعکس شده! الان مردها از بعضی قوانین اسلامی سوء استفاده میکنند و به زنان فشار میاورند و آنها را مجبور میکنند به اینکه هیچ سهمی از زندگی مشترک نداشته باشند و با استفاده از قوانین متحجرانه اسلام خانه را تبدیل به جهنم برای زنان میکنند تا زنان کلا بیخیال مهریه شوند و هیچ سهم مادیی از زندگی مشترک نصیبشان نشود! نمونه هم فراوان است و مثلا در فامیل خود من دختر خاله ام با اینکه مهریه زیادی داشت اما بعد از 8-7 سال زندگی هیچ چیزی نصیبش نشد که هیچ پدرش 150 میلیون تومان پول به دامادش داد تا دخترش را طلاق دهد!

به نظر شما علت این بی عدالتی ها بی فرهنگی خود مردم هست یا بی قانونی؟

kourosh_bikhoda
10-18-2014, 07:33 PM
ازدواج یک قرارداد هست. قراردادی هست که طبق قانون منعقد میشه و دو طرف در ذیل این قرارداد دارای حقوقی هستند. هر قراردادی نیازمند اینه که مفاد جامع و مانعی از شرایط و ضوابط رو در خودش جای بده و پیش بینی شرایط آتی رو داشته باشه و هتا برای نمونه در قراردادهای تجاری در شرایط فورس ماژور مثل سیل و زلزله هم پیش بینی هایی صورت میگیره. هر قراردادی در درون مرزهای هر کشوری هم تابع قوانین، دستورالعمل ها و آیین نامه های مربوطه به خودش هست که توسط دولت، مجلس و نهادهای مربوط وضع میشه. مثلن در یک قرارداد در ایران هرگز نمیتونید جزئیات خرید و فروش و تحویل مواد مخدر رو شرح بدید چرا که خلاف قوانین عمومی و جزایی هست.

با این مقدمه به این نتیجه میرسیم که اگر این قرارداد اجتماعی (نه تجاری) که به نام عقد معروف شده دارای اشکالات و کاستی هایی هست، مشکل از اینه که قوانین قوی و منصفانه و انسانی خوبی اون رو پشتیبانی نمیکنه. چه انتظاری میشه داشت از قراردادی که بر مبنای قوانین بیابانی و متحجرانه اسلام بنا شده باشه؟ بنابر این رای من به "بی قانونی" میره.

Russell
10-18-2014, 08:21 PM
با سلام

یک زمانی مهریه تبدیل شده بود به وسیله ای برای بسیاری از زنان تا به مردان ستم کنند و با فریب دادن آنها یا اموالشان را به ناحق بگیرند یا آنها را به گوشه ی زندان بیاندازند و بسیاری مثل خود من از این رویه ناراحت بودیم اما حالا مسئله برعکس شده! الان مردها از بعضی قوانین اسلامی سوء استفاده میکنند و به زنان فشار میاورند و آنها را مجبور میکنند به اینکه هیچ سهمی از زندگی مشترک نداشته باشند و با استفاده از قوانین متحجرانه اسلام خانه را تبدیل به جهنم برای زنان میکنند تا زنان کلا بیخیال مهریه شوند و هیچ سهم مادیی از زندگی مشترک نصیبشان نشود! نمونه هم فراوان است و مثلا در فامیل خود من دختر خاله ام با اینکه مهریه زیادی داشت اما بعد از 8-7 سال زندگی هیچ چیزی نصیبش نشد که هیچ پدرش 150 میلیون تومان پول به دامادش داد تا دخترش را طلاق دهد!

به نظر شما علت این بی عدالتی ها بی فرهنگی خود مردم هست یا بی قانونی؟
من در جریان آخرین قوانین با توجه به تغییرات آن نیستم ولی کم و بیش اخبارش را دنبال می‌کنم و نظرم این‌ست که یا این آقای داماد خیلی هفت خط بوده‌اند یا فامیل شما رفتار در مناقشه‌هایِ حقوقی را بلد نبوده‌اند یا هر دو.

جالب است که پیدا کردن آمار دقیق لز زندانیان مهریه آسان نبوده ولی میدانیم که تا همین یکی دو سال پیش درصد بالایی از مردان طلاق داده شده پایشان به زندان باز میشد و میدانیم که همچنان حدود 80-90% درخواست‌هایِ طلاق در ایران از سوی زنان داده می شوند.

سال گذشته 20 هزار نفر به دلیل مهریه به زندان افتادند

وی همچنین به زندانیان مهریه اشاره و اضافه کرد: در سال گذشته 20 هزار نفر به دلیل مهریه به زندان رفته‌اند که برای آزادی 2 هزار و 134 نفر از این بدهکاران مهریه در سراسر کشور هزینه‌ای بالغ بر 10 میلیارد تومانی فراهم و مشکل رفع شد و این در حالی است که 678 میلیارد تومان جمع تعهداتشان این افراد بود.
مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: در 9 ماهه سال جاری یک هزار و 956 نفر بدکار مهریه را که 381 میلیارد تومان جمع تعهداتشان بود را با 25 میلیارد تومان مشکلشان را حل کردیم.
وی با بیان اینکه اگر بیمه شخص ثالث تصویب نشده بود، حداقل 50 هزار نفر راننده در زندان داشتیم افزود: که اکنون این رقم نزدیک 2 هزار نفر راننده در زندان‌ها کاهش یافته است.

الف - آمار تصادفات منجر به مرگ در جاده‌ها/آزادی 67 هزار زندانی غیرعمد (http://alef.ir/vdccsoqsm2bqmx8.ala2.html?179017)

iranbanoo
10-18-2014, 08:23 PM
آقا قانون (قاون مردانه)دو راه داره .....
یا این پول و کار و قدرت و که منو پل مردا کردن رو ول کنن و بذارن زنا هم واسه خودشون منبع تامین داشته باشن
یا در قبال اشغال تمام مناسبات اجتماعی وظیفه ی تامین نسبی زنان رو به عهده بگیرن...

iranbanoo
10-18-2014, 08:28 PM
تو رو خدا انقدر زندان زندان نکنید.اگه زندانای ایران انقدر جا داشت که الان بچه های دفترچه الان باید بحثاشونو تو سلولاشون دنبال میکردن.
قانون دست از حمایت مردا ور نمیداره.500 سکه به 50 تا تقیلیل پیدا کردن و اونم عندالاستطاعه کردن و سالی ماهی یکی جلوی زنه انداختن که نشد قانون:e405:

Russell
10-18-2014, 08:33 PM
ازدواج یک قرارداد هست. قراردادی هست که طبق قانون منعقد میشه و دو طرف در ذیل این قرارداد دارای حقوقی هستند. هر قراردادی نیازمند اینه که مفاد جامع و مانعی از شرایط و ضوابط رو در خودش جای بده و پیش بینی شرایط آتی رو داشته باشه و هتا برای نمونه در قراردادهای تجاری در شرایط فورس ماژور مثل سیل و زلزله هم پیش بینی هایی صورت میگیره. هر قراردادی در درون مرزهای هر کشوری هم تابع قوانین، دستورالعمل ها و آیین نامه های مربوطه به خودش هست که توسط دولت، مجلس و نهادهای مربوط وضع میشه. مثلن در یک قرارداد در ایران هرگز نمیتونید جزئیات خرید و فروش و تحویل مواد مخدر رو شرح بدید چرا که خلاف قوانین عمومی و جزایی هست.

با این مقدمه به این نتیجه میرسیم که اگر این قرارداد اجتماعی (نه تجاری) که به نام عقد معروف شده دارای اشکالات و کاستی هایی هست، مشکل از اینه که قوانین قوی و منصفانه و انسانی خوبی اون رو پشتیبانی نمیکنه. چه انتظاری میشه داشت از قراردادی که بر مبنای قوانین بیابانی و متحجرانه اسلام بنا شده باشه؟ بنابر این رای من به "بی قانونی" میره.
من متوجه نمی‌شم که چطور تنها تعریف یک قرار داد ماهیت اون رو مشخص می‌کند. نگاهی به گردش مالی این قرارداد در سراسر جهان بندازید.
نکته دیگر اینکه اساسا ورود حقوقی به مسائل خانوادگی سخت هست و معلوم نیست چطور میشه فشار آوردن‌های دو طرف رو کنترل کرد.
ولی قبل از هر چیز بنظر میرسه لازم هست ابتدا یک قانون خانواده‌یِ کارا رو تعریف کرد. و مشخص کرد که آیا آمار صدور و ابطال این «قرار داد» تاثیری در جامعه دارد یا نه؟

نگاه کنید به نمونه‌ای از وضعیت در جامعه‌ای که قوانینش ظاهرا بیابانی هم نیست:

The couple had filed for divorce...

"It's basically a cowardly event. If you want to commit suicide, then commit suicide. But to shoot children, that's cowardly," Volusia County Sheriff Ben Johnson said

Florida Dad Fatally Shoots 2 Kids, Himself: Sheriff | NBC 6 South Florida (http://www.nbcmiami.com/news/local/Florida-Dad-Fatally-Shoots-2-Kids-Himself-Sheriff-279560092.html)

bilche
10-18-2014, 08:44 PM
هیچ چیزی نصیبش نشد که هیچ پدرش 150 میلیون تومان پول به دامادش داد تا دخترش را طلاق دهد!

داداش چه فامیل خوبی دارید و چه پدر خانم خوبی .
دنبال داماد جدید نیستند ؟:e414:

Russell
10-18-2014, 08:51 PM
قانون دست از حمایت مردا ور نمیداره.500 سکه به 50 تا تقیلیل پیدا کردن و اونم عندالاستطاعه کردن و سالی ماهی یکی جلوی زنه انداختن که نشد قانون
بله خب، زن اگر بعد از طلاق از مرد 500 سکه بگیره (نزدیک میانگین آنچه واقعا اتفاق می‌افتد) کاملا عقلانی هست و مبتنی از واقعیات جامعه؟
حالا یک سوال، درآمد متوسط در ایران چقدر هست الان؟

یا این پول و کار و قدرت و که منو پل مردا کردن رو ول کنن و بذارن زنا هم واسه خودشون منبع تامین داشته باشن
پول و قدرت را به کسی نداده‌اند، آنرا با سگ‌دو بدست می‌آورند. True Story !!

یا در قبال اشغال تمام مناسبات اجتماعی وظیفه ی تامین نسبی زنان رو به عهده بگیرن...
ای بابا این چه حرفی‌ست. پس تاریخ خونبار پدرسالاری چه شد؟
این همه سال مبارزه با خانواده‌یِ سنتی «پدرسالار» چه شد؟ بعد از نابودی کانون خانواده برای ما راه تخیلی نشان می‌دهید؟

sonixax
10-18-2014, 09:00 PM
آقا قانون (قاون مردانه)دو راه داره .....

البته سوای وضعیت فعلی ایران که یک وضعیت به راستی خر تو خر و متحجرانه هست، چند درصد زنان حاضر هستند هر شغلی رو به مانند مردان قبول کنند ؟!
اگر قرار باشه تمام مشاغل راحت و بدون دردسر مال زنان باشه و تمام مشاغل پر خطر و سخت مال مردان! بله من به شدت با کار کردن زنان مخالفم!!!
اگر قرار باشه شرایط کاری در هر زمینه ای کاملن برابر باشه (به جز موارد خاص مانند مرخصی برای دوران بارداری و پس از زایمان) اون وقت من یکی باهاش مشکلی ندارم.

من دارم در اروپا زندگی میکنم و میبینم که یک دختر جوانِ دانشجوی خیلی خیلی خیلی خوشگل و خوش هیکل رفته داره کف مک دونالد رو طی میکشه یا توالت تمیز میکنه، یا حتا در معدن یا به عنوان کارگر ساختمانی کار میکنه، و در عین حال هیچ اجباری برای قبول اون کار روی سرش نیست چونکه در صورت بیکاری سیستم های مزخرف سوسیالیستی اینجا تا هزینه آرایش روزانه اش رو بهش میپردازه!!!
در ایران تا زمانی که بودم دختری رو ندیده بودم که به کمتر از منشی دکتر فلانی رضایت بده!!!! یا اگر نهایتن رفته بود رانندگی میکرد برای آژانس از سر ناچاری بود!!! البته این رو هم بگم که قیافه فرد مورد نظر از بوزینه یک مقدار خیلی کمی بهتر بود. اونهایی که یک قیافه ای، هیکلی چیزی داشتند که اصلن دور و بر کار کردن نمیرفتند !!!!

iranbanoo
10-18-2014, 09:03 PM
بله خب، زن اگر بعد از طلاق از مرد 500 سکه بگیره (نزدیک میانگین آنچه واقعا اتفاق می‌افتد) کاملا عقلانی هست و مبتنی از واقعیات جامعه؟
مسئله ی مهم سیاه نمایی ای است که جدیدا باب شده.
مردان کمرشان زیر 1380 سکه نشکسته زیر 10 سکه ی10 ساله که زورشان می آید به زن بدهند چک و چونه میزنند...

الا یک سوال، درآمد متوسط در ایران چقدر هست الان؟
زنان هیچ:))

پول و قدرت را به کسی نداده‌اند، آنرا با سگ بدست می‌آورند. True Story
آن سگ را به دست هر کسی نمیدهند

ای بابا این چه حرفی‌ست. پس تاریخ خونبار پدرسالاری چه شد؟
این همه سال مبارزه با خانواده‌یِ سنتی «پدرسالار» چه شد؟ بعد از نابودی کانون خانواده برای ما راه تخیلی نشان میدهید؟
نه دیگه....
آش با جاش...

Russell
10-18-2014, 09:16 PM
مسئله ی مهم سیاه نمایی ای است که جدیدا باب شده.
مردان کمرشان زیر 1380 سکه نشکسته زیر 10 سکه ی10 ساله که زورشان می آید به زن بدهند چک و چونه میزنند...
بله خب بحث درباره‌یِ درآمد متوسط در ایران و 500 سکه برای هر مرد طلاق داده شده سود نداشت و جیغ زدید، ایرادی هم ندارد !!
ولی خب است یادآوری کنم که طبق قانون ایران پول زن مال خودش است، مرد هم وظیفه دارد به زن نفقه بدهد. بعد از طلاق هم زن می تواند یک کاسبی چند ساله‌/ماهه‌یِ جدید راه بیاندازد و کس دیگری را بتیغد. گرفتن این ژست که مهریه حکم تقسیم اموال را دارد در اینجا کارایی چندانی ندارد.

iranbanoo
10-18-2014, 09:26 PM
البته سوای وضعیت فعلی ایران که یک وضعیت به راستی خر تو خر و متحجرانه هست، چند درصد زنان حاضر هستند هر شغلی رو به مانند مردان قبول کنند ؟!
اگر قرار باشه تمام مشاغل راحت و بدون دردسر مال زنان باشه و تمام مشاغل پر خطر و سخت مال مردان! بله من به شدت با کار کردن زنان مخالفم!!!
اگر قرار باشه شرایط کاری در هر زمینه ای کاملن برابر باشه (به جز موارد خاص مانند مرخصی برای دوران بارداری و پس از زایمان) اون وقت من یکی باهاش مشکلی ندارم.
این به نظرم موضع ناموجه ایه.
خوب مردان هم هر کاری رو نکنند.:))
واقعیت این هست که زنان راههای زیادی برای انتخاب ندارند.اگر زن رییس جمهور جزو نوادر نباشه هیچ بعید نیست که زن رفتگر هم به وفور ببینیم.

اونهایی که یک قیافه ای، هیکلی چیزی داشتند که اصلن دور و بر کار کردن نمیرفتند !!!!
زن خیلی زیبا مثل مرد خیلی پوادار از امتیازات باد آورش استفاده میکنه.ولی همه ی زنان جزو نمره 10 ها نیستند !
یا دست کم به چشم مردان اینطور نیستند.
چند وقت پیش با اتوبئس ب اصفهان رفتم که راننده اتوبوس یک خانم جوون و زیبا بود.اونم تو محیط رانندهای مردواونم تو ترمینال جنوب واقعا نمونهی نقض خیلی از اراجیف مردانه بود...

iranbanoo
10-18-2014, 09:36 PM
بله خب بحث درباره‌یِ درآمد متوسط در ایران و 500 سکه برای هر مرد طلاق داده شده سود نداشت و جیغ زدید، ایرادی هم ندارد !!
ولی خب است یادآوری کنم که طبق قانون ایران پول زن مال خودش است، مرد هم وظیفه دارد به زن نفقه بدهد. بعد از طلاق هم زن می تواند یک کاسبی چند ساله‌/ماهه‌یِ جدید راه بیاندازد و کس دیگری را بتیغد. گرفتن این ژست که مهریه حکم تقسیم اموال را دارد در اینجا کارایی چندانی ندارد.
سودی نداشت برای اینکه واقعیت نداشت؟
بگذریم...
قانون چون میداند پول زن ناچیز و موقتی است برایش نقشه نکشیده وگرنه پول پدر مادر دار خوردن دارد...
ولی اینجا من قطعا از مهریه دفاع نمیکنم.مهریه ای که حتی حد و حدودش را زن تعیین نمیکند و قانون و مرد هم در بودن و نبودنش حرف آخر را میزنند که انقدر ناله ندارد!

Russell
10-18-2014, 09:48 PM
سودی نداشت برای اینکه واقعیت نداشت؟
بگذریم...
قانون چون میداند پول زن ناچیز و موقتی است برایش نقشه نکشیده وگرنه پول پدر مادر دار خوردن دارد...
ولی اینجا من قطعا از مهریه دفاع نمیکنم.مهریه ای که حتی حد و حدودش را زن تعیین نمیکند و قانون و مرد هم در بودن و نبودنش حرف آخر را میزنند که انقدر ناله ندارد!

گویا از حقوق گریزی زدیم به داستان علمی تخیلی :)))

آنطور که ما دیده‌ایم این پول‌ها را از هر کسی به هر دلیلی و با امضای هر کسی بگیرند ناله می‌کند و اگر ناله نکند احتمالا دچار آسیب مغزی بدی شده. بگمانم بیان این جملات با باور به اینکه باد پول را برای مردان می‌آورد ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.

sonixax
10-18-2014, 10:02 PM
این به نظرم موضع ناموجه ایه.
خوب مردان هم هر کاری رو نکنند.:))
واقعیت این هست که زنان راههای زیادی برای انتخاب ندارند.اگر زن رییس جمهور جزو نوادر نباشه هیچ بعید نیست که زن رفتگر هم به وفور ببینیم.

پس شد همانی که میگوییم! شما حق و حقوق برابر میخواهید در شرایطی که تن پروری و زیاده خواهی باید سر جای خودش باشد! نتیجه میشود همین وضعی که هست از سر مبارک هم زیاده :))

زن خیلی زیبا مثل مرد خیلی پوادار از امتیازات باد آورش استفاده میکنه.ولی همه ی زنان جزو نمره 10 ها نیستند !
یا دست کم به چشم مردان اینطور نیستند.
چند وقت پیش با اتوبئس ب اصفهان رفتم که راننده اتوبوس یک خانم جوون و زیبا بود.اونم تو محیط رانندهای مردواونم تو ترمینال جنوب واقعا نمونهی نقض خیلی از اراجیف مردانه بود...

از نظر یک زن (=شما) زنی زیباست که ریخت و قیافه و هیکلش اش همراستا با اهدافش باشد!!!! پس احتمالن همین خانم راننده اتوبوس هم یک بوزینه ی دیگریست که با بزرگنمایی میخواهید کلودیا شیفر (دوران قبل از سگ پیری) جایش بزنید :))

Dariush
10-18-2014, 10:16 PM
یک زن هم که آمده کار بکند ببینید چه مرثیه‌های سر می‌دهند:e415:

sonixax
10-18-2014, 10:20 PM
یک زن هم که آمده کار بکند ببینید چه مرثیه‌های سر می‌دهند

من ندید شرط میبندم این خانم مد نظر یا وجود خارجی ندارند! یعنی دوستمون برای ادامه بحث خالی بستند!
یا یک بانوی مسن هستند نظیر ایشون :

4445

یا مقصود ایشون از زیبایی اینه :

4446
4447
4448
4449

که ما در هر چهار حالت ممکن میگوییم ر بده که ....

iranbanoo
10-18-2014, 11:14 PM
من ندید شرط میبندم این خانم مد نظر یا وجود خارجی ندارند! یعنی دوستمون برای ادامه بحث خالی بستند!
یا یک بانوی مسن هستند نظیر ایشون :
باز موچمو گرقتی ؟:))) میشه ندید فتوا ندی میلاد جون؟
من سعی کردم عکسشو پیدا کنم.ولی نشد.

راستی شما بگو این خانم هایی که راننده BRT بودند چه طور شد یهویی جمع شدن؟حتما همشون یه مرد آلفا پیدا کردنو رفتن پی خوشبختیشون.
انگار سگی که راسل میگفت همین بود که راننده اتوبوسم واسه زنا زیاد دیدن....:))

sonixax
10-19-2014, 01:52 AM
من سعی کردم عکسشو پیدا کنم.ولی نشد.

گشتم نبود نگرد نیست آبجی

راستی شما بگو این خانم هایی که راننده BRT بودند چه طور شد یهویی جمع شدن؟حتما همشون یه مرد آلفا پیدا کردنو رفتن پی خوشبختیشون.

آخه اخیرن فتوا صادر شده که زن نباید آزادی اقتصادی داشته باشه بلکه باید همیشه مثل کنه بچسبه به مرد! این هم سند :

https://www.facebook.com/video.php?v=740682742669217

انگار سگی که راسل میگفت همین بود که راننده اتوبوسم واسه زنا زیاد دیدن....:))

آخی! خودتون میگید بعد خودتون هم برای خودتون نتیجه گیری میکنید تازه از روش نقد هم میکنید ؟!

kourosh_bikhoda
10-19-2014, 09:42 AM
من متوجه نمی‌شم که چطور تنها تعریف یک قرار داد ماهیت اون رو مشخص می‌کند. نگاهی به گردش مالی این قرارداد در سراسر جهان بندازید.
متوجه منظورت نشدم.

نکته دیگر اینکه اساسا ورود حقوقی به مسائل خانوادگی سخت هست و معلوم نیست چطور میشه فشار آوردن‌های دو طرف رو کنترل کرد.
به هر حال دعاوی خانوادگی یکی از چالش های هر سیستم حقوقی در دنیاست. خیلی از سیستم های حقوقی این مساله رو با تقسیم مساوی اموال زندگی حل کردند. اینجا ما راهی جز تدوین قانون های جامع و مانع نداریم. من نمیگم در قانون حقوقی خانواده امروز ایران 100درسد اشکال هست. من میگم اگر اشکالی هست راه حلش از قانونگذاری و حقوق میگذره نه از فرهنگ. چیزی که پرسش اصلی این جستار بود.

Russell
10-19-2014, 10:10 PM
متوجه منظورت نشدم.
ماهیت پدیده‌ها را آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، نه تئوری یا آنچه ما دوست می‌داشتیم باشند.

به هر حال دعاوی خانوادگی یکی از چالش های هر سیستم حقوقی در دنیاست. خیلی از سیستم های حقوقی این مساله رو با تقسیم مساوی اموال زندگی حل کردند. اینجا ما راهی جز تدوین قانون های جامع و مانع نداریم. من نمیگم در قانون حقوقی خانواده امروز ایران 100درسد اشکال هست. من میگم اگر اشکالی هست راه حلش از قانونگذاری و حقوق میگذره نه از فرهنگ. چیزی که پرسش اصلی این جستار بود.

منهم اتفاقا در تایید حرفت گفتم که در ایران وضع قوانین بد است. می‌گویم ایراد کار تماما (و شاید اساسا) از بیابانی بودن آن نیست و در جاهای دیگر هم این مشکللات هست، مشکلاتی که چنان لاینحل نبوده و نیستند چرا که تا چند دهه پیش به این شکل وحشتناک وجود نداشتند.
همچنین من معتقدم که مشکل هم حقوقی‌ست و هم فرهنگی، ولی بعد فرهنگی آن از نظر من پررنگتر است.و در همین راستا و بحاطر قبول ایراد بعد حقوقی و برای باز شدن بحث بئد که من پرسش‌های بالا را پرسیدم.

kourosh_bikhoda
10-20-2014, 09:32 AM
همچنین من معتقدم که مشکل هم حقوقی‌ست و هم فرهنگی، ولی بعد فرهنگی آن از نظر من پررنگتر است.و در همین راستا و بحاطر قبول ایراد بعد حقوقی و برای باز شدن بحث بئد که من پرسش‌های بالا را پرسیدم.
به نام هلو انجیری همیشه شیرین

اینجا یک دور وجود داره که برای خود من تا حدی گنگ هست ولی راه حلی براش دارم. اونم اینه که قانونگذار با استناد به ارزش های فرهنگی اقدام به وضع قانون میکنه. از طرفی هم فرهنگ ممکنه در طول زمان با وضع و اجرای قوانین دگرگون بشه. مثلن من یادمه 10 سال پیش کسی کمربند ایمنی میبست همه نگاهش میکردند و مسخره. ولی الان کسی نبنده بد نگاهش میکنند. میبینی که همین مردم از خودراضی به ظاهر فرهنگ ناپذیر و عقب مانده ایران هم قابلیت اینو دارند که در صورتی که حکومت نیت خیر و نیت فرهنگی داشته باشه، به تراز بالاتری از انسانیت و آگاهی جابجا بشوند.

پس اگر فرهنگ از قانون تاثیر میگیره و قانون خودش به فرهنگ نگاه میکنه، تکلیف چیه؟ پاسخ من اینه که ما در صورت داشتن قانونگذاران دلسوز و فرهیخته میتونیم فرهنگ رو بهبود ببخشیم. مثلن نگاه کنید به کشورهای خلیج فارس. یک قرن پیش بادیه نشین و چادرنشین بودند. تصاویر در وب وجود داره. ولی سر کار آمدن دولتمردان آدم حسابی که به فکر اون منطقه بودند باعث شد الان ده ها سال از ایران جلو باشند.

Russell
10-20-2014, 06:57 PM
به نام هلو انجیری همیشه شیرین
شما هم بلد بودی و رو نمی‌کردی‌ ها کلک !!

اینجا یک دور وجود داره که برای خود من تا حدی گنگ هست ولی راه حلی براش دارم. اونم اینه که قانونگذار با استناد به ارزش های فرهنگی اقدام به وضع قانون میکنه. از طرفی هم فرهنگ ممکنه در طول زمان با وضع و اجرای قوانین دگرگون بشه. مثلن من یادمه 10 سال پیش کسی کمربند ایمنی میبست همه نگاهش میکردند و مسخره. ولی الان کسی نبنده بد نگاهش میکنند. میبینی که همین مردم از خودراضی به ظاهر فرهنگ ناپذیر و عقب مانده ایران هم قابلیت اینو دارند که در صورتی که حکومت نیت خیر و نیت فرهنگی داشته باشه، به تراز بالاتری از انسانیت و آگاهی جابجا بشوند.

پس اگر فرهنگ از قانون تاثیر میگیره و قانون خودش به فرهنگ نگاه میکنه، تکلیف چیه؟ پاسخ من اینه که ما در صورت داشتن قانونگذاران دلسوز و فرهیخته میتونیم فرهنگ رو بهبود ببخشیم. مثلن نگاه کنید به کشورهای خلیج فارس. یک قرن پیش بادیه نشین و چادرنشین بودند. تصاویر در وب وجود داره. ولی سر کار آمدن دولتمردان آدم حسابی که به فکر اون منطقه بودند باعث شد الان ده ها سال از ایران جلو باشند.
آری، من هم قبول دارم که بعضی وقت‌ها تغییر مثبت می‌شود داد و البته در بسیاری موارد تغییر موثر می‌شود داد و تغییر منجر به ناهنجاری بدتر و نابودی ارزش‌هایِ قدیمی همچنان تغییر موفق بحساب می‌آید (ولو اینکه موقت و ناپایدار باشد) . ولی بنظر من این نتیجه اشتباه است که مواردی که نتیجه گرفته نمی‌شود بخاطر اشتباه افراد مسئول و بی‌ملاحظگی بوده بلکه معتقدم این مساله به خود مدرنیسم مربوط می‌شود.

در مورد مثال کمربند (که بنظرم مثال بسیار خوبی‌ست که) مطرح کردی باید بگویم، بستن یا نبستن کمربند خصایصی دارد که آنرا از مبحثی مثل ازدواج و خانواده جدا می‌کند.مهمترینش اینکه خانواده پدیده‌ای‌ست اساسا سنتیُت در حالی که خودرو پدیده‌ای‌ست مدرن و نوظهور که «بی‌فرهنگی» در آن با «بی‌فرهنگی» در روابط خانوادگی متفاوت.
مثال کمربند از جهتی دیگر هم مثال خوبی‌ست چرا که نبستن آن کاملا در هماهنگی با آزادی‌های فردی‌ست. چنانچه اتفاقا در آمریکا قانونی شدن آن مدت بسیار زیادی طول کشید چرا که با نبستن کمربند تنها باعث آسیب مستقیم به خود می‌شوید و از منظر احترام به آزادی‌هایِ فردی ایرادی متوجه آن نیست.

kourosh_bikhoda
10-21-2014, 09:51 AM
آری، من هم قبول دارم که بعضی وقت‌ها تغییر مثبت می‌شود داد و البته در بسیاری موارد تغییر موثر می‌شود داد و تغییر منجر به ناهنجاری بدتر و نابودی ارزش‌هایِ قدیمی همچنان تغییر موفق بحساب می‌آید (ولو اینکه موقت و ناپایدار باشد) . ولی بنظر من این نتیجه اشتباه است که مواردی که نتیجه گرفته نمی‌شود بخاطر اشتباه افراد مسئول و بی‌ملاحظگی بوده بلکه معتقدم این مساله به خود مدرنیسم مربوط می‌شود.
به نام ایالات همیشه متحده

البته ما در ایران همه جورشو داشتیم. تجربه کشف حجاب هم که سال ها بعد خر قانون رو گرفت. :e40e:

شما هم بلد بودی و رو نمی‌کردی‌ ها کلک !!
تازه کجایش را دیده ای :e405: