PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالی که ذهن من رو هنوز مشغول کرده

agn0stic
07-16-2013, 03:50 PM
بنده چند سال پیش وقتی مدرسه میرفتم اتفاقی رخ داد که هنوز نتوانستم آن را برای خودم توضیح بدهم. سر کلاس دیفرانسیل بودیم و داشتیم جواب یک حد رو بدست میاوردیم که یک دفعه بغل دستی من به جلویی من یک نوک (برای مداد نوکی) داد ولی جلویی من گفت من نیازی به نوک ندارم اما بغل دستی من گفت یه حسی به من گفت تو الان نیاز به نوک داری که اون حرفش رو رد کرد. تقریبا 15-10 ثانیه بعد جلویی من گفت حالا نوک بده! این مسئله هنوز ذهن من رو مشغول کرده که چنین چیزی رو بغل دستی من چگونه فهمیده.

مقاله مفید "چرا روح وجود ندارد؟" سایت زندیق رو خوندم ولی جوابی پیدا نکردم. به روح هم اعتقاد ندارم. بر مبنای اختیار که هرگز به جواب نمیرسم اما یک بار میخواستم بر مبنای جبرگرایی پاسخ بدهم اما به ایرادات تکنیکی برخورد کردم.

چیزی که بنده میگویم فراتر از دژاوو هست. در دژاوو فرد چیزی را میبیند و خیال میکند که قبلا میدانسته چنین چیزی رخ میدهد اما در این حالت فرد تقریبا پیشگویی کرده. آیا تابحال چنین حالتی برای شما هم پیش آمده؟ بنده چگونه میتونم این مسئله رو برای خودم حل کنم؟

sonixax
07-16-2013, 04:06 PM
خیلی وقتها این موضوع که ممکنه ما خودمون شبیه سازی باشیم در کامپیوترهای موجودات هوشمند تر من رو مشغول خودش میکنه .
تقریبن پاسخ تمام این مدل پرسشها رو هم میده . همون طور که شما میتونید در یک بازی کامپیوتری اجسام رو به هوا پرتاب کنید یا از دیوار رد بشید یا ... پس در یک دنیای مجازی و شبیه سازی شده هم باید بتونید .
کافیه بتونید Exploit هاش رو پیدا کنید . اصلن به فرض هم که جادوگری وجود داشته باشه احتمالن اونها هم تونسته بودند این Exploit ها رو پیدا کنند ولی بعدها این مشکلات رفع شدند .

agn0stic
07-16-2013, 05:47 PM
خیلی وقتها این موضوع که ممکنه ما خودمون شبیه سازی باشیم در کامپیوترهای موجودات هوشمند تر من رو مشغول خودش میکنه .
تقریبن پاسخ تمام این مدل پرسشها رو هم میده . همون طور که شما میتونید در یک بازی کامپیوتری اجسام رو به هوا پرتاب کنید یا از دیوار رد بشید یا ... پس در یک دنیای مجازی و شبیه سازی شده هم باید بتونید .
کافیه بتونید Exploit هاش رو پیدا کنید . اصلن به فرض هم که جادوگری وجود داشته باشه احتمالن اونها هم تونسته بودند این Exploit ها رو پیدا کنند ولی بعدها این مشکلات رفع شدند .

بعضی وقت ها به ذهن من هم چنین ایده ای خطور میکنه مخصوصا وقتی که اتفاقاتی برام رخ میده که واقعا توضیح صرفا اتفاق بودنش برام سخته. شاید ما هم روزی بتونیم دنیای خودمون رو شبیه سازی کنیم البته اگه اونهایی که دنیای ما رو شبیه سازی کردن نتونن یا نخوان مانع ما بشن. اگه پیامبرها واقعا وجود داشته اند و معجزه داشته اند باید گفت کسانی که دنیای ما رو شبیه سازی کردن به دنبال به گند کشیدن دنیای ما بودن یا هستن چون آنقدر که تفکر دینی که بنیانگذارش پیامبرهای واقعی یا خیالی بوده اند به دنیا گند زده چیز دیگه ای نزده. شاید خدا همان کسی است که این دنیا رو شبیه سازی کرده. با توجه به وضعیت گذشته و حال دنیا و وضعیت احتمالی آینده باید بگم اگه این دنیا شبیه سازی شده باشه مطمئنا فردی که این دنیا رو شبیه سازی کرده بیمار روانی بوده حداقل از نظر من وقتی به زندگیم نگاه میکنم.

meaning
07-16-2013, 07:01 PM
من و خواهرم در اتاق بودیم مادرم گفت یکی از شما دو تا خوابش می برد من گفتم بله مادر من ؛ منظور شما این است ؟؟

agn0stic
07-16-2013, 07:50 PM
من و خواهرم در اتاق بودیم مادرم گفت یکی از شما دو تا خوابش می برد من گفتم بله مادر من ؛ منظور شما این است ؟؟

منظورتون رو نفهمیدم! میشه واضح تر توضیح بدین؟

undead_knight
07-16-2013, 08:35 PM
مخ من که هنگ کرد بسکه در مورد قوانین اعداد بسیار بزرگ و نسبت های شانس و پوچش ناپذیری(که اساسا چون پدیده های مادی و قابل اندازه گیری و ملموسی هستند این ویژگی رو باید داشته باشند) اینها حرف زدم؛یکی پست های من و بقیه در این مورد رو کپی پیست بکنه یا لینکشو بزاره:))

یه نفر
07-16-2013, 08:47 PM
به روح هم اعتقاد ندارم. بر مبنای اختیار که هرگز به جواب نمیرسم اما یک بار میخواستم بر مبنای جبرگرایی پاسخ بدهم اما به ایرادات تکنیکی برخورد کردم.

چرا به روح اعتقاد نداری؟

تا حالا سعی کردی روحت رو درک کنی؟ کنترلش کنی؟ اصلا تا حالا روحتو حس نکردی؟؟
چیزی از ماورا طبیعه نشنیدی؟ قبول نداری؟

هرچند این اتفاقی که برای دوست شما افتاده ربطی به روح نداره و بنظرم یه اتفاق تصادفی بوده و یا شاید شوخی و ...

agn0stic
07-17-2013, 05:54 AM
چرا به روح اعتقاد نداری؟

گشتم نبود نگرد نیست! دلایل اثبات روح توانایی اثبات وجود روح رو ندارند وگرنه بنده از زندگی جاودانه و بهشت و حوری بدم نمیاد اما به قول شاعر "حقیقت دقیقا چیز دیگست منم از درشت تا ریز رو میگم"! پیشنهاد میکنم این مقاله رو بخونید:

چرا روح وجود ندارد؟ (http://www.zandiq.com/articles/0000000107.shtml)

خوندنش زمان میبره اما ارزششو داره.

هرچند این اتفاقی که برای دوست شما افتاده ربطی به روح نداره و بنظرم یه اتفاق تصادفی بوده و یا شاید شوخی و ...

امکان تصادفی بودن این مسئله کمه. بغل دستی من در اون زمان خودش مثل من ماتریالیست بوده پس بعیده که با جلویی من هماهنگ کرده باشه برای شوخی!

agn0stic
07-17-2013, 06:07 AM
در مورد روح یک ماجرای جالب به ذهنم رسید که براتون (مخصوصا جناب یه نفر) توضیح میدم:

یکی از دوستان من (که مسلمون بود اما دروغگو نبود) با دارو اوردوز کرد بعد چند روز رفت تو کما. بعد از اینکه از کما دراومد ازش پرسیدم تو کما که بودی روحت در گشت و گذار نبود؟ (مثل فیلم و سریالهایی که تو صدا و سیما نشون میدن!) اون هم در جواب گفت اصلا کما رو احساس نکردم مثل خواب بود بدون خواب دیدن انگار بلافاصله بعد از خوابیدن بیدار شدم مثل خواب شب.

معمولا جواب مسلمین اینه که روح گشت و گذار میکنه اما بعد از اینکه از کما درمیاد چیزی یادش نمیمونه! اینجا چند تا سوال پیش میاد: مگه خدا بدش میاد که ناباوران باورمند بشن؟ پس چرا حافظه اونهایی که به کما رفتن رو پاک میکنه؟ اصلا اگه قراره حافظه در نهایت پاک بشه پس گشت و گذار روح به چه دردی میخوره؟

یه نفر
07-17-2013, 12:12 PM
مگه خدا بدش میاد که ناباوران باورمند بشن؟
مگه خدا بدش میاد همه بروند بهشت؟ پس چرا شیطان رو آزادانه رها کرد؟؟!

پس چرا حافظه اونهایی که به کما رفتن رو پاک میکنه؟
شاید حافظه پاک نشده. ولی قدرت بازیابی از حافظه کم شده باشه!

اصلا اگه قراره حافظه در نهایت پاک بشه پس گشت و گذار روح به چه دردی میخوره؟
گشت و گذار روح ربطی به حافظه نداره

یه نفر
07-17-2013, 12:17 PM
دلایل اثبات روح توانایی اثبات وجود روح رو ندارند
یعنی چی ؟ :-)

من اگر بهت ثابت کردم روح وجود داره و حتی بهت یاد بدم که چجوری روحتو کنترل کنی و پرواز بدی، چکار میکنی؟

یه نفر
07-17-2013, 12:18 PM
وجود روح توسط بسیاری از خداناباوران و خردگرایان انکار میشود. اثبات عدم وجود پدیده ای مثل روح بسیار دشوار است.
و مغزهای کوچک اینان توانایی درک روح رو ندارد...

agn0stic
07-17-2013, 12:20 PM

به فرض وجود شیطان آزاد بودن او منافاتی با عدل خدا نداره چرا که او فقط وسوسه میکنه. اما حرف من اینه که اگه روح وجود داره چرا خدا کسانی رو که به کما میروند و روحشون گشت و گذار میکنه رو حافظشون رو پاک میکنه تا نتونن به بقیه بگن روح وجود داره؟ منظور اصلی من اینه که چرا خدا میخواد ما احمقانه و بدون دلیل به وجودش باور داشته باشیم؟

قدرت بازیابی کم شده باشه یا پاک شده باشه به هر حال فرقی نمیکنه نتیجه اینه که کسی که از کما برمیگرده هیچی یادش نیست.

پس هدف از گشت و گذار روح چی هست؟ میخواد حوصلش سر نره؟

agn0stic
07-17-2013, 12:22 PM

من اگر بهت ثابت کردم روح وجود داره و حتی بهت یاد بدم که چجوری روحتو کنترل کنی و پرواز بدی، چکار میکنی؟

اثبات کن.

agn0stic
07-17-2013, 12:24 PM
وجود روح توسط بسیاری از خداناباوران و خردگرایان انکار میشود. اثبات عدم وجود پدیده ای مثل روح بسیار دشوار است.

اثبات عدم هرچیزی غیر ممکنه. بحث سر کوچکی مغز نیست بحث سر اینه که دلایل قوی نیستند. لجاجتی هم در کار نیست لجاجت موقعی رخ میده که منفعتی در کار باشه. چه منفعتی بالاتر از جاودانگی وجود داره؟ پس اگر دلایل مستحکم باشه همه قبول میکنن.

یه نفر
07-17-2013, 12:40 PM
به فرض وجود شیطان آزاد بودن او منافاتی با عدل خدا نداره چرا که او فقط وسوسه میکنه. اما حرف من اینه که اگه روح وجود داره چرا خدا کسانی رو که به کما میروند و روحشون گشت و گذار میکنه رو حافظشون رو پاک میکنه تا نتونن به بقیه بگن روح وجود داره؟
ای بابا! تو از کجا میدونی خدا حافظشو پاک کرده که لو نده؟!!!
بعد از کجا میدونی هرکی (یا همه افراد) به کما میره، روحش گشت و گذار میزنه؟ از صدا و سیمای ج.ا.ا میگی؟؟!

منظور اصلی من اینه که چرا خدا میخواد ما احمقانه و بدون دلیل به وجودش باور داشته باشیم؟
پس منم مثل تو میتونم بگم منافاتی با عدل خدا نیست! احمقی از خودمونه!!!!!

قدرت بازیابی کم شده باشه یا پاک شده باشه به هر حال فرقی نمیکنه نتیجه اینه که کسی که از کما برمیگرده هیچی یادش نیست.
اتفاقا زمین تا آسمان فرق میکنه. شما یه چیزی رو نداری و بهش دسترسی هم نداری. اما یه چیزی رو داری و بهش دسترسی نداری.. این فرق نمیکنه؟؟

پس هدف از گشت و گذار روح چی هست؟ میخواد حوصلش سر نره؟
همه افراد روحشون گشت و گذار نمیکنه. بعضی افراد اینگونه اند که هدف هایی دارند که کاملا شخصیه
در ضمن طیق گفته استادم ، روح ها در حرکت اند و از بدن فانی هم تا حدودی دفاع میکنن. چجوری دفاع میکنن؟ با خبر کردن از اتفاقات آینده. حس درونی. باور قلبی و ....
همه این رفتارهایی که دلیل عقلانی ندارند، ریشه در روح داره.. منم تا حدودی حرف استادمو نقد کردم که اینجا جای بحث نیست

یه نفر
07-17-2013, 12:41 PM
اثبات کن.

پیغام شخصی

Anarchy
07-17-2013, 12:50 PM
lk تو این مثال بیش از همه فکر میکنم اون بغل دستی شما دیده نوک مفتی گیرش میاد گفته بده بهم پس :e105: !! اصلا دلیل بر اینکه حس نفر جلویی درست باشه از این مثال برداشت نکردم...شاید کامل توضیح ندادید !!

agn0stic
07-17-2013, 12:56 PM
ای بابا! تو از کجا میدونی خدا حافظشو پاک کرده که لو نده؟!!!

چون چیزی یادشون نمیاد.

بعد از کجا میدونی هرکی (یا همه افراد) به کما میره، روحش گشت و گذار میزنه؟ از صدا و سیمای ج.ا.ا میگی؟؟!

به هر حال اینجور فیلم و سریال ها مشاوران مذهبی دارند وگرنه اجازه پخش پیدا نمیکنن.

پس منم مثل تو میتونم بگم منافاتی با عدل خدا نیست! احمقی از خودمونه!!!!!

دلایل اثبات خدا عاقلانه نیست پس احمقی از خودمون نیست.

اتفاقا زمین تا آسمان فرق میکنه. شما یه چیزی رو نداری و بهش دسترسی هم نداری. اما یه چیزی رو داری و بهش دسترسی نداری.. این فرق نمیکنه؟؟

تو نتیجه فرقی نمیکنه. پس خدا احمق هست.

همه افراد روحشون گشت و گذار نمیکنه. بعضی افراد اینگونه اند که هدف هایی دارند که کاملا شخصیه
در ضمن طیق گفته استادم ، روح ها در حرکت اند و از بدن فانی هم تا حدودی دفاع میکنن. چجوری دفاع میکنن؟ با خبر کردن از اتفاقات آینده. حس درونی. باور قلبی و ....
همه این رفتارهایی که دلیل عقلانی ندارند، ریشه در روح داره.. منم تا حدودی حرف استادمو نقد کردم که اینجا جای بحث نیست

این حرف ها باید اثبات بشه.

پیغام شخصی

چرا پیغام شخصی؟ یک تاپیک بزن و اثبات کن و همه رو از جهل رها کن! اجر اخرویت هم محفوظه! چه چیزی بالاتر از باورمند کردن ناباوران نزد خدا ارزشمندتره؟

agn0stic
07-17-2013, 01:00 PM
lk تو این مثال بیش از همه فکر میکنم اون بغل دستی شما دیده نوک مفتی گیرش میاد گفته بده بهم پس !! اصلا دلیل بر اینکه حس نفر جلویی درست باشه از این مثال برداشت نکردم...شاید کامل توضیح ندادید !!

البته شما جای بغل دستی من رو با نفر جلوییم عوض کردید پس مشخصه پست رو خوب نخوندید! بنده هم دلیلی پیدا نکردم و این تاپیک رو زدم تا ببینم از نقطه نظر ماتریالیستی (عقیده من) آیا میشه این مسئله رو توجیه کرد؟

یه نفر
07-17-2013, 01:05 PM
تو نتیجه فرقی نمیکنه. پس خدا احمق هست.
عاشق این دلیلتم :-)
یک دوستی داشتم مدام به پدر و مادر خدا فحش و ناسزا میداد :-) یهویی یاد اون افتادم..

چرا پیغام شخصی؟ یک تاپیک بزن و اثبات کن و همه رو از جهل رها کن! اجر اخرویت هم محفوظه! چه چیزی بالاتر از باورمند کردن ناباوران نزد خدا ارزشمندتره؟
پس علاقه ای نداری.. این چیزی نیست که با تاپیک و فروم بهش رسید.. ندونستنش هم دلیل جهل و نادانی افراد نمیشه. احساس نمی کنم اجر اخروی داشته باشه..
با ایجاد تاپیک به موضوع کنترل روح و ... فقط خودمو مسخره میکنم و افرادی هم که صرفا دنبال لودگی و مسخره گی هستند، اونجا جالان میدهند...
عطایش را به لقایش بخشیدم...

Anarchy
07-17-2013, 01:22 PM

این حرف شما خودش مغلطه مصادره به مطلوب هست...ما نیاز نداریم عدم چیزی که اثبات نشده وجود داره رو اثبات کنیم ، بلکه شما در مقام مدعی باید اثبات کنیم روح وجود داره !! شما با مغز بزرگ و پر از جایروس خودتون لطف کنید برای ما مغز فندوقی ها روح رو اثبات کنید...حالا چه اینجا چه تو پیام خصوصی...کلا اعلام آمادگی میکنیم :e107: !!

البته شما جای بغل دستی من رو با نفر جلوییم عوض کردید پس مشخصه پست رو خوب نخوندید! بنده هم دلیلی پیدا نکردم و این تاپیک رو زدم تا ببینم از نقطه نظر ماتریالیستی (عقیده من) آیا میشه این مسئله رو توجیه کرد؟

آره راست میگید حواسم نبود:e404: !! حالا چه فرقی میکنه جلویی یا بغل دستی شما ،اصل همون چیزی بود که گفتید...منظورم این بود که از نوشته شما اصلا برداشتی نکردم که حدس بغل دستی شما درست بوده باشه ، چون میگید اول جلویی گفته نه نمیخوام بعد گفته بده... حالا به فرض هم درست حدس زده باشه تا بخواد اثبات شه دلیل غیر مادی داشته راه درازی داره...قدم اول مراجعه به موسسه جیمز رندی هست :e402:!!

viviyan
07-17-2013, 03:25 PM

لابد مثل این یکی که میخواست ثابت کنه جن وجود داره. :e056:

باید به مدت ۴۰ روز شب‌ها به قبرستون یا رودخانه برید و دعای خاصی‌ رو بخونید که این بسیار خطرناک هستش متن دعا هم هست ولی‌ راستش پدربزرگم منعم کرده که برم سر متنش

agn0stic
07-17-2013, 03:29 PM
لابد مثل این یکی که میخواست ثابت کنه جن وجود داره.

بنده که به ایشان گفتم به من از طریق پیام خصوصی روح را ثابت کنید ولی جا زدند!

shirin
07-17-2013, 03:40 PM
حتما بغل دستیت برای خودش نوک درآورده یکی هم زیادی باهاش دراومده بوده به جلویی که سابقه نوک گرفتن ازش داشته گفته بیا اینو بگیر حس میکنم الان لازم داری. با توجه به آخرین زمانی که جلویی ازش گرفته بوده حدس زده الان نوکش رو به تموم شدن هست :دی

sonixax
07-17-2013, 04:06 PM

چون اذهانی که الله / پدر آسمانی / یهوه رو ساخته و پرداخته کرده اند اذهانی بیمار و روانی بوده اند .
این خدایی که شما ازش حرف میزنید خدای ادیان ابراهیمیست . شیطانش هم شیطان ادیان ابراهیمیست .
وقتی در سایر ادیان جست و جو میکنید به تعریفی کاملن متفاوت از اهریمن و خدا میرسید .
فرهنگ سامیان باستان فرهنگی عقب مانده و بسیار خشن و وحشی مابانه بوده . نتیجتن ادیانی هم که ازشون استخراج شده عقب مانده و وحشیانه هستند .

اگر فرض کنیم روحی وجود دارد و به این مزخرفات متافیزیکی بسنده کنیم محل ذخیره شدن داده ها یا همون حافظه نه در مغز بلکه در روح و روان هستش . پس ما اینجا با یک روح گاگول طرفیم :دی
البته حالت دومی هم وجود داره :

همه این داستانهای روح و جن و پری کشک و خرافات هستش .

سامان
07-17-2013, 07:21 PM
یه مطلبی رو در حاشیه خواستم عرض کنم که موقع نوشتن رعایت کنیم.
متافیزیک = مابعد الطبیعه => قابل توجیه و مادی
Supernatural = ماوراالطبیعه => غیر مادی و غیر قابل توجیه

سامان
07-17-2013, 07:39 PM
حدس زدن اینکه نوک مداد دوستمون موقع نوشتن سر کلاس تموم شده - اونهم نه بصورت دقیق - حتی در زمره ی متافیزیک هم قرار نمیگیره. فقط یک حدس صحیحه که روزانه میلیاردها بار در عالم نظیرش اتفاق میفته. درصد صحیح بودن حدسها هم همبستگی نزدیکی با بهره ی هوشی حدس زننده داره.چند روز پیش تو بی بی سی فارسی نشون میداد یه برنامه سازی رفته بود تو تبت و تو یه معبد بودایی بود اگه اشتباه نکنم از یکی از افراد رده بالای معبد فیلمی رو نشون میداد که با فاصله ی حدود ٧٠ سانتیمتر اززمین در هوا بطور معلق نشسته بود. خود برنامه ساز انگلیسی میگفت که من متوجه حقه ای در این کار نشدم.

meaning
07-17-2013, 07:42 PM
من هوش مصنوعی که می خوانم تقریباً 100% به مزخرفی به نام روح در بدن کافر می شوم ؛ فکرش را بکنید یا یک چیپ و چند ترازیستور یک غول رایانه ای می توان ساخت که کمر بزرگترین شترنج بازان دنیا را زمین بزند و البته این برنامه ها تا حالا توانسته اند بسیاری از تئوری های فیزیک را اثبات کنند حال آنکه هنوز آیت الله جنتی نمی تواند اثبات کند بچه بابا
و ننه ی خودش هست یا نه کلینی آخرش کلیمی و یهودی بود و این امام زمان مزخرف را وارد دین ددمنشانه اسلام کرد یا شیعی.

Alice
07-17-2013, 07:47 PM
چرا به روح اعتقاد نداری؟

بانو شما چرا بدان باورمندید؟
ادراک و آروین روح (بفرض وجود) در زمره‌ی تجربیات شخصی‌ست که خارج از حیطه‌ی «شناخت» قرار می‌گیرد.
چنین تجربه‌هایی آبجکتیو و کاوش‌پذیر (تکرار پذیر، مشاهده‌پذیر و ...) نیست، پس زبان علم از اثبات و نفی آن
عاجز و درمانده می‌‌ماند؛ اصول منطق هم به گاه جهل بر پایه‌ی «عدم» پی‌ریزی شده است! (مثل همان
سفسته‌ی جابجایی بار اثبات که مرتکب شدید، حکم منطقی در هنگام اثبات‌ناپذیری "عدم" می‌باشد، یعنی
بر شماست که در مقام مدعی روح را اثبات کنید، نه ناباوران به فراگیتی آن را نفی کنند)

sonixax
07-17-2013, 07:55 PM
حال آنکه هنوز آیت الله جنتی نمی تواند اثبات کند بچه بابا
و ننه ی خودش هست یا نه

=)):e412::e420::e00e::e41f:

یه نفر
07-17-2013, 08:19 PM
من هوش مصنوعی که می خوانم تقریباً 100% به مزخرفی به نام روح در بدن کافر می شوم ؛ فکرش را بکنید یا یک چیپ و چند ترازیستور یک غول رایانه ای می توان ساخت که کمر بزرگترین شترنج بازان دنیا را زمین بزند و البته این برنامه ها تا حالا توانسته اند بسیاری از تئوری های فیزیک را اثبات کنند
بنظرم هوش مصنوعی در دانشگاه کابل خوانده ای :-)
حالا چجوری هوش مصنوعی رو به روح ربط دادی، خدا میدونه.
در تعریف هوش مصنوعی این جمله اومده >>> هوش مصنوعی، دانش ساختن ماشین‌‌ ها یا برنامه‌های هوشمند است.
دانش از کجا میاد پس؟
وقتی شما یه ربات هوشمند میسازی، فقط با 4تا آیسی ARM و AVR و ترانزیستور و ماسفت و CPU سرهم میکنی یک ربات هوشمند ساخته میشه؟؟؟
یا برنامه نویسی هایی که میکنی باعث میشه این قطعات به نحوی رفتار کنند که بهش بگید هوش مصنوعی داره...
پس هوش خودت رو از طریق زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر میدی و از اون توقع رفتار های منطقی داری...

sonixax
07-17-2013, 08:24 PM
در تعریف هوش مصنوعی این جمله اومده >>> هوش مصنوعی، دانش ساختن ماشین‌‌ ها یا برنامه‌های هوشمند است.
دانش از کجا میاد پس؟
وقتی شما یه ربات هوشمند میسازی، فقط با 4تا آیسی ARM و AVR و ترانزیستور و ماسفت و CPU سرهم میکنی یک ربات هوشمند ساخته میشه؟؟؟
یا برنامه نویسی هایی که میکنی باعث میشه این قطعات به نحوی رفتار کنند که بهش بگید هوش مصنوعی داره...
پس هوش خودت رو از طریق زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر میدی و از اون توقع رفتار های منطقی داری...

:e330::e40c:

یه نفر
07-17-2013, 09:01 PM
بانو شما چرا بدان باورمندید؟
ادراک و آروین روح (بفرض وجود) در زمره‌ی تجربیات شخصی‌ست که خارج از حیطه‌ی «شناخت» قرار می‌گیرد.
چنین تجربه‌هایی آبجکتیو و کاوش‌پذیر (تکرار پذیر، مشاهده‌پذیر و ...) نیست، پس زبان علم از اثبات و نفی آن
عاجز و درمانده می‌‌ماند؛ اصول منطق هم به گاه جهل بر پایه‌ی «عدم» پی‌ریزی شده است! (مثل همان
سفسته‌ی جابجایی بار اثبات که مرتکب شدید، حکم منطقی در هنگام اثبات‌ناپذیری "عدم" می‌باشد، یعنی
بر شماست که در مقام مدعی روح را اثبات کنید، نه ناباوران به فراگیتی آن را نفی کنند)

نظریه حرکت جوهری از فیلسوف بزرگ ملاصدرای شیرازی رو شنیدی؟ میگه هرچیزی در حال تغییر و تحول است.
ایشون میگه که حالا 2 حالت بوجود میاد. اینکه 1- انسان همواره در حال تغییر است و استخوان و رنگ پوست و دندان و .. تغییر میکنه. ( صغری )
2- این همه تغییر پیوسته و لاینقطعه در پیکر مادی و جسمانی ما بوجود آمده ولی همچنان منیت ما حفظ شده است. من بعد از گذر سالیان سال با وجود از بین رفتن تمام سلول هایم و تولید سلول های جدید در بدنم، همچنان مهسا هستم و شما آلیس و او امید و علی و .. هیچکس نمیگه من این نیستم! خاطرات و وقایع گذشته هیچ تاثیری در منیت ما نداره ( کبری )
از مجموع 2مقدمه صغری و کبری این نتیجه به دست می آید که با وجود تغییر پیوسته بدن ما، حقیقت ثابت دیگری است که هرگز دستخوش تغییر نمی شود. اوست که شخصیت ما و منیت ما و معلومات ما را در خود حفظ کرده و نگهدارى میکند و هر وقت اراده کند، خاطرات گذشته و دیرینه را به یاد میآورد و در آنها تصرفات میکند.

نمیشه گفت سلول های خاکستری مغز ما و حافظه مغز ما این اطلاعات رو ذخیره کرده و خاطرات رو مرور میکنه. تقریبا هر 7سال تمام سلول های بدن انسان از بین رفته و دوباره از نو ساخته می شود. این فرآیند برای سلول های خاکستری مغز نیز وجود دارد..

از یه یعد دیگه به موضوع نگاه کنیم. من میگم روح انسان از خداست. خدایی که اگر چند لحظه بهش فکر کنی مغز انسان خسته میشه. پس مغز یه انسان محدود نمیتونه روح رو اثبات کنه.
یه نظریه دیگه : چشم ما نمیتونه هوا رو ببینه. پس دلیل بر نبودش نیست. عقل ما نمیتونه روح رو ببینه و درک کنه. دلیل بر نبودش نیست..

ولی دوست عزیز، تا قبل از اینکه بشر متوجه هوای اطرافش بشه، اگر جلوی بینی اش رو میگرفت، میمرد. پس خود را وابسته به چیزی میکرد که نه دیده و نه میشناختش.
اثبات روح نیز چنین است. شما به او وابسته هستید. وقتی وابستگی از روح رو کنار بگذارید، جسد بی تحرکی می شوید که به سرعت فرسوده میشه..

meaning
07-17-2013, 09:21 PM
دانش از کجا میاد پس؟

به نگرم شما همه آن چند خط و اسم آی سی ها را برای یک خط آخر نوشتید اینکه آخر سر این ما انسان ها هستیم که به آن ها چینش مادی میدهیم ببینید اگر شما فرگشت زیستی را پذیرفته باشید سخن مرا درک خواهید کرد و الا سخن گفتن با شما سودی ندارد همه جانداران زمین نیای مشترک داشته اند تا حالا انتخاب طبیعی بوده است یعنی نئاندرتال بعد هومن(انسان) از این پس انتخاب مصنوعی به گفته خیلی ها انتخاب طبیعی در این قرن اصلاً فرصت گزینش ندارد چه که ما در مهندسی ژنتیک می توانیم انسان هایی بسازیم با ضریب هوشی دو برابر ماکس پلانک در هوش مصنوعی هم همین طور است من با ضریب هوشی 100 و خورده ای یک ریز تراشه کد نویسی می کنم که قدرت اثبات تئوری های بزرگی دارد که از دست یک انسان با ضریب هوشی 160 هم شاید برنیاید پس میبینید کاری را که ایزاک نیوتون(نیوتون خداباور بود و به روح باور داشت) برای فرمول بندی نیروی گرانش انجام میداد این ریز تراشه من بدون داشتن چیز سخیفی به نام روح انجام دهد .

یه نفر
07-17-2013, 09:42 PM
به نگرم شما همه آن چند خط و اسم آی سی ها را برای یک خط آخر نوشتید اینکه آخر سر این ما انسان ها هستیم که به آن ها چینش مادی میدهیم ببینید اگر شما فرگشت زیستی را پذیرفته باشید سخن مرا درک خواهید کرد و الا سخن گفتن با شما سودی ندارد همه جانداران زمین نیای مشترک داشته اند تا حالا انتخاب طبیعی بوده است یعنی نئاندرتال بعد هومن(انسان) از این پس انتخاب مصنوعی به گفته خیلی ها انتخاب طبیعی در این قرن اصلاً فرصت گزینش ندارد چه که ما در مهندسی ژنتیک می توانیم انسان هایی بسازیم با ضریب هوشی دو برابر ماکس پلانک در هوش مصنوعی هم همین طور است من با ضریب هوشی 100 و خورده ای یک ریز تراشه کد نویسی می کنم که قدرت اثبات تئوری های بزرگی دارد که از دست یک انسان با ضریب هوشی 160 هم شاید برنیاید پس میبینید کاری را که ایزاک نیوتون(نیوتون خداباور بود و به روح باور داشت) برای فرمول بندی نیروی گرانش انجام میداد این ریز تراشه من بدون داشتن چیز سخیفی به نام روح انجام دهد .
راستش من خیلی سواد ندارم اینا رو بفهمم :-)
فرگشت زیستی - نئاندرتال بعد هومن(انسان)
در مورد این جمله هوش 100 یه ریزپردازنده میسازم که فلان و.....
کلا انسان چیز هایی خلق میکند که زندگی اش آسان شود.
یه نفر ( نه من :-) ) با هوش 20 تونست چکش رو اختراع کنه تا با اون ضربه بزنه و مغز دانه ها رو خارج کنه.
دلیل نمیشه دور بازوی چکش از دور بازوی اون یه نفر ( بازم من نه ) بزرگتر باشه!
شما توی درس هوش مصنوعی این رو نخوندید که هر انسان آگاهی می تواند پیچیده ترین مسائل ریاضی رو حل کنه فقط به شرط اینکه زمان کافی برای پردازش و تفکر داشته باشه؟ کامپیوتر ها و هوش مصنوعی چون فسفر نمیسوزونند پس نیازمند زمان درازی نیستند. و با چند توابع از پیش تعریف شده قادر به حل مسائل هستند..

viviyan
07-17-2013, 09:42 PM
نظریه حرکت جوهری از فیلسوف بزرگ ملاصدرای شیرازی رو شنیدی؟ میگه هرچیزی در حال تغییر و تحول است.
ایشون میگه که حالا 2 حالت بوجود میاد. اینکه 1- انسان همواره در حال تغییر است و استخوان و رنگ پوست و دندان و .. تغییر میکنه. ( صغری )
2- این همه تغییر پیوسته و لاینقطعه در پیکر مادی و جسمانی ما بوجود آمده ولی همچنان منیت ما حفظ شده است. من بعد از گذر سالیان سال با وجود از بین رفتن تمام سلول هایم و تولید سلول های جدید در بدنم، همچنان مهسا هستم و شما آلیس و او امید و علی و .. هیچکس نمیگه من این نیستم! خاطرات و وقایع گذشته هیچ تاثیری در منیت ما نداره ( کبری )
از مجموع 2مقدمه صغری و کبری این نتیجه به دست می آید که با وجود تغییر پیوسته بدن ما، حقیقت ثابت دیگری است که هرگز دستخوش تغییر نمی شود. اوست که شخصیت ما و منیت ما و معلومات ما را در خود حفظ کرده و نگهدارى میکند و هر وقت اراده کند، خاطرات گذشته و دیرینه را به یاد میآورد و در آنها تصرفات میکند.

نمیشه گفت سلول های خاکستری مغز ما و حافظه مغز ما این اطلاعات رو ذخیره کرده و خاطرات رو مرور میکنه. تقریبا هر 7سال تمام سلول های بدن انسان از بین رفته و دوباره از نو ساخته می شود. این فرآیند برای سلول های خاکستری مغز نیز وجود دارد..

از یه یعد دیگه به موضوع نگاه کنیم. من میگم روح انسان از خداست. خدایی که اگر چند لحظه بهش فکر کنی مغز انسان خسته میشه. پس مغز یه انسان محدود نمیتونه روح رو اثبات کنه.
یه نظریه دیگه : چشم ما نمیتونه هوا رو ببینه. پس دلیل بر نبودش نیست. عقل ما نمیتونه روح رو ببینه و درک کنه. دلیل بر نبودش نیست..

ولی دوست عزیز، تا قبل از اینکه بشر متوجه هوای اطرافش بشه، اگر جلوی بینی اش رو میگرفت، میمرد. پس خود را وابسته به چیزی میکرد که نه دیده و نه میشناختش.
اثبات روح نیز چنین است. شما به او وابسته هستید. وقتی وابستگی از روح رو کنار بگذارید، جسد بی تحرکی می شوید که به سرعت فرسوده میشه..

سلولهای مغز با پیری از بین میروند و دیگر هم ساخته نمیشوند محض اطلاع.
شما منیت رو چی تعریف میکنید؟ صرفا اینکه بعد از گذر سالها و تغییر در سلولها من به خودم همچنان میگم من؟ یا منظورتون یک سری ویژگی ها و خلق و خوی ها هست؟ مغز با افزایش سن تعدادی از سلول هاش به خاطر کاهش خونرسانی از بین میروند و این باعث تغییر در شخصیت فرد میشود. اگر قسمتی از مغز برداشته بشه شخص دیگر فرد سابق نخواهد بود، مثلا در لوبوتومی که سابقا برای درمان مشکلات رفتاری و اختلالات شخصیت انجام میشد و با جراحی قسمتی از لوب پیشانی رو برمیداشتن، فرد کاملا دیگرگون میشد، شخصیتی پرخاشگر کاملا آرام میشد و ... این تغییر در من نیست آیا؟
برای هوا و عقل هم اونقدر استدلالتون ابتدایی هست که من یکی دیگه خسته شدم بخوام درباره ش چیزی بگم.

یه نفر
07-17-2013, 09:52 PM
سلولهای مغز با پیری از بین میروند و دیگر هم ساخته نمیشوند محض اطلاع.
شما منیت رو چی تعریف میکنید؟ صرفا اینکه بعد از گذر سالها و تغییر در سلولها من به خودم همچنان میگم من؟ یا منظورتون یک سری ویژگی ها و خلق و خوی ها هست؟ مغز با افزایش سن تعدادی از سلول هاش به خاطر کاهش خونرسانی از بین میروند و این باعث تغییر در شخصیت فرد میشود. اگر قسمتی از مغز برداشته بشه شخص دیگر فرد سابق نخواهد بود، مثلا در لوبوتومی که سابقا برای درمان مشکلات رفتاری و اختلالات شخصیت انجام میشد و با جراحی قسمتی از لوب پیشانی رو برمیداشتن، فرد کاملا دیگرگون میشد، شخصیتی پرخاشگر کاملا آرام میشد و ... این تغییر در من نیست آیا؟
برای هوا و عقل هم اونقدر استدلالتون ابتدایی هست که من یکی دیگه خسته شدم بخوام درباره ش چیزی بگم.
وقتی تفکر بقیه در همین حد هست، از من چه توقعی داری که استدلال های بزرگتر و آکادمیک تری بزنم؟؟
بعضی ها در جواب تمام حرف های من فقط مسخره میکنن و شکلک و علامت میگذارند.
در ضمن از شما نخواستم درباره اش چیزی بگید. اگر دوست داشتید چیزی بگید!
منیت از نظر شما چیه؟ شما اگر یه روز خدایی ناکرده، دست و یا پاتون قطع بشه، آیا تغییر میکنید؟ یا همچنان به خودتون میگید «من»؟ پس شخصی که دست و پا و کلیه و .. از دست بدهد، همچنان به خودش میگه من.
سلول مدام در حال ساخته شدن است. حتی یک فرد 100ساله باز هم در حال ساخت سلول هست. ربطی هم به سلول پوست و مغز نداره. مغز هم از این حرکت مستثنا نیست.

viviyan
07-17-2013, 10:08 PM
وقتی تفکر بقیه در همین حد هست، از من چه توقعی داری که استدلال های بزرگتر و آکادمیک تری بزنم؟؟
بعضی ها در جواب تمام حرف های من فقط مسخره میکنن و شکلک و علامت میگذارند.
در ضمن از شما نخواستم درباره اش چیزی بگید. اگر دوست داشتید چیزی بگید!
منیت از نظر شما چیه؟ شما اگر یه روز خدایی ناکرده، دست و یا پاتون قطع بشه، آیا تغییر میکنید؟ یا همچنان به خودتون میگید «من»؟ پس شخصی که دست و پا و کلیه و .. از دست بدهد، همچنان به خودش میگه من.
سلول مدام در حال ساخته شدن است. حتی یک فرد 100ساله باز هم در حال ساخت سلول هست. ربطی هم به سلول پوست و مغز نداره. مغز هم از این حرکت مستثنا نیست.

سلول مغزی ساخته نمیشه. اگر شما الان مغزت آسیب ببینه احتمال اینکه ترمیم بشه یا جایگزین بشه وجود نداره، همینطور قلب و کلا ارگانهای داخلی که اگر اینگونه بود دیگه مشکلات قلبی و مغزی وجودشون معنایی نداشت. فقط پوسته که سلولهای قدیمی میمیرند و سلول های جدید جایگزینشون میشه.
چیزی که من بهش میگم من شاید اصلا وجود خارجی نداشته باشه. من چندان ربطی به دست و پا نداره، چیزی که من رو میسازه مغز منه، اگر مغز من آسیب ببینه ممکنه من دیگر خودم رو نشناسم. یک فرد آلزایمری ممکنه دیگه نگه من، چون دچار دمانس و مرگ بعضی از سلول های مغزی شده.

meaning
07-17-2013, 10:11 PM
راستش من خیلی سواد ندارم اینا رو بفهمم :-)
فرگشت زیستی - نئاندرتال بعد هومن(انسان)
در مورد این جمله هوش 100 یه ریزپردازنده میسازم که فلان و.....
کلا انسان چیز هایی خلق میکند که زندگی اش آسان شود.
یه نفر ( نه من :-) ) با هوش 20 تونست چکش رو اختراع کنه تا با اون ضربه بزنه و مغز دانه ها رو خارج کنه.
دلیل نمیشه دور بازوی چکش از دور بازوی اون یه نفر ( بازم من نه ) بزرگتر باشه!
شما توی درس هوش مصنوعی این رو نخوندید که هر انسان آگاهی می تواند پیچیده ترین مسائل ریاضی رو حل کنه فقط به شرط اینکه زمان کافی برای پردازش و تفکر داشته باشه؟ کامپیوتر ها و هوش مصنوعی چون فسفر نمیسوزونند پس نیازمند زمان درازی نیستند. و با چند توابع از پیش تعریف شده قادر به حل مسائل هستند..

گفتم که اگر درکی از فرگشت ِ زیستی ندارید چه با شما گفتگو کنم چه با دیوار شما با همان تعالیم فلسفی-اسلامی ملاصدرا سر کنید که بدرد عمه عمو جنتی می خورد .

+برای بار آخر : سخن بر سر سرعت نیست سخن بر سر توانایی است که انسان ها با این همه دب دبه و کب کبه و الله و یهوه و پدر و از این خزعبلات نتوانستند عدد اول چند میلیون رقمی را کشف کند -حتی اگر دویست سال دیگر هم صبرم میکردیم -اما رایانه ها ی ترازیستوری با یک برنامه چند خطی توانستند حالا بنگرید یک رایانه کوانتومی چه انقلابی می کند.

بزرگترین عدد اول کشف شده با 17 میلیون رقم | jozi.ir (http://jozi.ir/1391/11/%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%AF%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%84-%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7-17-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%82%D9%85/)

یه نفر
07-17-2013, 10:18 PM
گفتم که اگر درکی از فرگشت ِ زیستی ندارید چه با شما گفتگو کنم چه با دیوار شما با همان تعالیم فلسفی-اسلامی ملاصدرا سر کنید که بدرد عمه عمو جنتی می خورد .
فرگشت یعنی بازگشت؟ خوب نمیدنم آخه :-(
قطعا از دیوار سودی به شما می رسد و از من نه :-))

meaning
07-17-2013, 10:34 PM

فرگشت ِ ملاصدرا چرا ؛ یعنی بازگشت ، بازگشت به چاه توالت یا چاه ِ جمکران و خداوند به چاه های فاضلاب آگاه تر است .

+دیوار سود های زیادی دارد علی الخصوص برای اسلامیست ها برای نمونه خراب کردن بر سر خود ارضای جنسی و از این قیبل احکام ددمنشانه که مخصوص جامعه دد و دون اسلامیست هاست :e05a::e140:

Anarchy
07-18-2013, 01:21 AM

البته منم با هر حاج آقایی در مورد این "من" صحبت کردم همین رو تحویل من دادن که بله سلول های بدن انسان هر 7 سال یه بار عوض میشن ولی اون "من" ثابت هست... البته حاج آقا کلا خودشون در این پیشرفت علم زحمتی نکشیدن و جز آداب بیت الخلا سودی برای مردم دنیا نداشتن ، اما اینجا به چنین دروغ هایی متوسل میشن...

Does the Human Body Really Replace Itself Every 7 Years? | LiveScience (http://www.livescience.com/33179-does-human-body-replace-cells-seven-years.html)

من هم برای حاج آقا توضیح دادم که اگر روزی پیوند مغز مهیا شد خواهید دید که چطور اون "من" ثابت رو میشه از یک نفر به یک نفر دیگه منتقل کرد یا اینکه چطور یک انسان میتونه در اثر آسیب مغزی دچار تغییرات حالا شخصیتی بشه !! بیچاره این روح غیر مادی که انقدر تحت تاثیر حوادث مادی هست:e407: !!

agn0stic
07-18-2013, 05:57 AM

به فرض که هر 7 سال کل سلول های بدن عوض بشه باز هم این وسط نیازی به روح نیست تا "من" ثابت بمونه چرا که سلول های جدید بر اساس DNA سلول قبلی ساخته میشه. DNA رو که میدونید چیه؟ (نقش اصلی مولکول DNA ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی می‌باشد)

مثال هواتون هم مثل مثال درد میماند. هر دوی اینها رو وجودشون رو میشه اثبات کرد. هوا رو در آزمایشگاه و درد رو از روی واکنش های سیستم عصبی.

meaning
07-18-2013, 07:00 AM
به نگر من آنچه درباره موضوع استارت شده می توان گفت این است که قطعاً یک پدیده ی فیزیکی و طبیعی است و از راه های بسیاری قابل ِ توجیه است ، برای نمونه ما در فیزیک می گوییم دو جسم با جرم معین وقتی در کنار هم دیگر قرار می گیرند بهم دیگر نیرو وارد می کنند و با یک فرمول ِ ساده می توان این پدیده را فرمول بندی کرد همان قانون جهانی گرانش نیوتون حالا اگر هم قضیه به این سادگی نباشد بالاخره با عصب شناسی یا دانش خود آگاهی که پیوندی بین ریاضیات و فیزیک و عصب شناسی ایجاد کرده است و یا شاید همین فیزیک کوانتوم روزی شاید هم به همین زودی به توان توجیه علمی کرد نه شبه علمی ؛ ولی شاید به توان این را جرقه ای برای رسیدن به پاسخ نهایی دانست.
2143

مطمئنا فردی که این دنیا رو شبیه سازی کرده بیمار روانی بوده حداقل از نظر من وقتی به زندگیم نگاه میکنم.

این جمله خیلی برای من آشناست ؛ گوته ؟ سقراط ؟ نمی دانم .

agn0stic
07-18-2013, 08:04 AM
این جمله خیلی برای من آشناست ؛ گوته ؟ سقراط ؟ نمی دانم .

بنده این جمله رو به تقلید از کسی نگفتم اما اگه گوته یا سقراط یا امثالهم چنین چیزی گفته باشند باید در اولین فرصت برای خودم اسفند دود کنم!

meaning
07-18-2013, 08:41 AM
بنده این جمله رو به تقلید از کسی نگفتم اما اگه گوته یا سقراط یا امثالهم چنین چیزی گفته باشند باید در اولین فرصت برای خودم اسفند دود کنم!

زرشک:e105:

onali
07-18-2013, 03:50 PM
چیزی که من بهش میگم من شاید اصلا وجود خارجی نداشته باشه. من چندان ربطی به دست و پا نداره، چیزی که من رو میسازه مغز منه، اگر مغز من آسیب ببینه ممکنه من دیگر خودم رو نشناسم. یک فرد آلزایمری ممکنه دیگه نگه من، چون دچار دمانس و مرگ بعضی از سلول های مغزی شده.
درود
شما چی دوست عزیز؟،شما نیز شخصی که الزایمر گرفته را کس دیگری میدانید؟یا همان است با این تفاوت که فراموشی گرفته؟
همانطور که گفتید اگر اعضای بدنش را از دست دهد همانیست که قبلا بود اما اگر فراموشی نیز بگیرد و حافظه خود رااز دست دهد باز همان شخص است منتها اینکه رفتاروگفتارش مطابق با عاداتی که تاکنون داشته نمیباشد بنابراین شاید درمواقعی شماراغافلگیر کند اما شک نخواهید کرد که شخص دیگری نیست.نمیدانم این" تغییر من بودن" از کجا امده است من هرچه فکر میکنم تعریفی برای ان نمی یابم.اصلا امکان پذیر است؟

سامان
07-18-2013, 04:06 PM
درودشما چی دوست عزیز؟،شما نیز شخصی که الزایمر گرفته را کس دیگری میدانید؟یا همان است با این تفاوت که فراموشی گرفته؟همانطور که گفتید اگر اعضای بدنش را از دست دهد همانیست که قبلا بود اما اگر فراموشی نیز بگیرد و حافظه خود رااز دست دهد باز همان شخص است منتها اینکه رفتاروگفتارش مطابق با عاداتی که تاکنون داشته نمیباشد بنابراین شاید درمواقعی شماراغافلگیر کند اما شک نخواهید کرد که شخص دیگری نیست.نمیدانم این" تغییر من بودن" از کجا امده است من هرچه فکر میکنم تعریفی برای ان نمی یابم.اصلا امکان پذیر است؟
هویت شناختی که هر فرد برای خود قایل است با هویت اجتماعی که برای دیگران قایل میشود متفاوت است. فردی که به نحوی آسیب مغزی میبیند که نتواند خود را به خوبی بشناسد در واقع من قبلی نیست ولی دیگران میتوانند هنوز همان هویت اجتماعی قبلی را برای وی قایل شوند و این دو منافاتی با هم ندارند. یعنی میتوانند بگویند این فرد نامش چیست یا فرزند کیست یا نشانی منزلش کجاست و از این قبیل. منظور از من در اینجا همان خودآگاهی فرد است که دیگر وجود ندارد. ولی ما بدلیل اینکه هنوز خودآگاهی و دگر آگاهیمان وجود دارد او را به جا می آوریم. کافیست ما هم دچار ضایعه ی مغزی دیگری شویم تا نه خود را بشناسیم و نه دیگران را.

Russell
07-18-2013, 04:55 PM
کیس مورد علاقه من جدا شدن دو نیمه‌یِ مغز (http://en.wikipedia.org/wiki/Split-brain) است در افراد مبتلا رفتار‌هایِ بسیار جالبی مشاهده شده مانند اینکه بیمار با یک دست میخواهد یک کاری کند و دست دیگر سعی میکند جلو آنرا بگیرد.
جالب است هر بخشی از مغز آسیب ببیند آسیبی هم به ذهن فرد وارد میشود ولی وقتی همه مغز نابود میشود و فرد میمیرد بجای اینکه ذهن هم نابود شود ناگهان ذهن صحیح و سالم با روح او پر میکشد میرود !!

undead_knight
07-18-2013, 05:51 PM
خب بحث شیرین روح میشه من دوست دارم یکی از دلایلی که به شدت با فرگشت مخالف میشه رو بیارم:از چه زمانی انسان ها دارای روح شدند؟!:)))البته این سوال همزاد هایی مثل این که"از چه زمانی در بدن نوزاد روح بوجود میاد؟!" (که البته مسلمین به دومی پاسخ دادند!) ولی گیر همه این سوال ها این هست که فرق انسان/نوزادی که روح داره با اونی که روح نداره در چیه؟!:)))

agn0stic
07-18-2013, 06:38 PM
من تونستم بر اساس یک فرضیه مسئله ای که داشتم رو حل کنم: پرواز ذهن در زمان! خب روح که وجود نداره که بخواد پرواز کنه اما شاید ذهن بتونه البته باز هم پیش نیاز این فرضیه من (مثل فرضیه دیگرم!) جبر هست!

Alice
07-18-2013, 07:17 PM
نظریه حرکت جوهری از فیلسوف بزرگ ملاصدرای شیرازی رو شنیدی؟

کژفرنود ملاصدرا در پیش انگاشت او بود، در اینجا یادکرد چند نکته ی دانشیک بایسته است. مغز ما یک چینش
از سیناپس‌ها و نورون هایی‌ست که یک پدیده و فنومن ویری را پدید میاورد؛ «من» در مغز یک آبجکت فیزیکی
نیست که جانشینی یاخته های مغزی به چم دگرش آن باشد، به زبان ساده تر جانشینی هر یاخته در درازنای
زمان، شیوه ی چیدمان و "خودآگاهی" کلان مغزی را برهم نمی زند! پس نگارنده‌ی برهان گمان می کرد که "من"
یک آبجکت فیزیکی‌ست که لابد جایی لابلای مغز نهفته است و با جابجایی آن یاخته‌ی ویژه، "من" هم باید دگریسته
شود؛ ناآگاه از اینکه اینها همگی پدیده های "چیدمانی" مغز هستند که با همکاری میلیون ها نورون یک پدیده‌ی کلان
را میسازند. برای نمونه یک چینش ویژه در مغز شما یادمان (حافظه) را پدید میاورد که شاید در یک کوبش این چینش
دگریسته شود و یادمان شما فروبریزد!
این فرنودها دیر زمانی‌ست که ناکارآمد شده اند و شوربختانه هنوز در دانشگاه های ما از سر و کله‌ی آنها آویزان می‌شوند و
این عقاید پارینه سنگی را به مغز دانشجویان چکش می‌کنند.

Alice
07-18-2013, 07:24 PM

فرگشت = فر+گشتن (پیشوند "فر" به چم رفتن به پیش و حرکت به جلوست، مانند فَرسایش)
فردید از "فرگشت" همان تکامل انواع داروینی می‌باشد. تکامل واژه‌ی نادرستی‌ست که خود
عرب زبان‌ها هم از آن بهره نمی‌برند، آنها میگویند "تطور"! :)

یه نفر
07-18-2013, 07:40 PM
کژفرنود ملاصدرا در پیش انگاشت او بود، در اینجا یادکرد چند نکته ی دانشیک بایسته است. مغز ما یک چینش
از سیناپس‌ها و نورون هایی‌ست که یک پدیده و فنومن ویری را پدید میاورد؛ «من» در مغز یک آبجکت فیزیکی
نیست که جانشینی یاخته های مغزی به چم دگرش آن باشد، به زبان ساده تر جانشینی هر یاخته در درازنای
زمان، شیوه ی چیدمان و "خودآگاهی" کلان مغزی را برهم نمی زند! پس نگارنده‌ی برهان گمان می کرد که "من"
یک آبجکت فیزیکی‌ست که لابد جایی لابلای مغز نهفته است و با جابجایی آن یاخته‌ی ویژه، "من" هم باید دگریسته
شود؛ ناآگاه از اینکه اینها همگی پدیده های "چیدمانی" مغز هستند که با همکاری میلیون ها نورون یک پدیده‌ی کلان
را میسازند. برای نمونه یک چینش ویژه در مغز شما یادمان (حافظه) را پدید میاورد که شاید در یک کوبش این چینش
دگریسته شود و یادمان شما فروبریزد!
این فرنودها دیر زمانی‌ست که ناکارآمد شده اند و شوربختانه هنوز در دانشگاه های ما از سر و کله‌ی آنها آویزان می‌شوند و
این عقاید پارینه سنگی را به مغز دانشجویان چکش می‌کنند.

احساس میکنم زبان شما مثل هخامنشان است :-) واقعا دوست دارم اینجوری صحبت کنم. سخته؟
واسه هرکلمه ای، یک برابر پارسی وجود داره.. از بس پارسی شده ، من تمرکزم برای درک این جملات بهم میریزه و بیشتر سعی میکنم بتونم بخونم :-))

Alice
07-18-2013, 07:54 PM
احساس میکنم زبان شما مثل هخامنشان است :-) واقعا دوست دارم اینجوری صحبت کنم. سخته؟

من چون می‌دانستم شما به زبان فرمند پارسی دلبسته هستید، برای شما پیکم را به سره‌نویسی آراسته کردم! :)
ایدون باد شما هم به کیش ما اهریمنان و کافرکیشان بپیوندید :))

یه نفر
07-18-2013, 08:15 PM
شما از اونا هستی که به CD میگن گردال؟ :-)

Alice
07-18-2013, 08:30 PM
شما از اونا هستی که به CD میگن گردال؟ :-)

نه ما از اوناش نیستیم! :e40a:
ببینید این جفنگیات را فرهنگستان زبان و ادب فارسی برابرنهاده می‌کند، آن‌ها کارشناس زبان نیستند، تنها واژگان
نوین و دانشیک فرنگی را (که هیچ گزندی برای زبان هندواروپایی پارسیک ندارد) جایگزین می‌سازند و لغت‌های
تازی را به حال خود رها می‌کنند.
فرهنگستان پیشین اینچنین پی‌ورزی (متعصبانه) نگاه نمی‌کرد و برای چندی واژه‌ی تازی، همسنگ و برابرهای
شایسته‌ای نهاد که هماگیر شدند! (به نمونه همینکه امروز به رنگین کمان یا دماسنج نمی‌گویید قوس و قزح و
میزان‌الحرارة از کارهای ایشان بود) امروزه ولی فرهنگستان متعهد اسلامی به تنهایی واژگان باختری و فرنگی را
همسان‌گری می‌کند. مثلا به پیتزا می‌گوید کش‌لقمه، به ساندویچ می‌گویند دراز لقمه و از این مهملات.
بهرسان تعهد مِـهندتر (مهم‌تر) از تخصص است دیگر، برای همین به اینجایی که هستیم رسیدیم و در فند و دانش
کمیتمان همیشه می‌لنگد!!!

یه نفر
07-18-2013, 08:39 PM
بنظرم اگر قرار باشه واژه ای جایگزین واژگان وارداتی بشه، باید برای تازی و انگلیسی و روسی و ... باشه. نه فقط عربی..
یه نظر دیگه هم دارم که فکر کنم مسخره باشه:e056:
بعضی واژه های زبان پارسی وارداتی و فراگیر هستند. مثل عمو. خاله. عمه.. من شنیدم این کلمات رو عرب ها نیز بکار نمیبرند. ولی در زبان تورکی و لری برابری واسه این واژگان هست. خب چرا از این واژه ها استفاده نکنیم؟
چرا به خودمون فشار بیاریم و واژه اختراع کنیم؟ خب از فرهنگ و زبان کشور خودمون استفاده می کنیم.
زبانمان ایرانی میشه :-)

Alice
07-18-2013, 08:51 PM
بنظرم اگر قرار باشه واژه ای جایگزین واژگان وارداتی بشه، باید برای تازی و انگلیسی و روسی و ... باشه. نه فقط عربی..

اگر از روی سهش‌های میهن‌دوستانه باشد بله، ولی من که در اندیشه‌ی پالایش زبان هستم و به اهمیت
زبان در جایگاهِ تکیه‌گاه اندیشه پی برده‌ام، پاکسازی از واژگان عربی اولویت دارد! (در این گفتارگاه به این
فرهشت بسیار پرداخته‌ایم)

بعضی واژه های زبان پارسی وارداتی و فراگیر هستند. مثل عمو. خاله. عمه.. من شنیدم این کلمات رو عرب ها نیز بکار نمیبرند. ولی در زبان تورکی و لری برابری واسه این واژگان هست. خب چرا از این واژه ها استفاده نکنیم؟

من گمان می‌کنم عمو و خاله و ... را برابرسازی کنیم پسندیده‌تر است! :) ولی واژه‌ی «عمه» بتنهایی نیمی از گستره‌ی
خزانه‌ی زبان را دربرمی‌گیرد که زدودن آن اغنای زبان را تهی می‌کند :) من خودم روزانه بارها و بارها از این واژه‌ی فرهنگی بهره می‌برم.

matmetal613
07-20-2013, 12:07 PM
پیغام شخصی
اثبات باید عمومی باشه نه شخصی.
همونطور که مقاله پژوهشی برای یه نفر کوچکترین ارزشی نداره اگر عن

matmetal613
07-20-2013, 12:21 PM
البته منم با هر حاج آقایی در مورد این "من" صحبت کردم همین رو تحویل من دادن که بله سلول های بدن انسان هر 7 سال یه بار عوض میشن ولی اون "من" ثابت هست... البته حاج آقا کلا خودشون در این پیشرفت علم زحمتی نکشیدن و جز آداب بیت الخلا سودی برای مردم دنیا نداشتن ، اما اینجا به چنین دروغ هایی متوسل میشن...

Does the Human Body Really Replace Itself Every 7 Years? | LiveScience (http://www.livescience.com/33179-does-human-body-replace-cells-seven-years.html)

من هم برای حاج آقا توضیح دادم که اگر روزی پیوند مغز مهیا شد خواهید دید که چطور اون "من" ثابت رو میشه از یک نفر به یک نفر دیگه منتقل کرد یا اینکه چطور یک انسان میتونه در اثر آسیب مغزی دچار تغییرات حالا شخصیتی بشه !! بیچاره این روح غیر مادی که انقدر تحت تاثیر حوادث مادی هست:e407: !!

چند روز پیش در مورد اینکه پیوند سر انسان هم اکنون ممکن است مطلب خوندم.
ولی هزینه اش زیاده. 8 ملیون دلار

با تشکر از "دانش" باز هم ادعاهای در مورد من ثابت بزودی نابود خواهد شد با پیوند اولین سر انسان به بدن دیگری

Anarchy
07-20-2013, 02:02 PM
چند روز پیش در مورد اینکه پیوند سر انسان هم اکنون ممکن است مطلب خوندم.
ولی هزینه اش زیاده. 8 ملیون دلار

با تشکر از "دانش" باز هم ادعاهای در مورد من ثابت بزودی نابود خواهد شد با پیوند اولین سر انسان به بدن دیگری

فکرکنم منظور شما این باشه :

Human Head Transplants Now Possible, Italian Neuroscientist Says (VIDEO) (https://secure.huffingtonpost.com/2013/07/06/head-transplant-italian-neuroscientist_n_3533391.html)
Human head transplants may be possible this century, neuroscientist says | National Post (http://life.nationalpost.com/2013/07/02/human-head-transplants-may-be-possible-this-century-neuroscientist-says/)
Possibility Of First Head Transplant Fraught With Ethical And Medical Dilemmas (http://www.medicalnewstoday.com/articles/262948.php)

البته هنوز که انجام نشده و باید ببینیم چه زمانی واقعا علمی میشه...اما بعد از عملی شدنش اتفاقات جالبی میتونه بیوفته !!

یه نفر
08-22-2013, 10:48 PM
من یه جایی خوندم (کاملا معتبر- به زودی سند منبعش هم میگذارم) دانشمندان و محققان افراد در حال مرگ رو زیر نظر گرفته اند.
وزن دقیقشون رو یادداشت کرده اند. دقیقا در لحظه بعد از مرگ هم وزنشون کرده اند و چیزی در حدود 21 گرم، کمتر شده..
این آزمایش برای چند نفر صورت گرفته. فارغ از جنسیت و وزن افراد و سن و سالشون، همگی 21 گرم در لحظه مرگ از وزنشون کم شده!!
این میتونه همان روح انسان باشه که از بدنش خارج میشه..
یا بهتر بگم. وزن روح 21 گرم است :-)

یه نفر
08-22-2013, 10:51 PM
این فعلا برای اطلاع دوستان. تا بعدا سند معتبر تری بیارم. (در صورت نیاز)
Google (http://www.google.com/#fp=e92d0181a688690b&q=+%D8%A8%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%8 7+%D9%82%D8%A8%D9%84+%D9%88+%D8%A8%D8%B9%D8%AF+%D8 %A7%D8%B2+%D9%81%D9%88%D8%AA+%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8 %A7%D8%AF+%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7+%D8%B1%D8%A7+%D 9%88%D8%B2%D9%86+%DA%A9%D8%B1%D8%AF+%D9%86%D8%AA%D B%8C%D8%AC%D9%87+%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA+%DA%A9%D 9%87+%D8%B1%D9%88%D8%AD+%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D 9%86%D9%87%D8%A7+%D9%A2%D9%A1+%DA%AF%D8%B1%D9%85+% D9%88%D8%B2%D9%86+%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F)

Alice
08-22-2013, 10:52 PM
من یه جایی خوندم (کاملا معتبر- به زودی سند منبعش هم میگذارم) دانشمندان و محققان افراد در حال مرگ رو زیر نظر گرفته اند.
وزن دقیقشون رو یادداشت کرده اند. دقیقا در لحظه بعد از مرگ هم وزنشون کرده اند و چیزی در حدود 21 گرم، کمتر شده..
این آزمایش برای چند نفر صورت گرفته. فارغ از جنسیت و وزن افراد و سن و سالشون، همگی 21 گرم در لحظه مرگ از وزنشون کم شده!!

سفسته‌ی توسل به نادانی: چون نمی‌دانیم این بیست و یک گرم چیست پس لابد الله فوت کرده و روحی چیزی در پیکرمان جای گرفته و امثالهم.

Russell
08-22-2013, 10:59 PM
یک فیلم هست در همینباره به همین اسم(21 گرم) که من یک 10 سالی هست میخواهم ببینمش ولی مانده.من نمی‌دانم کدام کالت شبه علمی این را علم کرده ولی بسیار جالب است که روح از نظر این‌ها میتواند وزن و جرم داشته باشد !!

یه نفر
08-22-2013, 11:00 PM
سفسته‌ی توسل به نادانی: چون نمی‌دانیم این بیست و یک گرم چیست پس لابد الله فوت کرده و روحی چیزی در پیکرمان جای گرفته و امثالهم

:-)) شاید سرفه کرده باشه. یا شاید... :-)
یه سوال. قبول داری تفکرات نسل جوان جامعه امروز ما به سوی نفی کردن میرود؟؟ :-)
از بس در این مملکت جفنگیات شنیده ایم و یاد گرفته ایم، دوس داریم همه چیز را نفی کنیم..
نه فقط مباحث دینی و اعتقادی و اجتماعی... بلکه همه چیز...
نفی کردن یک عادت شده برای ما..

من از ته دلم به وجود روح اعتقاد دارم. حسش میکنم. ولی نمیتونم این رو برای دیگران (مخصوصا خدا ناباوران و بی دین ها) توضیح بدهم. چرا؟ چون یکی از فاکتورهای اثبات روح، اثبات خداست..
کسی که به خدا اعتقادی نداره، چجوری بهش روح رو اثبات کنم؟؟ پس باید دنبال یه دلیل و سندی بگردم که علمی باشه. نه اعتقادی!
بنظرم این علمی ترین سند اثبات روح هست..
چرا که در همه انسان ها یک وزن دارد. یک آدم 120 کیلویی 21گرم روح دارد و یک نوزاد 450 گرمی هم 21 گرم روح دارد...

یه نفر
08-22-2013, 11:10 PM
یک فیلم هست در همینباره به همین اسم(21 گرم) که من یک 10 سالی هست میخواهم ببینمش ولی مانده.من نمی‌دانم کدام کالت شبه علمی این را علم کرده ولی بسیار جالب است که روح از نظر این‌ها میتواند وزن و جرم داشته باشد !!
در باره فیلم
 ۲۱ گرم - ویکی‌پدیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B1_%DA%AF%D8%B1%D9%85)

Russell
08-22-2013, 11:17 PM
:-)) شاید سرفه کرده باشه. یا شاید... :-)
از بس در این مملکت جفنگیات شنیده ایم و یاد گرفته ایم، دوس داریم همه چیز را نفی کنیم..
نه فقط مباحث دینی و اعتقادی و اجتماعی... بلکه همه چیز...
نفی کردن یک عادت شده برای ما..
آری دروغ‌های ج.ا باعث شده بسیاری از جوانان از موضع شک با بسیاری از مسائل روبرو شوند، بنظر منکه شکاکیت نعمتی‌ست، در جاهایی که از این دروغ‌ها بخورد ملت نمیدهند و دموکراسی و خردگرایی و ... را گذشتگان زحمت بدست آوردنش را کشیده‌اند اینگونه نیست.

Alice
08-22-2013, 11:33 PM

یعنی چون پیکان فرهنگی جوانان به سوی نفی کردن می‌رود ما هم نایش‌وَر شده‌ایم؟! :)
من هم سراسر دل‌استوارم که روح و اجنه و .. ابداً وجود خارجی ندارد و زاییده‌ی دُگمها‌ی فرهنگی‌ست و برای همین هم
شما چیزی را حس می‌کنید که در ورای آن هیچ فرنود و منطقی وجود ندارد. مغز فرگشتیکِ هومن (~ انسان) شدیداً تحت
سلطه‌ی مطلق رانه‌های فرهنگی و محیط خانوادگی قرار دارد و چون از سالمان کودکی با این باورها و با این ترس‌ها بزرگ
شده‌اید اعتقاد به روح و اجنه جزء لاینفک درونی‌تان شده است.
سند شما در این باره به اسناد کهن و باستانی شباهت دارد که صورتی مدرن دارد، زمانیکه نمی‌دانستند آذرخش چیست، یا
چرا باران میبارد، با دستیازی به جهالت و نادانی آن‌ها را خشم خدایان و بلای آسمانی برای هلاکت گنه‌پیشگان و ستمگران
می‌دانستند . (~توسل به جهل و نادانی و فرجامگیری نادرست، سفسته‌ی خدای حفره‌ها)

Russell
08-23-2013, 12:05 AM
آن دانشمند مذکور ایشان (http://en.wikipedia.org/wiki/Duncan_MacDougall_(doctor)) هستند، آزمایش او هم در صد سال پیش انجام شده و لینک ویکیپدیا هم گفته مقبولیت علمی ندارد.

مطلب خوب یکه پیدا کردم این (http://www.snopes.com/religion/soulweight.asp) است که به نقل از خود این دانشمند مذهبی ما متد و نحوه آزمایش او را بیان کرده که خواندی‌ست، در نهایت هم گویا تمام داستان گسترش این داستان به یک مقاله‌یِ نیویورم تایمز در آن زمان برمیگردد.

kourosh_bikhoda
08-23-2013, 08:11 AM
چند مورد پیش میاد:

روش آزمون چه بوده؟ آیا علمی بوده؟ آیا مقاله ای در ژورنال چاپ شده؟

اگر روش آزمون علمی بوده باشه و روش نتیجه گیری هم علمی بوده باشه تازه این پرسش پیش میاد که این 21 گرم چه چیزه؟ آیا نفس و باد و چیزی هست؟ تازه باید نظریه ها رو بررسی کرد بوسیله آزمون های جدید. همینجوری سیکیم خیاری نمیشه گفت روحه. مگه روح جرم داره؟ به نظرم روح غیرمادی باید باشه!

بعد هم اگر روح باشه، که ظاهرن جرم قابل اندازه گیری هم داره، این جرم مگه میتونه برای هر انسانی یکسان باشه؟ یعنی جرم روح بچه و بزرگ همه 21 گرم؟ چطور فاکتور "قابل اندازه گیری بودن" رو داره ولی فاکتور "نسبت با حجم اشغال شده" رو نداره؟ بنابر این میشه نتیجه گرفت که چگالی یا دانسیته روح افراد که در حجم های مختلف وارد بدن های مختلف میشوند با هم فرق میکنه تا جرم یکسانی بوجود بیاره!

یه نفر
08-23-2013, 08:56 AM
ممنون کوروش جان و آلیس جان.. راستش منبعی که این ادعا رو داشته هم از حرف های همین دکتره هست و یک تیم تحقیقاتی که این ادعا رو بررسی کرده اند و به همین نتیجه 21 گرم رسیده اند... فکر میکنم بیخیال ارائه منبع بشم :-)

Russell
08-23-2013, 09:28 AM
ممنون کوروش جان و آلیس جان.. راستش منبعی که این ادعا رو داشته هم از حرف های همین دکتره هست و یک تیم تحقیقاتی که این ادعا رو بررسی کرده اند و به همین نتیجه 21 گرم رسیده اند... فکر میکنم بیخیال ارائه منبع بشم :-)
نه، حتما پیدا کردید بگذارید اینجا من جدا از اینکه کلا علاقه دارم نسخه‌یِ جدید این آزمایش را ببینم لینک را بگذارید، بلکه ما هم هدایت شدیم !!

onali
08-23-2013, 10:09 AM
من از ته دلم به وجود روح اعتقاد دارم. حسش میکنم. ولی نمیتونم این رو برای دیگران (مخصوصا خدا ناباوران و بی دین ها) توضیح بدهم. چرا؟ چون یکی از فاکتورهای اثبات روح، اثبات خداست..
کسی که به خدا اعتقادی نداره، چجوری بهش روح رو اثبات کنم؟؟ پ
گرامی اثبات روح چه ربطی به خدا دارد؟یک امکان اینست که روح وجود دارد ولی خدا نه.پس دل نگران این قضیه نباشیدو به اثبات جداگانه روح بپردازید:)

undead_knight
08-23-2013, 12:24 PM
آری دروغ‌های ج.ا باعث شده بسیاری از جوانان از موضع شک با بسیاری از مسائل روبرو شوند، بنظر منکه شکاکیت نعمتی‌ست، در جاهایی که از این دروغ‌ها بخورد ملت نمیدهند و دموکراسی و خردگرایی و ... را گذشتگان زحمت بدست آوردنش را کشیده‌اند اینگونه نیست.
اره واقعا من برام همیشه این نگرانی موجوده که به دلیل این وضعیت کم کم مردمان این کشورها بازگشت به خرافه و شبه علم و... داشته باشند،کما اینکه نمونه های زیادیش رو توی نت میشه دید:))

undead_knight
08-23-2013, 12:26 PM
گرامی اثبات روح چه ربطی به خدا دارد؟یک امکان اینست که روح وجود دارد ولی خدا نه.پس دل نگران این قضیه نباشیدو به اثبات جداگانه روح بپردازید:)
اصولا مذهب در مصادره کردن تبحر زیادی داره حتی مصادره چیزهای چرت و پرت!:))
در موارد پارانورمال فرضیه های زیادی وجود داره که به جای متوسل شدن به ماورا دنبال اثبات ماهیت مادی این چیزها هستند(که البته باز هم از نظر من چیز اثبات شده ای نیست)و حتی اونهایی هم که دنبال دلایل ماورایی هستند لزوما دلیلی برای ارجاع به یک خدا رو متصور نیستند.

sonixax
08-23-2013, 01:48 PM

عجب ! یک چیز غیر مادی سوای اینکه در یک جسم مادی گیر افتاده تازه وزن هم داره :)))

اونی که خوندیید پژوهش یک شخص (میگن دانشمند) در قرن 18 هستش و به هیچ عنوان علمی و جدید نیست و از روش یک فیلم تخیلی هم ساخته اند :

۲۱ گرم - WiKi (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B1_%DA%AF%D8%B1%D9%85)

وزنی که از برخی انسانها هنگام مرگ کم میشه بخشی از هوایی هست که در ریه های شخص مونده و بعد از مرگ خارج میشه .

Hezbollah_YaHasan
08-23-2013, 04:24 PM
روح باید شبیه هوا یا اکسیژن باشد چون دمیدنی است و فرشته خدا برای خلق انسان روح خدا را در بدن انسان فوت می کند.

Russell
08-23-2013, 08:08 PM
یک نکته که یادم رفت بگم و مربوط هست اینه که مسیحیت بنا بر نظرات متفکران بزرگش معتقد هست که حیوانات روح ندارند، در همین آزمایش که بر پایه‌یِ الاهیات مسیحی انجام شده گروه کنترل 15 سگ بودن که مکدوگال میگه هنگام مرگ وزنشون کرده و تغییر وزنی مشاهده نکرده.
در اسلام ئلی گویا حیوانات روح هم دارند، مثلا صدای جانئران نوعی عبادت خداست و آخوندهای عزیز میگویند گویا سگ ِ اصحاف کهف هم به بهشت میرود و...
البته من تنها بر همین مبنا میگویم، ایمکه نظر اسلام درباره‌یِ وجود یا عدم وجود روح در حیوانات چیست هم جالب است، و اگر مدعی وجود روح در حیوانات هستند ابن جناب مکدوگال برای مسلمین امامزاده‌یِ اشتباهی می‌شود آنوقت!!

Reactor
08-23-2013, 08:22 PM

این ادعای شما در اصل دیالوگ آخر فیلم 21 گرم هست.

شان پن در پایان فیلم این جمله رو میگه.

یه نفر
08-23-2013, 08:29 PM
نه، حتما پیدا کردید بگذارید اینجا من جدا از اینکه کلا علاقه دارم نسخه‌یِ جدید این آزمایش را ببینم لینک را بگذارید، بلکه ما هم هدایت شدیم !!
پیدا هست. ولی باید ازش عکس بگیرم و بگذارم...
که بنظرم کاری بی فایده ست. مثل اینکه این دانشمند قرن 18 بوده و من نمیدونستم.

سراسر مربوط به خداست. اثبات روح نیاز به دلایل معنوی و عرفانی داره.. عرفان و معنویت نیاز به خداشناسی داره. کدام بیخدایی، دلایل معنوی و عرفانی رو قبول میکنه؟؟ حالا نگی پس دلیل علمی وجود نداره هاااا. من دلایل علمی اش رو نمیدنم

عجب ! یک چیز غیر مادی سوای اینکه در یک جسم مادی گیر افتاده تازه وزن هم داره :)))
البته که عجیب است. وگرنه اسمش روح نبود و این مسئله وجود و یا عدم وجودش سالها پیش اثبات شده بود. :)

اونی که خوندیید پژوهش یک شخص (میگن دانشمند) در قرن 18 هستش و به هیچ عنوان علمی و جدید نیست و از روش یک فیلم تخیلی هم ساخته اند
فیلم از روی این پژوهش ساخته شده. توجه کنید فیلم محصول سال 2001 است و پژوهش در اوایل قرن 20 میلادی جناب میلاد خان

وزنی که از برخی انسانها هنگام مرگ کم میشه بخشی از هوایی هست که در ریه های شخص مونده و بعد از مرگ خارج میشه .
خواستم بگم 1کیلو هوا هم 21 گرم نمیشه! :-)))))) خوب شد نگفتم!
شما هوای شش هایتان را در یک کیسه فریز فوت کنید و وزنش کنید. آیا 21 گرم می شود؟؟؟؟؟!
پس هوای ریه ها و شش ها نمیتواند 21 گرم باشد.

روح باید شبیه هوا یا اکسیژن باشد چون دمیدنی است و فرشته خدا برای خلق انسان روح خدا را در بدن انسان فوت می کند.
تو که دیگه از من خیلی پرت تری :-) خخخخخخ
فوت است؟؟ فوت که نه هواست و نه اکسیژن!

یه نفر
08-23-2013, 08:32 PM
این ادعای شما در اصل دیالوگ آخر فیلم 21 گرم هست.
شان پن در پایان فیلم این جمله رو میگه.
ادعای من نیست. ادعای یک پژوهش است

sonixax
08-23-2013, 08:37 PM

اون گوزه اخوی :e105:

sonixax
08-23-2013, 08:46 PM
فیلم از روی این پژوهش ساخته شده. توجه کنید فیلم محصول سال 2001 است و پژوهش در اوایل قرن 20 میلادی جناب میلاد خان

من اولش به اشتباه نوشته بودم 18 به خاطر همون ویکی پدیای فارسی !
با این همه زندگی ایشون مربوط میشه به اواخر قرن 19 و اوایل 20 ، یعنی نزدیک به 100 سال پیش !!!!!

فیلم مال سال 2003 هست ! یعنی 10 سال پیش .

خواستم بگم 1کیلو هوا هم 21 گرم نمیشه! :-)))))) خوب شد نگفتم!
شما هوای شش هایتان را در یک کیسه فریز فوت کنید و وزنش کنید. آیا 21 گرم می شود؟؟؟؟؟!
پس هوای ریه ها و شش ها نمیتواند 21 گرم باشد.

در هوایی که در ریه انسان وجود داره مقدار زیادی هم رطوبت وجود داره که باز هم به وزنش اضافه میکنه .

در ضمن این مقدار 21 گرم به هیچ عنوان یک مقدار ثابت شده ای نیست ، ممکنه اصلن مرده هه شاشیده باشه به خودش !
تعریق بدن و کلی عوامل دیگه هست تازه به فرض اینکه واقعن وزنی از بدن کم بشه .

دست آخر به فرض اینکه اصلن روحی هم وجود داشته باشه این که وزن داره یعنی روح ماهیت مادی داره و نه معنوی و فرا مادی و باز این خودش سیفون رو میکشه به تمام ادیان و الهیات و ...
یعنی خداباوران گرامی یک مساله ای رو برای اثبات روح و خدا پیش کشیدند که چوب دو سر گُهی هستش !

Russell
08-23-2013, 08:48 PM
پیدا هست. ولی باید ازش عکس بگیرم و بگذارم...
که بنظرم کاری بی فایده ست. مثل اینکه این دانشمند قرن 18 بوده و من نمیدونستم.
من گفتم گشتم، تنها این فرد را پیدا کردم، که البته ویکیپدیای فارسی هم اشتباه نوشته قرن 18، برای ابتدای قرن بیستم است این ماجرا و قطعا این آقای مکدوگال مبدا این روش آزمایش است، حالا شما اگر آزمایش جدیدتری از این نوع را دیده اید به ما هم معرفی کنید.البته ما اینجا طبیعتا و طبق معمول با دید انتقادی با آن برخورد خواهیم کرد، ولی اگر حتی فکر میکنید ما بیطرفانه آنرا برسی نخواهیم کرد، حداقل بگذارید تا هم ما با آن آشنا شویم هم خوانندگان دیگر آگاه شوند و قضاوت کنند.

یه نفر
08-23-2013, 09:02 PM
پژوهش در اوایل قرن 20 میلادی. جناب میلاد خان

پژوهش مال قرن 18 ام هست ! بین قرن 18 تا 20 200 سال فاصله هستش !

البته ویکیپدیای فارسی هم اشتباه نوشته قرن 18، برای ابتدای قرن بیستم است

هرچی...

یعنی خداباوران گرامی یک مساله ای رو برای اثبات روح و خدا پیش کشیدند که چوب دو سر گُهی هستش !
کمی از مثال های زیبای آندد عزیز یاد بگیرید!!! بی ادبانه سخن نگویید. با این حال خداباوران نگفته اند که روح وزن ندارد!! در اسلام معتقدند که روح همان نفس خداست. هوا هم که وزن دارد. به قول انیشتین، نور هم وزن دارد..

البته ما اینجا طبیعتا و طبق معمول با دید انتقادی با آن برخورد خواهیم کرد، ولی اگر حتی فکر میکنید ما بیطرفانه آنرا برسی نخواهیم کرد، حداقل بگذارید تا هم ما با آن آشنا شویم هم خوانندگان دیگر آگاه شوند و قضاوت کنند.
یعنی عاشقتونم با این دید انتقادی! :-*

sonixax
08-23-2013, 09:08 PM
کمی از مثال های زیبای آندد عزیز یاد بگیرید!!! بی ادبانه سخن نگویید.

این سوسول بازی ها مال زمانیه که نشستیم با فاطی خانم داریم باقالی پاک میکنیم ! مودبانه !!!!! از این هنجار تخمی ها که دوزار ارزش ندارند .

با این حال خداباوران نگفته اند که روح وزن ندارد!! در اسلام معتقدند که روح همان نفس خداست. هوا هم که وزن دارد. به قول انیشتین، نور هم وزن دارد..
پس با این حساب خود خدا هم میشه ماده !!!!
نفس خدا یعنی چی ؟!

onali
08-23-2013, 09:13 PM
سراسر مربوط به خداست. اثبات روح نیاز به دلایل معنوی و عرفانی داره.. عرفان و معنویت نیاز به خداشناسی داره. کدام بیخدایی، دلایل معنوی و عرفانی رو قبول میکنه؟؟
خیر کل جمله هایی که ازتون نقل قول گرفتم هیچ کدوم نتیجه ی اون یکی نیس و همگی بی ربطند.موضع روح به خدا هیچ ربطی نداره.شاید نشه درحوزه علم دربارش صحبت کرد اما فلسفه چرا.دلایل عرفانی هم نمیخواد.با دلایل عقلی قابل درکه.

در هوایی که در ریه انسان وجود داره مقدار زیادی هم رطوبت وجود داره که باز هم به وزنش اضافه میکنه .

در ضمن این مقدار 21 گرم به هیچ عنوان یک مقدار ثابت شده ای نیست ، ممکنه اصلن مرده هه شاشیده باشه به خودش !
تعریق بدن و کلی عوامل دیگه هست تازه به فرض اینکه واقعن وزنی از بدن کم بشه .
با این اوصاف من هم فک نمیکنم باز هواو رطوبت و این چیزا وزنش به 20 گرم برسه.هرچندکل این ازمایش همونطور که گفتید تاوقتی که اصلش دقیق و معتبر بدست نیاد کلا بی سروتهه.نتیجه ای که گرفته شده هم.......بماند:))))

sonixax
08-23-2013, 09:17 PM
با این اوصاف من هم فک نمیکنم باز هواو رطوبت و این چیزا وزنش به 20 گرم برسه.هرچندکل این ازمایش همونطور که گفتید تاوقتی که اصلش دقیق و معتبر بدست نیاد کلا بی سروتهه.نتیجه ای که گرفته شده هم.......بماند:))))

تا حالا مرده شور خونه رفتید ؟! توی دهن و سوراخ عقب و جلوی و دماغ و گوش و خلاصه هر سوراخی که داره پنبه میچپونند ! به خاطر اینکه یک چیزی ازش نریزه بیرون .

یه نفر
08-23-2013, 09:20 PM
با دلایل عقلی قابل درکه.
عقل همان تفکر انسان است.
تفکر انسان ها هم دسته بندی می شوند.
یکی از دسته های تفکرات انسان ها، دیکتاتوری است. (طرز فکرش مانند دیکتاتورهاست)
دلیل اثبات وجود خدا از زبان دیکتاتور (عقلی):
من میگم روح وجود داره. پس وجود داره. همین. هرکی هم مخالفت کنه، اعدام!
تـــمـــام!

پ.ن: فکر کنم امشب حالم خوب نیست. زیاد ترول میگویم.. :-)))))

kourosh_bikhoda
08-24-2013, 06:56 PM
سراسر مربوط به خداست. اثبات روح نیاز به دلایل معنوی و عرفانی داره.. عرفان و معنویت نیاز به خداشناسی داره. کدام بیخدایی، دلایل معنوی و عرفانی رو قبول میکنه؟؟ حالا نگی پس دلیل علمی وجود نداره هاااا. من دلایل علمی اش رو نمیدنم

واقعن اینطور نیست. روح مورد نظر شما ممکنه اینطور باشه ولی اگر مساله علمی باشه ممکنه اینطور نباشه. یعنی شما با پیش زمینه ذهنی ناشی از مطالعات دینی قضیه رو نگاه میکنید. به بیان دیگه این روح یا جان یا هرچی که اسمش باشه اگر به طریق علمی وجودش ثابت بشه اونوقت قطعن چیزی طبیعی و فیزیکیست. چرا که به اندازه و آروین درآمده. بنابر این فارق از بحث های تئولوژی و دینی میشه روش نظر داد.

ضمنن این فرتور شما از یک دختر شرقی من رو که خیلی تحریک میکنه. نمیدونم چرا این چشم بادامی ها برام سکسی هستند. جهت اطلاع.

یه نفر
08-24-2013, 07:29 PM
واقعن اینطور نیست. روح مورد نظر شما ممکنه اینطور باشه ولی اگر مساله علمی باشه ممکنه اینطور نباشه. یعنی شما با پیش زمینه ذهنی ناشی از مطالعات دینی قضیه رو نگاه میکنید. به بیان دیگه این روح یا جان یا هرچی که اسمش باشه اگر به طریق علمی وجودش ثابت بشه اونوقت قطعن چیزی طبیعی و فیزیکیست. چرا که به اندازه و آروین درآمده. بنابر این فارق از بحث های تئولوژی و دینی میشه روش نظر داد.
خیلی چیزها هستند که هنوز علم نتونسته اثباتش کنه. ولی وجود داره..
راستی، مگر نه اینکه نور وزن داره!! پس روح هم میتونه وزن داشته باشه. من در پست بالا (شماره 92) بصورت علمی اثبات کردم روح وجود داره ... :-)

ضمنن این فرتور شما از یک دختر شرقی من رو که خیلی تحریک میکنه. نمیدونم چرا این چشم بادامی ها برام سکسی هستند. جهت اطلاع.
این تصویرم سکسی است؟!!!!!!!!!!؟؟!؟؟!؟!؟! بیخیال...
این تصویر بازیگر معروف ژاپن هست. اسمش mirai shida هست.22 سالشه. اولین فیلمش "مادر 14 ساله" هست. که دیدنش خالی از لطف نیست. مخصوصا برای دختر خانومااا

kourosh_bikhoda
08-24-2013, 08:14 PM

اینجور سخن گفتن شایسته یک بانوی خردورز نیست. علم نمیتوه اثباتش کنه یعنی چی؟ علم تا به حال چی رو اثبات کرده مگه که اینها بخوان دومیش باشند؟!!! در ثانی، هنوز ماهیت خیلی چیزها که علمی هستند و بسیار پرکاربرد و فرمولیزه مشخص نیست. مثلن گرانش معلوم نیست چیه و از کجا میاد. ولی این دلیل نمیشه وجود گرانش رو به اراده غیبی یا هرچیز دیگه ای متصل کنیم.

راستی، مگر نه اینکه نور وزن داره!! پس روح هم میتونه وزن داشته باشه. من در پست بالا (شماره 92) بصورت علمی اثبات کردم روح وجود داره ... :-)

فرض کنید نور وزن داره (یعنی جرم داره). در اینصورت روح هم باید جرم داشته باشه؟ خیر. به این خاطر که نور پدیده ای فیزیکی است و تابع قوانین فیزیک و طبیعیته. ولی روحی که عمومن ازش صحبت میشه چیزی غیرمادیست. مگر اینکه روح مد نظر سرکار چیزی باشه که ما نشناسیم. نیرویی جانی چیزی باشه مثل نیروی کی (Ki).

این تصویرم سکسی است؟!!!!!!!!!!؟؟!؟؟!؟!؟! بیخیال...

بلی. با خیال!

یه نفر
08-24-2013, 08:44 PM
علم نمیتونه اثباتش کنه یعنی علم نمیتونه اثباتش کنه! :)
مثلا شما نمیتونی با تکیه بر علم، علت مرگ رو بگی. چی میشه که بدن از کار می افتد! (حالا میگی سکته! کهولت سن!) منظورم اینه که چی میشه یهو آدم میمیره. یهو قلبش می ایسته.. پس از مرگ چه اتفاقی برای ضمیر ما می افتد؟؟
چرا زندگی به وجود آمده؟؟ قبل از اینکه ما بدنیا بیاییم چه می کرده ایم؟ اگر به خدا اعتقاد داشته باشی، خدا قبل از خلقت انسان، چه می کرده؟؟ برای کی خدایی می کرده؟؟
انرژی سیاه و ماده سیاه چیست؟ جهان چقدر بزرگ است؟؟؟
زنان چه می خواهند؟؟ :-)
اینها سوالاتی هست که هنوز علم نتونسته اثبات کنه :-))

مقایسه نور و روح منظورم این نبود که شما متوجه شدید:-)
خواستم بگم نور که جسم نیست. ماده نیست. ولی وزن داره.. روح هم میتونه مثل همین نور باشه. نه که دقیقا همینجوره..

تصاویر اونجوری ببینید چه می گویید؟!! این تصویر ساده هیچ تحریک آمیز نیست...
:e420:

Russell
08-24-2013, 11:19 PM
یعنی عاشقتونم با این دید انتقادی! :-*
ای بابا، اینجا خانواده نشسته !!

هرچی...
خب من همین رو گقتم دیگه، لینک است، عکس است هر چی هست بگذارید دیگه خب !!!

agn0stic
08-25-2013, 08:59 AM
این ماجرای عکس یا لینک سرکار یه نفر شده شبیه این حرفشون در پست 11:

که ایشون فرمودند در پیام خصوصی به بنده اثبات میکنند که البته این کار را نکردند. حالا هم دوباره وعده سر خرمن میدهند!

این تصویر بازیگر معروف ژاپن هست. اسمش mirai shida هست.22 سالشه. اولین فیلمش "مادر 14 ساله" هست. که دیدنش خالی از لطف نیست. مخصوصا برای دختر خانومااا

البته ایشون 20 سالش هست. این هم عکس کامل آواتار سرکار یه نفر:

http://jeweleater.files.wordpress.com/2008/03/mirai-shida.jpg

ولی حواستون باشه مثل جناب کوروش بیخدا تحریک نشید چون این عکس مال 5 سال پیشه یعنی زمانی که این خانم 15 سالش بوده و با توجه به زیر 18 سال بودن ایشون امکان داره انگ بچه باز بودن به پیشونیتون بخوره!

kourosh_bikhoda
08-25-2013, 07:27 PM
مثلا شما نمیتونی با تکیه بر علم، علت مرگ رو بگی. چی میشه که بدن از کار می افتد! (حالا میگی سکته! کهولت سن!) منظورم اینه که چی میشه یهو آدم میمیره. یهو قلبش می ایسته.. پس از مرگ چه اتفاقی برای ضمیر ما می افتد؟؟
چرا زندگی به وجود آمده؟؟ قبل از اینکه ما بدنیا بیاییم چه می کرده ایم؟ اگر به خدا اعتقاد داشته باشی، خدا قبل از خلقت انسان، چه می کرده؟؟ برای کی خدایی می کرده؟؟
زنان چه می خواهند؟؟ :-)
اینها سوالاتی هست که هنوز علم نتونسته اثبات کنه :-))

احتمالن منظور شما از "اثبات کنه" اینه که نمیتونه توضیحی دربارش بده. ممکنه بله.
ولی خب همه اینها یا نظریه هستند یا فکت علمی. یعنی یا در قالب تفکر وجود دارند (و احتمالن هم میتونند فکت باشند واقعن) یا واقعن وجود دارند و فکت هستند. مثل روح شما نیستند که حتی فعلن نظریه ای هم براش نیست! پس مقایسه خوبی نیست عزیزجان.

خواستم بگم نور که جسم نیست. ماده نیست. ولی وزن داره..

تعریف ماده بودن چی هست به نظرتون؟ اگر داشتن جرم منجر به ماده بودن میشه، پس نور هم مادست. اگه تعریف دیگه ای دارید من که در جریان نیستم!

یه نفر
08-25-2013, 08:32 PM
خب من همین رو گقتم دیگه، لینک است، عکس است هر چی هست بگذارید دیگه خب !!!

حالا هم دوباره وعده سر خرمن میدهند!
ای بابا!
من توی آرایشگاه یه مجله دیدم. در مورد این 21 گرم نوشته بود که آقای دکتر گردمال طی تحقیقاتی که کرده به این نتیجه رسیده که احتمال بسیار قوی علت 21گرم کاسته شدن ناگهانی بلافاصله بعد از مرگ، همان پرواز روح است!!!
خودتون لینک خبری فارسی و انگلیسی از تحقیقات این دکتر گذاشتید که در قرن 18 بوده و .... کسی بعد از این در 200سال همچین چیزی ثابت نکرده و ...
منم قبول کردم. گفتم دیگه ارائه اون مدرک بی فایده ست.. مثل همین دلایلتون اون رو هم نفی می کنید....
ولی اگر فکر میکنید چیز عجیبی گفته ام و سرکاری هست و .. من در همین هفته یه سر میرم اون آرایشگاه و از مجله اش عکس میگیرم و براتون میگذارم..

یه نفر
08-25-2013, 08:36 PM
مثل روح شما نیستند که حتی فعلن نظریه ای هم براش نیست! پس مقایسه خوبی نیست عزیزجان.
نظریه ای هم نیست؟؟! بیخیااااال مومن :-)

یه نفر
08-25-2013, 08:38 PM
علت اونکه من بیخیال روش کنترل روح شدم و چیزی نگفتم این بود که مورد تمسخر قرار نگیرم و انگشت نما نشم :-(
میدونستم مسخره می کنید و قبول نمی کنید...
همین

sonixax
08-26-2013, 01:43 AM
نظریه ای هم نیست؟؟! بیخیااااال مومن :-)

هیچ نظریه علمی وجود نداره که بخواد روح رو توضیح بده ، تنها چیزی که موجوده یک سری اعتقادات مذهبی هست که با نظریه خیلی تفاوت داره .

Russell
08-26-2013, 01:09 PM
علت اونکه من بیخیال روش کنترل روح شدم و چیزی نگفتم این بود که مورد تمسخر قرار نگیرم و انگشت نما نشم :-(
میدونستم مسخره می کنید و قبول نمی کنید...
همین
ما هم میدانیم مطالب ما توسط بسیاری مسلمین همان ابتدا با عنوان کفر و... نادیده گرفته مبشود، ولی همچنان به پشتوانه‌یِ خرد و برای ِ استفاده‌یِ افراد علاقمند آنرا منتشر میکنی: تمسخر هم اگر خودتان به درستی و خردمندانه بودن سخناتان باور داشته باشید و اعتماد بنفس کافی داشته باشید مساله‌ای نیست.تازه من که برخلاف معمول ریشخند/گیسخند ای هم نکردم؛ این بهانه‌ها به قول دوستان ننه من غریبم بازی‌ست دیگر.

یه نفر
08-26-2013, 01:28 PM
ما هم میدانیم مطالب ما توسط بسیاری مسلمین همان ابتدا با عنوان کفر و... نادیده گرفته مبشود، ولی همچنان به پشتوانه‌یِ خرد و برای ِ استفاده‌یِ افراد علاقمند آنرا منتشر میکنی: تمسخر هم اگر خودتان به درستی و خردمندانه بودن سخناتان باور داشته باشید و اعتماد بنفس کافی داشته باشید مساله‌ای نیست.تازه من که برخلاف معمول ریشخند/گیسخند ای هم نکردم؛ این بهانه‌ها به قول دوستان ننه من غریبم بازی‌ست دیگر.
2328

Russell
08-26-2013, 01:40 PM
نام: 565004_499823660104157_1048567826_n.jpg نمایش: 0 اندازه: 6.6 کیلو بایت
چه چیز متن بالا فهمش مشکل بوده؟ :e10c: :e402:

Alice
08-26-2013, 02:14 PM

همه‌ی اینها را علم پاسخ داده است، هرجا هم از پاسخگویی عاجز بماند دلیلی برای این جمله‌ی شما نیست:
(ضمن اینکه همین جا هم به مسلمین پاسخ اینکه مرگ و زندگی چطور بوجود آمد، انرژی تیره و ماده‌ی تاریک چه
هستند و ...را داده‌ایم)

:e108: