PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا ایران باید از خاکسپاری یک محقق در اصفهان جلوگیری نماید؟

U.S.CENTCOM
04-16-2014, 07:40 PM
یک دانشمند و محقق آمریکایی که در وصیت نامه خود خواسته تا در ایران خاکسپاری شود توسط یکی از روحانیون محلی و تندرو که مخالف این امر میباشد، لقب "زباله غربی" و جاسوس سیا گرفت.

ریچارد فرای، که از معروفترین و معتبرترین محققان ایران شناس میباشد، در وصیت نامه خود خواسته تا جسدش در کنار زاینده رود که از اصفهان میگذرد، دفن شود. در جایی که آرامگاه دو تن دیگر از محققان آمریکایی به نامهای آرتور پوپ و فیلیس آکرمن نیز قرار دارد.

در روز دهم آوریل 2014، چندین تن از تندروهای جمهوری اسلامی تظاهراتی بر علیه این امر در شهر اصفهان برپا کردند. پس از این تظاهرات، روزنامه کیهان که اصولا نظریات رهبری جمهوری اسلامی را انعکاس میدهد نیز به این محقق که چند روز است وفات یافته، حمله کرد.

اما همه مسولین اینگونه فکر نمیکنند. برای مثال، علی مطهری که یکی از نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی میباشد گفت که آقای روحانی باید اجازه دفن فرای در کنار زاینده رود صادر کند. وی گفت، ایران باید به وصیت نامه فرای احترام گذاشته و به تعهد قبلی خود عمل کند. اشاره وی به تایید و اجازه دفن فرای در ایران که درسال 2007 توسط رئیس جمهور اسبق ایران، آقای احمدی نژاد، داده شده بود.

ریچارد فرای که گاهی اوقات از او بعنوان "رئیس ایرانشناسان جهان" نام برده میشود در 27 مارس 2014 در سن 94 سالگی درگذشت.

او یکی از محققانی میباشد که مرکز مطالعات خاورمیانه را در دانشگاه هاروارد تاسیس کرد.

آقای مهرداد بروجردی، یکی از اساتید دانشگاه سیراکاس در ایالت نیویورک میگوید هر زمان که به فرای لقب "ایران شناس" را میدادند وی میگفت که من در واقع "ایران دوست" هستم و نه ایران شناس.

وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف مرگ ریچارد فرای را در حساب تویتر خود تسلیت گفت.

اما ظریف و دیگر مسئولین دولت جمهوری اسلامی تا کنون واکنشی به وصیت و احتمال خاکسپاری ریچارد فرای در ایران نشان نداده اند.

نظر شما چیست؟

آیا فکر میکنید که ریچارد فرای باید در ایران به خاک سپرده شود؟

با سپاس
تیم دیجیتال فارسی
فرماندهی مرکزی ایالات متحده

sonixax
04-16-2014, 10:01 PM
آیا ایران باید از خاکسپاری یک محقق در اصفهان جلوگیری نماید؟

خیر!

کافر_مقدس
04-17-2014, 12:32 AM
آیا فکر میکنید که ریچارد فرای باید در ایران به خاک سپرده شود؟

بله!

Theodor Herzl
04-17-2014, 12:56 AM
من فکر می‌کنم باید بعد رژیم ایشان در ایران دفن بشه ، حالا اگر هم دفن بکنند ، یک شب ۲ تا بسیجی‌ با کلنگ میروند آنجا تخریب میکنند بیشتر آبرو ریزی میشود!

izabel
04-17-2014, 09:52 AM
شنیدم دولت گرجستان گفته پرفسور پوپ و نمی خواید بدیدش به ما واسش یه سی و سه پل میسازیم! :|
لابد در این موردم همین و میگه ... حتی اگر یک درصد این قضیه گرجستان درست باشه! آخرِ تحقیره :(

Persepolis
04-17-2014, 03:50 PM
از خانواده پروفسور می خواهم که در مورد دفن ایشان در اصفهان کوچکترین تردیدی نکنند.