PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ریزه‏‏ کاری های رانندگی

Philo
12-28-2013, 08:54 PM
هر بار که رانندگی می کنی ممکنه متوجه چیزهایی بشی که نه توی کلاسای رانندگی یادت میدن نه کسی بهت میگتشون، گاهی هم وقتی موقعِ رانندگی یه آدم باتجربه کنارت میشینه بهت یه چیزای به دردبخوری میگه که عمرا میتونستی خودت یه روزی بفهمیشون.
این تاپیک رو برا این زدم که این چیزا و کلا هر ریزه کاری رو که بلدیم رو با هم در میون بذاریم، یا اگه سوالی درباره رانندگی و ترفندهاش داریم بپرسیم.

Alice
12-28-2013, 09:41 PM
یکی از سخت ترین کارهای جهان رانندگی در کلان‌شهر تهران است.

3187

Philo
12-28-2013, 10:18 PM
یکی از سخت ترین کارهای جهان رانندگی در کلان‌شهر تهران است. 3187 چرا؟ به خاطر شلوغی و ترافیک؟ اگه روی کلاچ مسلط باشی رانندگی با سرعت متوسط 500 متر در ساعت سادست که.

Alice
12-28-2013, 10:26 PM
چرا؟ به خاطر شلوغی و ترافیک؟

یکی به خاطر شلوغی و ترافیک علی الخصوص در مرکز شهر، یکی هم اینکه
تا آدم یک لحظه مکث می‌کند یا ناخودآگاه خاموش می‌کند و .. کلی بوغ و
داد و بیداد می‌کنند و گاه بد و بیراه می‌‌گویند؛ آدم استرس و سردرد می‌گیرد.
شما باید برای رانندگی در تهران اعصاب فولادین و زبان آهنین داشته باشید،
بعلاوه تسلط کامل به رانندگی.

sonixax
12-29-2013, 01:02 AM
تا آدم یک لحظه مکث می‌کند یا ناخودآگاه خاموش می‌کند

دنده اتومات بخرید خوب :e00e:

Philo
12-30-2013, 02:57 PM
کسی میدونه فایده کم کردن سرعت با دنده (به جای ترمز) چیه؟

دنده اتومات بخرید خوب
چرا فکر میکنی همه مثل خودت مایه دارن؟:e415:

Mehrbod
12-30-2013, 05:49 PM

سایش (اصطکاک) کمتر خودرو؟

Philo
12-30-2013, 06:09 PM
سایش (اصطکاک) کمتر خودرو؟ خوب مهربد گرامی دنده عوض کردن هم منجر به جدا شدن دیسک و صفحه کلاچ از هم و دوباره چسبیدنشون به هم میشه، و برای کم کردن سرعت چند بار این کار باید انجام بشه، و درگیر شدن و جدا شدن چرخدنده ها هم همینطوره، و اینا هم همه با اصطکاک همراهن.

Theodor Herzl
12-30-2013, 06:39 PM
روی iphone یک app هست حضور ماشین‌های پلیس رو در خیابون‌ها نشون میده ، آدم حواسش باشه مست داره رانندگی‌ می‌کنه یا سرعت بالا میره ، خیلی‌ مفید هست:e420:

kourosh_bikhoda
12-30-2013, 07:10 PM
البته این کار همیشه فایده نداره. در برخی موارد خوبه از این روش استفاده بشه از جمله وقتی که دفعات ترمز کردن زیاد هست. به این دلیل که لنت و دیسک (اگر ترمز کاسه ای باشه کفشک ها) داغ میشن و به دلیل اینکه ترکیبات آزبستی و یا کربنتی این ها یا حتی سرامیکی برخی از این قطعات در دماهای بالا عملکرد اصطکاکی خودشون رو از دست میدن پس بهتره به جای ترمز های مکرر از روش دنده معکوس استفاده بشه. مثالش در سرازیری ها هست.

یک مورد دیگه اینه که خودرو سنگین باشه. وقتی ماشین سنگین هست نمیتونید با فشار همیشکی خودرو رو متوقف کنید و لازمش فشار بیشتر بر پدال ترمزه. در این حالت باید دنده معکوس بدید. به همین دلیل هم هست که در خودروهای سنگین از ترمز موتور یا ریتاردر استفاده میشه.

یک نکته هم اینه که در خودروهای اتوماتیک به دلیل (معمولن) هزینه بالای تعویض لنت ها، راننده های حرفه ای کمتر از ترمز استفاده میکنند. راه مناسب اینه که دنده رو زیاد چاق نکنید و معکوس بدید (در تیپ ترونیک ها).

sonixax
12-31-2013, 02:20 AM

در آلمان یک وقتهایی که هوا سرد است چند ثانیه بارون میاد و بعد به خاطر سرمای زیاد جاده یخ میزنه که بهش میگند Blitzeis وقتی این طوری میشه اگر شما ترمز بگیری یا فرمون بدی درجا رفتی توی باقالی ها و بهترین راه توقف یا کم کردن سرعت همینه.
این مثلن یکیش بود.

چرا فکر میکنی همه مثل خودت مایه دارن؟

نه بابا من کجا مایه دارم! اینجا ماشین ارزونه که تقصیر من نیست :e056:

kourosh_bikhoda
12-31-2013, 11:53 AM
عاقا یه نکته هم که من رو به شخصه خیلی آزار میده اینه که بعضی راننده ها در تونل یا حتا در تاریکی شب و حتا در جاده هم چراغ های جلو رو روشن نمیکنند و مثلن با چراغ کوچک حرکت میکنند. بعضیا هم که چون ماشینشو شهر فرنگ درست کردن و میخوان زیبا به نظر برسه یا چراغ کوچک رنگی گذاشتن این کار نمیکنند. من خودم از یه راننده جاده پرسیدم چرا روشن نمیکنی گفت من چشمام تیزه و تمام این سرواخ های جاده رو میشناسم نیازی ندارم. بهش گفتم ابله ممکنه راننده مقابل اینطور نباشه و تورو نبینه یا چشمام ضعیف باشه یا چمیدونم چیزی پریده تو چشمش و تمرکزش از جاده برگشته اونوقت چی؟ دیگه خفه خوان گرفت.

آقا جان روشن کنید اون دستک ها رو برق ماشین که صرفه جویی نداره.

kourosh_bikhoda
01-01-2014, 08:25 AM
عاقا تو این برف و سرما یه نکته دیگه یادم اومد:

اگر سطح جاده لغزنده بود و احساس کردید ماشین در حال سر خوردن هست میتونید با کاهش باد لاستیک ها، به خصوص در چرخ ها محرک خطر لغزندگی رو کمتر کنید و البته حرکت با دنده سنگین.

sonixax
01-01-2014, 03:38 PM
اگر سطح جاده لغزنده بود و احساس کردید ماشین در حال سر خوردن هست میتونید با کاهش باد لاستیک ها، به خصوص در چرخ ها محرک خطر لغزندگی رو کمتر کنید و البته حرکت با دنده سنگین.

خوب لاستیک زمستانی رو برای همین مواقع ساختند دیگه!

kourosh_bikhoda
01-02-2014, 10:39 AM
خوب لاستیک زمستانی رو برای همین مواقع ساختند دیگه!
لاستیک زمستانی هم ممکنه سر بخوره. ضمنن این یه راه حل آنی و موقت برای رهایی از سرخوردگیه. مثلا ممکنه جاده در زمانی یخ زده باشه.

Theodor Herzl
01-02-2014, 02:52 PM
در کانادا یک چیزی هست به اسم بارون یخ ، یعنی‌ بارون میاد تا به زمین میشینه یخ میزنه و یک لایه یخ ضخیم توی خیابون‌ها ایجاد می‌شه ، بعدش زمان رانندگی‌ همه ۱۰ کیلومتر در ساعت میروند باید ۲ ساعت زودتر راه افتاد تا سر وقت به محل کار رسید!

sonixax
01-02-2014, 10:22 PM
لاستیک زمستانی هم ممکنه سر بخوره. ضمنن این یه راه حل آنی و موقت برای رهایی از سرخوردگیه. مثلا ممکنه جاده در زمانی یخ زده باشه.

ولی این کار توی آلمان جریمه داره!
مقدار باد لاستیک کمتر یا بیشتر از چیزی باشه که در راهنمای خودرو نوشته و اگر مشکلی پیش بیاد بیمه پول نمیده که هیچ جریمه هم میشید.

kourosh_bikhoda
01-06-2014, 08:54 PM
ولی این کار توی آلمان جریمه داره!
مقدار باد لاستیک کمتر یا بیشتر از چیزی باشه که در راهنمای خودرو نوشته و اگر مشکلی پیش بیاد بیمه پول نمیده که هیچ جریمه هم میشید.
در قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی هم دست کارشناس برای بررسی علل تصادف از جمله وضعیت فنی خودرو باز هست. این کار یه کار آنی و برای رهایی از مرگ هست جانم. چند سال قبل من داشتم از آمل میومدم تهران، نزدیکی های پلور یه گردنه ای هست به اسم آب اسک دم دم های غروب بود و جاده یخ زده بود. هیچوقت یادم نمیره که اتوبوس جلویی در ترافیک ایستاده بود و سر خورد به سمت من ! من پیاده شدم و کمی باد لاستیکم رو کم کردم چون زنجیر نداشتم. بعد از آبعلی دوباره باد لاستیکو تنظیم کردم. این کار باعث شد حرکت بهتری بتونم انجام بدم.

Russell
01-18-2014, 01:10 PM
پیک‌هایِ نامرتبط به تاپیک فرهنگ ترافیک و رانندگی در ایران (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-345/) انتقال داده شدند، این تاپیک درباره‌یِ مسائل و ریزه کاری‌هایِ فنی رانندگی و خودروست، لطفا رعایت کنید!

Theodor Herzl
01-18-2014, 02:36 PM
من هرگز ماشین با کلاج و دنده دستی‌ رانندگی‌ نکردم ، یکم دوستان میشود در این مورد توضیح بدهند؟ کی‌ باید کلاج رو استفاده کنی‌ و دنده چه زمانی‌ عوض می‌شه؟ توی ماشین‌های اتوماتیک یک گاز و یک ترمز هست فقط!

Theodor Herzl
01-18-2014, 02:38 PM
در ضمن سگ دست ، شغال دست و کله گاوی کجای ماشین محسوب می‌شه؟:e404:

Philo
01-18-2014, 02:54 PM
من هرگز ماشین با کلاج و دنده دستی‌ رانندگی‌ نکردم ، یکم دوستان میشود در این مورد توضیح بدهند؟ کی‌ باید کلاج رو استفاده کنی‌ و دنده چه زمانی‌ عوض می‌شه؟ توی ماشین‌های اتوماتیک یک گاز و یک ترمز هست فقط!
مگه با ماشین دنده اتوماتیک آزمون رانندگی گرفتن از شما؟

Theodor Herzl
01-18-2014, 02:56 PM
مگه با ماشین دنده اتوماتیک آزمون رانندگی گرفتن از شما؟در کانادا آری

kourosh_bikhoda
01-18-2014, 04:32 PM
در ضمن سگ دست ، شغال دست و کله گاوی کجای ماشین محسوب می‌شه؟
میخواستم پرسش اولو توضیح بدم دیدم این یکی راحت تره. اونو دوستان جواب میدن من فعلن کاری برام پیش آمده یهو.

سگ دست و شغال دست زائده های روی توپی چرخ هستند که محل اتصال میل فرمان و سیبک و غیره به توپی هستند. Steering Knuckle

3335

اون زائده جلویی که یک سوراخ داره شغالدست هست که چرخ رو به چپ و راست منحرف میکنه. سگدست هم اون لولایی هست که بالای توپی قرار داره و به مجموعه کمک فنر متصل میشه.

کله گاوی به پوسته ی دیفرانسیل در خودروهای ریفرانسیل عقب میگن. قدیم یادمه پیکان دار ها میرفتن کله گاویشونو رنگ میزدند :e415:

3336

sonixax
01-18-2014, 04:52 PM
مگه با ماشین دنده اتوماتیک آزمون رانندگی گرفتن از شما؟

کانادا رو نمیدونم ولی در اینجا در مورد کلاس B (یعنی ماشینهای سواری بدون یدک*) دو نوع امتحان داریم

1- دنده ای
2 - اتومات

اگر برای اتومات امتحان داده باشی و گواهینامه گرفته باشی حق نداری پشت دنده ای بشینی ولی برعکس اگر برای دنده ای امتحان داده باشی و گواهینامه گرفته باشی میتونی دنده ای هم برونی.
سوای اینها در آمریکا و کانادا مردم به عکس اروپا بیشتر به اتومات علاقه دارند و برای همین اونجا بیشتر ماشینها اتومات هستند که اتفاقن به نظر من خیلی فرهنگ خوبیه و یک سری عملیات بیخود رو از رانندگی حذف میکنه. حالا ممکنه یک عده Old fashion باشند و با دنده حال کنند یا اعتقاد داشته باشند اتومات مال پیرها یا کسانیه که خیلی زیاد سابقه رانندگی دارند ولی به نظر من اتومات خیلی خیلی بهتر از manual هستش البته 700-800 یورو هم گرون تره.

اما در مورد سوال کسرا :
دنده رو بسته به صدا/دور موتور و سرعتی که داری باید عوض کنی . طبق قوانین اروپا باید در سریعترین زمان ممکن به بالاترین دنده برسی (یعنی درست برعکس ایران) به خاطر اینکه این کار باعث کاهش در آلودگی محیط زیست میشه.
کلاچ رو هم درست قبل از دنده عوض کردن و در حالی که گاز نمیدی میگیری بعد دنده رو عوض میکنی و همزمان که داری پات رو از روی کلاچ بر میداری گاز رو هم به آرومی فشار میدی البته زمانی که ماشین در حال حرکته میتونی پات رو از روی کلاچ سریع تر برداری و اون آهسته گاز دادن و برداشتن بیشتر برای دنده 1 هست و زمانی که ماشین یک جا ثابت ایستاده. یا مثلن پشت چراغ قرمزی و نزدیک ترین نفر به خطر عابر همزمان که پات روی ترمزه باید روی کلاچ هم باشه که اگر کسی از پشت زد بهت در نتیجه اش پات از روی هر دوتا ول میشه و ماشین خاموش میشه این طوری ماشینت نمیپره روی خط عابر. این چیزی بود که توی آموزش اینجا به ما یاد دادند و خیلی از کسانی که در ایران قبل از این رانندگی میکردند با بعضی از اینها مشکل داشتند اساسی به خاطر اینکه همه فکرشون توی خراب شدن صفحه کلاچ و ماشین بود در صورتی که اینجا بهشون میگند مهم نیست که استهلاک ماشین بره بالا مهم اینه که برای کسی خطری ایجاد نکنی.

* برای اینکه اجازه داشته باشید یه چیزی با ماشینتون یدک بکشید (مثل کاروان یا گاری یا ...) باید کلاس BA امتحان بدید.

kourosh_bikhoda
01-20-2014, 09:21 PM
این ویدئو رو ببینید:
YouTube - HD Extreme Icy Road Crash Footage, highest quality - accidents, wrecks, spinouts (http://www.youtube.com/watch?v=JDsclaXxy6c#t=67)

به نکاتی که میگم توجه کنید و براتون عبرت بشه.

اگر خوب دقت کنید میبینید که تمام راننده ها وقتی سُر میخورند ترمز میکنند. این نخستین واکنش راننده ها در اون شرایط ترس و دستپاچگی هست. واقعن آدم دستپاچه میشه و تنها چیزی که به ذهنش میرسه اینه که ماشینو متوقف کنه و طبق حافظه ذهنی ما، متوقف کردن ماشین با عمل ترمز گیری انجام میشه. در حالیکه همین ترمزگیری عامل انحرافشون هست.

اگر این راننده ها به جای ترمز گرفتن، پاشون رو از روی گاز برمیداشتند احتمالن خودروشون بیشتر در کنترل میبود. همین. کافیه گاز ندید. ترمز هم البته نباید بکنید. حالا چرا ترمز نکنید؟ روشنه، چون در اونصورت خودرو با چرخ هاش تبدیل به یک جسم صُلب میشه. انگار که یک جعبه چوبی رو هل بدید روی یخ و به همون اندازه که میتونید روی این جعبه کنترل داشته باشید روی خودرو هم میتونید، یعنی هیچ!

ولی چرا نباید گاز بدید؟ به این خاطر که اگر چرخ ها قفل نکنند ماشین در مسیر چرخ ها تمایل به حرکت کردن داره. اینجا یه نکته دیگه هم هست اون اینکه چنانچه ماشین منحرف شد باید سعی کنید چرخ های جلو رو در مسیر جاده بگیرید. یعنی مرتب فرمون بدید. مثل فرتور زیر:

3359

حالا یه کم فنی تر میشه. باید یواش یواش گاز بدید و سعی کنید هی با گاز بازی کنید. یعنی یه لحظه گاز بدید و یه لحظه ندید تا این عمل باعث بشه با توجه به فرمون دهی مناسبتون دوباره در مسیر جاده قرار بگیرید. نکته مهمی که هست اینه که اگر خودرو دیفرانسیل عقب باشه، گاز دادن شما باعث میشه خودرو در مسیر مستقیم چرخ های عقب حرکت کنه. و با توجه به اینکه فرمون ماشین در مسیر جاده هست این کار باعث میشه به تدریج به مسیر برگردید. ولی اگر دیفرانسیل جلو باشد کار راحت تره چون ماشین در همون مسیری تمایل به حرکت داره که چرخ های جلو فرمون داده شدند.

در فرتور زیر اگر خودرو دیفرانسیل عقب باشه و راننده در جهت مسیر فرمون بده، با یه نیمچه گاز به مسیر برمیگرده:

3360

حالا یه سوال در مورد اون ویدئو هست که نکته مهمی در رانندگی زمستانیه و همه باید بدونند. اصلن چرا ماشین ها سر میخورند؟

Russell
01-20-2014, 09:56 PM
حالا یه سوال در مورد اون ویدئو هست که نکته مهمی در رانندگی زمستانیه و همه باید بدونند. اصلن چرا ماشین ها سر میخورند؟
نبود کشش سطحی کافی.
یک ایرادی که همین ترمزی که گفتی هم داره اینه که باعث قفل کردن چرخ‌ها میشه. چرخ‌ها هم که قفل بشوند هم به علت ضریب اصطکاک کمتر در حال حرکت نسبت به ایستا باعث میشوند خودرو دیرتر بایستد، و هم با قطع شدن امکان انتفال نیرو به چرخ‌ها باعث میشوند هیج کنترلی بر حرکت خودرو نباشد.

Philo
02-02-2014, 03:16 PM
3458
در تصویر فوق که من با نهایت ذوق و استعداد خود رسم کرده ام، اتومبیل 2 مال شماست و شما قصد سبقت گرفتن از اتومبیل 3 را دارید.
آن خط کوتاه یک آدم است (و اوج ذوق و استعداد من در طراحی و نقاشی است) که قصد دارد از خیابان رد شود و منتظر عبور اتومبیل 1 هست.
نکته اساسی اینجاست که شما این آدم را نمیبینید چون اتومبیل 1 جلوی دیدتان را گرفته است، شما می خواهید از 3 سبقت بگیرید و این کار را بعد از عبور 1 حتما با افزایش سرعت انجام می دهید، ولی اگر ناگهانی سرعتتان را زیاد کنید قطعا عابر پیاده را، که چند لحظه بعد از عبور 1 به وسط های لاین سمت چپ رسیده زیر خواهید گرفت.

نتیجه: کلا میخواستم بگم اینجور موقع ها خیلی مواظب باشید، مخصوصا تو ایران که مردم همینجوری از هر جا دلشون خواست از خیابون رد میشن.

sonixax
02-02-2014, 05:12 PM
در تصویر فوق که من با نهایت ذوق و استعداد خود رسم کرده ام، اتومبیل 2 مال شماست و شما قصد سبقت گرفتن از اتومبیل 3 را دارید.
آن خط کوتاه یک آدم است (و اوج ذوق و استعداد من در طراحی و نقاشی است) که قصد دارد از خیابان رد شود و منتظر عبور اتومبیل 1 هست.
نکته اساسی اینجاست که شما این آدم را نمیبینید چون اتومبیل 1 جلوی دیدتان را گرفته است، شما می خواهید از 2 سبقت بگیرید و این کار را بعد از عبور 1 حتما با افزایش سرعت انجام می دهید، ولی اگر ناگهانی سرعتتان را زیاد کنید قطعا عابر پیاده را، که چند لحظه بعد از عبور 1 به وسط های لاین سمت چپ رسیده زیر خواهید گرفت.

نتیجه: کلا میخواستم بگم اینجور موقع ها خیلی مواظب باشید، مخصوصا تو ایران که مردم همینجوری از هر جا دلشون خواست از خیابون رد میشن.

اگر بزنید طرف رو بترکونید مقصر نیستید! مگر اینکه اون خطه خط ممتد باشه تازه در اون صورت هم به خاطر ترکوندن طرف مقصر نمیشید به خاطر عبور از خط مقصر میشید!!
چندی پیش یک نوجوان 19 ساله در شهر ما ساعت 1 شب در حالی که لباسهای کاملن سیاه بر تن داشته یک دفعه ای میاد از وسط خیابون رد بشه. سرعت راننده هم حدود 40 تا بوده ولی چون این یک دفعه ای پریده وسط خیابان و زمان کافی برای عکس العمل نبوده با همون 40 تا کوبیده به پسره و پسره شوت شده روی هوا و با مخ خورده زمین و جا در جا مرده!!!!
طرف مقصر نشد!

چون :

1- 10 کیلومتر هم کمتر از سرعتی که حد اکثر سرعت مجاز بوده سرعت داشته.
2 - پسره زرتی پریده وسط خیابون اون هم با لباسهای سراسر تیره ساعت 1 شب جایی که نور چندان مناسبی نداشته.
3 - پسره کلن گفته کون لق قوانین ساعت 1 شب که ماشین نمیاد! و انقدری شعور نداشته که قبل از پریدن یک نگاهی به خیابون بندازه.

آخر سر هم مرد فدای سر ننش شد.

Philo
02-02-2014, 05:30 PM
اگر بزنید طرف رو بترکونید مقصر نیستید! مگر اینکه اون خطه خط ممتد باشه تازه در اون صورت هم به خاطر ترکوندن طرف مقصر نمیشید به خاطر عبور از خط مقصر میشید!!
چندی پیش یک نوجوان 19 ساله در شهر ما ساعت 1 شب در حالی که لباسهای کاملن سیاه بر تن داشته یک دفعه ای میاد از وسط خیابون رد بشه. سرعت راننده هم حدود 40 تا بوده ولی چون این یک دفعه ای پریده وسط خیابان و زمان کافی برای عکس العمل نبوده با همون 40 تا کوبیده به پسره و پسره شوت شده روی هوا و با مخ خورده زمین و جا در جا مرده!!!!
طرف مقصر نشد!

چون :

1- 10 کیلومتر هم کمتر از سرعتی که حد اکثر سرعت مجاز بوده سرعت داشته.
2 - پسره زرتی پریده وسط خیابون اون هم با لباسهای سراسر تیره ساعت 1 شب جایی که نور چندان مناسبی نداشته.
3 - پسره کلن گفته کون لق قوانین ساعت 1 شب که ماشین نمیاد! و انقدری شعور نداشته که قبل از پریدن یک نگاهی به خیابون بندازه.

آخر سر هم مرد فدای سر ننش شد.
در هر صورت کنار اومدن با اینکه یه نفر با اتومبیلی له شده که شما راننده اش بودید خیلی سخته، و از طرف دیگه جون آدم ها هم از هر چیزی باارزش تره.

اون پست من میتونه یه راهنما و یه هشدار خوب برا عابرین پیاده هم باشه.

kourosh_bikhoda
02-02-2014, 07:23 PM
آقا من امشب در حال رانندگی در یکی از خیابان های فرعی بودم و چون برف تازه شروع شده بود و شهرداری هنوز شن پاشی نکرده بود در اون کوچه خیلی ها سر میخوردند. اگر ماشین شما دارای سیستم کنترل هرزگردی و پایداری و اینها باشه که کمتر دچار مشکل میشید ولی اگر نباشه در این مواقع نکاتی که در پیک قبلی مطرح کردم خیلی به دردتون میخوره.

اتفاقن خودروی جلویی من یک پراید بود که رانندشم خانم بود. یه چند دقیقه ای ایستاده بود و چون دید خوبی نداشتم فکر میکردم جلوش هم ماشیه که نمیره ولی وقتی پیاده شد فهمیدم سر میخوره و نمیتونه حرکت کنه. اشکالش این بود که خیلی پرگاز میخواست راه بیفته و در نتیجه چرخ ها هرز میگشتند. من پیاده شدم و بهش گفتم کم گاز برو و اصلن اصراری در گاز دادن نداشته باش. با همین تکنیک ساده راه افتاد و رفت. به همین سادگی. ضمنن خودروش دیفرانسیل جلو بود و مطابق قاعده ای که گفتم، خودرو در جهتی که فرمان داده میشه حرکت میکنه. اگر دیفرانسیل عقب بود، چرخ جبو سر میخورد و ماشین در جهت مستقیمِ چرخ های عقب تمایل به حرکت میداشت که کارش سخت تر میشه. اگر در چنین وضعیتی گیر کردید، میتونید زیرپایی های ماشین رو به جلوی چرخ های عقب بندازید تا از منطقه یخ دربیاید.

حالا که اوضاع تهران هم یه کم سیخ شده در راستای پیک قبلی پاسخ به اون پرسشم رو به حول قوه اسپاگتی آغاز میکنم. البته کسی جز راسل پاسخی نداد. نخست طرح دوباره پرسش:

اصلن چرا ماشین ها [در اون ویدئو] سر میخورند؟
نکته در کشش و پایداری نا متوازن چرخ هاست. یکبار دیگه به اون ویدئو نگاه کنید. از خودروی سوم (فورد سفید رنگ) به بعد که در اتوبان و روی پل مشغول عبور هستند موضوع نکته ای هست که میخوام بگم.

اگر خوب دقت کنید میبینید که بیشتر اونها در حالی که چپ و راست خودرو روی دو سطح با اصطکاک متفاوت قرار داره در حال حرکته. این به معنی کشش بیشتر یک طرف نسبت به طرف دیگه است.

3463

شما میتونید این اثر رو به سادگی تست کنید. یک روز که دید خوبی داشتید و مسیر هم خلوت بود، چرخ های یک طرف ماشین رو روی خط ممتد قرار بدید. به سادگی کشیدن فرمان یا تمایل خودرو به تغییر مسیر رو حس میکنید. هرچه سرعت بیشتر باشه این اثر هم بیشتر میشه.

بنابر این در چنین شرایطی حواستون باشه که تا جای ممکنه چرخ ها روی یک سطح قرار بگیرند. معمولن در زمستان وسط جاده برف و یخ کمتری داره ولی از وسط جاده عبور کردن خطرهای خودشو داره. اگر اینو به اضافه نکته ای که در مورد رابطه مستقیم سرعت و انحراف خودرو گفتم جمع کنید به این نتیجه میرسید که برای سر نخوردن بهتره از مسیری یکدست و با سرعت کم حرکت کنید که در اون ویدئو میبینید این اشکال در اون راننده ها وجود داره.

+

در چنین شرایطی یک فرمان دادن بسیار بسیار کم زاویه هم باعث میشه خودرو تمایل به انحراف پیدا بکنه. بنابر این بهتره از فرمان دادن های دفعی و یکباره هم پرهیز کنید.

sonixax
02-02-2014, 10:42 PM
در هر صورت کنار اومدن با اینکه یه نفر با اتومبیلی له شده که شما راننده اش بودید خیلی سخته، و از طرف دیگه جون آدم ها هم از هر چیزی باارزش تره.

اون پست من میتونه یه راهنما و یه هشدار خوب برا عابرین پیاده هم باشه.

بله از نظر روانی روی خود راننده تاثیر میذاره! و من هم منکرش نیستم.
ولی هر طوری به داستان نگاه کنیم مقصر عابر پیاده هستش.

kourosh_bikhoda
02-23-2014, 07:33 PM
این تصادف اخیر در جاده هراز کارشناسش گفته به علت عدم توجه راننده اتوبوس به جلو بوده. عدم توجه به جلو معمولن به خاطر حواس پرتی هایی هست که همه اونها رو ساده میگیریم، مثل اس ام اس خوندن، تعویض سی دی یا کانال رادیو، برداشتن خیار برای خوردن، نگاه به کنار جاده یا هر چیز دیگه. کافیه یک ثانیه حواستون از روی جاده منحرف بشه، در اونصورت در سرعت 100 شما 28 متر از جاده رو در بی خبری و به صورت کور طی کردید. تصور کنید: 28 متر! طول اتوبوس 2 کابین شهری که در تهران هست حدود 18 متر میباشد!

iranbanoo
02-23-2014, 07:39 PM
ین تصادف اخیر در جاده هراز کارشناسش گفته به علت عدم توجه راننده اتوبوس به جلو بوده. عدم توجه به جلو معمولن به خاطر حواس پرتی هایی هست که همه اونها رو ساده میگیریم، مثل اس ام اس خوندن، تعویض سی دی یا کانال رادیو، برداشتن خیار برای خوردن، نگاه به کنار جاده یا هر چیز دیگه. کافیه یک ثانیه حواستون از روی جاده منحرف بشه، در اونصورت در سرعت 100 شما 28 متر از جاده رو در بی خبری و به صورت کور طی کردید. تصور کنید: 28 متر! طول اتوبوس 2 کابین شهری که در تهران هست حدود 18 متر میباشد!
قضیه ی جاده پیچید راننده نپیچیده:)))
یعنی تمام مسئولیت مرگ 18 نفر به دوش رانندست؟ جاده ی باریک بدون گارد ریل!
حداقلش این بود که جلوی این فاجعه به طریقی گرفته بشه.
البته جاده های آلمانم گارد ریل ندارن.پس همه چی رو به راهه:e412:

kourosh_bikhoda
02-23-2014, 07:50 PM
قضیه ی جاده پیچید راننده نپیچیده:)))
یعنی تمام مسئولیت مرگ 18 نفر به دوش رانندست؟ جاده ی باریک بدون گارد ریل!
حداقلش این بود که جلوی این فاجعه به طریقی گرفته بشه.
البته جاده های آلمانم گارد ریل ندارن.پس همه چی رو به راهه
نظر کارشناس این بوده. من که کارشناس نیستم :e056: ولی دست کارشناس هم برای مقصر کردن راهداری باز در قانون جدید.

ولی منصفانه اگر بخواهید نگاه کنید باید گفت راننده اون جاده رو میشناخته چون در مسیر جاده هراز کار میکرده. بنابر این میدونه کجا چه خطری در کمینه. ضمن اینکه مسافران گفتند در حال مکالمه با موبایل بوده. نقایص راه درصد کمی از تصادفات رو تشکیل میده در ایران. یکبار گفتند 70 درصد عامل تصادفات خطای انسانی هست.

sonixax
02-23-2014, 07:54 PM
البته جاده های آلمانم گارد ریل ندارن.پس همه چی رو به راهه

آلمان اصولن دره و کوهستان نداره و همه اش صافه ولی برای اینکه دیگه از این دست مهملات که همگی از سر بی اطلاعی هستند تحویل ندهید :

همه ی این جاده ها در آلمان هستند از بیخ :

3655
3656

3658
3659
3660

kourosh_bikhoda
05-02-2014, 08:14 AM
یکی از مفاهیم بسیار کارا و به درد بخور در زمینه رانندگی چیزی است به نام رانندگی تدافعی Defensive driving - WiKi (http://en.wikipedia.org/wiki/Defensive_driving)

رانندگی تدافعی عبارتست از نجات جان ها، زمان و پول علیرغم هرگونه شرایط محیطی و شرایط رانندگی سایرین. به زبان ساده رانندگی تدافعی میگه شما به رانندگی خودتون کاملن مطئن بشید ولی به رانندگی دیگران خیر. اصلن تصور کنید دیگران دیوانه یا مست یا ناشی هستند. بنابر این شما با اقداماتی پیشگیرانه تلاش میکنید زندگی خود و دیگران رو نجات بدید. این اقدامات پیشگیرانه مجموعن تشکیل رانندگی تدافعی میدهند.

از جمله این اقدامات بستن کمربند ایمنی، عدم تجاز از سرعت مجاز، رعایت سرعت مطمئن، محکم کردن اشیاء آزاد در خودرو، نشستن صحیح، راه دادن به خودروهایی که میخواهن سبقت بگیرند یا از سرعت تجاوز کنند و این دست مسائل هست.

Russell
05-02-2014, 09:18 AM
یکی از مفاهیم بسیار کارا و به درد بخور در زمینه رانندگی چیزی است به نام رانندگی تدافعی Defensive driving - WiKi

رانندگی تدافعی عبارتست از نجات جان ها، زمان و پول علیرغم هرگونه شرایط محیطی و شرایط رانندگی سایرین. به زبان ساده رانندگی تدافعی میگه شما به رانندگی خودتون کاملن مطئن بشید ولی به رانندگی دیگران خیر. اصلن تصور کنید دیگران دیوانه یا مست یا ناشی هستند. بنابر این شما با اقداماتی پیشگیرانه تلاش میکنید زندگی خود و دیگران رو نجات بدید. این اقدامات پیشگیرانه مجموعن تشکیل رانندگی تدافعی میدهند.

از جمله این اقدامات بستن کمربند ایمنی، عدم تجاز از سرعت مجاز، رعایت سرعت مطمئن، محکم کردن اشیاء آزاد در خودرو، نشستن صحیح، راه دادن به خودروهایی که میخواهن سبقت بگیرند یا از سرعت تجاوز کنند و این دست مسائل هست.

یک فامیلی داشتیم مدت زیادی رانندگی می‌کرد در جاده‌های ایران و از اینکار پرخطر سرسالم به در برد و به بازنشستگی رسید، دقیقا همین‌ها رو توصیه می‌کرد، در ایران هم بگمانم این روش اولین و آخرین روش رانندگی‌ست که با آن حفظ امنیت و اعصاب ممکن است.

kourosh_bikhoda
05-02-2014, 12:42 PM
یک فامیلی داشتیم مدت زیادی رانندگی می‌کرد در جاده‌های ایران و از اینکار پرخطر سرسالم به در برد و به بازنشستگی رسید، دقیقا همین‌ها رو توصیه می‌کرد، در ایران هم بگمانم این روش اولین و آخرین روش رانندگی‌ست که با آن حفظ امنیت و اعصاب ممکن است.
من همین دو سه شب پیش نزدیک های نیمه شب بود در حال زانندگی به یک چهار راه نزدیک میشدم که چراغ سبز نزدیک به زرد شدن بود. میدونید که رسم ما ایرانی ها اینه که گازشو بگیریم زود بریم ولی من در کنار ضعیفه مکرمه داشتم حالشو میبردم و دیدم گاز هم بدم به چراغ زرد میرسم و اینکارو نکردم. وضعیت خیابان طوری بود که به خاطر پارک دوبل ها، کسی نمیتونست از سمت راست من سبقت بگیره و منم در لاین سرعت بودم. پست چراغ که ایستادم یک بابایی با اعصاب داغون اومد بغل با پراید گفت یه خورده گاز میدادی الان رد کرده بودیم. من بهش گفتم گاز میدادم میرفتم اون دنیا؟ تو میخوای بمیری به من ارتباطی نداره برو بمیر. گفت حیف که زن کنارت نشسته. منم عصبانی شدم گفتم مثلن چه غلطی میکردی؟ گفت برو دنبال شر نگرد. گفتم فکر کن دنبال شر میگردم، داری تو بساطت؟ چپ چپ نگاه کرد گفت واقعن خیلی حیف که زن کنارته بچه پررو. من گفتم الان بیا اون گوشه چهارراه زنم تو ماشین میشینه پیاده میشم ببینم چکاره ای. رفتم ولی اون نیومد.

در اون لحظه من واقعن عصبانی و ناراحت شدم از رفتار سطح پایین این مردک. جالبه بدونید که سخت ترین کار و عذاب آور ترین کار برای من رانندگی هست. من در طول مدتی که گواهینامه دارم تا به حال دو سه بار جریمه شدم. تصور کنید چقدر حرص میخورم از رفتار رانندگان ایرانی. خلاصه بعد از اینکه دیدم مردک بزدل نیومد به این فکر افتادم که میومد هم میخواستیم یقه همو بگیریم و ده بزن! در حالیکه اگر به اصول رانندگی تدافعی رفتار میکردم، با یک «بله شما درست میگید» نه اعصابم خورد میشد نه اتفاقی میفتاد. اینه که اومدم این پست رو در مورد رانندگی تدافعی نوشتم. در رانندگی تدافعی به هیچ چیز دیگران اعم از اعصاب، روان، مهارت، وضعیت فنی خودرو، لاستیک و غیره نمیشه اعتماد کرد. پس شر رو بخوابونید.

mosafer
05-03-2014, 09:29 PM
با رعایت کردن تمام موارد باز هم برخی ها هستند که با حماقت خود جان بقیه را به خطر میاندازند
مثلا برخی رانندگان مردی که لطف زیادی به خانمها دارند

kourosh_bikhoda
05-04-2014, 06:48 AM
البته من از رفتار رانندگان مرد در برابر زن ها دفاع نمیکنم ولی خانم هایی که هنوز مهارت کافی پیدا نکردند که پارک دوبل کنند یا از بین دو ماشین در کوچه تنگ عبور کنند واقعن نباید پشت فرمون بنشینند. رانندگی یک مهارته که فقدانش به خطر انداختن جان و مال دیگران رو موجب میشه.

mosafer
05-04-2014, 07:56 AM
البته من از رفتار رانندگان مرد در برابر زن ها دفاع نمیکنم ولی خانم هایی که هنوز مهارت کافی پیدا نکردند که پارک دوبل کنند یا از بین دو ماشین در کوچه تنگ عبور کنند واقعن نباید پشت فرمون بنشینند. رانندگی یک مهارته که فقدانش به خطر انداختن جان و مال دیگران رو موجب میشه.
البته سخن من مربوط به این قسم ازارها نبود حداقل برای من،ده سال زمان زیادی بوده برای کسب مهارت
ولی کماکان برخی مردها با حرکات احمقانه نشان میدهند عقل درستی برای رانندگی ندارند
همیشه مهارت جوابگو نیست :e405:

iranbanoo
05-04-2014, 06:46 PM
دقت کردید هر وقت یه خانم تخلف کنه امونش نمیدن؟!
ببین زنه ها! هاها خانمه!....
من یه مدتی حساس شده بودم به این تیکه ها فقط کافی بود یه مردی خلاف کنه دیگه ول کن نبودم:e404:

mosafer
05-04-2014, 08:10 PM
دقت کردید هر وقت یه خانم تخلف کنه امونش نمیدن؟!
ببین زنه ها! هاها خانمه!....
من یه مدتی حساس شده بودم به این تیکه ها فقط کافی بود یه مردی خلاف کنه دیگه ول کن نبودم:e404:
بله همینطور هست
من کلا اهل خلاف نیستم مگر مواردی نادرآن هم دور از چشم بچه ها :)
مدتی پیش بخاطر عجله ای که داشتم مسیر خیلی کوتاهی را ورود ممنوع طی کردم مردی همزمان از میلان روبرو به سمت من امد و شروع کرد به تیکه انداختن در صورتی که خود اوهم در همان لحظه در حال خلاف بود
ولی برایش مهم نبود ،من ِ زن نباید خلاف میکردم

Russell
05-04-2014, 08:54 PM
بله همینطور هست
من کلا اهل خلاف نیستم مگر مواردی نادرآن هم دور از چشم بچه ها :)
مدتی پیش بخاطر عجله ای که داشتم مسیر خیلی کوتاهی را ورود ممنوع طی کردم مردی همزمان از میلان روبرو به سمت من امد و شروع کرد به تیکه انداختن در صورتی که خود اوهم در همان لحظه در حال خلاف بود
ولی برایش مهم نبود ،من ِ زن نباید خلاف میکردم

من متوجه نشدم، یعنی شما ورود ممنوع میرفتید از روبرو هم که ماشین میآمده خلاف میآمده؟ خیابان کلا ممنوع بوده؟!!

...
خواهران و بردارن گرامی اینجا قرار است نکات فنی رانندگی گفته شود، یک کار کنید همین چهارتا پست فنی خوب هم که اکثرا کوروش بیخدا گذاشته هم گم و گور شود لای این بحث‌ها !!

Persepolis
05-06-2014, 08:24 PM
پست چراغ که ایستادم یک بابایی با اعصاب داغون اومد بغل با پراید گفت یه خورده گاز میدادی الان رد کرده بودیم. من بهش گفتم گاز میدادم میرفتم اون دنیا؟ تو میخوای بمیری به من ارتباطی نداره برو بمیر. گفت حیف که زن کنارت نشسته. منم عصبانی شدم گفتم مثلن چه غلطی میکردی؟ گفت برو دنبال شر نگرد. گفتم فکر کن دنبال شر میگردم، داری تو بساطت؟ چپ چپ نگاه کرد گفت واقعن خیلی حیف که زن کنارته بچه پررو. من گفتم الان بیا اون گوشه چهارراه زنم تو ماشین میشینه پیاده میشم ببینم چکاره ای. رفتم ولی اون نیومد.کوروش جان دوستانه بهت می‌گم هیچوقت دیگه اینکار را نکن حتا اگر دشنامی هم داده بشه! همین دیشب چنین بحثی را پشت چراغ قرمز دیدم که ای کاش نمی‌دیدم و البته چندین مورد دیگر هم خودم قبلنا دیده بودم!
همچین مواقع باید دایورتش کنی به چپی :e415:

شما هم چه انتظاراتی سنگینی از این خانم‌ها داری !! پارک دوبل!!!!!!!!! گذر از بین دو ماشین در کوچه تنگ!!!!!!! نه نمی‌خواد فقط تو لاین سرعت آرام نرانند کافیه :e00e:

azarnoosh
05-06-2014, 08:33 PM
قبول دارم که خانم ها یعنی خیلی از خانم ها بد رانندگی میکنند ولی همیشه همه رو با یه چوب نمیشه زد .
چند روز پیش با چند تا از دوستان رفته بودیم بیرون .یکی از دوستانم ادعاش میشد توی رانندگی و من اولین بار بود رانندگی ایشون رو میدیدم اصلا با وضع فجیعی رانندگی می کرد که من نتونستم جلوی خنده ام رو بگیرم و اینقدر خندیدم که اشک از چشمام جاری بود و توی بغل دوستم افتادم . طرف با اون همه ادعا نمیدونست که از دنده یک تنها برای شروع استفاده می توان کرد و ماشین با این حرک تکان های شدید میخورد که من از خنده روده بر شده بودم ...
ترس در رانندگی معضل خیلی از خانم هاست و همچنین خودخواهی مانع این میشه که خط سبقت رو ول کنن و بکشن کنار :e404:

kourosh_bikhoda
05-07-2014, 07:07 AM
کوروش جان دوستانه بهت می‌گم هیچوقت دیگه اینکار را نکن حتا اگر دشنامی هم داده بشه! همین دیشب چنین بحثی را پشت چراغ قرمز دیدم که ای کاش نمی‌دیدم و البته چندین مورد دیگر هم خودم قبلنا دیده بودم!
خیر من دعوایی نیستم معمولن ولی بلدم از خودم دفاع کنم :e00e::e14c:
از تذکرتون سپاسگزارم :e032:

sonixax
05-15-2014, 09:34 PM
امروز یک گوسفندی از پشت با سرعت توی لاین چپ اومد نزدکیم بعد به فاصله 1 متر زرتی پیچید جلوم بعد از پیچیدن تازه راهنما زد فوری بعدش زرتی زد روی ترمز راه رو اشتباه رفته بود من رو شوت کرد توی لاینی که میره توی اتوبان.
من هم اصلن نفهمیدم چی شد فقط ناخودآگاه از خط ممتد رد شدم برگشتم توی مسیر که کلی شانس آوردم کسی توی خیابون نبود.
در مواجهه با چنین گوساله هایی دقیقن باید چه کرد ؟!

Dariush
05-15-2014, 11:19 PM
در مواجهه با چنین گوساله هایی دقیقن باید چه کرد ؟!
دقیق‌اش را می‌خواهی میلاد جان؟! با یکی از این لندروورهای 10 تنی بروی در خیابان و عن و گوه‌اشان را با هم یکی کنی.

sonixax
05-16-2014, 01:23 AM
دقیق‌اش را می‌خواهی میلاد جان؟! با یکی از این لندروورهای 10 تنی بروی در خیابان و عن و گوه‌اشان را با هم یکی کنی.

داریوش جان 100 هزار تا پول لندرور بدهم که عن و گه یکی دیگه رو یکی کنم ؟

Dariush
05-16-2014, 01:49 AM
داریوش جان 100 هزار تا پول لندرور بدهم که عن و گه یکی دیگه رو یکی کنم ؟
آقا به جانِ عزیز خودت چنان این عوضی‌ها خون به دلِ ما کرده‌اند که من حاضرم یک میلیون دلار هم بدهم (اگر داشتم) یکی از این تانک‌های فوق‌سنگین بخرم و در خیابان بیوفتم دنبالشان!

kourosh_bikhoda
05-27-2014, 08:09 PM
بهتره برای افزایش عمر لاستیک های خودروتان، بعد از هر 18-20 هزار کیلومتر رانندگی، لاستیک های جلو و عقب رو با هم جابجا کنید. این جابجایی بهتره به صورت ضربدری انجام بشه. یعنی لاستیک جلو سمت چپ بره عقب سمت راست.

علت این کار اینه که چون میزان فرسایش لاستیک های جلو بیشتر از عقب هست (به خصوص در خودروهای دیفرانسیل جلو) زودتر فرسوده میشند و بنابر این زودتر از بین میرند. با جابجایی شما میتونید عمر اونها رو افزایش بدید. بدون جابجایی مثلن لاستیک جلو براتون 35 هزارتا non-stop کار میکنه ولی با این کار عمرش رو به 45 هزار میرسونید.

حالا چرا ضربدری؟ باز هم به خاطر تفاوت نرخ فرسایش در دو سمت چپ و راست خودرو.

kourosh_bikhoda
05-27-2014, 08:19 PM
صحبت از ضربدری شد، یادم افتاد که برای باز/بسته کردن پیچ های چرخ باید به صورت ضربدری عمل کنید:

http://www.daftarche.com/images/imported/2014/05/4.png

نخست پیچ ها را در حالتی که جک هنوز زیر ماشین نیست شل کنید (تقریبن نیم دور چرخاندن)، بعد که جک زدید بازشون کنید. برای بستن هم روی جک فقط تا حدوی سفت کنید، بعد که جک رو آوردید پایین و ماشین روی چرخ رفت پیچ ها رو کالن سفت کنید. تمام مراحل به صورت ضربدری انجام شود. این کار برای کاهش تنش محبوس در رینگ و بعلاوه فشار یکسان بر هر پیچ انجام میشه. کاهش تنش نتیجش افزایش عمر رینگ و توپی چرخ هست و فشار یکسان پیچ ها هم نتیجش عدم لنگ زدن چرخ هست.

mosafer
05-27-2014, 09:29 PM
هیچ گاه برایم پیش نیامد تا پنجری ماشین را بگیرم کلیتش را میدانم ولی ریزکاری اگر داشته باشد را نه چون به صورت تجربی انجام ندادم نکاتی دارد که دانستنش مهم و ضروری باشد؟

Anarchy
05-27-2014, 09:38 PM
هیچ گاه برایم پیش نیامد تا پنجری ماشین را بگیرم کلیتش را میدانم ولی ریزکاری اگر داشته باشد را نه چون به صورت تجربی انجام ندادم نکاتی دارد که دانستنش مهم و ضروری باشد؟

How to Change a Tire: 14 Steps (with Pictures) - wikiHow (http://www.wikihow.com/Change-a-Tire)

kourosh_bikhoda
05-28-2014, 06:10 AM
در اون لینک آنارشی نکاتش ذکر شده ولی من تاکید میکنم:

1. اگر لاستیک عقب رو میخواهید تعویض کنید، ترمز دستی به تنهایی کفایت نمیکنه؛ مگر اینکه سطح خیابان کاملن کفی باشه. باز هم ولی برای احتیاط بهتره اگر خودروتون دیفرانسیل جلو هست دنده اون رو در وضعیت درگیر (1 یا P) قرار بدید. اگر دیفرانسیل عقب باشه که درگیر کردن دنده با کشیدن ترمز دستی تفاوتی نداره بنابر این باید یک سنگی آجری کلوخی چیزی زیر چرخ جلو قرار بدید (در جهت شیب جاده).

2. همیشه یک دستکش کار (دستکش صنعتی) در صندوق عقب داشته باشید. تعویض لاستیک کاریه که دست و بال شما رو خیلی کثیف میکنه و ضمنن ممکنه داغی پیچ و رینگ و خود لاستیک ناشی از حرکت خودرو باعث آزار شما بشه.

3. شل کردن اولیه و سفت کردن آخری رو در وضعیتی انجام بدید که ماشین روی جک نیست. یعنی هر 4 چرخ روی زمین هستند. علت اینکار اینه که شل و سفت کردن پیچ نیروی زیادی میخواد که وارد کردن این نیرو در حالت روی جک خیلی ایمن نیست.

Russell
05-28-2014, 01:25 PM
بنابر این باید یک سنگی آجری کلوخی چیزی زیر چرخ جلو قرار بدید (در جهت شیب جاده).

:21:

sonixax
05-28-2014, 09:39 PM
3. شل کردن اولیه و سفت کردن آخری رو در وضعیتی انجام بدید که ماشین روی جک نیست. یعنی هر 4 چرخ روی زمین هستند. علت اینکار اینه که شل و سفت کردن پیچ نیروی زیادی میخواد که وارد کردن این نیرو در حالت روی جک خیلی ایمن نیست.

منم تا حالا نشده پنچر گیری کنم! یعنی ماشینم اصلن زاپاس نداره! یک چیز مایع مانند داره با پمپ باد که اون رو میریزیم توی لاستیک و بعد باد میزنیم تا نزدیک ترین تعمیرگاه میرسونیمش.
برای همین نمیدونم چه قدر باید پیچ رو سفت کرد!؟

kourosh_bikhoda
05-29-2014, 09:34 AM
:21:

برعکس نوشتم؟

Russell
05-29-2014, 09:47 AM
برعکس نوشتم؟
نه، تصور اینکه آجر رو طرق دیگه بگذاری خنده داره !!

kourosh_bikhoda
05-29-2014, 02:30 PM
منم تا حالا نشده پنچر گیری کنم! یعنی ماشینم اصلن زاپاس نداره! یک چیز مایع مانند داره با پمپ باد که اون رو میریزیم توی لاستیک و بعد باد میزنیم تا نزدیک ترین تعمیرگاه میرسونیمش.

منظورت اسپری هست؟ یک سری اسپری ها هستند که برای این کارند. ولی پمپ باد دیگه ندارند.

http://www.daftarche.com/images/imported/2014/05/80.jpg

نکته ای که در استفاده از این اسپری ها باید مد نظر قرار بگیره اینه که بعضی خودروهای گرانقیمت که سیستم کنترل باد لاستیک (TPMS) دارند، یک سنسور فشارسنج داخل رینگشون تعبیه شده که در صورت استفاده از این اسپری مسدود و کور میشه. بنابر این نباید از اون استفاده بشه.

برای همین نمیدونم چه قدر باید پیچ رو سفت کرد!؟
در کارخانه های خودروسازی چرخ ها بوسیله تورک متر (Torque meter) سفت میشوند. فشار معمول برای سفت کردن اینها بین 60 تا 70 پوند گشتار هست. این مقدار انقدر زیاد هست که برای باز کردنش به مشکل بر بخورید و لازمه کل وزن بدنتون رو هتا روی آچار چرخ بندازید.

sonixax
05-30-2014, 01:42 AM
منظورت اسپری هست؟ یک سری اسپری ها هستند که برای این کارند. ولی پمپ باد دیگه ندارند.

نه منظوم اینه :

4223

اول با اون کپسوله توی لاستیک رو پر میکنی بعدش با اون جعبه هه (که پمپ باد هستش) لاستیک رو باد میکنی یه 100 کیلومتری راه میبرتت تا برسی به یک تعمیرگاهی جایی. فقط زمانی ناکارآمد هستش که لاستیک تکه تکه بشه.

mosafer
02-20-2015, 07:45 PM
درود..
یک سوال...
زمانی که فرمون ماشین به اصطلاح میبُرد(اصلاحش را نمیدانم درست است یا نه)چه باید کرد؟

+
دیروز این اتفاق برای من افتاد

sonixax
02-20-2015, 10:13 PM
درود..
یک سوال...
زمانی که فرمون ماشین به اصطلاح میبُرد(اصلاحش را نمیدانم درست است یا نه)چه باید کرد؟

+

یعنی چی میبرد ؟! دقیقن چی میشه وقتی این طوری میشه ؟ :دی
من با این اصطلاح آشنایی ندارم!! ولی اگر منظورتون اینه که فرمون کار نکنه! خوب دو حالت داره :

1- یا فرمون ماشینتون مثل مال من هیدرولیک هست (یا به قول آلمانی سروو لنکونگ) خوب در این صورت میتونید اشهد مبارک رو بخونید اگر سرعتتون زیاده :))
2 - یا فرمون ماشین از همین معمولیهاست که در اون صورت بایستی هر بار قبل از راهی شدن برای سفر یک دو کامل ون یکاد بخونید :)))

ولی سوای شوخی بفرمایید دقیقن چه اتفاقی میوفتد تا اگر میدانستم برایتان بگویم چون همان طوری که گفتم با اصطلاحی که گفتید آشنایی ندارم.

yasy
02-20-2015, 10:22 PM
مثلن پشت چراغ قرمزی و نزدیک ترین نفر به خطر عابر همزمان که پات روی ترمزه باید روی کلاچ هم باشه که اگر کسی از پشت زد بهت در نتیجه اش پات از روی هر دوتا ول میشه و ماشین خاموش میشه این طوری ماشینت نمیپره روی خط عابر. این چیزی بود که توی آموزش اینجا به ما یاد دادند و خیلی از کسانی که در ایران قبل از این رانندگی میکردند با بعضی از اینها مشکل داشتند اساسی به خاطر اینکه همه فکرشون توی خراب شدن صفحه کلاچ و ماشین بود در صورتی که اینجا بهشون میگند مهم نیست که استهلاک ماشین بره بالا مهم اینه که برای کسی خطری ایجاد نکنی.
.
جدی دلیلش اینه؟
کسی همچین چیزی اینجا به ما نگفته بود!
حالا اگه اوتومات باشه تو همیچین وضعیتی چی میشه؟:e40e:

sonixax
02-20-2015, 11:28 PM
جدی دلیلش اینه؟
کسی همچین چیزی اینجا به ما نگفته بود!
حالا اگه اوتومات باشه تو همیچین وضعیتی چی میشه؟

خوب اسمش روشه دیگه!!! خودش نمیذاره ماشین بپره جلو!

mosafer
02-21-2015, 06:07 AM
یعنی چی میبرد ؟! دقیقن چی میشه وقتی این طوری میشه ؟ :دی
من با این اصطلاح آشنایی ندارم!! ولی اگر منظورتون اینه که فرمون کار نکنه! خوب دو حالت داره :

1- یا فرمون ماشینتون مثل مال من هیدرولیک هست (یا به قول آلمانی سروو لنکونگ) خوب در این صورت میتونید اشهد مبارک رو بخونید اگر سرعتتون زیاده :))
2 - یا فرمون ماشین از همین معمولیهاست که در اون صورت بایستی هر بار قبل از راهی شدن برای سفر یک دو کامل ون یکاد بخونید :)))

ولی سوای شوخی بفرمایید دقیقن چه اتفاقی میوفتد تا اگر میدانستم برایتان بگویم چون همان طوری که گفتم با اصطلاحی که گفتید آشنایی ندارم.
حدود 10 دقیقه ای حالت عادی نداشت
فرمون سفت بود ،برای مسیر مستقیم مجبور بودم فرمون را کمی به سمت راست هدایت کنم و همینطور زمان دور زدن ماشین با فاصله ای بیشتر از ان چیزی که من قصد داشتم حرکت میکرد فرض کنید زاویه ی 30 درجه ای که قصد دارید بشود 150 درجه
زمانی رسید که امکان دور زدن اصلا نبود کنترل ماشین از دست من خارج شد گویا فرمون به هیچی وصل نبود،ده دقیقه ای گذشت تا از بزرگراه خارج شدم و توانستم پارک کنم
یکی از آقایون رهگذر نگاهی انداخت و گفت"فرمون بریده ست"و نباید حرکت کنم
راننده ی جرثقیل ،تعمیرکار و چندین نفر دیگر نیز این اصطلاح را بکار بردند من خودم قبلا نشنیده بودم

sonixax
02-21-2015, 04:40 PM
حدود 10 دقیقه ای حالت عادی نداشت
فرمون سفت بود ،برای مسیر مستقیم مجبور بودم فرمون را کمی به سمت راست هدایت کنم و همینطور زمان دور زدن ماشین با فاصله ای بیشتر از ان چیزی که من قصد داشتم حرکت میکرد فرض کنید زاویه ی 30 درجه ای که قصد دارید بشود 150 درجه
زمانی رسید که امکان دور زدن اصلا نبود کنترل ماشین از دست من خارج شد گویا فرمون به هیچی وصل نبود،ده دقیقه ای گذشت تا از بزرگراه خارج شدم و توانستم پارک کنم
یکی از آقایون رهگذر نگاهی انداخت و گفت"فرمون بریده ست"و نباید حرکت کنم
راننده ی جرثقیل ،تعمیرکار و چندین نفر دیگر نیز این اصطلاح را بکار بردند من خودم قبلا نشنیده بودم

شرایط کشورها البته با هم فرق میکنه! (به خاطر قوانین و احترام به قوانین توسط مردم)
ولی در اروپا اگر دچار چنین مشکلی بشید اولین کاری که باید بکنید اینه که فلاشر ماشین رو روشن کنید تا پشت سری ها بفهمند شما دچار مشکل شدید. بعدش آروم آروم و با دقت سرعت رو کم کنید و سعی کنید در صورتی که امکانش هست ماشین رو به کنار هدایت کنید.
من هرگز با ماشینی که فرمونش هیدرولیک نیست رانندگی نکردم چون زمانی که از ایران خارج شدم کوچکتر و بینیاز تر از اونی بودم که بخوام رانندگی کنم، ولی این مشکل سفت شدن فرمان ماشین اغلب در ماشینهای هیدرولیک اتفاق میوفته و خیلی دلایل میتونه داشته باشه یکی از اونها خراب شدن پمپ هیدرولیکش هست و باعث سفت شدنش میشه. در شرایطی که ماشین خاموشه هم این اتفاق میوفته.

mosafer
02-22-2015, 10:28 AM
شرایط کشورها البته با هم فرق میکنه! (به خاطر قوانین و احترام به قوانین توسط مردم)
ولی در اروپا اگر دچار چنین مشکلی بشید اولین کاری که باید بکنید اینه که فلاشر ماشین رو روشن کنید تا پشت سری ها بفهمند شما دچار مشکل شدید. بعدش آروم آروم و با دقت سرعت رو کم کنید و سعی کنید در صورتی که امکانش هست ماشین رو به کنار هدایت کنید.
من هرگز با ماشینی که فرمونش هیدرولیک نیست رانندگی نکردم چون زمانی که از ایران خارج شدم کوچکتر و بینیاز تر از اونی بودم که بخوام رانندگی کنم، ولی این مشکل سفت شدن فرمان ماشین اغلب در ماشینهای هیدرولیک اتفاق میوفته و خیلی دلایل میتونه داشته باشه یکی از اونها خراب شدن پمپ هیدرولیکش هست و باعث سفت شدنش میشه. در شرایطی که ماشین خاموشه هم این اتفاق میوفته.
سپاس بابت توضیح...
نمیدانم چه مشکلی پیش امد ولی روز استرس سازی بود :)
مدتیست سرعت گیرهایی درست کرده اند که حدود نیم متر ارتفاع دارد شیب ملایمی هم ندارد باید با سرعت خیلی کم از ان عبور کرد
یکی از خیابانها که چنین سرعت گیری داردهیچ تابلوی خطری یا رنگ متمایزی هم نداشت تا راننده متوجه ی ان شود
شب قبل این حادثه با سرعتی بالا از روی این مانع گذشتم
و زمانی متوجه سرعت گیر شدم که زمان برای کم کردن سرعت نبود و ماشین با شدت تمام به زمین برخورد کرد احتمالا مشکل پیش امده بدین خاطر بود

Reactor
02-22-2015, 01:34 PM
درود..
یک سوال...

+

اون ماشین رو باید فروخت.
دیگه سوار نشو.
دفعه بعد اگر با 80 تا سرعت در اتوبان فرمون ببره و چرخ ها بچرخه 8تا ملق زدی:e404:
بفروش یکی دیگه بخر

sonixax
02-22-2015, 03:04 PM
سپاس بابت توضیح...
نمیدانم چه مشکلی پیش امد ولی روز استرس سازی بود :)
مدتیست سرعت گیرهایی درست کرده اند که حدود نیم متر ارتفاع دارد شیب ملایمی هم ندارد باید با سرعت خیلی کم از ان عبور کرد
یکی از خیابانها که چنین سرعت گیری داردهیچ تابلوی خطری یا رنگ متمایزی هم نداشت تا راننده متوجه ی ان شود
شب قبل این حادثه با سرعتی بالا از روی این مانع گذشتم
و زمانی متوجه سرعت گیر شدم که زمان برای کم کردن سرعت نبود و ماشین با شدت تمام به زمین برخورد کرد احتمالا مشکل پیش امده بدین خاطر بود

این سرعت گیر از مزخرفت ترین چیزهاست!!!
در آلمان استفاده ازش منسوخ است مگر در برخی املاک و خیابانهای خصوصی!!! یعنی اگر توسط دولت چنین چیزی در خیابان کار گذاشته شود و خودروی شما به واسطه آن آسیب ببیند (حتا اگر درمحدوده 30 کیلومتری 300 کیلومتر میراندید) یک خسارت گنده از دولت خواهید گرفت.

sonixax
02-22-2015, 03:04 PM
اون ماشین رو باید فروخت.
دیگه سوار نشو.
دفعه بعد اگر با 80 تا سرعت در اتوبان فرمون ببره و چرخ ها بچرخه 8تا ملق زدی
بفروش یکی دیگه بخر

اتوبان 80 تا ؟!؟!؟!؟!؟!؟!

Reactor
02-22-2015, 04:42 PM
اتوبان 80 تا ؟!؟!؟!؟!؟!؟!

بیشتر بری عکس میگیره:e404:

sonixax
02-22-2015, 09:05 PM
بیشتر بری عکس میگیره

انقدر کم ؟! اینجا اگر تعمیراتی چیزی وسط اتوبان نباشه 120 تا تازه شروع میشه بیشتر جاها :دی

Alice
02-28-2015, 05:00 PM
بچه ها کسی که گواهی نامه پایه یک داره باید گواهی نامه پایه دو هم بگیره؟

یه نفر
02-28-2015, 05:58 PM
بچه ها کسی که گواهی نامه پایه یک داره باید گواهی نامه پایه دو هم بگیره؟
کسی که پایه یک داره یعنی قبلا 5سال پایه دو داشته و تونسته الان پایه یک بگیره..