PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ژیژک و دیالکتیک هگلی

Ouroboros
10-10-2012, 10:15 PM
من الآن با دو یک ژاکت کلفت و یه قهوه گرم نشستم و دارم ژیژک نگاه میکنم که از به پایان رسیدن جهان میگه و یادم میافته که 2013 نزدیکه و همه چی بسیار خوبه ...

YouTube - Riz Khan - Are we living in the end times?
مهربد جان از کی تا بحال ژیژک‌باز شده‌ای؟
به راستی جای شگفتی و بهت است که چنین متفکر ارزنده‌ای در بند خرافه‌های استالینی-لکانی-هگلی گرفتار شده.

Mehrbod
10-10-2012, 10:22 PM
مهربد جان از کی تا بحال ژیژک‌باز شده‌ای؟
به راستی جای شگفتی و بهت است که چنین متفکر ارزنده‌ای در بند خرافه‌های استالینی-لکانی-هگلی گرفتار شده.

ژیژک را که پیشتر به آن پرداخته بودیم امیر جان: نوشتارهای اسلاوی ژیژِک (http://www.daftarche.com/%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%B1-14/%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D B%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%88%DB%8C-%DA%98%DB%8C%DA%98%D9%90%DA%A9-424/)

من نخستین بار دقیقا در همین کلیپی که در جستار tor دادم شناختمش و مستند فلسفی آن را خریدم که بسیار خوب بود.

هر چند من هم نمیدانم چه چیزی در این روانکاوی و چرندیات لکان و هگل دیده، گرچه من براستی هم هیچکدام را درست نمیشناسم و چیزی بیشتر از نوشته‌های پراکنده ازشان نخوانده‌ام؛ ولی در یکی از کلیپ‌ها خود ژیژک به همین شیوه سخن گفتن کمابیش بی معنی لکان اشاره میکرد و اینکه چه اندازه سخن را میپیچاند.

روی هم رفته ژیژک از کسانی است که من بیاندازه دوست دارم، میتواند درباره هرچیز و هرکس بفلسفد و پیوندهایی را از جهان نشان دهد که پیشتر به آن نیاندیشیده‌ام.

از همینرو دور از باور نیست که درباره لکان و هگل هم از میان انبوه سخنان گنگ و گاه یا بیشتر چرندشان چیزهایی بیرون کشیده و خوشش آمده باشد.

ناگفته نماند نگارش خود ژیژک هم یکی از پیچیده‌ترین نگارش‌هایی است که من تاکنون دیده‌ام، گزاره‌هایی بس دراز و پر
نِماره (اشاره) و همراه با بیشمار ریفرنس به چیزهای گوناگون که گاه دو برگ را آدم میخواند تا سرانجام به point آغازین و دَم "آها!" میرسد.

Ouroboros
10-10-2012, 10:30 PM
ژیژک را که پیشتر به آن پرداخته بودیم امیر جان: نوشتارهای اسلاوی ژیژِک (http://www.daftarche.com/%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%B1-14/%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D B%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%88%DB%8C-%DA%98%DB%8C%DA%98%D9%90%DA%A9-424/)

من نخستین بار دقیقا در همین کلیپی که در جستار tor دادم شناختمش و مستند فلسفی آن را خریدم که بسیار خوب بود.

هر چند من هم نمیدانم چه چیزی در این روانکاوی و چرندیات لکان و هگل دیده، گرچه من براستی هم هیچکدام را درست نمیشناسم و چیزی بیشتر از نوشته‌های پراکنده ازشان نخوانده‌ام؛ ولی در یکی از کلیپ‌ها خود ژیژک به همین شیوه سخن گفتن کمابیش بی معنی لکان اشاره میکرد و اینکه چه اندازه سخن را میپیچاند.

روی هم رفته ژیژک از کسانی است که من بیاندازه دوست دارم، میتواند درباره هرچیز و هرکس بفلسفد و پیوندهایی را از جهان نشان دهد که پیشتر به آن نیاندیشیده‌ام.

از همینرو دور از باور نیست که درباره لکان و هگل هم از میان انبوه سخنان گنگ و گاه یا بیشتر چرندشان چیزهایی بیرون کشیده و خوشش آمده باشد.

ناگفته نماند نگارش خود ژیژک هم یکی از پیچیده‌ترین نگارش‌هایی است که من تاکنون دیده‌ام، گزاره‌هایی بس دراز و پر
نِماره (اشاره) و همراه با بیشمار ریفرنس به چیزهای گوناگون که گاه دو برگ را آدم میخواند تا سرانجام به point آغازین و دَم "آها!" میرسد.

از هگل روش او را نگرفته، همین جای خوشحالی‌ست. دیالکتیک نابودکننده‌ی اذهان هوشمند است و یکبار که گرفتار آن بشوید، دیگر نمی‌توان از آن گریخت. هگل بزرگترین و خطرناک‌ترین چرندباف ِ تاریخ است. لکان اما اهمییتی بسیار بیشتر در آثار او دارد، به زعم من برخلاف باور عمومی که او را شارح فلسفی آثار لکان می‌انگارد، ژیژک بیشتر شارح روانکاوانه‌ی فلسفه است. لنین و استالین را بابت اصالت دادن به عمل می‌ستاید، و مثل بیشینه‌ی روشنفکران غربی از بی‌کنشی آن جوامع به ستوه آمده است. منهم نگاه کج او به چیزها را دوست دارم.

Mehrbod
10-10-2012, 11:17 PM
از هگل روش او را نگرفته، همین جای خوشحالی‌ست. دیالکتیک نابودکننده‌ی اذهان هوشمند است و یکبار که گرفتار آن بشوید، دیگر نمی‌توان از آن گریخت. هگل بزرگترین و خطرناک‌ترین چرندباف ِ تاریخ است. لکان اما اهمییتی بسیار بیشتر در آثار او دارد، به زعم من برخلاف باور عمومی که او را شارح فلسفی آثار لکان می‌انگارد، ژیژک بیشتر شارح روانکاوانه‌ی فلسفه است. لنین و استالین را بابت اصالت دادن به عمل می‌ستاید، و مثل بیشینه‌ی روشنفکران غربی از بی‌کنشی آن جوامع به ستوه آمده است. منهم نگاه کج او به چیزها را دوست دارم.

این اندازه درباره هگل گفتیم، بد نیست برای من دستکم یک نگاهی بیاندازم ببینم این همه هیاهو درباره چیست.

Index to the Science of Logic (http://www.marxists.org/reference/archive/hegel/hl_index.htm)

Mehrbod
10-10-2012, 11:18 PM
دیالکتیک نابودکننده‌ی اذهان هوشمند است و یکبار که گرفتار آن بشوید، دیگر نمی‌توان از آن گریخت.

چرا امیر گرامی؟

با ساده‌سازی پیچیدگی جهان و فرایند‌ها که نمیشود خود را فریب داد! فرایندهای دیالکتیک هستند و شناخت و واکاوی آنها نیاز به رویکردی دیگر دارد.

Ouroboros
10-10-2012, 11:56 PM
دیالکتیک هگلی مقصود بود، که روشی‌ست یکسر تخیلی و غیرعقلانی، در ضدیت کامل با منطق و علم. فرنود اینرا شاید بعدتر کمی بیشتر شکافتم.. من خود سالها هگلی بوده‌ام و هنوز هم چنانکه از نوشته‌هایم برمی‌آید سایه‌ی تاریک اراجیف ِ او بر من سنگینی می‌کند. اگر نخستین بار است که سراغ هگل می‌رود، شما را پروا می‌دهم که کاریست خطیر و جانکاه، مراقب باشید!

Russell
10-11-2012, 01:07 AM
این جناب ژیژک به روانشناسی پشت فیلمها و اینها هم خیلی علاقه دارد،یکجا دیدم از طراحی توالتهای فرانسوی و آلمانی و انگلیسی میگفت میشود روش برخورد مردمان را در برخورد با گندهای سیاسی دید !!
انسان جالبیست ولی چرند هم کم نمیگوید.یکجا خواندم تازه او دیدگاه فلسفیش از ساده ترینها و قابل فهمترینهاست :e10c:

Ouroboros
10-11-2012, 01:21 AM
بله زبان و فلسفه‌ی ژیژک بسیار آسان‌ است، من گمان نمی‌کنم مهربد آشنایی چندانی با فلسفه‌ی قاره‌ای داشته باشد.

ژیژک قیاسی می‌کند میان توالت‌های کشورهای اروپایی و اینکه نشان دهنده‌ی روحیه مردمان آن کشورها هستند: روحیه عظمت‌خواه آلمانی در توالت‌هایی زیاده از حد مجلل، پراگماتیسم انگلیسی در کارایی آسان توالت‌ها و انقلابی‌گری فرانسوی در اینکه توالت‌ها چنان ساخته شده‌اند که هرچه سریع‌تر از آن خارج بشوید.