PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو پیرامون زبان‌های برنامه‌نویسی

Dariush
03-29-2014, 11:54 AM
بشتابید که اینجا پرسش و پاسخ، گفتگو و معرفی زبانها، فریم‌ورک‌ها و ابزارهای برنامه‌نویسی برقرار خواهد بود.:e056:
دوستان چه زبانهایی را پیشنهاد می‌دهند برای یادگیری برنامه‌نویسی؟

sonixax
03-29-2014, 02:05 PM
دوستان چه زبانهایی را پیشنهاد می‌دهند برای یادگیری برنامه‌نویسی؟

کاربرد براتون مهمه یا پول ؟

اگر کاربرد :
Python
C/C++
Java

اگر پول براتون مهمه :
C/C++
C#
Python
ASP.Net

اگر کاربرد و پول در کنار هم براتون مهمه :
PHP
C/C++
C#

اگر بنداز بره تمومش کن براتون مهمه :
Rubby :e412:

در کنار همه ی اینها اگر در زمینه وب میخواید فعال باشید باید
HTM و CSS که زبان برنامه نویسی نیستند + JavaScript که زبان اسکریپت نویسیه + تکنیکهای آژاکس رو یاد بگیرید.

پایتون رو من خودم اصلن باهاش کار نکردم فقط خیلی جاها خوندم که بسیار زبان کار راه بنداز و سریعی هستش.
البته هر کدام از زبانهایی که نوشتم رو در صورتی که به C/C++ تسلط داشته باشید میتونید توی چند ساعت یاد بگیرید.

Dariush
03-29-2014, 05:20 PM
میلاد این ASP.Net که تقریبا مرد لامصب. کسی دیگر این زبان را جدی نمی‌گیرد گویا!

sonixax
03-29-2014, 07:30 PM

ASP مرده داریوش جان ASP.NET دارد میتازاناد در حد بوندسلیگا!
بزرگترین خاصیتش هم اینه که به تمام زبانهای .NET میشه باهاش برنامه نویسی کرد.

Mehrbod
03-29-2014, 07:32 PM

من بیشتر درآمد ام از همین #C میگذرد, به هیچ روی نمرده, چنانکه میلاد گفت asp ئه که
سالها پیش مرد و چه خوب هم شد, زبانی بود بسیار آشفته و هتّا به پای php هم نمیرسید.

Dariush
03-29-2014, 07:48 PM
من بیشتر درآمد ام از همین #C میگذرد, به هیچ روی نمرده, چنانکه میلاد گفت asp ئه که
سالها پیش مرد و چه خوب هم شد, زبانی بود بسیار آشفته و هتّا به پای php هم نمیرسید.

مرده داریوش جان ASP.NET دارد میتازاناد در حد بوندسلیگا!
بزرگترین خاصیتش هم اینه که به تمام زبانهای .NET میشه باهاش برنامه نویسی کرد.
ASP را که می‌دانم! در محافلِ برنامه‌نویسی (که البته من برنامه‌نویس حرفه‌ای نیستم و در انها چندان فعال نیستم) ASP.net را چندان جدی نمی‌گیرند، می‌گویند زبانِ بسته‌ایست (مثلا نمی‌توان از آن در سرورهای لینوکس استفاده کرد)، فریم‌ورک‌هایی که برای PHP هستند، همچون لاراول و zen در ASP.net وجود ندارند و نخواهند داشت و با همچون PHP با AJAX چندان راحت نیست. در بازار کار هم در ایران تقریبا 90 درصد روی php مانور می‌دهند.

نظرتان در موردِ Qt چیست دوستان؟ من کلا زبان‌های خانواده‌ی سی و به خصوص C++ را زیاد دوست دارم.
میلاد روبی را خودت کار کرده‌ای؟ تعریف‌اش را زیاد شنیده‌ام.

sonixax
03-29-2014, 08:04 PM
ASP را که می‌دانم! در محافلِ برنامه‌نویسی (که البته من برنامه‌نویس حرفه‌ای نیستم و در انها چندان فعال نیستم) ASP.net را چندان جدی نمی‌گیرند، می‌گویند زبانِ بسته‌ایست (مثلا نمی‌توان از آن در سرورهای لینوکس استفاده کرد)، فریم‌ورک‌هایی که برای PHP هستند، همچون لاراول و zen در ASP.net وجود ندارند و نخواهند داشت و با همچون PHP با AJAX چندان راحت نیست. در بازار کار هم در ایران تقریبا 90 درصد روی php مانور می‌دهند.

AJAX ربطی به زبانی که باهاش کار میکنید نداره داریوش جان . AJAX تمامن Client Side هستش و فقط اطلاعات رو از سمت سرور میگیره برای همین فرقی نمیکنه سمت سرور چی باشه. کسی که این رو گفته از AJAX اطلاع درست و درمانی نداشته.
در مورد مالتی پلتفرم بودن ولی بله درسته روی لینوکس نمیشه ازش استفاده کرد (البته با مونو (http://www.mono-project.com/Main_Page) میشه) ولی PHP هم چندان مالتی پلتفرم نیست! PHP روی ویندوز تقریبن کار نمیکند و کلی باگ و مشکل حافظه و ... داره و فقط روی لینوکس میشه درست ازش استفاده کرد تازه اون هم با کلی دری وری اضافه که مثل آدم کار بکنه مثلن Fcgi ! البته PHP به نظر من برای وب یک جورهایی بهتر است چون هم به اندازه کافی سریع است ، هم ساده و آسان است ، هم شی گراست ، هم رفرنس و منبع و نمونه کد و ... برایش میلیونها بار بیشتر از .NET هستش ولی فراموش نکنید که اگر شما یک پروژه داشته باشید که بخواد همزمان یک اپلیکشن موبایل یا دسکتاپ رو که با یک سایت در تماس هستند در خدمت بگیره با زبان PHP کارتان شاید دو یا حتا چهار برابر شود.

نظرتان در موردِ Qt چیست دوستان؟ من کلا زبان‌های خانواده‌ی سی و به خصوص C++ را زیاد دوست دارم.

QT بیشتر از اینکه فریمورک یا کتابخانه باشد یک IDE رایگان برای برنامه نویسی با زبان C++ هستش . به نظرم چیز خیلی خوبیه اگر بخواید یک نرم افزار مالتی پلتفرم بنویسید! ولی اگر میخواهید برای ویندوز برنامه بنویسید بهتر از Visual Studio هرگز پیدا نخواهید کرد.

میلاد روبی را خودت کار کرده‌ای؟ تعریف‌اش را زیاد شنیده‌ام.

در حد Hello World :دی
من یک مقداری در انتخاب زبان سختگیر هستم و به شدت Old Fashion :دی سمیکالونی در کار نباشد زبان را میگذارم کنار :))

Dariush
03-29-2014, 09:06 PM
QT بیشتر از اینکه فریمورک یا کتابخانه باشد یک IDE رایگان برای برنامه نویسی با زبان C++ هستش . به نظرم چیز خیلی خوبیه اگر بخواید یک نرم افزار مالتی پلتفرم بنویسید! ولی اگر میخواهید برای ویندوز برنامه بنویسید بهتر از Visual Studio هرگز پیدا نخواهید کرد.
آری برای کاربرد‌های معمول که واقعا دات نت در ویندوز پادشاهی می‌کند اما برای کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارند قدری می‌لنگد. کیوت هم همراه با QML یک چیز فوق‌العاده شده میلاد، پیشرفتِ زیادی کرده در نسخه‌ی 5. کیوت بهشتی‌ست برای کسانی که در زمینه‌ی هوش مصنوعی کار می‌کنند :سرعتِ بالا و پویاییِ C++، هزینه‌ی کم برای جرا، کتابخانه‌‌ای قدرتمند و توانایی اجرا در هر پلتفرمی از سیمبیان و اندروید گرفته تا ویندوز و لینوکس...

در حد Hello World :دی
من یک مقداری در انتخاب زبان سختگیر هستم و به شدت Old Fashion :دی سمیکالونی در کار نباشد زبان را میگذارم کنار :))
:))
3870

sonixax
03-29-2014, 09:14 PM
آری برای کاربرد‌های معمول که واقعا دات نت در ویندوز پادشاهی می‌کند اما برای کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارند قدری می‌لنگد. کیوت هم همراه با QML یک چیز فوق‌العاده شده میلاد، پیشرفتِ زیادی کرده در نسخه‌ی 5. کیوت بهشتی‌ست برای کسانی که در زمینه‌ی هوش مصنوعی کار می‌کنند :سرعتِ بالا و پویاییِ C++، هزینه‌ی کم برای جرا، کتابخانه‌‌ای قدرتمند و توانایی اجرا در هر پلتفرمی از سیمبیان و اندروید گرفته تا ویندوز و لینوکس...

سرعت دات نت خیلی چیز مهمی نیست به نظر من! دات نت و زبانهای زیر مجموعه اش پاسخ مایکروسافت بوده به جاوا! که از حق نگذریم هزاران بار بهتر از جاوا عمل کرده از هر نظری که بخواید بررسی کنید.

3871

نباید زبانهای دات نت که زبانهای تفسیری هستند رو با زبانهای کامپایلی مقایسه کرد.
QT هم من باهاش کار میکردم ولی دیگه استفاده نمیکنم چونکه به درد من نمیخوره. من هیچ وقت دنبال پروژه های بزرگ و هوش مصنوعی و اینها نبودم. راه پول درآوردن از مایکروسافت که بیشتر از 90% مصارف خانگی و تجاری دنیا در اختیارشه میگذرد :e00e:
راه حال دادن به ملت و درست کردن سیستمهای فوق پیچیده که خودت هم بعدش نفهمی چی کار کردی از دنیای متن باز و لینوکس و اینها میگذرد :))

Dariush
03-29-2014, 10:11 PM
معرفی ده IDE و کامپایلرِ برتر برای C و C Plus Plus :
Top 10 Best C/C++ Compilers And IDEs (http://efytimes.com/e1/fullnews.asp?edid=117053)

sonixax
03-29-2014, 10:35 PM
معرفی ده IDE و کامپایلرِ برتر برای C و C Plus Plus :
Top 10 Best C/C++ Compilers And IDEs

البته توی متن بازها و مجانی ها!
هیچ کدوم اینها یک Interface Designer درست و درمان ندارند!
و در دنیای امروز نرم افزاری که اینترفیس مناسب نداشته باشد حکم نخستین درشکه های ساخت بشر را دارد در قیاس با فراری و لامبورگینی!!! (عجب چیزی گفتم :e056:)