PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سید بودن ، ننگ یا افتخار ؟

sonixax
11-08-2010, 05:26 PM
همون طور که میدونید یک بخشی از فرهنگ ما اینه که طرف کلی با سید بودن خودش حال میکنه !

خوب ، در اینکه سید بودن یعنی رگ و ریشه عرب داشتن که شکی نیست ولی دلیل افتخار کردن به این موضع چیه ؟ سوای این مساله این خود به خود نوعی نژادپرستی رایج و در خفا در جامعه هست . البته سر همین موضوع من مونده بودم توی تالار جامعه بزنم یا فرهنگ ولی بیشتر دیدم مشکل فرهنگی تاریخیه تا اجتماعی .

حالا ریشه های این سید بودن از کجاست و اون افسانه هایی که در باره سید بودن خودشون میگن حقیقته یا دروغ ؟

اصلن چه نیازی هست که طرف به سید بودن خودش افتخار کنه ؟ مثلن ایرانی بودن ، یا آمریکایی بودن یا آلمانی بودن یا عرب بودن چیز خاصیه که آدم بخواد به خاطرش فخر بفروشه ؟ اون هم چیزی که به صورت کاملن شانسی و اتفاقی بوده - یعنی همون قدر که یک نفر شانس داشته سید بشه همون قدر هم شانس وجود داشته که توی قبایل آدم خوار آفریقایی به دنیا بیاد !

Jooyandeh
11-08-2010, 05:35 PM
در فیلم اخراجی‌ها ۲، یک‌جایش هست که یک مکالمه‌ی خیلی جالب دارد، با این محتوا: «حداقل به بقیه رحم نمی‌کردی، دیگر چرا حرمت سید اولاد پیغمبر را نگه نداشتی؟» که بعد با کله زد دماغ طرف را شکاند.

برای من خیلی جالب است ‌که «سید و اولاد پیغمبر» بودن احترام می‌آورد؛ به‌طوری‌که طرف حداقل احترام بقیه را نگه ندارد، دیگر احترام "سیّدها" را هم که نگه ندارد، می‌شود پست‌ترین پست‌ها!!! «سیّد» تا جایی که من می‌دانم یعنی سرور و آقا. (به‌قول آرش بی‌خدا، معادلش در انگلیسی، شاید عنوان «Sir» باشد.)

من شخصاً این عنوان را یک عنوان توهین‌آمیز می‌دانم و به نظرم، کسانی که آگاهانه یک‌چنین عنوانی را برای خویش به‌کار می‌بندند (یا به قول شما، با آن «حال می‌کنند»)، خواسته یا ناخواسته، ‌رسماً به سایرین توهین می‌کنند.

Reactor
11-08-2010, 08:14 PM
من شنیدم اجداد خیلی از این سیدهایی که ما الان در ایران داریم زمان تاسیس ثبت احوال در زمان رضاشاه با پیشکش هایی که برای مامورین ثبت بردند واژه سید رو به اول نام خودشون اضافه کردند! البته بعید هم نیست..اکثر سید هایی که من میشناسم یه رگه کلاه برداری و دودوزه بازی تو خونشونه!
یک دلیل منطقی دیگه هم شنیدم اون هم اینه که خیلی از دزدها و کلاه بردارهای زمان قدیم وقتی از شهر خودشون طرد میشدن و به شهر دیگری میرفتن بدلیل بافت مذهبی محکمی که اون موقع بین مردم حاکم بوده همینطور ساده دل بودن مردم و عدم وجود ارتباطات بین شهرها و روستاها در اون زمان این آقایون در بدو رسیدن به یک شهری فقط با ادعای اینکه سید هستند از داشتن غذا و خانه و شغل و احترام و داشتن همسر بهره مند میشدند که برای یک آدم عادی در اون زمان ها تقریبا همه چیز بود! امکاناتی هم نمیخواسته مایه ش یک شال سبز بوده و یک تپه ریش و یک زبان چرب و نرم و یک کمی خالی بندی! حالا یک راهزنی وقتی این کارو کرده و کلکش گرفته خوب به بقیه رفقاش هم میگه و نتیجه اش میشه وجود چند ملیون سید در ایران!!! یکی هم نیست به نوادگان اینا بگه آخه اگر اون چیز امام مسلسل اینگرام بود و اون چیز همسر امام هم ماکروفر بود باز هم هر جوری حساب کنیم آخه اینقدر سید درست نمیشه!!!

Kamran
11-08-2010, 08:20 PM
تا حالا سید با شخصیت و متمدن ندیدم
همشون دارای افکار قدیمی و چرت و پرتن و بس

Russell
11-09-2010, 05:33 PM
به قولی سید بودن یعنی اینکه یک عرب در بیش از 1000 سال پیش مادر جد یکی رو (احتمالاً به زور) به تخت برده باشه.
حالا بر فرض درست بودن این مطلب این اولاً چیزی نیست که حق انتخابی درش باشه همونطور که گغته شد و درش خوبی یا بدی باشه.دوماً آخه حالا همچین چیزی هم شده باشه کسی دیگه میاد این رو سند افتخار خودش کنه!!!!

تا حالا سید با شخصیت و متمدن ندیدم
همشون دارای افکار قدیمی و چرت و پرتن و بس

دقیقاً همینطوره.من هم هر چی سید دیدم آدمهای خر مذهبی و تا قسمتی کلاه برداری بودند.احتمالاً به این دلیله که برای استفاده از مزایای سیدی به مذهبی بودن شدید نیاز هست.

sonixax
11-09-2010, 08:08 PM
به قولی سید بودن یعنی اینکه یک عرب در بیش از 1000 سال پیش مادر جد یکی رو (احتمالاً به زور) به تخت برده باشه.
حالا بر فرض درست بودن این مطلب این اولاً چیزی نیست که حق انتخابی درش باشه همونطور که گغته شد و درش خوبی یا بدی باشه.دوماً آخه حالا همچین چیزی هم شده باشه کسی دیگه میاد این رو سند افتخار خودش کنه!!!!

دقیقاً همینطوره.من هم هر چی سید دیدم آدمهای خر مذهبی و تا قسمتی کلاه برداری بودند.احتمالاً به این دلیله که برای استفاده از مزایای سیدی به مذهبی بودن شدید نیاز هست.

ولی من یک سید دوطرفه (طباطبایی) میشناسم که از 4 کیلومتریش رد بشید بوی گند الکل میده :71:

Russell
11-09-2010, 10:39 PM
ولی من یک سید دوطرفه (طباطبایی) میشناسم که از 4 کیلومتریش رد بشید بوی گند الکل میده :71:
اتفاقاً اون مورد به خصوصی هم که من در ذهنم بود عرق میخورد بعد دهنش رو آب میکشید نماز میخوند.
این برادران هم از توبره میخورند هم از آخور.خیلی موجودات عجیبی هستند.

sonixax
11-10-2010, 12:56 AM
اتفاقاً اون مورد به خصوصی هم که من در ذهنم بود عرق میخورد بعد دهنش رو آب میکشید نماز میخوند.
این برادران هم از توبره میخورند هم از آخور.خیلی موجودات عجیبی هستند.

نه ، این همیشه خدا مست بود ، هیچ وقت نماز نمیخوند - یه بار هم رفته بود حرم رضای تازی همون طوری مست و پاتیل بهش فحش داده بود :21:

sonic
11-10-2010, 08:24 AM
سید ها هم انسان های معمولی هستند.

kourosh_bikhoda
11-10-2010, 07:34 PM
این بحث ها ک میگید سیدها فلانند و بسار، اگه برای خنده و شوخی هست که بد نیست. ولی اگر جدی دارید میگید یک فکری به حال خودتون بکنید.

Russell
11-10-2010, 08:50 PM
این بحث ها ک میگید سیدها فلانند و بسار، اگه برای خنده و شوخی هست که بد نیست. ولی اگر جدی دارید میگید یک فکری به حال خودتون بکنید.
این در مورد سیدهایی که خیلی میبالند به سید بودنشون و خیلی خودشن رو برتر میدونند به این خاطر گفته میشه.البته این قابل تعمیم به همه نیست و فقط تجربه شخصیه.مساله رابطه کلاهبرداری و سید دونستن خود هست.نه بحث نژادپرستی.

Jooyandeh
11-10-2010, 09:40 PM

آن‌چه مهم است احترام بی‌جا و تبعیض‌آمیزی هست که به این افراد داده می‌شود؛‌ آن‌هم فقط در کشور ما. (من بعید می‌دانم مثلاً‌ عرب‌ها (سنّی‌ها) این چیزها در بین‌شان باشد.)

sonixax
11-10-2010, 09:43 PM
آن‌چه مهم است احترام بی‌جا و تبعیض‌آمیزی هست که به این افراد داده می‌شود؛‌ آن‌هم فقط در کشور ما. (من بعید می‌دانم مثلاً‌ عرب‌ها (سنّی‌ها) این چیزها در بین‌شان باشد.)

عربها اصلن سید ندارند ! یه مردی ببینندبخوان تحویلش بگیرند میگن : "نعم یا سیدی :71:" (اون cd نیست ها :4:) .

Mehrbod
11-10-2010, 09:57 PM
میلاد جان آیا شما به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنید؟

Anarchy
11-10-2010, 09:57 PM
عربها اصلن سید ندارند ! یه مردی ببینندبخوان تحویلش بگیرند میگن : "نعم یا سیدی :71:" (اون cd نیست ها :4:) .
حتی عرب های شیعه هم سید ندارن!! فقط ایرانی ها نمیدونم چه مرضی داشتن اینو درست کردن...

sonixax
11-10-2010, 10:46 PM
میلاد جان آیا شما به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنید؟

خیر ، ولی به بیخدا بودن خودم افتخار میکنم چون خودم انتخابش کردم و به صورت شانسی بهم نرسیده .

همون قدری که شانس وجود داشته که من ایرانی بشم ، شانس وجود داشته که من مصری ، ژاپنی ، اوگاندایی ، آمریکایی ، آلمانی یا ... بشم .

Jooyandeh
11-10-2010, 10:53 PM
خیر ، ولی به بیخدا بودن خودم افتخار میکنم چون خودم انتخابش کردم و به صورت شانسی بهم نرسیده .

همون قدری که شانس وجود داشته که من ایرانی بشم ، شانس وجود داشته که من مصری ، ژاپنی ، اوگاندایی ، آمریکایی ، آلمانی یا ... بشم .

من خودم را با ایرانی بودن خودم مأنوس می‌دانم. یعنی، بیشتر یک رابطه‌ی عاطفی هست تا این‌که مثلا خودم را یک سرور بدانم، چون ایرانی هستم. چندوقتی هست که شوهای رضا فاضلی را نگاه می‌کنم. علاوه بر این‌که خیلی برایم شخصیتِ دوست‌داشتنی‌یی هست، نوع وطن‌دوستی‌اش را خیلی تأیید می‌کنم.

sonixax
11-10-2010, 11:07 PM
من خودم را با ایرانی بودن خودم مأنوس می‌دانم. یعنی، بیشتر یک رابطه‌ی عاطفی هست تا این‌که مثلا خودم را یک سرور بدانم، چون ایرانی هستم. چندوقتی هست که شوهای رضا فاضلی را نگاه می‌کنم. علاوه بر این‌که خیلی برایم شخصیتِ دوست‌داشتنی‌یی هست، نوع وطن‌دوستی‌اش را خیلی تأیید می‌کنم.

من ایران رو دوست دارم و همه کاری برایش میکنم ، ولی به ایرانی بودن خودم افتخار نمیکنم چون شانسی بوده ایرانی شدن من .

Kamran
11-11-2010, 09:53 AM
ایرانی بودن رو دوست دارم چون ایرانی هستم و نمیشه کاریش کرد
ولی از اینکه بین ادمایی مثل سید های پر مدعا ، احمدی نژاد و ... زندگی می کنم احساس بدی دارم

Mehrbod
11-21-2010, 07:18 PM

آیا میزان هوش, خانواده خود, کتاب‌هایی که بر حسب اتفاق به آن‌ها برخوردید و خواندید
و همه چیزهای دیگر, که در گزینش شما در بی‌خدایی تاثیر داشته‌اند را نیز خودتان برگزیدید؟

shoqad
11-22-2010, 05:09 AM
البته همه سید ها مقصر نیستند تو این زمینه...قید شدن سید در شناسنامه هم به ادامه این روند مضحک دامن زده...هوشنگ گلشیری داستانی داره به اسم معصوم دوم (http://sadeghhedayat.persiangig.com/golshiri/Masoome%202vom.pdf/download) که کوتاه هم هست در مورد همین نگاه خنده دار مردم و احترام بیجاشون به سادات بقول زنده یاد شجاع الدین شفا این عزیزان بیجهت...

omid_s
11-22-2010, 05:29 PM
سید بودن همان امتداد فرهنگ شیعه است.
علی در راس این هرم است و سپس فرزندانش که سرگروه ها هستند و بعد میرسیم به امامزاده ها که شاخه های فرعی هستند و سید ها که پایین ترین سری این انجمن هرمی میباشند. در انتها به افراد عادی میرسیم که باید به این تشکیلات هرمی سرویس بدهند. :45:

Reactor
11-22-2010, 07:15 PM
همه میدونیم که تشیع زمان صفویان وارد ایران شده و جامعه ایران تا قبل از اون سنی بوده. کسی اطلاعی داره تا قبل از صفویان هم در ایران سید داشتیم یا نه؟

sourena67
11-23-2010, 09:24 AM
من شنیدم اجداد خیلی از این سیدهایی که ما الان در ایران داریم زمان تاسیس ثبت احوال در زمان رضاشاه با پیشکش هایی که برای مامورین ثبت بردند واژه سید رو به اول نام خودشون اضافه کردند! البته بعید هم نیست..اکثر سید هایی که من میشناسم یه رگه کلاه برداری و دودوزه بازی تو خونشونه!
یک دلیل منطقی دیگه هم شنیدم اون هم اینه که خیلی از دزدها و کلاه بردارهای زمان قدیم وقتی از شهر خودشون طرد میشدن و به شهر دیگری میرفتن بدلیل بافت مذهبی محکمی که اون موقع بین مردم حاکم بوده همینطور ساده دل بودن مردم و عدم وجود ارتباطات بین شهرها و روستاها در اون زمان این آقایون در بدو رسیدن به یک شهری فقط با ادعای اینکه سید هستند از داشتن غذا و خانه و شغل و احترام و داشتن همسر بهره مند میشدند که برای یک آدم عادی در اون زمان ها تقریبا همه چیز بود! امکاناتی هم نمیخواسته مایه ش یک شال سبز بوده و یک تپه ریش و یک زبان چرب و نرم و یک کمی خالی بندی! حالا یک راهزنی وقتی این کارو کرده و کلکش گرفته خوب به بقیه رفقاش هم میگه و نتیجه اش میشه وجود چند ملیون سید در ایران!!! یکی هم نیست به نوادگان اینا بگه آخه اگر اون چیز امام مسلسل اینگرام بود و اون چیز همسر امام هم ماکروفر بود باز هم هر جوری حساب کنیم آخه اینقدر سید درست نمیشه!!!

Reactor (http://www.daftarche.com/member.php/24-Reactor) جان
اينا واقعا سيدن ، چون كسي كه به ... شدن مادرش توسط عرب بيابانگرد افتخار كنه واقعا سيده !!!!

Russell
11-23-2010, 11:16 AM
همه میدونیم که تشیع زمان صفویان وارد ایران شده و جامعه ایران تا قبل از اون سنی بوده. کسی اطلاعی داره تا قبل از صفویان هم در ایران سید داشتیم یا نه؟

این نکته جالبیه که من تابحال بهش دقت نکرده بودم.احتمالاً این هم از چیزهای من درآوردی آن دوره است.شاه اسماعیل خودش یه ناگهان کاشف به عمل آورد که سید است و از نسل امامان(کدام امامش الان خاطرم نیست) و بعد هم که ادعا کرد که امام زمان هم هست دست بر قضا.اما این همه از مردم چطور یکشبه سید شده اند از این هم عجیبتر است!

Mehrbod
11-24-2010, 02:46 AM
این نکته جالبیه که من تابحال بهش دقت نکرده بودم.احتمالاً این هم از چیزهای من درآوردی آن دوره است.شاه اسماعیل خودش یه ناگهان کاشف به عمل آورد که سید است و از نسل امامان(کدام امامش الان خاطرم نیست) و بعد هم که ادعا کرد که امام زمان هم هست دست بر قضا.اما این همه از مردم چطور یکشبه سید شده اند از این هم عجیبتر است!

پدربزرگ من داستان یکی از دوستانش که چگونه سید شد را نقل می‌کرد,
گویا در یک بازه زمانی سید شدن چیزی بسیار والا و ارزشمند شده و تقریبا همه
کسانی که امروز خودشان را سید می‌نامند, از بازماندگان همین سید‌های جعلی نان به نرخ روز خور هستند. http://www.daftarche.com/images/smilies/21.gif