PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی وجود چیزی بنام فطرت الهی و خداپرستی و این حرفها در وجود کودکان!

kourosh_iran
09-17-2014, 08:13 AM
من روی بچه خواهرم تحقیق کردم متوجه شدم که فطرت الهی که میگن هیچ نمودی در کودکان نداره :e105:
یعنی اینطور بگم که بچه ها اصلا دربارهء خدا هیچ ایده و گرایشی ندارن.
و متوجه شدم که این بیشتر حاصل تلقین از همون سنین پایین هست، تا اینکه گرایش و شناخت درونی خاصی در این زمینه در کودکان وجود داشته باشه.
بقول ریچارد داوکینز کودکان زودباور هستن که این امر دلایل فرگشتی داره و برای بقا مفید بوده. اما حتی با این وجود من متوجه شدم که مفهوم خدا برای یک کودک میتونه چیز غریب و کاملا غیرمنطقی باشه، چون بچه خواهر من هم در قبال این مسئله چنین حالت بی تفاوت و غیرجدی و ناباورانه ای داشت، اما فکر میکنم به مرور این رو میپذیره و باور میکنه.
راستی یک گرایش دیگر هم که در بچه ها میشه دید، گرایش به عریانی و گریز از لباس و تشریفات اجتماعی اونه.

خلاصه هردوی این مسائل بیشتر با بی خدایی و عدم وجود فطرت و گرایش درونی نسبت به این مسائل جور در میان تا عکسش.
البته من یادم نمیاد که مذهبیون جایی گفته باشن که این فطرت لزوما بطور پیشفرض و از ابتدا و طبیعی فعال و آشکاره. شاید منظور اونا این باشه که با آگاهی رسانی و تحریک و تربیت فعال میشه!

Rouzbeh
09-17-2014, 11:17 AM
در سرشت آدمی تشنگی برای یافتن پاسخ به "ندانسته ها" (مجهول ها) هست. و این آن نیست که در سرشت آدمی خداباوری است.

کوشا
09-19-2014, 09:27 AM
همین مقدار که بعد از این همه مبارزه شدید و غلیظ بر علیه اندیشه خدا، هنوز این اندیشه محکم و پابرجا به راه خود ادامه می دهد

نشان از این دارد که باید چیزکی در نهاد بشر باشد که سبب پایداری

فرض وجود خدا شده است و ما به این می گوییم

فطرت

Rouzbeh
09-19-2014, 10:26 AM
همین مقدار که بعد از این همه مبارزه شدید و غلیظ بر علیه اندیشه خدا، هنوز این اندیشه محکم و پابرجا به راه خود ادامه می دهد

فطرت
بگزارید همین را از دیدگاه شما که مسلمان هستید بررسی بکنیم.
اگر خدا باوری "فطرت" ادم بود بس دیگر آین الله چرا هی‌ پیگمبر فرستاده تا او را بشناسند ؟؟
باز چرا در داستان نوح خلقس تنگ شد و تصمیم گرفت همه را نبود بکند، چون به او و پیگمبرش ایمان نمی‌‌آوردند ؟؟
باز چرا گفت بروید و آنهایی را که ایمان نمی‌‌آورند، (الله را نمیشناسند) بکشید ؟

kourosh_iran
09-20-2014, 07:54 AM

فطرت
من هم در گذشته از اینطور افکار و استدلالها داشتم، اما روز به روز با تجربه و قوی تر شدن و بیشتر شدن دایرهء اطلاعات، آدمی میبیند که چطور هرچیزی میتواند توجیه های دیگری که حتی بهتر و بیشتر منطبق با بقیهء واقعیات نیز باشند داشته باشد. از این روست که اندیشهء خدا هر روز بیش از پیش از هم میگسلد!
بطور مثال در کتاب «توهم خدا» از ریچارد داوکینز تاجاییکه بیاد دارم یک بخش را دقیقا به همین مسئله اختصاص داده است. داستانش مفصل است و اگر بخواهید باید سرفرصت مجددا به آن مطالب رجوع و آنها را بازنگری و فهم بهتر و جمع آوری و خلاصه کنم برایتان.
بهرحال اینطور مطالب و کتابها و بحثها توسط همین نظامهای ایدئولوژیک که ادیان ایجاد کرده اند سانسور و سرکوب شده اند! و این یک تناقض است! آیا میتوان مردم را ناآگاه نگاه داشت، دهان مخالفان را بست و دوخت و با مشت آهنین خون آلود کرد، و آنگاه دم از آگاهی و روشنی و بدیهیات و فطرت و وجدان و حق و حقیقت زد؟
براستی اگر ادیان حق روشن و محکم و اثبات شده هستند و استدلال و اسناد قابل توجهی مخالف آنها وجود ندارد، این همه ترس و سانسور و سرکوب از چه روست؟

دوست عزیز اگر نیک بنگریم ادیان و اندیشه خدا پر از تناقض و یاوه گویی هستند.
و به گمان بنده، فطرت تناقض شناسی و یاوه شناسی در ما انسانها از به اصطلاح فطرت خداباوری و خداپرستی که ادیان ادعا میکنند قویتر و روشنتر و اثبات شدنی تر است، که این فطرت اصیل را ادیان مدام سرکوب و تحریف و جعل و با القا پنهان کرده اند و کم اهمیت و کم ارزش جلوه داده اند.

و اما بعد از این مقدمه چینی اختصاصی برای شما، باید اینطور ادامه دهم:

بعد از این همه مبارزه شدید و غلیظ بر علیه اندیشه خدا
کدام مبارزهء شدید و غلیظ بر ضد خدا؟
ثابت کنید!
و آیا این مبارزه ای پلیدانه و ناحق بوده است یا عکس العملی طبیعی دربرابر یاوه گویی و تناقضات فراوان ادیان و سانسور و سرکوب و فریب ها و دروغها و ظلمهای فراوان آنها در طول تاریخ تا حالا؟
و آیا این بقول شما مبارزهء شدید، از مبارزهء ادیان در طول تاریخ تاکنون با هر نوع تفکر مخالف و منتقد، شدیدتر بوده است؟ ادیان به هزار و یک جور ترفند و دروغ و فریب و سرکوب و سانسور متوسل شده و میشوند تا خدا و دین خودشان را به مردم بچپانند. منجمله به بچه ها از سنین پایین این مطلب القا میشود (که ریچارد داوکینز در کتاب توهم خدا بخشی را هم به این مطلب اختصاص داده است و این را سوء استفاده از کودکان و زودباوری ایشان که بقول ایشان دلایل فرگشتی و بقایی دارد میداند؛ بقول ایشان یک بچه آنقدر اطلاعات و عقل و اختیار ندارد که او را مسلمان یا مسیحی بنامیم).

هنوز این اندیشه محکم و پابرجا به راه خود ادامه می دهد
جدا؟
این را هم میتوانید توضیح دهید و ثابت کنید؟
ضمنا فکر کنم خیلی اندیشه های قدیمی و نادرست هستند که هنوز معتقدان قابل توجهی دارند! مثلا فال گیری، کلا اعتقاد به اینطور چیزهای عجیب و غریب، توخالی بودن زمین، جن و دیو و پری و غیره. لابد باید اعتقاد مردم به این چیزها را دلیل فطری بودن و حقیقت داشتن آنها بدانیم!؟

درمورد دین هم که گفتم ریچارد داوکینز در این مورد قبلا نظریه ها و توجیه های قابل توجهی آورده است.
تاجاییکه فهمیدم ایشان میگویند ممکن است دین یک اثر جانبی و یک خطا از یک خصیصهء فرگشتی دیگر باشد که ارزش بقایی داشته (یا هنوز هم دارد).
باید توجه داشت که فرگشت کور است و هیچ هدفی ندارد و بی نقص و بی خطا و بدون نقاط ضعف نیست.
دین میتواند مثل یک ویروس باشد برای افکار و مغز/روان انسان، همچون نرم افزار رایانه که ویروس دارد. آیا اینکه رایانه ویروس میگیرد نشانهء فطری بودن ویروس و مفید و حق بودن آن برای رایانه هاست؟
ریچارد داوکینز مثال قابل توجهی میزند از اینکه چطور بر اثر خطای یک ویژگی بقایی مفید که فرگشت در وجود شب پره ها گذاشته است، شب پره ها به سمت هر منبع نوری مثل چراغ یا شمع کشیده میشوند که میتواند موجب مرگشان نیز شود. این ویژگی در گذشته که اینقدر نورهای مصنوعی و غیرطبیعی وجود نداشت، برای شب پره ها مفید بوده است (و به گمانم اکنون نیز در کل هست، ولی به میزان کمتری) چون با استفاده از نور ستارگان (یا شاید هم ماه) مسیریابی میکرده اند و با زاویهء 30 درجه نسبت به آن منبع نور که در بینهایت نوری قرار داشته است حرکت میکرده اند، اما اکنون با وجود نورهای مصنوعی که در فاصلهء نزدیک و نه بینهایت نوری قرار دارند این مکانیزم فرگشتی باعث اشتباه کورکورانهء آنها و در نهایت حتی مرگشان میشود که سود بقایی برای آنها ندارد (برخلاف ماه یا ستارگان، حرکت 30 نسبت به یک منبع نور در فاصلهء نزدیک باعث چرخیدن به دور آن و مدام نزدیکتر شدن بدان میشود). این است که فرگشت کور و خطاپذیر است و نقاط ضعف خودش را دارد و گاه ممکن است بطور فاجعه باری به خطا رود و بجای بقا و سود باعث ضرر و نابودی گردد.
البته طبیعتا این خطای فاحش (یا اثر جانبی) یک ویژگی فرگشتی، در نهایت یا موجب نابودی این موجودات خواهد شد (اگر میزان رخداد آن از یک حد بحرانی بیشتر باشد) یا اینکه این ژن و خصیصه در آنها به مرور زمان تضعیف خواهد شد و در طولانی مدت رو به نابودی میرود. که البته به گمانم ما میتوانیم در مورد دین هم کم و بیش همین سیر کلی را در تاریخ مشاهده کنیم. دین هم در نهایت موجب خطاهای فاحش و فاجعه باری شد (وضعیت قرون وسطی و خطاها و ظلمهای فاحش دین و برخورد و تقابل آشکار آن با علم و عقل و وجدان بشر) که باعث کنار زدن آن توسط هوش و عقل جمعی بشریت گشته و اصلاح شد، ولی حتی نسخه های اصلاح شدهء آن هم همچنان پر از تناقض و یاوه هستند و بنظرم به مرور به سمت تضیف شدن و نابودی پیش رفته و میروند و خواهند رفت، چون در کل مضر هستند. البته بعضی ادیان معتدل و ادیان دیگر اگر بیشتر اصلاح و تعدیل شوند، شاید بتوانند در کل مفید باشند (ولی یک معنویت بنیادین هم میتواند همین نقش را ایفا کند و لزوما نیازی به این همه ادیان گسترده و پیچیده نیست) و بقا یابند.

kourosh_iran
09-20-2014, 08:12 AM
یک موضوع این است که بعضی مباحث را هر کاری بکنی پیچیدگی و حجم زیاد دارند، مثلا فرگشت و تمامی کارهایی که میکند که واقعا شگفت انگیز است و انسان درک و تجربهء مستقیم روزمره از آن یا چیزی شبیه آن تقریبا ندارد و درک و باور کردن آن نیاز به اطلاعات و علم و احاطه و تفکر و تحلیل علمی و ذهن قدرتمندی دارد، و به همین خاطر آگاهی کامل و روشن ساختن و درک آن توسط عموم و توده ها کار دشواریست (اگر نگوییم ناشدنی)، و به همین خاطر ادیان هنوز میتوانند کم و بیش بین توده ها و افرادی که در این امور تخصص و مطالعه و درک و احاطهء قابل توجهی ندارند طرفدار پیدا کنند.

kourosh_iran
09-20-2014, 10:08 AM
دین و مذهب و خدا را از کودکی با این همه زور از همه طرف به ما میچپانند (پدر، مادر، رسانه ها، مدرسه، ...)، اما علم و آگاهی و تجربه و عقل و وجدان خود آدمی وقتی بقدر کافی رشد کرد، کم کم آن را به چالش و نقد میکشد و نهایتا به این نتیجه میرسد که پر از تناقض و حرفهای کودکانه و یاوه گویی است، و آن را پس میزند.
کدام فطرت؟
عجب فطرت محکمی که در کودکی به روان کودکان نادان و ساده لوح که استقلال روانی و شخصیت و مال و قدرت و غیره ندارند باید تزریق و القا شود، و دست آخر هم با رشد روان و علم و سواد آدمیان اینچنین متزلزل و کمرنگ میشود.

بازهم در می یابیم که خدا و دین سراسر تناقض و یاوه گوییست!
براستی که چقدر کودکانه!
باید بگوییم ادعاهای مذهبیون، دین و مذهب و باور خدایش، از مضحک ترین چیزهایی بوده است که در زندگی ام تجربه کرده ام.

واقعیتی که هست این است که هرچه علم و تحصیلات و هوش و قدرت بیشتر میشود، آمار و شدت اعتقاد به این مسائل پایین می آید.
حتی درمورد این مسئله قبلا تاپیک زده شده و بحث شده، که مذهبیون مثلا پاسخ میدادند که دلیلش این است که انسان با افزایش تحصیلات و مدرک و جایگاه اجتماعی و قدرت و اینطور چیزها به خود مغرور میشود!
ولی من اینک فکر نمیکنم این مسئله فقط به این خاطر باشد.

من نیز از وجود خدا، البته خدایی براستی منطقی و مهربان و بخشنده، ناراحت نمیشوم، بله من نیز دوست داشتم و دوست دارم که چنان خدایی باشد، اما تجربه و دریافت های عینی ام به من نشان داد که نمیتوان به وجود چنان خدایی چندان امیدی بست، و باور روی هوا و از روی ترس و توهم هم نه تنها مفید نیست بلکه آدمی را رنجور و به خطاهای بسیار دچار میکند و مایهء ضعف است.

این تنها واقعیت است که وجود دارد. آنچه مستقیما درک و دریافت و تجربه میشود، یا آنچه که از طریق منطق قابل اثبات است. و نباید هیچ چیزی دیگری را همینطور موجود فرض کرد، چراکه آنوقت دیدگاه واقعگرایانه ای درمورد آنچه که هستیم و جهانی که در آن زندگی میکنیم نخواهیم داشت، و این ما را ناکارا و دچار اشتباه خواهد کرد.

خدایی اگر هم هست، باید این را بداند، و به منطق و واقعیت و این ناچاری ما واقف باشد و آن را به رسمیت بشمارد.

کوشا
09-20-2014, 01:48 PM
بگزارید همین را از دیدگاه شما که مسلمان هستید بررسی بکنیم.
اگر خدا باوری "فطرت" ادم بود بس دیگر آین الله چرا هی‌ پیگمبر فرستاده تا او را بشناسند ؟؟
باز چرا در داستان نوح خلقس تنگ شد و تصمیم گرفت همه را نبود بکند، چون به او و پیگمبرش ایمان نمی‌‌آوردند ؟؟
باز چرا گفت بروید و آنهایی را که ایمان نمی‌‌آورند، (الله را نمیشناسند) بکشید ؟

ارسال پیامبران علیهم السلام نه برای تبیین اصل پرستش بلکه
برای پیرایش پرستش از پیرایه ها و
راهنمایی انسان از کج روی در موضوع پرستش بوده و شاهد بر مدعا وچود صدها و شاید هزارها نوع پرستش در سرزمین هند کنونی است.

کوشا
09-20-2014, 02:07 PM
کدام مبارزهء شدید و غلیظ بر ضد خدا؟
ثابت کنید!
فعلا یک قلم دست به نقد این مباره یعنی حکومت هفتاد ساله کمونیست ها و مبارزه وحشتناک آنها با دین و مذهب را داشته باشید.

جدا؟
این را هم میتوانید توضیح دهید و ثابت کنید؟

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.

ریچارد داوکینز
این جناب کلا غلط زیادی زیاد فرموده اند!

کوشا
09-20-2014, 02:12 PM
یک موضوع این است که بعضی مباحث را هر کاری بکنی پیچیدگی و حجم زیاد دارند، مثلا فرگشت و تمامی کارهایی که میکند که واقعا شگفت انگیز است و انسان درک و تجربهء مستقیم روزمره از آن یا چیزی شبیه آن تقریبا ندارد و درک و باور کردن آن نیاز به اطلاعات و علم و احاطه و تفکر و تحلیل علمی و ذهن قدرتمندی دارد، و به همین خاطر آگاهی کامل و روشن ساختن و درک آن توسط عموم و توده ها کار دشواریست (اگر نگوییم ناشدنی)، و به همین خاطر ادیان هنوز میتوانند کم و بیش بین توده ها و افرادی که در این امور تخصص و مطالعه و درک و احاطهء قابل توجهی ندارند طرفدار پیدا کنند.

اشکالاتی بر فرگشت را در همین تالار که اعضای آن خود را جزء بلکه سرآمد خردورزان تمام ادوار تاریخ گذشته و حال می دانند
مطرح کردم
دریغ از یک جواب درخور و درست و حسابی!

کوشا
09-20-2014, 02:23 PM
خدایی اگر هم هست، باید این را بداند، و به منطق و واقعیت و این ناچاری ما واقف باشد و آن را به رسمیت بشمارد.
در دو موضوع هیچ شک و بحثی نیست
1-اندیشه عدم وجود خدا منطقا به تناقض می رسد و هیچ دلیل عقلی و منطقی و تجربی آن را پشتیبانی نمی کند.
2-اندیشه وجود خدا با انواع و اقسام دلائل منطقی و عقلی حمایت می شود و منطقا هیچ راه فراری از آن نیست.

بله اشکالاتی بر این اندیشه وارد است که با حفظ اصل باید این اشکالات را پاسخ گفت.

kourosh_iran
09-20-2014, 04:42 PM
فعلا یک قلم دست به نقد این مباره یعنی حکومت هفتاد ساله کمونیست ها و مبارزه وحشتناک آنها با دین و مذهب را داشته باشید.
مبارزهء وحشتناک؟
فکر نمیکنم اولویت اول آنها مبارزه با دین بوده باشد.
ضمنا این مبارزه بهرحال از نظر مدت زمان و ابعاد جغرافیایی محدود بوده است.
از آن طرف آمار بی خدایی و بی دینی و غیرمذهبی بودن بنظرم در خیلی کشورها و منطقه هایی از جهان که کمونیسم هم بر آنها سیطره نداشته است حتی بیشتر هم هست.

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.
اهه هه. اوهو هو!

این جناب کلا غلط زیادی زیاد فرموده اند!
اهه هه. اوهو هو!

اشکالاتی بر فرگشت را در همین تالار که اعضای آن خود را جزء بلکه سرآمد خردورزان تمام ادوار تاریخ گذشته و حال می دانند مطرح کردم دریغ از یک جواب درخور و درست و حسابی!
منکه ندیدم و در جریان نیستم!
شما یکیش رو بعنوان مثال بگو ببینم چیه داستانش.

اندیشه عدم وجود خدا منطقا به تناقض می رسد و هیچ دلیل عقلی و منطقی و تجربی آن را پشتیبانی نمی کند.
lol
ثابت کن!
کی گفته؟
لابد باز میخوای بگی عیان است و چه نیاز به بیان است!
منم میگم اهه هه. اوهو هو! :e105:

اندیشه وجود خدا با انواع و اقسام دلائل منطقی و عقلی حمایت می شود و منطقا هیچ راه فراری از آن نیست.
آقا خدایی اینجا یه شکلک قهقه بذارید واسه اینطور موارد!

بله اشکالاتی بر این اندیشه وارد است که با حفظ اصل باید این اشکالات را پاسخ گفت.
lol

sonixax
09-20-2014, 05:17 PM
اشکالاتی بر فرگشت را در همین تالار که اعضای آن خود را جزء بلکه سرآمد خردورزان تمام ادوار تاریخ گذشته و حال می دانند
مطرح کردم

کی و کجا چنین اشکالاتی را مطرح کردید و پاسخی نگرفتید ؟!
آدرس دقیق بدهید شاید دوستان اصلن نوشته شما را ندیده باشند!!!

کوشا
09-20-2014, 05:29 PM
منکه ندیدم و در جریان نیستم!
شما یکیش رو بعنوان مثال بگو ببینم چیه داستانش.
بگرد پیدا می کنی
یکیش اینجاست (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/)

sonixax
09-20-2014, 05:44 PM
بگرد پیدا می کنی
یکیش اینجاست

پاسخها به ادعای شما :

مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57586)
مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57618)
مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57637)
مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57669)
مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57671)
مسئله لباس (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/#post57672)
مسئله لباس - برگ 2 (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-2.html#post57677)
مسئله لباس - برگ 2 (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-2.html#post57719)
مسئله لباس - برگ 2 (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-2.html#post57722)
مسئله لباس - برگ 2 (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-2.html#post57750)
مسئله لباس - برگ 3 (http://www.daftarche.com/%D9%81%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-38/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-1375/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-3.html#post57765)

و به طور کلی 10 صفحه در این باره (چرا آدم لباس لازم داره حیوان لازم نداره) بحث شده بعد جناب کوشا میفرمایند :

قضاوت با خوانندگان!

دست آخر جهت یاد آوری و تلطیف خاطر خودمان و دوستان :

تقدیم به برادر @کوشا (http://www.daftarche.com/members/%DA%A9%D9%88%D8%B4%D8%A7-453/) :e415: :

3230
3231
3232
3233

Agnostic
09-20-2014, 06:37 PM
ببینید امروزه دانشمندان گزارش داده اند همجنسگرایان به علت تفاوت ژنتیکی همجنسگرا شده اند. من از کسی شنیدم که در کتابی خوانده دینداری و خدا پرستی هم به ژنتیک بستگی دارد.
ببینید اگر چنین باشد این ژنتیکی آدمی است که روانش متکی به خود نیست و به نیروهای غیبی وابسته است همچنین مغزش کشش ندارد علوم انسانی و طبیعی مدرن را درک کند و برایش باور پذیر است که خدا با دستهایش یک مجسمه گلی ساخته و در آن فوت کرده انسان خلق شده! برایش نظریه تکامل قابل فهم نیست.
خب همانطور که همجنسگرایی را قبول کرده اید مجبورید خداپرستان و دینداران را قبول کنید ولی باید دینهای کم خطر را جایگزین وباها وابولاهایی چون اسلام کنید.
البته تلقین و تبلیغ و شستشوی مغزی نقش مهمی در باورپذیری دینی دارد یعنی ممکن است کسی ژنتیکی خداپرست نباشد ولی بر اثر تبلیغ و تلقین خداپرست باشد.

Rouzbeh
09-20-2014, 07:10 PM
ارسال پیامبران علیهم السلام نه برای تبیین اصل پرستش بلکه
برای پیرایش پرستش از پیرایه ها و
راهنمایی انسان از کج روی در موضوع پرستش بوده و شاهد بر مدعا وچود صدها و شاید هزارها نوع پرستش در سرزمین هند کنونی است.

با چه متر و معیاری شما درستی "پرستش" را اندازه میگیرید؟ چرا پرستش های هندوان درست نیست ، مال عرب‌ها درست است ؟
نمونه ی پرستش مسلمان:

نماز خواندن رو به‌‌‌ یک خانه ی گلی در مکه.

نمازی و نیایشی که در آن نیایش کننده میگوید " بگو او خدای یکتا است" آین نماز گذار به چه کسی‌ میگوید که " بگو او خدای یکتاست "
دویدن دور آن خانه و کشتن جانوران (قربانی برای خدایان .. از دیرباز بوده)
دستمالیدن و بوسیدن و مقدس شمردن یه تکه سنگ

آیا آین‌ها روش درست پرستش هستند ولی مال هندوان نا درست ؟

داستان قوم ثمود و شتر پیگمبر الله را هم وقت کردید بخوانید. احترام به یک شتر راه گم کرده راه درست پرستش بود.

کوشا
09-20-2014, 08:40 PM
با چه متر و معیاری شما درستی "پرستش" را اندازه میگیرید؟ چرا پرستش های هندوان درست نیست ، مال عرب‌ها درست است ؟
عقل و منطق را برای چنین روزی تراشیده اند.

sonixax
09-20-2014, 09:09 PM
عقل و منطق را برای چنین روزی تراشیده اند.

یعنی بریدن سر حیوانات برای خوشان خوشانِ الله، سنگ پرانی به یک تکه سنگ دیگر، دور یک مکعب ناقص خر دو زدن، بریدن سر نا باور، با پای راست توالت رفتن، سر را به زمین چسباندن ته را هوا کردن هنگام نماز، بریدن سر دفتر دستک پسرها، اعتقاد داشتن به صاف بودن زمین، باورداشتن به تناقضات و ایرادهای فاحش ریاضی در قرآن و ... عقلانیست ؟!
نمردیم معنی عقل و منطق را هم فهمیدیم :))

کوشا
09-21-2014, 02:22 PM
نمردیم معنی عقل و منطق را هم فهمیدیم :))

زمان مرگ
بسیار نزدیک تر از آنی است که تصور می کنیم بعد از مرگ عقل و منطق بیشتر قابل فهم می شود.

sonixax
09-21-2014, 02:39 PM
زمان مرگ
بسیار نزدیک تر از آنی است که تصور می کنیم بعد از مرگ عقل و منطق بیشتر قابل فهم می شود.

دوست گرامی به جای بالای ممبر (منبر) رفتن و داستان تعریف کردن از پیش و پس از مرگ و موعظه کردن!!! استدلال کنید!

کوشا
09-21-2014, 04:55 PM
دوست گرامی به جای بالای ممبر (منبر) رفتن و داستان تعریف کردن از پیش و پس از مرگ و موعظه کردن!!! استدلال کنید!

تا آنجایی که من از شما شناخت دارم، بازی کردن نقش دلقک و لوث کردن بحث های جدی در این سایت بر عهده شماست و استدلال کردن برای دلقک یعنی
نرود میخ آهنی در سنگ!

پس لطف کنید اجازه دهید کسانی که میانه ای با عقل و منطق دارند بحث را ادامه دهند.

sonixax
09-21-2014, 11:23 PM
تا آنجایی که من از شما شناخت دارم، بازی کردن نقش دلقک و لوث کردن بحث های جدی در این سایت بر عهده شماست و استدلال کردن برای دلقک یعنی
نرود میخ آهنی در سنگ!

پس لطف کنید اجازه دهید کسانی که میانه ای با عقل و منطق دارند بحث را ادامه دهند.

اولن دلقک پدر نداشته تان است!
ثانین به جای این اراجیفی که مدام سر هم میکنید دو زار استدلال کنیم تا ما باورمان شود اسلامگرای بِفهم هم وجود دارد!

پس اخوی نشان دهید چگونه بریدن سر حیوانات و شومبول مبارک و ... میشود عقلی ؟!
اگر نمیتوانید یک کلام بگویید نمیتوان یک چرندی گفتم که بیضه اسلام نترکد، تمام :)))

Rouzbeh
09-22-2014, 07:54 AM
زمان مرگ

این هم مانند سفسطه‌های قرآنی محمدی ؛ ترساندن ، وعده دادن حوری و غلمان و دختران نار پستان به مردان عرب ... تا به او ایمان بیاورند.

کوشا
09-22-2014, 11:30 AM
این هم مانند سفسطه‌های قرآنی محمدی ؛ ترساندن ، وعده دادن حوری و غلمان و دختران نار پستان به مردان عرب ... تا به او ایمان بیاورند.
وعده دادن و ترساندن اگر مبنایی عقلایی داشته باشد چیز بدی نیست و خود ما نیز به طور مکرر در زندگی روزمره از آن استفاده می کنیم
صرف نظر از ادله اقامه شده بر مبانی خداباوری
دنیایی که در آن زندگی می کنیم به قدر کافی عجیب و غریب و پیچیده هست که جایی برای انکار بدون دلیل قطعی دنیایی دیگر را
باقی نمی گذارد.

sonixax
09-22-2014, 09:57 PM
به نام خداوند مهرگستر خیلی مهربان
"وَ الْبُدْنَ جَعَلْناها لَکُمْ مِنْ شَعائِرِ اللَّهِ لَکُمْ فیها خَیْرٌ فَاذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَیْها صَوافَّ فَإِذا وَجَبَتْ جُنُوبُها فَکُلُوا مِنْها وَ أَطْعِمُوا الْقانِعَ وَ الْمُعْتَرَّ کَذلِکَ سَخَّرْناها لَکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ36" "هم تنومندها گذاشتیمشان برایتان از نشانه های خداوند برایتان درشان بهتری است باز زبان بیاورید نام خداوند برشان سراسر ایستاده ها باز آنگاه افتاد پهلوهایشان باز بخورید ازشان هم بخورانید بسند کار هم بیشتر درخواست گر را جور این گرفتار کردیمشان برایتان تا انگیزدتان خوب بجا بیاورید 36 " پس خوردن گوشت آزاد گوشت هم دیگر خورانی یک بجایی است درخور هم دیگر خرده گیری بهانه هایی بیش نیست کمبود ایراد زشت فاحش كاوش سخت ریاضی تان در قرآن از کجا است؟ ما هم بدانیم شاید همانندتان شویم خداوندا همه چیزت بجا است هر چند شتابکاران زود دست نیابند

اگر برایتان مقدور است انقدر تو هم تو هم ننویسید خواندنش سخت است!
در ضمن کشتن برای خوردن! با کشتن به عنوان قربانی فرق دارد!
مثلن یک خانه ای میخرید میروید به خاطرش سر حیوان بیچاره را میبرید! من با کشتن برای خوردن مخالفتی ندارم که از اون آیه میارید! من با کشتن به عنوان قربانی برای انجام فریضه های دینی مشکل دارم!

kourosh_iran
09-23-2014, 06:37 AM
اصلا این طرف فارسی زبانه؟
نکنه یه روباته؟
نوشته هاش مثل ترجمه های گوگل میمونه :e057:

کوشا
09-23-2014, 12:23 PM
من با کشتن برای خوردن مخالفتی ندارم که از اون آیه میارید! من با کشتن به عنوان قربانی برای انجام فریضه های دینی مشکل دارم!
قربانی کشتن برای خوراندن (انفاق) است که حتی اگر گبر هم باشی نوعی ارزش محسوب می شود.

Anarchy
09-23-2014, 06:33 PM

فطرت

این استدلال شما با یک مثال نقض پوچ می شود !

همین مقدار که بعد از این همه مبارزه شدید و غلیظ بر علیه اندیشه صاف بودن زمین ، هنوز این اندیشه محکم و پابرجا به راه خود ادامه می دهد

فرض وجود صاف بودن زمین شده است و ما به این می گوییم

جهالت

:e105::e415:

Flat Earth Society - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Earth_Society)

کوشا
09-23-2014, 09:38 PM
همین مقدار که بعد از این همه مبارزه شدید و غلیظ بر علیه اندیشه صاف بودن زمین ، هنوز این اندیشه محکم و پابرجا به راه خود ادامه می دهد

فرض وجود صاف بودن زمین شده است و ما به این می گوییم

جهالت
سعی کن قرصاتو سر وقت بخوری !

Anarchy
09-23-2014, 10:00 PM
سعی کن قرصاتو سر وقت بخوری !

ببین برادر چطور یک مثال کاملا واقعی و زنده ، این قدر شما رو به سوزش انداخت ... یاد بگیر دیگه نظرات آبکی ندی تا مجبور نشم ضایعت کنم :e415: !!

sonixax
09-24-2014, 12:23 AM
هدف در آن نشانه یا آیه آمد برای نزدیک شدن به خداوند بایستی از دارایی خودمان در راه خداوند چیزی بدهیم که اینجا زبان بسته ای با گوشت تمیز است هم تنومند که بایستی نام خداوند را در هنگام سربریدنش ببریم هم اجازه داریم بخوریم هم بایستی به دیگران بدهیم زمانی که مزه گوشت توی دهن می نشیند خود بخود خداوند را پاسگذاری می کنیم .
پناه بر خداوندی که از گونه های پاکیزه به ما روزی می دهد.

ما که نمیفهمیم شما چه مینویسید! باشد که رستغار شوید!!!

قربانی کشتن برای خوراندن (انفاق) است که حتی اگر گبر هم باشی نوعی ارزش محسوب می شود.

خیر، قربانی کردن در دین اسلام نوعی رسم قدیمی نه برای خوراندن بلکه برای پیش کش کردن به خداوند و امان از شر و بدی و به طور کلی کسب ترحم الله هستش. به همین جهت همه ساله مسلمانان جهان در عید قربان کلی حیوان سلاخی میکنند تا مبادا الله از دستشان عصبانی نشود!!!

مبنای این کار هم همان داستانِ ابراهیم و اسماعیل است که اول قرار بوده اسماعیل قربانی شود!!!! پس میبینیم خوراندنی در کار نبوده و صرفن مساله ی کشتن مطرح بوده!!! مگر اینکه پیروان اسلام آدمخوار باشند (که البته هستند) :))

در باقی مسایل مثل خانه خریدن و ماشین فروختن و سربازی رفتن و از سفر برگشتن هم به همچنین!!

ببین برادر چطور یک مثال کاملا واقعی و زنده ، این قدر شما رو به سوزش انداخت ... یاد بگیر دیگه نظرات آبکی ندی تا مجبور نشم ضایعت کنم !!

اصولن ایشون وقتی درجا کم میاورند و آخون محله دم دستشون نیست تا مسئالتو کنند توی ایشون میزنند به صحرای کربلا و رسمن دری وری تحویل میدهند!
من نمیدانم توی اون مسجد خراب شده چی به اینها یاد میدند :)))

Rouzbeh
09-24-2014, 02:37 AM
قربانی کردن و سلاخی برای خدایان در دین های مصری، یونانی، رومی، .. از دیرباز بوده و برای خوراندن گرسنگان نبوده است.
در کشتار و سلاخی مکه هم بیشتر آن قربانی‌ها را خاک می‌کنند. انگار خدایان رنگ خون را دوست دارند. الله هم همچنین هه هه

bilche
09-24-2014, 07:15 AM
این قربانی کردن حیوانات برای خدا یک تفکر باستانی خرافاتی هست
نمونهای از قربانی کردن انسان در اقوام باستانی آزتک

http://www.daftarche.com/images/imported/2014/09/13.jpg (http://upload7.ir/)

sonixax
09-24-2014, 11:04 PM
"و اذا راوک ان یتخذونک الا هزوا اهذا الذى بعث اللّه رسولا(41) ان کاد لیضلنا عن آلهتنا لو لا ان صبرنا علیها و سوف یعلمون حین یرون العذاب من اضل سبیلا(42)" "هم گاهی دیدندت آیانمی گیرندت جز چرتی آیا همین کسی است بر انگیخت خداوند فرستاده 41 آیا نبود نزدیک تا گمراه کندمان برای خدایان ما اگر نبود که شکیبا بودیم برشان هم زود می دانند آندمی می بینند ناگواری را کی گمراهتر راه هاست 42"
درود بر شما از خداوند می خواهم من را جورتان نکند من هم در مسجد در پیشانی بخاک گذار گاه جز خداوند پرستی کاری بلد نیستم آره می خواهم بهتر از اینی که کنونم شوم جوری که خداوند می خواهد سر سخت تر شوم

البته مسجد جای شاشیدن است و بس :))

کوشا
09-26-2014, 01:10 PM
قربانی کردن و سلاخی برای خدایان در دین های مصری، یونانی، رومی، .. از دیرباز بوده و برای خوراندن گرسنگان نبوده است.

در کشتار و سلاخی مکه هم بیشتر آن قربانی‌ها را خاک می‌کنند. انگار خدایان رنگ خون را دوست دارند. الله هم همچنین هه هه

آیت 36 سوره حج:

وَ الْبُدْنَ جَعَلْناها لَكُمْ مِنْ شَعائِرِ اللَّهِ لَكُمْ فیها خَیْرٌ فَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَیْها صَوافَّ فَإِذا وَجَبَتْ جُنُوبُها فَكُلُوا مِنْها وَ أَطْعِمُوا الْقانِعَ وَ الْمُعْتَرَّ كَذلِكَ سَخَّرْناها لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون‏
و شتران فربه را در مراسم حج براى شما از شعائر الهى قرار دادیم؛ در آنها براى شما خیر و بركت است؛ نام خدا را در حالى كه براى قربانى به صف ایستاده‏اند بر آنها ببرید؛ و هنگامى كه پهلوهایشان به زمین رسید وجان دادند)،
از گوشت آنها بخورید، و مستمندان قانع و سائلان را نیز از آن اطعام كنید. این‏گونه ما آنها را مسخّرتان ساختیم، تا شكر خدا را به جا آورید.

تا چند سال پیش به علت نبودن امکانات بسیاری از گوشتها از بین می رود و مصرف نمی شد اما هم اکنون صدرصد گوشت های قربانی به مصرف فقرا در کشورهای فقیر می رسد.

کوشا
09-26-2014, 01:15 PM
و در آیه بعدی همین سوره می فرماید:

لَنْ یَنالَ اللَّهَ لُحُومُها وَ لا دِماؤُها وَ لكِنْ یَنالُهُ‏ التَّقْوى‏ مِنْكُمْ كَذلِكَ سَخَّرَها لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداكُمْ وَ بَشِّرِ الْمُحْسِنینَ

نه گوشتهاى آنها و نه خونهاى آنها، هرگز به خدا نمى‏رسد. ولى آنچه به او مى‏رسد،

پرهیزگارى شماست.این گونه خداوند آنها را مسخّر شما ساخته، تا خدا را بخاطر آن‏كه شما را هدایت كرده است بزرگ بشمرید؛

و بشارت ده نیكوكاران را

سعی کنید در نقد کردن انصاف را رعایت کنید هر چند انتظار انصاف از بیخدا، انتظار چندان به جایی نیست.

kourosh_iran
09-27-2014, 08:50 AM

سعی کنید در نقد کردن انصاف را رعایت کنید هر چند انتظار انصاف از بیخدا، انتظار چندان به جایی نیست.
نه که دین و مذهبیون خیلی انصاف داشتن که حالا از بیخدایان انتظار انصاف و جوانمردی دارن!
دین که ارعاب و زور و سانسور و سرکوب درش جایگاه محکمی داره.
مثل دین اسلام که از کودکی به بچه تحمیل میکنه که دینت اینه و حق نداری زیر سوال ببریش و ازش خارج بشی وگرنه مجازاتت مرگه!
دین که سانسور و تحریف مخالفان و حتی واقعیت های جهان و مسائل علمی کار همیشگی اونه.

کوشا
09-27-2014, 05:19 PM
نه که دین و مذهبیون خیلی انصاف داشتن که حالا از بیخدایان انتظار انصاف و جوانمردی دارن!
دین که ارعاب و زور و سانسور و سرکوب درش جایگاه محکمی داره.
مثل دین اسلام که از کودکی به بچه تحمیل میکنه که دینت اینه و حق نداری زیر سوال ببریش و ازش خارج بشی وگرنه مجازاتت مرگه!
دین که سانسور و تحریف مخالفان و حتی واقعیت های جهان و مسائل علمی کار همیشگی اونه.

زدن حرف مفت ! نه مالیات داره و نه مجازات

اگر می دونستم واقعا دنبال فهمیدن هستی نه دشمنی و عناد کور جواب حرفهات رو می دادم

kourosh_iran
09-27-2014, 06:09 PM
زدن حرف مفت ! نه مالیات داره و نه مجازات

اگر می دونستم واقعا دنبال فهمیدن هستی نه دشمنی و عناد کور جواب حرفهات رو می دادم
lol
اذیتت کرد و دیدی نمیتونی جواب بدی توی بحث با آدمی مثل من بیشتر رسوا میشی، رو به این ترفندها و چرندگویی های کودکانه آوردی!
آره تو جواب درست و حسابی داشتی و حالا فقط بخاطر ندانستن یا بد بودن نیت من از جواب دادن اجتناب کردی و گذاشتی این شبهه در اذهان دیگران هم راه پیدا کنه و باقی بمونه.
آره جان خودت ما هم باور کردیم :e415:
شما مذهبیون (بقول مزدک «عمله های جهل») همتون استادان اینطور مغلطه ها و چرندگویی و دروغ و فریب هستید و تاریخ هم اینو نشون داده و بعضا آدمهای زیرک و رند و باهوش شماها رو رسوا کردن اما هنوز که هنوزه همون موجودات بیخودی هستید که بودید و از رو نمیرید!

کوشا
09-28-2014, 04:34 PM
lol
اذیتت کرد و دیدی نمیتونی جواب بدی توی بحث با آدمی مثل من بیشتر رسوا میشی، رو به این ترفندها و چرندگویی های کودکانه آوردی!
آره تو جواب درست و حسابی داشتی و حالا فقط بخاطر ندانستن یا بد بودن نیت من از جواب دادن اجتناب کردی و گذاشتی این شبهه در اذهان دیگران هم راه پیدا کنه و باقی بمونه.
آره جان خودت ما هم باور کردیم :e415:
شما مذهبیون (بقول مزدک «عمله های جهل») همتون استادان اینطور مغلطه ها و چرندگویی و دروغ و فریب هستید و تاریخ هم اینو نشون داده و بعضا آدمهای زیرک و رند و باهوش شماها رو رسوا کردن اما هنوز که هنوزه همون موجودات بیخودی هستید که بودید و از رو نمیرید!

:e41f:

kourosh_iran
09-29-2014, 06:23 AM
ضمنا این ایراد قبلا بارها توسط دیگران در جاهای دیگر هم وارد شده.
حیف که شما اونجا نبودی که جواب خوبت رو بهش بدی!

Rouzbeh
10-01-2014, 10:18 PM

سخن این است که این "ریچوال" قربانی کردن برای خدایان از دیرباز در آئین ه‌ای مصری، رومی ، یونانی و دیگران بوده و از آنجا به‌‌‌ دین یهود و اسلام راه یافته است.اگر براستی آماج خوراندن گرسنگان و نداران می‌بود، چرا تنها سالی‌ یکبار و آنهم در خانه ی گلی در مکّه ؟

و دیگر اینکه اگر این الله دلش به حال گرسنگان و بردگان میسوخت به‌‌‌ آنان هم "فضل" میکرد. ولی گفته است ما به برخی فضل میکنیم، سروری می‌‌بخشیم، دارایی می‌‌دهیم و برخی را برده و بنده می‌کنیم. اکنون این خدا ( = الله) ناگهان دلش بحال گرسنگان سوخته و میگوید از آنکه برای من قربانی می‌کنید به آن بدبخت‌ها هم کمی بدهید. شگفت خدای دادگری !!!

کوشا
10-02-2014, 12:51 PM
سخن این است که این "ریچوال" قربانی کردن برای خدایان از دیرباز در آئین ه‌ای مصری، رومی ، یونانی و دیگران بوده و از آنجا به‌‌‌ دین یهود و اسلام راه یافته است.
صرف مشابهت دو کار با هم دلیل بر تقلید و اقتباس از یکدیگر نیست خصوصا که نیت ها کاملا با هم در تضادند

اگر براستی آماج خوراندن گرسنگان و نداران می‌بود، چرا تنها سالی‌ یکبار و آنهم در خانه ی گلی در مکّه ؟
اطعام و خوراندن مطلقا و در همه زمانها مطلوب است و اینکه در طول سال تنها یکبار جزئی از مناسک یک آیین سالانه باشد منافاتی با اصل مطلوب ندارد. اثبات شیئ نفی ماعدا نمی کند.

و دیگر اینکه اگر این الله دلش به حال گرسنگان و بردگان میسوخت به‌‌‌ آنان هم "فضل" میکرد. ولی گفته است ما به برخی فضل میکنیم، سروری می‌‌بخشیم، دارایی می‌‌دهیم و برخی را برده و بنده می‌کنیم. اکنون این خدا ( = الله) ناگهان دلش بحال گرسنگان سوخته و میگوید از آنکه برای من قربانی می‌کنید به آن بدبخت‌ها هم کمی بدهید. شگفت خدای دادگری !!!

اینجا دنیا و سرای تکلیف است و فضل به همه موجب از بین رفتن موضوع تکلیف می شود
فضل کردن و نکردن هر دو تکلیف است مهم این است که هر دو گروه بتوانند از این امتحان و تکلیف سر بلند بیرون آمده و نمره قبولی بگیردند.
علاوه بر اینکه فضل خدا نیز گتره ای نیست و ان لیس للانسان الا ما سعی