PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دربارهء ریچارد داوکینز و کتابهایش

kourosh_iran
09-17-2014, 10:38 AM
کدام کتابهای ریچارد داوکینز رو خوندید؟
من شخصا کتاب «توهم خدا» که البته در ترجمه نوشته بودن «پندار خدا» رو خوندم.
واقعا دمش گرم خوب حال مذهبیون رو گرفته.
از طرفی چیزهایی که میگه مسائل و افکار هر پیر و حتی نوجوانی میتونه باشه، کما اینکه از زمان کودکی تاحالا خیلی از این سوالات بی جواب و تناقضات و چرندگویی و بی منطقی ادعاهای ادیان به ذهن خود من هم رسیده و بارها متوجه شدم که حداقل برای بعضی افراد دیگر هم همینطور بوده.
در کل ادیان واقعا کودکانه و چرندگو هستن، اما بطور جدی و رسمی و معتبر و منسجم و کامل کمتر کسی تاحالا مثل ریچارد داوکینز اومده و کارشون رو ساخته.
هرچند این مذهبیون اینقدر خنگ هستن که فکر میکنم خیلی از استدلال ها و اشارات و کنایه های ظریف ریچارد داوکینز رو هرگز متوجه نمیشن.
یک مشکل همیشه همینه که مذهبیون اینقدر ذهنهای پر از زباله و ناآشنا و ناورزیده درمورد تفکر منطقی و آزاد و قدرتمند دارن و اینقدر آیکیو پایین و خنگ و منگ بینشون زیاده که چیز زیادی از این کتابها نمیفهمن! اصلا میان گاهی روی تفسیر غلط خودشون از نویسنده هم ایرادهای آنچنانی میگیرن که آدم گریش میگیره!
البته بنده با تمام حرفها و نظرات ریچارد داوکینز در این کتاب هم موافق نبودم، اما با بخش اعظم اون چرا، و بابت جمع آوری و توضیح و دقیق کردن تمام این ایرادها و تناقضات و یاوه گویی های ادیان ازش ممنون و خوشحال هستم.

راستی خیلی وقتا دوستان درمورد فرگشت یا ایرادهای ادیان سخنرانی کردن، من الان احساس میکنم که خیلی از این موارد و اطلاعات و استدلالهایی که داشتن برگرفته از مطالب جناب آقای ریچارد داوکینز بوده، حالا یا خودشون میدونستن یا شاید هم بطور غیرمستقیم و از جای دیگری یاد گرفتن، بهرحال به این مسئله تاحالا تقریبا اشاره ای نشده، بخاطر همین من کنجکاو شدم بدونم این افراد تا چه حد با ریچارد داوکینز آشنا هستن و کدام کتابهای ایشان را مطالعه کرده اند.

kourosh_iran
09-17-2014, 10:51 AM
مذهبیون حقه بازهای ماهری هستند. گویی که اساسا حقه بازی یک مهارت اساسی است که در بطن هر تربیت مذهبی وجود دارد. آیا این بخاطر همان مغلطه آمیز بودن و چپاندن و القای غیرمنطقی ادعاهای مذهب به افراد از سنین پایین نیست؟
شده بنده ایرادها و استدلالهایی را، دقیقا یا کم و بیش همانهایی را که امثال ریچارد داوکینز بصورت رسمی و از جایگاه اعتبار بیشترشان مطرح کرده اند، با افراد حامی دین و مذهب در بحثها مطرح کرده ام، اما آنها طوری صحبت کرده اند و طوری مطلب مرا پوچ و مضحک وانمود کرده اند که همواره این برایم سوال شده است که اشکال کار در کجاست و چرا ما دو طرف حرف یکدیگر را نمیفهمیم. البته همانطور که گفتم الان اطمینان بیشتری دارم که دلیل این مسئله همان ناکارا بودن و کپک زدگی و کارنکردگی مغزهای مذهبیون نیز میباشد!! اما من از اینقدر ناکارایی و پوکی مغز ایشان غافلگیر شدم و انتظارش را نداشتم و بنابراین دنبال دلایل پیچیده تر و توجیه شدنی تری میگشتم!
اما جالب اینکه یکسری از همین افراد که مطالب تو را توهم و چرند و نامعتبر وانمود میکنند، اسم و اشاره به افرادی مثل داوکینز را که میاوری، برق از سه فازشان میپرد و تابلو میشوند که جا خورده اند و از مطرح شدن اسم و مطالب چنین فردی ترسیده اند و این بار دیگر آنطور مسئله را بسادگی چرند و توهم و غیرمعتبر وانمود نمیکنند، بلکه طور دیگری جبهه میگیرند و حرفهای کمی متفاوت میزنند که البته این تفاوتها را با اینکه سعی میکنند پنهان کنند و جزیی و بی اهمیت جلوه دهند، اما معلوم است که برای خودشان هم اینطور بنظر نمیرسد!
این مسئله مرا دوباره به همان نتیجه میرساند که اساسا بسیاری از حامیان و مبلغان دین و مذهب، در قدم اول شارلاتان ها و حقه بازها و دروغگوهای ماهری هستند و خودشان هم نسبت به این امر واقفند و آگاهانه این رفتار و گفتارها را دارند؛ یعنی بحث بحث ندانستن و اعتقاد واقعی صادقانه نیست، بلکه آنها خود، حال بخشی آگاهانه و بخشی ناخودآگاه، میدانند که اساسا نظام دین و مذهب بر مغلطه و فریب و حقه های روانی استوار است و دقیقا برای عوام و توده ها طراحی و آماده شده است و با نقاط ضعف و نفوذ به روان های آنها هماهنگ گشته است. آنها میدانند که دین آنها همچون یک ویروس رایانه ای باید به مغز آپلود و در آنجا اجرا شود تا یک زامبی مذهبی دیگر متولد گردد! و البته این ویروس پیشرفته که در طول هزاران سال تمدن و زندگی اجتماعی بشر تکامل یافته و پیشرفته تر و پیچیده تر گشته است، مجهز به سیستمهای دفاع در مقابل تشخیص و سعی در پاکسازی از برون نیز میباشد!
البته بهرحال این ویروس هرچقدر که پیشرفته و قوی باشد، در نهایت یک ویروس و یک موجود حقیر و ناقصی بیش نیست، و تاریخ معاصر نیز نشان میدهد که در نبرد تمام عیار مستقیم و گسترده دربرابر عقل و علم و فناوری مدرن بشر محکوم به شکست است. بنابراین این ویروس سعی میکند از نبرد مستقیم و آشکار کردن ماهیت واقعی خودش به تمامی، اجتناب ورزد. دست جناب ویروس دیگر رو شده است!! اما هنوز این ویروس خطرناک است و عدهء زیادی را به خود مبتلا میکند.

undead_knight
09-18-2014, 12:29 PM
"ژن خودخواه"
هم برای کسی که با علوم زیستی و فرگشت آشنایی داره خوبه و هم برای کسی که آشنایی نداره.