PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مرز آزادی كجاست

azadah
10-15-2013, 05:53 PM
درود

نظرات بزرگان در باره آزادی .
انسان محكوم به آزادی است . (ژان پل سارتر )
بزرگترین ثروت یك ملت آزادی است . ( ارد بزرگ )
آزادی بدون دانائی بدست نمی آید . ( ارد بزرگ )
خداوند آزادی را آفرید و بشر بندگی را (آندره شیند)
زینت انسان در سه چیز است . علم . محبت و آزادی (افلاطون)

میهن پرستی و آزادی خواهی كلید درمان بسیاری از ناراستی هاست (ارد بزرگ) .
همه آزادی های ما حكم یك بسته را دارد . اگر بنا است كه یكی از محتویات این بسته محفوظ بماند . تمام آن باید حفظ شود . (ناشناس) .
هیچ نیروئی قوی تر از میل به آزادی نیست (ناشناس)
مالكیت زمین از اهمیت خاصی برخوردار است . چنانچه مقرر گردد كه زمین متعلق به هیچ كس نباشد . مگر آن كس كه روی آن كار می كند . آن گاه می توان آزادی پایدار را تضمین كرد (لئو تولستوی) .
مردم به جبران آزادی فكر كه بندرت از آن استفاده می كنند . خواستار آزادی بیان هستند (سورن كریكه گارد)
فرمانروایان همواره سه كار مهم در برابر مردم دارند . نخست . امنیت . دوم . آزادی و سوم نان (ارد بزرگ)
زنده باد ملتی كه برای زنده داشتن آزادی زندگی را دوست دارد (محمد خیابانی).
تجارت آزاد یك قانون اساسی نیست . بلكه یك راه نجات موقت است (بنیامین دیسرائیل) .
تمام مردم آزادی را دوست می دارند . ولی مهارت عجیبی در معدوم كردن آن به كار می برند . باید آزادی را موقتا از دست داد تا بتوان برای همیشه آن را حفظ نمود . (شارل دومنتسكیو)
آنگاه كه آزادی فدای میهن پرستی می شود . و وارون براین میهن پرستی فدای چیزهای دیگر . كشور رو به پلشتی می گراید . (ارد بزرگ)
خود را از بند نام و ننگ برهانید . تا آزاد توانید زیست . (عبید زاكانی)
طبیعت به حیوانات زبان بسته هم آزادی بخشیده .(تاس توسن)
انسان اگر درلحظه تصمیم گیری آزاد باشد . آزاد است . (فرانسوا ولتر)
اگر ملتی چیزی را بر آزادی ترجیح دهد . همه چیز خود را از دست خواهد داد . (ویلیام سامرست موام) .
محروم كردن مردم از آزادی به این بهانه كه از آن سو استفاده می كنند جنایتی بزرگ است .
آتاتورك می گوید . ملتی كه آزادیش غصب شده . هرقدر در ثروت و رفاه غوطه ور باشد . از نظر بشریت به اندازه یك پادو مغازه ارزش ندارد .
ویكتور هوگو می گوید . من اشخاص زنده را آنانی می دانم كه مبارزه می كنند . بدون مبارزه . زندگی مرگ است .
ژان ژاك روسو متفكر سوئیسی (زادروز 28 ژوئن سال 1712 در ژنو – درگذشت 2 ژوئیه 1778 ) . می گوید صرفنظر كردن انسان از آزادی به معنی صرفنظر كردن از خصلت انسانی است . وی تلاش می كند . نوعی هماهنگی میان آزادی فردی و جمعی ایجاد كند .
كنفوسیوس می گوید . مرد آزاده پیوسته می كوشد در گفتار خود . آهسته و در كردار خود تند و تیز باشد .

Soheil
10-15-2013, 07:03 PM
آزادی بیان به نظر من هیچ مرزی ندارد. کسی می تواند استثنایی نام ببرد؟ بعضیها در جواب به این استدلال که آزادی بیان محدودیت ندارد با سفسطه گری میگویند "اگر آزادی بیان محدودیتی ندارد پس من(من نوعی) هم میروم درب منزل شما و صبح تا شب داد و بیداد میکنم و به شما فحش میدهم. شما هم نباید اعتراضی کنید چون گفتید آزادی بیان محدودیت ندارد!"(نقل به مضمون)
حالا این حرف چه ربطی به آزادی بیان داره من نمیدونم.:e057: یادمه زمان انتشار آهنگ نقی، گویا مجتبی واحدی هم همین سخن را گفته بود و گفته بود مدافعان این آهنگ نباید با این موضوع مشکلی داشته باشند.(البته من اینو با واسطه شنیدم. گویا در یک برنامه تلویزیونی گفته بود.)

البته من حدس میزنم اینها تقیه می کنند و بهتر از من و دیگر دوستان، آزادی را میشناسند و خودشان خوب میدانند چرند میگویند. اگر به سخنان احمدی نژاد و مقامات حکومت هم نگاه کنید کاملا با مفهوم آزادی آشنایند و در دعواهای بین خودشان بخوبی درباره آزادی استدلال میکنند(و خودشان را لو میدهند).

آزادی های دیگر هم اگر آزادی متقابل و آزادی عمل و حقوق دیگران رو نگیرند باید به رسمیت شناخته بشه. ولی نه، بهتره آزادی رو تعریف نکنیم. باید چیزهایی که نباید آزاد باشند رو تعریف کرد و شمرد. به نظر من هر جا آزادی و حقوق دیگران شروع میشود آزادی ما به پایان میرسد.
البته ممکنه هیچ تعریفی بی نقص و جامع نباشه. ولی مشکل ما تعریف آزادی نیست. مساله اصلی شاید اینه که در این تعریف باید حقوق همه مردم برابر شمرده بشه و برای هر محدودیتی هم دلایل علمی و منطقی و این جهانی گذاشته بشه. نه مثل ایران که به یه عده بر پایه عقاید شخصی و موهومیشون، آزادی و حق و حقوق ویژه بدیم.

مزدك بامداد
10-15-2013, 07:10 PM
میهن پرستی و آزادی خواهی كلید درمان بسیاری از ناراستی هاست (ارد بزرگ)
این ارد بزرگ !! کیه که بادش کرده اند به فیلسوف هزاره ؟؟

homayoun
10-15-2013, 07:38 PM
آزادی بیان به نظر من هیچ مرزی ندارد. کسی می تواند استثنایی نام ببرد؟

پسر! همیشه بتلاش که پرسش خود را در پایان نوشتارت بزاری :e057: نه در اغاز ....خیلی بهتره جان تو..

ازادی بیان هم باید در چهارچوب ازادی همه باشد دیگه.. برای نمونه اگر کسی رو ازار بده خوب نیست...

اینکه از زندگی یک خواننده یا فرد پراوازه چیز بدی در روزنامه چاپ کنید یا بدگویی یا چیز نادرست هم درست نیست...
یا چیزی که مردم را به کار نادرست یا شورش ببرد.

یادمه چند سالها پیش 3 پسر که از هوادارن گروه متالی به نام اسلایر بودند ... با الهام از اهنگی از همین گروه که با زن ستیزی همراه بود
دست به کاری زده و به یک دختر تجاوز کرده و سپس او را کشته بودند و او را خونین در خونه اویخته بودند...
که پدر و مادر آن دختر از این گروه (شکایت) کرده بودند...که درد دادگاه این گروه گناهکار شناخته شد ولی پس از چندی
واسه ی گسترش ازادی بیان بیگناه شناخته شد. این رو بهش میگن یه گفت و گوی خوب درباره ی ازادی بیان!

Soheil
10-15-2013, 08:42 PM
پسر! همیشه بتلاش که پرسش خود را در پایان نوشتارت بزاری :e057: نه در اغاز ....خیلی بهتره جان تو..

ازادی بیان هم باید در چهارچوب ازادی همه باشد دیگه.. برای نمونه اگر کسی رو ازار بده خوب نیست...

اینکه از زندگی یک خواننده یا فرد پراوازه چیز بدی در روزنامه چاپ کنید یا بدگویی یا چیز نادرست هم درست نیست...
یا چیزی که مردم را به کار نادرست یا شورش ببرد.

یادمه چند سالها پیش 3 پسر که از هوادارن گروه متالی به نام اسلایر بودند ... با الهام از اهنگی از همین گروه که با زن ستیزی همراه بود
دست به کاری زده و به یک دختر تجاوز کرده و سپس او را کشته بودند و او را خونین در خونه اویخته بودند...
که پدر و مادر آن دختر از این گروه (شکایت) کرده بودند...که درد دادگاه این گروه گناهکار شناخته شد ولی پس از چندی
واسه ی گسترش ازادی بیان بیگناه شناخته شد. این رو بهش میگن یه گفت و گوی خوب درباره ی ازادی بیان!
:) بله شاید حق با شما باشه.

توضیحاتتون کمی گنگ هست. در ضمن برای هر کدام باید دلیل بیاورید و نشان بدهید که چطور به این نتیجه رسیدید که آزاد گذاشتن فلان چیز بدتر از محدود کردنش است.

آزار دادن رو اگه کلی بخوایم بگیریم مطمئنا خود شما هم موافق نیستی. مثلا انتشار اسناد جنایات مقامات حکومتی هم اونها رو آزار میده، پس طبق حرف شما حق نداریم این اطلاعات رو منتشر کنیم... که البته مطمئنا منظور شما چنین نبوده. یا شاید هم بوده؟ پس نیاز به تعریف دقیق هست، یا آوردن مثال.

گفتن حرفهای دروغ هم از نظر من در حیطه آزادی بیان قرار میگیره. اگر کسی دروغ گفت ما میتونیم حقیقت رو بیان کنیم و دروغ ها رو افشا کنیم. در یک جامعه آزاد مردم هم کسانی که دروغ میگویند را جدی نخواهند گرفت. چیزهای درست هم که چه مشکلی درست میکند؟ اتفاقا سلبریتی ها به همان سادگی که حق دارند طرفدار داشته باشند و تشویق و پرستیده شوند به همان سادگی، مخالفان این افراد هم حق هرگونه انتقاد و ریشخند کردن و ... نسبت به آنها را دارند. هر شخص یا عقیده ای که خود را در جامعه فرو کند نمیتواند فقط از شهرت چیزهای خوبش را بخواهد. این از نظر من بدیهیه. در مورد دروغ، استثناهایی مثل شهادت دروغ هم هست که البته ممنوع بودنش به خاطر صرفِ بیان دروغ نیست شما در دادگاه نمیتونید شهادت دروغ بدید چون محاکمه عادلانه که حق مسلم ِ متهم هست رو نقض میکنید و سرنوشت متهم رو تغییر می دهید...
کار نادرست هم تعریف مشخصی نداره پس باید کار نادرست هم آزاد باشه.
شورش هم که حق مسلم مردم هست. این حکومته که مطلقا هیچ حقی نداره مگر اینکه مردم بخواهند.:e420:

در مورد اون آهنگ هم خب شما که همه نتایج رو با دیدی وسیع تر بررسی نکردید. شاید اگر بخواهند برای همچین چیزی محدودیت بذارن نتایج بسیار بدتری داشته باشه. که یقینا هم همینطور هست. وگرنه از روی این اتفاق تنها نمیشه قضاوت کرد. ما که نمیتوانیم پیش بینی کنیم فلان آهنگ اگر خوانده شود 10 نفر خودکشی میکنند و بقیه آهنگها را آزاد بگذاریم این یک آهنگ را بگوییم نباید بخوانید. پس باید همه آهنگهای از این دست را ممنوع کنیم.
در ضمن نمیدونم چه چیزی در این آهنگ گفته شده. ولی میدونم ما مسئول عمل دیگران نیستیم. اون پسرها هم خودشون مقصر هستند. کسی را بزور به تجاوز کردن و کشتن دیگران مجبور نکرده اند. البته شاید اگر برای آزادی بیان بخواهیم محدودیت بگذاریم اولین چیز همین تشویق به ظلم و خشونت علیه دیگران باشه.

شما الان مطمئنی فلان حرف غلطه و میگی باید ممنوع باشه(مثلا همین آهنگ درباره زن ستیزی که مثال زدی) ولی معلوم نیست شاید اشتباه کرده باشی. پس هر محدودیتی میتونه پویایی جامعه رو بگیره و راه رو به حقیقت های جدید ببنده.

cool
10-15-2013, 08:58 PM
این چه حرفیه عزیز؟!(:
اگر اینگونه بود که اصلا آزادی بیان مطرح نمیشد!!.آنچه که مسلم است نقد اسلام،اسلام را ازار میدهد پس ایا ما حق نداریم اسلام را نقد کنیم؟

homayoun
10-15-2013, 08:59 PM
آزار دادن رو اگه کلی بخوایم بگیریم مطمئنا خود شما هم موافق نیستی. مثلا انتشار اسناد جنایات مقامات حکومتی هم اونها رو آزار میده، پس طبق حرف شما حق نداریم این اطلاعات رو منتشر کنیم... که البته مطمئنا منظور شما چنین نبوده. یا شاید هم بوده؟ پس نیاز به تعریف دقیق هست، یا آوردن مثال.

میخواستم اینو بگم..یادم رفت...شاید خبری درباره خواننده ای مانند جاستین بربری هم منو ازار بده.... ولی گفتنش نادرست نیست....

در مورد اون آهنگ هم خب شما که همه نتایج رو با دیدی وسیع تر بررسی نکردید. شاید اگر بخواهند برای همچین چیزی محدودیت بذارن نتایج بسیار بدتری داشته باشه. که یقینا هم همینطور هست. وگرنه از روی این اتفاق تنها نمیشه قضاوت کرد. ما که نمیتوانیم پیش بینی کنیم فلان آهنگ اگر خوانده شود 10 نفر خودکشی میکنند و بقیه آهنگها را آزاد بگذاریم این یک آهنگ را بگوییم نباید بخوانید. پس باید همه آهنگهای از این دست را ممنوع کنیم.
در ضمن نمیدونم چه چیزی در این آهنگ گفته شده. ولی میدونم ما مسئول عمل دیگران نیستیم. اون پسرها هم خودشون مقصر هستند. کسی را بزور به تجاوز کردن و کشتن دیگران مجبور نکرده اند. البته شاید اگر برای آزادی بیان بخواهیم محدودیت بگذاریم اولین چیز همین تشویق به ظلم و خشونت علیه دیگران باشه

من که خودم کمی متال گوش میدم اینو تو بیوگرافی اسلایر خوندم...پس اگه با کسی باشم اون گروهه :e057: چرا اندیشیدی که من که نگفتم ازادی بیان نباید برای این گروه باشه..:e404:

رسانه ها همه این را بدست گرفته اند که رسانه دست کیه؟ همه میدونیم... رسانه که نمیاد افشاگری های ویکیلیکس رو بگه .... پس تنها ازادی بیان مهند نیست... گسترش ان نیز بسی مهند است..

در مورد اون که کسی رو ازار بده برای نمونه اگه من فرتوهایی از یک زن برهنه در دستشویی با دوربین ندیدنی بگیرم و روی اینترنت بزارم و اون زن ببینه چی؟ این هم ازادی بیانه ... نباید دیگران رو ازار بده... اینو میخواستم بگم...

sonixax
10-15-2013, 10:22 PM
مرز آزادی كجاست

جایی که به آزادی ، سلامت و مال دیگران آسیب نرسانید .

iranbanoo
10-16-2013, 09:12 AM
مرز آزادی :
حقوق ما +مرز حقوق دیگران

homayoun
10-16-2013, 10:56 AM
این چه حرفیه عزیز؟!(:
اگر اینگونه بود که اصلا آزادی بیان مطرح نمیشد!!.آنچه که مسلم است نقد اسلام،اسلام را ازار میدهد پس ایا ما حق نداریم اسلام را نقد کنیم؟

پایین پستت هم گفتم... ازاری که رایت (right) کسی را نادیده بگیره... نوشتن دروغ درباره کسی در روزنامه...یا همون کاریکاتور ناسزا به پیامبر اسلام....
امیدوارم دریافته باشی

Russell
10-16-2013, 11:08 AM
یا همون کاریکاتور ناسزا به پیامبر اسلام....
امیدوارم دریافته باشی
بقیه را نمیدانم، ولی منکه کامل دریافتم !!

azadah
10-16-2013, 02:45 PM
درود

حدود آزادی – بشر موجودی اجتماعی است . و زندگی در میان جمع . خواه ناخواه ایجاد محدودیت می كند . فرضا دونفر كه باهم دوست می شوند باید به فرهنگ . خلقیات و باورهای هم احترام بگذارند . یا فردی كه در تیم فوتبال بازی می كند . آزاد نیست توپ را به هرشكل كه بخواهد پرتاب كند . بلكه او ناچار است در محدوده قواعد بازی و همكاری تیمی عمل نماید . حال اگر شخص در چند گروه عضویت داشته باشد . محدودیت های بیشتری را باید تحمل كند .

در زندگی اجتماعی هم آزادی مطلق ممكن نیست . حضور در جامعه و عضویت در نهادهای اجتماعی ایجاب می كند تا فرد محدودیت هائی را گردن نهد . آزادی بی حد و مرز برای یك فرد . می تواند در تضاد با آزادی دیگران قرار گیرد و افراد جامعه را از خود بیآزارد . برای آنكه آزادی بقیه افراد جامعه حفظ شود . و ضعیفان از تعدی ستمگران در امان بمانند . و آزادی به هرج مرج نگراید .

جامعه از طریق نهادهای ذیصلاح . حدو حدودی بر آزادی تعین می كند . و رفتارهای اجتماعی را درچارچوبی قانونمند قرار می دهد . الگوی عمل یا هنجار جامعه محدودیتهای قانونی است كه فرد برای برقراری نظم در زندگی جمعی شهرنشینی می باید بپذیرد و در صورت عدم رعایت مجازات می شود . با توجه به این واقعیتهاست كه شیلر می گوید آزادی مطلق وجود ندارد . مگر در عالم خیال . بنابراین آزادی یك امر نسبی است و در جوامع گوناگون درجات متفاوتی دارد . استبداد هم همینطور .

برای شناخت درجه استبداد یا درجه آزادی در یك جامعه باید به نشانه های آن توجه کرد . فلاسفه معتقدند اگر آزادی در مهار قانون در نیآید مخل نظم و امنیت می شود . امنیت سیاسی . دینی . مالی و امنیت شغلی . و نیز مشوق ولنگاریسم و بی بند و باری خواهد بود .

مكدونالد می گوید : آزادی این نیست كه هركس هرچه دلش خواست بكند . بلكه آزادی اراده شخص را در چارچوب قانون قوت می بخشد .

مونتسكیو (1689-1755) می گوید آزادی واقعی آن نیست كه فرد هرآنچه خواست انجام بدهد . چه در اینصورت فرد تبدیل به یك مستبد و زورگو می شود .

جرج برنارد شاو می گوید : معنی حقیقی آزادی . مسئولیت است و به همین دلیل است كه اغلب از آن می ترسند .

شارل دو منتسكیو می گوید . آزادی عبارت است از حق انجام هركاری كه قانون اجازه می دهد و انجام ندادن آنچه قانون منع كرده است .

موریس مترلینگ می گوید : برای چه توقع دارید كه خیالات . تصورات . احساسات . اقدامات و به طور خلاصه زندگی ما آزاد باشد و حال آنكه به چشم خود می بینیم . كهكشانهای بزرگ كه منظومه خورشیدی ما در برابر آنها هیچ است . در حركات خود آزاد نیستند و مجبور شده اند از قوانین خاصی پیروی كنند . و خط سیر ویژه ای را بپیمایند .

اصولا آزادی در چارچوب قانون تعریف می شود . و هرج و مرج خارج از قانون . اما كیفیت قانون در میان ملتها متفاوت است . شاید بتوان گفت آزادی آرمانی است كه هنوز تعریف درستی از آن در دست نداریم .

sonixax
10-16-2013, 03:51 PM
یا همون کاریکاتور ناسزا به پیامبر اسلام....

شخص 1400 سال پیش مرده حق و حقوقی ندارد .
همچنین فحش دادن به ممد چوپان هم نه تجاوز به حقوق کسی است و نه آسیب رساندن به کسی .

homayoun
10-16-2013, 04:10 PM
همچنین فحش دادن به ممد چوپان هم نه تجاوز به حقوق کسی است و نه آسیب رساندن به کسی

ناسزا و ازادی بیان 2 چیز جداگانه اند.
نگامی که دو تن سیاسی سخن میگویند با ازادی بیان... میتوانند همه چیز را به هم بگویند...ولی ایا میتوانند به پدر و مادر هم ناسزا بگویند؟
ایا در روزنامه میتوان از واژگان زشت کاگرفت؟ پاسخ نه هست. اگر شما میگویید اره... منه میگویم نه..

sonixax
10-16-2013, 04:23 PM
ناسزا و ازادی بیان 2 چیز جداگانه اند.
نگامی که دو تن سیاسی سخن میگویند با ازادی بیان... میتوانند همه چیز را به هم بگویند...ولی ایا میتوانند به پدر و مادر هم ناسزا بگویند؟
ایا در روزنامه میتوان از واژگان زشت کاگرفت؟ پاسخ نه هست. اگر شما میگویید اره... منه میگویم نه..

طبق آزادی بیان شما میتوانید به هر کسی و ناکسی که خواستید ناسزا بگویید ! چون با ناسزا دادن آسیبی به کسی نمیرسانید .
اینکه در جامعه و روزنامه و اینجا و ... ناسزا گفتن ممنوع است به خاطر به حاشیه کشیده نشدن مباحث است و بس .

Philo
10-16-2013, 05:21 PM
یک نکته ای درباره آزادی بیان هست.
گاهی بیان کردن یک سخن به مثابه انجام دادن یک عمل است.
مثلا وقتی من بگویم: من هیتلر را محکوم می کنم، همزمان دارم عملِ محکوم کردن را هم انجام می دهم.
یا وقتی بگویم من شما را تحسین می کنم همزمان دارم عمل تحسین کردن را هم انجام می شوم.
یا وقتی فی المثل به یک سیاهپوست بگوییم "کاکاسیاه"، داریم "نژادپرستی" می کنیم.

سخن من این است که گاهی مرز میان "عمل" و "سخن" چندان روشن نیست، و این موضوع، لااقل در ظاهر، ایده "آزادی بیان مطلق" را با مشکل مواجه می کند.

Mehrbod
10-16-2013, 05:30 PM
آزادی بیان به نظر من هیچ مرزی ندارد. کسی می تواند استثنایی نام ببرد؟

آزادی با مرزبندیِ آنچه آزاد نیست کران‌نمود میشود, پس نمیتواند بیمرز باشد!

پارسیگر

sonixax
10-16-2013, 06:37 PM
یک نکته ای درباره آزادی بیان هست.
گاهی بیان کردن یک سخن به مثابه انجام دادن یک عمل است.
مثلا وقتی من بگویم: من هیتلر را محکوم می کنم، همزمان دارم عملِ محکوم کردن را هم انجام می دهم.
یا وقتی بگویم من شما را تحسین می کنم همزمان دارم عمل تحسین کردن را هم انجام می شوم.
یا وقتی فی المثل به یک سیاهپوست بگوییم "کاکاسیاه"، داریم "نژادپرستی" می کنیم.

سخن من این است که گاهی مرز میان "عمل" و "سخن" چندان روشن نیست، و این موضوع، لااقل در ظاهر، ایده "آزادی بیان مطلق" را با مشکل مواجه می کند.

این میشود همان توجیهی که با آن در اروپا سعی میکنند آزادی بیان را محدود کنند .
با استناد به همین استدلال در کشورهایی مانند ایران جلوی سخن گفتن افراد را میگیرند و زندان و شکنجه و کشتار میکنند .

Philo
10-16-2013, 06:57 PM
این میشود همان توجیهی که با آن در اروپا سعی میکنند آزادی بیان را محدود کنند .
با استناد به همین استدلال در کشورهایی مانند ایران جلوی سخن گفتن افراد را میگیرند و زندان و شکنجه و کشتار میکنند .
من هم محدود کردن آزادی را به بهانه های واهی محکوم می کنم.
اما متوجه نشدم چرا آن سخن اشتباه است؟ و اینکه چگونه می توان از آن سوء استفاده کرد؟

sonixax
10-16-2013, 07:09 PM
من هم محدود کردن آزادی را به بهانه های واهی محکوم می کنم.
اما متوجه نشدم چرا آن سخن اشتباه است؟ و اینکه چگونه می توان از آن سوء استفاده کرد؟

ببینید آزادی بیان حد و مرز ندارد و نباید داشته باشد .
بیان اندیشه به خودی خود خطرناک نیست هر چند که میتونه باعث تحریک افراد بشه .
در کشورهایی مثل کشور خودمون با این استدلال که مرز مشخصی بین بیان و عمل در برخی جاها وجود نداره اشخاص رو زندانی ، شکنجه و اعدام میکنند .

کاکاسیاه گفتن به یک سیاهپوست بله عملی نکوهیده است ولی به هیچ سیاهپوستی روی زمین آسیبی نمیرساند .
آسیب زمانی میرسد که من بروم یک سیاهپوست را بگیرم به خاطر رنگ پوستش تا میخورد کتک بزنم ، بکشم ، برده کنم ، اموالش را تصاحب کنم و ...

azadah
10-17-2013, 11:01 AM
درود

نظامهای دموكراسی می گویند : مرز آزادی آنجا ست که به حریم آزادی دیگران خدشه وارد نشود . و این مرز را قانون تعین می كند . آنها آزادیهای مدنی نظیرآزادی عقیده . بیان . قلم . و نیز آزادی سیاسی و اقتصادی و غیره را توسط نمایندگان مردم در كسوت قانون در آورده اند .

در عرف جهانی منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد . یك حداقل هائی را برای آزادی افراد پیش بینی كرده كه از طرف همه ملتهای دنیا به رسمیت شناخته شده و ابعاد آن در شاخه های مدنی و سیاسی قابل تفكیك است .

آزادی برای ملت قدرت می آورد و برای مسئولین مسئولیت . و برای قانون گذاران اعتماد بنفس . تا بر اساس نیاز جامعه قانون بگذرانند و به نویسندگان جرات می دهد تا واقعیتهای جامعه را بنویسند .

شك نیست كه آزادی قانون مند موتور محرك نوآوری و عامل رشد و ترقی انسان بشمار می آید . چرا كه در تمام دورانی كه استبداد دین بر خطه اروپا حاكم بود . هیچ تحول فكری و شكوفائی علمی به بار نیآمد .

Soheil
10-17-2013, 08:10 PM
من که خودم کمی متال گوش میدم اینو تو بیوگرافی اسلایر خوندم...پس اگه با کسی باشم اون گروهه :e057: چرا اندیشیدی که من که نگفتم ازادی بیان نباید برای این گروه باشه..:e404:
من هم چیز دیگری نگفتم. شما گفتی آزادی بیان نباید برای "آهنگ" های مشابه ِ اون آهنگ که مثال زدید وجود داشته باشه، چون باعث میشه یه عده با تاثیر گرفتن از این آهنگ ها مرتکب قتل و ... بشن. منظورتان همین بود درسته؟

آنجا که گفتم: "پس باید همه آهنگهای از این دست را ممنوع کنیم." منظورم آهنگهایی با محتوای مثلا زن ستیزانه بود. گفتم اگه بخوایم طبق نظر شما عمل کنیم باید همه ی آهنگ هایی که محتوای زن ستیزانه، مردستیزانه، و دهها موضوع ِ مشابه دارند را ممنوع کنیم.

خب؟

در مورد اون که کسی رو ازار بده برای نمونه اگه من فرتوهایی از یک زن برهنه در دستشویی با دوربین ندیدنی بگیرم و روی اینترنت بزارم و اون زن ببینه چی؟ این هم ازادی بیانه ... نباید دیگران رو ازار بده... اینو میخواستم بگم...
نه دیگه. خب این کار مستلزم نقض حریم خصوصی اون زن هست، چیزی که ربطی به آزادی بیان نداره. بعد از این نقض حریم، اگر اون تصاویر رو پخش کنه شامل آزادی بیان نمیشه چون منشا گرفته از یک کار غیراخلاقی هست و باید جلویش گرفته بشه. هر چند مطمئن نیستم ولی بعید میدونم به آزادی بیان ربطی داشته باشه. به هر حال چه ربط داشته باشد چه نداشته باشد، من با این کار مخالفم و باید جلوی انتشار این تصاویر گرفته شود.

Soheil
10-17-2013, 08:17 PM
آزادی با مرزبندیِ آنچه آزاد نیست کران‌نمود میشود, پس نمیتواند بیمرز باشد!

پارسیگر

آزادی بیان رو گفتم مرزی ندارد.:e414:

Mehrbod
10-17-2013, 08:19 PM
آزادی بیان رو گفتم مرزی ندارد.:e414:

کراننمودن = کرانه‌هایِ یک فرایافت را روشن کردن.

اگر چیزی کرانه/مرز نداشته باشد که دیگر تعریف نمیشود!

آزادی سخن هم مرزی دارد, مرز آن میشود "چیزهاییکه شما نمیتوانید/نباید بگویید".

در کران‌نمایی همیشه بکوشید ازراه نایی (via negativa) هم پیشروید: اینکه یک چیزی چه چیزهایی نیست, بسیار بیشتر درباره اش میگوید تا اینکه چه چیزهایی هست.

پارسیگر

Soheil
10-17-2013, 08:48 PM
کراننمودن = کرانه‌هایِ یک فرایافت را روشن کردن.

اگر چیزی کرانه/مرز نداشته باشد که دیگر تعریف نمیشود!

آزادی سخن هم مرزی دارد, مرز آن میشود "چیزهاییکه شما نمیتوانید/نباید بگویید".

در کران‌نمایی همیشه بکوشید ازراه نایی (via negativa) هم پیشروید: اینکه یک چیزی چه چیزهایی نیست, بسیار بیشتر درباره اش میگوید تا اینکه چه چیزهایی هست.

پارسیگر

خب اگه اینطوری بخوام بگم یک مقدار سخت تر هست چون جزئی تر میشه، ولی فکر میکنم منظور از آزادی بیان این هست که شما بتوانی هر حرفی را آزادانه در جامعه و محیط های عمومی مطرح کنی. به نظر من هیچ سخنی نیست که باید از انتشارش در محیط های عمومی جلوگیری بشه... هر کسی میتونه رسانه ای درست کنه و به دیگران فحش بده، دروغ بگه، ... . البته کسی نمیتونه کنارت بایسته و بهت فحش بده. هتا نمیتونه کنارت وایسه و داد و بیداد کنه. چون آزادی عمل تو رو گرفته. نمیتونه اطلاعات خصوصیتو بدون اجازه منتشر کنه.

پس اگه بخوام تعریفمو کاملتر بگم: "آزادی بیان باید مطلق باشد به این معنی که انتشار و بیان "هر چیزی، در هر جا و هر زمان" باید آزاد باشد، مگر اینکه حقوق دیگران را بگیرد." مثلا داد و بیداد کردن جلوی درب منزل، آزادی عمل شخص را میگیرد یا شهادت دروغ جلوی محاکمه عادلانه را می گیرد، پس شامل آزادی بیان نمی شوند.

اینها مواردی هست که به ذهنم میرسه.

Mehrbod
10-17-2013, 09:03 PM
پس اگه بخوام تعریفمو کاملتر بگم: "آزادی بیان باید مطلق باشد به این معنی که انتشار و بیان "هر چیزی، در هر جا و هر زمان" باید آزاد باشد، مگر اینکه حقوق دیگران را بگیرد." مثلا داد و بیداد کردن جلوی درب منزل، آزادی عمل شخص را میگیرد یا شهادت دروغ جلوی محاکمه عادلانه را می گیرد، پس شامل آزادی بیان نمی شوند.

اینها مواردی هست که به ذهنم میرسه.

آفرین این بسیار بهتر شد, به کران‌نمایی اینگونه بنگرید, نخست ما یک چیزی داریم به نام "سخن":

کران‌نمایی: هر آنچه که بتواند به زبان بیاید.

سپس ما یک فرایافتی داریم که از آمایش سخن و آزادی ساخته میشود: آزادیِ سخن

به "آزادی" در بخش‌گفتارشناسی (Part of Speech) میگویند یک modifier (http://en.wikipedia.org/wiki/Grammatical_modifier), یعنی روی بخشگفتاری از گزاره یک کاری می‌انجامد, در اینجا به نامِ «سخن» زاب «آزاد» میبندد: آزادیِ سخن = Freedom of Speech

پس اکنون ما باید سخن را یک خرده با modifier آن تنگ‌تر کنیم و کرانه‌هایِ آنرا باریک‌تر بنمایانیم:

آزادی سخن میشود توانایی در به زبان آوردن هر سخنی (اَوَستیِ کران‌نمایی), تا زمانیکه بهمان یا بیسار (کرانه‌هایِ نمایانیده‌یِ آن) نباشد.

من اکنون چند تا چیزهاییکه نمیتوانند در آزادی سخن باشند را میاورم:

تهدید: آیا کسی خواست باید بتواند نمونه‌دار دیگران را تهدید به مرگ کند؟
دروغگویی: اگر کسی خواست, آیا باید بتواند هر دروغی که خواست درباره‌یِ دیگران بگوید؟
برهم زدن آسایش: اگر کسی خواست, میتواند شباروز در خیابان داد بزند؟
...

برخی از آنها آسان هستند. تهدید را میشود در ٩٩.٩% باره‌ها بآسانی بازشناخت.
چیزی مانند دروغگویی سخت است و نیاز به کراننمایی باریکتری دارد.
برهم زدن آسایش دوباره آسان است و ...

پارسیگر

SAMKING
10-18-2013, 04:39 AM
مرز آزادی: اون جایی که ما بدمون میاد.
یا
مرز آزادی: تا اون جایی که زورمون میرسه.

azadah
10-18-2013, 04:17 PM
درود

آزادی عقیده – جزو حقوق اولیه افراد است . كه حكومت مردم سالار وظیفه دارد برای مردم خویش تامین نماید . حتی وقتی حكومت یك باور مذهبی خاص را مضر بداند . مكلف است امنیت پیروانش را تامین نماید .
آزادی منحصر به جسم انسان نیست . كه فكر و روح نیز به آزادی محتاج است . مردمی كه فكرشان آزاد نیست هیچگاه آزاد نخواهند شد . بلكه به وسعت تفكرشان قفسی دیگر را تجربه خواهند كرد . بنابراین تمام شهروندان می باید در ابراز عقیده و پیروی از باورهای درونشان آزاد و مختار باشند .

آزادی مذهب شامل حق عبادت تك نفره و یا گروهی می گردد كه فرد می تواند در میان جمع و یا در خلوت خویش به جای آورد . و نیز شامل حق مشاركت در مراسم مذهبی و اجرای مناسك و نیز آموزش دین می شود . كه در همه حال باید بدون ترس از آزار حكومت یا گروههای دیگر جامعه و با آزادی كامل انجام گیرد .

مزدك بامداد
10-18-2013, 04:20 PM
مشاركت در مراسم مذهبی و اجرای مناسك
مانند سنگسار و بریدن دست و کتک زدن روزه خوار و بی حجاب ...

azadah
10-18-2013, 08:15 PM
درود

ولتر فیلسوف فرانسوی عصر روشنگری (زاده 21 نوامبر 1694 و درگذشت 30 مه 1778) می گوید : من دشمن تو و عقاید تو هستم . اما جانم را می دهم تا تو بتوانی آزادنه حرفت را بزنی .

سقراط در دفاعیات خود می گوید : ای مردم آتن . چه مرا بی گناه شمارید و آزاد كنید . و چه نكنید . من هرگز از عقیده خویش باز نمی گردم . حتی اگر صدبار كشته شوم .

سخن مشهوری كه به حضرت حسین نسبت می دهند . جمله ان الحیاط عقیده و جهاد است . یعنی زندگی مبارزه است در راه عقیده . این جمله مصرعی از شعر شاعر مصری احمد شوقی نیزهست . با این مضمون كه :
قف دون رایك فی الحیاط مجاهدا / ان الحیاط عقیده و جهاد .

البته اینگونه شعارها در نظامهای آزاد تاوقتی جایز است كه در ستیز با عقیده دیگران نباشد . چرا كه اگر عقیده این باشد كه دیگران كافر و نجس بشمار آیند . یا مورد تعدی قرار گیرند . آن عقیده مخل آزادی خواهد بود و باید درآن تجدید نظر شود ؟ بنابراین نوع عقیده مهم است . عقیده ای می تواند آزاد باشد كه حقوق خود را با دیگر عقاید برابر بداند و نه برتر .

فلسفه آزادی در نجابت است نه در شر ارت .كبوتر را از آن جهت سمبل آزادی می شناسند كه مظهر نجابت است و بی آزاری . یكی از جملات كلیشه ای و عوامانه این است كه می گویند باید به اعتقادات مردم احترام بگذاری . در حالی كه احترام كسب كردنی است و نه امر كردنی . هركس حق دارد برای خود عقیده و تفكری داشته باشد . به شرط آنكه با اعتقادات خود موجب سلب آسایش دیگران نشود . یا در حریم خصوصی دیگران دخالت كند . بنابراین ما موظف به احترام گذاشتن به عقاید دیگران نیستیم . بلكه موظف به تحمل عقاید دیگران هستیم . تا زمانی كه به حریم آزادی ما تعرض نشود .
وفا سلطان می گوید . تو میتوانی به سنگ هم اعتقاد داشته باشی . تاوقتی كه آن را به سوی من پرتاب نكنی .

فرضا فردی كه به حجاب معتقد است . عقیده اش محترم است كه خودش رعایت كند . اما حق ندارند . بنا به قانون امر به معروف و نهی از منكر برای دیگرانی كه لباس به گونه ای دیگر دارند . تكلیف تعین نمایند . اجبار كردن دیگران به این امر نقض حقوق بشر است .

خیلی از موانع آزادی ما در نا آگاهی مردم است . اگر هركس به سهم خود در آگاهی از حق و حقوق انسانی خود و دیگران بكوشد . محدودیت ها كمتر خواهد شد .
انسان می خواهد آنچه را كه می فهمد و می اندیشد ابراز دارد و با دیگران در میان گذارد . اما حاكمان مستبد و متولیان دین در طول تاریخ راه تنفس آزاد را بسته اند . اندیشه را به بند كشیدند .و عقیده را به اسارت بردند . ولتر می گوید انسان آزاد نخواهد شد مگر آنكه آخرین آجر . آخرین كلیسا بر سر آخرینكشیش فرو افتد .

Soheil
10-20-2013, 10:40 AM
درود

آزادی عقیده – جزو حقوق اولیه افراد است . كه حكومت مردم سالار وظیفه دارد برای مردم خویش تامین نماید . حتی وقتی حكومت یك باور مذهبی خاص را مضر بداند . مكلف است امنیت پیروانش را تامین نماید .
آزادی منحصر به جسم انسان نیست . كه فكر و روح نیز به آزادی محتاج است . مردمی كه فكرشان آزاد نیست هیچگاه آزاد نخواهند شد . بلكه به وسعت تفكرشان قفسی دیگر را تجربه خواهند كرد . بنابراین تمام شهروندان می باید در ابراز عقیده و پیروی از باورهای درونشان آزاد و مختار باشند .

آزادی مذهب شامل حق عبادت تك نفره و یا گروهی می گردد كه فرد می تواند در میان جمع و یا در خلوت خویش به جای آورد . و نیز شامل حق مشاركت در مراسم مذهبی و اجرای مناسك و نیز آموزش دین می شود . كه در همه حال باید بدون ترس از آزار حكومت یا گروههای دیگر جامعه و با آزادی كامل انجام گیرد .

درود بر شما

همانطور که مزدک گرامی هم اشاره کردند، از نظر من هم آزادی دین و مذهب عبارتی مبهم است. و باید در قانون مشخص شود که منظور از آن چیست. اگر منظور داشتن یک عقیده یا بیان و تبلیغ آن است، بله آزادی مذهب باید به رسمیت شناخته شود. اما اگر منظور اجرا و اِعمال احکام و عقاید دینی است، خیر. لزوما نباید آزاد باشد. چون ممکن است یک دین احکام قربانی کردن انسان، کشتن کافران، کشتن یا مجازات گناهکاران، ... را داشته باشد. که اسلام ِ اسلامگرایان(اسلام واقعی؟) دقیقا در همین گروه از مذاهب قرار میگیرد. پس آزادی ِ مذهب بی معنیست و نمی شود هر مذهبی را آزاد گذاشت، مگر اینکه صراحتا گفته شده باشد که منظور، داشتن یک عقیده یا تبلیغ و بیان آن است و نه اِعمال آن.
(البته طبعا منظور شما هم این نبوده که این نوع ادیان را آزاد بگذاریم، ولی ممکنه همچین برداشتی از حرفتون بشه.)

تاکید میکنم که با آزادی مسلمانان ِ عادی کشور موافقم. اکثریت مسلمانان کشور در یک حکومت سکولار به خوبی و خوشی در کنار پیروان ادیان و عقاید دیگر خواهند زیست و مشکل حادی ایجاد نمیکنند. منظور کسان دیگری بود. مسلمان ِ اسلامگرا با مسلمان عادی تفاوت زیادی داره.

azadah
10-20-2013, 06:44 PM
درود

آزادی بیان نقش اساسی در زندگی انسانها دارد . چرا كه همه انسانها یكسان فكر نمی كنند . اندیشه ها متفاوت و گاهی متضاد در میان متفكرین وجود دارد . لذا فضای مردمسالاری كه در واقع میدان تبادل افكار است . امكان می دهد نظرات بیان شوند تا در اثر برخورد اندیشه ها . اندیشه نو پدید آید .

گرنبودی در جهان امكان گفت / كی توانستی گل معنا شكفت

گفتمان آزاد در فضای چند صدائی می تواند سفسطه را رسوا كند . اوهام را از اذهان بزد اید . تعصب جاهلانه را خنثی نماید و واقعیت ها را بركرسی عقل و منطق بنشاند .
كنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد – مصوبه 26 دسامبر 1966 در ماده نوزدهم خود آورده . هركس حق دارد نظرات خود را بدون دخالت و ممانعت دیگران بیان نماید . در قرآن هم آیه ای هست در سوره زمر كه بعضی ها آن را در ارتباط با آزادی بیان می دانند .

سوره (39) زمر آیه 18 می فرماید . فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه ... بشارت ده آن بندگان را كه سخن بشنوند و نیكوترین آن را عمل كنند . در آئین زرتشت . یسنا 30 / بند 2 می خوانیم . بهترین گفته ها را بكوش بشنوید . با اندیشه ای روشن برآن بنگرید . سپس هر زن و مرد آزادانه راه خود را برگزیند .

بزرگی می گوید . بسیاری از مشكلات دنیا حل می شد . اگر رو در روی همدیگر حرف می زدیم نه پشت سر یكدیگر .

آزادی بیان می تواند در رسانه ها . مجامع عمومی . كانونهای حزبی و تشكیلاتی . سندیكاهای كارگری . میتینگهای انتخاباتی . كنفرانسها و مناظره تلویزیونی تجلی كند . و شامل نشر كتاب هم می شود . همین طور مسائل سیاسی و اجتماعی نیز در پناه آزادی بیان قابل طرح و بررسی می باشد .