PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را دیدن نمیکنید برای دیدن کامل نوشته‌یِ و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پوچ‌های منطقی‌

Theodor Herzl
04-14-2013, 06:26 PM
استدلال کنید >>>>>>

فرض بر اینکه خدا وجود دارد و قادر مطلق است ، آیا خدا میتواند همزمان وجود داشته باشد و نداشته باشد؟ اگر خدا وجودی منطقی‌ هست و نمیتواند پوچ‌های منطقی‌(( را انجام دهد و خدا نیز همه چیز را خلق کرده است که این یعنی‌ منطق نیز مخلوق خدا هست ، چگونه خدا نمیتواند به مخلوق خود غلبه کند؟

پوچ‌های منطقی‌(( = Logical absurdities

folaani
04-14-2013, 07:46 PM
آیا خدا میتواند همزمان وجود داشته باشد و نداشته باشد؟

بنظر بنده میتواند :e057:

Theodor Herzl
04-15-2013, 01:07 AM
بنظر بنده میتوانداستدلال؟:e40e:

Theodor Herzl
04-15-2013, 01:37 PM
اگر خدا میتواند همزمان وجود داشته باشد و نداشته باشد ، پس دلیل وجود بهشت و جهنم و کلا ایمان به خدا چیست؟

folaani
04-15-2013, 03:43 PM
استدلال؟:e40e:
شما ابتدا فرض کردید که قادر مطلق در چهارچوب منطق قابل دستیابی و درک برای ما، محدود است.
خب این فرض غلطی است.
اصولا اینکه منطق شما با توانایی خدا بر انجام فلان کار (که از دید شما منجر به تناقض منطقی میشود) سازگاری ندارد، دلیلی بر ناتوان بودن خداوند از انجام آن کار نیست.
خداوند اگر بخواهد میتواند مرزهای منطق را هم درهم بکشند و منطق را نقض کند.
اینکه خداوند مجبور به تبعیت از منطق است از کجا آمده است؟ چطور اثبات شده است؟
اصولا قادر مطلق یعنی همین که بر همه چیز قادر است؛ حتی جمع نقیضین.
وقتی این فرض را کردید، یعنی اینکه قادر مطلقی ممکن است وجود داشته باشد، دیگر نمیتوان وجود او را با منطق زیر سوال برد.
و البته که خود منطق هم باوجود قادر مطلق تضادی ندارد. چون منطق هیچوقت نمیتواند نقض ناپذیر بودن خودش را ثابت کند. آیا تاکنون چنین کرده است؟

folaani
04-15-2013, 03:47 PM
اگر خدا میتواند همزمان وجود داشته باشد و نداشته باشد ، پس دلیل وجود بهشت و جهنم و کلا ایمان به خدا چیست؟
من نمیگم اینا حتما وجود دارن. اما ممکن هستند.
ایمان هم فکر کنم ندارم :e405:

Theodor Herzl
04-18-2013, 04:51 PM
شما ابتدا فرض کردید که قادر مطلق در چهارچوب منطق قابل دستیابی و درک برای ما، محدود است.خیر من همچین فرضی‌ نکردم که قابل دستیابی است ، من میگویم فرض بر اینکه خدا قادر مطلق است ، حالا اینکه این منطقی‌ است یا خیر بحث دیگری است.

اصولا اینکه منطق شما با توانایی خدا بر انجام فلان کار (که از دید شما منجر به تناقض منطقی میشود) سازگاری ندارد، دلیلی بر ناتوان بودن خداوند از انجام آن کار نیست. خداوند اگر بخواهد میتواند مرزهای منطق را هم درهم بکشند و منطق را نقض کند.

شما اینجا از سفسطه توسل به جهل استفاده می‌کنید. اینکه ما چیزی را نمی‌فهمیم یا توان درک آن را نداریم پس درست است! اینکه ما شاید چیزی را نفهمیم دلیلی‌ نیست که آن درست است ( یا نیست).

اینکه خداوند مجبور به تبعیت از منطق است از کجا آمده است؟ چطور اثبات شده است؟شما به تمامی‌ مراجع در اسلام مراجعه کنید ، همه می‌گویند که قادر مطلق بودن خدا محدود به انجام کارهای شدنی است و خدا نمیتواند کارهای نا شدنی را انجام دهد. مثلا در این لینک یک سایت اسلامی توضیح کامل داده است.

آیا خدا میتواند سنگی را خلق کند که نتواند بلند کند؟! (http://www.porseshgaran.org/main/khodavand/29-1390-08-04-14-59-13.html)