PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معمای شطرنج

MEHDI
10-01-2013, 03:00 PM
در این جستار، معماهای شطرنج رو قرار میدیم تا به حل آن ها بپردازیم.
تلاش می شود معماها از هر سطح و متنوع باشند تا همه از آماتور تا حرفه ای بتونند استفاده کنند و مجذوب آن شوند.

MEHDI
10-01-2013, 03:10 PM
2489

بهترین ادامه برای سفید کدام است که منجر به پیروزی سریع می شود؟

MEHDI
10-01-2013, 03:13 PM
2490

سفید چگونه ادامه دهد؟

mosafer
10-02-2013, 09:57 AM
2490

سفید چگونه ادامه دهد؟

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/4.jpg

+
من از شطرنج چیزی نمی دانم این جواب پسرم هست(فقط نه سال و چند ماهش هست و چهار ماه شطرنج کار میکنه:e405:)

MEHDI
10-02-2013, 12:58 PM
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/4.jpg

+
من از شطرنج چیزی نمی دانم این جواب پسرم هست(فقط نه سال و چند ماهش هست و چهار ماه شطرنج کار میکنه:e405:)

راه حلش برای یک پسر 9 ساله که چهار ماه است شطرنج کار می کند بسیار خوب بود ولی به این نکته توجه نکرد که قلعه رفتن قانونی نیست. شاید خودش پوزیسیون را اینجا ندیده و شما فقط برایش مهره ها را چیدید و گفتید حل کند.

در همه پوزیسیون هایی که در کتاب ها داده می شود، به عنوان یک عرف، همیشه سمت پایین صفحه، سفید است و سمت بالا سیاه( به معمای اولی که دادم نگاه کنید و به محل قلعه رفتن شاه نگاه کنید). پس شاه سفید حرکت کرده به بالای صفحه و وقتی شاه و رخ حرکت کنند دیگر قلعه رفتن ممکن نیست.اما اگر این حرکت قانونی بود، راه حل هوشمندانه ای بود.چون سیاه الان دو تهدید گرفتن رخ سفید و مات کردن سفید با Rh8# را دارد که قلعه رفتن هر دو تهدید را برطرف می کرد ولی حتی اگر قلعه رفتن ممکن بود که نیست، سفید باید هنوز راهی برای خلاص شدن از شر رخ سیاه پیدا می کرد تا بتواند با خیال راحت سیاه را مات کند. سفید یک حرکت بهتر در آستین دارد که بلافاصله پیروزی اش را تضمین می کند.بهتر است پسرتان اول روی معمای اولی که دادم فکر کند.

به پسرتان بگویید به فکر کردن روی این مسئله ادامه دهد چون معلوم است توانایی بالایی دارد. موضوع این نیست که به جواب می رسد یا نه، بلکه همین فکر کردن و درگیر شدن ذهنش، به پیشرفتش کمک می کند و امکانات جدیدی را کشف می کند.همچنین در برابر این وسوسه که این معما را به یک برنامه بدهد حل کند هم باید مقاومت کرد چرا که همین فکر کردن و کشف امکانات وضعیت هست که به عمیق شدن درک یک بازیکن کمک می کند. اگر نتوانست حل کند بگویید راهنمایی می کنیم ولی نباید جواب مسئله را به همین راحتی به کسی گفت بلکه باید قدم به قدم راهنمایی ها را بیشتر کرد تا بالاخره خودش به پاسخ برسد. در شطرنج شما باید مدام با مسائل مختلف درگیر باشید و هنگام بازی با رقبا، دیگر کامپیوتری در کار نیست که به شما یاری برساند.

مزدك بامداد
10-02-2013, 01:39 PM
2490

سفید چگونه ادامه دهد؟

2492

shahin
10-02-2013, 01:39 PM
2489

1.Qg4 g6 2.Qd4 Qf6 3.Q*Q ~ 4. Qg7 # OK

shahin
10-02-2013, 01:47 PM
2492 با تایید نظر شما، میدانستید این معمای مشهور را به فردوسی نسبت میدهند ؟

مزدك بامداد
10-02-2013, 01:57 PM
با تایید نظر شما، میدانستید این معمای مشهور را به فردوسی نسبت میدهند ؟
:e032:
نه نمیدانستم، این چیستان را هم تا کنون ندیده بودم.

مزدك بامداد
10-02-2013, 02:08 PM
ولی خب، سیاه راهی برای
به دیر انداختن دارد و آن
قربانی کردن وزیر خود
1.Qg4 Qf6

MEHDI
10-02-2013, 02:10 PM
2492

بله درسته با تهدید 2.Ra6#
اگر
1...Rxh5
2.Ra6+ Kc5
3.Ra5+ و رخ سیاه از دست می رود.

MEHDI
10-02-2013, 02:13 PM
این هم کاملا درسته.مهمه که سفید اول سیاه رو وادار به g6 کنه و بعد Qd4 رو بازی کنه تا دیگه سیاه نتونه با Qf6 دفاغ کنه. بازی کردن 1...Qf6 رو هم که یک وزیر مفت میده و چند حرکتی مات رو به تاخیر میندازه رو نیازی به بررسی نداره.

MEHDI
10-02-2013, 02:15 PM

چه کسانی و چرا این معما رو به او نسبت می دهند؟

مزدك بامداد
10-02-2013, 02:18 PM
همچنان که فردوسی در شاهنامه گفته است، شترنگ بنیادین
( که در زمان او هم چنین بایستی بوده باشد) ، ده در ده خانه
داشته و سوار دیگری بنام شتر هم در آن بوده است که گویا
مانند پیل میرفته ولی مانند اسب میجهیده که دیرتر از بازی زدوده شد.

زمیدان چو برخاست آوازِ کوس
جهاندیدگان خواستند آبنوس
یکی تخت کردند ازو چارسوی
دو مردِ گرانمایه و نیک خوی
همانند آن کنده و رزم‌گاه
به روی اندرآورده رویِ سپاه
بر آن تخت صد خانه کرده نگار
خرامیدنِ لشکر و شهریار
پس آن‌گه دو لشکر زِ ساج و زِ عاج
دو شاه سرافراز با فرّ و تاج
پیاده پدید اندر او با سوار
صفت کرده آرایشِ کارزار
از اسپان و پیلان و دستورِ شاه
مبارز که اسپ افگند بر سپاه
همه کرده پیکر به‌آیینِ جنگ
یکی تیز و جنبان، یکی با درنگ
بیاراسته شاه قلبِ سپاه
زِ یك دست فرزانه نیك‌خواه
اَبَر دست شاه از دورویه دو پیل
زِ پیلان شده گَرد هم‌ رنگِ نیل
دو اشتر برِ پیل كرده به‌پای
نشانده بر ایشان دو پاكیزه‌رای
به زیر شتر در دو اسپ و دو مرد
كه پرخاش جویند روزِ نبرد
مبارز دو رخ بر دو روی دو صف
زِ خونِ ‌جگر بر لب آورده كف
پیاده برفتی زِپیش و زِپس
كجا بود در جنگ فریادرس
چو بگذاشتی تا سر آوردگاه
نشستی چو فرزانه بر دستِ شاه
همان نیز فرزانه یک خانه بیش
نرفتی، نبودی ازین شاه پیش
سه خانه برفتی سرافراز پیل
بدیدی همه رزم‌گه از دو میل
سه خانه برفتی شتر همچنان
بر آوردگاه بر دمان و دنان
همان رفتن اسپ سه خانه بود
به رفتن یكی خانه بیگانه بود
نرفتی كسی پیشِ رخ كینه‌خواه
همی‌تاختی او همه رزم‌گاه
همی‌راند هریك به میدانِ خویش
به رفتن نكردی كسی كم‌ّوبیش

shahin
10-02-2013, 02:23 PM
ولی خب، سیاه راهی برای
به دیر انداختن دارد و آن
قربانی کردن وزیر خود
1.Qg4 Qf6

درود ، درست است که یک حرکت مات را به تاخیر می اندازد(پس از دید یک رایانه هم Qf6بهترین حرکت است!) ولی در معماهایی که مشخص نشده در چند حرکت مات صورت میگیرد ،محتملترین شاخه را نشان دادن کافیست .

مزدك بامداد
10-02-2013, 02:24 PM
بازی کردن 1...Qf6 رو هم که یک وزیر مفت میده و چند حرکتی مات رو به تاخیر میندازه رو نیازی به بررسی نداره.
من هم خواستم بگویم که سیاه دارای گزینه ای است
که مات تند (سریع) را پیشگیری کند واز اینرو این جنبش،
همواره مات تند (آنچنان که در پرسش چیستان بود،) در پی ندارد.
(در برخی بازی ها، پایان گرفتن زمان ، به باخت
می انجامد، هتّا اگر از دید پوان بالاتر باشیم)

MEHDI
10-02-2013, 02:37 PM
در چنین مسئله هایی متداول است که بگویند سفید شروع و در مثلا سه حرکت مات می کند. برای همین من محدودیت حرکتی نگذاشتم و اسم مات کردن رو هم نیاوردم فقط گفتم سفید به سرعت به پیروزی می رسد که یعنی نیازی به طرح ریزی های بلند مدت نیست.در یک بازی عملی، یک انسان حتی اگر سطح متوسطی هم داشته باشد اصلا حرکتی مثل 1...Qf6 را بررسی هم نمی کند چون دادن یک وزیر مفت به ازای چندحرکت دیرتر مات شدن فقط برای یک کامپیوتر باارزش است.
حداقل 1...g6 چالش برانگیزتر است چون اگر سفید 2.Qd4 را بازی نکند سیاه فرصت دفاع کردن به دست می آورد.

MEHDI
10-02-2013, 02:41 PM
کرس-گوتی تل آویو 1964

2493

سریع ترین راه پیروزی سفید را بازی کنید.حداقل 3 حرکت بعدی را بازی کنید.

لتلیه-اسمیسلوف هاوانا 1967

2494

سریع ترین راه برد سیاه را بازی کنید.حداقل 3 حرکت بعدی را بازی کنید.

shahin
10-02-2013, 02:43 PM
چه کسانی و چرا این معما رو به او نسبت می دهند؟

خیلی قبل تر این معما را در یکی از ماهنامه های شطرنج دیدم که زیرش نوشته بود مسئله ای از فردوسی ، راست و دروغش پای خودشان من هم فقط نقل کردم ، اما اینکه جناب مزدک میگویند ده در ده بوده، جای تفکر دارد، از آنجایی که در این مسئله فقط از شاه و رخ استفاده شده (که حرکتشان همینگونه بوده)و در صفحه ده در ده مسئله همچنان به قوت خود باقیست (ده در ده بودن صفحه تغییری محسوس ایجاد نمیکند ) بعید هم نیست که همان مسئله را هشت در هشتش کرده باشند ،البته نظر جناب مزدک عاقلانه تر است و احتمال اینکه این ادعا کذب باشد بیشتر خواهد بود.

MEHDI
10-02-2013, 03:00 PM
این یکی معما مربوط به همین چند روز پیش در بازی بین 2 استادبزرگ تراز اول جهان است و این تورنمنت هنوز تمام نشده.

ایوانچک-گریچک گراندپری پاریس 2013

2495

گریچک(سیاه) با حرکتش ثابت می کند که آخرین حرکت ایوانچک 30.Rc1-c5 اشتباه بود. حرکت گریچک چیست و چگونه به برتری قاطع سیاه منجر می شود؟

شما هم اگر می توانید مسئله بگذارید تا حل کنیم.

MEHDI
10-02-2013, 04:31 PM
سه معما هم از آخربازی قرار می دهم.

2496

سفید شروع می کند و می برد.

2497

2498

سفید شروع و مساوی می کند.

Russell
10-02-2013, 04:43 PM

2496

2497

2498

دومی:

سفید ابتدا d5 را بازی میکند بعد هم a4 , فرار سرباز فایل a.

آخری:1-Kg3 h2
2-Kf2
بعد هم شاه را بین f1 و f2 حرکت میدهد بنوبت، و ترتیب حرکات اجباری جوریست که به پات شدن شاه سیاه میانجامد.

mosafer
10-02-2013, 05:09 PM
راه حلش برای یک پسر 9 ساله که چهار ماه است شطرنج کار می کند بسیار خوب بود ولی به این نکته توجه نکرد که قلعه رفتن قانونی نیست. شاید خودش پوزیسیون را اینجا ندیده و شما فقط برایش مهره ها را چیدید و گفتید حل کند.

در همه پوزیسیون هایی که در کتاب ها داده می شود، به عنوان یک عرف، همیشه سمت پایین صفحه، سفید است و سمت بالا سیاه( به معمای اولی که دادم نگاه کنید و به محل قلعه رفتن شاه نگاه کنید). پس شاه سفید حرکت کرده به بالای صفحه و وقتی شاه و رخ حرکت کنند دیگر قلعه رفتن ممکن نیست.اما اگر این حرکت قانونی بود، راه حل هوشمندانه ای بود.چون سیاه الان دو تهدید گرفتن رخ سفید و مات کردن سفید با Rh8# را دارد که قلعه رفتن هر دو تهدید را برطرف می کرد ولی حتی اگر قلعه رفتن ممکن بود که نیست، سفید باید هنوز راهی برای خلاص شدن از شر رخ سیاه پیدا می کرد تا بتواند با خیال راحت سیاه را مات کند. سفید یک حرکت بهتر در آستین دارد که بلافاصله پیروزی اش را تضمین می کند.بهتر است پسرتان اول روی معمای اولی که دادم فکر کند.

به پسرتان بگویید به فکر کردن روی این مسئله ادامه دهد چون معلوم است توانایی بالایی دارد. موضوع این نیست که به جواب می رسد یا نه، بلکه همین فکر کردن و درگیر شدن ذهنش، به پیشرفتش کمک می کند و امکانات جدیدی را کشف می کند.همچنین در برابر این وسوسه که این معما را به یک برنامه بدهد حل کند هم باید مقاومت کرد چرا که همین فکر کردن و کشف امکانات وضعیت هست که به عمیق شدن درک یک بازیکن کمک می کند. اگر نتوانست حل کند بگویید راهنمایی می کنیم ولی نباید جواب مسئله را به همین راحتی به کسی گفت بلکه باید قدم به قدم راهنمایی ها را بیشتر کرد تا بالاخره خودش به پاسخ برسد. در شطرنج شما باید مدام با مسائل مختلف درگیر باشید و هنگام بازی با رقبا، دیگر کامپیوتری در کار نیست که به شما یاری برساند.

سپاس بخاطر وقتی که صرف کردید:e303:

+

اول مایل بود اشتباهی که انجام داده رو جبران کنه

2499

+

2500

+
دخترم اصرار داشت او نیز مساله را حل کند (هنوز شش سال ندارد و اموزشش از طریق پسرم بود (البته دو جلسه خصوصی بتازگی گذرانده)

2501
البته حرکت فیل را پسرم به او پیشنهاد داد قبل از اینکه اجازه ی فکر کردن به او بدهد

مزدك بامداد
10-02-2013, 05:38 PM
این یکی معما مربوط به همین چند روز پیش در بازی بین 2 استادبزرگ تراز اول جهان است و این تورنمنت هنوز تمام نشده.

2495

گریچک(سیاه) با حرکتش ثابت می کند که آخرین حرکت ایوانچک 30.Rc1-c5 اشتباه بود. حرکت گریچک چیست و چگونه به برتری قاطع سیاه منجر می شود؟

شما هم اگر می توانید مسئله بگذارید تا حل کنیم.
تنها چیزی که به ویرم میرسد این است که راه برگشت رُخ را به رده بنیادینش با فیل در c4 ببندم و همزمان اسبش را در e2 به بیم افکنم.
در اینجا اگر سپید بجای آوردن شاه به یاری اسب، اسبش را به یکی از دو جایی که میشود،(c1 + c3) ببرد، آنگاه میتوان از فیل f1 برای
گرفتن سرباز پیش روی شاه سفید سود جست ، اگر نه، اگر شاه سفید را بجنباند f1 ، میتوان از اسب سیاه g4 برای فشار آوردن سود جـُست

2502

shahin
10-02-2013, 07:28 PM
2493
,...Bd2 Qa3 2.Qf6 Qf8 3.Bb4 Q*b4 4.R*b4 .

2494 ...a5 2.b*a5 h2+ 3. K*h2 Rb8

MEHDI
10-02-2013, 08:37 PM
دومی:

سفید ابتدا d5 را بازی میکند بعد هم a4 , فرار سرباز فایل a.

آخری:1-Kg3 h2
2-Kf2
بعد هم شاه را بین f1 و f2 حرکت میدهد بنوبت، و ترتیب حرکات اجباری جوریست که به پات شدن شاه سیاه میانجامد.

آفرین. اولی رو حل می کردی. فکر نمی کنم مشکل باشد.

MEHDI
10-02-2013, 08:41 PM
سپاس بخاطر وقتی که صرف کردید:e303:

+

اول مایل بود اشتباهی که انجام داده رو جبران کنه

2499

+

2500

+
دخترم اصرار داشت او نیز مساله را حل کند (هنوز شش سال ندارد و اموزشش از طریق پسرم بود (البته دو جلسه خصوصی بتازگی گذرانده)

2501
البته حرکت فیل را پسرم به او پیشنهاد داد قبل از اینکه اجازه ی فکر کردن به او بدهد

بله.پسرتان درست حل کرد.واقعا کارش خوبه که تونسته این معما رو حل کنه.

پسر شما معمای اولی رو هم به درستی حل کرد. حرکت وزیر به h5 که توسط دخترتان توصیه شده بدون تهدید است و به سیاه اجازه دفاع کردن و گسترش می دهد و خوب نیست.مثلا: 1...d5
2.Bd3 g6
3.Qh6 d4
سیاه 3 پیاده جلوست و سفید باید تا سیاه به وضعیتش سروسامان نداده کار را تمام کند.

Russell
10-02-2013, 08:46 PM
آفرین. اولی رو حل می کردی. فکر نمی کنم مشکل باشد.
اولی هم ابتدا g4 بعد هم قلعه‌یِ سوزن شده را میزنیم.

MEHDI
10-02-2013, 08:48 PM
تنها چیزی که به ویرم میرسد این است که راه برگشت رُخ را به رده بنیادینش با فیل در c4 ببندم و همزمان اسبش را در e2 به بیم افکنم.
در اینجا اگر سپید بجای آوردن شاه به یاری اسب، اسبش را به یکی از دو جایی که میشود،(c1 + c3) ببرد، آنگاه میتوان از فیل f1 برای
گرفتن سرباز پیش روی شاه سفید سود جست ، اگر نه، اگر شاه سفید را بجنباند f1 ، میتوان از اسب سیاه g4 برای فشار آوردن سود جـُست

2502

کاملا درسته. دیدن مانور فیل به c4 و بعد f1 کار هر کسی نیست! البته من در جواب به Kf1 مرکز نشین کردن اسب با Nd5 را می پسندم که فشار زیادی به وضعیت سفید می آورد. Ng4 اجازه تعویض اسب بی استفاده f2 را می دهد.

MEHDI
10-02-2013, 08:51 PM
اولی هم ابتدا g4 بعد هم قلعه‌یِ سوزن شده را میزنیم.

بله. تنها نکته اینجاست که سفید نباید برای گرفتن رخ عجله کند چون
1.Bxb7+ Kxb7 و شاه سیاه در دسترس پیاده g قرار گرفته.

MEHDI
10-02-2013, 08:58 PM
2493
,...Bd2 Qa3 2.Qf6 Qf8 3.Bb4 Q*b4 4.R*b4 .

2494 ...a5 2.b*a5 h2+ 3. K*h2 Rb8

این دو مسئله نقش تعیین کننده خانه های ضعیف را نشان می دهد. در مثال اول، خانه های سیاه اطراف شاه به شدت تضعیف شده بود و کرس( یکی از بهترین بازیکنان تاریخ جهان) به راحتی از این موضوع استفاده کرد.
در مثال دوم هم قهرمان سابق جهان به زیبایی از ضعف خانه سفید استفاده کرد.البته نخست با دو قربانی زیبای پیاده خطوط را برای حرکت رخش گشود.مانور Rb2-b8-h8-h1 کار را تمام می کند.

MEHDI
10-02-2013, 09:03 PM
مسئله زیر هم سرگرمی خوبی هست.البته حلش به این سادگی ها نیست.

ChessBase News | The infamous 1999 ChessBase Christmas Puzzle (http://www.chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4010825/the-infamous-1999-chessbase-christmas-puzzle-160813.aspx)

MEHDI
10-02-2013, 10:00 PM
سعی می کنم معماهای جدید مشکل تر باشد چون معماهای قبلی به سرعت حل شدند.

2505

2506

2507

2508

بهترین حرکات سفید را بازی کنید.

مزدك بامداد
10-02-2013, 10:28 PM
:e415:
+
میکوشم چیستان های تازه سخت تر باشند چون چیستان های پیشین زود باز شدند!

MEHDI
10-02-2013, 10:52 PM
:e415:
+
میکوشم چیستان های تازه سخت تر باشند چون چیستان های پیشین زود باز شدند!

گمان کنم آنقدر فارسی بود که دیگر تاب نیاوردید.
استاد اگر می توانی پست(ببخشید پیک) 32 را حل کن( ببخشید باز کن). :e413:
تلاش می کنم پارسی تر سخن بگویم.

چیستان زیر مات کردن خود است.سیاه تا جای ممکن از مات کردن سفید خودداری می کند ولی خود سفید، سیاه را وادار می کند که او را مات کند!

2509

سفید در 2 حرکت خود را مات می کند.

2510

پوزیسیون زیر بعد از حرکت چهارم سیاه ایجاد شده است. چهار حرکت دو طرف چه بوده که به پوزیسیون زیر ختم شده است؟

Russell
10-02-2013, 11:02 PM

2505

2506

2507

2508

بهترین حرکات سفید را بازی کنید.
اولی را نمیدانم به نظرم 100 بازی باخته میاید

دومی Bd2 ، Ba5، b4

سومی
1-Qxd8+ Qxd8
2-h6 ...
3-Rc3

MEHDI
10-02-2013, 11:15 PM
اولی را نمیدانم به نظرم 100 بازی باخته میاید

دومی Bd2 ، Ba5، b4

سومی
1-Qxd8+ Qxd8
2-h6 ...
3-Rc3

دومی رو خیلی زود گفتی.فکر می کردم سخت تر از این ها باشه. :e00e:
سفید خودش رو پات می کنه.

سومی نفهمیدم چی شد.چرا سفید باید وزیرش رو فدا کنه؟ نقشه سفید با h6 و Rc3 چیه؟

Russell
10-02-2013, 11:31 PM
سومی نفهمیدم چی شد.چرا سفید باید وزیرش رو فدا کنه؟ نقشه سفید با h6 و Rc3 چیه؟
البته من اشتباه کردم سومی را جا انداختم و اینی که گفتم چهارمی بود.
سومی Kg6 و بعدش هم بازی مساویست

چهارمی هم نقشه این است که برود برای مات با بردن رخ به رنک 8‌ام ، h6 هم راه فرار شاه را می‌بندد.

مزدك بامداد
10-02-2013, 11:43 PM
ke2

MEHDI
10-02-2013, 11:52 PM
البته من اشتباه کردم سومی را جا انداختم و اینی که گفتم چهارمی بود.
سومی Kg6 و بعدش هم بازی مساویست

چهارمی هم نقشه این است که برود برای مات با بردن رخ به رنک 8‌ام ، h6 هم راه فرار شاه را می‌بندد.

Kg6 حرکت اول درست هست ولی باید چند حرکت بعدی رو بنویسی تا ببینم از چیستان چه چیزی فهمیدی.

چهارمی هم همینطور. باید حرکت ها رو بنویسی.فقط بهت بگم که باید روی هر دو چیستان بیشتر فکر کنی تا به عمقش پی ببری.بخصوص روی چیستان 3.

MEHDI
10-03-2013, 12:03 AM
ke2

گمان کنم منظورتان 1.+Ne2 بود.
سیاه مجبور است 1...Bxe2+ را بازی کند ولی سفید 2.Rd1 را بازی می کند و کیش را برطرف می کند. توجه داشته باشید به تعریفی که از مات کردن خود، ارائه دادم.سیاه مجبور نیست 2...Rxd1# را بازی کند.

Russell
10-03-2013, 12:22 AM
Kg6 حرکت اول درست هست ولی باید چند حرکت بعدی رو بنویسی تا ببینم از چیستان چه چیزی فهمیدی.

چهارمی هم همینطور. باید حرکت ها رو بنویسی.فقط بهت بگم که باید روی هر دو چیستان بیشتر فکر کنی تا به عمقش پی ببری.بخصوص روی چیستان 3.
در این نوع چینش سرباز در برابر شاه تنها با ماندن در جلوی سربازها میتواند مانع پیشروی آنها شود و هر حرکتی از جمله گرفتن سرباز عقبی به فرار سرباز جلویی و باخت میانجامد. در پازل سوم هم هر دو شاه در این حالت قرار دارند بنابراین مساویست.

چهارمی رو هم تا اونجا که بنظرم میآمد نوشتم تمام حرکات سفید رو، حرکات سیاه بعد از حرکت اول که اجباری هست متنوع هست ولی هیچ کدوم نمیتونند جلوی Rd8 و مات شدن رو بگیرند.

مزدك بامداد
10-03-2013, 12:31 AM
گمان کنم منظورتان 1.+Ne2 بود.
سیاه مجبور است 1...Bxe2+ را بازی کند ولی سفید 2.Rd1 را بازی می کند و کیش را برطرف می کند. توجه داشته باشید به تعریفی که از مات کردن خود، ارائه دادم.سیاه مجبور نیست 2...Rxd1# را بازی کند.
OK!
2511
1- Rc6+ Kxd4
2- Nf3+ Bxf3+

MEHDI
10-03-2013, 07:53 AM
در این نوع چینش سرباز در برابر شاه تنها با ماندن در جلوی سربازها میتواند مانع پیشروی آنها شود و هر حرکتی از جمله گرفتن سرباز عقبی به فرار سرباز جلویی و باخت میانجامد. در پازل سوم هم هر دو شاه در این حالت قرار دارند بنابراین مساویست.

اشتباهت همینجاست.باید این طرز نگرش رو تغییر بدی.شطرنج پیچیده تر از این حرفاست که بشه براحتی یک نسخه برای همه وضعیت ها پیچید.الان نکته ظریفی رو نادیده گرفتی.اگر پیش از این چنین چیستان هایی رو حل نکردی، حلش نیاز به دگرگونی زیادی در دگماهای پیشین تو دارد. چیستان 1 و 3 شبیه هم هستند.فقط بگم که در چیستان شماره 1 برخلاف دیدگاه تو سفید مساوی می کند.

چهارمی رو هم تا اونجا که بنظرم میآمد نوشتم تمام حرکات سفید رو، حرکات سیاه بعد از حرکت اول که اجباری هست متنوع هست ولی هیچ کدوم نمیتونند جلوی Rd8 و مات شدن رو بگیرند.

نقشه هوشمندانه و جالبی است ولی امکانات سیاه رو در نظر نگرفتی چرا که سیاه فرصت دفاع کردن به دست می آورد.
2.h6 Qf8
3.Rgc3 Qxh6 پیاده کلیدی سفید در h6 نیاز به دفاع کردن دارد.بازی ساده تر از اینها توسط سفید تمام می شود.

mosafer
10-03-2013, 08:00 AM
2512

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/21.jpg

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/22.jpg
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/23.jpg

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/24.jpg

+
مساله ی آخر رو نتونست

MEHDI
10-03-2013, 08:03 AM
OK!
2511
1- Rc6+ Kxd4
2- Nf3+ Bxf3+

نه مزدک گرامی.این چیستان نیاز به دقت و حوصله بیشتری دارد.
گقتم چیستان های بعدی سخت تر هستند! :e032:
نخست اینکه سفید بعد از 2...Bxf3+ مات نیست.توجه کنید که شاه سیاه جابجا شده است ودیگر در c3 نیست.
همچنین بعد از Nf3+ سیاه اجباری به گرفتن اسب با Bxf3+ ندارد و می تواند 2...Kd3 یا 2...Ke4 را بازی کند.

MEHDI
10-03-2013, 08:14 AM
2512

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/21.jpg

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/22.jpg
http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/23.jpg

http://www.daftarche.com/images/imported/2013/10/24.jpg

+
مساله ی آخر رو نتونست

مسافر گرامی، من الان عجله دارم و باید برم.فقط کوتاه به شما بگم که باید حوصله بیشتری داشته باشد و با دقت زیاد به حل آن ها بپردازد چون این چیستان ها مشکل هستند. انتظاری نمی رود یک پسر 9 ساله که چهار ماه است شروع به کار کرده بتواند حل کند ولی حتما روی آن ها فکر بیشتری کند.مشخص است که با عجله این ها را گفته چون مثلا در شماره 3، وزیر سیاه خانه g7 را پوشش داده پس وزیر سفید نمی تواند مات کند یا در چیستان اولی ، حرکت فیل اجازه h2 را به سیاه می دهد و پیاده اش وزیر می شود وسیاه می برد.در چیستان 2 گرفتن پیاده g7 اجازه پیشروی پیاده h سیاه را می دهد و سیاه می برد.چیستان آخر هم دقت کنید که سفید خودش را مات می کند.(به تعریفی که ارائه دادم دقت کنید.) این چیستان مشکلی است.گمان می کنم برای پسر شما کمی بیش از اندازه دشوار باشد چون تازه 4 ماه است شروع کرده. سفارش می کنم از معمایی شروع کند که سفید و سیاه هر کدام یک پیاده دارند و او حل نکرده.سپس به سراغ چیستان دوم که سفید و سیاه هر کدام دو پیاده دارند برود.

من حتما چیستان های ساده تری هم می گذارم تا برای پسر شما چالش برانگیز باشد چون شاید سختی این معماها موجب دلزدگی اش بشود و با یادگیری اصولی اش هم همخوانی نداشته باشد.(چقدر کوتاه گفتم. :e056:)

mosafer
10-03-2013, 08:33 AM
مسافر گرامی، من الان عجله دارم و باید برم.فقط کوتاه به شما بگم که باید حوصله بیشتری داشته باشد و با دقت زیاد به حل آن ها بپردازد چون این چیستان ها مشکل هستند.
سپاس جناب مهدی از صبر و حوصله یتان:e303:

.مشخص است که با عجله این ها را گفته
بله همین طور هست فقط دوست داشت سریع حل کند و من منتقل کنم اینجا
با ذوق و شوق منتظر جواب شما بود تا بداند پاسخهای قبلش درست هست یا نه؟
و بی صبرانه منتظر پرسشهای دگر شما بود تا سریعتر پاسخ دهد

خیلی اصرار کرد تا برایش کپی بگیرم تا از استادش بپرسد جواب سوالی که نمیتوانست حل کند
هنوز نمیتواند زمان بگذارد برای فکر کردن ،حتی وقتی با کسی بازی میکند انتظار دارد فرد مقابل زمان تلف نکند برای حرکت و اعتراض میکند که چرا حرکت نمیکنی؟
استادش میگفت طبیعی هست و شاید چند سال بگذرد تا بتواند حتی چند ساعت برای یک حرکت وقت بگذارد

من حتما چیستان های ساده تری هم می گذارم تا برای پسر شما چالش برانگیز باشد چون شاید سختی این معماها موجب دلزدگی اش بشود و با یادگیری اصولی اش هم همخوانی نداشته باشد.(چقدر کوتاه گفتم. )
این مسائل برایش گیج کننده بود و گمانم جواب دادنش صرفا به این خاطر بود که فقط جوابی داده باشد
+
سپاس بخاطر زحمتی که می کشید و وقتی که صرف می کنید:e303:

پ.ن
این گونه که به اینجا علاقه مند شده گمانم بزودی بخواهد خودش عضو شود :e108:

MEHDI
10-03-2013, 09:51 AM
سپاس جناب مهدی از صبر و حوصله یتان:e303:

بله همین طور هست فقط دوست داشت سریع حل کند و من منتقل کنم اینجا
با ذوق و شوق منتظر جواب شما بود تا بداند پاسخهای قبلش درست هست یا نه؟
و بی صبرانه منتظر پرسشهای دگر شما بود تا سریعتر پاسخ دهد

خیلی اصرار کرد تا برایش کپی بگیرم تا از استادش بپرسد جواب سوالی که نمیتوانست حل کند
هنوز نمیتواند زمان بگذارد برای فکر کردن ،حتی وقتی با کسی بازی میکند انتظار دارد فرد مقابل زمان تلف نکند برای حرکت و اعتراض میکند که چرا حرکت نمیکنی؟
استادش میگفت طبیعی هست و شاید چند سال بگذرد تا بتواند حتی چند ساعت برای یک حرکت وقت بگذارد

این مسائل برایش گیج کننده بود و گمانم جواب دادنش صرفا به این خاطر بود که فقط جوابی داده باشد
+
سپاس بخاطر زحمتی که می کشید و وقتی که صرف می کنید:e303:

پ.ن
این گونه که به اینجا علاقه مند شده گمانم بزودی بخواهد خودش عضو شود :e108:

عادت به فکر کردن خیلی مهم است.چه در شطرنج و چه در زندگی. بعضی ها 5 دقیقه هم نمی توانند در اتاق تنها بنشینند و فکر کنند.
در کتاب آیین زندگی نقل قولی از شخص معروفی هست که می گوید: در ازای پرداخت هرپولی، تاکنون نتوانسته ام آدمی را پیدا کنم که 2 عادت زیر را داشته باشد: عادت به فکر کردن و عادت به انجام کارها به ترتیب اهمیت آن ها! چقدر خوب خواهد شد اگر بتواند از همین حالا این عادت ها را در خودش پرورش دهد.
روی 2 مسئله مربوط به پیاده ها فکر کند. آن ها حتما برایش آموزنده خواهند بود. وقتی خودش با مسئله درگیر شود و حل کند یا سپس راه حلش را ببیند این مسئله را به جای حفظ کردن می فهمد و دیدش عمیق می شود. آن وقت در موقعیت های مختلف و در وضعیت های مشابه می تواند از این تکنیکی که یاد گرفته استفاده کند چون با دیدن وضعیت مشابه این تکنیک خودبه خود به ذهنش می آید. خوشحال خواهم شد که عضو سایت شود. آن وقت ارتباط مستقیمی خواهیم داشت و خودش می تواند دیدگاه هایش را بنویسد. فکر می کند عضو شدن در چنین سایت علمی، برایش سودمند خواهد بود. روی این 2 چیستان که پیش از این دادم می تواند فکر کند.اول از چیستان زیر آغاز کند آنوقت می تواند چیستان دوم را هم با کمی فکر کردن حل کند.
من بزودی چیستان های ساده تری می گذارم که مناسب فرزند شما باشد.

2515

2516

MEHDI
10-03-2013, 10:09 AM
من یک مسئله از مات کردن خود با راه حل می گذارم تا با این شیوه از مسائل آشنا شوید.

2518

راه حل:
1.Re5 Kh7
2.g8=R f2#

سیاه نمی خواهد سفید را مات کند ولی سفید سیاه را وادار می کند که او را مات کند.

حالا مسئله زیر را حل کنید.

2517

سفید در 5 حرکت خود را مات می کند.

مزدك بامداد
10-03-2013, 10:42 AM
نه مزدک گرامی.این چیستان نیاز به دقت و حوصله بیشتری دارد.
گقتم چیستان های بعدی سخت تر هستند! :e032:
نخست اینکه سفید بعد از 2...Bxf3+ مات نیست.توجه کنید که شاه سیاه جابجا شده است ودیگر در c3 نیست.
همچنین بعد از Nf3+ سیاه اجباری به گرفتن اسب با Bxf3+ ندارد و می تواند 2...Kd3 یا 2...Ke4 را بازی کند.
Ok, next try:
Rb3+ Bxb3+
Bf1 Rxf1

مزدك بامداد
10-03-2013, 11:13 AM

ChessBase News | The infamous 1999 ChessBase Christmas Puzzle (http://www.chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4010825/the-infamous-1999-chessbase-christmas-puzzle-160813.aspx)
اگر سیاه بخواهد سفید را در ۵ جنبش قانونی دلخواه (از هر دو سو) ،
همانگونه در آن تاربرگ گفته، مات کند و گفته که باید اسب رخ را بزند،
تنها راه اسب و دیگر مهره ها اینجوری است که با فتوشاپ درست کردم
ولی اگر سفید بخواهد سیاه را همینجوری مات کند، گمان نکنم بشود!

2519

MEHDI
10-03-2013, 02:30 PM
Ok, next try:
Rb3+ Bxb3+
Bf6 Rxf6

منظورتان باید Bf1 باشد. ولی سیاه اجباری به بازی کردن Rxf1 ندارد.تکرار می کنم که سفید باید سیاه را مجبور کند که او را مات کند وگرنه سیاه اینکار را نخواهد کرد. این بار تلاش بهتری بود. با فکر کردن بزودی به پاسخ می رسید. البته باید حرکت ظریفی را پیدا کنید!

اگر سیاه بخواهد سفید را در ۵ جنبش قانونی دلخواه (از هر دو سو) ،
همانگونه در آن تاربرگ گفته، مات کند و گفته که باید اسب رخ را بزند،
تنها راه اسب و دیگر مهره ها اینجوری است که با فتوشاپ درست کردم
ولی اگر سفید بخواهد سیاه را همینجوری مات کند، گمان نکنم بشود!

2519

بله. کاملا درسته :e420:

مزدك بامداد
10-03-2013, 03:02 PM
منظورتان باید Bf1 باشد.ولی سیاه اجباری به بازی کردن Rxf1 ندارد
درسته همان f1 بود.این "ناچار نبودن" هی یادم میرود!

مزدك بامداد
10-03-2013, 05:02 PM
این بار تلاش بهتری بود. با فکر کردن بزودی به پاسخ می رسید. البته باید حرکت ظریفی را پیدا کنید!
:e337:
خوب، برای اینکه راه فیل سفید برای پیشگیری از مات بسته شود، در آغاز وزیر را میاریم به
e۶ ، سیاه از ترس مات شدن، اسب را میاورد به c۴، سپس همان جنبشی را که پیام پیش گفتم ، رخ به b۳ را انجام میدهیم !
2523

MEHDI
10-03-2013, 06:24 PM
:e337:
خوب، برای اینکه راه فیل سفید برای پیشگیری از مات بسته شود، در آغاز وزیر را میاریم به
e۶ ، سیاه از ترس مات شدن، اسب را میاورد به c۴،

:e303:
حرکت درست است ولی همه امکانات سیاه را در نظر نگرفتید.
باید بگید از ترس مات کردن. چون این یک چیستان شطرنج است با این هدف که سفید در 2 حرکت خود را مات کند.

در چنین چیستان هایی شما باید امکانات مختلف رقیب را بیان کنید تا مشخص شود که آیا مسئله را واقعا فهمیده اید و چیزی را از قلم نینداخته باشید.
هدف Qe6 این است که سفید می خواهد Qb3 بازی کند تا بعد از Bxb3 مات شود.حالا سیاه چگونه می تواند از این تهدید سفید جلوگیری کند؟
1...Nc4
2.Rb3+ Bxb3

1...Nd5 این حرکت راه فیل را نمی بندد ولی راه رخ سفید به d1 را چرا.
2.Ne2+ Bxe2#

مزدك بامداد
10-03-2013, 06:47 PM
:e303:
حرکت درست است ولی همه امکانات سیاه را در نظر نگرفتید.
باید بگید از ترس مات کردن. چون این یک چیستان شطرنج است با این هدف که سفید در 2 حرکت خود را مات کند.

در چنین چیستان هایی شما باید امکانات مختلف رقیب را بیان کنید تا مشخص شود که آیا مسئله را واقعا فهمیده اید و چیزی را از قلم نینداخته باشید.
هدف Qe6 این است که سفید می خواهد Qb3 بازی کند تا بعد از Bxb3 مات شود.حالا سیاه چگونه می تواند از این تهدید سفید جلوگیری کند؟
1...Nc4
2.Rb3+ Bxb3

1...Nd5 این حرکت راه فیل را نمی بندد ولی راه رخ سفید به d1 را چرا.
2.Ne2+ Bxe2#

ولی خب، سیاه هم باید پیرو قانون های شترنگ بازی کند
و آن این است که بهینه بکوشد از مات شدن خودش جلوگیری نماید.!?
هتّا در یک چیستان "خودمات"!

mosafer
10-03-2013, 07:12 PM
عادت به فکر کردن خیلی مهم است.چه در شطرنج و چه در زندگی. بعضی ها 5 دقیقه هم نمی توانند در اتاق تنها بنشینند و فکر کنند.
در کتاب آیین زندگی نقل قولی از شخص معروفی هست که می گوید: در ازای پرداخت هرپولی، تاکنون نتوانسته ام آدمی را پیدا کنم که 2 عادت زیر را داشته باشد: عادت به فکر کردن و عادت به انجام کارها به ترتیب اهمیت آن ها! چقدر خوب خواهد شد اگر بتواند از همین حالا این عادت ها را در خودش پرورش دهد.
روی 2 مسئله مربوط به پیاده ها فکر کند. آن ها حتما برایش آموزنده خواهند بود. وقتی خودش با مسئله درگیر شود و حل کند یا سپس راه حلش را ببیند این مسئله را به جای حفظ کردن می فهمد و دیدش عمیق می شود. آن وقت در موقعیت های مختلف و در وضعیت های مشابه می تواند از این تکنیکی که یاد گرفته استفاده کند چون با دیدن وضعیت مشابه این تکنیک خودبه خود به ذهنش می آید. خوشحال خواهم شد که عضو سایت شود. آن وقت ارتباط مستقیمی خواهیم داشت و خودش می تواند دیدگاه هایش را بنویسد. فکر می کند عضو شدن در چنین سایت علمی، برایش سودمند خواهد بود. روی این 2 چیستان که پیش از این دادم می تواند فکر کند.اول از چیستان زیر آغاز کند آنوقت می تواند چیستان دوم را هم با کمی فکر کردن حل کند.
من بزودی چیستان های ساده تری می گذارم که مناسب فرزند شما باشد.
متاسفانه عادت به فکر کردن در زمانی طولانی ندارد
گاهی اشتباهاتی خیلی پیش پا افتاده می کند که حاصل تصمیم گیری سریع اوست
با این رفتارش مشکل دارم ولی هنوز موفق نشدم کمکش کنم
شاید این رشته بتواند کمک خوبی برای او باشد
+
بعد از انجام تکالیف مدرسه اش دوباره مساله را از او خواهم پرسید
پ.ن
امسال ،سال سختی هست برای او، عضو شدن در انجمن باعث می شود وقتش را بگیرد (تا با چند و چون فرومها آشنا شود زمان می برد )
شاید تابستان زمان بهتری برای عضویت باشد
+
سپاس

MEHDI
10-03-2013, 09:21 PM
ولی خب، سیاه هم باید پیرو قانون های شترنگ بازی کند
و آن این است که بهینه بکوشد از مات شدن خودش جلوگیری نماید.!?
هتّا در یک چیستان "خودمات"!

مات کردن هدف یک بازیکن در بازی است.
در یک بازی بین دو نفر اینگونه است ولی ما اینجا مسئله طرح کردیم و عنوان مسئله هم خودمات کردن است پس ما هدف را تغییر دادیم.ما هم دنبال حل مسئله و برآورده کردن خواسته های مسئله هستیم.همانند چیستانی که امروز شما حل کردید.حرکات منطقی نبودند ولی قانونی بودند و هدف مسئله را برآورده کردند. ولی شما هیچ وقت مسئله ای نمی بینید که بگوید فرض کنید مثلا اسب می تواند به شکل وزیر هم حرکت کند حالا در 2 حرکت مات کنید چون قانون شطرنج را عوض می کند.اسب به یک شکل خاصی حرکت می کند و اگر این را تغییر بدید دیگر شطرنج بازی نمی کنید.

MEHDI
10-03-2013, 09:53 PM
متاسفانه عادت به فکر کردن در زمانی طولانی ندارد
گاهی اشتباهاتی خیلی پیش پا افتاده می کند که حاصل تصمیم گیری سریع اوست
با این رفتارش مشکل دارم ولی هنوز موفق نشدم کمکش کنم
شاید این رشته بتواند کمک خوبی برای او باشد

این ها از آفت هوش هم هست چون اعتماد به نفس زیادی می دهد. همه چیز را ساده تر از آن چیزی که هست می پندارند و دست از سختکوشی برمی دارند.وقتی یک اشتباه می کنند فکر می کنند یک تصادف است و نیازی به تغییر کردن ندارند چون باهوش هستند ولی باز هم اشتباه می کنند.اینجا میتوانید بهش بگید:
اگر می خواهی اوضاع عوض شود(دیگر اشتباه نکنی) باید خودت عوض شوی!
یا آن چیزی را که می کاری درو می کنی! راه میان بری وجود ندارد.

خیلی مهم است که به این قانونمندی پی ببرد.آنوقت می فهمد که باید روی خودش کار کند تا دیگر یک اشتباه را تکرار نکند وگرنه بازهم اشتباه می کند.

یک چیستان بهش بدهید و یک زمان سنج را بگذارید برای 3 دقیقه بدون توقف فکر کند.بهش بگید تلاش کند به عمق وضعیت نفوذ کند و امکانات دو طرف را بررسی کند. فایده های اینکار را برایش توضیح دهید. بگید چقدر باعث پیشرفتش نسبت به همسن و سالهایش می شود. به مرور می توانید با سخت تر شدن چیستان ها این زمان را هم افزایش بدهید.

mosafer
10-04-2013, 08:26 AM
این ها از آفت هوش هم هست چون اعتماد به نفس زیادی می دهد. همه چیز را ساده تر از آن چیزی که هست می پندارند و دست از سختکوشی برمی دارند.وقتی یک اشتباه می کنند فکر می کنند یک تصادف است و نیازی به تغییر کردن ندارند چون باهوش هستند ولی باز هم اشتباه می کنند.
بله متاسفانه چنین ست برخوردش با مسائل و همین باعث شده در برخی موارد به گونه ای نشان دهد که هوشش پایین هست (که میدانم چنین نیست)
حتی دوران خردسالی اش برای صحبت کردن کلمات را مخفف می کرد و این کار باعث شد جلسات زیادی را اختصاص بدهیم برای گفتار درمانی
یکی از دوستان روانشناسی را معرفی کردند نزد او که رفتیم گفت ایرادی در صحبت کردن ندارد فقط نمیخواهد تلاش بیشتری کند و راحتترین کلمه که به ذهنش می رسد را بیان می کند از او بخواهید و تاکید کنید که کامل صحبت کند ما هم چنین کردیم و در عرض چند ماه صحبت کردنش خوب شد
با این روش با درس خواندش هم مشکل دارم ، مثلا برای جمله ساختن کوتاهترین جمله را می سازد برای پاسخ دادن دروس علوم و تاریخ و اجتماعی کوتاهترین جمله را میگوید و اهل توضیح دادن نیست
ریاضی را با علاقه حل می کند ولی گاه بی توجهی خیلی کوچکش باعث می شود اشتباهات بزرگی کند
+
شرمنده این مسائل ربطی به این جستار ندارد:e108:

اینجا میتوانید بهش بگید:
اگر می خواهی اوضاع عوض شود(دیگر اشتباه نکنی) باید خودت عوض شوی!
یا آن چیزی را که می کاری درو می کنی! راه میان بری وجود ندارد.

خیلی مهم است که به این قانونمندی پی ببرد.آنوقت می فهمد که باید روی خودش کار کند تا دیگر یک اشتباه را تکرار نکند وگرنه بازهم اشتباه می کند.

یک چیستان بهش بدهید و یک زمان سنج را بگذارید برای 3 دقیقه بدون توقف فکر کند.بهش بگید تلاش کند به عمق وضعیت نفوذ کند و امکانات دو طرف را بررسی کند. فایده های اینکار را برایش توضیح دهید. بگید چقدر باعث پیشرفتش نسبت به همسن و سالهایش می شود. به مرور می توانید با سخت تر شدن چیستان ها این زمان را هم افزایش بدهید.
حتما چنین می کنم
+
سپاس

MEHDI
10-04-2013, 12:47 PM
چیستان های زیر ساده تر هستند. جذابیت این چیستان ها در اینجاست که همه آن ها بازی های واقعی هستند. بازی هایی در بالاترین سطح که استادان بزرگ جهان در آن ها مرتکب اشتباهات بزرگی شدند.

اولافسون-تال تورنمنت یادبود آلخین 1971
2528

در اینجا میخاییل تال که می توان او را درخشان ترین و تاکتیکی ترین بازیکن تاریخ شطرنج نامید، نسبت به یک تاکتیک ساده بی توجه می ماند و 21...Rc8 را بازی می کند و بعد از پاسخ سفید تسلیم می شود. پاسخ سفید چیست؟

2529
میخاییل تال، قهرمان سابق جهان.

در بازی بعدی، که مسابقه برای عنوان قهرمانی جهان بود، اشتباه برونشتاین لقب اشتباه قرن را به خود گرفت.

2531

برونشتاین-باتوینیک بازی ششم مسابقه قهرمانی جهان 1951
2530

اینجا برونشتاین 57.Kc2 را بازی کرد و پس از پاسخ باتوینیک تسلیم شد. پاسخ سیاه را پیدا کنید.

2532
برونشتاین - باتوینیک

فیشر-تایمانوف بازی دوم مسابقه نامزدی قهرمانی جهان 1971
2525
سفید می برد.

آخرین حرکت تایمانوف 81...Ke4 اشتباه بزرگی بود. فیشر به دقت از این اشتباه استفاده می کند و می برد.

اگر اشتباه تایمانوف در بازی پیشین چندان هم بزرگ نبود ولی اشتباه او در بازی پنجم باور نکردنی بود.

بازی پنجم
2527

در اینجا تایمانوف 46.Rxf6 را بازی می کند. فیشر چگونه بازی را برد؟

2526
تایمانوف-فیشر

مزدك بامداد
10-04-2013, 03:05 PM
اینجا برونشتاین 57.Kc2 را بازی کرد و پس از پاسخ باتوینیک تسلیم شد. پاسخ سیاه را پیدا کنید
a4

2533
اگر من سیاه بودم، پیاده a را بسوی وزیری پیش میبردم،
دو پیاده ی ستونهای a و e میتوانند گام بگام رفته و
یکی شان وزیر بشود و اسب هم نمیتواند بهنگام به آنها برسد.

پارسیگر

مزدك بامداد
10-04-2013, 03:20 PM
در اینجا تایمانوف 46.Rxf6 را بازی می کند. فیشر چگونه بازی را برد؟
2534
...Qd4+
Rf2 Ra1+
Kh2 Qxf2
اینجوری یک رخ سفید از میان میرود!
2535

MEHDI
10-04-2013, 03:22 PM
a4

2533
اگر من سیاه بودم، پیاده a را بسوی وزیری پیش میبردم،
دو پیاده ی ستونهای a و e میتوانند گام بگام رفته و
یکی شان وزیر بشود و اسب هم نمیتواند بهنگام به آنها برسد.

پارسیگر

a4... لطف سفید را جبران می کند و به او اجازه می دهد مساوی کند.

MEHDI
10-04-2013, 03:25 PM
2534
...Qd4+
Rf2 Ra1+
Kh2 Qxf2
اینجوری یک رخ سفید از میان میرود!
2535

بله به همین سادگی سیاه می برد. تایمانوف این مسابقه را 6-0 به فیشر باخت! چنین اشتباهاتی را باید بیشتر به پای خستگی و فشار عصبی گذاشت.

مزدك بامداد
10-04-2013, 03:28 PM
تایمانوف این مسابقه را 6-0 به فیشر باخت! چنین اشتباهاتی را باید بیشتر به پای خستگی و فشار عصبی گذاشت.
در کناره ی این جستار:
ما که بسی از دست فیشر ناخرسند بودیم چون گویا شوروی داشت با آمریکا بازی میکرد!:e415:

مزدك بامداد
10-04-2013, 03:37 PM
a4... لطف سفید را جبران می کند و به او اجازه می دهد مساوی کند.
Ok.
Kf3
و شاه میرود بسوی خانه ی f2 که شاه سفید دیگر نتواند به e1 برسد و جلوی وزیر شدن پیاده e را بگیرد

MEHDI
10-04-2013, 03:41 PM
در کناره ی این جستار:
ما که بسی از دست فیشر ناخرسند بودیم چون گویا شوروی داشت با آمریکا بازی میکرد!:e415:

تایمانوف سال ها بعد در مورد این مسابقه اینچنین گفت:

رویارویی ام با فیشر بدون شک مهم ترین و به یاد ماندنی ترین مسابقه در طول دوران طولانی شطرنجی ام است.نه تنها به خاطر اینکه یکی از آخرین بازیکنانی بودم که افتخار شمشیرزنی با قهرمان افسانه ای و رازآلود شطرنج نوین را یافتم، بلکه به خاطر یک سری وقایع غیرقابل پیش بینی که پس از کسب آن نتیحه حادث شد و به شکل ناگواری مسیر شطرنج و حتی زندگی خصوصی مرا تغییر داد.

تا پیش از مسابقه، از داشتن عنوان یک شهروند نمونه در شوروی لذت می بردم. نه تنها در مقام یک شطرنج باز برجسته بلکه به عنوان یک پیانیست و خبرنگار حرفه ای هم به من احترام گذاشته می شد.

اما پس از شکست در ونکوور، به ناگاه خود را آماج انتقادات ویران کننده از تمامی جهات یافتم، ازکمیته مرکزی حزب کمونیست گرفته تا نزدیک ترین اطرافیانم. نشان افتخاری ام در ورزش پس گرفته شد.مرا با لگد از تیم ملی بیرون کردند(با تمام عواقب مالی اش). برای حدود 2 سال از شرکت در مسابقات خارجی محروم شدم. اجازه نداشتم مقالاتم را چاپ کنم و حتی در کنسرتها به عنوان یک پیانیست حضور داشته باشم.

تمام این ها به یک اعدام مدنی منجر شد. به نظر می رسد که در کرملین به این نتیجه رسیده اند که یک استاد بزرگ روس نمی تواند به یک آمریکایی اینگونه ببازد. مخالف هرگونه اصول ایدئولوژیک بود. شکست من یک اقدام از قبل طراحی شده برای حمایت از امپرالیسم غرب بود. اما پس از آن لارسن هم 6-0 به فیشر باخت. این نتیجه تا حدودی شکنجه گران مرا هوشیار کرد. آن ها نمی توانستند تصور کنند که یک استادبزرگ دانمارکی با امپرالیستها ساخت و پاخت کرده باشد! گرچه این نتیجه تا حدودی تیغ حملات علیه مرا کند کرد، اما برای سالها اثرات ناخشنودی مسئولین را احساس می کردم...

MEHDI
10-04-2013, 03:43 PM
Ok.
Kf3
و شاه میرود بسوی خانه ی f2 که شاه سفید دیگر نتواند به e1 برسد و جلوی وزیر شدن پیاده e را بگیرد

باز هم نه. رد کردن این اشتباه نیاز به کمی دقت و محاسبه حرکات دارد.

مزدك بامداد
10-04-2013, 03:47 PM
تایمانوف سال ها بعد در مورد این مسابقه اینچنین گفت:

رویارویی ام با فیشر بدون شک مهم ترین و به یاد ماندنی ترین مسابقه در طول دوران طولانی شطرنجی ام است.نه تنها به خاطر اینکه یکی از آخرین بازیکنانی بودم که افتخار شمشیرزنی با قهرمان افسانه ای و رازآلود شطرنج نوین را یافتم، بلکه به خاطر یک سری وقایع غیرقابل پیش بینی که پس از کسب آن نتیحه حادث شد و به شکل ناگواری مسیر شطرنج و حتی زندگی خصوصی مرا تغییر داد.

تا پیش از مسابقه، از داشتن عنوان یک شهروند نمونه در شوروی لذت می بردم. نه تنها در مقام یک شطرنج باز برجسته بلکه به عنوان یک پیانیست و خبرنگار حرفه ای هم به من احترام گذاشته می شد.

اما پس از شکست در ونکوور، به ناگاه خود را آماج انتقادات ویران کننده از تمامی جهات یافتم، ازکمیته مرکزی حزب کمونیست گرفته تا نزدیک ترین اطرافیانم. نشان افتخاری ام در ورزش پس گرفته شد.مرا با لگد از تیم ملی بیرون کردند(با تمام عواقب مالی اش). برای حدود 2 سال از شرکت در مسابقات خارجی محروم شدم. اجازه نداشتم مقالاتم را چاپ کنم و حتی در کنسرتها به عنوان یک پیانیست حضور داشته باشم.

تمام این ها به یک اعدام مدنی منجر شد. به نظر می رسد که در کرملین به این نتیجه رسیده اند که یک استاد بزرگ روس نمی تواند به یک آمریکایی اینگونه ببازد. مخالف هرگونه اصول ایدئولوژیک بود. شکست من یک اقدام از قبل طراحی شده برای حمایت از امپرالیسم غرب بود. اما پس از آن لارسن هم 6-0 به فیشر باخت. این نتیجه تا حدودی شکنجه گران مرا هوشیار کرد. آن ها نمی توانستند تصور کنند که یک استادبزرگ دانمارکی با امپرالیستها ساخت و پاخت کرده باشد! گرچه این نتیجه تا حدودی تیغ حملات علیه مرا کند کرد، اما برای سالها اثرات ناخشنودی مسئولین را احساس می کردم...

درست است، ما هم میگفتیم که چگونه استاد بزرگ شترنگ ناگهان اینهمه لغزش پی در پی میکند و میبازد، آنهم شش هیچ !!

MEHDI
10-04-2013, 05:08 PM
درست است، ما هم میگفتیم که چگونه استاد بزرگ شترنگ ناگهان اینهمه لغزش پی در پی میکند و میبازد، آنهم شش هیچ !!

نمی دونم چقدر جدی این رو میگید ولی فکر نکنم عمدی درکار بوده باشد. تایمانوف خوب بازی کرد ولی نتونست فشار روانی مسابقه رو تحمل کنه. فیشر در آن سال ها بی نظیر بود. فیشر لارسن رو هم 6-0 برد و تیگران پتروسیان از شوروی ( که لقبش تیگران آهنین بود به خاطر اینکه به ندرت می باخت.) رو هم 6/5-2/5 شکست داد. اسپاسکی از شوروی رو هم به راحتی در مسابقه قهرمانی جهان برد و قهرمان جهان شد.

MEHDI
10-04-2013, 05:14 PM
تمامی چیستان های اخیر.

2517

سفید در 5 حرکت خود را مات می کند.

2505
سفید مساوی می کند.

2507
سفید می برد.

2508
سفید می برد.

2510

پوزیسیون زیر بعد از حرکت چهارم سیاه ایجاد شده است. چهار حرکت دو طرف چه بوده که به پوزیسیون زیر ختم شده است؟

به اضافه چیستان های صفحه قبل پست 62# (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1255/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-7.html#post48461)

مزدك بامداد
10-04-2013, 05:18 PM
نمی دونم چقدر جدی این رو میگید ولی فکر نکنم عمدی درکار بوده باشد. تایمانوف خوب بازی کرد ولی نتونست فشار روانی مسابقه رو تحمل کنه. فیشر در آن سال ها بی نظیر بود. فیشر لارسن رو هم 6-0 برد و تیگران پتروسیان از شوروی ( که لقبش تیگران آهنین بود به خاطر اینکه به ندرت می باخت.) رو هم 6/5-2/5 شکست داد. اسپاسکی از شوروی رو هم به راحتی در مسابقه قهرمانی جهان برد و قهرمان جهان شد.
ما که آنروزها در بستر ریزه کاریها نبودیم ولی گفته میشد که
لغزش های ایشان بسیار سخت و برای یک استاد شترنگ،
شگفت آور و باورنکردنی است. درست است دیگران هم
باختند ولی گویا آنها چنین لغزش هایی نداشته و شانس
پیروزی را با بازی کژ از دست نداده بودند، بساکه زور
مغزشان نرسیده بود، ولی این میتوانست برنده بشود و نشد!

mosafer
10-04-2013, 06:04 PM
ایا امکانش هست هر پرسشی که مطرح می کنید در جستاری دگر نیز ارسال شود (جستاری فقط برای طرح پرسش ) ؟

MEHDI
10-04-2013, 06:47 PM
ایا امکانش هست هر پرسشی که مطرح می کنید در جستاری دگر نیز ارسال شود (جستاری فقط برای طرح پرسش ) ؟

اگر درست متوجه شده باشم شما دنبال یک جستار جداگانه هستید تا در آن پرسش های خود را مطرح کنید؟

MEHDI
10-04-2013, 07:04 PM
ما که آنروزها در بستر ریزه کاریها نبودیم ولی گفته میشد که
لغزش های ایشان بسیار سخت و برای یک استاد شترنگ،
شگفت آور و باورنکردنی است. درست است دیگران هم
باختند ولی گویا آنها چنین لغزش هایی نداشته و شانس
پیروزی را با بازی کژ از دست نداده بودند، بساکه زور
مغزشان نرسیده بود، ولی این میتوانست برنده بشود و نشد!

نه مزدک بامداد گرامی گمان کنم این را به خاطر ناراحتی شان می گفتند چون نمی خواستند قبول کنند شوروی اینگونه باخته! تایمانوف سخت جنگید و همان 2 اشتباه بزرگ را داشت. ولی بعد از بازی چهارم درهم شکسته شد چون دیگر امیدی برای جبران نداشت. استادان بزرگ اگر بخواهند ببازند، بلدند چطور ببازند که تابلو نشود. هیچ وقت به عمد اشتباهات کودکانه نمی کنند که بعد خودشان گیر بیفتند. بخصوص جلوی فیشر که یک اشتباه کوچک هم برای باخت کافی بود. فیشر تمامی رقبایش را در تمام طول بازی تحت فشار می گذاشت و مدام مسائل مختلفی برای حل کردن جلوی پایشان می گذاشت برای همین رقبایش زیر چنین فشار مداومی خسته می شدند و مرتکب اشتباه می شدند. رقیب بعدی فیشر، لارسن دانمارکی بود که او هم 6-0 باخت. درست است که اشتباهات بزرگ نداشت ولی مقاومت به مراتب کمتری نسبت به تایمانوف از خود نشان داد و فیشر کار ساده ای در پیش داشت.در ضمن من تمامی بازی ها را با بررسی بهترین بازیکنان جهان مطالعه کرده ام در هیچ کدام از بازی ها تایمانوف شانس پیروزی را از دست نداد. بلکه همانگونه که در بازی های دوم و پنجم دیدید تساوی را با اشتباهات بزرگ از دست داد. در هیچ بازی به یک وضعیت برنده یا حتی به وضعیتی با برتری آشکار نرسید که بخواهد خرابش کند.

mosafer
10-04-2013, 07:40 PM
اگر درست متوجه شده باشم شما دنبال یک جستار جداگانه هستید تا در آن پرسش های خود را مطرح کنید؟

نه..
مسائلی که طرح می کنید مابین پیکهای دگر گم می شوند
اگر جستاری استارت کنید فقط برای سوالات(بدون ارسالیات دگر)، باعث میشود براحتی در دسترس باشد

MEHDI
10-04-2013, 08:14 PM
نه..
مسائلی که طرح می کنید مابین پیکهای دگر گم می شوند
اگر جستاری استارت کنید فقط برای سوالات(بدون ارسالیات دگر)، باعث میشود براحتی در دسترس باشد

سوال معنای کلی دارد. لطفا از واژه هایی مانند مسئله، معما یا چیستان استفاده کنید. :e032:
این بحث ها همراه چیستان ها پیش می آیند.این بحث ها به ندرت پیش می آیند و اگر این بحث ها را نداشته باشیم ممکن است تاپیک کمی کسالت بار شود ولی این بحث ها را کمتر می کنیم و تمرکزمان حتما روی چیستان هاست. هرچند صفحه یک بار،همانند صفحه پیش، آخرین چیستان ها را گردآوری می کنم تا به آسانی در دسترس باشند.

mosafer
10-04-2013, 08:29 PM
سوال معنای کلی دارد. لطفا از واژه هایی مانند مسئله، معما یا چیستان استفاده کنید.
این بحث ها همراه چیستان ها پیش می آیند.این بحث ها به ندرت پیش می آیند و اگر این بحث ها را نداشته باشیم ممکن است تاپیک کمی کسالت بار شود ولی این بحث ها را کمتر می کنیم و تمرکزمان حتما روی چیستان هاست. هرچند صفحه یک بار،همانند صفحه پیش، آخرین چیستان ها را گردآوری می کنم تا به آسانی در دسترس باشند.
من هم دقیقا منظورم معنای کلی اون بود:e032:
+
اتفاقا مباحث جالبی هست و به گفته ی شما باعث می شود کسالت بار نشود جساتار
برای همین پیشنهاد دادم از هر سوال ،مسئله،چیستان ،جستاری جدا استارت کنید
به نظر من لازم نیست مباحث کمتر شود مباحث جالبی هست

MEHDI
10-04-2013, 09:03 PM
من هم دقیقا منظورم معنای کلی اون بود:e032:
+
اتفاقا مباحث جالبی هست و به گفته ی شما باعث می شود کسالت بار نشود جساتار
برای همین پیشنهاد دادم از هر سوال ،مسئله،چیستان ،جستاری جدا استارت کنید
به نظر من لازم نیست مباحث کمتر شود مباحث جالبی هست

استقبال و علاقه مندی شما مایه دلگرمی است.
این بحث ها همراه با چیستان ها پیش می آیند چون هر چیستان می تواند داستانی به همراه داشته باشد و این بحث ها اگر کسی مانند مزدک بامداد گرامی نظرش را بگوید بوجود می آید. فکر می کنم می توان در همین جستار حواشی جذاب شطرنج که مرتبط با چیستان ها هستند را به طور مختصر نوشت و من اگر چیزی به ذهنم رسید می نویسم ولی من مانند چیستان ها، مطالب آماده ای در این زمینه ندارم. در صورت اینکه پرسش یا موضوع دیگری مربوط به شطرنج در میان بود می توان از جستار شترنگ استفاده کرد چون آن جستار بسیار کلی است و می توان هر موضوعی مربوط به شطرنج را در آن مطرح کرد. ولی من تا زمانی که مطالب آماده ای در مورد موضوع مشخصی نداشته باشم ترجیح می دهم جستار جدیدی باز نکنم.

mosafer
10-04-2013, 09:07 PM
مطالب آماده ای در مورد موضوع مشخصی نداشته باشم ترجیح می دهم جستار جدیدی باز نکنم.
من هر چه تلاش کنم نمیتوانم منظورم را برسانم
بگذریم...
همینکه وقت می گذارید سپاسگذارم

MEHDI
10-04-2013, 09:30 PM
شما فقط از 2 جمله آخر نقل قول می گیرید در حالیکه بقیه نوشته من هم در مورد جمله شما بود.
شما میگید از هر سوال مسئله یا چیستانی جستاری جداگانه درست شود.
که من گمان کنم به این، پاسخ دادم. لطفا دوباره پیک مرا بخوانید اگر جایی را اشتباه فهمیدم تذکر دهید.
از چیستان ها که نمی شود جستاری جداگانه درست کرد چون یک جستار داریم و شما با خواندن این جستار به چیستان ها دسترسی دارید.
پیرامون سوال ها و حواشی شطرنج هم گفتم که اگر سوالی در رابطه با شطرنج هست در همان تاپیک شترنگ می تواند مطرح شود. پیرامون حواشی جذاب شطرنج مثل تاریخ شطرنج هم تا آن جایی که مربوط به چیستان ها باشد می نویسیم ولی واقعا فکر نمی کنم حرف زیادی برای گفتن در این زمینه باشد تا یک جستار جداگانه باز شود. حالا یک موضوع بود که برای رفیق بامداد :e032: جالب بود و آن هم بازی تایمانوف-فیشر بود به خاطر جنگ سرد بین شوروی و آمریکا که بحث کردیم. اگر یک جستار جداگانه داشته باشیم من اصلا مطمئن نیستم که همکاری در آن صورت گیرد و نیاز به یک جستار جداگانه باشد و من ترجیح می دهم در همان تاپیک شترنگ بیان شود. امیدوارم جواب شما را داده باشم. :e032:

mosafer
10-04-2013, 10:08 PM
شما فقط از 2 جمله آخر نقل قول می گیرید در حالیکه بقیه نوشته من هم در مورد جمله شما بود.
شما میگید از هر سوال مسئله یا چیستانی جستاری جداگانه درست شود.
نه ...
من گفتم "یک جستار" استارت شود برای تمام چیستانها (یک جور آرشیو) همین...
و فقط در حد پیشنهاد بود

که من گمان کنم به این، پاسخ دادم. لطفا دوباره پیک مرا بخوانید اگر جایی را اشتباه فهمیدم تذکر دهید.
از چیستان ها که نمی شود جستاری جداگانه درست کرد چون یک جستار داریم و شما با خواندن این جستار به چیستان ها دسترسی دارید.
پیرامون سوال ها و حواشی شطرنج هم گفتم که اگر سوالی در رابطه با شطرنج هست در همان تاپیک شترنگ می تواند مطرح شود. پیرامون حواشی جذاب شطرنج مثل تاریخ شطرنج هم تا آن جایی که مربوط به چیستان ها باشد می نویسیم ولی واقعا فکر نمی کنم حرف زیادی برای گفتن در این زمینه باشد تا یک جستار جداگانه باز شود. حالا یک موضوع بود که برای رفیق بامداد جالب بود و آن هم بازی تایمانوف-فیشر بود به خاطر جنگ سرد بین شوروی و آمریکا که بحث کردیم. اگر یک جستار جداگانه داشته باشیم من اصلا مطمئن نیستم که همکاری در آن صورت گیرد و نیاز به یک جستار جداگانه باشد و من ترجیح می دهم در همان تاپیک شترنگ بیان شود. امیدوارم جواب شما را داده باشم.
+
http://www.daftarche.com/images/imported/2012/09/4.gif

MEHDI
10-04-2013, 10:28 PM
نه ...
من گفتم "یک جستار" استارت شود برای تمام چیستانها (یک جور آرشیو) همین...
و فقط در حد پیشنهاد بود

+
http://www.daftarche.com/images/imported/2012/09/4.gif

خب این را از اول به همین سادگی می گفتی تا من بفهمم. :e415:

پیشنهاد خوبی است. ایجاد یک جستار دیگر زحمتی ندارد ولی نمی دانم آیا مدیریت فکر بهتری در این زمینه ندارد؟ چون شاید ایجاد دو تاپیک شطرنج و به روز رسانی هر دوی آنها در حالی که با هم همپوشانی دارند خوشایند سایت نباشد.

مثلا نمی شود همه چیستان ها را به پیک اول منتقل کرد؟ هر پیک ظرفیت چند چیستان را دارد؟ یا شاید بتوان در یک یا دو پیک در همین جستار تمامی چیستان ها را قرار داد و سپس لینک پیک را در صفحات بعدی گذاشت تا نیازی به یک جستار جداگانه نباشد؟

MEHDI
10-04-2013, 10:38 PM
2489

2490

سفید چگونه ادامه دهد؟

کرس-گوتی تل آویو 1964

2493

سریع ترین راه پیروزی سفید را بازی کنید.حداقل 3 حرکت بعدی را بازی کنید.

لتلیه-اسمیسلوف هاوانا 1967

2494

سریع ترین راه برد سیاه را بازی کنید.حداقل 3 حرکت بعدی را بازی کنید.

2495

ChessBase News | The infamous 1999 ChessBase Christmas Puzzle (http://www.chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4010825/the-infamous-1999-chessbase-christmas-puzzle-160813.aspx)[/QUOTE]

2496

2497

2498

+ چیستان های دیگر (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1255/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-8.html#post48502)

Russell
10-04-2013, 10:47 PM
خب این را از اول به همین سادگی می گفتی تا من بفهمم.

پیشنهاد خوبی است. ایجاد یک جستار دیگر زحمتی ندارد ولی نمی دانم آیا مدیریت فکر بهتری در این زمینه ندارد؟ چون شاید ایجاد دو تاپیک شطرنج و به روز رسانی هر دوی آنها در حالی که با هم همپوشانی دارند خوشایند سایت نباشد.

مثلا نمی شود همه چیستان ها را به پیک اول منتقل کرد؟ هر پیک ظرفیت چند چیستان را دارد؟ یا شاید بتوان در یک یا دو پیک در همین جستار تمامی چیستان ها را قرار داد و سپس لینک پیک را در صفحات بعدی گذاشت تا نیازی به یک جستار جداگانه نباشد؟
بگمانم معماهای شطرنج بطور مدون در کتاب‌ها و... پیدا شود و اینجا در حد سزگرمی و همفکری دوستان دور هم است.دوستان دیگر اگر علاقه دارند بگانم بد نباشد چند منبع آنلاین معرفی کنید و حتی سوالات پیرامون آنرا در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید.اینجا محدودیت ایجاد تاپیک که نداریم ولی هر معما یک تاپیک بنظرم تالار را پر میکند از تاپیک‌هایِ چند صفحه‌ای و دسترسی به آنها را اتفاقا سختتر میکند، بحث‌هایِ دیگر هم نهایتا اگر زیاد شد و نیاز به انتقال به تاپیک مجزا را داشت و کار جستجو در اینجا و دنبال کردن معما‌ها و پاسخ آنها را سخت کرد، دوستان عنوان کنند تا پیک‌های نامبرده را منتقل کنیم.

مزدك بامداد
10-04-2013, 11:00 PM
این داستان گناه من شد: من خواستم کمی اتمسفر اینجارا از خشکی
دربیاورم که مردم بیشتری بدینسو بیایند و اینگونه, سخنها به درازا رفت.

Russell
10-04-2013, 11:05 PM

اتفاقا برای من بسیار جالب بود و باعث تنوع.

MEHDI
10-04-2013, 11:26 PM

نه اتفاقا کاملا بجا بود. این جستار به تنوع نیاز دارد و برای همین هم من با عکس و داستان های تاریخ شطرنج دوست دارم به جذابیتش اضافه کنم و شما هم کمک بزرگی کردید.
امشب که دیر وقت است و می خواهم آن فایل پی دی اف را بخوانم و فکر کنم. فردا در اولین فرصت، جستار جداگانه ای برای آرشیو معماهای شطرنج باز می کنم و همه چیستان ها را در آن قرار می دهم.

مزدك بامداد
10-04-2013, 11:31 PM
نه اتفاقا کاملا بجا بود. این جستار به تنوع نیاز دارد و برای همین هم من با عکس و داستان های تاریخ شطرنج دوست دارم به جذابیتش اضافه کنم و شما هم کمک بزرگی کردید.
امشب که دیر وقت است و می خواهم آن فایل پی دی اف را بخوانم و فکر کنم. فردا در اولین فرصت، جستار جداگانه ای برای آرشیو معماهای شطرنج باز می کنم و همه چیستان ها را در آن قرار می دهم.

سپاس، شتابی در کار نیست و زمانسنج شترنگی را هم روشن نکرده ایم و جایی هم که نمیرویم !

Mehrbod
10-05-2013, 12:17 AM

اتفاقا برای من بسیار جالب بود و باعث تنوع.

من هم دنبال میکنم, ولی خب من هنوز ننگریسته ام چجوری میشود این جنبشهای شترنگ را از بیخ خواند و رفت, تا ببینم سپس چکار باید کرد! (:

ولی داستانها بسیار گیرا هستند و خواندنی, بیشتر بمهر!

مزدك بامداد
10-05-2013, 12:43 AM
ننگریسته ام چجوری میشود این جنبشهای شترنگ را از بیخ خواند و رفت, تا ببینم سپس چکار باید کرد!

Koordiatensystem:
von links nach rechts
abcdefgh
x
von unten bis oben
12345678

----
Figuren-Symbol:
K= King = König = shaah
N = Knight = Springer = asp
B= Bishop = läufer = fil
R = Rook= Turm = rokh
Q= Queen= Dame= vaziir

نمونه یک جنبش و پاسخش که بخش یکم جنبش سفید است و بخش دوم جنبش سیاه
که میگوید رخ به کجا رفت و کیش داد و وزیر آنرا زد:
Re4+ Qxe4

شماره ی جنبش هم پیش از ان میاید: برای نمونه جنبش ی که گفتیم ، شماره ١٢ بوده:
12- Re4+ Qxe4
که در این ویرایشکر چپ و راست شد!

2540

آرایش استندارد:
2539
نشانه ی زدن
x
نشانه ی کیش دادن
+

Mehrbod
10-05-2013, 12:37 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2511d1380756599-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-asb.jpg

من هم برای دستگرمی یک کوششی میزنم!

سپید نخست فیل را به b7 میبرد. در اینجا سیاه میتواند تنها با اسب یا یکی از دو رخ خود بازی کند, که تا آنجاییکه من میبینم, سودی ندارند.
سپس سپید رخ را به b3 میبرد و سیاه ناچار از زدن آن با فیل خود میشود.

ویرایش:
ببخشائید, جنبش اسپ به d5 میتواند راه گریز به شاه بدهد...

MEHDI
10-05-2013, 01:11 PM
من هم برای دستگرمی یک کوششی میزنم!

سپید نخست فیل را به b7 میبرد. در اینجا سیاه میتواند تنها با اسب یا یکی از دو رخ خود بازی کند, که تا آنجاییکه من میبینم, سودی ندارند.
سپس سپید رخ را به b3 میبرد و سیاه ناچار از زدن آن با فیل خود میشود.

:e00e:
این حرکت را قبلا بررسی نکرده بودم. تلاش خوبی بود و مجبور شدم برای رد کردن این حرکت مدتی فکر کنم. ولی سیاه رخ g1 را می تواند به خانه دیگری در ستون g ببرد تا این رخ شاه سفید را مات نکند. مثلا با 1...Rg2 پاسخ می دهد. حالا
2. +Rb3+ Bxb3 و سفید مات نیست چون می تواند 3.Qxh1 را بازی کند.

MEHDI
10-05-2013, 01:19 PM
ویرایش:
ببخشائید, جنبش اسپ به d5 میتواند راه گریز به شاه بدهد...

این اولین ردیه ای بود که به ذهنم آمد ولی اگر اسب به d5 برود آنوقت راه رخ d6 به خانه d1 را می بندد و سفید با
2.Ne2+ Bxe2# خود را مات می کند.

mosafer
10-05-2013, 02:57 PM

یکی از دلایلی که خواستار جستار آرشیو شدم پسرم بود
زمان پاسخ گویی دوست دارد جواب بقیه را هم ببیند این باعث می شود به جوابی که داده شک کند و اگر راه درست را هم رفته دوباره بخواهد جوابش را تغییر دهد
و به هیچ وجه مربوط به سخنان شما نبود
اگر قرار باشد فقط مسائل حل شود جستار کسالت بار می شود

MEHDI
10-05-2013, 03:41 PM
یکی از دلایلی که خواستار جستار آرشیو شدم پسرم بود
زمان پاسخ گویی دوست دارد جواب بقیه را هم ببیند این باعث می شود به جوابی که داده شک کند و اگر راه درست را هم رفته دوباره بخواهد جوابش را تغییر دهد
و به هیچ وجه مربوط به سخنان شما نبود
اگر قرار باشد فقط مسائل حل شود جستار کسالت بار می شود

تلاش می کنم همه چیستان ها را تا امشب در جستار جداگانه ای گردآوری کنم تا دسترسی آسان به همه آن ها وجود داشته باشد ولی گمان کنم اگر دلیل اصلی این است، تمرین خوبی است تا پسرتان تلاش کند تا کار خودش را بکند و براحتی تحت تاثیر افکار بقیه قرار نگیرد.

mosafer
10-05-2013, 03:52 PM
تلاش می کنم همه چیستان ها را تا امشب در جستار جداگانه ای گردآوری کنم تا دسترسی آسان به همه آن ها وجود داشته باشد ولی گمان کنم اگر دلیل اصلی این است، تمرین خوبی است تا پسرتان تلاش کند تا کار خودش را بکند و براحتی تحت تاثیر افکار بقیه قرار نگیرد.
سپاس از لطفتان
+
بله، دلیل اصلی همین بود ،و مطرح نکردنم بخاطر سن پایینش و اینکه بخاطر پسری خردسال زحمت اضافی بر دوش دوستان نیاندازم
ترجیح دادم پیشنهاد دهم تا خود تصمیم بگیرید و صرفا بخاطر ما نباشد
از اینکه پاسخهای کاملی می دهید و برای او وقت میگذارید سپاسگذار هستم:e032:

Mehrbod
10-05-2013, 05:25 PM
این اولین ردیه ای بود که به ذهنم آمد ولی اگر اسب به d5 برود آنوقت راه رخ d6 به خانه d1 را می بندد و سفید با
2.Ne2+ Bxe2# خود را مات می کند.

ولی پس از آنکه اسب به d5 رفت, با کیش دادن Ne2 ِ سپید و زده شدن آن با فیل
سیاه, همچنان شاه سپید نمیتواند با رفتن به c2, یا همان زیر شاه دیگر خود را از مات نجات دهد؟

mosafer
10-05-2013, 05:34 PM
25652566

MEHDI
10-05-2013, 05:35 PM
جستاری با نام آرشیو معمای شطرنج (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1261/#post48641) ایجاد کردم.تمامی چیستان هایی که اینجا قرار می گیرد یک کپی هم در آنجا گذاشته می شود تا آرشیوی از چیستان های متنوع و سرگرم کننده داشته باشیم.

ولی پس از آنکه اسب به d5 رفت, با کیش دادن Ne2 ِ سپید و زده شدن آن با فیل
سیاه, همچنان شاه سپید نمیتواند با رفتن به c2, یا همان زیر شاه دیگر خود را از مات نجات دهد؟

خیر. یکی از قوانین شطرنج این است که باید بین دو شاه دستکم یک خانه فاصله وجود داشته باشد.

Mehrbod
10-05-2013, 05:40 PM
جستاری با نام آرشیو معمای شطرنج (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1261/#post48641) ایجاد کردم.تمامی چیستان هایی که اینجا قرار می گیرد یک کپی هم در آنجا گذاشته می شود تا آرشیوی از چیستان های متنوع و سرگرم کننده داشته باشیم.

خیر. یکی از قوانین شطرنج این است که باید بین دو شاه دستکم یک خانه فاصله وجود داشته باشد.

پس این یکی را هم بمهر بررسی کنید:

1- Qh3+ R×h3
2- Ke2+ B×e2

نیازی نیست, لغزشم را گرفتم! (:

خب تازه گیرا شد!

MEHDI
10-05-2013, 05:43 PM
از این پس من برای تمامی چیستان ها یک میزان سختی هم تعیین می کنم تا هر کسی دوست داشت مطابق سلیقه اش به حل کردن بپردازد. البته بدیهی است که من فقط از دیدگاه خودم به مسئله نگاه می کنم و به طور نسبی ارزیابی می کنم.شاید برای یک تازه کار تمامی مسئله ها سخت باشند یا کسی به خاطر یک نقطه قوت یا ضعف مشخص با حل یکسری مسائل مشکل داشته باشد یا بتواند براحتی آن ها را حل کند. اجازه ندهید نام آسان یا دشوار شما را تحت تاثیر قرار بدهد ولی مسلما به شما کمک می کند که از کجا شروع کنید.

MEHDI
10-05-2013, 05:59 PM
2565

پس این یکی را هم بمهر بررسی کنید:

1- Qh3+ R×h3
2- Ke2+ B×e2

نیازی نیست, لغزشم را گرفتم! (:

خب تازه گیرا شد!

لغزشت چه بود؟ :e057:

mosafer
10-05-2013, 06:06 PM
همین؟
پاسخهایش اشتباه بود؟

MEHDI
10-05-2013, 06:07 PM
2565

مسافر گرامی. حتما فرزند شما می تواند با علائم نوشتاری شطرنج کار کند پس چه بهتر که از آن استفاده کند. اینطوری هم درست و اصولی است و هم منظورش روشن و بدون ابهام منتقل می شود.بعضی وقتها سفید یا سیاه چند امکان مختلف دارند که می توان به سادگی با نوشتن آن ها را نشان داد و به این شکل صفحه خیلی شلوغ می شود.

من در جستار آرشیو معمای شطرنج چیستان ها را طبقه بندی کردم. پیشنهاد می کنم فرزند شما ضمن اینکه همچنان روی چیستانی که هر دو طرف یک پیاده دارند فکر می کند، از چیستان های آسان شروع کند.
البته تکرار می کنم که این طبقه بندی ها از دیدگاه من هستند تا کمکی کرده باشم به اینکه هرکسی مطابق سطح، حوصله و علاقه خودش شروع به حل کند و مسلما طبقه بندی من نمی تواند برای همه درست باشد.

راهنمایی: حرکت اول سفید 1.Kg6 است.

MEHDI
10-05-2013, 06:11 PM
همین؟
پاسخهایش اشتباه بود؟

یعنی راه حل را بگم؟ اگر بخواهید در پیام خصوصی راه حل را به شما میگویم.

راهنمایی برای آن معمایی که دو طرف یک پیاده دارند این است که سفید نباید دنبال پیاده سیاه راه بیفتد چون آن پیاده به سادگی وزیر می شود و سفید می بازد. سفید باید زیرکانه تر بازی کند.

mosafer
10-05-2013, 06:14 PM
مسافر گرامی. حتما فرزند شما می تواند با علائم نوشتاری شطرنج کار کند پس چه بهتر که از آن استفاده کند. اینطوری هم درست و اصولی است و هم منظورش روشن و بدون ابهام منتقل می شود.بعضی وقتها سفید یا سیاه چند امکان مختلف دارند که می توان به سادگی با نوشتن آن ها را نشان داد و به این شکل صفحه خیلی شلوغ می شود.
هنوز نمی داند علائم نوشتاری را،

من در جستار آرشیو معمای شطرنج چیستان ها را طبقه بندی کردم. پیشنهاد می کنم فرزند شما ضمن اینکه همچنان روی چیستانی که هر دو طرف یک پیاده دارند فکر می کند، از چیستان های آسان شروع کند.
البته تکرار می کنم که این طبقه بندی ها از دیدگاه من هستند تا کمکی کرده باشم به اینکه هرکسی مطابق سطح، حوصله و علاقه خودش شروع به حل کند و مسلما طبقه بندی من نمی تواند برای همه درست باشد.
برای کودکی که هنوز چهار ماه آموزش را شروع کرده بالطبع بهتر هست از چیستانهای ساده شروع کند
گویا باید خودم نیز این رشته را اموزش ببینم تا حداقل بتوانم تشخیص دهم چیستانها در چه مرتبه ای هستند :e108:

mosafer
10-05-2013, 06:16 PM
یعنی راه حل را بگم؟ اگر بخواهید در پیام خصوصی راه حل را به شما میگویم.

راهنمایی برای آن معمایی که دو طرف یک پیاده دارند این است که سفید نباید دنبال پیاده سیاه راه بیفتد چون آن پیاده به سادگی وزیر می شود و سفید می بازد. سفید باید زیرکانه تر بازی کند.
نه نیازی نیست راه حل را بگویید
خواستم بدانم جوابش درست هست یا نه؟خب نبود...

MEHDI
10-05-2013, 06:22 PM
نه هنوز نمی داند علائم نوشتاری را،

برای کودکی که هنوز چهار ماه آموزش را شروع کرده بالطبع بهتر هست از چیستانهای ساده شروع کند
گویا باید خودم نیز این رشته را اموزش ببینم تا حداقل بتوانم تشخیص دهم چیستانها در چه مرتبه ای هستند :e108:

می توانید به مرور به او آموزش دهید. کار سختی نیست. در همین صفحه پیش، مزدک بامداد گرامی آن را آموزش داد. یک سری ریزه کاری های دیگر برای نوشتن علائم هستند که آن ها هم آسان هستند.

اگر من با فرزند شما یک بازی انجام بدهم می فهمم در چه سطحی است. کودک شما آن معمای دو رخ سفید در برابر یک رخ سیاه را حل کرد و من تصور کردم سطح بسیار خوبی دارد چون حل آن معما به این سادگی نبود. من نمی دانم چه نقاط قوت و ضعفی دارد. ولی از آن جایی که هنوز نوشتن علائم شطرنج را بلد نیست پس یعنی آماتور است و البته اینکه توانسته آن معما را حل کند عالی است. این ها فلش های نبوغ هستند که بعضی وقتها زده می شود ولی چون تمرین و مهارت پشتش نیست ادامه دار نیست.
معماها متفاوت هستند. برای حل یک معما اگر تکنیک خاصی را بلد باشید به آسانی حل می کنید برای حل معمای دیگر اگر تاکتیک مشخصی را بلد باشید به آسانی حل می کنید وگرنه معما دشوار می شود. بعضی معماها نیاز به قدرت محاسبه بالا دارند بعضی معماها بستگی به درک پوزیسیونی شخص دارد و...همه این ها در میزان سختی یک چیستان نقش دارند.
سفارش می کنم همان کتابی که بهتان گفتم را برایش تهیه کنید و روزانه نزدیک 1 ساعت برای حل تمرین هایش وقت بگذارد.

mosafer
10-05-2013, 06:36 PM
می توانید به مرور به او آموزش دهید. کار سختی نیست. در همین صفحه پیش، مزدک بامداد گرامی آن را آموزش داد. یک سری ریزه کاری های دیگر برای نوشتن علائم هستند که آن ها هم آسان هستند.
پدرم سالهاست شطرنج بازی می کند استادش که فهمید گفتت به هیچ عنوان آموزش ندهد فقط در حد بازی ، و این علائم هم شاید جزو مواردی باشد که نباید از سمت ما آموزش ببیند (فردا حتما از استادش خواهم پرسید)

اگر من با کودک شما یک بازی انجام بدهم می فهمم در چه سطحی است.
آیا امکان این کار هست در سایتهایی که انلاین بازی می کنند؟

اگر من با کودک شما یک بازی انجام بدهم می فهمم در چه سطحی است. کودک شما آن معمای دو رخ سفید در برابر یک رخ سیاه را حل کرد و من تصور کردم سطح بسیار خوبی دارد چون حل آن معما به این سادگی نبود. من نمی دانم چه نقاط قوت و ضعفی دارد. ولی از آن جایی که هنوز نوشتن علائم شطرنج را بلد نیست پس یعنی آماتور است و البته اینکه توانسته آن معما را حل کند عالی است. این ها فلش های نبوغ هستند که بعضی وقتها زده می شود ولی چون تمرین و مهارت پشتش نیست ادامه دار نیست.
از هفته ی اول مهر میزان تمرینش خیلی کمتر شده فقط در حد کلاس رفتن ولی تابستان روزی سه تا چهار ساعت بازی می کرد در باشگاه شطرنج

سفارش می کنم همان کتابی که بهتان گفتم را برایش تهیه کنید و روزانه نزدیک 1 ساعت برای حل تمرین هایش وقت بگذارد.
حتما
+ سپاس :e303:

MEHDI
10-05-2013, 06:50 PM
پدرم سالهاست شطرنج بازی می کند استادش که فهمید گفتت به هیچ عنوان آموزش ندهد فقط در حد بازی ، و این علائم هم شاید جزو مواردی باشد که نباید از سمت ما آموزش ببیند (فردا حتما از استادش خواهم پرسید)

شما نمی خواید آموزش شطرنج بدید فقط چند تا حروف انگلیسی و علائمی مثل + و x است که اگر کلاس زبان رفته باشد بسیار آسان می شود.
به هرحال مشورت کنید.

آیا امکان این کار هست در سایتهایی که انلاین بازی می کنند؟

در همان سایت chess.com که گفتم. شاید من خودم برای هماهنگ کردن یک زمان مشخص مشکل داشته باشم. باید ببینم چه زمانی آزاد هستم و او زمانش آزاد است. ولی چیزی که زیاد است رقیب است. خودش می تواند با بقیه در سایت، بازی کند و سطح خودش را بسنجد. این سایت ها، یک ریتینگ به شخص می دهند که با هر برد، مساوی یا شکست بسته به ریتینگ رقیب، تغییر می کند. می تواند با کنترل زمان 10 دقیقه بازی کند. دستکم بعد از شش هفت بازی ریتینگش نسبتا برآورد دقیقی از سطح بازی اش می دهد( برای اینکه برآورد خوبی به دست بیاید نیاز به انجام دستکم 20 بازی است). همچنین تنظیماتی دارد که می تواند تعیین کند که ریتینگ رقیبش در چه حدودی باشد. بهتر است با افرادی در حدود ریتینگ خودش بازی کند مثلا افرادی که بین -200 و +200 ریتینگ خودش هستند. این تنظیمات را در محیط بازی پیدا می کنید.

Mehrbod
10-05-2013, 07:00 PM
لغزشت چه بود؟ :e057:

خب با پوزش از لغزش‌هایِ یکی از یکی تازه‌کارانه‌تر من :4:

این را بررسی کنید!

نخست Qe6 (جنبش مزدک), سپس سیاه با اسب اش یکی از این دو راه را میرود, اگر,

Kd5

آنگاه سپید

Ke2+.

اگر,

Kc4

آنگاه سپید

Rb3+

MEHDI
10-05-2013, 07:21 PM
نگاه کردی قبول نیست. :e057:
حرکت اسب را با N نشان می دهند و شاه را با K. البته به اسب knight می گویند ولی با N نشان می دهند تا با شاه king اشتباه گرفته نشود.

Mehrbod
10-05-2013, 07:29 PM
نگاه کردی قبول نیست. :e057:
حرکت اسب را با N نشان می دهند و شاه را با K. البته به اسب knight می گویند ولی با N نشان می دهند تا با شاه king اشتباه گرفته نشود.

درست بود!؟ (:

نه نگاه نکردم! من امروز نخستین کاری که از خواب بیدار شدم انجام دادم پاسخ دادن بود (با نگرش به کارهایی که مزدک کرده بود), سپس از خستگی و بیخوابی دوباره چند ساعتی خوابیدم.
سپس که بیدار شدم دوباره پاسخ نادرستی دادم, ولی از فشار گرسنگی و اینها رفتم بیرون, که روشن شد اندکی هوای تازه و یک قهوه کار میکند و پاسخ به ویر ام راه یافت!

در فرهود شما و مزدک این را گشودید, زیرا مزدک با راهبرد خود اش با Qe6, بر این پندار رفته بود که سیاه نمیخواهد مات "شود", پس اسب اش را میبرد Nc4, ولی شما گفتید
که اسب اش را میتواند از ترس مات "کردن" بجایش ببرد به Nd5, آنگاه در پاسخی به من هم نوشتید اگر اسب برود به Nd5 سپید میتواند با Ne2 خودمات کند = پاسخ را خودتان به من داده بودید!

پارسیگر

mosafer
10-05-2013, 07:43 PM
شما نمی خواید آموزش شطرنج بدید فقط چند تا حروف انگلیسی و علائمی مثل + و x است که اگر کلاس زبان رفته باشد بسیار آسان می شود.
به هرحال مشورت کنید.
منظورم کلا آموزشی بود که مربوط به شطرنج باشد
حتما فردا میپرسم

در همان سایت chess.com که گفتم. شاید من خودم برای هماهنگ کردن یک زمان مشخص مشکل داشته باشم. باید ببینم چه زمانی آزاد هستم و او زمانش آزاد است.ولی چیزی که زیاد است رقیب است. خودش می تواند با بقیه در سایت، بازی کند و سطح خودش را بسنجد
اگر برایتان مقدور هست لطفا زمانی را انتخاب کنید و با او بازی کنید
برای من مهم، بازی کردن با رقیب نیست اینکه ارزیابی کنید و آنالیز کنید بازی اش را، مهمتر هست
سپاس

MEHDI
10-05-2013, 08:50 PM
درست بود!؟ (:

نه نگاه نکردم! من امروز نخستین کاری که از خواب بیدار شدم انجام دادم پاسخ دادن بود (با نگرش به کارهایی که مزدک کرده بود), سپس از خستگی و بیخوابی دوباره چند ساعتی خوابیدم.
سپس که بیدار شدم دوباره پاسخ نادرستی دادم, ولی از فشار گرسنگی و اینها رفتم بیرون, که روشن شد اندکی هوای تازه و یک قهوه کار میکند و پاسخ به ویر ام راه یافت!

در فرهود شما و مزدک این را گشودید, زیرا مزدک با راهبرد خود اش با Qe6, بر این پندار رفته بود که سیاه نمیخواهد مات "شود", پس اسب اش را میبرد Nc4, ولی شما گفتید
که اسب اش را میتواند از ترس مات "کردن" بجایش ببرد به Nd5, آنگاه در پاسخی به من هم نوشتید اگر اسب برود به Nd5 سپید میتواند با Ne2 خودمات کند = پاسخ را خودتان به من داده بودید!

پارسیگر

من که در همان پاسخ به مزدک گرامی که لفظ مات کردن را به جای شدن بکار بردم پاسخ را هم داده بودم.یعنی پاسخ را ندیدی؟ :e105:

آن یکی چیستان که در 5 حرکت سفید خود را مات می کند را حل کن تا حرف و حدیثی باقی نماند. چیستان جالبی است.

MEHDI
10-05-2013, 09:00 PM
منظورم کلا آموزشی بود که مربوط به شطرنج باشد
حتما فردا میپرسم

اگر برایتان مقدور هست لطفا زمانی را انتخاب کنید و با او بازی کنید
برای من مهم، بازی کردن با رقیب نیست اینکه ارزیابی کنید و آنالیز کنید بازی اش را، مهمتر هست
سپاس

از این جهت گفتم که اگر ریتینگش مشخص شود و شما ریتینگش را به من بگویید، من می فهمم سطح بازیش کجاست ولی من مشکلی برای بازی کردن ندارم به هرحال اگر یکی دو بازی باهاش بکنم بلافاصله متوجه سطح بازیش می شوم ولی باید در خودم تغییراتی ایجاد کنم چون من در بازی آدم بیرحمی هستم و بازنده بدی هستم ولی فکر کنم باید به این بازی از دید بررسی و آنالیز نگاه کنم. :e403:

ای کاش زودتر بازی را کرده بودیم چون من دقیقا از فردا کمی برنامه ام فشرده می شود ولی شما لطفا در آن سایت، یک نام کاربری درست کنید و نام را به من در پیام خصوصی بگویید و بگویید چه روزهایی و چه ساعتی دقیقا می تواند در سایت برای بازی حضور داشته باشد تا من به شما خبر دهم.

Mehrbod
10-05-2013, 09:00 PM
من که در همان پاسخ به مزدک گرامی که لفظ مات کردن را به جای شدن بکار بردم پاسخ را هم داده بودم.یعنی پاسخ را ندیدی؟ :e105:

کارت بسیار خوب بود چون تلاش زیادی کردی. آن یکی چیستان که در 5 حرکت سفید خود را مات می کند را حل کن. چیستان جالبی است.

نه! من تنها بخش سرخرنگ نوشته‌ها (شدن, کردن) چشمم را گرفت و نوشته‌های شما را بویژه نخواندم که همین نشود! :21:

آن یکی ٥ جنبش یک خرده ترسناک میزند, ولی نگاه میکنم.

:e306:

MEHDI
10-05-2013, 09:04 PM
نه! من تنها بخش سرخرنگ نوشته‌ها (شدن, کردن) چشمم را گرفت و نوشته‌های شما را بویژه نخواندم که همین نشود! :21:

آن یکی ٥ جنبش یک خرده ترسناک میزند, ولی نگاه میکنم.

:e306:

خب پس کارت بسیار خوب بود. این چیستان 5 حرکتی را حل کن تا حرف و حدیثی باقی نماند. در این معمای 5 حرکتی اگر نقشه را بفهمی، معما ساده است. مثل معمای قبلی که مات در 2 حرکت بود نیازی به محاسبه حرکات متنوع سفید و سیاه ندارد.

MEHDI
10-06-2013, 10:43 PM
2592

Ok.
Kf3

باز هم نه. رد کردن این اشتباه نیاز به کمی دقت و محاسبه حرکات دارد.

مزدک گرامی، راه حل دیگری در مورد این چیستان ندارید؟

mosafer
10-07-2013, 07:43 AM
مشورت کنید.
استادش گفت به وقتش خودم آموزش می دهم علائم را

مزدك بامداد
10-07-2013, 01:32 PM
مزدک گرامی، راه حل دیگری در مورد این چیستان ندارید؟
من دوست داشتم که پیاده ی b۷ را یک جوری رهایی دهم،
برای نمونه به b۶ که اسب نخست نتواند بزندش ( در جنبش
پسین اسبش هم نتواند پیاده ی a را زیر بیم ببرد). سپس
با دو تا پیاده ستون های a & e بسوی وزیر شدن میرفتم. اگر
اسب هم خودش را برای پیاده ی e قربانی بکند، بازهم سیاه
برنده میتواند بشود ( بسته به پوزیسیون شاه ها، که با دور شدن
شاه سفید، برتری با سیاه است) چون دو تا سرباز سفید هم
دوبله هستند و هم ناپیشرفته تر از پیاده های سیاه.

MEHDI
10-07-2013, 02:15 PM
من دوست داشتم که پیاده ی b۷ را یک جوری رهایی دهم،
برای نمونه به b۶ که اسب نخست نتواند بزندش ( در جنبش
پسین اسبش هم نتواند پیاده ی a را زیر بیم ببرد). سپس
با دو تا پیاده ستون های a & e بسوی وزیر شدن میرفتم. اگر
اسب هم خودش را برای پیاده ی e قربانی بکند، بازهم سیاه
برنده میتواند بشود ( بسته به پوزیسیون شاه ها، که با دور شدن
شاه سفید، برتری با سیاه است) چون دو تا سرباز سفید هم
دوبله هستند و هم ناپیشرفته تر از پیاده های سیاه.

من گفتم که پس از پاسخ سیاه، سفید تسلیم شد. یعنی پاسخ سیاه به گونه ای بود که کار را به سرعت تمام کرد. برای حل این چیستان ها نیاز به concrete calculation است یعنی محاسبه درست حرکات.

راهنمایی: سفید به جای حرکت اشتباه 57.Kc2 باید 57.Ne6+ را بازی می کرد تا به مساوی برسد ولی بعد از حرکت 57.Kc2 به سیاه اجازه داده که به پیروزی برسد. حالا سیاه چگونه از این حرکت اشتباه باید سود بجوید؟

Russell
10-07-2013, 02:28 PM
من گفتم که پس از پاسخ سیاه، سفید تسلیم شد. یعنی پاسخ سیاه به گونه ای بود که کار را به سرعت تمام کرد. برای حل این چیستان ها نیاز به concrete calculation است یعنی محاسبه درست حرکات.

راهنمایی: سفید به جای حرکت اشتباه 57.Kc2 باید 57.Ne6+ را بازی می کرد تا به مساوی برسد ولی بعد از حرکت 57.Kc2 به سیاه اجازه داده که به پیروزی برسد. حالا سیاه چگونه از این حرکت اشتباه باید سود بجوید؟
Kc2 Kf3-57
Kd1 Kf2-58
59-e2+ ...
?

مزدك بامداد
10-07-2013, 02:47 PM

تنها دگرگزینی که شما برایم بجای مینهید این ست که شاه را به
g۳ ببرم که به وارون f۳ که اسب میتوانست سنگ اندازی کند
، آرام تر است، سپس بکوشم پیاده ی e را وزیر کنم

مزدك بامداد
10-07-2013, 02:49 PM
Kc2 Kf3-57
..

?
این نخستین گمان من بود که سرکار مهدی آنرا یک جنبش مهرآمیز برای سفید خواند!

Russell
10-07-2013, 03:07 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2592d1380895315-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-2533d1380895315-%25d9%2585%25d8%25b9%25d9%2585%25d8%25a7%25db%258c-%25d8%25b4%25d8%25b7%25d8%25b1%25d9%2586%25d8%25ac-bronstein.jpg

این نخستین گمان من بود که سرکار مهدی آنرا یک جنبش مهرآمیز برای سفید خواند!
بگمانم تنها حرکت منطقی که به فاجعه‌یِ سریع نمیانجامد Ke4 باشد، یا فرار سرباز a در حرکت دوم شاه سفید مجبور است c2 را وا دهد و شاه سفید بتواند c3 را اشغال کند و کار را تمام کند، اسب سفید هم که عملا بی تاثیر میشود چرا که عملا قادر به جوابگویی همزمان به ستون a و e نیست.

مزدك بامداد
10-07-2013, 03:28 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2592d1380895315-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-2533d1380895315-%25d9%2585%25d8%25b9%25d9%2585%25d8%25a7%25db%258c-%25d8%25b4%25d8%25b7%25d8%25b1%25d9%2586%25d8%25ac-bronstein.jpg

بگمانم تنها حرکت منطقی که به فاجعه‌یِ سریع نمیانجامد Ke4 باشد، یا فرار سرباز a در حرکت دوم شاه سفید مجبور است c2 را وا دهد و شاه سفید بتواند c3 را اشغال کند و کار را تمام کند، اسب سفید هم که عملا بی تاثیر میشود چرا که عملا قادر به جوابگویی همزمان به ستون a و e نیست.

ولی من از جنبش پیشنهادی شما مورمورم میشود چون هم شاه به اسب
نزدیک میشود که شاید شیطنتی کند و هم بدتر اینکه از پیاده ی e دور میشود
چون بالای سرش است. من آروین بدی با این بالای سر بودن پیاده ی کاندیدای
وزیری دارم. بهتر است کنارش و در رده های پایانی تر باشیم تا بالای سرش.

Russell
10-07-2013, 03:43 PM
ولی من از جنبش پیشنهادی شما مورمورم میشود چون هم شاه به اسب
نزدیک میشود که شاید شیطنتی کند و هم بدتر اینکه از پیاده ی e دور میشود
چون بالای سرش است. من آروین بدی با این بالای سر بودن پیاده ی کاندیدای
وزیری دارم. بهتر است کنارش و در رده های پایانی تر باشیم را بالای سرش.

آری بعنوان یک قانون کلی پشت پیاده بودن در انتهای بازی و وزیر کردن آن فکر بدیست ولی اینجا نه، البته من الان نگاi کردم Ke4 هم حرکت مرگباری ست و بعد از سفیذ Nxb7 اگر بخواهیم بازی کنیم a4 کار سیاه با Nc5 تمام میشود.پس من حتی میروم برای Ke5 که مانع از رسیدن راحت اسب به خانه‌یِ حیاتی d4 میشود.

MEHDI
10-07-2013, 05:06 PM
تنها دگرگزینی که شما برایم بجای مینهید این ست که شاه را به
g۳ ببرم که به وارون f۳ که اسب میتوانست سنگ اندازی کند
، آرام تر است، سپس بکوشم پیاده ی e را وزیر کنم

:e420: بله و سفید تسلیم شد چون:
2.Ne6 e2
3.Kd2 Kf2 و پیاده وزیر می شود.

ولی پس از 1...Kf3
2.Ne6 e2
3.Nd4+ و 4.Nxe2 که بازی مساوی می شود.

شاه سیاه با رفتن به g3 هم از کیش آزاردهنده اسب خلاص می شود و هم به سمت f2 پیش می رود. می توان اشتباه برونشتاین را اینگونه توضیح داد که کوتاه ترین فاصله بین خانه های f4 و f2 از طریق f3 دیده می شود.از لحاظ هندسی این موضوع درست است ولی روی صفحه شطرنج که بحث زمان مطرح است، برای شاه تفاوتی ندارد که از f3 به f2 برسد یا از g3.
برای همین برونشتاین باید به جای حرکت اشتباه شاه به c2، باید بلافاصله 1.Ne6+ و 2.Nd4 را بازی می کرد تا با فدا کردن اسبش برای پیاده، به مساوی برسد.

MEHDI
10-08-2013, 08:07 PM
برای حل چیستان های ساده تر تلاش کنید.

2601

در اینجا تال حرکت اشتباه 21...Rc8 را بازی می کند و پس از پاسخ سفید تسلیم می شود. پاسخ سفید چه بود؟(آسان)

2602
سفید در 5 حرکت خود را مات می کند.(متوسط)

Russell
10-08-2013, 08:43 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2602d1381259190-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-2553d1380791048t-%25d8%25a2%25d8%25b1%25d8%25b4%25db%258c%25d9%2588-%25d9%2585%25d8%25b9%25d9%2585%25d8%25a7%25db%258c-%25d8%25b4%25d8%25b7%25d8%25b.jpg
سفید در 5 حرکت خود را مات می کند.(متوسط)
1-Ba6 axb6
2-Bb5 bxc5
3-Bc4 cxd4
4-Bd3 dxe3
5-Be2 exf2#

MEHDI
10-08-2013, 08:49 PM
1-Ba6 axb6
2-Bb5 bxc5
3-Bc4 cxd4
4-Bd3 dxe3
5-Be2 exf2#

:e032:بله دقیقا. پاسخ اولی رو هم می دادی دیگه.

Russell
10-08-2013, 09:34 PM
بله دقیقا. پاسخ اولی رو هم می دادی دیگه.
اولی هم Qxc8 است.

MEHDI
10-08-2013, 09:57 PM
اولی هم Qxc8 است.

بله چون 22...Bxc8
23.Re8# مات!

از تال، انجام چنین اشتباهی بعید بود!

Mehrbod
10-08-2013, 10:30 PM
1-Ba6 axb6
2-Bb5 bxc5
3-Bc4 cxd4
4-Bd3 dxe3
5-Be2 exf2#

چند بار این ٥ تا سرباز آنجا چشم مرا گرفتند‌ ها ((:

مزدك بامداد
10-09-2013, 08:49 AM
در اینجا تال حرکت اشتباه 21...Rc8 را بازی می کند و پس از پاسخ سفید تسلیم می شود. پاسخ سفید چه بود؟(آسان)
Qxc8+
(threatens checkmate)

MEHDI
10-09-2013, 11:11 AM
چند بار این ٥ تا سرباز آنجا چشم مرا گرفتند‌ ها ((:

پیاده نظام های به این گندگی میخوای چشمت رو نگیره ها؟! :e415:
ایده های مبهم و خام به ذهن همه ما می آید. آن کسی در زندگی به جایی می رسد که این ایده ها را پرورش می دهد و به اجرا می گذارد.

اسب و شاه و پیاده g2 که همگی بی حرکت هستند. پس سیاه تنها با حرکت پیاده a می تواند مات کند که دیدید سفید به چه شکلی سیاه را مجبور می کند حرکات دلخواهش را بازی کند. در اینجا سیاه اصطلاحا در زوگزوانگ( حالت اکراه در حرکت حرکت) است.

Qxc8+
(threatens checkmate)

بعله. البته دیر رسیدی مزدک جان. راسل زودتر گفت.

لطف می کنید که بیشتر توضیح بدهید تا کسانی که نمی دانند متوجه موضوع شوند. اگر فیل سیاه وزیرسفید را بگیرد با Re8# مات می شود.

MEHDI
10-09-2013, 11:26 AM
2603

سفید شروع و مساوی می کند.(متوسط)

2604
سفید شروع می کند و می برد.(دشوار)
اگر نخست چیستان پیشین را حل کنید، سطح این چیستان، متوسط است.

2605

2606

پوزیسیون زیر بعد از انجام چهار حرکت توسط دو طرف ایجاد شده است. 4 حرکت آغازین چه بوده است؟(دشوار)

2607

آخرین حرکت تایمانوف 81...Ke4 اشتباه بزرگی بود. فیشر(سفید) به دقت از این اشتباه استفاده می کند و می برد.(متوسط)

مزدك بامداد
10-09-2013, 12:05 PM
آخرین حرکت تایمانوف 81...Ke4 اشتباه بزرگی بود. فیشر(سفید) به دقت از این اشتباه استفاده می کند و می برد.(متوسط)
شاه سفید اینجا پوزیسیون خوبی دارد و برای انیکه دست شاه سیاه و
اسب سیاه به فیل و پیاده نرسد و هم اینکه شاه سیاه ناچار بشود شاه
سفید را دور بزند، بهتر این است که فیل سفید را به خانه ی c8 ببریم.
خوبی فیل هم در پایان بازی ها همین دوربـرد بودن شان است!

Mehrbod
10-09-2013, 01:00 PM
2606
پوزیسیون زیر بعد از انجام چهار حرکت توسط دو طرف ایجاد شده است. 4 حرکت آغازین چه بوده است؟(دشوار)

1- Nf3 d5
2- N+d5 Nd7
3- N+C7 Nc6
4- N+b8 N+b8

شیوه‌یِ فرجامیابی:

١. سپید باید در سه جنبش سه مهره‌یِ سیاه راه بزند.
٢. سپید باید در واپسین زدن خود بگونه‌ای باشد که مهره‌یِ سیاه پس از زدن وی, سر جای مهادین خودش برگردد.

Russell
10-09-2013, 02:12 PM
1- Nf3 d5
2- N+d5 Nd7
3- N+C7 Nc6
4- N+b8 N+b8

شیوه‌یِ فرجامیابی:

٢. سپید باید در واپسین زدن خود بگونه‌ای باشد که مهره‌یِ سیاه پس از زدن وی, سر جای مهادین خودش برگردد.

درست است :e00e:
البته علائم و نام فایل و اینها را قاطی کرده‌ای.
1-Nf3 e5
2-Nxe5 Ne7
3-Nxd7 Nec6
4-Nxb8 Nxb8

MEHDI
10-09-2013, 03:18 PM
شاه سفید اینجا پوزیسیون خوبی دارد و برای انیکه دست شاه سیاه و
اسب سیاه به فیل و پیاده نرسد و هم اینکه شاه سیاه ناچار بشود شاه
سفید را دور بزند، بهتر این است که فیل سفید را به خانه ی c8 ببریم.
خوبی فیل هم در پایان بازی ها همین دوربـرد بودن شان است!

:e00e:
مزدک گرامی حرکت اول درست است ولی من باید حرکات را ببینم تا مطمئن شوم شما چیستان را حل کرده اید. چه بسا ایده کلی را کمابیش فهمیده اید ولی در شیوه رسیدن به این ایده غیردقیق عمل کنید پس فقط توضیح ایده کلی ماجرا نشان نمی دهد که چیستان حل شده. در مسابقات حل کردن چیستان ها هم باید حرکات نوشته شوند و امکانات سفید و سیاه توضیح داده شود تا داور مطمئن شود که مسئله حل شده. این پوزیسیون اقتباس از یک بازی واقعی است. تایمانوف هم تا چند حرکت به بازی ادامه داد تا مطمئن شود فیشر اشتباهی نمی کند و به پیروزی می رسد.

مثلا الان بعد از 82.Bc8 سفید به حرکاتی مثل 82...Nf3 یا 82...Nd3 و مهم تر از همه حرکت تایمانوف در بازی یعنی 82...Kf4 چگونه واکنش می دهد؟

1- Nf3 d5
2- N+d5 Nd7
3- N+C7 Nc6
4- N+b8 N+b8

شیوه‌یِ فرجامیابی:

excellent. شما کار پیچیده را انجام دادی فقط کار ساده که نوشتن بود را اشتباه کردی. :e303:
از چپ به راست، ستون a تا h است. + علامت کیش است. x علامت زدن مهره است. فقط برای نوشتن حرکت سوارها از حروف بزرگ استفاده می شود.

درست است :e00e:
1-Nf3 e5
2-Nxe5 Ne7
3-Nxd7 Nec6
4-Nxb8 Nxb8

متشکرم که علائم را درست کردید.:e032:

Mehrbod
10-09-2013, 10:37 PM
...
excellent. شما کار پیچیده را انجام دادی فقط کار ساده که نوشتن بود را اشتباه کردی. :e303:
از چپ به راست، ستون a تا h است. + علامت کیش است. x علامت زدن مهره است. فقط برای نوشتن حرکت سوارها از حروف بزرگ استفاده می شود.

متشکرم که علائم را درست کردید.:e032:

درست است
1-Nf3 e5
2-Nxe5 Ne7
3-Nxd7 Nec6
4-Nxb8 Nxb8

:21: سپاس برای ویرایش, داشتم از خانه میدویم بیرون تندی نوشتم, دیرتر بیرون هم
ولی یادم آمد وارونه نشانه‌ها را زده‌ام, ولی به دردسر ویرایش از موبایل اش نمیارزید! (:

Mehrbod
10-10-2013, 11:49 AM
2604
اگر نخست چیستان پیشین را حل کنید، سطح این چیستان، متوسط است.

یک آزمونی میزنیم:

نخست:

Kg6

اکنون سیاه برای پیشگیری از دست دادن سربازهایش و همچنین ندادن دستیافتی به سرباز سپید برای ارتقاء, میرود:

Ka8

آنگاه یک همپیشی داریم میان شاه سپید برای رسیدن به سربازهایش و سرباز سیاه برای ارتقا یافتن, با این دگرسانی که تا اینجا یک جنبش پیش افتاده‌ایم; سپید میرود:

Kf7

در اینجا سیاه دو راهبرد دارد, اگر شاه را بازگرداند سر جای پیشین اش, آنگاه با نزدیکیدن شاه سپید و بالاروی سربازِ
وی مات میشود. اگر شاه را سر جایش نگه دارد و سرباز اش را بجایش به پایین و ارتقاء ببرد, خواهیم داشت:

...
5- Kc7 h2
6- b7+ Ka7
...

در اینجا اگر همه چیز را درست دیده باشیم, میشود در سپید با بالا بردن سرباز b7 و همزمان وزیر شدن و کیش,
نخست سرباز سیاه در h2 را زده, سپس با همیاری شاه, سیاه را به گوشه رانده و به کیش و مات رسید.

MEHDI
10-10-2013, 11:45 PM
یک آزمونی میزنیم:

نخست:

Kg6

اکنون سیاه برای پیشگیری از دست دادن سربازهایش و همچنین ندادن دستیافتی به سرباز سپید برای ارتقاء, میرود:

Ka8

آنگاه یک همپیشی داریم میان شاه سپید برای رسیدن به سربازهایش و سرباز سیاه برای ارتقا یافتن, با این دگرسانی که تا اینجا یک جنبش پیش افتاده‌ایم; سپید میرود:

Kf7

در اینجا سیاه دو راهبرد دارد, اگر شاه را بازگرداند سر جای پیشین اش, آنگاه با نزدیکیدن شاه سپید و بالاروی سربازِ
وی مات میشود. اگر شاه را سر جایش نگه دارد و سرباز اش را بجایش به پایین و ارتقاء ببرد, خواهیم داشت:

...
5- Kc7 h2
6- b7+ Ka7
...

در اینجا اگر همه چیز را درست دیده باشیم, میشود در سپید با بالا بردن سرباز b7 و همزمان وزیر شدن و کیش,
نخست سرباز سیاه در h2 را زده, سپس با همیاری شاه, سیاه را به گوشه رانده و به کیش و مات رسید.

مهربد گرامی به نظر درست می آید ولی لطف می کنی همه حرکات را بنویسی مثل این:
1.Kg6 Ka8
2.Kf7 Kb7
....
فقط حرکات را بنویس تا آخر که معلوم شود چیزی را از قلم نینداختی. اگر دوست داری از یک صفحه شطرنج استفاده کن یا چه بهتر که درذهن خودت تجسم کنی. این موضوع به دقیق تر شدن دیدت و توجه به جزییات کمک می کند. نیازی به توضیح نیست فقط حرکات.
به صفحه نیاز داشتی برو به لینک زیر:
Analysis Board, PGN Editor, Chess Diagram Tool - Chess.com (http://www.chess.com/analysis-board-editor.html)
برو روی position setup و مهره ها را روی صفحه بکش و بیاور.
سپس دوباره گزینه analysis board را کلیک کن و بازی کن. حرکات بازی هم ثبت می شوند.

Mehrbod
10-12-2013, 03:50 PM
مهربد گرامی به نظر درست می آید ولی لطف می کنی همه حرکات را بنویسی مثل این:
1.Kg6 Ka8
2.Kf7 Kb7
....
فقط حرکات را بنویس تا آخر که معلوم شود چیزی را از قلم نینداختی. اگر دوست داری از یک صفحه شطرنج استفاده کن یا چه بهتر که درذهن خودت تجسم کنی. این موضوع به دقیق تر شدن دیدت و توجه به جزییات کمک می کند. نیازی به توضیح نیست فقط حرکات.
به صفحه نیاز داشتی برو به لینک زیر:
Analysis Board, PGN Editor, Chess Diagram Tool - Chess.com (http://www.chess.com/analysis-board-editor.html)
برو روی position setup و مهره ها را روی صفحه بکش و بیاور.
سپس دوباره گزینه analysis board را کلیک کن و بازی کن. حرکات بازی هم ثبت می شوند.

این را دیرتر مینویسم, ولی تا آن زمان این یکی را هم بمهر یک نگاهی بیاندازد مهدی جان, پاسخش را بیش از اندازه تند در آوردم, از همینرو بگرایند میتواند نادرست باشد:

2605

1- Q×f7 Bg6
2- ×g6 ×g6
3- Rh3+ Qh4
4- R×h4‡

پارسیگر

MEHDI
10-12-2013, 08:44 PM
این را دیرتر مینویسم, ولی تا آن زمان این یکی را هم بمهر یک نگاهی بیاندازد مهدی جان, پاسخش را بیش از اندازه تند در آوردم, از همینرو بگرایند میتواند نادرست باشد:

1- Q×f7 Bg6
2- ×g6 ×g6
3- Rh3+ Qh4
4- R×h4‡

پارسیگر

سفید پیاده را می گیرد شاه سیاه را بی حفاظ تر می کند و وزیر سیاه هم نمی تواند به خاطر مات شدن، رخ سفید را بگیرد.
Qxf7 یک حرکت خوب و طبیعی و برای بردن کافی است ولی جواب مسئله نیست.
من نوشتم سفید شروع می کند و می برد. باید می نوشتم بهترین حرکت سفید را بازی کنید.
سفید یک حرکت زیبا و بهتر دارد که بلافاصله کار را تمام می کند.

Mehrbod
10-13-2013, 12:21 AM
سفید یک حرکت زیبا و بهتر دارد که بلافاصله کار را تمام می کند.

یعنی کمتر از ٤ یا ٦ جنبش؟ :39:

MEHDI
10-13-2013, 02:32 PM
یعنی کمتر از ٤ یا ٦ جنبش؟ :39:

وقتی میگم کار رو بلافاصله تموم می کنه یعنی وضعیت سیاه طوری هست که ادامه بازی اتلاف وقته چون مجبوره متریال زیادی رو برای بلافاصله مات نشدن فدا کنه. پاسخ چیستان، زودتر به مات منجر میشه.
پیدا کردنش کمی دشواره چون حرکت غیرمنتظره ای است.

مزدك بامداد
10-13-2013, 10:24 PM
2619
Rg5
با بیم‌داد (تهدید) : Qxf7
و مات در g8
سیاه ناچار است نخست فیل (g6) و سپس هتّا وزیر یا رخ خود را بدهد ..

MEHDI
10-14-2013, 08:15 AM
Rg5
با بیم‌داد (تهدید) : Qxf7
و مات در g8
سیاه ناچار است نخست فیل (g6) و سپس هتّا وزیر یا رخ خود را بدهد ..

اینطوری به این زودی ها سیاه مات نمیشه و فقط با دادن یک فیل از مات فرار میکنه.
1.Rg5 Bg6
2.hxg6 fxg6
و سفید به این زودی ها نمی تونه مات کنه و سیاه هم فقط یک فیل از دست داده.
سفید همین الان یک وضعیت برنده داره. به خاطر برتری متریالی و بی پناه بودن شاه سیاه ولی من دنبال یک finishing touch هستم.
چنین حرکات ساده ای شما رو به جواب نمیرسونه. باید دنبال یک حرکت ظریف تاکتیکی باشید. شاید باید یک سری چیستان های تاکتیکی ساده تر نخست قرار می دادم و بعد این چیستان رو می گذاشتم.

مزدك بامداد
10-14-2013, 08:29 AM
اینطوری به این زودی ها سیاه مات نمیشه و فقط با دادن یک فیل از مات فرار میکنه.
1.Rg5 Bg6
2.hxg6 fxg6
و سفید به این زودی ها نمی تونه مات کنه و سیاه هم فقط یک فیل از دست داده.
سفید همین الان یک وضعیت برنده داره. به خاطر برتری متریالی و بی پناه بودن شاه سیاه ولی من دنبال یک finishing touch هستم.
چنین حرکات ساده ای شما رو به جواب نمیرسونه. باید دنبال یک حرکت ظریف تاکتیکی باشید. شاید باید یک سری چیستان های تاکتیکی ساده تر نخست قرار می دادم و بعد این چیستان رو می گذاشتم.
2625
خب، پس با
Re5
اگر وزیر سیاه اینرا بزند که سیاه مات میشود
Qxd8+
اگر هم بخواهد زمان کـُشی کند و کیش به سفید بدهد هم باز دیرتر با
Qf6+
مات میشود

MEHDI
10-14-2013, 08:58 AM
2625
خب، پس با
Re5
اگر وزیر سیاه اینرا بزند که سیاه مات میشود
Qxd8+
اگر هم بخواهد زمان کـُشی کند و کیش به سفید بدهد هم باز دیرتر با
Qf6+
مات میشود

این بار تلاش جالب تری بود ولی دوباره بهترین حرکت نیست و سیاه همچنان با همان Bg6 پاسخ می دهد و از مهلکه می گریزد.

مزدك بامداد
10-14-2013, 11:21 AM
این بار تلاش جالب تری بود ولی دوباره بهترین حرکت نیست و سیاه همچنان با همان Bg6 پاسخ می دهد و از مهلکه می گریزد.
OK!
2627
Rd5
همه میتوانند اکنون رخ را بزنند ولی!:
اگر وزیر بزند..Qxd5، با Qf6+ مات میشود
اگر پیاده e یا فیل بزند با Qxd8+ مات میشود
اگر رخ بزند ..Rxd5 با Qf8+ مات میشود
اگر کیش بدهد هم وزیر رفته و...

MEHDI
10-14-2013, 03:07 PM
OK!
2627
Rd5
همه میتوانند اکنون رخ را بزنند ولی!:
اگر وزیر بزند..Qxd5، با Qf6+ مات میشود
اگر پیاده e یا فیل بزند با Qxd8+ مات میشود
اگر رخ بزند ..Rxd5 با Qf8+ مات میشود
اگر کیش بدهد هم وزیر رفته و...
:e303: دقیقا مزدک عزیز. حالا میتوانی چیستان فیشر-تایمانوف را کامل کنی.

مزدك بامداد
10-14-2013, 03:42 PM
حالا میتوانی چیستان فیشر-تایمانوف را کامل کنی.
سپاس. اگر میشود نگاره اش /نشانی اش را دوباره بگذارید ببینم کدام است.
در این میان آنچنان برگه ها فراوان شده اند که شتر با بارش گم میشود!

MEHDI
10-14-2013, 03:58 PM
2628

در پست 145 (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1255/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-15.html#post49264) در رابطه با این چیستان و پاسخ شما توضیح دادم.

به صفحه نیاز داشتید بروید به لینک زیر:

Mehrbod
10-15-2013, 12:24 AM
MEHDI جان چیستان بیشتر بگذارید (:

من چیستان یکم که رسیدن به "برابری" بود را هم نگریستم, تا آنجاییکه گوگلیدم, به این راهها میشود به برابری رسید:

هیچ جوری نشود دیگری را مات کرد.
سه جنبش یکسان سه بار پشت سر هم بیایند.
...

در این یکمی, اگر تنها دو شاه بمانند برابر میشوند دیگر؟

MEHDI
10-15-2013, 03:06 PM
@MEHDI (http://www.daftarche.com/member.php?u=450) جان چیستان بیشتر بگذارید (:

من چیستان یکم که رسیدن به "برابری" بود را هم نگریستم, تا آنجاییکه گوگلیدم, به این راهها میشود به برابری رسید:

هیچ جوری نشود دیگری را مات کرد.
سه جنبش یکسان سه بار پشت سر هم بیایند.
...

در این یکمی, اگر تنها دو شاه بمانند برابر میشوند دیگر؟

اگر یکی از دو طرف بتواند کیش دائم(perpetual check) بدهد هم بازی مساوی است. کلا اگر یک پوزیسیون، سه بار تکرار بشود طرفین می توانند ادعای مساوی کنند. بله اگر دو شاه تنها بمانند بازی مساوی است.
به معنای اینکه هیچ شانس تئوریکی برای پیروزی وجود ندارد. ولی بعضی وقتها هم شانس تئوریک وجود دارد ولی در عمل احتمال آنکه رخ دهد بسیار اندک است. وقتی میگویم سفید مساوی می کند به معنای این نیست که لزوما بازی به یک تساوی تئوریک باید ختم شود. منظورم این است که سفید می تواند به وضعیتی برسد که با بازی دقیق براحتی می تواند مساوی را تضمین کند و هیچ راه عملی برای پیروزی وجود نداشته باشد.
مثلا:
2630

پوزیسیون بالا یک تساوی تئوریک است چرا که سفید به هیچ شکلی نمی تواند با یک اسب و شاه، شاه سیاه را مات کند.همچنین با یک فیل و شاه هم نمی توان شاه سیاه را مات کرد.

2631

ولی پوزیسیون بالا یک تساوی تئوریک نیست چرا که سیاه ممکن است به شکل بالا مات شود گرچه احتمال رخداد چنین وضعیتی بسیار اندک است و سیاه شاید حتی اگر رندم هم مهره ها را جلو عقب کند تصادفا اینگونه مات نشود.

2632

پوزیسیون بالا هم احتمال پیروزی یکی از دو طرف بسیار اندک است مگر اینکه طرف چنان بازیکن آماتوری باشد که وزیرش را مفت تقدیم حریف کند ولی اگر دو طرف بیش از حرکت دادن مهره ها بلد باشند به بازی ادامه نمی دهند و مساوی را می پذیرند چون هیچ راه عملی برای مات کردن وجود ندارد.

MEHDI
10-15-2013, 03:09 PM
2633

2634

2635

فعلا روی این سه چیستان تمرکز کنید و پاسخ دهید تا با چیستان های تازه از راه برسم! :e405:

MEHDI
10-20-2013, 09:59 AM
3 چیستان تازه اضافه می کنم. روی چیستان های پیشین هم فکر کنید.

گلر - اسپاسکی مسکو 1967
2703

آخرین حرکت اسپاسکی 27...Rd8 اشتباه بوده است. گلر چگونه از اشتباه اسپاسکی سود برد؟

اسپاسکی - لارسن پالمادومایورکا 1969
2704

آخرین حرکت لارسن 65...h4 اشتباه بزرگی بود. اسپاسکی چگونه از این اشتباه سود برد؟

کاسپارف - پتروسیان مسکو 1981
2705

آخرین حرکت کاسپارف 40.Ra1-xa4 اشتباه بزرگی بوده است. پتروسیان چگونه پاسخ داد؟

مزدك بامداد
10-20-2013, 01:23 PM
- اسپاسکی مسکو 1967
آخرین حرکت اسپاسکی 27...Rd8 اشتباه بوده است. گلر چگونه از اشتباه اسپاسکی سود برد؟
2711من اگر بودم رخ اورا میزدم:
Rxd8
و پس از اینکه او با اسب، رخ مرا زد، رخ دیگرش را با
Nxd8 ----Be4
در دام می انداختم
و اینگونه ٢ پوان میگرفتم که اگر رخ دومش زنده بود،
نمیشد و یک پوان باید میدادم چون دو سوار ۶ پوان دارند و یک رخ، تنها ۵ پوان.

MEHDI
10-20-2013, 01:35 PM
2711من اگر بودم رخ اورا میزدم:
Rxd8
و پس از اینکه او با اسب، رخ مرا زد، رخ دیگرش را با
Nxd8 ----Be4
در دام می انداختم
و اینگونه ٢ پوان میگرفتم که اگر رخ دومش زنده بود،
نمیشد و یک پوان باید میدادم چون دو سوار ۶ پوان دارند و یک رخ، تنها ۵ پوان.

بعله کاملا درست است. البته ارزش مهره ها نسبی است و می تواند در وضعیت های مختلف، متفاوت باشد. در وضعیت پایانی، سیاه فقط 2 پیاده به ازای سوار دارد که ناکافی است و برتری متریالی سفید پیروزی اش را تضمین می کند. Efim Geller vs Boris Spassky (1967) (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1049278)

اگر به پوزیسیون پایانی پس از 41 حرکت نگاه کنید پیروزی در این آخربازی ساده نیست. تلاش کنید این آخر بازی را برابر یک نرم افزار نیرومند ببرید. چالش برانگیز و آموزنده است.

Russell
10-20-2013, 05:36 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2704d1382259192t-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-untitled11.jpg (http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/2704d1382259192-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-untitled11.jpg)

آخرین حرکت لارسن 65...h4 اشتباه بزرگی بود. اسپاسکی چگونه از این اشتباه سود برد؟
66-Qc8+ Kh2
67-Qxe6 fxe6
68-f7 h3
68-f8N+ Kg7
69-Nxg6...

Nevermore
10-20-2013, 06:53 PM
3

کاسپارف - پتروسیان مسکو 1981
2705

آخرین حرکت کاسپارف 40.Ra1-xa4 اشتباه بزرگی بوده است. پتروسیان چگونه پاسخ داد؟

آقا من یک نظری دادم که حذفش کردم.گفتم سیاه وزیر رو ببره بهc1 وادامه ی بازی.ولی بعدا فهمیدم اشتباه کردم.رفتم تقلب کردم بازی رو دیدم(با عرض معذرت) و به نظرم کاسپاروف گندترین بازی ممکن رو در مقابل این حرکت انجام داد.چون این حرکت اولیش به نظرم اصلا اشتباه نبود.

MEHDI
10-20-2013, 08:47 PM
66-Qc8+ Kh2
67-Qxe6 fxe6
68-f7 h3
68-f8N+ Kg7
69-Nxg6...

بعله. بعد از 67.Qxe6 لارسن تسلیم شد.

آقا من یک نظری دادم که حذفش کردم.گفتم سیاه وزیر رو ببره بهc1 وادامه ی بازی.ولی بعدا فهمیدم اشتباه کردم.رفتم تقلب کردم بازی رو دیدم(با عرض معذرت) و به نظرم کاسپاروف گندترین بازی ممکن رو در مقابل این حرکت انجام داد.چون این حرکت اولیش به نظرم اصلا اشتباه نبود.

Qc1+ رخ b2 را میگیرد و کاسپارف این حرکت ساده را نادیده گرفت.
بازی اینگونه ادامه یافت:
40...Qc1+
41.Kf2 Qxb2+
42.Kf3 Kf7 و کاسپارف تسلیم شد.

اگر 41.Kh2 Rh6+

کاسپارف در کتابش پیشینیان بزرگ من جلد سوم در بازی های مربوط به تیگران پتروسیان نهمین قهرمان جهان، دو بازی از خودش با او را می آورد و تفسیر می کند. دو علامت سوال جلوی 40.??Rxa4 قرار می دهد(به معنای اشتباه فاحش) و می نویسد:
at the most inappropriate time!
40.Qg8+! Qf8
41.Qxf8+ Kxf8
42.Rxa4
would still have allowed white to resist in an inferior endgame
و در مورد 40...Qc1+
I simply overlooked this long move

Nevermore
10-20-2013, 08:57 PM
بعله. بعد از 67.Qxe6 لارسن تسلیم شد.

Qc1+ رخ b2 را میگیرد و کاسپارف این حرکت ساده را نادیده گرفت.
بازی اینگونه ادامه یافت:
40...Qc1+
41.Kf2 Qxb2+
42.Kf3 Kf7 و کاسپارف تسلیم شد.

اگر 41.Kh2 Rh6+

کاسپارف در کتابش پیشینیان بزرگ من جلد سوم در بازی های مربوط به تیگران پتروسیان نهمین قهرمان جهان، دو بازی از خودش با او را می آورد و تفسیر می کند. دو علامت سوال جلوی 40.??Rxa4 قرار می دهد(به معنای اشتباه فاحش) و می نویسد:
at the most inappropriate time!
40.Qg8+! Qf8
41.Qxf8+ Kxf8
42.Rxa4
would still have allowed white to resist in an inferior endgame
و در مورد 40...Qc1+
I simply overlooked this long move

البته به نگر من کاسپاروف به راحتی می توانست رخ از دست رفته را با گرفتن رخ حریف جبران کند،اگر که آن حرکت احمقانه kf2 را نمی کرد،چگونه؟:
پس از کیش وزیر حرکت کاسپاروف می توانست این باشد:

bf1 Qxb2.41
Qg8+
و با کیش دادن شاه سیاه به راحتی می توانست رخ حریف را بگیرد.

MEHDI
10-20-2013, 09:24 PM
آلخین - بلکبرن سن پترزبورگ 1914
2718

آخرین حرکت آلخین Nd2 اشتباه بود. بلکبرن چگونه بازی را ادامه داد؟

کرس - فیلیپ مسابقه نامزدی قهرمانی جهان 1956
2719
آخرین حرکت کرس Kh2 بود. سیاه چگونه ادامه داد؟

آلخین - ایوه مسابقه قهرمانی جهان 1937
2720

بهترین حرکت سفید را بازی کنید.

2722

بهترین حرکت سیاه را بازی کنید.

MEHDI
10-20-2013, 09:36 PM
البته به نگر من کاسپاروف به راحتی می توانست رخ از دست رفته را با گرفتن رخ حریف جبران کند،اگر که آن حرکت احمقانه kf2 را نمی کرد،چگونه؟:پس از کیش وزیر حرکت کاسپاروف می توانست این باشد:bf1 Qxb2.41Qg8+و با کیش دادن شاه سیاه به راحتی می توانست رخ حریف را بگیرد.42.Qxa8 e3+43. Kh2 Rh6+44.Kg3 Qf2+ 45.Kg4 Qf4#

Nevermore
10-20-2013, 09:47 PM
42.Qxa8 e3+43. Kh2 Rh6+44.Kg3 Qf2+ 45.Kg4 Qf4#

آقا ببخشید،من قاطی کردم.الان کدام حرکت 42 است،کدام 43؟

MEHDI
10-20-2013, 09:52 PM
آقا ببخشید،من قاطی کردم.الان کدام حرکت 42 است،کدام 43؟

41.Bf1 Qxb2
42.Qg8+ Kd7

43.Qxa8 e3+
44. Kh2 Rh6+
45.Kg3 Qf2+
46.Kg4 Qf4#

Nevermore
10-20-2013, 10:01 PM
41.Bf1 Qxb2
42.Qg8+ Kd7

43.Qxa8 e3+
44. Kh2 Rh6+
45.Kg3 Qf2+
46.Kg4 Qf4#

ببخشید من چوت آماتورام این سوال ها را می پرسم:
این e3+ یعنی چی؟یعنی همان Qe3+?

MEHDI
10-20-2013, 10:06 PM
ببخشید من چوت آماتورام این سوال ها را می پرسم:
این e3+ یعنی چی؟یعنی همان Qe3+?

نه. اشتباه من بود. d3+ درست است. یعنی پیاده به d3 می رود و موجب کیش شدن شاه سفید می شود چرا که چشم فیل را باز می کند.اگر مشکلی داری، می توانی مهره ها را در آدرس زیر بچینی و حرکات را روی صفحه بازی کنی:
Analysis Board, PGN Editor, Chess Diagram Tool - Chess.com (http://www.chess.com/analysis-board-editor)

اول position setup سپس clear board بعد مهره ها را روی صفحه بکش.
سپس analysis board را کلیک کن و بازی کن.

Nevermore
10-20-2013, 10:11 PM
نه. اشتباه من بود. d3+ درست است. یعنی پیاده به d3 می رود و موجب کیش شدن شاه سفید می شود چرا که چشم فیل را باز می کند.اگر مشکلی داری، می توانی مهره ها را در آدرس زیر بچینی و حرکات را روی صفحه بازی کنی:
Analysis Board, PGN Editor, Chess Diagram Tool - Chess.com (http://www.chess.com/analysis-board-editor)

اول position setup سپس clear board بعد مهره ها را روی صفحه بکش.
سپس analysis board را کلیک کن و بازی کن.
مرسی.مشکل سر همان e و d بود.جالب بود. پس بر خلاف گمان من همان نقطه ی آغازین گند زد.مرسی از راهنمایی اتان.

MEHDI
10-20-2013, 10:27 PM
مرسی.مشکل سر همان e و d بود.جالب بود. پس بر خلاف گمان من همان نقطه ی آغازین گند زد.مرسی از راهنمایی اتان.
با کاسپارف مهربان تر باش! :e057:

Nevermore
10-20-2013, 10:29 PM
با کاسپارف مهربان تر باش! :e057:

بله،جوری گفتم حرکت احمقانه هرکه نداند فکر می کند یک چند باری کاسپاروف را برده ام.:e412:

MEHDI
10-20-2013, 10:46 PM
بله،جوری گفتم حرکت احمقانه هرکه نداند فکر می کند یک چند باری کاسپاروف را برده ام.:e412:

همه بازیکنان بزرگ، از این اشتباهات داشته اند و حتی به مراتب بزرگ تر.
دلایل این اشتباهات را هم می توان فشار عصبی، خستگی و یا یک لحظه حواس پرتی دانست. شاید بازیکنی آنقدر غرق در تفکر شود که یک حرکت ساده را نادیده بگیرد.
مثلا رقیب کاسپارف در این بازی یعنی پتروسیان خود در بازی زیر یک اشتباه باورنکردنی انجام داد:

پتروسیان - برونشتاین مسابقه نامزدی قهرمانی جهان 1956
2723

بعد از یک بازی عالی و بی نقص سفید به وضعیت برنده بالا دست یافته.
ولی در اینجا پتروسیان بی توجه به اینکه وزیرش زیر ضرب است، 36.Ng5??
را بازی کرد و پس از 36...Nxd6 تسلیم شد.

در بازی بعدی، کرامنیک قهرمان آن موقع جهان، در رویارویی اش برابر ابرکامپیوتر دیپ فریتز در سال 2006، مات یک حرکتی را نادیده می گیرد!
به جای حرکت درست 34...Kg8 کرامنیک اینگونه بازی می کند:
34...Qe3??
2724

35.Qh7#

ChessBase News | Man vs machine shocker: Kramnik allows mate in one (http://en.chessbase.com/home/TabId/211/PostId/4003509)

mosafer
10-22-2013, 06:30 PM
سفید شروع و مساوی می کند.2735

mosafer
10-22-2013, 06:36 PM
سفید در دو حرکت خود را مات می کند

MEHDI
10-22-2013, 09:49 PM
من اینطوری ترتیب حرکات را نمی فهمم. نمی فهمم پاسخ سیاه به حرکت سفید کدام است ولی مشخص است که اشتباه است.

با چنین نگرشی نمی توان چیستان ها را حل کرد. مثلا اگر پیاده سفید در چیستان نخست به جلو برود شاه سیاه به سادگی می تواند به سمتش حرکت کند و جلوی وزیرشدنش را بگیرد. راهنمایی من این است که حرکت نخست سفید Kg7 است.
این چیستان ها برای فرزند شما دشوار هستند. فقط و فقط سراغ حل چیستان های رده آسان برود. تازه فقط بعضی از آن ها مناسب یک پسر 9 ساله تازه کار هستند. او تازه شطرنج را شروع کرده. اصلا حل چیستان های خودماتی گمان نکنم برای یک مبتدی ایده خوبی باشد چون می تواند برایش گیج کننده باشد. توصیه من به شما این است که آن کتابی را که پیشنهاد کردم بخواند. آن کتاب برایش ایده آل است.
گمان می کنم هیات های شطرنج و همان جایی که پسر شما برای یادگیری می رود چنین کتاب هایی را دارند.

MEHDI
10-26-2013, 11:59 AM
2633

1.Kg7 h4
2.Kf6 h3
3.Ke6 h2
4.c7 Kb7
5.Kd7 h1=Q
6.c8=Q+ Kc6
و بازی مساوی است.
1.Kg7 Kb6
2.Kf6 h4
3.Ke5 h3
4.Kd6 و دوباره مساوی است چون پیاده سفید وزیر می شود.
اگر 3...Kxc6
4.Kf4 و شاه سفید هم پیاده سیاه را می گیرد.
با مانور Kh8-g7-f6-e5 شاه سفید همزمان به سمت دو پیاده حرکت می کند.

MEHDI
10-26-2013, 07:17 PM
چیستان های زیبای زیر را هم می توانید بررسی کنید:

ChessBase News | ChessBase Puzzles: a dangerous game (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011452/chessbase-puzzles-a-dangerous-game-171013.aspx)

ChessBase News | Mario Matous: 1947–2013 (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011543/mario-matous-19472013-171013.aspx)

MEHDI
10-28-2013, 10:40 AM
2783

1.Kg6 Ka8
2.Kf5 g5
3. Ke5 g4
4. Kd6 g3
5.Kc7 g2
6. b7+ Kxa7
7. b8=Q+ Ka6
8. Qa6#
if 4...Kb7
5.a8=Q+ Kxa8
6. Kc7 forced mate

MEHDI
10-30-2013, 11:55 AM
فیشر - تایمانوف بازی دوم مسابقه نامزدی قهرمانی جهان 1971
2810
آخرین حرکت تایمانوف، Kd5-e4 اشتباه بزرگی بود.

1.Bc8! حالا سیاه نمی تواند جلوی وزیر شدن پیاده را بگیرد.
چون اگر 1...Nf3
2.Bb7+ Kf4
3.Bxf3 و پیشروی پیاده سفید کار را تمام می کند. یا:
1...Nd3
2.Bf5+ بعد از تعویض فیل با اسب، پیاده وزیر می شود.
بازی اینگونه ادامه پیدا کرد:
82...Kf4
83.h4 Nf3
84.h5 Ng5
85.Bf5 Nf3
86.h6 Ng5
87.Kg6 Nf3
88.h7 Ne5+
89.Kf6 و تایمانوف تسلیم شد.

اما تایمانوف، پیش از انجام حرکت 81...Ke4 چگونه می توانست به تساوی برسد؟

2812

در اینجا سیاه چهار حرکت قابل تامل دارد: Kd4,Kd6,Nd3,Ke4
که سه حرکت نخست به تساوی می رسد ولی تایمانوف حرکت چهارم را انتخاب کرد. برای مثال:
81...Nd3
82.h4 Nf4
83.!Kf5 Kd6
84.Kxf4 Ke7

2813
دیاگرام تفسیر

وضعیت بالا، یک وضعیت مساوی شناخته شده است.
شاه سیاه به خانه h8 می رود و چون فیل سفیدرو نمی تواند به خانه سیاه h8 دسترسی داشته باشد، سفید راهی برای پیروزی ندارد.(امتحان کنید.)

81...Kd4 هم تساوی را تضمین می کرد:
82.Bc8 Nf3
83.Bb7 Nh4
84.Kg5 Ke5

MEHDI
10-30-2013, 12:09 PM
2718

2719

2720

2722

کسی در رابطه با این چیستان ها (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1255/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-18.html#post51075) نظری ندارد؟

MEHDI
10-30-2013, 05:28 PM
ChessBase News | Joys of Chess – the mother of all moves (http://chessbase.com/Home/TabId/211/PostId/4011648/joys-of-chess--the-mother-of-all-moves-301013.aspx)

MEHDI
11-05-2013, 08:37 PM
در ادامه پیک پیشین:

Chess News | Joys of Chess – Mitrofanov's deflection follow-up (http://chessbase.com/post/joys-of-chess--mitrofanovs-deflection-follow-up-041113)

MEHDI
12-20-2013, 07:57 PM
این چیستان ها (http://www.daftarche.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-1255/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-18.html#post51075)بی پاسخ هستند. اگر کسی ایده ای ندارد پاسخ آن ها را به مرور می دهم.

MEHDI
12-21-2013, 09:16 PM
2718

1...Qa5
و فیل سفید راه فرار ندارد چون:
2.a4 a6

MEHDI
12-23-2013, 12:24 AM
2719

این بازی در دور ماقبل آخر مسابقه نامزدی قهرمانی جهان برگزار شد و کرس در صورت پیروزی به صدر جدول می رسید و شانس بردن تورنمنت و بازی برای مسابقه قهرمانی جهان را داشت ولی 38.Kh2 یک اشتباه بزرگ از سوی کرس بود. سفید راه های مختلفی برای پیروزی داشت ولی ساده ترین شان:
38. Qf6! Nxe5 39.Qxe5
and 39....Re8 is crushed by 40.Qc7.

فیلیپ اینگونه پاسخ داد: 38...Rc4! و بازی اینگونه ادامه یافت:
39. Qf6 Nxe5 40. Qxe6+ Nf7
فیلیپ در ادامه به پیروزی رسید.
40.Qxe5 سودی نداشت پس از 40...Qf4+
41.Qxf4 Rxf4 رخ سیاه پیاده a را هم می گیرد و می برد. این شاخه نشان می دهد چرا رفتن شاه سفید به h2 اشتباه بزرگی بود چون امکان کیش وزیر در f4 را مهیا کرد.
Paul Keres vs Miroslav Filip (1956) (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1072594)

MEHDI
02-22-2014, 12:09 PM
2720

1.Qh8+! Kxh8
2.Nxf7+ Kg8
3.Nxe5
و سفید یک پیاده جلو می افتد. جالب است که این دو بازیکن بزرگ، بخصوص آلخین که یکی از تاکتیکی بازیکنان تاریخ شطرنج هست این امکان ساده را در این حرکت و حرکت بعد نادیده گرفتند.

2722

1...Qf4!!
یک ضربه کشنده که بازی را تمام می کند. نکته اینجاست که
2.Qxf4 Re1#
نگرفتن وزیر هم چیزی را برای سفید عوض نمی کند.

MEHDI
07-17-2014, 01:33 PM
Who else in chess history has won so many serious games with the help of brilliant tactical strokes?
این دیدگاه کاسپارف در مورد الکساندر آلخین اعجوبه شطرنج جهان است. آلخین چهارمین قهرمان شطرنج جهان بود که براستی شطرنج تاکتیکی ترکیبی فوق العاده ای را به نمایش می گذاشت. اخیرا کتابی به دستم رسیده با نام میراث شطرنجی آلخین(1982) نوشته الکساندر کوتوف که به بررسی بازی های آلخین پرداخته. معماهای بعدی برگرفته از بازی های آلخین و این کتاب هستند. فقط ضربه های تاکتیکی که به سرعت به نتیجه می رسند در اینجا آورده شده تا از پیچیدگی معماها کاسته شود. بعضی از بازی های تماشایی آلخین را در تاپیک شترنگ نشان خواهم داد.

معمای نخست از یکی از مهمترین بازی های انجام شده در طول دوران شطرنجی آلخین گرفته شده. پیروزی در این بازی نقش کلیدی در پیروزی آلخین بر رقیب سنتی اش و کسب عنوان قهرمانی جهان داشت.

4312
کاپابلانکا-آلخین بیست و یکمین بازی رویارویی قهرمانی جهان 1927

4308

فیل d4 آچمز است و به نظر می رسد سفید سوارش را پس می گیرد و به یک وضعیت قابل قبول دست می یابد ولی آلخین نشان می دهد این فقط یک توهم است. پس از حرکت سیاه، سفید تسلیم شد.

آلخین - کوله 1925
ا4309
سفید می برد.

آلخین - اپوچنسکی 1942
4310

سفید به ازای وزیر، رخ و دو سوار سبک و نیز تهدید مات عرض آخر دارد، فیل c8 سیاه نیز در معرض خطر است. به نظر می رسد سیاه واقعا یک راه بیشتر ندارد: گرفتن فیل g2 و کیش دائم. ولی آلخین راه حل بهتری دارد.

آلخین - فلدت 1916
4311

سفید به زیبایی می برد.

Russell
07-17-2014, 01:53 PM
http://www.daftarche.com/attachments/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-2/4308d1405596507t-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-untitled.png
نوبت حرکت با سیاه است. پس از حرکت سیاه، سفید تسلیم شد.

بگمانم Nxe3

MEHDI
07-17-2014, 02:15 PM
بگمانم Nxe3

بله درسته. fritz اینگونه ادامه می دهد:
2. Qxe3 Bxe3
3. +Rxd5 Bxf2
4. Bxf2 Rxd5 با یک آخربازی برنده

MEHDI
07-18-2014, 11:31 AM
Different opinions

In a chess tournament played exactly a hundred years ago the following position occurred:

4322

white to move

An amateur, who had strolled by the board, whispered to a friend: "The black pawn on a2 is going to queen, and White can do absolutely nothing to stop it. So Black is winning!"
His friend, a stronger player, didn't agree: "Come on, wake up! White plays 1.Rh7! a1Q 2.Rxb7+ Ka3 3.Ra7+ Kb2 4.Rxa1 Kxa1. It's a clear win for White!"
At the board White, an expert player, studied the position for a while and then resigned! He stretched out his hand and said to his opponent: "It's quite hopeless, really. After 1.Rh7 you play 1...Ka5 2.Rxb7 Ka6 3.Rb8 Ka7 and I can't stop you from getting the queen. So Black obviously wins."

His opponent, who was an even stronger player, accepted his resignation and then, to the horror of the white player, said: "Actually I was just about to resign myself. I saw that after 1.Rh7! Ka5 you simply play 2.Rh8! The a-pawn is lost and the game is over. So actually White was winning."

So who was right – or were all four wrong? We urge you to study the above position and draw your own independent conclusion. If you can solve the puzzle in your head you should give yourself a contortionist's pat on the back.

Russell
07-18-2014, 01:28 PM
In a chess tournament played exactly a hundred years ago the following position occurred:
من البته با جرزنی اینرا حل کردم پس جواب را نمی‌گویم، نرم‌افزار قوی از همه‌یِ این‌ها درست‌تر می‌گوید !!

MEHDI
07-18-2014, 01:59 PM
من البته با جرزنی اینرا حل کردم پس جواب را نمی‌گویم، نرم‌افزار قوی از همه‌یِ این‌ها درست‌تر می‌گوید !!

So who was right – or were all four wrong? We urge you to study the above position and draw your own independent conclusion. If you can solve the puzzle in your head you should give yourself a contortionist's pat on the back.
if you cheat, give yourself a punch in the groin.

Russell
07-18-2014, 02:04 PM
So who was right – or were all four wrong?
همه از دم اشتباه می‌کردند !! بازی پات می‌شود

MEHDI
07-18-2014, 02:17 PM
همه از دم اشتباه می‌کردند !! بازی پات می‌شود

بله میدونم خسته شدی و با کمک نرم افزار به این نتیجه رسیدی! آخرش نوشتم :

If you can solve the puzzle in your head you should give yourself a contortionist's pat on the back.
if you cheat, give yourself a punch in the groin

Russell
07-18-2014, 02:24 PM
بله میدونم خسته شدی و با کمک نرم افزار به این نتیجه رسیدی! آخرش نوشتم :

If you can solve the puzzle in your head you should give yourself a contortionist's pat on the back.
if you cheat, give yourself a punch in the groin

البته بنظرم حرکتی نمانده بود که چک کنم، برای همین آنچنان جرزنی هم نبود :e056:

MEHDI
07-18-2014, 02:38 PM
البته بنظرم حرکتی نمانده بود که چک کنم، برای همین آنچنان جرزنی هم نبود :e056:

در محاسبات پیش بینی امکانات غیرمنتظره را باید کرد و صرفا براساس پیش فرض های ذهنی نباید عمل کرد. همین یک قدم جلوتر را محاسبه کردن و تسلیم نشدن خودش تفاوت ها را رقم می زند. حالا که حل شده دیدی چقدر ساده بود با خودت فکر می کنی که می تونستی خودت هم به جواب برسی ولی افسوس که خودت را از این لذت محروم کردی!

Russell
07-18-2014, 02:47 PM
در محاسبات پیش بینی امکانات غیرمنتظره را باید کرد و صرفا براساس پیش فرض های ذهنی نباید عمل کرد. همین یک قدم جلوتر را محاسبه کردن و تسلیم نشدن خودش تفاوت ها را رقم می زند. حالا که حل شده دیدی چقدر ساده بود با خودت فکر می کنی که می تونستی خودت هم به جواب برسی ولی افسوس که خودت را از این لذت محروم کردی!
آره، حرکات سیاه هم خیلی محدود بود، این دل آدم رو می‌سوزونه !!

MEHDI
07-29-2014, 10:56 AM
1 F. Healey, 1st Pr. Chess Monthly, 1885

4346

سفید در دو حرکت مات می کند. پاسخ در ادامه داده شده است.

What should the first step be when the solver is confronted by a board full of pieces and no obvious mating idea in sight? The most sensible approach is to decide whether the key might put Black in zugzwang. If this is impossible then the key will have to carry a threat of mate in one. In most cases it is quite clear whether or not zugzwang is likely. Black may have several irrelevant moves which obviously cannot allow mate in one, in which case zugzwangis out of the question. This is not the case in Diagram
1, however, and if we look at Black's available moves we soon find the variations l...Ke5 2 Nd3, 1...N moves 2 Bg3, 1...B moves 2 Qxb8, 1...Qe5
2 Ne2, 1...Q elsewhere 2 Qd6 (or Q takes Q). Thus Black is already in zugzwang and White only needs a waiting move to solve the problem.
Some of the White pieces are fully employed in the above variations and moving one of these might disrupt the mates which are already arranged, so we have to look around for pieces irrelevant to the pre•
arranged mates. This narrows the choice down to the K on a3, B on g6 and R on a4. However, moving the B on g6 allows Black's g-pawn to move, while king moves run into trouble from pins and checks, for example,
1 Ka2/b3? Be6+, I Kb4? Nd5+ or 1 Kb2? Qe5!. Can the rook at a4 move without affecting the status quo? Certainly it cannot move along the fourth rank, for then Black has a check with his queen. Similarly a7 and a8 may be eliminated. a5 gives Black the move ...bxa5 so we are left with a6. This has no harmful effects so must be the key. 1 Ra6! is an even more mysterious rook move than Nimzowitsch's famous ...Re8! Looking back at Diagram I, a more experienced solver would suspect zugzwang even before he had begun to explore Black's possible moves. Every piece has a purpose in a problem and the function of White's bS pawn looks likely to be simply the prevention of the pass move ...b5. The immobilisation of the g7, h5 and e4 pawns by blockading pieces provides further evidence that the problem's construction is motivated by the necessity to prevent nondescript moves by Black.

Hezbollah_YaHasan
07-29-2014, 01:09 PM
السلام علیک ایتها صدیقة الشهیده - نظر اهل بیت علیهم السلام در باره ی شطرنج (http://www.fatemie.blogfa.com/post-15.aspx)

MEHDI
07-29-2014, 01:22 PM
السلام علیک ایتها صدیقة الشهیده - نظر اهل بیت علیهم السلام در باره ی شطرنج (http://www.fatemie.blogfa.com/post-15.aspx)

از دین خردستیزی همچون اسلام انتظار نمی رود نظری غیر از این در مورد شطرنج داشته باشد. عرب بیابانگرد مگر شطرنج می فهمیده چیست؟

MEHDI
07-30-2014, 09:20 AM
4350

4351

4352

MEHDI
08-23-2014, 07:10 PM
آلخین - کوله 1925
ا4309
سفید می برد.

1.Qxd7! Rxd7
2.Re8+ Kh7
3.Rc8 تهدید ماتی دفاع ندارد.

آلخین - اپوچنسکی 1942
4310

سفید به ازای وزیر، رخ و دو سوار سبک و نیز تهدید مات عرض آخر دارد، فیل c8 سیاه نیز در معرض خطر است. به نظر می رسد سیاه واقعا یک راه بیشتر ندارد: گرفتن فیل g2 و کیش دائم. ولی آلخین راه حل بهتری دارد.

1...Bh3!! کار تمام است. گرفتن فیل را سیاه با Qe3 و مات در ادامه پاسخ می دهد.

آلخین - فلدت 1916
4311

سفید به زیبایی می برد.

1.Nf7! Kxf7
در صورت نگرفتن اسب و حرکت وزیر سیاه، سفید با Qxe6 و تهدیدات ماتی به سرعت می برد.
2. Qxe6+! اگر وزیر را شاه بگیرد با Ng5+ مات می شود اگر Kf8 را بازی کند کار سیاه پس از Ng5 تمام است.