PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کاهش تورم در ایران

U.S.CENTCOM
07-28-2014, 05:47 PM
http://www.daftarche.com/images/imported/2014/07/4.png

بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران درصد رشد تورم در 12 ماه گذشته 25.3 درصد بوده. بر اساس این گزارش تورم در ایران کاهش 2.4 درصدی نسبت به ماه گذشته و کاهش 5 درصدی از آغاز سال خورشیدی داشته است.

از شروع کار آقای روحانی تا کنون تورم سالانه ایران حدود 20 درصد کاهش داشته و از 45 درصد در آخرین ماه ریاست آقای احمدی نژاد به 25 درصد رسیده است.

اما کاهش درصد تورم در ایران به معنای کاهش قیمت کالاها برای مصرف کنندگان نیست و در عین حال که کاهش 20 درصدی نرخ تورم خبر خوبیست اما در حقیقت نرخ تورم 25 درصدی تقریبا در هر کشوری وحشتناک و وخیم است.

برای مثال ما میتوانیم به درصد تورم برخی کشورها در سال 2013 میلادی نگاه کنیم که ما این کشورها را بطور تصادفی انتخاب کردیم.
ارمنستان 6.2 درصد
استرالیا: 2.4 درصد
بلژیک: 1.3 درصد
آمریکا 1.5 درصد
پاکستان: 7.7 درصد
فیلیپین: 2.8 درصد
عمان: 1.6 درصد
مکزیک: 4 درصد

نظر شما در این مورد چیست؟

با سپاس
تیم دیجیتال فارسی
فرماندهی مرکزی ایالات متحده

kourosh_bikhoda
07-28-2014, 06:33 PM
نرخ تورم به روش نمونه گیری از فکر میکنم بیش از 180 قلم کالا و خدمات محاسبه میشه. مرکز آمار ایران و بانک مرکزی هر دو از یک فرمول برای محاسبه تورم استفاده می کنند ولی طبیعتن نمونه گیری های متفاوتی دارند که منجر به اعلام نرخ های گوناگون میشه. من تا 6، 7 درسد تفاوت در این نرخ ها رو هم به خاطر دارم که تفاوت بالاییه. حالا این به چه معناست؟ به این معنی که درک تورم واقعی با نرخ تورم اعلامی با هم یکی نیستند. یعنی نرخ تورم اعلامی ممکنه 20 درسد باشه ولی بار ناشی از تغییر قیمت ها که بر گرده مردم وارد میشه بیشتر از نرخ رسمی باشه. نظر من اینه که این نرخ 25 درسد به واقعیت نزدیکه ولی حقیقت بیشتر از اینها بوده در یکسال گذشته. برای مثال اثر افزایش 75درسدی قیمت بنزین، 66 درسدی گازوئیل، 20 درسدی گاز خانگی و آب، 24 درسدی برق بصورت دومینویی روی مثلن حمل و نقل و تحویل کالا و خدمات تازه باید در 12 ماهه پس از افزایش رصد بشه.

کافر_مقدس
08-06-2014, 06:54 PM
حال نرخ واقعی هر چه می خاهد باشد ولی واقعیت این است برخلاف یکی دو سال پیش که هفته به هفته نرخ ها افزایش پیدا می کردند به گونه ای که بازار به هم ریخته بود و هم کاسب ها و هم مشتریان ناراضی بودند ولی امسال چندان افزایش قیمتی را شاهد نبودیم .

و البته این اتفاق را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که این کنترل قیمت ها تداوم داشته باشد.