PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو درباره توالت

Soheil
03-29-2014, 11:29 AM
در این جستار بحث درباره توالت، تاریخ آن، انواع آن و مزایا و معایب هر نوع را پی میگیریم. هر کس پرسشی در این مورد دارد میتواند بپرسد.

توالت - WiKi (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AA)
توالت یا مستراح (دستشویی، یا تشناب) سازه ساختمانی است که در درون اماکن مسکونی، اداری و غیره به منظور دفع مدفوع و پیشاب انسان تعبیه می‌شود. هدف اصلی از ساخت مستراح توسط بشر ایجاد امکان دفع به طور بهداشتی بوده‌است.
واژه مستراح از ریشه عربی ر. و. ح، بر وزن مُسْتَفْعَل به معنی محل استراحت می‌آید که در زبان عامیانه فارسی، گاهی بدان مستراب نیز می‌گویند. مَبال یا مَوال از دیگر لغات عامیانه ایست که در مورد آن به کار رفته است.

خودم درباره اینکه کدام نوع توالت بهتر است برام سئوال پیش اومده، منظورم بین فرنگی و ایرانی. درباره نوع ادرار کردن چه نظری دارید؟ بارها از دوستان مذهبی شنیده ام که ایستاده ادرار کردن مثانه را کاملا تخلیه نمیکند. البته گویا در توالت فرنگی میتوان نشسته هم این کار را انجام داد!

Soheil
03-29-2014, 11:32 AM
صفحه توالت در ویکی فارسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AA) مطلب جالبی درباره سابقه توالت در ایران دارد(شد ما یک مطلب درباره تاریخ یک چیز بخوانیم و نبینیم مذهبیون با آن مخالفت کرده اند؟):

در ایران مستراح را پیشاب و"هواگش" و" خلا" نیز می گفته‌اند تا یکصد سال قبل توالت در ایران در داخل اتاق جداگانه در گوشه‌ای از سرا و بدور از اتاق‌های نشیمن وجود داشت توالت خانه در واقع بدون چاه بود یعنی فضای نشستن و سنگ توالت در روی بلندی قرار داشت و مدفوع بداخل محوطه شیب دار و گودالی در همان اتاق هدایت می‌شد و روی محوطه گودالی شکل خاک می ریختندبعد از هر چند مدت مدفوعها را برای مصارف کشاورزی بر بار خران حمل و به مزارع می‌بردند با زندگی شهر نشینی مدرن و تغییر سبک سراها به خانه‌های کوچک و آپارتمان حفر چاه سرپوشیده توالت در مستراح خانه‌ها مرسوم شد. از سال ۱۳۴۳ و با ایجادسپاه بهداشت و سپاه دانش ایجاد چاه سرپوشیده برای توالتها در روستاها نیز اجباری شد. علمای دینی در ابتدا با تغییر کاربری مستراح‌ها به چاه سرپوشیده و همچنین تغییر حمام‌های خزانه به حمام دوش گرمابه مخالفت می‌کردند. این مخالفت‌ها در مناطق سنی نشین و روستاها شدید تر بود بطوریکه مردان در روستاهای شرق خراسان و هم مرز با افغانستان حاضر به استفاده از توالتهایی که زنان از آن استفاده می‌کنند نمی‌شدند. در روستاهای افغانستان هنوز هم توالتها بیشتر حالت سرباز دارد و استفاده از چاههای سرپوشیده را مخالف شرع می دانند. در ایران تعداد توالتهای عمومی کم است به همین خاطر با وجود مراکز تاریخی و دیدنی فراوان در ایران، توریستها برای استفاده از سرویس بهداشتی دچار مشکل می گردند. از جمله مشکلاتی که برای استفاده مسافران از توالت می باشد نبودن آویز مناسب در سرویسهای بهداشتی است. هر چند اخیرا در بعضی از پایانه‌های مسافربری، فرودگاههاو یا ایستگاههای راه آهن نوعی جالباسی که به آن توشه نگهدار می گویند دیده‌ام که امیدوارم با توجه به نیاز جامعه و همراه با گسترش توالت‌های عمومی استفاده از توشه نگهدار هم فراگیرتر شود.

Dariush
03-29-2014, 11:37 AM
تا آنجا که من می‌دانم توالت سنتی برای زانو و کمر به شدت مضر است و توصیه می‌شود تا آنجا که می‌شود طولش ندهید ولی توالتیدن (!) در آن راحت‌تر است! راست‌اش دستشویی از جاهایی‌ست که من زیاد آنجا می‌مانم چون آنجا ناخودآگاه مشغولِ فکریدن می‌شوم:))

Theodor Herzl
03-29-2014, 03:43 PM
توالت جایی هست که میریم میشاشیم دیگه ، بحث چی‌ آخه؟:e415:

Soheil
03-29-2014, 03:54 PM
توالت جایی هست که میریم میشاشیم دیگه ، بحث چی‌ آخه؟:e415:

فک کنم جای بحث دارد. ولی انگار فقط من نیستم که در اینباره موذب هستم. میدونم بحث جالبی نیست ولی میخواستم اطلاعاتم بره بالا در اینباره. کلا از دستشویی سنتی ایرانی بدم میاد... برای شما نوع توالت مهم نیست؟

sonixax
03-29-2014, 04:06 PM
فک کنم جای بحث دارد. ولی انگار فقط من نیستم که در اینباره موذب هستم. میدونم بحث جالبی نیست ولی میخواستم اطلاعاتم بره بالا در اینباره. کلا از دستشویی سنتی ایرانی بدم میاد... برای شما نوع توالت مهم نیست؟

من از این توالتهای کشتیهای مسافر بری و هواپیما خیلی خوشم میاد!
با وکیوم سه سوت همه چیز رو میکشه تو تر و تمیز آب هم هدر نمیره :e00e:

Soheil
03-29-2014, 04:12 PM
من از این توالتهای کشتیهای مسافر بری و هواپیما خیلی خوشم میاد!
با وکیوم سه سوت همه چیز رو میکشه تو تر و تمیز آب هم هدر نمیره :e00e:

خب یک عکسی چیزی هم ازشون بذار ببینیم شیرازی... ما مثل شما خارج رفته نیستیم از این چیزا دیده باشیم.

Theodor Herzl
03-29-2014, 04:12 PM
فک کنم جای بحث دارد. ولی انگار فقط من نیستم که در اینباره موذب هستم. میدونم بحث جالبی نیست ولی میخواستم اطلاعاتم بره بالا در اینباره. کلا از دستشویی سنتی ایرانی بدم میاد... برای شما نوع توالت مهم نیست؟آدم شاشش بگیره دیگه نوع توالت چه مهمه؟ پشت درخت ، هر جا که گیر بیاد آدم باید تخلیه کنه دیگه!

sonixax
03-29-2014, 04:17 PM
خب یک عکسی چیزی هم ازشون بذار ببینیم شیرازی... ما مثل شما خارج رفته نیستیم از این چیزا دیده باشیم.

3867
3868

اینها یک دفعه ای زرتی هرچی توشونه رو از طریق هوای فشرده میکشند تو نیاز به تمیز کاری هم ندارند! گیر هم نمیکنند.

kourosh_bikhoda
03-29-2014, 07:33 PM
تا آنجا که من می‌دانم توالت سنتی برای زانو و کمر به شدت مضر است و توصیه می‌شود تا آنجا که می‌شود طولش ندهید
یک زمانی در تحقیقاتم پیرامون ارگونومی به یک توالت ایرانی برخوردم که توسط ارگونومیست های چینی طراحی شده بود. در قسمتی که پا قرار میگیره یک مقدار شیب داده بودند به سمت کون :e415:

Mehrbod
03-29-2014, 07:35 PM
YouTube - Slavoj Zizek on (Funny!) (http://www.youtube.com/watch?v=WuT2VarnzSw)

iranbanoo
03-29-2014, 07:47 PM
یک زمانی در تحقیقاتم پیرامون ارگونومی به یک توالت ایرانی برخوردم که توسط ارگونومیست های چینی طراحی شده بود. در قسمتی که پا قرار میگیره یک مقدار شیب داده بودند به سمت کون
اصالت توالت ایرانی به بهانه ارگونومی خدشه دار نخواهد شد:e10c:

حالا تاثیرش چیه؟

kourosh_bikhoda
03-29-2014, 08:13 PM
حالا تاثیرش چیه؟
روی نیروهایی که به زانو وارد میشه تاثیر داره. دارم میگردم پیداش کنم.

کافر_مقدس
03-29-2014, 09:48 PM
دستشویی از جاهایی‌ست که من زیاد آنجا می‌مانم چون آنجا ناخودآگاه مشغولِ فکریدن می‌شوم:))

لکن من نیز بسیاری از تصمیمات مهم زندگی ام را در مستراح گرفته ام! http://www.daftarche.com/images/imported/2013/02/8.png

sonixax
03-29-2014, 10:16 PM
لکن من نیز بسیاری از تصمیمات مهم زندگی ام را در مستراح گرفته ام!

مثل طرفداری از موسوی و سبزی فروش ها ؟ :)))

کافر_مقدس
03-29-2014, 10:28 PM
دستشویی ! بهترین و خطرناک ترین جای دنیا !

مستراحی که سنگش خیلی دور از در است و دراش هم قفل نمی‌شود خطرناک‌ترین جای دنیا است.

مدتها بود که دنبال سوژه ای بودم تا در باره مستراح هم چیزی بنویسم ! بشر همانگونه که در طول تاریخ به دنبال غذا بوده ، همانقدر هم در جستجوی مستراح بوده است . اینها نشان ازین مکان ، به قول برخی افراد ، مقدس می دهد ! سن ها که بالا می رود معمولا واژگانی که پدر مادر ها و اجداد ما استفاده می کنند مستعمل می شوند و کم کم از بین می روند . بسیار تلاش داشتم تا کمی از گپ و گفت هایی که پدر و مادربزرگهای مرحوم و در حال مرحوم شدنمون استفاده می کردند و می کنند رو جایی ثبت کنم تا بماند برای آینده !

برای شروع هم تصمیم داشتم از همین مستراح شروع کنم . این سوژه رو دوست عزیزم کافر مقدس توی یکی از سایتها بهم داد ، که امیدوارم مقدمه خوبی باشه!

نامهایی که برای WC تا به امروز استفاده می شده اند و به گوش من خورده اند : Wc ، توالت ، مستراح ، دست به آب ، پیش آب ، دستشویی و …

پی نوشت : من خودم شخصا مانند هر بچه سوسول امروزی از واژه بی معنی دستشویی استفاده می کنم ولی علاقه ام بیشتر به گفتن “دست به آب ” است ! چون با مسما ترین اسم هست به نظر من! حتی گاهی تو خونه این اسم رو به کار می برم !

منبع:

دستشویی ! بهترین و خطرناک ترین جای دنیا ! : گاهنوشت های یک دلبری (http://delbari.us/?p=843)

Soheil
03-29-2014, 10:49 PM
دستشویی ! بهترین و خطرناک ترین جای دنیا !

مستراحی که سنگش خیلی دور از در است و دراش هم قفل نمی‌شود خطرناک‌ترین جای دنیا است.

مدتها بود که دنبال سوژه ای بودم تا در باره مستراح هم چیزی بنویسم ! بشر همانگونه که در طول تاریخ به دنبال غذا بوده ، همانقدر هم در جستجوی مستراح بوده است . اینها نشان ازین مکان ، به قول برخی افراد ، مقدس می دهد ! سن ها که بالا می رود معمولا واژگانی که پدر مادر ها و اجداد ما استفاده می کنند مستعمل می شوند و کم کم از بین می روند . بسیار تلاش داشتم تا کمی از گپ و گفت هایی که پدر و مادربزرگهای مرحوم و در حال مرحوم شدنمون استفاده می کردند و می کنند رو جایی ثبت کنم تا بماند برای آینده !

برای شروع هم تصمیم داشتم از همین مستراح شروع کنم . این سوژه رو دوست عزیزم کافر مقدس توی یکی از سایتها بهم داد ، که امیدوارم مقدمه خوبی باشه!

نامهایی که برای WC تا به امروز استفاده می شده اند و به گوش من خورده اند : Wc ، توالت ، مستراح ، دست به آب ، پیش آب ، دستشویی و …

پی نوشت : من خودم شخصا مانند هر بچه سوسول امروزی از واژه بی معنی دستشویی استفاده می کنم ولی علاقه ام بیشتر به گفتن “دست به آب ” است ! چون با مسما ترین اسم هست به نظر من! حتی گاهی تو خونه این اسم رو به کار می برم !

منبع:

دستشویی ! بهترین و خطرناک ترین جای دنیا ! : گاهنوشت های یک دلبری (http://delbari.us/?p=843)

نوشته باب طبع من بود. :)))

یک واژه دیگه هم من شنیدم: "سِپتیک". :e523: در افغانستان هم به توالت "تشناب" میگویند.
در ایران نوع دیگری هم هست که به آن "صحرایی" میگویند...:e056:

کافر_مقدس
03-29-2014, 11:17 PM
البته در فیلم ها و سریال های تلویزیونی بسیار مشاهده شده که به جای واژه ی زیبای "مستراح" از عبارت لوس و سوسولانه ی "سرویس بهداشتی" استفاده می کنند!http://www.daftarche.com/images/imported/2013/07/9.png

از امام نقی هم حدیث داریم که "هیچ مستراحی، مستراح خانه ی خود آدم نمیشود!"

http://www.daftarche.com/images/imported/2014/03/13.gif

Mehrbod
03-29-2014, 11:38 PM
فکریدن

من در اینجا به برتری این کارواژه دربرابر همتای پارسی آن اندیشیدن خستو میشوم.

فکریدن بهترین کارواژه برای اشاره به فرایند اندیشیدن در دستشویی است! (:

پارسیگر

Dariush
03-30-2014, 12:43 AM
من در اینجا به برتری این کارواژه دربرابر همتای پارسی آن اندیشیدن خستو میشوم.

فکریدن بهترین کارواژه برای اشاره به فرایند اندیشیدن در دستشویی است! (:

ما هم آن را کاملا عمدی برگزیدیم
:)
(این نشانه‌ی انتهایی به یادِ مزدک گرامی بود!)