PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا بی بی سی فارسی، ایران را کشوری جعلی خوانده؟

Soheil
10-15-2013, 11:07 AM
نظر دوستان در این باره چیست؟ آیا مجری تلویزیون بی بی سی فارسی، ایران را کشوری جعلی نامیده است؟ جدای از واقعی یا دروغ بودن این ادعا، چرا اینقدر واکنش ایجاد کرده؟

برای دیدن قسمتی از برنامه که ادعا میشود ایران جعلی خوانده شده این کلیپ رو ببینید:
‫جعلی خواندن کشور ایران از جانب بی بی سی‬‎ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=7isUn7H9iT4&feature=youtu.be)

این هم نوشته ای در اینباره:
https://khodnevis.org/article/53048#.Ul0IhUEk-So

------
نگر من:

اول از کلیپ نقل قول میکنم: "هیچ کشوری در دنیا نیست که امروز مرزهاش بر خونِ مردمِ دیگری بنا نهاده نشده باشه. هر کشوری هست... آمریکا... ایران... عراق ُ اردن ُ سوریه همه کشورهای به اصطلاح جعلی هستند که بعد از سقوط دوره عثمانی بوجود آمد."

در کجای این گفته ها ایران کشوری جعلی نامیده شده؟

اولا جمله ی نخست به نظر من تا حد زیادی درست هست. مرزهای کشورها با زور و جنگ و خونریزی عقب و جلو رفته اند. در واقع احتمالا اینجا میخواسته به مهمان برنامه(مهاجرانی) بگه فقط اسراییل نیست که مرزهاش بر خون مردم دیگری بنا نهاده شده.

دوما گفته شده به اصطلاح جعلی. "به اصطلاح" خیلی وقتها برای اعلام مخالفت با یک مفهوم به کار میره. مثلا من به عنوان مخالف حکومت میگم "انتخابات ِ به اصطلاح آزاد" در ایران برگزار شد. یعنی مفهومی که بعد از "به اصطلاح" آوردم رو قبول ندارم، معتقد نیستم انتخابات آزاد بوده.

سوما "به اصطلاح جعلی" برای 3 کشور عراق، اردن و سوریه بکار برده شده، چون در ادامه گفته شده "که بعد از سقوط دوره عثمانی بوجود آمد". واضحه که ایران و آمریکا جزو امپراطوری عثمانی نبوده اند که بخواهند بعد از عثمانی بوجود بیایند. (من فکر میکنم برعکس ِ مجریان بی بی سی که اطلاعاتشون بالا هست، خیلی ها سواد جغرافیایی نداشته اند که این سه کشور جزو امپراتوری عثمانی بوده اند وگرنه این ادعاها رو اصلا شروع نمیکردند. اینه که متاسفانه باید از این به بعد سطح سخنانشون رو در حد سواد و ظرفیت مردم پایین بیارن.)

چهارم هم اینکه اگر حرف کسانی که میگویند ایران کشوری جعلی نامیده شده رو قبول کنیم فقط ایران جعلی نامیده نشده. همه کشورها جعلی نامیده شده اند. چرا پس نمیگویند همه کشورها جعلی نامیده شده؟

واقعا لجم گرفته چون به غلط بودن ادعای جعلی خواندن کشور ایران مطمئنم ولی همه جا میبینم دارن تکرارش میکنن. احساس میکنم جهل و تعصب بین اینها موج میزنه. کلیپ رو ببینید چه شعارهایی درش نوشته شده...

الاهه بقراط هم که برای خودش بریده و دوخته، بدون اینکه نشون بده بی بی سی، کشور ایران رو جعلی خوانده:
IranPressNews : ایران پرس نیوز: از خودبیگانگی ملّی و مسئولیت‌ناپذیری تاریخی - الاهه بقراط (http://www.iranpressnews.com/source/159037.htm)

homayoun
10-15-2013, 11:50 AM
شما اگر خود همون bbcرو میدیدی گفتش من لغزش کردم . 2 چیز جدا رو یکجا گفت نام ایران رو اشتباهی با کشور های دیگه برد. دیوانه که نیستند یه چیزی بگن چند ساعت پس از ان رد کنند. خودش هم گفت که کسی که بگه ایران (جعلی)‌است یا دارای شوخی بدی میکنه یا توانایی اندیشیدن را از دست داده.

این گفت و گو برای سایت بسیج خوب است ولی برای اینجا نه

m@hdi
10-15-2013, 12:18 PM
به نظر من که لغزشی نکرده فقط برای پایان گرفتن بحث ها در این مورد کوتاه اومده.

Soheil
10-15-2013, 12:38 PM
شما اگر خود همون bbcرو میدیدی گفتش من لغزش کردم . 2 چیز جدا رو یکجا گفت نام ایران رو اشتباهی با کشور های دیگه برد. دیوانه که نیستند یه چیزی بگن چند ساعت پس از ان رد کنند. خودش هم گفت که کسی که بگه ایران (جعلی)‌است یا دارای شوخی بدی میکنه یا توانایی اندیشیدن را از دست داده.

این گفت و گو برای سایت بسیج خوب است ولی برای اینجا نه

من این روزها برنامه هاشو نمیبینم. برای من هم واقعیت روشنه. اینها رو هم برای این نوشتم چون این موضوع جدی گرفته شده و بعضی از مردم باورشون شده. و میخواستم نظر بقیه رو بدونم... و کمی از ناراحتیم فروکش کنه.
یک دلیلش که خیلی ها این رو باور کردند هم اینه که اینبار تنها رسانه های ج. ا. نیستند که این ادعا رو مطرح کردند، بلکه رسانه های مخالفان حکومت هم اینو تایید کردند که باعث شد به اشتباه حسابش از ادعاهای آبکی فالس نیوز و ... جدا بشه.
پس لطفا بروید همین کامنتهایی که در ذیل توضیحات صادق صبا گذاشته شده رو یه نگاه بندازید تا با عمق حماقت و نادانی برخی آشنا بشید. لینکشو پایینتر گذاشتم.

+
گوینده بی بی سی لغزش کرده چون نمیدونسته با چه مردمی طرف هست... از این لحاظ لغزش کرده که بهانه دست یه عده نادان داده. وگرنه پیشتر توضیح دادم که هیچ لغزشی به معنای اینکه سخن غیرمنطقی و اشتباهی زده باشه، در کار نبوده.(بین ایران و سه کشور عراق، اردن و سوریه مکث میکنه + ایران و آمریکا ربطی به عثمانی ندارند.)

واقعا متاسفم که از حرفهاشون دفاع نکردند و عقب نشینی هم کردند. حالا فوقش یه عده نادان هم بی بی سی رو به خاطر جعلی خواندن ایران تحریم میکردند. چرا باید اظهار تاسف بکنند و بگویند لغزش کردیم!!

بخشی از صحبتهای صادق صبا:

ولی در ادامه مصاحبه مطالب دیگری از طرف نادر بیان شد که موضوع را تا حد زیادی برای برخی از بینندگان مخدوش کرد. نادر بدون آنکه قصد داشته باشد، این تصور برای برخی از بینندگان ما ایجاد شد که گویا بعضی کشور های دیگر و از جمله آمریکا، ایران، سوریه ، اردن و عراق مرزهایشان بر خون مردم دیگر بنا شده و جعلی هستند. البته منظور نادر به هیچوجه این نبود که ایران کشوری جعلی است و همانطور که در صفحه فیسبوک خود نوشته "حتی فکر چنین چیزی از عقل سلیم به دور است."

معلوم است که ایران یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است و چند هزار سال از تاسیس آن می گذرد و هیچ کسی در باره آن کوچکترین تردیدی ندارد. منظور نادر این بود که کشورهای دیگری در منطقه در پی فروپاشی امپراطوری عثمانی ایجاد شدند که مرزهای آنها را قدرت های فاتح در جنگ و به طور مصنوعی تعیین کردند مثل سوریه، اردن و عراق. او همچنین می خواست بگوید که کشورهای دیگری هم در جهان و از جمله ایران و آمریکا وجود دارند که مرزهایشان پس از جنگهای خونین شکل گرفت. ولی در موقع طرح پرسش خود این دو نکته را که در ذهن او بود با هم مطرح کرد و در نتیجه این تصور پیش آمد که او می گوید مرزهای ایران جعلی است. ولی همانطور که نادر در فیسبوک خود توضیح داده اصلا اسم ایران در این مجموعه نمی بایست مطرح می شد و این اشتباه بود.

این لغزش ناخواسته ای است که صورت گرفته و باعث شده عده ای از بینندگان ما برنجند. من از این بابت عمیقا متاسفم و امیدوارم که مخاطبان ما بپذیرند که قصدی در کار نبوده است.

‮وبلاگ ها‬ - ‭BBC ‮فارسی‬ - ‮چرا مصاحبه با نخست‌وزیر اسرائیل؟‬ (http://www.bbc.co.uk/persian/blogs/2013/10/131011_blog_netanyahu.shtml)

این کامنت رو گفتم بد نیست نقل کنم:

ما هنوز جنبه و فرهنگ رسانه آزاد نداریم. تا یادمون هست رسانه‌ها جهت دار و twisted بودن. برای ایرانی‌ها عجیب بود آزادی بیان و رسانه‌ای بی بی سی.

فرهنگ سازی برای این قوم طول خواهد کشید. صبور باشید.

تاسف، فقط همین...

Anarchy
10-15-2013, 03:11 PM
@Bibak (http://www.daftarche.com/members/bibak-136/) گرامی

از هموطنانی که روزانه یک دقیقه هم صرف مطالعه نمیکنن چه انتظاری داری آخه ؟ من قول میدم بسیاری از این دوستان جوگیر حتی گفتگوی نادرسلطان پور رو ندیدن و بر اساس شنیده ها و داستان فیس بوکی واکنش نشون دادن !! ملتی که میشه با شایع انداختن آرم پپسی روی ماه ، سر کارش گذاشت...

اما من کاملا موافقم که منظور نادر سلطان پور از جعلی ، سه کشور آخر بود نه ایران !! در مورد اینکه مرزهای هر کشوری روی خون مردم دیگه بنا شده هم موافقم...نمیدونم این تعصب احمقانه ایرانی ها از کجا اومده که فکر کردن ما پاک ترین مردم دنیا هستیم...

متاسفانه عوام رو همیشه میشه بازی داد... من حتی فکر میکنم به دلایل استراتژیک ، خود رژیم هم اینجا به حساسیت مردم برای واکنش دامن میزد تا این طریق بتونه به بی بی سی فارسی ضربه بزنه !!

m@hdi
10-15-2013, 03:36 PM
نمیدونم این تعصب احمقانه ایرانی ها از کجا اومده که فکر کردن ما پاک ترین مردم دنیا هستیم...

باید در مورد نادرشاه افشار پادشاه آریایی و افتخاراتش در غارت هندوستان باهاشون صحبت کرد!

homayoun
10-15-2013, 03:56 PM
باید در مورد نادرشاه افشار پادشاه آریایی و افتخاراتش در غارت هندوستان باهاشون صحبت کرد!

اگه هیستوری(تاریخ) را بخوانی درمیابی که نادر پادشاه خوبی بوده. نمیگم پاک و بیگناه بوده . سخت گیر و خشن بوده ... ولی تو پادشاهان زمان خودش از بهترین ها بوده. پادشاهان بد و خشن ایرانی در زمان قاجاریان بودند .

اما من کاملا موافقم که منظور نادر سلطان پور از جعلی ، سه کشور آخر بود نه ایران !! در مورد اینکه مرزهای هر کشوری روی خون مردم دیگه بنا شده هم موافقم...نمیدونم این تعصب احمقانه ایرانی ها از کجا اومده که فکر کردن ما پاک ترین مردم دنیا هستیم.

خودش هم همین رو گفت.... نام ایران را 4 کیلومتر انورتر آورد.

یادمه یه دبیری در دبیرستان میخاست به یک دانش آموز بگه تکون بخود . گفت کو*ن بخور ... خوب این دیگه هرکسی میگیره که از دستی نگفته ...ارزش اندیشیدن بهش هم نداره.

پایان!

پارسیگر

sonixax
10-15-2013, 09:59 PM
به فرض هم که گفته ایران کشور جعلیه ! که چی ؟

کافر_مقدس
10-16-2013, 02:11 PM
متاسفانه عوام رو همیشه میشه بازی داد... من حتی فکر میکنم به دلایل استراتژیک ، خود رژیم هم اینجا به حساسیت مردم برای واکنش دامن میزد تا این طریق بتونه به بی بی سی فارسی ضربه بزنه !!

چندان دور از ذهن هم نیست! http://www.daftarche.com/images/imported/2012/08/22.gif

Hezbollah_YaHasan
10-22-2013, 03:23 PM
بر طبق خواست خداوند قادر متعال، همه کشورها و حکومتهای جهان باطلند و جعلی هستند و حاکمیت اصلی از آن خداست که آن را به آقا امام زمان سپرده و آقا امام زمان هم آنرا به آقا امام خامنه ای دامت برکاته سپرده. بدین ترتیب مالک آمریکا و روسیه و چین هم مسلمانان و آقا امام زمان است.:e011: